BILT Zilver en brons in Kapelle LUYCKS Z.L.M.-ZOMERVERGADERING IN TENT TE KAMPERLAND frites saus Happy Food INBRAAK MET „FEESTMAAL" IN LANDHUIS TE HAAMSTEDE CONSOLIDATIE EN UITBOUW PLATTELANDSBIBLIOTHEEK VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 JUNI 1961 Onderscheidingen bij kweekbedrijf v. d. Have Het nieuwe bedrijfsgebouw van het koninklijk kweekbedrijf en zaadliandel D. J. van der Have N. V. te Kapelle, dat dinsdag door de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, officieel in gebruik werd gesteld, was donderdagavond liet toneel van een personeelsfeest van de N.V., waarop vele onder scheidingen werden uitge reikt. Drie personeelsleden ontvingen een koninklijke on derscheiding, terwijl 63 per sonen een bedrijfsonder- scheiding in ontvangst moch ten nemen „voor een langdu rig dienstverband". De heren L. Klap en A. Zoeteweïj, beiden 40 jaar in dienst ontvingen van burgemeester H. G. van Suij- lekom de bronzen draagmedaille, verbonden aan de orde van Oran je Nassau. De heer J. L. van Wil- legen, met een vijftigjarige staat van dienst en reeds drager van de bronzen medaille, kreeg bij bevor dering de zilveren medaille. Nadat ir. D. J. van der Have namens directie een welkomstwoord had gesproken tot de bijna 400 aan wezigen. onder wie ook de gepen sioneerden en de weduwen van overleden werknemers, wees bur gemeester Van Suijlekom er op, dat het goed is op een avond als deze stil te staan bij hen. die hun leven hebben geleefd bij dit be drijf. Nadat de burgemeester de onder scheidingen had opgespeld, felici- teerde hij de familie, de commis sarissen en de directie namens de gemeente alsnog met de uitbrei ding. Hij wees daarbij op de grote betekenis, die het bedrijf econo misch met de gemeente bindt. „Voor de toekomst hoop ik dan ook", zo besloot de burgemeester, „dat het bedrijf een prima kïem- 1 tracht zal geven". Foto: Burgemeester speldt de ko ninklijke onderscheiding op bij de heren Klap, Van Willigen en Zoe teweïj (v.l.n.r.). (Foto P.Z.C.) Ir. D. J. van der Have, beantwoordde na de gedecoreerden te hebben gefeliciteerd de toespraak van ae burgemeester en betuigde nog maals zijn erkentelijkheid voor de steun en medewerking, die de ge meente enkele jaren geleden ver leend heeft door een garantiele ning te verstrekken voor de bouw van een nieuwe loods. Namens de gedecoreerden sprak tenslotte de heer J. L. van Willigen een dank woord. Tussen de pauzes van een cabaretprogramma reikte ir. Van der Have vervolgens nog aan 63 werknemers het bedrijfsinsigne uit. Het gouden insigne werd voor 40- jarig of langer dienstverband toe gekend aan St. Glas, 55 jaar; J. L. van Willigen, 50 jaar; J. Baij- ens, 4S jaar; M. van de Schraaf, 47 jaar; L. van Lavooij, 46 jaar; L. van de Linde, 45 jaar; J. G. van Willigen, 43 jaar; A. Zoeteweïj, L. Klap en A. van 't Hof Mzn., die 40 jaar bij het bedrijf werkzaam waren. Slot van pag. 1 co's de natuur herbergt?" Op som mige plaatsen is tot driemaal toe ge zaaid, maar de grond produceert vrij wel niets. „In de wet op de watersnood- schade staat, dat de 'grond-in zijn oorspronkelijke staat hersteld moet worden. In ieder geval zal terdege moeten worden na gegaan, hoe de gedupeerden op Schouwen geholpen kunnen wor den", zei ir. Geuze. „Voordat het echter zover is, doen zich in ver schillende bedrijven liquïditeits- mocilijklieden voor. De resultaten in Schouwen waren de laatste ja ren toch reeds achtergebleven bij de rest van Zcelaud. Er is ons een BRUIN Deze tijd van het jaar is wel bij uitstek .geschikt om bruin te wor- dou. Het is overal te zien, dat velen er inderdaad zo over denken en door maar veelvuldig in de zon te verke ren schaft men zich een bruine kleur aan. De heer R. Kramer te Breskens heeft het echter nog een beetje brui ner gebakken. Wellicht heeft hij ge dacht, dat de tijd voor bruine par kieten hu toch ook wel is aangebro ken cn ja hoor, na veel experimente ren is het hem inderdaad gelukt een bruine parit iet tc kweken. Een bruine parkiet is nu nog een zeld zaamheid. Misschien doet liet goede voorbeeld van de heer Kramer zo danig goed volgen, dat men in de toekomst niet alleen van kanariegeel maar ook van parkietbruin kan spreken... TR ACTOREN WEDSTRIJ D Het is niet alleen Care! Bricls. die iets in tractoren ziet. In IJzendijke onderschat men de vele mogelijk heden van deze grommende land bouwwerktuigen evenmin. Dat FOTOGRAFEREN Hij had er ijverig en lang, voor ge-- spaard, óme Oostburgse h.b^.'er-, maar tenslotte wus het toch gelukt; hij had genoeg bij eikuur om, een', tweedehands fototoestel te kopen. Op een goeie dag verscheen liij er' mee op school, trots op zijn nieuwe aanwinst. ..Bevalt hel goed?'', vroeg een leraar vriendelijk. De jongen aarzelde even. Daarna be-, kende hij: „Nou, eigenlijk gezegd niet zo heel best. De joto's lukken, niet erg. En toch haal ik de filmpjes er altijd direct uit als ze vol zijn. Maar als ik ze dan open maak is al les altijd pikzwart". De leraar klopte zijn leerling vader-r lijk op des chouder en sprak troos tend: ..Het is alleen maar een kwes tie van ontwikkeling, m'n jongen blijkt wel uit een plan van de R.K.J.B., die op de IJzendijkse Markt zaterdagmiddag, bij het scheiden van de markt, een trac torwedstrijd zal houden. Het plan blijkt goed in te slaan, want reeds 25 deelnemers hebben zich voor de behendigheidswedstrijden opgege- .ven. IN GALA De donderdagavond van de 29ste juni zal in Zoutelande niet onopgemerkt voorbijgaan. In gala zal liet trompet- terskorps van de artillerie te Breda vrolijk musicerend door liet dorp trekken. Ook het plaatselijke korps „Luctor et Emergo" zal een muzikaal steentje bijdragen en verschillende verenigingen zullen ecte de présence geven. Oorzaak van een en ander is de 50ste verjaardag van prins Bern- hard. Om negen uur zullen genoem de trompetters bovendien voor een taptoe zorgen. Rest nog te vermelden, dat het trompetterskorps zal worden aange voerd door wachtmeester eerste klas A. Kleinepier, die zelf uit Zoutelan de afkomstig is. GOUD I'LL'S 5 Woensdag was liet een feestelijke dag voor de heer en mevrouw De Vlieger-Becu uit de Nieuwstraat te Oostburg, die niet minder dan 55 jaar getrouwd waren. Het feest werd in huiselijke kling gevierd. 'dd.'M'Jdd. geval gerapporteerd van een be drijf van 12 ha, waarvan de liqui diteit in twee jaar met f 10.000 te rugliep. Op korte termijn dient de helpende hand te worden uitgesto ken. Grondprijzen De kwestie van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden, werd aangesneden zowel door ir. Geuze in zijn openingsrede als door Gedeputeerde C. Philipse in zijn toe spraak tot de vergadering. „De vraag is of de wet al dan niet verlengd zal worden", aldus de heer Philipse. Hij noemde dit een „diep ingrijpend vraagstuk", dat hem met zorg ver vulde. Hij betoogde, dat als de wet niet wordt verlengd, dit gevolgen zal hebben voor de landbouw, o.a. van financiële aard. Misschien niet direct voor het noorden van het land, maai' wel voor Zeeland, aldus spreker. In dit verband wees hij er op, dat vorig jaar in België, even over de grens hij IJzendijke, een boerderij is verkocht, waarvan de grond rond 17.000 per ha opbracht. Hij verwachtte iets dergelijks niet in ons land, maar ook al zouden de prijzen „slechts" met 100 pet. stijgen, dan zou de fiscus jaarlijks 30 miljoen gulden meer aan ver mogensbelasting ontvangen en nog eens 10 miljoen gulden aan boedelscheidingen. „Ondanks het feit, dat de wet nu met de voeten wordt getreden, zal men de zaak héél ernstig dienen te bestuderen" besloot hij over dit onderwerp, T axatiebureau Ook de heer Geuze ging nader in op dit probleem, er daarbij op wijzend, dat over vrijwel geen enkel onder werp zoveel verschillende meningen worden gehoord als juist bij dit. Hij gaf de vergadering een aantal pun ten ter nadere overweging: de prijs- bcheersing, de toetsing en het voor keursrecht van de pachter. Spreker vroeg zich hierbij af of in gebieden, waar een grote vraag is naar grond bijvoorbeeld industriële gebieden of recrentiest reken de agrarische grond niet te goedkoop in andere handen komt. Men ziet hier het ver schijnsel. dat de gemeenten trachten dure landbouwgronden in handen te krijgen om ze daarna voor andere doeleinden goedkoop van de hand te doen. In dit verhand deelde, ir. Geuzo mede, dat volgende maand het Z.L.M.-hestuur zal spreken over de oprichting van een eigen pacht en taxatiebureau. Opening De openingvan dé, tentoonstelling werd voor de aanvang van de verga dering verricht'. Op weg naar liet expositieterrein waren de bezoekers lnhg's vele vlaggen gekomen. -Vlag-' gerf waren er langs de weg van Karn- nerland naar de duinen en vlaggen op-hej; Z.L.M.-manifestatieterrein op de Onrustschor aan de voet van de brede asfaltdijk door het Veerse Gat. Het waren ook vlaggen, waarmee de Z.L.M.-tentoonstelling oven over half twee werd geopend. Tegelijk licseu de burgemeester van Wlsscnlierlcc, de heer J, van Halst en de voorzitter van de kring Noord- Beveland der Z.L.M., de heer G. M. F. KINDERCAKES pak voldoende voor 14 dagen 78 ct Happy Food is een product van MOLEN AAR'S KINDERMEEL FABRIEKEN Weer sportontmoeting Cockerill-Schelde Tweehonderd personeelsleden van de N.V. Koninlciyite Maatschappij „De Schelde", benutten hun aanstaande vrije zaterdag voor een krachtmeting met sportlieden van de scheepswerf „Cockerill-Ougree" in Hoboken bij Antwerpen. Do wedstrijden worden in Hoboken gehouden. Op het programma staan voetbal, korfbal, zwemmen, tennis, biljart en atletiek. Zaterdagmorgen om tien uur vertrekken de vlissingers met vier bussen na Hoboken. Na de wedstrij den wordt om half acht 's avonds een maaltijd gebruikt in de „Oude Spie gel" in Hoboken. Tenslotte zal er dan een bal zijn in het „Cockerill-hof". een soortgelijke „uitspanning" als het Scheldekwartier in Vlissingen. DADERS WASTEN HANDEN.. Enkele strandhuisjes eveneens geplunderd Te Haamstede is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in het aan de duinrand, diclit bij liet vliegveld gelegen grote buiten huis van de heer G. de Jonge uit Geldrop, een van de directeuren van Philips-Eindhoven. Er werden goederen ontvreemd tot een waar de van bijna drieduizend gulden. Donderdagmorgen bleek boven dien, dat te Haamstede ook is in gebroken in enkele badhokjes op het strand bij de vuurtoren. De inbraak in het landhuis vertoond enige overeenkomst met die. wel ke in februari van dit jaar in een eveneens eenzaam gelegen bunga low te Haamstede werd gepleegd en waarbij de jeugdige daders zich tegoed deden aan etenswaren en dranken. Ook thans gingen dé dader(s) bijzon der brutaal en „zorgeloos" te werk. Met het meenemen van een vrij groot aantal gebruiksvoor werpen als kleding, fototoestellen en een radiotoestel werd niet vol staan. Alvorens te vertrekken werd de pro visiekast geplunderd en in het landhuis een met drank bespren keld „feestmaal" aangericht, waarbij de aanzittenden zich niet schroomden na afloop de handen te wassen en af te drogen. Hoewel een massa sporen werd ach- JAARVERSLAG 1959-1960 Organisatieleven ruimer bij het werk betrokken Nadat gedurende de voorgaande ja ren de basis was gelegd voor een brede organisatorische opzet van de plattelands-lectuurvoorziening in Zeeland, kon gedurende de verslag periode de activiteit van de stich ting Centrale Plattelandsbibliotheek voor Zeeland in veel sterkere mate dan voorheen worden gericht op con solidatie en uitbouw van de werk zaamheden. Aldus blijkt uit het jaar verslag 1959-1960 van de stichting. In het begin van deze periode, zo wordt verder opgemerkt, kreeg de samenstelling van het bestuur defi nitief haar beslag. Naast de direct bü de plattelands-lectuurvoorziening betrokken provinciale organisaties Nieuwe directeur voor rijks h.b.s. in Vlissingen A. F. J. Jacobs uit Leeuwarden opvolger van G. Lammers Met ingang van 1 september a.s. is de heer A. F. J. Jacobs leraar aan de rijks liogere burgerschool te Leeu warden, benoemd tot directeur en le raar aan de rijks hogere burgerschool te Vlissingen, als opvolger van de lieer G. Lammers, die zoals bekend, met pensioen gaat. De nieuw benoemde directeur werd in 1924 in Tegeien geboren. Hij be zocht de gymnasiale afdeling van het Thomas-college te Venlo. waar hij in 1942 zijn eindexamen behaalde. Na vervolgens zijn studie voor de ak ten Frans m.o. A en B met succes te hebben beëindigd, werd hij in 1947 benoemd tot leraar aan de r.h.b.s. te Leeuwarden. De heer Jacobs, die gehuwd is en vader van drie kinderen, is sinds sep tember 1958 ook voorzitter van do •ijkslerarenvcreniging. Promotie dr. J. C. Belderok Aan de rijksuniversiteit te Groningen is de heer J. C. Belderok, geboren te Middelburg, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Chcmopro- phylaxe van primaire tuberculose", een studie betreffende het ziektever loop bij recent met tuberkelbacillen geïnfecteerde personen. Dit proefschrift kwam tot stand met financiële steun van de koninklijke Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose én de stichting sanatorium St. Jozelfsheil te Bakel. Promotor was dr. J. K. Kraan. Voor Zeeuws nieuws zie ook 5 de pagina's 5 en 7. Bom respectievelijk de Zeeuwse vlag en de vlag van de Z.L.M.. Nadat liet muziekgezelschap „Ons Genoegen" uit Kamperland het Zeeuwse volks lied bad gespeeld, liet de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze de slagbomen voor de ingang wegvallen. „Symbolisch wil ik bier- mee de vooruitgang van Noord-Be- vel»,ml kenbaar maken", zei ir. Geu- In een korte toespraak herinnerde ir. Geuze er aan, dat de kring Noord- Beveland voor het. eerst in 1867 een landbouwtentoonstelling heeft gehou den. Men zag er toen een zwaar hoofd in wegens de slechte verbin dingen met overig Zeeland. „Zo is bet 94 jaar gebleven", aldus ir. Geuze. „Nu is het voor het eerst mogelijk eeii tentoonstelling van een dergelijke omvang op te zetten, als hier in Kamperland is te zien. De algemeen voorzitter van de Z.L.M. verklaarde, dat de tentoonstelling werktuigkun dig gezien, de grootste is, die ooit- door een Z.L.M.-kring is georgani seerd. zijn thans ook vertegenwoordigers uit liet Zeeuwse organisatieleven in ruimere zin bij het werk van de centrale rechtstreeks en actief be trokken. Het bestuur meent hiermee een basis te hebben gelegd voor een doelge richte aanpak van de plattelands lectuurvoorziening. Het acht dit juist daarom op het ogenblik van het grootste belang, omdat .bij de snelle veranderingen, die zich met name op het Zeeuwse platteland voltrekken, de lectuurvoorziening een belang rijke taak heeft te vervullen. De algemene problematiek van her oriëntering van de Zeeuwse platte landssamenleving vergt bezinning op de vraag, welke rol daarbij de lec tuurvoorziening kan vervullen en op V'4F tcrgclaten, leverde het inschake len van een speurhond door de rijkspolitie geen resultaat op. De politie heeft het onderzoek overi gens krachtig ter hand genomen; vanzelfsprekend werd oók de dac- tyloscopische dienst uit Den I Haag ingeschakeld. Onder de gestolen goederen is ook een album met foto's over de bouw van de villa ..De Vlucht- haven" dat voor de eigenaar een grote waarde vertegenwoor digt, maar dat voor de dieven uiteraard waardeloos is. Evenals dat bij het bezoek aan „De Vluchthaven" gebeurde, werden uit. de badhokjes snoep en kleding ontvreemd. Hier verschafte men zich toegang door het dak van de hokjes te lichten; bij het landhuis werd een ruit ingeslagen. De in braak in „De Vluchthaven" werd donderdagmorgen ontdekt door een werkster. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Zeeuwse jongelui met §j minister op de foto §f De excursie van een veertig- jg tal Zeeuwse joiïgelui. leden en f§ leiders van de christelijk-socia- ff le Jeugdorganisatie „Werken- de Jeugd", dreigde dinsdag n minder geslaagd te worden. M Dat kwam, omdat het niet ff/ mogelijk bleek het programma m voor die dag uit te voeren. ff Maar in Bergen op Zoom ff wachtte de jongelui een ver- H rassing. Toen zij aldaar het s koffiehuis ,,Dc Morgenster" verlieten, kwamen zij minister M V. G. K. M. Marijnen tegen. Eén van de jongelui trok de stoute schoenen aan en vroeg de minister of zij een foto van hem mochten maken. De mi- ff f§ nister informeerde belangstel- p j§ lend naar liet doel van de reis en hij gaf de wens te kennen §jj p samen met de jongelui gefoto- grafeerd te worden. En zo ff werd een foto gemaakt van de ff p Zeeuwse jongelui, met in hun midden minister Marijnen. ff Zijne excellentie vroeg nog of p ze de foto, wanneer deze klaar was, naar het mimsterie wil- ff f| den opsturen. In de beste stem- p ming vervolgden de jongelui |f toen hun excursie, waarbij zij p onder meer een bezoek brach- ten aan het Tilburgs dieren- ff park, de „Warande" bij- Oos- p terhout en het Licsbosch bij H Breda. ff iflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïlï welke wjjze zij organisatorisch dient te zijn opgebouwd. Naar het: oordeel van'het bestuur is in dit verband het samenwerken van verschillende orgauisaties In één provinciaal ver band van groot belang. Bij de uitvoering van het werk kampte de centrale helaas geduren de een groot deel van de verslag periode met ernstige personcelsmoei- lijkheden. Zowel de verzorging en de voorlichting van de aangesloten bi bliotheken als de uitbouw van con tacten met het plaatselijk werk kon den daardoor in onvoldoende mate tot ontplooiing komen. Half 1960 kreeg de centrale eindelijk de be schikking over een gediplomeerd di rectrice. waardoor met de defini tieve aanpak van de lectuurvoorzie ning op het platteland kon worden gestart. Voorwaarde voor een intensieve or ganisatorisch gebundelde platte- landslcctuurvoorziening acht het be stuur in de eerste plaats een inten sief contact tussen de centrale en de plaatselijke bibliotheken. Daar naast zal er naar gestreefd moeten worden, dat ook dê gemeenteiyke overheid zich het algemene belang van een goede plaatselijke lectuur voorziening volledig bewust wordt. Het boekenbezit bedroog op 1 ja nuari j.I. ruim 6300 stuks', het to taal aantal uitleningen in de verslag periode bedroeg' bijna 19.000. Actie voor het stichten van Zeeuws museumfonds De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casenibroot heeft het beschermheerschap op zich willen nemen van een actie, die tot doel heeft het bijeenbrengen van gel den voor een Zeeuws museumfonds. Bij de opening van een jubileumten toonstelling van de kunstschilder Louis Heymans vorig jaar sep tember overhandigde de heer Hey mans aan de commissaris een bedrag van f 2000 met het verzoek dit voor lopig tc willen aanvaarden als een eerste bijdrage ten behoeve van een modern geoutilleerd Zeeuws Museum voor Beeldende Kunst. Een veertigtal personen uit geheel Zeeland heeft zich, op verzoek van de commissaris bereid verklaard deze actie te onder steunen, met name door mede-onder tekening van een verzoek om gelde lijke bijdragen voor het fonds, dat aan particulieren, bedrijven cn instel- I lingen in Zeeland zal worden toege zonden. Voorts hoopt de heer Hey mans de schooljeugd bij deze actie te kunnen bötrelcken. Examens opleidingsschool chr. kleuteronderwijs Bij de aan do opleidingsschool voor het christelijk kleuteronderwijs te Middelburg afgenomen examens slaagden voor de akte van lioofdleid- stcr de dames: H. J. Lodder te Vlis singen, P. Louwerse te Vrouwenpol der, C. M. Parent te Middelburg, C. K. Polderman te Terneuzen, J. L. Schooff te Sluiskil en E. Vinke te Hoofdplaat en W. Duvekot te Vrou wenpolder. Twee kandidaten moesten worden afgewezen. De examens zijn geëindigd. Van de 16 leidsters, die zich aan het examen onderwierpen, behaalden 15 de akte. Van de 21 kandidaten voor de akte van bekwaamheid als hoofdleidster, behaalden 18 de eindstreep. Die marteling van zuurbrand ol de dreiging ervan bij iedere hap eten die U neemt, daar moet U van af! En dat kam. Gewoon maar één of twee Rennies nenien laten smelten op Uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige reme die, onopvallend en nog smakelijk ook. Geen wonder dat tienduizenden lijders aan brandend maagzuur Ren nies op zak hebben, om iedere ver raderlijke aanval direct te kunnen blussen. Het weer in Europa volgens rapporten van gisteravond Den Helder, onbewolkt, Ypenburg. onbewolkt, Vlissingen. onbewolkt, Eelde, licht bewolkt. De Bilt. half bewolkt, Twenthe, half bewolkt, Eindhoven, zwaar bewolkt, Zuid-Limburg, zwaar bewolkt. Helsinki, licht, bewolkt, Stockholm, licht bewolkt, Oslo. vegen, Kopenhagen, regen, Aberdeen, half bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, onbewolkt, Brussel, geheel bewolkt, Luxemburg, onbewolkt, Parijs, half bewolkt, Bordeaux, licht bewolkt, Grenoble, geheel bewolkl, Nice, half hewolkt, Berlijn, licht bewolkt, Frankfort, licht bewolkt. Mlinehen. zwaar bewolkt, Zürich, onwei Gom bewolkt. Locarno, regenbui. Wenen, geheel bewolkt. Innsbruck, onweer, Belgrado, half bewolkt, Athene, zwaar bewolkt. Rome. licht bewolkt, Ajaecio, zwaar bewolkt. Madrid, zwaar bewolkt. Mallorca, zwaar bewolkt. Lissabon, zwaar bewolkt. ZONNIGE PERIODEN Wisselende bewolking en op de mees- Ie plaatsen droog weer. Overwegend matige wosteljjko wind. Iets lagere middagtemperaturen. STRAN D VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Droog strandweer met vrij veel zon, maar nog een koele westenwind. Overdag ongeveer IS graden; zee water 15 graden. Vooruitzichten: re delijk strandweer, maar nog niet warm. ZON EN MAAN !i juni Zon op 4.20 onder 21.04 Maan op 16.08 onder 1.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2