Meerderheid Tweede Kamer voor premiesparen en winstdeling ,Ik heb het Zionisme helpen bevorderen" Tsjombe binnenkort op vrije voeten E WOENSDAG 21 JUNI ïsei PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WONINGWET UNANIEM AANVAARD Wet op ruimtelijke ordening met S.G.P.-stemmen tegen aanvaard (Van onze ^parlementaire redacteur) De staatssecretarissen Sckmelzer, Van den Berge en Roolvink kunnen er zeker van zijn dat het wetsontwerp houdende voorzieningen met betrek king tot premie- en winstdelingsspaarregelingen voor werknemers door de meerderheid van de Tweede Kamer zal worden aanvaard. Dit bleek dinsdag tijdens de debatten, waarbij vertegenwoordigers van de regerings partijen zich allen vóór het ontwerp verklaarden. Alleen de woordvoerder van de oppositie, drs. J. M. den Uyl (p.v.d.a.) had tal van bezwaren, waarvan de voornaamste was dat het ontwerp praktisch geen betekenis heeft voor een meer gelijke verdeling van het nationale vermogen en van het op grond daarvan genoten inkomen. Ook keerde de heer Den Uyl zich tegen het feit dat het maken van studiekosten in dit ontwerp niet als het vormen van duurzaam bezit wordt beschouwd, dit in tegenstelling tot de spaarregeling voor de ambtenaren. Hij dreigde zelfs met een motie, in dien hij van regeringszijde op dit punt geen nadrukkelijke toezegging zou ontvangen. Hiervan zou trouwens ook afhangen hoe de P.v.d.A.-fractïe uiteindelijk zou staan tegenover het wetsontwerp. Staatssecretaris Van den Berge kwam de socialistische af gevaardigde in zoverre tegemoet door te verklaren dat wanneer in een regeling studiekosten zijn begrepen, hiervoor een vergunning moet wor den aangevraagd. Op deze vergun ningsaanvrage zou de staatssecreta ris een positief antwoord geven, in dien het een controleerbare studie betreft, maar van een zeker automa tisme zou geen sprake kunnen zijn. Woensdag zal tijdens de replieken blijken of de heer Den Uyl, die de steun had van de K.V.P.-er Koersen, die de staatssecretaris bij interruptie vroeg in deze wet een regeling te treffen als voor de ambtenaren, met dit antwoord tevreden was. B ezitsvorming Het wetsontwerp, dat beoogt uitvoe ring te geven aan het bezitsvor- mingsbeleid van de regering-De Quay, houdt in: een vrijstelling van loon- en inkomstenbelasting en daar mede van de premieheffing A.O.W. en van de premieheffing voor de ove rige sociale verzekeringen. Deze vrij stelling zal gelden voor uitkeringen ingevolge een spaarregeling en voor Amsterdams echtpaar bekent twee baby's te hebben vermoord Dé 20-jarige los werkman F. G. H. O. uit Amsterdam en zijn 19-jarige echt genote A. O.-S. uit de Nieuwe Lelie straat, die werden aangehouden na dat de anatoom-patholoog dr. J. Zel- denrust had vastgesteld dat hun zes maanden oude zoontje Gerard vorige week vrijdag op onnatuurlijke wijze om het leven was gekomen, hebben tegenover de politie verklaard te be- rijpen dat door hun handelingen de >aby moet zijn overleden, zoals in fe bruari 1960 ook hun toen drie maan den oude zoontje het leven verloor. De vrouw heeft gisteren tegenoyer de politie verklaard, dat „beide kin deren veel last hadden veroorzaakt". De echtelieden zouden vaak uit hun slaap zijn gehouden door het gehuil van de kleine. De man eiste dan, dat rijn vrouw ervoor zou zorgen dat het huilende kind stil werd. De vrouw had toen onder druk van haar man één of meer dekens en soms een kus sen over het hoofdje van de baby gelegd, zodat het geluid zwakker werd. Ook zou de eerste baby onge wenst zijn geweest. Zowel de man als de vrouw geeft er blijk van in te zien dat de "beide kleinen door hun optreden het leven hebben verloren. Nadat de huisarts de natuurlijke dood van het zes maanden oude kind had geconstateerd; is op aandringen van eén der grootvaders sectie verricht. Daarbij werd geconstateerd dat de dood van het kind is veroorzaakt door verstikking. Eerste Kamer akkoord met ontwikkelings-associatie De Eerste Kamer heeft dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming de goed keuring gehecht aan de op 21 sep tember van het vorig jaar in Wash ington ondertekende overeenkomst betreffende de internationale ontwik- kelingsassocïatïe. De Kamer verenigde zich met het 1 voorstel het jaarlijks inkomen van de Kroon te verhogen. Geen enkel Kamerlid stemde tegen. De monumentenwet ondervond ook weinig bezwaar. Er werd gesproken over de hoge kosten van kastelenon- derhoud en de moeilijke positie van kleine kerkgenootschappen, die over een historisch gebouw beschikken. aanspraken daarop, voorzover die uitkeringen niet meer bedragen dan 390 over ieder kalenderjaar waarin de werknemer overeenkomstig de re geling heeft gespaard. Het ontwerp kent tweeërlei soort spaarregelingen, namelijk de premiespaarregeling en de winstdelingsspaarregeling. Het meest kenmerkende verschil tus sen beide soorten van spaarregelin gen is dat by de laatstbedoelde naast de werkgeversbijdrage (de winstuit kering) geen eigen storting door de werknemer behoeft te geschieden. Wel behoren beide categorieën ten doel te hebben de bevordering van duurzaam bezit van werknemers. Geert irtkomengrens Ook staatssecretaris Van den Bei-ge verweerde zich tegen de kritiek van de heer Den Uyl, die het o.m. be treurde dat in het wetsontwerp geen Door de zware regenval van de afge lopen weleen wordt in de omgeving van het Limburgse Horst nog veel wateroverlast op de tuinbouwgron den ondervonden De lieer Te Baerts uil, Horst laat zien hoe de homkommen-planten, die nu zéker een /grootte van 75 c>n zouden moeten hebben, er bij staan. Gouden gedenkpenningen van prins Bernhard De Nederlandsché Handel-Maat- schappij zal ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van prins Bernhard met diens toestemming, een gouden gedenkpenning uitgeven. Deze prins-Bernhardpenning. die wordt geslagen bij 's Rijks Munt in Utrecht, naar een ontwerp van de heer Geurt Brinkgrevc te Amster dam, zal verschijnen in twee afme tingen: één met een diameter van 25 mm (gewicht 7.776 gram) en één met een doorsnede van 18% mm (3.9 gram). Hij draagt aan de voor zijde de beeltenis van de prins en aan de keerzijde het wapen van zijne koninklijke hoogheid met het jaartal 1961. Van 28 juni af zullen do penningen verkrijgbaar zijn bij alle kantoren van de Nederlandsche Handel-Maat- schappij, die andere banken en juwe liers in de gelegenheid stelt ze tegen vastgestelde prijzen bij haar te ko pen. De verkoopprijzen aan het pu bliek zijn vastgesteld op 55 en 33. Het verschil tussen kostprijs en ver koopprijs wordt bestemd voor een door de prins aan te wijzen doel. inkomensgrens was opgenomen. Dr. Van den Berge zou dit onjuist vin den. omdat een inkomensgrens in druist tegen hel beginsel van alge meenheid en gelijkheid. Het is zeker niet de bedoeling fraudes te voor komen door middë! van een complex van formaliteiten, waarvoor de heren Kikkert (c.h.) en Den Uyl vreesden. De staatssecretaris zag hier geen groter moeilijkheden dan in andere sectoren" van belastingen. De heer Corver (v.v.d.) vroeg naar de rechtsgrond van de onge lijkheid, die tussen de werknemers wordt geschapen. Immers het wetsontwerp geeft een voordeel aan de werknemers, die kunnen sparen boven degenen die dat niet kunnen. Staatssecretaris Schmel zer wees erop dat de ontwikke ling van de spaar- en winstde- lingsregelingen in het bedrijfsle ven voor de regering aanleiding is geweest deze ontwikkeling te stimuleren. Ruimtelijke ordening In de vergadering van de Tweede Kamer is de eindstemming over het ontwerp-wet op de ruimtelijke orde ning aan de orde gekomen. De heer Bonimer (arb.) verklaarde, dat als art. 64 In stemming zou zyn gekomen bij de artikelsgewyze be handeling. hy zou hebben tegenge stemd. Dit artikel machtigt de rege ring bijzondere subsidieregelingen uit te vaardigen. Het wetsontwerp 'werd aangenomen onder aantekening, dat de S.G.P.- fractïe tril worden geacht te hebben tegengestemd. De Tweede Kamer heeft eveneens het ontwerp-woningwet aangenomen. Meegedeeld werd dat zal worden overwogen alsnog het Europese de bat in de Kamer te houden. Dit debat is door de ziekte van mr. Luns uit gesteld. Salarisverhogingen van verplegend personeel Nadat in de loop van 1960 een onder zoek naar de taakwaarde van het verplegend personeel werd voltooid, is thans in het centraal overleg een voorstel van regeringszijde inzake sa lariëring aan de orde geweest, waar over volledig overeenstemming werd bereikt. Voor de verplegenden wordt het mi nimumsalaris met ongeveer 13 pet verhoogd, het maximum met onge veer 8 pet. De eerste-verplegenden zullen ongeveer 10 pet. meer gaan verdienen, evenals de waarnemend hoofdverplegenden. De hoofdverple- genden krijgen ongeveer 12 pet. meer. Bovendien is het aantal rangen uitgebreid en zijn. de schalen verkort. Het aantal rangen wordt van vier op zes gebracht. Overeengekomen is, dat de uit deze regeling voortvloeiende salarisver hogingen reeds per 1 juli geëffectu eerd zullen worden. Dit betekent voor de particuliere inrichtingen, dat zij voor deze verhogingen aangewe zen zyn op verhoogde tarieven. Hier voor is echter toestemming vereist van het departement van economi sche zaken. Wil men bovendien te rugwerkende kracht, zoals de organi saties hebben bepleit, dan zal dat extra moeilijkheden opleveren. EICHMANN SPRAK VOOR HET EERST Onbelangrijk nazi-functionaris Adolf Eichmann die dinsdag voor het eerst zelf aan het woord kwam in het tegen hem gevoerde proces te Jeruzalem, heeft zich afgeschilderd als een onbelangrijke nazi-functionaris, een „emigratie- en transport deskundige", die slechts de be velen van zijn superieuren op volgde en persoonlijk niets te maken had met de moord op 6.000.000 joden. Hij ontkende onomwonden dat hij het voornaamste onderdeel vormde van het nazi-apparaat tot uitroeiing der joden. In antwoord op vragen van zijn verdediger, dr. Robert Servatius, ver klaarde Eichmann, dat: hij niet vrijwillig naar Jeruzalem was gegaan. De verklaring waarin hij dit te kennen had gegeven, had hij on der dwang getekend, nadat zijn jood se ontvoerders hem in Buenos Aires aan een bed hadden geketend; Hii in 1932 tot de nazi-partij was toegetreden, omdat de partij de strijd wilde aanbinden tegen het verdrag van Versailles. Hij toeschouwde 't als ..een tragedie en niet mijn fout'" dat Adolf Hitler en andere hoge nazi's besloten tot de uitroeiing van joden in Europa; hij Hebreeuws trachtte te leren „ten einde iets ongewoons te doen", toen hij bij de Gestapo diende; hij het Zionisme had helpen bevor deren en geheel geporteerd was voor de emigratie van joden uit Europa en de stichting van een joodse staat, welke hij beschouwde als „het ant woord op het joodse probleem"; hij op het hoofdkwartier van de Sichérheitsdienst in Berlijn niet onaf hankelijk besluiten kon nemen zonder medeweten en goedkeuring van de chef van de Gestapo, Heinrich Müller. Afgewezen De zaal was tot de nok gevuld toen de zitting van gisteren begon en ruim 600 mensen moesten worden afgewe zen. De veiligheidsmaatregelen waren verscherpt," binnen zowel als buiten het gebouw, om betogingen tegen Eichmann te voorkomen. De zitting verliep echter zonder incidenten. Eichmann zag er bleek en gespannen uit toen hij de zaal betrad, maar ont spande zich toen het verhoor begon. Hij sprak met krachtige stem, waar in een licht Oostenrijks accent te on derkennen viel. Servatius deelde het hof mede dat hij zijn verdediging op vier punten zou baseren: dat Eicnmann niet vrijwillig naar Jeruzalem was ge gaan om zich te laten berechten, niet persoonlijk verantwoordelijk was voor de uitroeiing van joden, noch de orders daartoe had gege ven, noch orders heeft uitgevoerd, dat hij niet had geholpen bij de moord van een joodse jongen in Boedapest, zoals een getuige a charge had verklaard, niet kon weigeren de orders uit te voeren, maar op alle wijzen had getracht een einde te maken aan de joden vervolging door emigratie van een miljoen joden uit Europa te be vorderen. Eichmann legde de eed af met zijn rechterhand opgeheven, inplaats van deze op het Nieuwe Testament te plaatsen omdat zo verklaarde hij, hij geen lid was van een godsdiensti ge gemeenschap. Het werd hem toegestaan te zitten toen Servatius inet zijn verhoor begon. Rechter Landau bepaalde dat Eichmann om veiligheidsrede nen in zijn met kogelvrij glas be schermde beklaagdenbank moest blijven, in plaats van in de getui genbank plaats te nemen. ]|lllllllllllllllllllllllllllllliiiillllllllllllllllllll!!lllllll!llllllllllllllllllllllll|n Eichmann had gelijk II Gisteren is gebleken dat Eicli- M mann nog steeds niet aan de H „Deutsche Griindlichkéit" is ontgroeid. Tijdens zijn getuige- nis. ,vroeg hij toestemming te n H verwijzen naar een document dat eerder in het proces aan de orde was en dat hij 1510 had H genummerd. Die toestemming p werd verleend en iedereen n haalde 15Ï0 voor de dag. Maar f| p het document dat Eichmann p wilde gebruiken was bij alle anderen 1508 genummerd. Bij p s controle bleek dat Eichmann p p gelijk had. De rechters, de proseeutie en de verdediging moesten hun nummer verande- p ren. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Op 25 oktober zal het Franse super- passagiersschip „France" zijn eerste proefvaart maken. Het langste schip Ier wereld f315 meter 70 cm) is thans voor driekicart afgebouv;d bij de werf in Saint-Nazaire. V-l werd met de hand onschadelijk gemaakt jj Ambtenaar daalde af 1 in de werkput M De V-l in Delft is onschadelijk gemaakt. Het middenstuk, be- 1 staande uit twee kamers i H één met benzol en één met ge- perste lucht werd gister- avond boven de grond ge- l p bracht. De neus, geladen met duizend kilo springstof, zat p toen nog in de grond. Bij ver- H der graven vond men die neus. 1 die van de romp bleek te zijn p afgebroken, zodat men de i springlading zo kon zien lig- gen. Daarop is de heer A. Drent, hoofd van de hulpverle- I p ningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken, samen met zijn assistent, de heer A. i p T. Brand, in de werkput afge- daald om de springlading te H onderzoeken. Ze slaagden erin een deel van deze lading en 1 één ontsteking te verwijderen. 1 p Daarop kwam er zoveel grond- I water in de put, dat ze hun verdere pogingen moesten op- 1 P geven. Volgens de heer Drent I s is de springlading in de loop s der jaren zodanig met vocht i M verzadigd, dat ze volkomen on- I p schadelijk is geworden. Men is 1 daarom gisteravond reeds be- gonnen met het dempen van de werkput. IllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllipilllllllllMIMIIlllllllllllll Engeland voor een vrij West-Berlijn De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, heeft dinsdag be vestigd dat Engeland de vrijheid van West-Berlijn zal blijven verdedigen. Hij beschuldigde Rusland van het veroorzaken van „een kunstmatige crisis" in de kwestie Berlijn. Hij wees erop dat Groot-Brïttannië en zijn bondgenoten „bepaalde ver plichtingen ten opzichte van Duits land hebben en niet van plan zijn de ze te verzaken". 4 „Onder deze verplichtingen is het be houd van de vrijheid in West-Ber lijn", voegde hij eraan toe, „de Sow- jet-regering moet tot het besef ko men dat wij van plan zijn deze vrij heid te verdedigen en dat wij geen voorstellen die daarmee in strijd zijn, kunnen accepteren". Afrika wil noch links noch rechts Het nieuwe Afrika van jonge onaf hankelijke staten is niet van plan communistisch of kapitalistisch te worden. Het wil humanitair zijn en daardoor een bastillon opwerpen te gen uitbreiding van de koude oorlog in de wereld. Dit hebben "de afgevaardigden van het Europese parlement dinsdag kun nen vernemen, uit één der rapporten die de Afrikaanse afgevaardigden hebben ingediend op de conferentie van Europese en Afrikaanse parle mentsleden. die maandag in Straats burg is begonnen. KONGOLEES PARLEMENT KOMT BIJEEN Katanga zou (nog) niet willen meedoen Dinsdagavond is in kringen van van Elisabethstad, die in nauwe verbinding staan met de Katan- gaanse regering, vernomen dat de „vrijlating op zeer korte ter mijn" wordt verwacht van pre sident Möïse Tsjombe, die thans in Leopoldstad door de centrale Kongolese regering wordt ge vangen gehouden. Hieraan werd toegevoegd dat dins dagavond in Elisabethstad bevesti ging is ontvangen van de vrijlating van elf Katangezen, die tegelijk met Tsjombe werden gevangen genomen. Onder de elf bevinden zich twee Ka- tangaanse afgevaardigden. Zij wor den dezer dagen per vliegtuig uit Leopoldstad in Elisabethstad terug verwacht. Vertegenwoordigers van dc centrale Kongolese regering in Leopoldstad en van de regering-Gizenga in Stan- feystad zijn overeengekomen hel Kongolese parlement op 25 juni bij een te laten komen in de Lovanium- universiteit op ongeveer twaalf kilo meter buiten Leopoldstad. Een woord voerder van de V.N. deed voorlezing van de overeenkomst die door minis ters van beide zijden is getekend. Tijdens de parlementsbyeenkomst zullen politiemannen en Kongolese militairen ongewapend patrouilleren. Hun wapens zull^i onder toezicht worden opgeslagen. Het parlement zal geen contact met de buitenwereld hebben en onder de bescherming van de V-JST, staan. Gisteravond werd be kend, dat Katanga zo goed als zeker verstek zal laten gaan. Het Wereldgebeuren Moeilijk bezoek Terwij! de onderhandelingen tus sen de leiders van het Alge rijnse rcbcllenfront en de Franse regering in Evian op niets zijn uitgelopen en de boeren in het van oudsher zeer gouvernementeel ingestelde Bretagnc in opstand zijn gekomen, moet de Franse president weer als gastheer optreden. Nu van de Westduitse bondspresident Hein rich Lübke. Terwijl dus de binnen landse spanningen de buitenlandse narigheid %'oor Frankrijk evenaren, heeft De Gaulle het eerste Duitse staatshoofd sinds 1870 begroet dat een officieel bezoek aan Frankrijk brengt. Wilhelm de eerste en Adolf Hitler zijn daarna nog wel op Fran se bodem geweest, maar zij waren bepaald niet uitgenodigd. Men kan zelfs zeggen dat de moeilijkheden die het bezoek van Lübke parten spelen hun grondslag in genoemde twee ongenode gasten hebben. De Franse president heeft iets van dc koele welkomstsfeer van Parijs aan gevoeld. Op het vliegveld Orly heeft hij gesproken over deze tijd. waarin Duitsland en Frankrijk voor het wel zijn van de mensheid grote en vele dingen tot stand moeten brengen. President Lübke antwoordde met de verzekering dat zijn volk vastbeslo ten is de lotsverbondenheid tussen de twee grote Westeuropese staten nauwer aan te halen. Dat met de bondspresident ook de Duitse minis ter van buitenlandse zaken, von Brentano, meekwam, is er een be wijs van dat men ook ..politiek wil bedrijven", tussen de officiële plech tigheden en de diners door. De Franse bladen hebben gister morgen hun visie op het be zoek van de Duitse president gegeven. De l'Aurore kan het begrij pen dat men aarzelt bij het zien van de Duitse vlaggen. „Wij weten heel goed dat men geen staat re geert en dat men geen werelddelen organiseert met overgeërfde haat. Het realisme heeft het voor het zeg gen". Het blad wenst de bondspresi dent een hartelijk onthaal, zoals de omstandigheden dit voorschrijven, maar vraagt de president excuus, als aan de vensters van de l'Aurore slechts de Franse kleuren worden ontplooid. Het liberale blad Combat wijst op een gemeenschappelijk iets van de beide, vroeger elkaar vele malen be vechtende landen: dank zij Enge- f;els-Amerikaanse hulp maken Duits and en Frankrijk, zo dikwijls aan de rand van een recessie, het goed. Het blad heeft geen vrees voor het Duitse militarisme, wanneer men in Bonn en Parijs een praktisch samen gaan combineert met een continen tale roeping. Het communistische dagblad Hu- manité vindt tussen de mee lijwekkende verhaaltjes over de Bretonse boeren waarbij ze toch geen aanhang hebben of krijgen) nog gelegenheid te zeggen dat men Lübke niet verwelkomt. Met opzet niet, Deze onvriendelijkheid baseert de Humanité op het Duitse militaris me, „dat de wereld in de vreselijkhe den van de tweede wereldoorlog stortte en Frankrijk kruisigde". Maar voor Duitsland zelf heeft de Humanité nog wel een vriendelijk woordje over, omdat.... Marx er werd geboren. De Frankfurter All- gemeine meent daarentegen dat dit staatsiebezoek een teken wordt dat de politieke tegenstellingen tussen Frankrijk en Duitsland, sinds eeu wen bestaand, kunnen worden beëin digd. Zo klonk dus gisteren voor het eerst officieel in Frankrijk het vooral uit de oorlogstijd zo ge hate „Deutschland, Deutschland über alles", terwijl Lübke en De Gaulle een erewacht inspecteerden. Het zal velen bittere herinneringen hebben teruggeroepen. De Franse president heeft dit blijkbaar begre pen, toen hij in zijn begroetings woord niet sprak over wat Frankrijk tijdens 1940-1945 had geleden, maar wees op de overweldiging van een deel van de Duitse natie. In de ko mende dagen zullen de geschillen en oorlogen moeten worden vergeten om plaats te maken voor, zoals d/j Franse president het zei, een „be rustende en hartelijke overeenstem ming". Dat Frankrijk het ook niet alleen van zijn bondgenoten overzee moet hebben, daarvan hebben de de ze week vrijgegeven documenten van de drie oorlogsleiders wel een bewijs geleverd. Vandaar dat De Gaulie aan zijn politieke vriendschap met één der grootste Europese staten meer gestalte wil geven. HEINRICH LÜBKE ...ditmaal wel uitgenodigd... Belgische staatsschuld meer dan 400 miljard fr. De Belgische minister van finan ciën, Deqnae, heeft dinsdagmiddag in de Belgische kanier van volks vertegenwoordigers verklaard, dat de openbare schuld is toegenomen tot een bedrag van 410 miljard frank (28.7 miljard gulden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3