Vijf maanden onvoorwaardelijk voor smokkel van 5 ton boter S AWE MA NV MINISTER MARIJNEN BEZOCHT EEN ZEEUWS BEDRIJF Itvin Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! BUISMAN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 JUNI. 1961 ECONOMISCHE POLITIERECHTER (Advertentie) Nu tijdelijk ter kennismaking: (n rood pak in aardappeltrein ging boter over de grens In januari van dit jaar legden de met vereende krachten speu rende Belgische en Nederlandse douaniers de hand op een „scha kel" in een smokkelorganisatie, die duizenden kilo's boter onder meer via aardappels ugons naar België vervoerde. Dinsdag stond deze „schakel", de 38-jarige transportarbeider L. C. V. uit Hulst terecht voor de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel. Op 30 januari was hij geverbali seerd, toen hij probeerde vijf duizend kilo roomboter in liet land van onze zuiderburen te smokkelen. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, die sprak van een zeer geraffineer de wijze van clandestiene boter- invoer, eiste tegen V. een on voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden, met af trek. Mr. Van Empel veroordeel de deze verdachte tenslotte tot een gevangenisstraf van vijf maanden, met aftrek. Tot begin van dit jaar was V. werk zaam bij de aardappelhandelaar F. de B. uit Hulst. Maar 'verdachte wilde wel eens iets anders en toen hij half januari op de markt te Sint-Niklaas ..iemand'' voor V. een „grote on bekende" 'ontmoette, die hem vroeg of hij een mogelijkheid wist om boter naar België te krijgen, meende hij zijn kans te zien. In ge dachten maakte hij snel een plan klaar, waarbij de treinwagons, waar mee aardappelen uit alle delen van Nederland via P.oosendaal en Essen naar België getransporteerd worden, een voorname rol speelden. Hf| wist namelijk, dat er op 30 ja nuari zo'n aardappelwagon verzon den zou worden door een zekere T. uit; Leeuwarden. Deze wagons worden ergens neer gezet, de boeren laden hem met aardappelen, waarna een locomo tief de wagon ophaalt en aan het treindee! koppelt, dat de richting Roosendaal-Essen uit moet. Snelle levering V. vroeg vervolgens aan een hem bekende boterhandelaar zo snel mo gelijk 5000 kg boter te leveren. Dat gebeurde nog dezelfde dag en wel te- fen contante betaling van f 16.000. >e „onbekende" Belg: had inmiddels jvoor een vrachtauto gezorgd en niet i dé lading boter reden de chauffeur I en V. naar een stationnetje in de buurt van de Nederlandse grens. Daar haalde V.' enkele tientallen zak ken aardappelen uit de wagon en zet te er 200 dozen boter voor in «Ie plaats. De zaak werd weer afgedekt met enkele zakken aardappelen en met een pijl op de buitenkant als merkteken waar de boter zich be vond, kon de trein weer verderrü- den. Op een Belgisch station zou dan een wagen met haverpellen de boter ko men ophalen. Maar dat gebeurde (Advertentie) Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Iel. -01180-2962 ^Advertentie) Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond. Aanvang 21 en 21.30 uur. niet. Want in Essen kwamen de douaniers er mede dank zij de pijl op de wagon achter, dat er boter in ver voerd werd. Zij grepen V.'s vroegere werkgever De B.. die eöhter van de gehele smokkelaffaire niets afwist. Na een minitïeus onderzoek kwamen de douaniers evenwel bij V. terecht en vervolgens ook bij de Friese me dewerker T„ die na enig aandringen bekende meegedaan te hebben, om dat hij er financieel minder rooskleu rig voorstond. De officier van justitie voud de wijze, waarop V. overigens niet eenmaal, maar volgens mr. Andreae wel tien maal de boter over de grens smokkelde, zeer geraffineerd. „Maar op minïtieuze en voortreffelijke wij ze heeft de douane-recherche zowel van België als Nederland deze zaait opgehelderd", betoogde de officier. Bijrol „We hebben niet kunnen vaststellen wie er achter deze smokkelaffaire zit. maar de uitvoering was in han den van V.", vervolgde mr. Andreae, die daarna zes maanden gevangenis straf eiste. De raadsman van V,, mr. J. J. v. d. Weel, vroeg zich af of men er met de kwalificatie geraffineerd wel helemaal is. De rol, die zijn cliënt gespeeld heeft, kwam volgens plei ter niet helemaal uit de verf. Het ini tiatief, zo betoogde mr; Van der Weel is van een ander uitgegaan en in dit verband speelde V. maar een bijrol letje. Daar zijn cliënt voor de eerste maal op het smokkelpad was gegaan achtte mr. Van der Weel dit een re den om, hoe ernstig de feiten ook zijn, clementie toe te passen. De politierechter achtte evenwel een ernstige straf op zijn plaats'en ver oordeelde V. tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van vijf maan den, met aftrek. (Slot van pag. 1) landbouw, industrie en overheids diensten hanteerde mr. Marijnen de troffel; versjouwde eigenhan dig een grote bak specie en wist tenslotte met behulp van de heer J. G. de Muynck uit Vlissingen (van het aannemersbedrijf De Muynck en Petri) de niet •geringe steeh op zijn plaats te krijgen. Een gedenksteen, met als op schrift; „Z. Ex. Mr. V. G. M. Ma- rijnen, minister van landbouw en visserij, legde de eerste steen op 20 juni 1961". De president-commissaris van de N.V,. ir. W. A. Ochtman, had in een welkomstwoord (in het bijzonder tot de minister en tot de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en hun dames) verklaard, dat het hier ging om het begin van een broodnodige uitbrei ding. die van betekenis is voor de gehele landbouw. Minister Marijnen zag zijn metsel werk beloond met een hartelijk applaus. Afgezien van dit applaus was de plechtigheid trouwens toch ai feestelijk begonnen met het aanbieden Aan fraaie ruikers door de elfjarige Eva Hendriksen aan VAN TOT EUROPEES SUCCES Burgemeester J. J. M. Ficq van ÏJzendijke kwam iu een intieme kring, toen itij tijdens een repetitie het Zeeuws-Vlaams accordeonorkest „Flandria" felicitaties kwam aanbie den voor de grote successen van dit orkest op het Europees concours in Stuttgart. Voor dirigent Jasper An- Jhonïsse had de heer Ficq het gou den insigne meegebracht, dat de leider als persoonlijke dirigenten- prijs had veroverd. De burgemeester zei er trots op te zijn, dat „Flandria" ÏJzendijke tot haar zetel heeft ge maakt. Voorzitter C. Marteijn sprak tenslotte de hoop uit, dat ook „Flan dria" nog eens de dankbaarheid aan het gemeentebestuur zou kunnen to- PKOMOTIE Eveneens op muzikaal gebied ligt het succes van het fanfarekorps „Fran- ciscus van Assissie" uit Terneuzen. Dit korps heeft namelijk deelgeno- EXAMENS...... Links en rechts voorden in deze we ken weer examens ajgenomen en ge zult de jongelieden de kost moeten gevendie zwoegend over hun opga ven gebogen zitten. Want gezivoegd wordt er. Geweldig. Op een lagere tuinbouwschool ergens in Zeeland zwoegden de kandidaten onder meer op deze vraag: Waar door heeft Nederland in de zeventien de eeuw erg geleden?" Een der kandidaten kwam mei. dit verrassende antwoord: ..Door de bij belvertaling te Dordrecht" Kijk, zo iets opent heel nieuwe pers pectieven. Dit trouwens ookvraag „Koe planten kikkers zich -voort?" Antwoord: „Op de tenen". Nou lcomt die vraag ons eerlijk ge zegd ook tamelijk indiscreet voor, maar goed het antwoord is hele maal overdreven.... men aan het bondsconcours te Lage Zwaluwe, waar de Terneuzenaren beslag legden op de eerste prijs in de eerste afdeling. Dit betekent een pro motie naar de klasse „uitmuntend heid". Het korps staat onder leiding van de heer C. de Ridder. TELLEN Ook dit jaar zal de vogelwacht van West-Zeeuwsch-Vlaanderen „Het Duumpje" de broedgevallen van de huis- en boerenzwaluw gaan tellen. Na een oproep aan de 'hoofden der scholen zullen ook de Zeeuws-Vlaamse „lieverdjes" daar aan hun gewaardeerde medewer king verlenen. Het doel van de telling is na te gaan in hoeverre de stand van deze zwaluwen ach teruit gaat. Verder hoopt men „e belangstelling van de jeugd voor de natuur te stimuleren. Mocht de jeugd niet bij iedereen verschij nen om navraag te doen, dan kan men zelf een opgave van broed gevallen doen bij de secretaris van ..Het Dumpje" of bij een hoofd van een school. OPEN OOG De West-Zeeuws-Vlamingen doen wel hun best om de belangstelling voor hun (eigen) natuur te bevorde ren. Zaterdag en zondag namelijk worden weer naturwandelingen geor ganiseerd naar de beschermde ter reinen onder de gemeente Hoofd plaat. Beide dagen begint het uitstap je om half drie bij de boerderij van de heer C. Calon op de driesprong van dc wegen naar Hoofdplaat-Bres- kens en Schoondijke. Op Slijkplaat dus. „Het Duumpje" organiseert deze tochten onder het motto „Open oog voor de natuur". r Advertentie) «le dames Marijnen, De Casem» hroot-barones Van der Feltz en aan mevrouw A. G. van der Havo- Luöieer. Bedrijfsgebouwen Na de eerste steenlegging in Rilland- Bath volgde een rondrit langs de proefvelden in de Fredericapolder, waarna rond 1'2 uur 'deTraaie" nieuwe bedrijfsgebouwen in Kap'clle-Biezelin- ge door de genodigden „bëvolkt" werden. Hier hield ir. D. «7. van der Have een inleiding over „verleden, lieden en toekomst" van het zaaizaad, waarbij hij in het kort de ontwikke ling van deze materie schetste, daar bij enkele malen dr. W. C. H. Sta- ring's in 1868 verschenen. „Huisboek voor den landman" citerend. Hij her innerde er o.m. aan hoe het weten schappelijk landbouwonderzoek in 1S77 eerst recht begon niet dc stich ting van een Rijksproefstation. Voorts releveerde spreker de stich ting van het huidige bedrijf in 1879 door D. J. A'an der Have „wiend ideeën hu voor een groot deel ver wezenlijkt zijn" en ging hij nog na der in op verscheidene aspecten van de zaai- en pootgöedproduktie. waar bij hij niet verzuimde de. aandacht te vestigen op het wetsontwerp dat voor deze materie in voorbereiding, is. „Niet onderschatten „Het belang van deze wet moet men vooral niet onderschatten", zo stelde ook minister Marijnen in zijn toe spraak, waarin hij onderstreepte dat de kweker recht heeft op zelfstan dige produktic cn verhandeling, van een door'hem gekweekt ras en bij een mogelijke beknotting hiervan uit welke overwegingen ook op een compensatie. Een internationale regeling van het „kwekersrecht", zo als dat in Nederland is vastgelegd- In het „Kwekersbcsluit 1911" achtte hij gewenst. Binnen «le Europese Economische Gemeenschap zou hier voor naar mogelijkheden gezocht Thans ook de vuilste was een „wissewasje" automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht T emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijnf vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris* de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inweken zonder lang koken zonder warm spoelen. Examens Aan. dc rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voon het doctoraal examen theologie de heer A. L. van Melle uit Goes. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het kand. examen geneeskunde de heer J, W. G, Jansen te Terneuzen. Voor het eindexamen h.b.s.-b slaag den de volgende leerlingen van het Prof. Zecmanlyceum te Zierikzee: de dames M. F. Kosten te Noordgou- we en A. C. M. T. Ploüm te Zierikzee en de heren B. F. J. Bouman te Nieu- werkerk, R. Keizer te Brouwersha ven, P. Kik te Bruinisse, J. J. C. Koopman te Noordgouwe en W. F. Lakké te Zierikzee. Afgewezen vier kandidaten. <VVVVWVVVWVVWVVVVVVV\A Voor Zeeuws nieuws zie ook S de pagina's 5 en 7. WvVV^WA^VVWVVVWvVVV moeten worden, zo meende mr. Ma rijnen. Veel lof had de minister voor.het koninklijk kweekbedrijf Van der Have, dat met een 170 man perso neel en een jaaromzet van tien miljoen gulden tot de grote bedrij ven in ons land gerekend kan' wor den. Hij herinnerde er aan o.m. door uit een uit 1911 daterende „Van der Have's catalogus" te citeren hoe dit bedrijf zich al tijd heeft gekenmerkt door een grote mate van vooruitstrevend heid. Daarbij wees hij er nog eens op, dat plantenveredeling ook de overheid nauw ter harte gaat. Op de bok Tenslotte volgde de officiële opening van de nieuwe bedrijfsgebouwen, waartóc minister van Marijnen op verzoek plaatsnam op de bok van een door twee forse paarden getrok ken boerenwagen, beladen met pro- dukten van het kweekbedrijf. Zo, met paard en kar.- gevolgd door een vi rulent blazend muziekgezelschap Ons Genoegen" uit Kapelle-Biezelin- ge, trok Zijne Excellentie het be drijfsgebouw binnen, waar het mu ziekgezelschap nog voor opgewekte klanken zorgde. A'an de lunch, ver zorgd door het Vlissingse Strand- hotel". kwam ir. Eshuis," mot de ver rassende climax in de vorm van de „aanmoedigingsprijs": een waardig sloL voor een feestelijk gebeuren, waarbij niets aan het toeval was overgelaten en waarbij zelfs gezorgd was voor een overzichtelijke trein dienstregeling. ten gerieve van de gasten Z.V.T.M. keert vijf procent dividend uit Op de dinsdagochtend gehouden aan deelhoudersvergadering van de Zceuwsch-Vlaamse Tramweg Maat schappij, de vijftigste, zijn de jaar stukken goedgekeurd en heeft men het dividend op vijf procent vastge steld. De aftredende commissarissen, de heren ir. G. van Loon te Hilver sum, Edgard Lippens uit Gent en H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloostérzande, werden herkozen. (Advertentie) Onderwerpen voor Zeeuws Fruitcorso tentoongesteld De stichting „Zeeuws Fruitcorso" hield dinsdagavond in liet „Slot Os- tende" te Goes een bijeenkomst. Hiervoor waven uitgenodigd de deel nemers aan liet fruitcorso van voor gaande jaren, de burgemeesters van Noord- cn Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen-Duivelaud en Zceuwsch- V'laanderen, voor zover dit betreft gemeenten, waar de fruitteelt een belangrijke rol speelt en de verschil lende verenigingen. Tijdens deze bijeenkomst wérd een groot aantal ontwerpen voor wagens tentoongesteld. Deze ontwerpen wa ren vervaardigd door mejufrouw E. Snepvangers uit Zundert en de 'heren A. D. Jopse, J. J. Evers en P. de Dreu uit Goes. De bedoeling van de ze bijeenkomst was, dat de adspirant deelnemers aan het corso van 19G1 uit doze ontwerpen een. keus. konden maken. Uiteraard is ook deelname van een wagen, met eigen ontwerp toegestaan. Op deskundige wijze.wer den de aanwezigen ingelicht over dc vervaardiging van de wagens en de globale kosten, die aan de diverse ontwerpen zijn verbonden. Voor deze bijeenkomst bestond oen goede belangstelling. Do leiding be rustte bij de lieer H. D. Meulenberg, vice-voorzitter van de stichting. KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER MET ook als 't poederkoffie is Met assistentie van de heer De Muynck uit Vlissingen inetsel- H de de minister van landbouw, mr. Marijnen (rechts) vlot de eerste (gedenk)steen voor het nieuwe laboratorium van het koninklijk kweekbedrijf en saadhandel D. van dér Have N.V. te Rïlland-Bath. (FOTO P.Z.C.) 1 Het weer in Europa Volgens de avond: Den Helder, zwaar bewolkt, Ypenburg, half bewolkt, Vlissingen, onbewolkt. Eelde, zwaar bewolkt, De Bilt, half bewolkt. Twente, half bewolkt, Eindhoven, licht bewolkt, Zuid-Limburg, onbewolkt, Helsinki, onbewolkt. Stockholm, licht bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt. Kopenhagen, zwaar bewolkt. Aberdeen, regenbui. Londen, zwaar bewolkt. Amsterdam, onbewolkt. Brussel, onbewolkt, Luxemburg, onbewolkt, Par(js. onbewolkt, Bordeaux, onbewolkt. Grenöble. licht bewolkt, Nice, onbewolkt. Berlijn, licht bewolkt, Frankfort, onbewolkt, Münehen, onbewolkt, Zurich, onbewolkt, Genève, onbewolkt, Locarno, zwaar bewolkt. Wenen, onbewolkt. Innsbruck, licht bewolkt, Athene, half bewolkt. Lissabon, hnlf bewolkt. Madrid, onbewolkt, Rome, onbewolkt, Ajaeeio.- onbewolkt. Mallorca. onbewolkt. weerrapporten van gister- 13 gr. 20 gr. 19' gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 13 gf. 19 gE 21 gr. 18 gr. 16' g'r. 22 gr. 19 gr. 21 gr. 22 gr. 24 gr. 30 gr. 29'gr. 25 gr. 20 gr. 25 gr. 22 gr. 24 gr. 29 gr. 30 gr. 23 gr. 27-gr. 27 gr. 30 gr. 33'gr. 34 gr. 26 gr. 30 gr. KOEL Aanvankelijk nog; vrij veel bewolking, later weer enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaal» uit westelijke richtingen. Koel voor de tijd van het jaar. STR AN D VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zeer zwaar bewolkt met weinig of geen regen Later op de dag weer zonnige perioden. Zwakke tót matige zuidwestenwind. Tempera tuur 17 a 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Wij blijven nog in een westelijke luchtstroom waardo de temperatuur ondanks opklaringen aan de lage kant blijft. ZON EN MAAN 22 juni Zon op 4.20 onder 21.04 Maan op 13.48 onder 1.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2