Vijf dagen op de vlucht voor de verlokkingen van Griekenland SUNIL Dr.-Schweitzerdorp in Zuid-Frankrijk WASDAG - SUNILDAG tdunih WASDAG - SUNILDAG VADER JAAGT OP MOORDENAAR VAN 12-JARIG DOCHTERTJE DONDERDAG 22 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 HELLASEEN ANDERE WERELD (Van een speciale verslaggever) Het had al twee maanden niet geregend in Athene en dat was goed te zien aan de droge bed ding van de rivier, die in dit dor re land toch nog wel enkele we ken per jaar met vele kolkende watervallen het water van het bergland op een geschikte ma nier naar de blauwe zee tracht af te voeren. Maar op die vrij dagmiddag kwam plotseling de stortbui die Athene een ander gezicht gaf, het doffe groen van de zwartepeper-bomen en de palmen opfleurde en de Grieken in de straatjes van de Plakka, de oude binnenstand, in één slag tot blije natuur-kinderen maak te, die deze natte gave des he mels met gejuich begroetten. Wij hadden ons tegen elk devies van onze hotelportier in, die waar schuwde dat vreemdelingen niet uit gekeken raken in de vele winkeltjes met antiek gewaagd in de Pand- hrossou, waar de heer Vitalis alles weet te vertellen over ikonen en drie luiken, koperen koffie „smorren", marmeren beeldjes en vazen en klei ne grafgiften van aardewerk, af komstig uit vóór-christelijke en mid deleeuwse tijden. We kwamen inder daad ogen tekort in zo'n korte ter mijn en dus was de onverwachte re genbui een welkome aanleiding om de vlucht te nemen en weg te komen uit dit paradijs, dit smalle, steil klimmende straatje met antiek, schoenen, fraai geborduurde tamsen en kleedjes en alle talen van Europa sprekende winkeliers. Ogen dicht We hebben zo verschillende keren moeten vluchten tijdens onze trip naar Griekenland. Met de ogfen stjjf dicht zyn we het museum van de kruisvaarders op Rhodos uitgerend, om niet geheel in de ban te raken van de vele herinneringen aan de Johannietër ridderorde. Met geweld hebben we ons moeten losrukken uit het lieflijke stadje Lin- dos aan Rhodos' zuidkust, waar de huisjes wit en vierkant aaneen ge reid staan in een doolhof van stij gende en dalende, smalle straatjes. We zijn nadat het tijdstip van het definitieve vertrek uit Athene al angstig dicht genaderd was met grote stappen het steenachtige pad afgedaald van de Areopagus, waar Paulus preekte en verloren daarna nog ruim een half uur bij het rond zwerven tussen de restanten van de oude markt, onder Pericles 2400 ja ren geleden aangelegd. Industrie Griekenland heeft weinig industrie, is geen welvarende landbouwersnatie en mist de goede gronden voor de veeteelt. Maar het heeft zijn onge- korven natuur en zijn zon. Wie moet er welvaart brengen in liet land, dat alleen in de visserij nog een belaug- rijke bron van inkomsten heeft De heer Onassis wist de oplossing: de trek van toeristen was al vele tien tallen jaren belangrijk, dus: „Geef de toerist een uitgelezen luchtvaart maatschappij waarmee liij naar Hel las kan komen, zorg voor een goed IIIIIIJ Achter het sterk verweerde en M half verbrokkelde front van liet Theatetvan Herodes At- ticus overigens nog steeds zeer indrukwekkend rijst de rots waarop de Alcropolis ontstond recht ten hemel. Op de topnog versterkt door machtige muren, staat het Parthenon, de tempel ran de maagd Atliena, meer dan 500 voet boven de zeespiegel. geoutilleerd net van luchtlijnen in het binnenland en ge zult de resul taten zien", heeft hij betoogd. De eerste stoot voor de Olympic Air ways gaf hijzelf. Vier jaren geleden. Het begon met verbindingen op Pa rijs cn Rome. Daarna kwamen Lon den, Amsterdam en Beiroet. Nu met de modernste straaltoestellen, de Co- met 4 B. En praat me niet over de service die ge aan boord krijgt: een Zwitsers zakenman, die op de terug reis naast me meevloog naar Zü- rich, beweerde: „Ik vlieg regelmatig met alle maatschappijen, maar zo'n voortreffelijke maaltijd kreeg ik aan boord nog nergens geserveerd". Reizen Vijf dagen Griekenland.... Dit is geen reizen meer. Het avontuur is ver dwenen. Je stapt in een luxe kist, die wipt de lucht in en terwijl je nauwe lijks bekomen bent van de koffie-met -wat-er-bij, sta je in Frankfurt op de grond. Naar Zürich is 't eenzelfde wipje. Maar dan wordt 't menens: Athene ligt* 2Y- uur verder. Geen Mevrouw Nenna Michaelikos H gids uit liefde iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii:!i nood. Er is dan net tijd genoeg om de uitgebreide lunch geserveerd te krijgen en naar binnen te spoelen, compleet met aperitief en wijn. „Echt Grieks" Die eerste dag aten we „echt Grieks" in een restaurant in de Flakka, waar men U een keur van exotische lek kernijen voorzet, die stuk voor stuk hogelijk geprezen worden door de eigenaar van het etablissement, als of hijzelf de ontdekker van al dat heerlijks is. Zalige croquetlxm van zacht gestoofd lamsvlees, gewikkeld in de sappige groene blaadjes van de wijndruif. Een vleeskoteletje van een ondefini eerbare herkomst, .maar heerlijk. En die sausen.... om voorzichtig mee te zijn, want er is veel olijfolie in ver werkt, maar zo appetijtelijk dat men node ,.Ogy" zegt (met een „Lim burgse" g) wanneer de helper van de kelner met zijn schotels bij U komt. De Griekse wijnen zijn koste lijk by al dit culinair gehot: zacht ert niet koppig, precies zoals men het in dit dorstige land zou willen wensen. O, ze zijn trots op alles wat „real Greece" is, deze Grieken. Op hun re cepten en hun wijnen en hun Macedo nische tabak. Op hun Ouzo, de nati onale „borrel", die wij ontdekten toen iemand van ons gezelschap midden in een Nederlands onderonsje door een kelner werd aangeklampt met de vraag wat hij voor het diner wenste te drinkenden onnadenkend het ge sprek voortzette met „hoezo?". De kelner ging haastig heen en bracht een klein glaasje helder vocht met een groot glas water. De combinatie daarvan bleek een anijsachtige, krachtige aperitief op te leveren, die snel populariteit verkeeg in ons groepje. En de Grieken maar glun deren. Glunderen Zo glunderen zijn ook wanneer ge nadere inlichtingen vraagt bij de gids nadat deze het geijkte verhaal heeft gedaan over de historislie monumen ten, over de uitgebreide restauratie werkzaamheden welke overal aan de gang zijn, en over de opgravingen waarover ge In elk stadsdeel strui kelt. Is er wel een land in Europa dat zó angstvallig werkt aan het be houd van de restanten van een oude cultuur Gelukkig heeft onze gids, mevrouw Nenna Michaelikos, echtgenote van een Atheens hoogleraar, heel wat in haar mars. In voortreffelijk Engels en zo nodig kunt ge in rad Frans of Duits aanvullingen en verduide lijkingen ontvangen vertelt zij over de armoede van haar land, die de laatste jaren langzaam, maar dui delijk zichtbaar, wordt omgebogen naar een welvarender toekomst. In dustrie is er nog steeds in te gerin ge mate. De boer ploetert tussen de rotsen en in de dalen van. zijn ge boortegrond op de kleine akkers, welke hij alleen met bijzonder veel zorg (water) vruchtbaar kan maken. Hij kan het land geen rijkdom schen ken. Maar Griekenland heeft zijn scho ne natuur, -zijn prachtige kusten en eilanden en zijn schat aan vóór-christelijke kunst. Hier klop te in tijden welke wij alleen ken nen uit de algemene geschiede nislessen de polsslag van het ou de Europa. Hier staan nog de resten van de eerste bouwkunst; hier ervaart men in de rust welke van dit land uitgaat iets van het streven naar wijsheid, dat in het leven van de oude Grieken werkelijk een be hoefte was. Die rust vindt men temidden van de bouwvallen van de tempels, de arena's en het Parthenon. Die rust zal men nog gemakkelijker ontdekken wanneer deze monumenten zoveel moge lijk hersteld zijn al zal dat vele tientallen jaren duren. Steenhouwer Tussen de chaotisch verspreide rot sen en de marmerblokken op de ou de markt van de Atheense Akropolis zitten steenhouwers geduldig met hun beitels het marmer te bewerken dat de vloer van liet Parthenon moet completeren. Met een grauwe doek onder de pet en over de nek, om zich te beschermen tegen een zon nesteek, bikt ieder slag een klein mumm Advertentie) NEGEBl*RVH«'l»'MIS mnnn scherfje uit de zijkant van het op maat gezaagde blok, zodat de ruwe kanten houvast zullen hebben wan neer de blokken naast elkaar ge plaatst worden. De diep bruin-verbrande steenhouwer welke wij aanklampen, vertelt met de schaarse woordjes Engels welke hij van toeristen heeft opgevangen, dat hij dit werk al doet sinds hij een jonge man was. Dat moet dan al der tig jaren zijn, schatten wij. Dat klopt. In die tijd is de vloer van „het huis der maagden" bijna gereed ge komen. En in dezelfde tijd zijn de zware marmer-zuilen bijna alle her steld, zijn delen van de daklijst ver vangen, werden brokstukken van de muren zo bijgewerkt dat mis schien in een volgende generatie bouwkundigen en steenhouwers deze verder kunnen worden opge trokken tot hun oorspronkelijke staat. De zekerheid dat dit werk zal wórden voortgezet en de voldoe ning hieraan te hebben meege werkt, spreken uit de regelmatige cadans waarmee de zware hamer, ook onder het praten door, de beitel treft. In de eerste minuut wordt men ongeduldig wan neer men bedenkt hoe lang het duren zal voor ook deze decime ters dikke marmerplaat op zijn plaats ligt. Maar na tien minuten is de zekerheid dat dit werk eens zal zijn voltooid doorgedrongen tot in het hart van de toeschou wer en groeit de bewondering voor het volle dat dit kan opbren gen. Griekenland werkt hard aan zijn in dustrieel programma, dat voorziet in de bouw van krachtinstallaties en fa brieken. Maar met hetzelfde fanatis me wordt voortgegaan met het her stel van de herinneringen aan de ba kermat van zijn cultuur, die voor een belangrijk deel de oorsprong was van de gehele Europese beschaving. Dat kan, omdat er nu al zekerheid is dat de vreemdeling naar Griekenland zal komen om een mespunt van de ze oude rijkdom te proeven. Dat heeft zelfs meneer Brokx, die in Am sterdam alles te maken heeft met de Olympic Airways, allang gesnapt. Vandaar dat hij Nederlandse journa listen uitnodigde met hem mee te gaan. Direct na de plensbui straalde de zon weer in de Pandhros- sou en ging het leven in het steile straatje zijn dagelijkse gang. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiin Gouden jubileum van „Rotterdamse Korenbeurs" Een omzet van miljoenen tonnen per jaar, een bijna dagelijkse arbitrage, twee wereldoorlogen, crisis- en dis- stributiemoeilijkheden, strijd tegen de steunmaatregelen voor de landbouw, na-oorlogse opbloei en integratie, en een voortdurend hechte onderlinge vriendschap tussen honderden hande laren: dat is in grote lijnen de rijke geschiedenis van do vereniging „De Rotterdamsche Korenbeurs", die maandag haar vijftigjarig bestaan herdacht. De officiële receptie wordt op 29 juni a.s. gehouden en zij zal zonder twijfel een groot feest worden. Want ,.De Rotterdamsche Koren beurs" is door haar overheersende positie in de nationale graan- en zaadhandel een organisatie van inter nationale betekenis geworden, die ook van de zijde van de overheid in toenemende mate waardering onder vindt. Pontius Pilatus-steen in Caesarea gevonden Te Caesarea in Israël is de eerste in scriptie gevonden met de naam Pon tius Pilatus die van 26 tot 36 A.D. Romeins goeverneur was in Judea en tydens wiens bestuur Jezus werd ge kruisigd, aldus is te Jeruzalem be kendgemaakt. De inscriptie bevindt zich op een 80 centimeter hoge steen, die door een Italiaanse archeologische expeditie in het Romeinse amfitheater te Cae sarea donderdag is opgegraven. Tot dusverre kwam de naam Pontius Pilatus slechts voor in de werken van de joodse geschiedkundige Jose- phus en in het evangelie. VRIJWILLIGERS BEGONNEN AL In Zuid-Frankrijk zal nog dit jaar een Albert-Schweitzerdorp verrijzen, dat een centrum zal worden voor vluchtelingen en verwaarloosde kin deren. Het initiatief is uitgegaan van liet Frans-Nederlandse echtpaar G. Barthèlemy-Van der Kreek. Het tweetal leerde elkaar in Lambarene kennen, waar 't als medewerkers van dr. Schweitzer onder de indruk kwa men van zijn filosofie over de eer bied voor het leven. Vorig jaar september trouwde de Bussumse studente met de Franse medewerker van dr. Schweitzer. Ze besloten in zijn geest verder te wer ken en in Zuid-Frankrijk als symbool van Schweitzers werk een dorp te stichten voor de geestelijk misdeel- den. Dr. Schweitzer gaf daaraan- zijn goedkeuring. Een Nederlandse stich ting „Village Albert .Schweitzer" hoopt binnenkort een inzamelingsac tie te kunnen gaan voeren om het Moderne armenzorg voor leeuwen en paarden De dieren van het circus-Paula Busch, waaronder leeuwen uit Zwitserland, honden uit Oosten rijk en paarden uit Engeland, leven op het ogenblik in Lauter- bacht bij Kassei „van de liefdadig heid", omdat het circus betalings moeilijkheden heeft. De toekomst van de dieren ziet er maar som ber uit. Men weet namelijk niet waar men het f*eld moet vandaan halen om hen naar huis te kunnen terugsturen. De plaatselijke dierenliefhebbers doen intussen wat zij kunnen. De leeu wen krijgen wat niet geschikt is voor menselijke consumptie. De boeren zorgen voor hooi voor de paarden en de dierenbescherming levert graan. De leeuwen en hun temmer, de Zwit ser Biihlmann, zullen waarschijn lijk in juli naar Amsterdam gaan. Bühlmann heeft een contract ge tekend met het circus Strassbur- ger. Het ongunstige weer en de concurrentie van het Moskouse staatscircus, dat kortgeleden een toer door West-Duitsland heeft gemaakt, schijnt het circus de das te hebben omgedaan. SCOTLAND YARD: GEEN VOLDOENDE BEWIJS Gebruikmakend van oude rechtsregel Toen het 12-jafige dochtertje van Ro bert Smith afgelopen januari werd aangerand en vermoord, zwoer hij de dader zelf te pakken te zullen krijgen wanneer Scotland Yard zou falen. Na een lang en afmattend onderzoek waarbij honderden mensen werden ondervraagd, achtte hoofdinspec teur Jack Mannings van Scotland Yard niet voldoende bewijsmate- i riaal aanwezig om een arrestatie i te kunnen verrichten. Daarop gebruikte de 37-jarige Smith, een arbeider bij een metaalgietcrij, al zijn vrije tijd voor een privè- onderzoek. Nu is hij er zeker van dat hij weet wie de moordenaar is, die zijn kleine Linda toen ze een boodschap ging doen, opving, op "ute wijze aanrandde, haar daarna vermoord de en op een akker achterliet. Hij pleegt nu overleg met zijn advoca ten, .welke wettelijke stappen hij kan ondernemen om de arrestatie van de man te bewerkstelligen. Deze zaak heeft Engeland in opschud- werk van het Frans-Nederlandse echtpaar financieel te kunnen schra gen. Twee terreinen Op twee terreinen (één van 25 ha bij Paunat en een landgoed van 51 ha niet ver daar vandaan) zullen twee centra voor ieder twaalf vluchtelin gengezinnen en vijftien kinderen wor den gesticht. De eerste vier gezinnen en vijf a zes kinderen arriveren reeds in de loop van juli. De Belgische Nobelprijswinnaar pa ter Pire (bekend door zijn S.Ö.S.- kampen) zal de toekomstige bewo ners van het Albert-Schweitzerdorp selecteren. Ze zullen er in eigen huis jes kunnen leven en zich in landbouw, pluimveeteelt, fruitteelt, een foto atelier, een drukkerij en een wasserij kunnen voorbereiden op een maat schappelijke functie. Voor de winter hoopt men het dorp klaar te hebben. Er moet evenwel nog veel werk worden verricht, zoals de aanleg van een waterleiding, ver betering van een weg, herstel van gebouwen e.d. Daarbij gaat de Neder landse sectie van de internationale vrijwillige hulpdienst een handje hel pen. Maandag vertrok reeds een eer ste groep van 15 a 20 vrijwilligers (onderwijzers en studenten) uit ver schillende landen, w.o. Nederland, naar Paunat, Zij blijven er ander halve maand, waarna een andere or ganisatie het werk zal overnemen. De aanloopkosten van het dorp moe ten de initiatiefnemers uit giften van particulieren bijeen zien te brengen. Voor dit jaar komt men ongeveer 20.000 tekort. Daarvoor wil de stichting binnenkort een beroep doen op de Nederlandse bevolking. (Advertentie) ding gebracht want Smith zal ge bruik maken van een zelden aan gewende rechtsregel, waardoor ie dere burger iemand kan en mag arresteren op voorwaarde dat hij of zij het bewijs kan leveren van I het vergrijp dat werd gepleegd. Afgelopen vrijdag versche. n Smith niet zijn raadslieden voor de rech ter te Oxford, in de omgeving waar zijn dochter werd gevonden en vroeg om een arrestatiebevel1 voor zijn verdachte. 1-lij toonde verklaringen van drie nieuwe getuigen en vijf foto's. De rechterlijke macht was echter niet tevreden met dit nieuwe bewijsma- j teriaal. „Ik zie niet in waarom we nu zouden ophouden", zei Smith vastbesloten. I Hij pleegt momenteel overleg mei: zijn advocaat Dale Parkinson, of zij het hoge gerechtshof zullen vragen de beslissing van de recht bank in Boxford té herzien. Tijdens zijn diepgaand onderzoek stel de Smith onder meer aan de tele visiekijkers de vraag of ze zich iets konden herinneren over een man die niet zijn dochtertje had staan praten op de avond waarop zij werd vermoord. Kleurspoeling Zélf doen! Thuis gaat her vlugger, thuis kost het minder, thuis wordt hec mooier als U gewoon zelf Uw haar wasc met POLYCOLOR- Kleurshampoo! Naar verkiezing in de eigen natuur lijke kleur of in een chique modetim Haal direct een tube m\ POLYC0LOR. tiuLgcveadc haarwassing 't Hoort bij uw Spaart make-up Gtotc tube f. 1.95 V I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13