Valse-muntersproces gisteren zonder politieke onthullingen Soesterberg blijft militair vliegveld Zilveren anjer bekroning van levenswerk Piet van Beveren KROESJTSJEW DREIGT MET HERVATTING KERNPROEVEN DONDERDAG 22 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FANATIEKE GRIEKSE BEVRIJDINGSKRETEN Typograaf die groep verraadde in aparte kamer gehoord (Van onze speciale verslaggever) Het vreemde, met enige spanning verbeide proces der valse munters, is op de eerste dag van behandeling voor de Amsterdamse rechtbank al lesbehalve spectaculair geworden. Werd in de morgenzïttirig de rechts geldigheid van de dagvaarding be twist tevergeefs overigens, want de rechtbank verklaarde het verzoek van de verdediging om nietigheids- verklaring onontvankelijk in de middagzitting, die zich drie-en-lialf half uur onafgebroken voortsleepte, kwam men niet verder dan het ver hoor van een getuige-deskundige, dat aan het overigens slechts gedeel- I eiijke verhoor van de beide verdach ten was gekoppeld. Wat ledereen dus verwachtte, gebeur de niet. De typograaf R. Hompe, die een dubbele rol heeft gespeeld, en de illegale activiteiten van de „vierde internationale" aan de Nederlandse en Duitse justitie heeft overgebriefd, bleef onzichtbaar voor het publiek. Hompe, die voor zijn leven vreest, heeft zich onvindbaar gemaakt en werd onder speciale bewaking in een Bij hel gerechtsgebouw verzoekt een politieman een demonstrerende saud- ■loichman zijn activiteiten te staken. Devaluatie Canadese dollar aangekondigd De Canadese minister van financiën, Donald Fleming, heeft dinsdagavond bij de indiening van zijn begroting in het Huis van Afgevaardigden mee- Jedeeld dat Canada zijn dollar zal evalueren om te trachten de export te vergroten en de Import te vermin deren. aparte kamer van het gerechtsge bouw afgezonderd. Hij is naar alle waarschijnlijkheid de kroongetuige, en is door de officier van justitie als getuige a charge gedagvaard. Het langzame verloop van het pro ces is wel in de eerste plaats te wij ten aan de omstandigheid dat de Griek Michael R. geen Nederlands spreekt, of althans pretendeert er geen woord van te begrijpen. De Griek R. bleek aanvankelijk niet bereid het politieke aspect van het strafrechtelijke aspect te scheiden. De verwilderde, fanatieke blik in zijn ogen ontlaadde zich soms in een soort liartekreten, waarbij hij echter nooit vergat op te staan. Revolutie „De Algerijnen zijn Algerijns. Zij zijn geen Fransen", riep hij op 'n gege ven moment met overslaande' stem uit. Ook schreeuwde hij een keer dat de glorie van de Algerijnse revolutie zeker zou komen. „U moet me goed begrijpen, meneer de president'', zei de Nederlander. „Ik ga veel liever de gevangenis in, dan dat ik iets ten nadele van m'n Algerijnse vrienden zeg". Zoals bekend, worden beide verdach ten ervan beschuldigd de aanmaak van Franse identiteitskaarten te heb ben bevorderd, zomede voorbereidin gen te hebben getroffen voor het in omloop brengen van miljoenen gul dens aan Frans geld. Ook zouden ze wapenaankopen hebben gedaan, of althans aankopen van onderdelen van wapens (mortieren), doch dit punt van de dagvaarding kwam gis teren nog niet ter sprake. Stelende scheepsbediende streng gestraft Een jonge bediende van de Willem Ruys maakte het afgelopen jaar met dit schip zijn eerste en tevens laatste reis rond de wereld. Na veel moei lijkheden met de kinderrechter was de jongen, afkomstig uit Breda, gaan varen. Maar hij stal aan boord geld van zijn collega's en bovendien van een passagier. „Dat is wel bijzonder kwalijk", zei de politierechter, voor wie de bediende gisteren terecht stond. „Stel je voor dat de buitenlanders zeggen: ga niet met de Willem Ruys varen, want dan word je bestolen". „Waarom heb je dat nou gedaan?" „Ik had geld nodig'", zei de verdachte. „Ja, voor de vrouwen, van die hele dure", antwoordde de politierechter. „Het zijn grote bedragen, die je hebt gestolen". Van de eis. twee maanden gevan genisstraf. maakte mr. Heynsius tien weken, waarvan vier voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Een scène uit het A.V.R.O.-televisie- spel Tovarïtchdat vandaag onder regie van Walter r. d. Kamp gepre senteerd wordt. Men ziet hier Guus Hermus met Ina Faassen. HERDENKING DUITSE INVASIE Verdrag met Hitier was gerechtvaardigd Sowjetpremier Nikita S. Kroesjtsjew gekleed in zijn uniform van luite nant-generaal' uit de tweede wereld oorlog, de horst versierd niet me dailles. heeft woensdag een rede ge houden hij de herdenking van de Duitse invasie in Rusland. Hierin heeft hij het Amerikaanse standpunt inzake de ontwapening on aanvaardbaar genoemd, en gewaar schuwd, dat de Russen de proefne mingen met kernwapens zullen voort zetten, indien dc Amerikanen het vrij willige moratorium op de kernproe ven zullen verbreken. Hij hield zijn rede in het Kremlin. „Er zijr intussen al verscheidene nieuwe wapens ontwikkeld in de Sow- jet-Unie, die een praktische beproe ving vereisen", zei hij. Voorts herhaalde hij 'een serie eer der afgelegde verklaringen. Hij is ondermeer nog van plan om een af zonderlijk vredesverdrag met Oost- Dul't'sland te sluiten, „aan het einde van dit jaar". De Sowjel-Unie zal wellicht de gel den. uitgetrokken voor de opbouw van de strijdkrachten, moeten verho gen, teneinde de verdediging te ver beteren en te versterken, en even tueel zelfs de getalssterkte van de strijdkrachten te verhogen, om de macht van liet westen te kunnen eve naren. Het Russlsch-Duitse vriendschaps verdrag, gesloten voor de tweede we reldoorlog, was gerechtvaardigd, omdat het Kremlin geloofde dat de- westelijke bondgenoten Hitiers strijd tegen het communisme steunden. De getuige-deskundige ir. K. E. C. Buyn, graficus en scheikundig inge nieur van beroep, gaf een uitvoerig, doch bijzonder technisch exposé van de vervalsingen, die hij had aange troffen. De identiteitskaarten, zo gaf hij toe, waren nauwelijks van echte te onderscheiden. In de rand- ornamenten en het watermerk had hij na een nauwkeurige studie fouten ontdekt. Voorstudies De „voorstudies" voor het aanmaken van vals Frans geld, die hij in de drukkerij van de „vierde internatio nale" in de Johannisstrasze te Osna- brück had aangetroffen, wezen er volgens hem op dat de zaak technisch rond was. Persen, foto-apparatuur, numeroteurs, papier, verf, alles was aanwezig. Getuige ontkende de indruk te heb ben gekregen dat de hele apparatuur was opgezet om bankpapier met Al gerijnse propaganda-leuzen te druk ken. De imitaties, die konden worden gemaakt, waren volgens hem zo goed, dat men, hoe dan ook, nooit de straf rechter had kunnen ontwijken. De Amstelveense drukker Joop Z., van wiens persen enkele honderden identiteitskaarten zouden zijn geko men, en die hiervoor al enkele maan den in voorarrest heeft gezeten naar verwacht wordt komt zijn zaak binnenkort voor werd ook nog even door beide verdachten genoemd. Op de publieke tribune, waar hij zat, hoorde Joop Z. de Griek Michael R. zeggen dat hij een groot deel van de in Osnabrück in beslag genomen ap paratuur en materialen had aange kocht. Nederlandse belangen prevaleren boven spijtoptanten Bij het mondeling overleg dat de vaste commissie voor maatschappe lijk werk uit de Tweede Kamer j met minister Klompé heeft gepleegd 1 over haar begroting, heeft de mi- nister, blijkens het thans verschenen verslag, ook enige opmerkingen ge maakt over de spijtoptanten. Van de zijde van het departement worden wel gesprekken met repatri anten gevoerd, Daaruit is niet geble ken, dat het spijtoptanten slecht gaat. In het algemeen bleek het voor hen niet zo moeilijk werk te krijgen. Toch voelen vooral ouderen zich eenzaam. Velen voelen zich in het Nederlandse klimaat niet thuis. Daar om wordt er veel gebruik gemaakt van de verruimde mogelijkheden om naar Amerika te emigreren. Het contact met de Nederlandse be volking in de persoonlijke sfeer is in de regel bevredigend. Zoals de zaken nu staan, zal er zeker geen „rassen probleem" ontstaan. Voorts werd gevraagd, hoe in het departement dezer minister de moge lijkheden liggen ten aanzien van het opvangen van grotere groepen spijt optanten. Bepalend is aldus de minister het welzijn van de persoon en zijn ge zin resp. de vraag of deze zich in Nederland gelukkiger zullen voelen dan in Indonesië en zich hier zullen kunnen handhaven. Daarnaast zijn dc persoon en zijn gezin sociaal niet gediend met een langdurig verblijf in een behuizing die slechts een eerste opvang biedt. Men denke daarbij dat het woning tekort hier te lande nog aanzienlijk is. Ongelimiteerd toelaten van spijtop tanten en maatschappelijke Neder landers zou in die situatie een gebaar zijn ten koste van die gezinnen in Nederland die in verband met de woningnood dreigen ten gronde te gaan, aldus de minister. LAWAAI MOET WORDEN BEPERKT Nationale belangen boven geluidshinder en gevaar De staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de staatssecre taris van defensie, waarbjj, ten be hoeve van de militaire luchtvaart on der de benaming militair luchtvaart terrein Soesterberg, dit terrein wordt aangewezen als luchtvaartterrein voor de militaire luchtvaart. De chef van de luchtmachtstaf wordt opge dragen te bevorderen dat bij het ge bruik van dit luchtvaartterrein het lawaai en de hinder zoveel mogelijk worden beperkt. De staatssecretaris deelt in de over wegingen mede dat tegen de voor genomen aanwijzing ernstige bezwa ren zijn ingediend. Deze bezwaren richten zich tegen het lawaai en de hinder die worden veroorzaakt c" het gebruik van dit luchtvaartterrein door straalvliegtuigen, „hetwelk tot gevolg zou hebben, dat de mogelijk heid tot het verrichten van arbeid, het genieten van rust en het vinden van herstel van gezondheid door pa tiënten in sanatoria in gevaar wor den gebracht dan wel worden ge- frusteerd". Voorts wordt bij deze bezwaren ge wezen op het ernstige bezwaar voor personen en goederen dat het gebruik van dit luchtvaartterrein in een dichtbevolkte streek als de onder havige, zowel in vredes- als in oor logstijd inhoudt. De staatssecretaris heeft voorts over wogen dat de bezwaren hoezeer Zierikzees stadsarchivaris door Z.K.H. prins Bernhard onderscheiden Zierikzees stadsarchivaris en conservator van het streek museum te Zierïkzee, Piet van Beveren, is een zeer bijzondere onderscheiding ten deel gevallen: de zilveren anjer van het Prins Bernhardlonds. Het was Z.K.H. Prins Bernhard, die de heer Van Beveren woensdagmorgen in het Groot Handels gebouw te Amsterdam de versierselen van deze onderschei ding opspeldde. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van Zee- lands commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Zierikzee mr. F. Th. Dijckmeester, die er aldus de laatste als eerste paranimf getuige van waren, hoe Prins Bernhard de heer Van Beveren de zilveren anjer opspeldde. Z.K.H. Prins Bernhard speldt de heer P. van Beveren de zilveren anjer op de borst. De heer Van Beveren is dc eerste Zeeuw, die de zilveren anjer is toegekend. Jaarlijks worden er maximaal vijf uitgereikt aan Ne derlanders, die zich op cultureel gebied verdienstelijk hebben ge maakt. Dit jaar kwamen vier mensen voor de zilveren anjer in aanmerking: behalve de heer Van Beveren werden onderscheiden mevr. llcnriquez uit Curacao, de Surinaamse Edward René vVessels en prof. mr. A. Anema. Levenswerk De zilveren anjer voor de 66- jarigc lieer Van Beveren is de bekroning van een levenswerk. Voor ingewijden behoeven de verdiensten van de Zicrikzeese stadsarchivaris weinig toelich ting: als amateur-geoloog en amateur-archeoloog heeft hij door geheel Nederland grote faam verworven. Met het verlenen van een zilveren anjer wordt uitdrukking gegeven aan de waardering' vo'or in eniger lei vorm van onverplichte arbeid verworven bijzondere verdiensten voor de Nederlandse cultuur. Voor de heer Van Beveren was dit, zo als in de bij de onderscheiding be horende oorkonde is omschreven: „Zijn door liefde gedragen en door noeste vlijt, ondanks ven geringe vooropleiding, verworven zeer om vangrijke kennis van zijn stad en land, Zierikzee en Schouwen-Dui- veland. Hierdoor kon hij omvang rijke en zeer omvangrijke bijdra gen in woord en geschrift leveren aan de geschiedenis van Zierik zee en ontwikkelde hij zich tot een door de vakgeleerden zeer hoog geschatte amateur-geoloog en amateur-archeoloog, cn was hij onder meer in staat belangrijk bij te dragen tot het tijdig erkennen en behouden van historische en archeologische monumenten". Op de hoogte Voordat prins Bernhard tot de uitreiking van de onderscheidin gen overging, liield hij epn toe spraak, waarin hij cr blijk van gaf, zich terdege van liet leven en werken van de Zierikzeese stads archivaris op de hoogte te hebben gesteld. Onmiddellijk na de uitreiking van de zilveren anjer onderhield de prins zich op allerhartelijkste wij ze met de heer Van Beveren èn enkele van zrjn familieleden, die de plechtigheid bijwoonden. „Het komt mij niet toe", waren Van Beverens eerste woorden tot de prins, die zich echter haastte hem in alle vriendelijkheid duidelijk te maken, dat het Prins Bernhard- fonds dit beoordeelt, het fonds, waarvan, zoals bekend de prins regent is. In eenzelfde sfeer van vriendelijkheid verliep een na de uitreiking te Amersfoort door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek aangeboden lunch. Hier bleek hoeveel vrienden de heer Van Beveren zich onder de „professionele" geologen en archeologen heeft gemaakt. Vrienden, die hem waarderen als een groot kenner van de geschie denis van Zierikzee en Schouwcn- Duiveland en als secretaris van „Stad en Lande van Sehouwen- Duivelaud", een man van wiens hand vele artikelen en enkele ge bundelde werkjes verschenen. Een man, die zijn leven als fruitkwe ker begon, maar die door de in «Ie oorkonde vastgelegde kwalitei ten. conservator werd van Neder lands drukst bezochte st reek mu seum. Die zich bij het uitreiken van de zilveren anjer behalve door burge meester Dijckmeester terzijde zag gestaan door de paranimfen dr. P. Glazema, de directeur van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek en prof. I. M. van der Vlerk, de directeur van het geologisch museum te-Leiden. ook van groot belang nochtans niet opwegen tegen de nationale en internationale belangen die bij het luchtvaartterrein Soesterberg een rol spelen. Dit terrein is immers een be langrijke schakel in de keten van vliegbases die ten behoeve van de luchtverdediging van West-Europa is ingericht. Het Ls thans op korte termfjn nog niet mogelijk door her indeling, zomin in nationaal als in internationaal verband, van militaire luchtvaartterreinen het gebruik van Soesterberg in vredestijd te beper ken. Klene's suikerwerk heeft teleurstellende teruggang Het exploitatiesaldo over 1960 van Klene's suikerwerkfabrieken N.V. is, blijkens het verslag, aanmerkelijk lager dan het vorig jaar. Deze terug gang is teleurstellend, doch niet te wijten aan lagere omzetten of lagere verkoopprijzen. De bedrijfssector van de vennoot schap profiteert, volgens de directie, slechts weinig van de gestegen wel vaart. Participeert zij enerzijds vol ledig in de kosten, anderzijds ver krijgt zij door de verruiming van de koopkracht nauwelijks enige omzet- verhoging. Het batig saldo exploitatierekening bedroeg ƒ162.715 (v.j. ƒ230.484). De koerswinst op effecten beliep 40.925 82.161). Na afschrijvingen resteert een saldo winst van 114.675 163.835). Voorgesteld wordt het dividend te verlagen tot tien pet, (veertien pet.). IJslanders zoeken naar Hollands goudschip Een groep IJslanders is begonnen met het opsporen van het wrak van een met goud en diamant beladen Hollands vrachtschip dat aan de zuidoostkust van het eiland zou zijn vergaan toen het In 1667 op weg was van Oost-Indië naar De Nederlanden. Volgens IJslandse annalen verging het schip toen het de Engelse vloot tijdens de oorlog tussen beide lan den wilde ontwijken. Slechts zestig van de tweehonderd opvarenden ble ven in leven nadat het schip ten zui den van Vatnajoeskull, Europa's grootste gletscher, aan de grond was gelopen en in drijfzand was terecht gekomen waarin reeds vele schepen waren weggezonken. Het schip zou goud, zilver, kostbare stenen en een ballast van koper heb ben vervoerd. De IJslanders menen dat zij het vaartuig zullen kunnen vinden met apparatuur die voor het ontdekken van mijnen wordt ge bruikt. Eeu groep IJslanders vond op deze manier twee jaar geleden een lading ijzer onder het zand. Lerarentekort bij m.o. steeg tot 2810 in 1960 Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft berekend, dat er per 36 december 1960 een tekort was van 2810 bevoegde leraren bij het voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs. Van de in 1960 aangestelde leraren was 70 procent onbevoegd (1958: 67 procent). Van het aantal leraren in de wettelijk verplichte vakken was 31 procent onbevoegd (1959: 30 procent). Het percentage onbe voegd gegeven lessen steeg van 24,7 tot 25,4. Het aantal leerlingen op de scholen voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs steeg van 158.627 in 1959 tot 170.253 in 1960. Er werden bij het begin van de cur sus 1960/'61 36.774 leerlingen tot leer jaar 1 toegelaten (1959: 37.903), 13.862 leerlingen behaalden in 1960 het eindgetuigschrift (1959: 12.710). Het gemiddeld aantal leerlingen per klas bedroeg 22,6 tegen 22,3 in 1959. Aardbeien voor industrie naar Zwitserland De Zwitserse autoriteiten hebben be kendgemaakt dat de invoer van aarbeien in dit land beperkt zal wor den toegestaan, echter alleen voor zover deze aardbeien bestemd zijn voor Zwitserse conservenfabrieken Of er vanuit ons land naar Zwitser land geëxporteerd zullen worden zal afhankelijk zijn van de prijsontwik keling. Tevens is bekendgemaakt dat de invoer van frambozen in Zwitserland tot en met 30 juni onbeperkt zal zijn toegestaan, terwijl dit vanaf 1 juli nog beperkt zal zijn toegestaan. De invoer van kersen in Zwitserland tenslotte, welke op het ogenblik be perkt is toegestaan, zal met ingang van 21 juni worden verboden. Luxemburgse onderscheiding voor minister De Pous Groot-hertogin Charlotte van Luxem burg^ heeft de minister van economi sche zaken, mr. J. W. de Pous, be noemd tot grootkruis-drager in de Orde van de Luxemburgse Eiken kroon, Dit heeft de Luxemburgse minister van economische zaken, de heer Paul Elvinger. meegedeeld op dc in Lux emburg gehouden ministersconferen tie. 0 Het Russische reisbureau inlourist meldt dat binnenkort een Russische dele gatie in Washington komt onderhandelen over een directe luchtlijn tussen Moskou en New York. In het Duitstalige deel van Zwitserland is men begonnen met televisieuitzendingen voor de scholen, waaraan bekende op voedkundigen meewerken. In het Frans talige deel was men hiertoe reeds eerder overgegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7