PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRESIDENT TSJ0MBE VRIJGELATEN Overbruggingsactie en hulpfonds voor getroffen boeren op Schouwen „We gaan van Kongo groot land maken" Laotiaansè prinsen vinden vergelijk Vandaag... IN BELGIË IN OKTOBER GEEN KONINGSKIND r Koud water 204e jaargang no. 146 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W, Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 ceni per m.m. Minlm. p. advertentie 4,—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regeJ mei een minimum van 1,25- grieven bureau van dit slad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.2 O. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr 68-60. tel. 2355 <b.g.g red 8508/3546. adv 8647/3643); Middelburg. Markt 61. tel 3341 (b.g.g red. 2078/3169. adv 2375); Goes Gr, Markt 2. tel 6140<b.g.g. red 7853. adv. 6213): Oostburg. tel 2295, fe» neuzen ie) 2116. Zienksee red tel 2425 adm tel 2094. „BOMBOKO IS M'N BESTE VRIND" In een gistermiddag door liem in Leopoldstad gehouden pers conferentie heeft president Tsjombe van Katanga medegedeeld van liet middaguur af weer vrij te zijn. Hij verklaarde erin te hebben toegestemd met zijn „broeders van de vroegere Bel gische Kongo" samen te werken om daar „een zeer groot land" van te maken. Op een vraag of hij weer naar het kamp, waar Iiij was gevangen gehouden, zou moeten terugkeren, antwoordde generaal Moboetoe, die naast Tsjombe was gezeten: „Dat is voorbij". Tsjombe, die zijn persconferentie in de ambtswoning van pre mier Ileo hield, verklaarde als gevolg van „buitenlandse invloe den" te zijn gearresteerd. Hij sprak woorden van lof voor ge neraal Moboetoe, die volgens hem „boven allen verheven" was. Tsjombe verklaarde zo spoedig mogelijk naar Elisabethstad te willen terugkeren, doch dat hij net zo lang in Leopoldstad zal blijven, als door de autoriteiten van de centrale regering wordt nuttig geacht. Een groep van tien Nederlandse man nequins Is donderdag van Schiphol met een ,Toepolef' van de ,Aeroflot' naar Moskou gevlogen om daar ten behoeve van een groep Nederlandse confectionairs een reeks van 15 mo deshows te geven. De vrolijke groep op de trap naar Tsjombe, die op 26 april te Coquilhat- stad door soldaten van het Kongolese leger werd gearresteerd, toen hij daar een bijeenkomst van Kongolese regeringsleiders verliet, kwam om 15.51 uur bij het huis van premier Joseph Ileo aan. Hij was vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, Evariste Kimba, die gelijk met hem was ge arresteerd. Tsjombe zag er goed uit en schudde glimlachend handen met de vele jour nalisten. Bij zijn aankomst werd hij ontvangen door premier Ileo, die hem eerst even terzijde nam voor een kort gesprek onder vier ogen. Loemoemba-tafel Tesamen met Ileo, Justin Bomboko, minister van buitenlandse zaken, vi ce-premier Jean Bolikango, generaal Moboetoe en Kimba nam hij plaats aan een lange notenhouten tafel, de zelfde waar Loemoemba zijn perscon ferenties placht te houden. Ileo leidde hem in als „de heer pre sident Tsjombe" en zei „hij heeft ver zocht op een persconferentie een ver klaring af te leggen en hier is hij dan''. ...is het 25 jaar geleden, dat c de Nederlandse romanschrijver J S en sarcastisch-ironisch .criticus Frans Coenen te Amsterdam a overleed. c v\\aa/vv\w*vvvvvaivvvvvvv Noodlanding van K.L.M.-toestel Woensdag heeft een toestel van de K.L.M. een noodlanding moeten ma ken op liet vliegveld Idlewild bij New York. Tijdens de landing schoot de machine van de landingsbaan af. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. De DC-8 uit Amsterdam had aan de verkeerstoren van Idlewild laten we ten, dat er moeilijkheden waren met het hydraulisch systeem. Er werden onmiddellijk vijf brandweerauto's naar de baan gezonden. De machine maakte echter een goede landing, maar slipte van de baan af naar de linkerkant. Daar kwam het toestel tot stilstand. Niemand werd gewond. Er ontstond geen brand. Ontslag Britse marine-minister geweigerd De Britse minister van marine, lord Carrington heeft zijn ont slag aangeboden na de onthul lingen over de lekken bij de ma rine, aldus heeft premier Mac- millan te Londen in bet Lager huis meegedeeld. Macmillan zei echter dat lord Carringtons ontslag niet was aanvaard. Hij voegde eraan toe dat disciplinaire maatregelen waren genomen tegen andere regeringsfunctionarissen die een collega marinegehcimen hadden laten behandelen, die hij had doorge geven aan de Russen. Macmillan zei dat. de marine haar controle had verscherpt en voorspelde flat moge lijk verder nog verandering zou wor den gebracht in de veiligheidsmaat regelen van het departement. Meisje in put verdronken Gistermiddag is het twaalfjarig meis je F. Oomen uit Bruchem verdronken in een put, die was gegraven bij de aanleg van een weg. Het meisje kon niet zwemmen. Tsjombe verklaarde: „Ik zou U graag willen vertellen, dat ik een vrij man ben. Om twaalf uur hedenmiddag ben ik vrijgelaten". Omarming Na afloop van de persconferentie, voordat de verslaggevers het huis verlieten, kon men Tsjombe Bom boko zien omarmen en hem horen roepen: „Dit is myn beste vriend". Het was Bomboko, die nog geen maand geleden aan de pers be kendmaakte, dat Tsjombe voor verraad zou moeten terecht staan en werd beschuldigd van moord op Loemoemba. Op een vraag of de twintig Katan- gese parlementsleden zondag naar Leopoldstad zouden komen om de opening van het parlement bij te wo- I nen, antwoordde Tsjombe, dat het fysiek onmogelijk was de afgevaar digden uit de verschillende delen van het land tegen die tijd in Leopoldstad samen te brengen. Tsjombe zei zelf graag naar huis te willen terugkeren, omdat hij de laatste twee maanden zjjn zaken niet had behartigd en uok zijn vrouw al die tijd niet heeft ge zien. Gezondheid geeft reden tot voorzichtigheid Te Brussel heeft gisteren een woordvoerder van liet hof ver klaard, dat „er geen sprake van een koninklijke geboorte is in oktober van dit jaar". „De personen, die dit tijdstip als de vermoedelijke datum naar voren hebben gebracht, zijn er volkomen naast", aldns de woordvoerder. Hij zei dat ten paleize een officiële verklaring zou worden uitgegeven, zodra er redelijke zekerheid bestond, dat de koningin in verwachting was. „Zoals premier Lefèvre bij de terug keer van het koninklijk paar, na hun bezoek aan het Vatikaan had aange kondigd, hoopt de koningin in blijde verwachting te zijn, maar het is nog te vroeg om zeker te zijn van een zwangerschap", aldus de woordvoer der. Bovendien wees hij erop dat in de aankondiging over het uitstel van het statiebezoek aan Engeland, geen melding werd gemaakt van zwanger schap, maar slechts van „de gezond heidstoestand van de koningin en de voorzorgsmaatregelen die deze met zich meebrengt". De woordvoerder verklaarde dat de gezondheid van de koningin voortref felijk was, maar reden gaf tot enige voorzichtigheid. Ook bevestigde hij, dat zij onder geregelde controle staat van een specialist. Op het vliegveld Ypenburg arriveer de donderdagochtend de Belgische premier Lefèvre die een kort kennismakingsbezoek aan ons land bracht. Zijn Nederlandse ambtgenoot, minis ter-president prof. J. de Quay teas ter begroeting op de luchthaven aan- wezig. KONING ALS KABINETSFORMATEUR De drie Laotiaansè prinselijke rivalen hebben donderdag be kendgemaakt, dat zij koning Sa- vang Vatthana zullen verzoeken een regering te vormen in Laos. De regering zou het karakter moeten dragen van een „natio nale eenheid". In een verklaring die door de drie prinsen aan het einde van hun vier daagse „verzoeningsbespreking" werd uitgegeven, maakten zij bekend, dat alle politieke groeperingen in de „voorlopige" regering van Laos zul len zijn vertegenwoordigd. Over de vorming van de regering luidde de verklaring als volgt: „De regering zal worden gevormd door middel van een speciale procedure, waarbij de koning de plannen ont werpt en de leden onmiddellijk be noemt, zonder dat zijn besluiten de goedkeuring van de volksvertegen woordiging behoeven". In de prinselijke verklaring werd ook de verwijdering van alle buitenland se militaire eenheden uit Laos ge- eist. Voor de Franse militaire bases, die in Laos werden ingericht, op grond van de overeenkomst van de conferentie te Genève, in 1954 aan het einde van de oorlog in Indochina, wordt deze aangelegenheid „nader bestudeerd". De strijdmacht in Laos wordt samen gevoegd tot een „uniform nationaal leger", aldus de verklaring. De prinsen legden de nadruk op het feit, dat een neutraal Laos uitslui tend buitenlandse hulp moet aanvaar den, waaraan geen politieke banden vastzitten. Co-existentie Zij zeiden verder, dat Laos de vijf principes voor vreedzame co-ëxis- tentie in het programma voor bui tenlandse aangelegenheden moesten opnemen. Deze vijf principes zijn een bekend onderdeel van het Russische vredesprogram. Laos zou vriend schappelijke betrekkingen moeten aanknopen met het buitenland en met name met de „'buurlanden". Dit zijn: communistisch China, com munistisch Noord-Vietnam, het neu trale Birma en Cambodja, het pro- westerse Thailand en Zuid-Vietnam. In de verklaring drongen de prin sen er bij de voorlopige regering op aan „geen buitenlandse interventie in de binnenlandse aangelegenheden van Laos toe te staan, in welke vorm dan ook". „In de toekomst" zou een volgende prinselijke bijeen komst worden gehouden, waarbij de vorming van de coalitieregering zou worden besproken. De „neutrale" woordvoerder Phol- sena zei: „De resultaten die nu zijn bereikt, stemmen tot tevredenheid" IR. GEUZE OP Z.L.M.-VERG ADERING: Minister Korthals over Deltaplan DE MET ZOVEEL spanning tegemoet geziene landbouwda- gen van de Z.L.M. op Noord- Beveland zijn donderdag begon- nen. In de na de officiële ope ning van de tentoonstelling ge houden algemene zomervergade ring sprak de algemeen voorzit ter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze een rede uit, waarin hij uitvoerig de situatie van de landbouw schetste, zowel in de wereld, in Nederland als in Zeeland. Spreker tijdens de middagvergadering was de minister van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, die de veranderingen in Zeeland be- I lichtte, als gevolg van tie uitvoe- 1 donderdagmorgen had besloten een i rihp van hef IToltnnln n overbruggingsactie te beginnen voor I rmg Vail net l/enapian. 0p gchouwen-Duiveland getroffen In Hp rpile van ir P,pii7p twa. boere11 en elders uit Zeeland. Men i in ue ïeat van li. Vjcuze hwa- ,]pnut: <ia«rh;; aan hp vpr«trAiri men enkele nieuwe aspecten naar voren: er zal een bijstandsactie worden gevoerd voor de in ernstige moeilijkheden ver kerende boeren op Schou wen -Duiveland, waarbij men denkt aan het ver strekken van renteloze voorschotten en aan de in stelling van een hulpfonds. voorts overweegt de Z.L.M. de instelling van een eigen pacht- en taxa tiebureau. Ir. Geuze deelde de vergadering, die werd bijgewoond door honderden Zeeuwse boeren en lal van genodig den, mede dat het hoofdbestuur van de Z.L.M. in zijn vergadering van denkt daarbij aan de verstrekking van renteloze voorschotten in enkele tientallen noodgevallen. Dit in af wachting van een bystandsregeling van de overheid. Deze actie zal moe ten leiden tot instelling van een hulp fonds met een blijvend karakter. De actie zal zo mogelijk worden ge voerd via de gewestelijke Baad voor Zeeland van het Landbouwschap. Staande de hoofdbestuursverp-ude- ring zegde een vijftal aanwezigen in totaal 4500 toe. aldus ir. Geuze. „We hopen, dat. cr spoedig meer dit voorbeeld zullen volgen". Ir. Geuze wees er in zijn rede op, dat het weer voor de landbouwer altijd een risicofactor betekent. „De boer kan de drie produktiemethoden na tuur, arbeid en kapitaal nog zo opti maal trachten te combineren, hij kan zijn grord nog zo goed in orde heb ben, hij kan nog zoveel arbeid en ka pitaal aanwenden, een andere natuur lijke factor, het uitermate grillige weersverloop van de laatstè jaren slaat hem ie pogingen uit handen". De jaren 1959 en I960, respectievelijk droog en nat, vormen twee extreme tegenstellingen, vervolgde ir. Geuze Hij herinnerde aan de grote schade in de polder Schouwen en in het fruitteeltgebied in de Westhoek van Schouwen. Plaatselijk is sprake van een „rampachtig karakter", zei de Z.L.M.-voorzitter ervan. Moeilijkheden Verder sprekende over de moeilijkhe den in dit gebied, verklaarde ir. Geu ze, dat in 54 ha boomgaard een to tale schade is van een half miljoen gulden, doordat van 20 ha alle bo men zijn doodgegaan ten gevolg van zuurstofgebrek. In de overige 34 ha is het niet meer mogeliik eco nomisch te werken. Ook aan de land bouw in de polder Schouwen voor al rond Ket'kwerve, tussen Brouwers haven en Den Osse en langs de de- lingsdijk is grote schade toege bracht. Ook hier zijn volgens ir. Geuze de verschijnselen zo abnor maal, dat „we ons vertwijfeld afvra gen: weten we niet meer'welke risi- Zie slot pag2 kol. 2) Voor verslag Z.L.M.-dagen •ie ook pagina negen. V\WAWAWVA/VWvWWVV föantli Tijdens de Z.L.M.-vergadering, gisteren in Kamperland, heeft de minister van verkeer en wa terstaat een rede uitgesproken. Zijn toespraak zou zo meenden vJcn en wij behoorden daartoe het hoogtepunt worden van deze bijeen komst. Helaas is dat niet het geval geweest: de minister heeft volstaan met het houden van een vaag praat- e, waarin hij niets, maar dan ook niets leeft gezegd: zelfs de beleidslijn van zijn departement kwam cr niet in naar voren. De bewindsman maakte de in druk, dat hij zich er geheel geen re kenschap van had gegeven wie zijn publiek vormden. Voor zover wij de Z.L.M.-leden kennen gaat het hier om landbouwers, die hogelijk zijn geïn teresseerd in de zaken van de water staat en die zich goed op de hoogte houden van de ontwikkelingen op dit terrein. Velen van hen zijn bij het waterschanswezen betrokken en zij spellen elk woord, dat van Haagse zijde over polders en waterschappen, vooral in verband met het Deltaplan, wordt gezegd. De minister daarente gen ging er blij kens zijn rede van uit, dat zijn pu bliek bestond uit toeristen, die op excursie waren bij de Deltawerken en een toelichting nodig hadden: hij gaf onder meer een uiteenzetting van de achtergron den. die hadden geleid tot het Delta plan en vertelde voorts op een decla matietoon algemeen bekende zaken over polderconcentratie, bijdragen, schade-regelingen en wat dies meer zij. Zo deelde hij onder meer mee. dat de bijdragenwet zich in een zeer ver gevorderd stadium bevindt en dat een nieuwe regeling voor de calami- teuze polders in Voorbereiding is. Maar dat weet men in Zeeland al maanden: bij interruptie heeft des tijds het kamerlid Van der Peijl de minister de mededeling ontwrongen, dat de bijdragenwet nog dit zittings jaar zal worden ingediend. Het is nu eind-juni: het ontwerp moet dus wel in een vergevorderd stadium zijn wil het nog op tijd komen. De mede deling van de minister in de kamer aan de heer Van der Peijl heeft des tijds uitvoerig in de kranten srestaan. En die worden óók door Z.L.M.-leden gelezen. Aan een dergelijke doublure was geen behoefte. Nu kan men zeggen: „Wat' kan een minister eigenlijk meer ver tellen dan vaagheden over be kende zaken? Hij moet immers reke ning houden met het parlement Een dergelijk verweer is een dood doener. De minister had zich behoren te realiseren, dat hij kwam spreken bij in delta- en waterschapszaken ge- interesseerde en zelfs deskundige landbouwers. En zijn betoog had daarop afgestemd moeten zijn. Er waren daarvoor in de voortreffelijke openingsrede van de Z.L.M.-voorzit ter zeker aanknopingspunten. Bij voorbeeld de mededeling, dat de Z.L. M. van plan is een taxatiebureau in het leven te roepen. Het kan niet an ders of de minister moet zich hebben gerealiseerd, dat óók hij daai-aan debet is: de door hem zo sterk ver dedigde grondpolitiek van de rijks waterstaat in de kanaalzone is er een voorbeeld van. Het is in deze zaak leerzaam de resultaten van de onteigeningsprocedures eens te ver gelijken met de aanvankelijke taxa ties. Daarover is in de kamer óók gesproken en vermoedelijk zou geen kamerlid zich gepasseerd voelen als de minister gisteren in deze geïnte resseerde kring zijn visie op deze zaak eens duidelijk had uiteengezet: óók hij had hier een kans om contact te krijgen met direct-belanghebben- den. Die kans werd gemist. Misschien behoort het echter tot de algemene beleidslijn van de minister om in toespraken zoals die van gis termiddag zich tot vaagheden te be perken. Maar dan had hij er beter aan gedaan de Z.L.M. mee te delen, dat hij al dan niet tot zijn spijt de uitnodiging om tijdens de alge mene vergadering van deze maat schappij een rede te houden behoorde af te slaan. Dat zou altijd nog beter zijn geweest dan deze met pathetiek gevulde clichévoordracht uit de oude doos. Z.L.M.-voorzitter Geuze zei het na afloop van de rede héél hoffelijk: „Voor ingewijden hebt U niets nieuws verteld, maai-waarop het formeel-vriendelijke bedankje volgde. Voor ingewijden niets nieuws: en dan te weten, dat de tent vol in gewijden zatHoe bang de minis ter in feite was om zich aan het koude water van het Veerse Meer te branden, bleek wel toen in de volgen de ogenblikken, de heer Geuze voor zichtig informeerde of het wellicht mogelijk was de minister vragen te stellen. In gelaatsexpressie en in handbeweging gaf zijne excellentie duidelijk le kennen, dat daarvan niets kon komen. Stel voor. dat er eens vervelende vragen waren Er was gistermiddag echter één lichtpunt: de rede van de heer Geuze. De voorzitter van de Z. L.M. had er veel werk van gemaakt en liet geen twijfel over zijn inzich ten bestaan ten aanzien van diverse actuele problemen. Deze rede vorm de een voortreffelijk begin voor «le Z.L.M.-dagen in Kamperland. Nog één kans voor Algerijnen President De Gaulle zal de Algerijnse rebellen nog één kans geven voor serieuze onderhandelingen voordat hij zal beginnen een onafhankelijk Algerije zonder hen op te bonwen. Dit is gisteren uit goed ingelichte bron te Parijs vernomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1