Clandestiene zenders zijn levensgevaarlijk je ziet de vooruitgang oren, yen en scAvijvcn VANDAAG je proeft de ontwikkeling STERK SPEL IN „U SPREEKT MET UW MOORDENAAR" WOENSDAG 21 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 IN PROBLEEMGEBIEDEN Wimbledon dertien maal voor de radio Ook dit Jaar zullen A.V.R.O., K. R.O. en N.C.R.V. in rechtstreekse radio-uitzendingen van 26 juni tot en met 8 juli verslag geven van de internationale tenniskampioen schappen te Wimbledon. De ver slaggever is Leo Pagano. De twaalf reportages worden uit gezonden op de volgende data en uren: Etheronrust neemt toe (Van onze radio-t.v.-redacteur) Enige weken geleden toonde dr. L. de Jong in zijn serie over de bezettingstijd een kaart van Nederland, waarop men kon zien waar de sym pathie voor Duitsland vóór de oorlog het meeste wortel had geschoten. Wie nu een kaart zou tekenen van Nederland met een overzicht van de clandestiene zenders zou tot de verrassende ontdekking komen, dat beide kaarten vrijwel identiek zijn. Een ontdekking, die sociologen niet blijkt te verbazen, omdat ve len van hen menen dat de grond oorzaak voor beide verschijnselen dezelfde is. Men vindt de clande stiene zenders in de zogenaamde probleemgebieden, in de gebieden die er economisch en sociaal rela tief slecht voorstaan. Zoals in het achterland van Twente en de Drentse veenkoloniën. De ether- piratenplaag druppelt langzaam van het oosten door naar Gronin gen, slaat de goede landbouwgron den over en manifesteert zich sprongsgewijs in de Friese wou den, de streken rond Grotegast waar schrale gronden zijn. Ook in de omgeving van Zwolle (Hat- tum, Wezep, Doornspijk) treft men een concentratie van illegale zenders aan. Hknd in hand met de slechte economische toestand gaat het gebrek aan gerichte vrijetijdsbesteding als oorzaak voor het ontstaan van clandestie ne zenders. Hoeveel Het is niet bij benadering te zeg gen hoeveel van die zenders op het ogenblik hun illegale praktij ken uitoefenen. Het enige exacte cijfer wordt gevormd door het aantal clandestiene zenders, dat sinds de bevrijding in beslag is genomen: 770. Jaarlijks worden gemiddeld negentig zenders opge spoord en in beslag genomen, voor de overgrote meerderheid in de zojuist genoemde gebieden. Het is duidelijk, dat ze alleen kunnen be staan bij de gratie van het pu bliek. In de begintijd van de ille gale zenders was dit zenden zelfs een lucratieve bezigheid. Via tus senpersonen konden winkeliers re clame laten omroepen en particu lieren konden voor een gulden een verzoekplaat laten draaien. De intensieve opsporingsdienst van de P.T.T., die in deze nauw samenwerkt met de rijks- en ge meentepolitie, heeft de illegale zenders gedwongen slechts kor te tijd achter elkaar in de ether te blijven, omdat ze anders wor den gepeild. Voor reclame en ver zoekplaten is er dus weinig tijd meer. Er zijn dan ook maar wei nig zenders overgebleven, die fi nancieel een succes zijn. Deson danks blijft een grote groep ge fascineerd met de ethergolven spelen. Zij spelen grammofoonpla ten voor elkaar, wisselen techni sche gegevens uit en duiken op en weg, bewust van de altijd luiste rende zoekers. De straffen voor de gepakten zijn steeds opgevoerd cn een half jaar gevangenisstraf is geen uitzondering. Vroeger was het illegale zenden vaak de lief hebberij van avontuurlijke leerlin gen van middelbare scholen. Maar naarmate de straffen hoger zijn geworden is deze categorie van overtreders afgevallen; de hard- nekkigen waarmee de opsporings dienst nu te kampen heeft, zijn voor het overgrote deel te vinden in meer asociale milieus. Toch blijft het publiek iets van sympa thie voor de clandestiene zenders tonen, zelfs als hun eigen radio- en televisie-ontvangst er vaak door wordt gestoord. Vaak weten de omwonenden heel wel, wie de illegale zender bedient. Storen Is het clandestiene zenden wel echt gevaarlyk? Het is levensge vaarlijk, volgens bevoegde des kundigen. De clandestiene zenders hebben, in tegenstelling tot de ge- licenseerde zendamateurs, door gaans geen enkele werkelijke technische begaafdheid. De mees ten zijn uitermate ondeskundig en werken met volstrekt ondeugdelij ke zendertjes. Zij opereren bij voorkeur in de banden tussen 180 en 150 meter, net buiten het of ficiële omroepgebied, maar zyn toch ook weer net binnen het veld dat door gewone toestellen is op te vangen. Dat zijn echter net de banden waarin om te begin nen de reddingsdienst, de loods- dienst, de kustwacht en de dok- tersdienst zitten. De clandestiene zenders veroorza ken juist door hun slechte appa ratuur zo'n enorme storing op de ze banden, dat meer dan eens noodzakelijke verbindingen met zeevarenden worden verbroken, wat dan onmiddellijk levensge vaar kan veroorzaken. Dat is slechts één van de gevolgen. Om dat de zenders zo simpel en slecht zijn geconstrueerd, storen ze ook op de zgn. harmonische en para sitaire golflengten, dat wil zeg gen dat ze ook storen op golf lengten, die de helft, een derde, een vierde enz. van de gebruikte golflengte bedragen, een effect dat doorwerkt zelfs tot de in grootte van enkele meters toe. Dit laatste betekent, dat ook televisie ontvangst en wat veel erger is de verbinding tussen straal jagers en de grond worden ge stoord. De heer D. Neuteboom, chef van de opsporing bij de bij zondere radiodienst van d'e P.T.T., 26 juni N.V.R.V., 27 juni K.R.O. 28 juni N.C.R.V. 29 juqi A.V.R.O, 30 juni N.C.R.V., 1 juli K.R.O., 3 juli A.V.R.O., 4 'juli A.V.R.O., 5 juli N.C.R.V., 6 juli A.V.R.O., 7 juli K.R.O. 8 juli K.R.O., 17.30—17.40 uur; 18.10—18.20 uur; 17.50—18.00 uur; 18.50—19.00 uur; 17.50—18.00 uur; 18.00—18.10 uur; 18.50—19.00 uur; 17.30—17.40 uur: 17.30—17.40 uur; 19.00—19.10 uur; 18.10—18.20 uur; 17.20—17.30 uur. Nieuwe voorzitter K.R.O. vanavond voor T.V. In de K.R.O.-t.v.-rubriek „In woord en beeld" van vanavond, 21 juni a.s. zal de onlangs benoemde voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, zich met enkele woorden tot de kijkers richten. „In woord en beeld" volgt onmid dellijk op het Journaal en Weer- overzicht. zegt er dit van: „Er wordt vaak gevraagd: is er nu echt wel eens een toestel verongelukt tengevol ge van dergelijke storingen." Ik antwoord dan altijd: „wenst U dan een vliegtuig voor uw voe ten te zien neerstorten, waarna een piloot uit het wrak kruipt, die zegt: het was een clandestie ne zender, en die vervolgens zijn laatste adem uitblaast". Maar feit is dat er toestellen verongeluk ken zonder dat men enig idee van de oorzaak heeft en feit is ook, dat een gestoorde communicatie voor deze vliegtuigen dodelijk kan zijn. Feit is tenslotte, dat clande stien zenden effecten op andere golven van de vliegtuigen heftig storen. Vele van de houders van clandestiene zenders die voor de rechter worden geleid, zijn recidi visten. Sommigen verschijnen voor de zesde keer voor de rechter, an deren blijken meermalen zijdelings opnieuw bij deze zendactiviteiten te zijn betrokken. Ook in Duitsland I)e illegale etherziekte is uit Ne derland de grens overgewaaid. Er bestaan vermoedens dat de vele clandestiene zenders vlak over on ze oostgrens op zyn minst ge ïnspireerd zijn op de Nederlandse voorbeelden. Gedeeltelijk kan dit worden verklaard door dezelfde bevolkingsstructüur aan beide kanten van de grens. Dat de om vang in het westen van West- Duitsland ook al onrustbarende vormen heeft aangenomen, blijkt uit het feit, dat de Westduitse rechtbanken op het ogenblik by- zonder strenge straffen geven aan de ether pi raten. RADIOEN T.V.-RUBRIEK IWWWMVWWWMWVSAM Sinds kort zendt de N.C.R.V. het radioprogramma Man en Paard" uitdat wordt verzorgd door een ploeg reporters, die met een als reportagewagen ingerichte woonwagen door Nederland trekt. De luisteraars moeten telkens raden, vanuit welke plaats een bepaalde uit zending wordt gegeven. Foto: Het inspannen van de paarden. Van links naar rechts: Goos Kamphuys, koet sier J. v. d. Weerd en techni cus J. S. Pielcet Weeserik. TELEVISIE. De K.R.O. brengt tot kwart over iyegen een programma rond Israël. Eerst wordt iets verteld over moderne Hebreeuwse liederen daarna wordt een filmdocumentaire over Jeruzalem vertoond. Om kwart over negen gaan we naar de eerste aflevering kijken van een serie' zomerse amusementsprogram ma's, die aan de Italiaanse Rivièra zijn gefilmd. Het is een muzikaal programma van Max Bygraven, waaraan a.o. de zere jeugdige La Pie- cola Pupa meewerkt. Wie denkt dat dan de epiloog het programma afsluit heeft het mis, want er na komt een aflevering van onze arme rijke taal. De Vlaamse televisie zet haar einde loze serie „Schipper naast Mathilde" om half negen voort en brengt om tien over negen de vijfde aflevering in de serie „Beelden spraken", waarin hoogtepunten uit de geschiedenis van de stomme film worden getoond. RADIO. De N.C.R.V. zendt 's middags via Hilversum I om tien over half twee het tweede bedrijf uit van de opera „Tristan und Isolde" van Wag ner. Het derde bedrijf wordt 28 juni op dezelfde tijd uitgezonden. De VARA brengt 's avonds via de andere zender om tien over half negen „De dubelgangsters", een hoorspel van Michael Brett voor de microfoon met oa. Constant van Kerkhoven. Om vijf over half tien kan men naar een gesproken portret luisteren van Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn. Piet Nortier verslaat voor 25e maal de T.T. Voor de 25e r aal zal Piet Nortier op 24 juni a.s. voor de K.R.O. de reportages verzorgen van de inter nationale motorraces op het circuit van Assen. In 1931 besloot de pro grammaleiding vau de Iv.R.Ö. in de radio aandaent te besteden aan de reeks in 1926 aangevangen reeks van jaarlijkse motorraces op het Drentse circuit. Piet Nortier de altijd enthousiaste kenner van de motorwereld heeft met zijn jaarlijkse radio-uitzen dingen veel bijgedragen tot de gro te populariteit van de Asser-T.T. Jarenlang heeft hij zijn radio-re- i populariteit van de Asser-T.T. arenlang heeft hij zijn portages voor de K.R.O. gecombi neerd met de verslaggeving voor de toeschouwers op het circuit. Om de radioluisteraars een nog beter in zicht in het wedstrijdverloop te geven werd een "-weetal jaren ge leden besloten P. Nortier geduren de de T.T.-races geheel voor radio reportages vrij tc maken. Met een onderbreking gedurende de vijf oorlogsjaren heeft Piet Nortier op eminente wijze 24 maal de Asser- T.T. voor de KR.O. verslagen. On danks zijn 60 jaren en zijn vele be langrijke functies in de internatio nale motor- en autosportorganisa ties vertrouwt de K.R.O. nog vele jaren op deze bekwame medewer ker te mogen rekenen. StoomvdoeipW» uit 1879 Vooruitgang ia rijplezier bracht het „secotertijdperk". Ontwikkeling in rookgenoegen bracht .Gulden Eeuvr". Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van een moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw! Hef rooksignaal van de20ste eeuw! 14 et. ook tn blikjes van 20 st. WIt 4 WHChiUtnde advertentie» uit deze serfs opstuurt SB]SrOR.XTlA.S - Q t ir N.V, Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontving? een'plezierige Gulden-Eeuw virranlngl FILMS IN ZEELAND Een ideale vrouw, die in het geheim getrouwd is „U spreekt met Uw moorde naar" (Dial M for murder), de film, die deze week in ELEC TRO (Middelburg) speelt, heeft destijds als toneelstuk, door de opvoering van de Nederlandse Comedie, in Nederland veel suc ces geboekt. De filmregie van deze thriller was vanzelfspre kend in handen van Alfred Hitchcock. En hij heeft dat ge daan met gevoel voor de adem benemende situaties, die een thriller moet bezitten en een haarfijne kenschetsing van de betrokken personen. Het is het verhaal van de met een rijke Wendice, die een aan lager wal geraakte schoolvriend weet te pressen zijn vrouw om het leven te brengen en dan denkt een waterdicht alibi voor zichzelf te hebben opgebouwd. Maar zijn vrouw doodt de school vriend uit zelfverweer voordat deze zijn lugubere opdracht kon volvoeren. In een aantal zorgvuldig opgebouw de scènes leidt de film dan naar een climax waarin de koelbloedige mr. Wendice een foutje begaat en zijn „perfecte misdaad" als een kaarten huis ineenstort. De hoofdrolspelers, Grace Kelly en Ray Milland, leveren sterk spel. CITY (Middelburg) vertoont een Renard: federalistisch stelsel in België De Waalse socialistische leider André Renard, bekend door zijn leidende rol tijdens de stakingen in België in het begin van dit jaar tegen de „eenheidswet", heeft in een redevoe ring iu Brussel opnieuw een federa listisch stelsel voor België geëist. Op de oprichtingsvergadering van de Brusselse afdeling van zijn „Waalse Volksbeweging" verklaarde Renard maandagavond, dat hij geen afschei ding van Wallonië nastreeft. „Indien men erkent, dat er verschillen zijn tussen Walen en Vlamingen, dan moeten daarvan ook de consequenties worden aanvaard wat het bestuur be treft", zeide hij. Renard keerde zich fel tegen het Vlaamse overwicht in de regering- Lefèvre en betoogde, dat „men Wal lonië wil laten sterven ten bate van Vlaanderen, alleen omdat Wallonië rood 1»". film met de veelbelovende titel „De ideale vrouw''. Die ideale vrouw is dan Ruth Leuwerik, die in deze film de rol speelt van een vrouwelijke burgemeester van een kleine stad, die in het geheim getrouwd is met de leider van de oppositiepartij. Dat leidt uiteraard tot vele verwikkelin gen, vooral omdat er in het stadje een strijd gaande is over de bestem ming van een oud slot. Het in het geheim getrouwde echtpaar wordt ziek, gaat daarna op huwelijksreis en besluit tenslotte te scheiden. Maar natuurlijk komt alles weer in orde. „Liefde en begeerte", de film, die deze week in ALHAMBRA (Vlis- sïngen) wordt vertoond behelst het verhaal van een jong meisje, dat onder de invloed komt van een niet meer zo jonge veroveraar. Zij wordt echter vanzelfspre kenddoor hem teleurgesteld en maakt daarop kennis met een jon ge componist,/ die niet alleen ro mantisch van aard is, maar ook hoe kan het anders een grote liefde voor het bedrogen wicht heeft opgevat. Op vakantie ontmoet ze de veroveraar echter weer en ze kan ten tweede male geen weerstand bieden aan zijn charmes. Ze raakt in verwachting Aan de verleider en verlaat haar echtgenoot om een nieuw bestaan op te bouwen. Hetzelfde theater vertoont deze week ook nog een film van heel wat hoger gehalte: „Voor wie de klok luidt". De onlangs overleden acteur Gary Cooper en Ingrid Bergman vertolken de hoofdrollen in deze sublieme film, die werd gemaakt naar een roman van Ernest Hemmingway. Het gaat er crimineel toe op het ei land uit de film „Misdaad* op het eiland", waarvan de hoofdrollen wor den vervult door Mickey Rooney en Terry Moore. „Misdaad op het ei land" is deze week te zien in LUXOR (Vlissingen). In „De legioenen van de Nijl", die in GRAND (Goes) speelt, wordt men teruggevoerd naar vroeger tijden, toen het oude Egyptische rijk op haar grondvesten wankelde. In dit verhaal, dat vrij bloedig is. worden koningin Cleopatra, keizer Augustus en Marcus Antonius ten tonele ge voerd. Ook Curridius. een schone jongeling, is van de party. Hij is verliefd op Marianne, een mooi slavinnetje, hoe wel hij bemind wordt door de ver wende en grillige Cleopatra. Tenslot te breekt de dag aan van de beslis sende slag tussen de Egyptische le gers en de legioenen van Augustus. Marcus Aü*onïus pleegt zelfmoord ook Cleopatra leueenit zicli van het leven, Curridiu.* heef' echter zyn ;eluk gevonden bij 'n slavinnetje. Grace Kelly, die een van de hoofd rollen vertolkt in Hitchcock's „U spreekt met uw moordenaar". Proef maar eens zo'n zachte Edelcaramel Fijne romige smaak. Smeltend op de tong. 37 ct per 100 gr. Op écht lekkers staat Lonka Amerikaanse psychiater verdacht van spionage De Amerikaanse psychiater, dr. Ro bert Solde is voor de rechter ge bracht op beschuldiging van dezelfde activiteiten als die waarvoor zijn broer, Jack Sohle terecht heeft ge staan: spionage. De broers zouden zich op dit punt verdienstelijk hebben gemaakt voor de Sowjet-Unie. Soble lijdt aan leu- kaemie en heeft volgens zijn arts hoogstens nog een jaar te leven. Als hij echter schuldig bevonden wordt aan het ten laste gelegde: spionage in oorlogstijd en het verraad van atoomgeheimen, zal hij wellicht die p, iode niet halen, omdat hij tot de doodstraf veroordeeld kan worden; (Advertentie) Mengmeststof voor kamerplanten 65°/o - 100 grs - 65 ets. Volop bloei en groei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7