BARON BLUFF Springplastic: nieuw argument van Franse politieke terroristen MAFIAGANGSTER MOCHT EVEN DE VRIJHEID RUIKEN EINDE VAN TRADITIE IN BELGISCH PARLEMENT NIEUWE LEERLINGENSCHAAL MOET VERVROEGD WORDEN GARAGE HUUBREGTS VRIJDAG 23 JUNI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWIJFELACHTIG ERFGOED UIT WERELDOORLOG Grote hoeveelheden explosieven aan extremisten verkocht De Fransen hebben een nieuw woord: plastiques. Het is een synoniem voor vernieling en dood. In liet Nedér- lands betekent het woord: „spring plastic". In Frankrijk is het een soort „stopwoord" in politieke ruzies ge worden. Men duidt er een stopverf- achtigé substantie mee aan, die in de tweede wereldoorlog werd uitgevon den door Britse scheikundigen. Het is een explosieve stof, die zeer veel gebruikt wordt door de rechtse ex tremisten in Frankrijk, die het niet eens zijn met president De Gaulle's Algerijnse politiek. De extremisten willen er in feite geen kwaad mee doen, zij willen slechts, door de harde knal, de meestal geringe ma teriële schade en het angstaanjagend effect aandacht vestigen op hun op vattingen inzake de Algerije-politiek. Springplastic werd iu de tweede wereldoorlog speciaal uitgevonden ten behoeve van commando-een heden, die achter de nazi-linies sa botage moesten plegen. Het is met de meeste springstoffen zo, dat de explosie op gang gebracht wordt door hetzij hitte (zoals bij kruit en cordiet, de vulling van patroon hulzen) lietzy door trilling ol' schok (zoals bij t.n.t. of trotyl). Oni nu de ontstekingsmogelykhe- den zo groot mogelijk te maken, waren de springstoffen zo samen gesteld, dat zij steeds met de no dige omzichtigheid vervoerd, be waard en aangebracht moesten worden. Gevaarloosoorlogstuig Dat was uiteraard voor commando's, infiltranten èii andere achter vijande lijke linies opererende eenhèden éen zeer ongunstige factor. Daarom werd springplastic uitgevonden. Deze geli ge stopverfachtige massa kan met de hand in elke vorm gekneed worden en wil alleen exploderen met behulp van een ontsteker. Het is dus een springstof, die gevaarloos blijft, ook al komt er hitte bij of wordt ermee gegooid. De ontsteker is het enige gevaarlijke instrumentje, maar door zijn geringe omvang betrekkelijk onschadelijk. Een ontsteker, iets kleiner dan een sigaret, is een niet vrij hoog explosie ve stof gevuld buisje, dat „op gang" komt door een vonk of vlam. Dó explosie van de ontsteker doet de la ding springplastic dc lucht in gaan. De commando's van de tweede wé- 1 reldoorlog konden de kneedbare.i massa in de meest effeetlève vorm kneden, al naar gelang de behoef te: een trechtervormige lading om pantsei' te vernielen of een ringvormige lading om brugpijlers omver te krijgen. De explosieve kracht van springplastic als er eenmaal een ontstekingsbuis in steèkt, is echter groot. Een flinke kluit kan honderden mensen do den. Franse activisten De Franse „activisten" (de geweld gebruikende rechtse Franse extre misten) zijn in het midden van maart voor het eerst begonnen springplastic toe te passen als politiek argument. Het is niet bekend waarom zij juist dit explosieve middel kozen voor hun gewelddaden, omdat de Franse poli tie nog hooit een gebruiker ervan heeft kunnen arresteren. Het is ech- ter waarschijnlijk, dat men het koos KERKNIEUWS Hervormde synode ontneemt prof. Smits bevoegdheden De syhode der Nederlandse Hervorm de kerk heeft in haar vergadering in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist een brief behandeld, die aan liaar was gericht door prof. dr. P. Smits. Hierin deelt prof. Smits als laatste woord moe, dat hy niet be reid is tot een gesprek over het be lijden der kerk met de Ilaad voor dc zaken van Kerk en Theologie. In op dracht van de generale synode had deze raad prof. Smits tot een derge lijk gesprek uitgenodigd. Naar aanleiding van do brief, die de synode in handen had gesteld van het breed modefamen, heeft dit college na rijp beraad besloten aan prof, Smits do bevoegdheden die hij als emeritus predikant geniet, te ontne men. Het breed moderamen over woog daarbij, dat prof. Smits zicli thans óp zó'n definitieve wijze heeft onttrokken aan het gesprek, dat naar het oordeel van dé generale synode in het belang der kerk mét hem dien de te worden góvoèrd, dat bovenge noemde bepaling moest wórden toe gepast. NED. IÏERV. KÉRK Beroepen te Utrecht als universiteits predikant dr. J. M. Hasselaar te Utrecht (Pijlsweert); beroepen tc Oldebroek (toez.) T. Langerak te Vinkévcen. De heer P. Bons en zijn echtgenote, dra. Bons-Storm, die in dc aanstaan de zondagavonddienst ih de Nieuwe Kerk tc .'iddelbut g als zendingsecht- Saar zullen worden uitgezonden naar 'ieuw-Guinen. slaagden aan de Zen dingshogeschool te Oegstgeest voor het zèndingsexamen. De bevestigings- dienst. die om zeven uur begint, zal worden geleid door dr. F. Jansen Schoonhoven, rector van de Zen dingshogeschool. GEREF. KERKEN Bedankt voor een benoeming tot vlootpred. A. ter Hoeve te Heerlen. 'om de veiligheid en omdat spring- Slastic veel in het Franse leger ge- ruikt wordt en dus gekocht kon worden van soldaten. Handgranaten, zoals die door de Algerijnse F.L.N.- rebellon worden gebruikt, kunnen voortijdig exploderen, daarmee alleen in eigen gelederen schade aanrich tend. In de afgelopen jaren moeten de acti visten er een grote voorraad van ver zameld hebben. Het wegsmokkclen van springplastic is niet moeilijk, om dat door do kneedbaarheid het mate riaal gemakkelijk verborgen kan worden. Onschuldiggebruik De Franse politie meent, dat de wijze waarop dc Franse extremisten springplastic gebruiken, er op wijst, dat zij geen persoonlijk leed willen berokkenen. Overal in Frankrijk wa ren dc explosies van dién aard, dat men alleen een harde Itïial en wat materiële schade kon verwachten. Slechts twee explosies hadden ramp zalige gevolgen. Een explosie doodde burgemeester Camille Blanc van Evian, enkele nachten nadat bekend gemaakt was, dat in zijn stad dé Frans-Algerijnse onderhandelingen zouden worden ge houden. Maar dit was een zeer onge lukkige samenloop van omstandig heden: een lading springplastic waS a&hgebracht ónder do auto van de burgemeester eii een andere bij hét raam. Toén de lading onder dé auto ontplofte, rende dé burgemeester naar dé telefoon, die toevallig bij liet raam bleék te staan. En op dat mo ment- Ontplofte ook die lading. De andere lading ontplofte in het Parijse beursgebouw, maar de knal kwam, toen de meeste men sen hun lunchtijd hadden. Onge veer een dozijn mensen werden gewond, als de plastlquers op gro te schaal bloed hadden willen ver gieten, dan hadden zij cenvoüdig een iets korter of iets langer lontje kunnen gebruiken in de ontsteker. Verder zijn bij diverse explosies enke le mensen licht gewond. De meestcn waren toeristen; die zich ophielden in het toeristetteentruni rond de opera.' Het verbaast overigens de Franse po litie wel, dat niet onwillekeurig meer mensen het slachtoffer zijn ge worden van deze aanslagen. Het blijft altijd een mogelijkheid, dat voetgangers juist passeren langs een j plaats, waar een extremist kort tdvó- 1 ren eén stulc plastic plaatste. Door zijn aanpassingsvermogen naar vorm, blijft een lading onopgemerkt. Bij dé gróte razzia's, die volgden op de mis lukte coup van de vier generaals in Algerije, vond de politie kleine hoe veelheden springplastic. Maar er moet nog veel „in de markt" zijn. Dé Franse politie meent, dat de ex plosies het werk zijn van een zeer be perkte groep. Optreden tegen deze groep blijkt practjseh onmogelijk. „Hoe zou je ze kunnen betrappén", vroeg een Franse politieman, „je zou iedereen, voortdurend gade moeten slaan. Dat is oiihiogciyk". Toen deze verslaggever naar Evian reed oni de conferentie bjj. te wonen, werd hij viermaal aan gehouden door de politie. Viermaal werd zyn auto uitgekamd, een palijè mét twee schone overhem den Werd viermaal geopend, maar een fors bruin papieren pak (met een paar schoenen) werd viermaal overgeslagen, hetgeen misschien verklaart waarom er nog altijd knallen worden gehoord in Parijs. De Glass Aye Development Commit tee heeft een ontwerp laten maken voor een 225 meter hoge toren van gewapend beton en glas, die een plaats krijgt in Londen. De bedoe ling is de toren in te richten als beurs voor de Engelse industrie. Br zijn vijf ten toonstellingshallen gepro jecteerd mei; een totaal vloeropper vlak van ruim 298.000 m2. Aan de voet van dc toren wordt een over- .delcte parkeerruimte voor Jt500 auto's geschapen. Dc bouwkosten van het gehele project worden geraamd op 100.00.000 gulden. TERUGSTUREN NAAR ITALIË Frank Costello toonde minachting voor het hof Frank Cóstellö, de bejaarde op zwa re havanna's kauwende „boss", naar men zegt, vail dé gangster- orgahisat-iè Mafia, kwam vrij uit een gevangenis, maar zat er bin nen drio uur weCr in eén opgeslo ten» Gostéllo had een straf van drie eü een half jaar uitgezeten wegens liet ontduiken van belastingen tot een bedrag van 28.000 dollar. Maar omdat hij nog een straf van vijf tien dagen moet uitzitten wegens minachting van het hof, werd hij meteen van de gevangenis overge bracht naar een huis van bewa ring. Heeft hij die straf uitgediend dan is Costello r._„ niet klaar, want men wil hem terugsturen naar zijn geboorteland Italië. Een die Costello „n gel gerechtelijke actie, met éen batte scherpslijpers met èeri batterij van juridische "fijc" il bestrijden. Verolmes werf in Brazilië nagenóeg gereed (Van een onzer verslaggevers) Eind augustus begin september zal op do werf, die de Nederlands© scheepsbouwer C'. Verolme op het Braziliaanse eiland Ihla Morcna heeft gebouwd, het éerste schip té water worden gélateü. Deze stapelloop zal samenvallen met dè officiële opening van do werf, voor welke plechtigheid Janio Quadros, do president van Bra zilië, is uitgenodigd. Het Vcrolme-cóncérn treft op liet ogenblik voorbereidingen voorde bouw van meer dan 150 wohingen. Het merendeel van de 1200 arbeiders is thans nog in barakken onderge bracht. Kortgeleden heeft men er een eigen Nederlandse school met Neder landse leerkrachten in gebruik geno men. Êeli fabriek voor liet maken van vloei bare zuurstof in Detroit is door eén ont ploffing verwoest. Drie arbeiders kWèmeil om het leven. 220. Troostend legde baron Bluff zijn arm om Jackie heèh én Voerde, haar de kamer in. „Wat vertel je' me nu, lief kindvróèg hij. „Bellen er lieden op, die zéggen dat je je moét terugtrekken van hét fêstival?" Het zangeresje knikte. „Ja..." zei ze gesmoord. „Ze zeggen..." Op dat ogenblik rinkelde de tele foon. „Neem aan!" fluisterde de baron. „Ik luister mee..." Uit de Gokkeizer De zeventigjarige „gambling czar", („gokkeizer"), glimlachte toen men hem vroeg hoe hij zich voelde, en zei dat hij het na drié en éen half jaar in de federale gevangenis ;van Atlanta „uitstekend" maakte. Aliderhalf jaar wérd hötti wegens 'fiigööd gedrag" oadeail gegeven. Terwijl de politie probeerde Cos tello door de ring van persmensen lieéh in eén overvalwagen te lood sen, stootte de gangster zijn hoofd onzacht tegen oen televisiecamera. Hij bloedde hevig. Tegenover de pers verklaarde Costel lo dat hij hoopte de deportatiezaak te zullen winnen. Hij liad geen commentaar op de vraag wie hij dacht dat hem naaf het léven had gestaan. Hij had er geen idee Van, zei hij alleen. Costello ontkende dat hij in de gevangenis met flu welen handschoenen was aange pakt. „Wat dat maar waar", zei hij hierover. Costello „verdiende" in zijn glorietijd naar. schatting vier miljoen dollar per jaar.. Raad Noord-Brabant van Landbouwschap kleiner Het ledental van de gewestelijke raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap zal van 24 tot 14 worden verminderd. Het landelijk bestuur van het Land bouwschap heeft hiertoe besloten op voorstel van de in die gewestelijke raad vertegenwoordigde "organisaties. Het voorstel is in onderling over leg tussen dc organisaties tot stand gekomen, nadat cle Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw had la ten wéten dat zij haar aantal zetels in cle raad van ééntot twee ver groot wilde zien, of aiiclSrs een in krimping van liet tot-ale Ledental wenst. Weer bonen en peen uit EEG-Ianden naar Frankrijk Er mogen weer bonen en peen uit de Ë.E.G.-landen naar Frankrijk worden uitgevoerd. Dit is besloten door de Franse autoriteiten in ver band met de prijsstijging van deze produkten op de Parijse markt. De invoer van verschillende groente soorten in Frankrijk is gebonden aan een minimumprijsrégeling. Wanneer de prijs op dc Parijse markt daalt beneden deze minimumprijs, kan de invoer worden stopgezet. Voor bolicn en peen is deze invoerstop nu weer opgeheven. Jllllllllllllll!llt!l!!lllll!!!llllllllllllllll!|llllll|llti||||||||ll|||||||||!!||||!!!||||!||||||||||||||||||||||||!|||||||||!|lt|!|!l|!lll!lllll!lllll!!llllll!lll!ll!lll)illlill!llll|[l De pléchtïge eedsaflegging door konihg Boudcwijn als vorst der |j Belgen zal niet door een schilder worden Vereeuwigd om te prijken naast die van zijn voorvadèren in de galerijen van de Belgische kamer van-volksvertcgchWool'dïgers. Een speciale kamercommissie heeft zich deze week met de vraag beziggêhóUdêü öf alSiiog een opdracht moet wol-den gegeven tot hét schilderen vah deze plechtigheid en van de eedsaflegging door prins-regent Karei (de ooin van BoudewijnDe kamer bezit reeds schilderijen van de eedsafleggingen door Leopold II, Albert I en Leopold HI. De reeks zal echter niet worden voortgezet, daar dc commissie tót dé slotsom is gekomen dat de aflegging van de eed M door prinsregent Karei niet meèr kan worden gerecónstruéerd. Besloten werd dat dan ook de plechtigheid van de grondwettelijke eèd door koning Boudewijn niet op een schilderij zal wórden weer- §i gegeven. HOOFDEN VAN SCHOLEN ONGERUST Anders ontslag voor vele onderwijzers Het hoofdbestuur van de vereniging van hoofden van scholen heeft zich gewend tot de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Het bestuur verklaart dat zich in de na bije toekomst bij het lager onderwijs een situatie voor zal doen, waardoor leerkrachten moeten worden ontsla- R-e". De. vereniging vraagt onder meer om vervroegd een nieuwe leerlingen- schaal in te voeren. De grote toe vloed van leerlingen is duidelijk aan liet afnemen, aldus de vereniging. Wanneer de hoogste klassen de school zullen verlaten, zal het aantal leerlingen van vele scholen aanzien lijk dalen. Reeds nu is merkbaar, dat slechts kleine aanvangsklassen kunnen worden gevormd. Het gevolg zal zijn, dat leerkrachten aan een aantal scholen moéten worden ont slagen, omdat de scholen het ver eiste gemiddelde van 211 leerlingen voor een zesklassige school over 1961 niet zullen halen. Bij invoering van de verlaging Nederlands oudste reder, Willem Ruys, overleden Nederlands oudste reder, de lieer Willem Buys; van 1892 tot 1910 di recteur en daarna commissaris van dè Koninklijke Kotterdamsche Lloyd, is maandagmorgen na een kort ziekbed, op de leeftijd van ruim 96 jaren no<r vrij plotseling overleden. Donderdag votul, op verzoek van de overleden in allé stilte, dc bijzetting plants in het familiegraf op do Nederlands Her vormde begraafplaats te Bottcrdam- Hillegersberg. De heer Ruys. die in zijn lange leven nooit echt ziek is geweest en nog al tijd elke morgen en ïèdère middag achter zijn bureau in zijn kamer in liet hoofdkwartier van de Lloyd aan de veerhaven zat. moest een paar weken geleden tot het ondergaan van een kleine operatie in het Dijkzigt- ziekenhuis worden opgenomen. O»- schoon hij deze opmerkelijk goed doorstond, openbaarde zich nadien toch een snel toenemend verval van krachten, waaraan hij tenslotte is overleden. De heer Ruys. die steeds zijn domici lie in Rotterdam heeft gehad de laatste 60 jaren aan de Westersingel naast de Remonstrantse kerk werd op 15 januari 1865 aan de Glas haven aldaar geboren als zoon van Willem Ruys W.zn.. firmant van de firtna Wm. Ruys eii Zonen, welke sinds de oprichting van de Lloyd dè directie voert over deze Rottérdamsè rederij. Zyn grootvader, Willem RüyS J. p.zn.. was dé grondlegger van het Ruyö-concèrn. Uitkeringen voormalige Nieuw-Guinea-ambtenaren Ambtenaren, dié cên pensioen van Nederlands Nieüw-Guinea genieten en in Nederland wonen, zullen even als de gepensioneerde rijksambtena ren een huurcoinpensatic vah 6 pet. van hun pensioen krijgen. Verder zal déze groep van voorma lige „Nieuw-Giiinéa-ambtenaren" evenals de gepensioneerde rijksamb- teharen éen toeslag ontvangen van 10 pet. van het pensioen met een maximum van 180 per jaar vóór gehuwden en van 108 per jaar vooi' ongèhuwdeh. Hiertoe behoren niet de ambtenaren die reeds aanspraak maken op een A.O.W.-pènsioèn. Bij do 10 pet. toe slag zal echter rekening wordèii ge houden met de recente salarisverho ging van 5 pet. in Ned. Niëüw-Gili- hêa. LEZERS SCHRIJVEN Afscheid bij bussen Het is mij verscheiden kcrèli opge vallen, dat grotere en zelfs kleine meisjes bij het van elkander afscheid nemen aan de bushaltes van de auto bussen tussen Middelburg en Vlissiii- gen zich kort voor het vertrekken van de bus onderling de handen ge ven door de losse rubberafdichtingen heeii, van de reeds gesloteh schuif deuren. Dit kan ernstige ongelukken tot gevolg hébben. Laten de ouders hun kinderen waarschuwen om on gelukken te voorkomen. Vlisslilgëh. H. Ehrlicli. van de lecrlingenschaal zullen de scholen weer recht doen gelden op deze leerkrachten, in de tussen liggende periode zullen zij echter met grote moeilijkheden te kam pen krijgen. De vereniging meent, dat de geregelde gang van het onderwijs door deze situatie ern stig in gevaar wordt gebracht. Het hoofdbestuur van de vereniging van hoofden van scholen verzoekt de minister om een ruim gebruik te maken van do mogelijkheid om af te wijken van het minimum aan tal leerlingen. Met do nieüwe lecr lingenschaal in het verschiet zou de minister voor dc korte overgangs periode wellicht een soepel gebruik van deze mogelijkheden kunnen ma ken, meent het bestuur. De grote ongerustheid zou nog eenvoudiger weg te nemen zijn, indien de minister zou besluiten een nieuwe leerlingen- schaal vervroegd in te voeten. hoorn klonk het geluid van een verdraaide kopstem. „Hallóó riep die stem. „Dom gansje dat je bént örïi aan het festival mee té doen! Wil je de naam van je móeder zo graag to grabbel gooi en? Foei! En dan nog wat, lief kindop het songfestival moet je kunnen zingen en jij hebt im mers helemaal geen stem! Jouw stem klinkt alsals een ge roest schaartje! DéAr „Oóooh", snikte Jackie. „Als ecu geroest schaartjevréselijk!" „Dat is hot zoker," riêp dc baron „Met wie spreek ikAan de andere kant van dc lijn heerste eVêh èen onthutste stiltè na déze vraag. Toen werd cr vliig opge hangen. „Zo gaat het nu al de hele tijd", snufte het meisje. „Dit was dezelf de, die het eerst opbelde". „Dit was of ik nioet me al zèer sterk vergissen Frankie!" bromde dè baron. „En daii ligt het voor dé hand, .dat die ander Bobby Staal was. Óok is het dui delijk dat zij het NIET goed met je menen, wat zij ook bèwerènl Hét wöl-dt tijd ötti éen tegenoffen sief te openenOnder het spreken was er een harde trek op zijn gelaat gekomen Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze innig geliefde vrouw en zorgzame moeder, behuwd- en grootmoe der. zuster, behuwd zuster en tante, SABA VERHACK, echtgenote van MARINUS NEELE, in de ouderdom van 69 jaar cn negen maan den. M. Neele. C. A. Liglendag— Neele. P. Ligtendag. J. H. Neele. D. Neele den Braber. C. Neele. L. Neele van Dijke. M. A. Neele. D. C. KempeneerS Neéle. L. Kempenecrs. L. JoppeNeele. J. J. Joppe. J. M. Noorthoek Neéle. G. C. Noorthoek. M. A. Meijer Neele. M. A. C. Meijer. En kleinkinderen. Zwaar valt ons dit ver lies. Siiit-Philipsland, 'li juni 1961. De begrafenis zal D.V. plaatshebhen vrijdag 23 juni a.s. Vertrek 2 uur van de oud-geref. keilt, Achterstraat. De teraardebestelling van de lieer CIIRISTIAAN VOLKERS is nader vastgesteld op zaterdag 24 juni a.s. om 1.30 uur op de al gemene begraafplaats te Veere. Heden overleed, onver wachts. tot onze diépe droefheid, onze lieve moeder, behuwd-, gróót- en overgroot moeder, SIMON ETTA CAROLINA LOUISA PAUWELS. Weduwe van CORNELIS SMIT. in dè ouderdom van 85 jaar. Uit aller naam, Th. Smit. Middelburg. 22 juni 1961. Langevielcweg 80. Dc begrafenis zal plaatsvinden maandag 26 juni a.s. Vertrek sterfhuis te 12.30 uur. BORGWARD BESTEL frofttstüur - 1800 kg laad vermogen - op&n cn geslo ten - diesel- en benzine motor. Dubbele wielen ach- BUHGWAHD Blauwedijk 47, Middelburg. Telefoon 2„35.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11