Eichmann verdedigde zich vijf uur Drie Groningers berecht wegens wapenfabricage voor F.L.N. Belgische premier op bezoek in Nederland KLANKBORD JUWELIER HAD IN DEN HAAG DE SCHRIK VAN ZIJN LEVEN RUSK BESCHULDIGT RUSLAND VAN SABELGEKLETTER VRIJDAG 23 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VERBAND MET VALSEMUNTERS AF F AIRE Boeten geëist tot 5000 Drie ingezetenen van Groningen heb ben zich het vorig .jaar beziggehou den met de vervaardiging van onder delen voor wapens. Deze wapenon derdelen werden naar Marokko ge zonden. De wapens waren bestemd voor de F.L.N. in Algerije. Het drie tal heeft donderdag voor de recht bank te Groningen terecht gestaan wegens overtreding van de vuurwa penwei. Contactman was de Haar lemse chemigraaf O., die eveneens is betrokken geweest in de thans te Am sterdam dienende valsemuntersaffai re en die in Duitsland in de gevan genis zit. Paul Rijkens sprak met prof. De Quay Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt heeft de minister-president, prof. dr. J. de Quay, woensdag in aanwezigheid van de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, een onderhoud gehad met twee leidende figuren van de zoge naamde groep van de heer Rijkens, de heren Paul Rijkens zelf en dr. E. an Konijnenburg. De beide vertegenwoordigers van de groep hadden om dit onderhoud ver zocht naar aanleiding van een publi catie van de heer Oltmans in „Vrij Nederland". Zij hebben bij dit onder houd ook summere mededelingen ge daan over het contact, dat zij met president Soekarno van Indonesië hebben gehad. De minister-president neemt tegenover hun actie dezelfde houding aan als minister Luns, het geen betekent dat hij zich van de ac tiviteiten van de groep volledig heeft gedistancieerd, zo werd eraan toege voegd. Mededeling van K.L.M. over gesprek met Soekarno Naar aanleiding van de publikaties rondom de medestanders van de heer 1'. Rijkens deelt de directie van de K.L.M. het A.N.P. het volgende me de: „In verschillende mededelingen be trekking hebbende op de activiteiten van de zogenaamde groep-Rijkens is mede de naam genoemd van dr. E. van Konijnenburg. onderdirecteur van de K.L.M. Voor wat betreft de contacten met Indonesische autoriteiten heeft dr. Van Konijnenburg van de directie van de K.L.M. het uitsluitende man daat een regeling te treffen voor de schuldverhouding tussen de „Garüda Indonesian Airways" en de K.L.M.". Contactgroep werkgevers metaal vandaag in S.E.R. Op de agenda Aan de openbare ver gadering Aan de Sociaal-Economische Raad vandaag, komt o.m. voor de behandeling Aan een nota. voorbereid door de subcommissie sociale Aerze- kering van de raad, OA'er aanwijzing van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid als represen- tatieA-e organisatie Aroor de bedrijfs vereniging. Mr. G. C. van Dijk, algemeen secreta ris van bet Centraal Sociaal Werk geversverbond. heeft thans, mede na mens mr. J. Kramer, secretaris van de Vereniging van protestants-chris telijke Metaalindustriëlen in Neder land. aan de voorzitter van de S.E.R. verzocht de nota der genoemde sub commissie voor nadere behandeling terug te verwijzen naar de subcom missie. FILMMOORD. Tijdens de A'ertoning van dc Engelse politiefilm „De blau- we lamp" is in de bioscoopzaal van de gevangenis te Dartmoor een ge vangene vermoord. Drie andere ge vangenen en twee bewakers raakten gewond. Tijdens de filmvoorstelling hoorden de bewakers in het duister gestom mel. Er klonk een kreet en iemand viel op de grond. Toen het licht op ging, bleek een gevangene dood op de grond te liggen. Er ontstond een gevecht, waarbij drie gevangenen steekwonden opliepen en twee be wakers in het gezicht werden ge trapt. Allereerst stond terecht de 50-jarige fabrikant A. J. 33., die in opdracht van O. uit Haarlem veren maakte voor machinepistolen. Rond 10.000 stuks waren verzonden, 1250 werden er, toen inspecteur J. S. Aukema van de rijksrecherche ingreep, in het ma gazijn aangetroffen. De fabrikant had offerte gedaan voor 20.000 stuks. Aanvankelijk, zo verklaarde hij ter zitting, had hij niet geweten, waar voor die veren dienden, maar toen hij een kort, nadat de eerste 5000 naar Marokko waren verzonden, be zoek had gekregen van de voorzitter van de schietvereniging, waarvan hij ook lid Avas, en die hem had gezegd „dat konden wel eens veren zijn voor een automatisch pistool", toen had hij argwaan gekregen. Maar hij meende gebonden te zijn aan de bestelling, Avaarvoor hij offerte had gedaan. De officier van justitie wilde er rekening mee houden, dat ver dachte net niet heeft gedaan uit enige politieke overtuiging, doch enkel als een zakelijke transactie. De Haarlemmer O. was de grote man op de achtergrond. Hij had enkele mensen te Groningen inge schakeld om allerlei onderdelen te maken. De officier van justitie eiste tegen hem 4000 boete, sub sidiair 4 maanden hechtenis, voorts vier maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onttrek king aan het verkeer van het in beslag genomen materiaal. Stempels Vervolgens stond terecht de 33-jarige gereedschappenmaker B. V-, die Franse boeren nog steeds in verzet De Franse regering heeft gisteren in grote getale politie-eenheden naar West-Frankrijk overgebracht om de protestbetogingen van de boeren, die Aerbolgen zijn over een prijsdaling Aan hun produkten, binnen de perken te houden. In de Bretonse plaats Morlaix waren 3000 man Aran de mobiele garde bij eengebracht, geAvapend met machï- negeAveren, pistolen, gummiknuppels en traangasbommen. Men verwachtte hier nieuwe moeilijkheden, daar twee boerenleiders terecht stonden wegens hun oproep op 8 juni de regerings- gebouAven aan te vallen. De duizenden boeren die naar Mor laix Avaren gekomen om het proces bij te Avonen, werden niet tot de rechtszaal toegelaten, daar deze slechts toegankelijk was voor de 100 speciaal uitgenodigde waarnemers. De boeren konden samengepakt op het plein buiten het gebouw Ana luid sprekers het proces volgen. De boe ren werden vrijgesproken. Enkele kilometers ten noorden van Morlaix echter, in de stad Lambale, moest de politie van traangasbom men gebruik maken om te verhinde ren, dat een 1500 boeren het centrum van de stad met landbouwtrekkers en ossenwagens zouden barricaderen. President Kennedy ziek op bed President Kennedy moest gisteren in bed blijven als gevolg van een lichte infectie die, voorspelde zijn dokter, OA*er een dag of twee, drie zou zijn uitgeAverkt. De infectie A\erd „bacte- riaal-virus" genoemd. De president moest alle afspraken voor gisteren afzeggen, met inbegrip van zijn slolbespreking met de Ja panse premier Ikeda. De president had een slapeloze nacht. In de loop van de ochtend Adel hij in slaap, toen de koorts AA'as gedaald als gevolg van behandeling met anti-biotica. Limburgse K.V.P. boos over absenteïsme in Kamer Het dagelijks bestuur van de kring Limburg Aan de K.V.P. heeft aan het partijbestuur Aan de K.V.P. in Den Haag, een telegram gezonden, AA-aar- in het dagelijks bestuur van de kring Limburg K.V.P. het herhaalde en uitermate grote absenteïsme onder Kamerleden ten zeerste zegt te be treuren. De kring acht dit schadelijk voor de mocratie en landsbelang en dringt met spoed aan op een onderzoek en zo nodig het ondernemen van stap pen door het partijbestuur. Het tele gram AA'as getekend door de voorzit ter J. J. H. Joosten en door secreta ris J. H. Steltenberg. TAS MET KOSTBAARHEDEN VERGETEN Een juwelier heelt in Den Maag de schrik Aan zijn leven gehad, loen hjj tot de ontdek king kwam, (lal hij een tas met sieraden en horloges, die hy even op straat had neerge zet, eenvoudig had ver geten mee te nemen. De juAvelier moest in de Cornells Houtman- straat een fiets in zijn auto Iaden. Daarom zette hij even een tas met kostbaar heden, die hij bij zich had, uit de wagen. Kor te tijd daarop, toen hij was Aveggereden, be merkte de juAvelier, dat hij zonder zijn tas was vertrokken. Spoorslags keerde hij terug, maar de tas was verdwenen. De juwelier ging natuurlek onmid dellijk naar de politic. Een half uur, nadat hij - daar aangifte van ver missing van zijn eigen dommen had gedaan, kwam een' beAvoonster A'an de Cornelis Hout manstraat de tas al brengen. Zij had bij het verlaten van haar huis de tas zien staan en zonder erin te kijken had zij deze meegeno men naar haar nicht, bij AVie ze op bezoek gjng. Samen met haar nicht keek zij toen in de tas, en het geflonker van de kostbaarheden, dat haar oog trof, deed haar hollend op weg naar het politiebureau gaan. Nauwelijks thuisgeko men in Gouda kon de juwelier van de Haag se politie al de verheu gende mededeling ont vangen, dat zijn bezit volkomen gaaf terecht Avas. stempels had gemaakt voor klem stukken A'oor lichte mortieren, stoot- doppen voor een mortiergranaat, me taalhouders voor de patroonopduwer A'an een machinepistool en hulzen voor machinegeweerpatronen. Ook deze verdachte kwam in contact met O. Hij maakte aanvankelijk allerlei dingen waarvan hij de bedoeling niet begreep, maar op een gegeven mo ment kreeg hij argwaan. De officier van justitie was van oordeel dat ver dachte heel goed kon beseffen dat hij was ingeschakeld in de illegale wa- penproduktie. Tegen hem werd 2500 gulden boete geëist, subsidair 5 maanden hechtenis en Ader maanden gevagnenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tenslotte stond terecht de 38-ja- rige technicus W. van D. bij AVie allerlei bescheiden en tekeningen in beslag zijn genomen en onder delen \'an een mortiergranaat, van een mortier en van een machine geweer. Hij was de tussenpersoon in Groningen. Details had hij niet begrepen, zei verdachte, maar wel had hij door dat het oorlogstuig A\*as. De officier A'an justitie eiste tegen hem 5000 gulden boete sub sidiair vijf maanden hechtenis en zes maanden gevangenisstraf voorAvaardelijk met een proeftijd A'an drie jaar. De rechtbank zal oA'er veertien da gen vonnis Avijzen. Ex-koningin Marie van Zuid-Slavië overleden Ex-koningin Marie van Zuid-Slavië is donderdag na een langdurige ziek te in Londen overleden. Zij werd 61 jaar. De overledene was een dochter van wijlen koningin Marie van Roe menië en de moeder van ex-koning Peter van Zuid-Slavië. Het parlement te Brazzaville, de hoofdstad van Kongo, heeft een wet aangenomen tot oprichting van een pers bureau. Dit bureau, ACI, is een onafhan kelijke organisatie op commerciële basis. „ALLEEN MAAR EEN MARIONET" Bij elk antwoord in de houding Donderdag heeft Adolf Eichmann de rechtbank opnieuw Avillen doeu ge loven, dat hij in de jodenvervolging alleen maar een marionet was ge weest. Nooit had liy joden de dood ingestuurd, nooit had hij zich aan hun geld of goed vergrepen; dat hun het staatsburgerschap was ontnomen, AA'as niet zijn schuld geweest en hij had geen aandeel gehad in de ver snelling of de vertraging van de deportatie van het Europese joden dom naar de dodenkampen. Hij be schreef zichzelf als 'n man die nooit zelf een beslissing nam en die \roor alles wat hij deed, instructies moest vragen aan zijn superieuren bij dc geheime politie. Zijn enige eigen idee AA'as geweest miljoenen joden naar het eiland Madagascar te sturen, waar een joodse staat kon worden opgericht. Overigens was van dat idee nooit iets terecht gekomen. De eigenlijke moordenaars der jo den waren de leiders van de gehei me politie, verklaarde Eichmann. Hij zelf had daarin geen rol gespeeld. Bijna vrjf uur lang weer was Eich mann met zijn getuigenis bezig. Hij beantwoordde vragen die hem door zijn verdediger, dr. Servatius, wer den gesteld. Zo nu en dan wilden de rechters iets weten naar aanlei ding van sommige van de 1400 docu menten die reeds door de prosecutie waren ingediend of van het kleine aantal documenten dat door de ver dediging was overgelegd. Voor de tweede achtereen\olgende maal noemde Eichmann de naam van kanselier Adenauers rechter hand, dr. Hans Globke. Volgens Eichmann Avas Globke, als hoge" be ambte bij buitenlandse zaken, er mede voor A'erantwoordelijk geAveest dat aan de Duitse joden het staats burgerschap werd ontnomen en dat hun bezittingen werden afgenomen. Onveranderd dividend van Nederlandse Vlas Het saldo exploitatierekening over liet per 31 januari 196L geëindigde boekjaar van de N.V. Nederlandsche Vlas Spinnerij te Tilburg heeft 265.794 bedragen. De diverse baten, waaronder op brengst beleggingen, hebben 119.467 opgebracht. De winst bedraagt 385.261. Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van tien pet. Inde houding Woensdag was Eichmann door de voorzitter A'an de rechtbank berispt omdat hij was blijven zitten, toen hij door de rechters was aangespro ken. Telkenmale dat gisteren een rechter het woord tot hem richtte, sprong Eichmann onmiddellijk in de houding. Het gelaat van de beklaagde stond bleek, doch overigens liet hy niets A-an spanning blijken. Opnieuw was duidelijk dat liet spel van vragen en antwoorden tussen Eichmann en zyn \erdediger goed was ingestudeerd. Vaak behoefde Eichmann de ant woorden op de vragen alleen maar A'oor te lezen. De Indonesische president Soekarno vertoeft in Italië. In Rome werd hij ontvangen door president Gronchi (links) en premier Fanfani (rechts). Kamerleden vragen over contacten „groep-Rijkens" Het TAveede-Kamerlid de heer De Graaf (k.v.p.) lieeft aan de minister president en de minister van buiten landse zaken schriftelijk gevraagd, in hoeA'erre de Nederlandse regering A'ooraf heeft kennis gedragen van de bedoeling A'an de zogenaamde groep- Rijkens, die reeds meermalen contact heeft gehad met president Soekarno. Het doel \'an deze groep zou zijn een sfeer te scheppen, waarin officieel OA'erleg tussen Nederland en Indo nesië opnieuAV mogelijk wordt. Vin den de ministers, dat de verhouding tussen Nederland en Indonesië door de actie A-an deze groep zijn gebaat of kunnen Avorden Ook de heer Burger (p.v.d.a.) heeft over deze kwestie aan de zelfde mi nisters enige vragen gesteld. Hy zou graag Avillen vernemen, of de minis ters op 7 en 21 juli de Nederlandse industriëlen, die contact onderhouden met president Soekarno ter zake van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, daaromtrent te woord heeft gestaan. Hoe is de verklaring van die indus triëlen, dat de regering terzake „een afwachtende houding" aanneemt, te rijmen, met het op 22 juni uitgegeven communiqué, waarin wordt verklaard dat de minister-president zich van de activiteiten van de industriëlen „vol ledig heeft gedistancieerd?" Kan de minister uiteenzetten hoe men zich „volledig" kan distanciëren van acti- Aiteiten. AA'elker woordvoerders des niettemin herhaaldelijk AA'orden ont vangen VOOR EERSTE KENNISMAKING Oriënterende gesprekken in Den Haag De Belgische eerste minister, dr. Theo Lefèvre, heeft donderdag een kort bezoek aan Den Haag gebracht voor een gesprek met zijn Nederland se ambtgenoot, prof. dr. J. E. de Quay. Premier Lefèvre kwam om één mi nuut over twaalf met een tweemoto- rig vliegtuig van de Belgische lucht macht op het vliegveld Ypenburg aan, waar hij onder anderen werd begroet door de minister-president. He toestel steeg om ruim k\A'art over Aier weer op A'oor de terugreis naar Brussel. Het programma van dit korte kennis makingsbezoek bestond uit een lunch en een gesprek tussen de regerings leiders. Bij dit gesprek waren de Belgische ambassadeur in Nederland, F. X. baron van der Straten Waillet, Kroesjtsjeio heeft in liet Kremlin een massabijeenkomst toegesproken ter herdenking van de Duitse inval 20 jaar geleden. Hij was gekleed in het uniform van luitenant-generaal en droeg vele onderscheidingen. Tijdens zijn rede had de Russische staatsman wederom kritiek op het westen. en de Nederlandse ambassadeur in België, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. De rijksvoorlichtingsdienst heeft na het bezoek het volgende communiqué uitgegeven: Saamhorigheid „De eerste minister A'an het konink rijk België, dr. Theo Lefèvre heeft het initiatief genomen om een be zoek te brengen aan de minister-pre sident prof. dr. J. E. de Quay, welk bezoek heeft kunnen dienen tot het houden van algemeen-oriënterende besprekingen. De bedoeling A'an dit bezoek was de beide ministers, die elkaar tot dusver niet hadden ontmoet de gelegenheid te ge\en een eerste persoonlijk con tact te leggen, hetgeen in verband met saamhorigheid van België en Nederland in het kader Aan de Bene lux A-oor de toekomst A'an grote AAaarde zal blijken te zijn. De ministers hebben de lunch bruikt met de ministers prof. dr. J. Zijlstra. mr. V. G. M. Manjnen en dr. Ch. J. M. A. A'an Rooy, de staatsse cretaris van buitenlandse zaken dr. H. R. van Houten, de minister van staat jhr. mr. A. W. L. Tjarda A-an Starkenborgh Stachouwer, de weder- zijdse ambassadeurs en enige hoge ambtenaren. I Het Wereldgebeuren Olifant met drie koppen Sinds enkele dagen zien dc inwo ners van Zurich, die wat inter nationale besprekingen wel het één en ander gewend zijn, drie zware limousines vlak na elkaar halt hoq- den voor een conferentiegebouw. Het opmerkelijke van deze diplomatieke autoritjes is dat de drie \Aragens stuk A'oor stuk zijn gesierd met dezelfde standaard: een witte, driekoppige oli fant op een rood veld: de standaard van de hoogste politieke kaste van het koninkrijk Laos. Eerst arriveert prins Boen Oem, die pro-westers wordt genoemd, daarna komt Zijne Koninklijke Hoogheid Soevana Phoe- ma, die neutralist is, naar zijn zeg gen, en als derde stapt prins Soevan- noe Vong uit zijn wagen. Drie vor sten, telgen van koningshuizen uit Noord- en Zuid-Laos, onderling namv A'erwant. Soevanna Vong is een graag geziene gast in het Kremlin, hoewel hij zich geen communist noemt en dat nog één dezer dagen door de Chinese minister van buiten landse zaken, Tsjen Ji. liet be\resti- gen. De drie prinsen zijn in Zürich bijeen als vertegenwoordigers van drie stromingen in het Laotiaanse koninkrijk. Een land dat al lange tijd een schouwspel is A'an een burger oorlog. In Genève moesten zij een op lossing zoeken. EA'en leek het erop dat de confe rentie moest worden uitgesteld, want de neutrale prins had last A'an een steenpuist en kon moeilijk op z'n conferentiezetel plaats nemen, want de steenpuist zat op een plaats die daarvoor blijkbaar ook bij ko ninklijke hoogheden het meest ge zocht is. Na een dag rust is de prins weer zover op de been gebracht dat hij met de limousine naar de confe rentiezaal kon worden gebracht. Gis termorgen is een laatste gesprek gehouden over de toekomst A'an Laos. Er komt nu een heel speciaal kabi net „A'an nationale eenheid". Men AAil prins Boen Oem een erefunctie geven in het nieuAA'e regeringsstelsel. Niet bepaald aantrekkelijk, want een erevoorzitter is nu niet bepaald de meest centrale figuur in een vereni ging, laat staan in een regering. Prins Boen Oem, die men dus op een fraaie manier wil wegwer ken, is voor buitenstaanders de sympathiekste. Politiek gezien is hij echter de ZAvakste. Boen Oem, 55 jaar, is A'oor een Laotiaan bijzonder groot en zwaar. Hij had zich gedacht tot het eind A'an zijn leA*en in zijn re sidentie Gampassak het prinselijke leven te A'oeren dat hij van jongsaf geAvend is. Omgeven door vele vrou wen, uitstekend wijnkenner en aan genaam causeur was voor hem het leven zo slecht nog niet. Niet bang, maar een vooraanstaand verzetsstrij der in de oorlog tegen de Japanners en daarom onderscheiden met het Franse legioen van eer. Wie de prins in Zürich heeft gezien, bemerkt dat de moeilijkheden in Laos hem niet zonder meer zijn A'oorbijgegaan. Er is Weinig meer over A-an de levensge nieter A'an Gampassak. Hij is een oude man geworden, die moeilyk loopt. Politiek heeft hij nooit veel be tekend. Als genera tl Phoemi Nosa- van hem niet telkenmale tot verzet tegen de communistische infiltraties had opgeroepen, had Boen Oem er al lang de brui aan gegeven. Deze week heeft hij zijn prinselijke tegenstanders ontmoet. Het moet, volgens hen die er bij zijn geweest, een genoeglijk onderonsje zijn gewor den, een soort familie-reünie. Men venvachtte niet zoveel van deze ont moeting: geen enkele westers diplo maat heeft geprobeerd dit topgesprek te beïnvloeden. Het uiteindelijk resul taat is dat koning Savang Vatthama zal worden gevraagd een regering te vormen. Maar men gelooft niet dat Boen Oem daarin veel kans zal ma ken. Het lijkt erop dat zijn politieke rol in Laos is uitgespeeld. BOEN OEM oud geAA'orden.. „TERUGSLAG VOOR DE VREDE" Verenigde Staten zullen niet buigen voor druk De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft er donderdag op een pers conferentie de Russische pre mier Kroesjtsjew van beschul digd de sabel te laten kletteren wat Berlijn betreft. De opmer kingen van Kroesjtsjew waren een terugslag voor de zaak van de vrede, aldus Rusk. De Amerikaanse minister zei, dat de militaire toon A'an de redevoering die Kroesjtsjew woensdag had gehou den en de belligerente A-erklaringcn die door andere Russische leiders wa ren afgelegd, een bron A-an diepe te leurstelling waren voor hen die poog den de zaak A'an de A-rede te be\*or- deren. Hij zei, dat de Russen, terwijl zij over vrede praten, proberen de vrede te verstoren die kennelijk al bestond in West-Berlijn. Berlijn Opnieuw beloofde Rusk, dat de Ver enigde Staten en hun bondgenoten niet zouden buigen voor Russische druk wat Berlijn betrof. Men zal de belofte de stad tegen communistische overheersing te beschermen, nako men. Voorts A-erklaarde Rusk, met te blij ven streven naar de totstandkoming van een A*erdrag voor een verbod van proeven met kernwapens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3