Berechting miljoenen-affaire bocrates begonnen NEDERLANDSE INDUSTRIËLEN SPRAKEN MET SOEKARNO WAAROM GEMAKKELIJK ALS HET MOEILIJK OOK KAN VLISSINGSE BETONMORTELCENTRALE IN GEBRUIK GESTELD TELEFONEREN IN AVONDUREN WORDT IN JULI GOEDKOPER WOENSDAG 21 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VAN DE BOEKHOUDING DEUGDE NIETS T| „Een enigszins eenzame figuur, als Onderdirecteur van bank voelt zich in 't geheel niet schuldig (Van een speciale verslaggever) De Amsterdamse rechtbank, gepresi deerd door mr. B. van der Waerden, is dinsdagmorgen onder nauwelijks meer dan gewone publieke belang stelling begonnen mét de berechting van wat de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker de grootste naoor logse zwendelzaak heeft genoemd: de Socrates-affaire. In een tweedaags proces moeten de hoofdfiguren uit dit miljoenendrama zich verantwoorden. De reeds gefailleerde vijftigjarige president-directeur Niek den Besten en de 48-jarige vroegere onder-direc teur van de Amsterdamsche Bank, T. Hoving. Bedriegelijke of eenvoudige bankbreuk plus oplichting in vereni ging is Den Besten ten laste gelegd, omdat hij er geen behoorlijke boek houding op heeft nagehouden. Na het ingrijpen van de justitie, de cember 1960, bleek dat de kasadmi- nistratïe, de giroboeken, het register voor onroerend goed en de rekening courant administratie voor debiteuren en crediteuren allerminst behoorlijk waren bijgehouden. Ter zake van verduistering in dienst betrekking en oplichting in vereni ging moet de heer Hoving zich ver antwoorden. Als eerste is gisteren de heer Den Besten voor het hekje verschenen. Dean naar Washington teruggeroepen De Amerikaanse vertegenwoordiger i bij de ontwapeningsgesprekken in Genève, Dean is teruggeroepen. Diplomatieke waarnemers te Wash- j ington achten het hoogst onwaar schijnlijk dat Dean naar Genève zal teruggaan, tenzij er onverwacht iets hoopvols gebeurt. Dat betekent ech ter niet dat de Amerikanen verder afzien van de onderhandelingen. Officieren in hoger beroep wegens mishandeling Twee officieren hebben dinsdag voor het hoog militair gerechthof in Den Haag in hoger beroep terecht ge staan wegens mishandeling van een dienstplichtig soldaat tijdens een mi litaire oefening in La Courtine in september 19(50. Het waren de 28- jarige eerste-luïtenant L. «T. v. d. B. en de 41-jarige majoor A. W. R. De krijgsraad te velde-zuid had de beide officieren voor hun gedrag waar de soldaat onder meer een ont velde neus en kapotte lippen van had overgehouden veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. Voor R. kwam daar nog bij ontslag uit de militaire dienst en voor v. d. B. voor waardelijk ontslag. De advocaat-fiscaal kon zich de reac tie van de majoor, die meende met joy-riders te doen te hebben, wel in denken, maar vond dat de majoor toch veel te ver was gegaan. Voor het gedrag van de luitenant, die wist dat het een „vijand" betrof, had hij echter geen goed woord. Hij vroeg bevestiging van de beide vonnissen, inet dien verstande, dat hij het ont slag van de majoor ook voorwaarde lijk wilde maken. Uitspraak 11 juli. Demonstratieve bijeenkomst van belastingambtenaren Het overleg, dat gisteren tussen de ambtenarenbonden en 'het departe ment van financiën met betrekking tot de positie van de belastingambte naren is voortgezet, heeft, naar wij vernemen, geen nieuwe gezichtspun ten opgeleverd. De regering hand haaft haar standpunt, dat er tot 1 januari 1962 te dezer zake rust moet bestaan. De organisaties hebben vastgesteld, dat deze fase van het overleg is afge sloten. Zij hebben besloten naar buiten op te treden. De christelijke centrale van overheidspersoneel en de algeme ne centrale van overheidspersoneel hebben besloten tot het houden van een gemeenschappelijke demonstra tieve vergadering. Het is nog niet bekend of de r.-k. centrale van over heidspersoneel aan deze vergadering zal meedoen. Gisteren rust in Tirol Hoewel de toestand in de onrustige Italiaanse provincie Allo Adige, Zuid- Tirol, gespannen was, zijn er gister geen incidenten voorgevallen. De Italiaanse politie en het leger hebben hun patrouilles van vieren twintig uur per etmaal bij installa ties die als voor de hand liggende doelen van terroristen kunnen wor den beschouwd, voortgezet. Hotelhouder verdacht van brandstichting Dinsdag is brand ontstaan in een ho tel aan de Bloemcrstraat in Nijme gen. liet vuur woedde in een portaal tussen twee slaapkamers. De brand weer slaagde cr binnen korte tijd in de braud te blussen. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van deze brand rees bij de politie verdenking tegen de 53-jarlge hotel houder ca deze is in arrest gesteld. Op de vraag of hier opzet is dan wel schuld ten laste kan worden gelegd, kon de politie nog geen antwoord ge ven. Hij bleek nog even spraakzaam te zijn als een jaar geleden toen hij zich in een persconferentie wilde recht vaardigen voor het opzien dat zijn Socrates-affaire had gebaard. Alleen wat bleker en magerder stond hij voor het hekje. Belangstellend zocht hij dinsdagmorgen, wachtend op zijn rechter, of er wellicht bekenden op de publieke tribune zaten. Boekhouding Nagegaan werd eerst hoe Den Bes ten in 1954 in de handel in onroeren de goederen is - terecht gekomen. Praktisch zonder dat geld op tafel werd gebracht, nam verdachte de bouw- en handelsonderneming Socra tes over. Van de boekhouding deugde niets. Bleek en mager en duidelijk gege neerd, zo stond dinsdagmiddag de heer Hoving voor de president. Als tweede hoofdverdachte in de ge ruchtmakende miljoenenzwendel moest hij zich verantwoorden wegens verduistering in dienstbetrekking. Vanaf zijn vijftiende jaar werkte hij bij de Amsterdamsche Bank. Dankzij zijn superieur verstand en geweldige ijver en toewijding had hij zich op gewerkt van jongste bediende tot on der-directeur. persoonlij] biel, wat neurotisch en krampachtig", volgens de psychologische rapporten. Twee miljoen Op twee feiten was de tenlasteleg ging gebaseerd: een kredietverlening van meer dan twee miljoen gulden voor de aankoop van het Rotterdams Scala-theater zonder toestemming of machtiging .van de directeuren van de Amsterdamsche Bank en de betaling van een bedrag van 150.000 aan no taris Tamboer ten gunste van de N.V. bouw- en aannemersbedrijf Bever wijk als eerste betaling- op door So crates N.V. bij vo.oHop.ig op contract gekochte terreinen in Oostzaan en Amsterdam-Noord. „Nu U wat meer afstand van de zaak hebt kunnen nemen, ziet U mis schien wel in dat U van uw positie bij de Amsterdamsche Bank mis bruik hebt gemaakt", leidde de pre sident het verhoor van verdachte te gemoetkomend in. En welhaast on verstaanbaar voor de mensen in de zaal was zijn antwoord: ,.In geen enkel opzicht". Duidelijke spanning hangl er in de rechtszaal wanneer tenslotte na de getuigenissen van de accountant en commissaris Molenkamp na elkaar de directeuren van de Amsterdamsche Bank, de 57-jarige mr. C. A. Klaasse en prof. dr. J. R. M. van den Brink verklaren dat de heer Hoving het in hem gestelde vertrouwen heeft be schaamd. Vanzelfsprekend hebben beiden het geacht dat de heer Ho ving de kredietgeving aan de N.V. Socrates, gezien de omvang en het speculatief karakter ervan, met hen zou hebben besproken. GEEN MEDEDELINGEN VERSTREKT Geen mandaat van Nederlandse ministers (Van onze Haagse redactie) Dr. E. van Konijnenburg, een mede stander van de heer Paul Rijkens, die dit weekeinde een bliksembezoek aan Rome heeft gebracht voor nieuwe geheime besprekingen met de Indo nesische president Soekarno, is maan dagavond per vliegtuig uit Rome te ruggekeerd. Dr. Van Konijnenburg, onder-direc teur van cle K.L.M., die Soekarno be zocht in gezelschap van de gepensio neerde Shell-directeur, ir. K. Schol- tens, bevestigde, na zijn terugkeer dat hij Soekarno had ontmoet, doch hij weigerde verdere mededelingen te doen. Deze dienen te worden gedaan door de heqr Paul Rijkens oud-pre sident van de Unilever zo gaf de heer Van Konijnenburg ons te kennen. Eerder op de dag had de heer Sehol- tens ons telefonisch uit Rome meege deeld, dat hij telefonisch geen nadere mededelingen kon doen omdat het ka rakter van de besprekingen daarvoor te subtiel was. Het is voor het eerst dat van deze zij de wordt toegegeven dat contacten met de Indonesische president worden onderhouden. Deze contacten bestaan overigens al verscheidene jaren. Inmiddels is ons tlians door de woord voerders van de minister-president en van de minister van .buitenlandse za ken officieel meegedeeld, dat zowel de minister-president De Quay als mi nister Luns O]) 7 respectievelijk 5 juni j.l. op diens verzoek een onderhoud heeft gehad met ir. K. Scholtens. De woordvoerder van de president deelde mede, dat over het gesprokene niets kan worden meegedeeld. Wel werd ons verklaard dat noch schrifte lijk noch mondeling enig mandaat van de Nederlandse regering aan deze groep is verleend. De Indonesische president Soekarno heeft dinsdag geweigerd commen taar te leveren op geruchten over geheime contacten met Nederlanders in Rome. „Voorlopig geen officieel commen taar", zei Soekarno's woordvoerder, toen liem vragen werden gesteld over geheime contacten. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft kort geleden aan 't Nederlandsch Kanker Instituut een zeer kost baar, uiterst geperfectioneerd te- le-kobaltapparaat overgedragen, dat tot stand is gekomen uit bij dragen van de gehele Nederland se bevolking. Door de ring, waar op de straler is bevestigd, te doen wentelen, kan met zeer grote nauwkeurigheid en onder voortdu rende observatie van de onder be handeling zijnde patiënt op het te- levisieschermeen inwendige tu mor worden bestraald, terwijl daarbij het overige weefsel zo min mogelijk schade wordt toege bracht. Het apparaat is opgesteld in een speciaal daarvoor gebouwde af deling van het Antoni van Leeu wenhoek-huis in Amsterdam. Tij dens haar bezoek aan dit instituut heeft H.M. de Koningin het appa raat met grote belangstelling be zichtigd. HET IS DE PEST...." HET WAS NIET ZOU De regeringsambtena ren in de Verenigde Staten laten zich maar tot een bepaald punt prikkelen, maar dan is het afgelopen. Dat was de moraal van een verhaal dat de Amerikaanse minister van handel Luther H. Hodges op een verga dering in Noord-Caro- lina vertelde. Er was eenseen loodgieter, die over „een nogal beperkte beheersing van de En gelse taal beschikte". Hij schreef naar liet Amerikaanse rege ringsbureau voor we tenschappelijk tech nisch onderzoek dat hij had gemerkt dat zout zuur een goed middel was om verstopte af voerpijpen mee te be handelen. Hij vroeg in zijn brief of zijn methode een goede was. Een wetenschappelijk ambtenaar schreef hem als antwoord: „De doel treffendheid van zout zuur is onaanvecht baar, maar de aantas ting van de pijpen door een uitbijtingsproces is onverenigbaar met de duurzaamheid van het metaal". Hierop schreef de lood gieter terug en uitte zijn dank voor de me dedeling dat zijn me thode in orde was. De wetenschapsman liet de brief aan zijn baas zien en deze maakte zich zorgen. „Wij kunnen ons niet verantwoordelijk stel len", zo schreef hij in fraaie ambtelijke en wetenschappelijke stijl aan de loodgieter, „voor het ontstaan van toxine en metaalbederf door het gebruik van zoutzuur en wij raden U aan een alternatieve procedure te zoeken". De loodgieter, die deze wijsheid niet begreep, maar meende dat men hem op dat bureau wel mocht, antwoordde on middellijk dat het mid del uitstekend werkte. Deze brief kwam ten slotte in handen van de hoogste baas van het regeringsbureau, die de briefwisseling op tref fende wijze afsloot. Hij schreef in eenvoudige taal: „Gebruik geen zoutzuur, liet is de pest voor de buizen". Met een druk op de knop heeft de heer D. Bijl, voorzitter van de aan nemers- en patroonsbond Vlissingen de nieuwe betonmortelcentrale van de Vlissingse Bouwmaterialencentrale W. Anker N.V. officieel in gebruik gesteld. De directeur, de heer A. Kuijvenho- ven, maakte in zijn toespraak tot de aanwezigen gewag van de service, die tegenwoordig in de betonbranche geleverd moet worden. Hij overhan digde voorts de heer Bijl het boek „Ontworsteld land". De heer Bijl re leveerde in zijn rede de geschiedenis van de beton fabricage. Bij dè inge bruikstelling waren onder meer de heren J. G. A. van Woerden en K. van Everdingen, heiden commissaris van de N.V. en diverse afgevaardig den uit de bouwwereld. De nieuwe in stallatie, die staat aan de Vlissingse Binnenhaven, kan J,0 kubieke me ter beton per keer produceren. Op de foto: de heren A. Kuijvenho- ven (Unies) en D. Bijl voor de nieu we betonmortelcentrale. (FOTO P.Z.C.) KONINKLIJK BESLUIT .- Verschil tussen stad en platteland opgeheven Bij koninklijk besluit van 6 ju ni is een aantal wijzigingen in het rijkstelefoonreglement 1929 tot stand gebracht. Deze heb ben o.m. betrekking op de in voering van een tariefsverlaging voor automatisch gekozen inter lokale telefoongesprekken gedu rende verkeerszwakke uren, een terugbrengen van het aantal aboimementsgroepen van 5 tot 3 en de incorporatie van de 4 procent opslag in de abonne mentstarieven, alsmede op het laten vervallen van bet z.g.n. al'standsgeld. De nieuwe maatregelen treden op 1 juli in werking. De toepassing van de tariefsverla ging voor de op automatische wijze tot stand gebrachte interlokale ge sprekken tijdens uren met weinig verkeer gelden 's avonds en 's nachts, op zaterdagmiddagen en op zondag. Voorshands zijn de tijdvakken voor de toepassing van dit verminderde, het Door ontplofte autoband dodelijk getroffen Gistermiddag heeft zich in de kelder van een perceel aan het Winschoter- diep in Groningen een ongeval voor gedaan, waarbij de 46-jarige H. Slink om het leven is gekomen. De heer Slink, constructiewerker van beroep, had in een kelder een werk plaats ingericht. Hij zou voor twee landbouwers uit Noorddijk aan een wiel voor een hooipers een ijzeren stang lassen. Om deze hooipers zit ten banden, die onder een druk van vijf atmosfeer staan. Bij het lassen is een der banden mogelijkerwijs in brand geraakt of de spanning van de band is door de hitte te groot gewor den. In elk geval explodeerde deze en sloeg tegen het hoofd van de heer Slink. Deze was op slag dood. De beide landbouwers, voor wie het kar wei zou worden uitgevoerd, werden door de druk weggeslingerd, doch zij liepen slechts lichte-verwondingen op. Fruit naar Zwitserland Zwitserland zal tot en met 30 juni onbeperkte invoer toestaan van fram bozen. Vanaf 1 juli zal de invoer be perkt zijn. Een beperkte invoer zal Zwitserland eveneens toestaan van aardbeien, welke uitsluitend bestemd zullen zijn voor de conservenfabrie- ken. Hetzelfde land zal voorts een beperkte invoer toestaan van kersen tot en met 20 juni. Na die datum zal cle invoer van kersen verboden wor den. Noorwegen zal vanaf 20 juli een onbeperkte invoer toestaan van uien. Voor aardbeien geldt een onbeperkte invoer vanaf 24 juli en voor peren naar dat land is een onbeperkte in voer toegestaan vanaf 31 juli, Tsjech trachtte Amerikaan tot spionage te dwingen De Tsjechische regering heeft aan cle Verenigde Naties in New York mee gedeeld, dat Mirosiav Nacvalac, een van de Tsjechische diplomaten bij de V.N. op zijn post zal blijven, on danks een Amerikaans verzoek d«. diplomaat terug te trekken, omdat hij betrapt was bij pogingen een Ame rikaans burger door chantage te dwiugen tot spionage. Nacvalac is werkzaam bij de delega tie van de V.N. De Amerikanen kun nen hem dus geen persona non gra ta verklaren, omdat hij niet in de V. S. is geaccrediteerd. Zwitserland neemt thans met 3200 par ticuliere abonnees op het telexnet de vijf de plaats in Europa op dit gebied ln. na West-Duïtsland, Engeland Oostenrijk en Nederland. z.g.n. „azz-tarief" als volgt gekozen: op maandag tot en met vrijdag van 21.00 tot 7.00 uur van de volgende morgen, en van zaterdag 14.00 tot maandagmorgen 7.00 uur. De verla ging van de kosten kan globaal wor den gesteld op een-derde van het tot nog toe geldende tarief. Zij komt voornamelijk ten goede aan het par ticuliere, niet-zakelijke, verkeer. Aansluiting Voor de aansluiting op het net en voor de apparatuur en leiding, die in een perceel ter beschikking wor den gesteld, zijn abonnementskosten verschuldigd. Deze verschillen uaar gelang van het aantal aansluitingen in de sector. Tot dusver waren er vijf mogelijkheden, deze zijn nu te ruggebracht tot drie. Voor de aangeslotenen op ccn geau tomatiseerd net is met ingang van 1 juli a.s.,per maand een bedrag van ƒ4,75 verschuldigd, indien het'aantal aansluitingen in de .sector, waartoe dat net behoort, niet meer dan twee duizend bedraagt. Bij tweq- tot- vier duizend aansluitingen per sector wordt een maandelijkse vergoeding van 5,50 gevorderd. Bij een aantal aansluitingen boven de vierduizend is maandelijks 6,25 verschuldigd. In deze bedragen is de vergoeding voor een enkelvoudig toestel begrepen, bo vendien is hierin de vier procent op slag verdisconteerd. Entreegelden Voor het tot stand brengen van een aansluiting op een net is als entree geld een bedrag A an 75,- ineens verschuldigd, eventueel verhoogd met een vergoeding ineens voor de'plaat sing van toestellen en andere appa ratuur en hef aanbrengen van bin nenleiding in het perceel. De tot dusverre verschuldigde extra vergoeding bij aansluiting van een perceel dat meer dan honderd meter uit de openbare weg is gelegen, komt te vervallen. Gehandhaafd blijft dat buitengewone kosten van aanleg op een geabonneerde kunnen worden verhaal^. Door Het vervallen van de extra vergoeding voor aansluitingen op meer dan honderd meter uit dp openbare weg, is het verschil, dat in sommige gevallen hestond tus sen de kosten van aanleg in stads gebieden en die op het platteland, thans opgeheven. Arbeiders ontslagen wegens produktie-beëindiging Aan 39 werknemers van de N.V. plasticbuizeiifabrick „Wavin" in Har- denberg is ontslag aangezegd wegens stopzetting van de vervaardiging van een der produkten (de „\Vavin"-te- gel) met ingang van 1 juli zal deze produktie worden beëindigd. Het laat zich aanzien dat vier (vrou welijke) personeelsleden zullen kun nen worden opgenomen in het be drijf van de V.N.V. „Eltem" in Har- denberg; voor de overige 35 arbeids krachten wordt alles in het werk ge steld om een andere werkkring te vinden. Wanneer de produktie van plastic- buizen zich op het huidige ni/oau blijft bewegen zullen de nu ontsla gen werknemers, zo heeft de directie van de N.V. meegedeeld, weer in het bedrijf kunnen worden opgenomen. Prins Bernhard doopte zijn jacht Budi Gistermiddag tien voor vijf heeft Z. K.H. I'rins Bernhard op de scheeps werf van de N.V. Xieolans Witsen en Vis hel motorjacht, dal hem Ier ge legenheid van zijn vijftigste verjaar dag door het Nederlandse bedrijfs leven zal worden aangeboden, ge doopt en te water gelaten. De door de prins zelf gekozen naam van het jacht luidt: „Biidi". Dit is de naam van een 'jonge Afrikaanse oli fant zonder slagtanden. Dit dier wordt door de bewoners van Tangan yika, waar de prins een jachtgebied heeft, beschouwd als een gcluksdïer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5