WOLHARIGE NEUSHOORN IN DE PUT VAN WISSENKERKE BATAVUS Stil R.C.S. WON MET 5-3 VAN ZEEUWS AMBONEZENELFTAL REEDS FRAMBOZEN EN BESSEN OP ZEEUWSE VEILINGEN WOENSDAG 21 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z.Z. 8 HAD BEET.. Oosterschelde geeft IJstijd- geheimen prijs ZWARTE, schier vormloze klompen waren het, die de vier korren van de ZZ 8 dins dag van de bodem van de Oosterschelde op het dek van het mosselvaartuig brachten., Met pokken overdekte steen klompen, die een leek onmid dellijk als waardeloos zou te- rugsmijten. Maar drs. G. Kor- tenbout van der Sluys zag e1* iets in. Nog maar nauwelijks, nadat zo'n stuk op het dek van de Zierikzeese mosselkot- ter was terechtgekomen, ter wijl de krabben zich nog over het hout weghaastten, schud de hij het uit de mouw: „Aheen groot bot. De neushoorn weer. Opperarm been". En weinig later, als hij op de "^iporplecht het bot wat had ontdaan van pokken en wieren: „Van een wolha rige neushoorn. Ja, dat is een flinke soort Zo ring het keer op keer. De ZZ 8 van schipper B. W. Schot was „ter bottenvangst" en nog wel met veel succes. Want er belandden deze dag verschil lende fossiele beenderen op het dek van het mosselvaar tuig. Men viste ditmaal in de „put" van VVissenkerke, een diepe plaats onder de noord kust van Noord-Beveland naar de botten van de reusach tige dieren, die in de IJstijd het Deltagebied in zuidwestelijk Nederland moeten hebben be volkt. Dat is zo'n miljoen jaar tot tien duizend jaar geleden. Een frisse tijd en een tijd met kolossen. Gis teren manipuleerde er iemand wat onhandig met een rugwerveltje van een walvis uit die (koude) da gen. Hij kreeg het op z'n tenen en vond toen aanleiding, het rugwer veltje maar eens te wegen, yijf kilo. En zo kwam het ene fossiele bot na het andere uit de kor ren. Drs. Kortenbout had aan het begin van de tocht gezegd: „Soms is één stukje meer waard dan een heleboel". Maar hij was toch zichtbaar verge noegd, toen het door hem mee gebrachte „determineertrom- meltje", een houten kist, te klein bleek. Tegen het einde van de dag rijm de liij: „Dat werveltje mag er ook zijn. Maar het kistje wordf te klein Het was verbazend te zien, hoe snel deze Leidse conservator het „ruwe materiaal", die zwarte steenklompen determineerde. Als de korren de bodem van de zesen veertig meter diepe put van Wis- senkerke hadden afgestroopt en aan dek de botten nog tussen de verdere inhoud van de korren la gen bakstenen, basalt, zeester ren, vis, krabben en een enkele kreeft wist hij „de aard van het beestje" al vast te stellen. „Een stuk schedel van een wal vis, en dit is een walvistand, een mooie vondst". Even later komt een stuk hertengewei naar boven, tegelijk met dc wervel van een mammoet. Dan blijkt welk een vergaarbak van fossiele beenderen de Ooster schelde is geworden. Het herten gewei dateert uit het begin van de IJstyd, de wervel moet hebben toebehoort aan een mammoet, die aan het eind van de IJstijd leefde. Wolharig.... Bij een volgende trek met de kor ren komt weer een stuk naar bo ven. Zwart, niets aan te zien. „Neushoorn", zegt de man uit Leiden gedecideerd, „land- en zee dieren bij elkaar". Enkele uren la ter behoort de wolharige IJstijd- neushoorn tot de alledaagse zaken. Als het beest zich weer althans fossiel laat zien zegt drs. Kor tenbout met een intonatie, die hem, zo hij Engels sprak, tot Oxford-man zou stempelen: „Neushoorn. Scheenbeen dit keer". Een ideale Oxford-figuur zou drs. Kortenbout niet zijn. Daarvoor wordt hij tegen het eind van de dag te enthousiast. Uitlatingen als „Je krijgt een hele neushoorn bij elkaar als je hier doorvist" en „De walvis" wordt hoe langer hoe dikker", zouden eenvoudig on vergeeflijk zijn. Meer inzicht De Leidse conservator toonde daarvoor te veel enthousiasme over deze tweede dag van de speurtocht naar fossiele beende ren in de Zeeuwse wateren, die in totaal een maand zal duren. Doel is: meer inzicht te krijgen in de verschillende fauna's, die hier in de Ijstijden hebben geleefd en waar men nog maar bitter wei nig van weet. Een inventarisatie, die vóór de afsluiting van de Oos terschelde moet gescnieden, omdat daarna de kans bestaat, dat de thans op de bodem liggende fos sielen door het wegvallen van de stroom onder het zand of slib ko men te zitten. Bij dit onderzoek werken drie instellingen samen: het Rijks museum voor Geologie en Mi neralogie te Leiden, de Geo logische Dienst te Haarlem en het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie te Leiden. Zo was gisteren, behalve drs. Kortenbout, aan boord drs. C. J. Overweel, evenals drs. Kor tenbout conservator van liet eerstgenoemde museum. Drs. Kortenbout houdt zich bezig met het determineren; drs. Overweel bepaalt de ouderdom van de vondsten. Van de Geologische Dienst is bij het onderzoek tegenwoordig de heer F. Willemsen, die het op de foraminïferen heeft voorzien, het onderzoek naar zowel fossiele als levende eencelligen. Van het Rijks museum voor Natuurlijke Historie was de heer J. A. G. Delfos aan boord, die recente biologische fa cetten onderzoekt, waarbij hij zich voornamelijk bepaalt tot de le vende schaaldieren, die in de Oos terschelde voorkomen. Maar de Z.Z.8 zal in de eerstkomende vier weken toch in hoofdzaak uitva ren voor de jacht op fossiele been deren. Een luxe oogst van gisteren... (Foto P.Z.C.) Een onderzoek, dat in zekere zin „een luxe" is. Hoewel dergelijke speurtochten voor de wetenschap van onschatbaar belang zijn, heb ben zij strik^ materieel gezien geen enkele 'waarde. Daarom is het bijzonder moeilijk hiervoor geld vrij te krijgen. Het thans be gonnen onderzoek werd echter mogelijk door de pry's van f 10.000, die de Koninklijke Shell ieder jaar beschikbaar stelt voor weten schappelijk onderzoek en welke prijs door de Hollandse Maat schappij der Wetenschappen wordt toegewezen. Dit jaar dus voor een onderzoek naar de IJstijd-fauna in het zuid westelijk deel van Nederland, die veel gevarieerder moet zijn ge weest dan de hedendaagse fauna, die in Nederland nog zo'n 150 soorten wilde zoogdieren omvat. Na twee dagen reeds volop op merkelijke vondsten, waarvan op óLL V- 'ut, Drs. G. Kortenbout ....scheenbeen dit keer.... Foto P.Z.C.) de eerste dag het bot van een holenbeer en gisteren de botten van de wolharige neushoorn. Na afloop van het onderzoek gaat een groot deel van de vondsten naar Leiden, een ander deel zal worden geschonken aan het streekmuseum te Zierikzee. Verdronken dorpen Er werden niet alleen fossielen opgehaald. In de korren zitten vaak stenen, die afkomstig moeten zijn van verdronken dorpen, kloosters of kastelen. Door het water rondge- Lyceiimmelsje9 uit Voorburg gelukkig met stenen.... Foto P.Z.C.) slepen weinig zeggende klooster moppen. Dat soort zaken gaat als regel weer overboord. Maar gisteren waren er twee meisjes aan boord, leerlingen van het Huygens- lyceum te Voorburg, die wèg wa ren van kloostermoppen. Elly Bax- meïer uit Zoetermeer en Marian ne Muller uit Ryswyk,.die dankzy een bezoekje aan het Zierikzeese streekmuseum in contact kwamen met de conservator en een tochtje mochten meemaken. Teiwijl ze ijverig allerlei stenen in kartonnen dozen deden, vertel den ze: „We zijn alle twee dol op die ouwe dingen. Dit is een unie ke kans; die krijgen we nooit weer". Even later kwam Elly op draven met een grote steenklomp. Enthousiast vertelde ze; „Dit is nu een echte kloostermop. Die neem ik mee. En dit kan een tegel uit de vloer van een oud klooster zijn. Tenminste dat kan ik thuis zeggen". En dit leert dan, dat er altijd nog twintigste-eeuwse tie- nertjes gelukkig te maken zijn met een paar oude stenen. Even gelukkig als de wetenschapsmen sen bij het ophalen van een zwar- te, vormloze klomp, waaruit zij lezen, wat er voor duizenden jaren in Zeeland's koude dreven rond zwierf: holenberen en wolharige neushoorns, waarvan men de res ten vond onder de Noordbeve- landse wal, in de Put van Wissen- kerkei Eerste paal voor bedrijf fa. Maljers in de grond In totaal 200 palen van rond 20 meter lang Mevrouw L. Maljers-Koole heeft dins dag meegeholpen met het heien van de eerste paal voor het nieuwe be drijf van de groothandel in levens middelen F. Maljers Zn. op het voormalige terrein van Alberts aan Achter de Houttuinen te Middelburg. Die medewerking van mevrouw Mal jers had, zo wil de traditie, gepaard moeten gaan met een daverende klap Maar toen zij het enorme heiblok de laatste slag op de 17 meter lange hei paal waarop vandaag nog een be tonnen opzetstuk van S meier gezet wordt liet toebrengen, bleef de da verende klap achterwege. De „ont steking" weigerdeMaar de paal zat stevig in de grond, al rcas het mantelpakje van mevrouw Maljers zwart geworden van de hei-installa tie, wel aan een reinigingsbeurt in de stomerij toe Zo werd dus dinsdag een begin ge maakt met de werkzaamheden, die dit deel van Middelburg in de toe komst een geheel ander aanzien zul len geven. Want behalve het nieuwe bedrijf van de firma Maljers is op dit terrein ook de bouw geprojec teerd van het nieuwe politiebureau en van de nieuwe brandweerkazerne. De paal, waai'op mevrouw Maljers de laatste „klap" liet vallen, was de eerste van een serie van tweehonderd palen van 16 tot. 20 meter lang. Er moet hier flink en met bijzonder lan ge palen geheid worden, omdat de eerste laag grond bijzonder zacht is. Het nieuwe oedrijfspand van de fir ma Maljers, dat ontworpen is door de adjunct-directeur van gemeente werken Middelburg, de heer H. Mooi- broek. zal bestaan uit een magazijn van 2500 vierkante meter en een kan toor aan de voorzijde met een breedte van 46 meter en een opper vlakte van 560 vierkante meter. Aan de zij- en achterkant van het terrein wordt het stratenplan geheel ver nieuwd. Omstreeks september zal de eerste steen voor het nieuHve pand gemet seld kunnen worden. Belgische matroos pleegde inbraak in Hansweert De inbraak aan boord van het Bel gische m.s. „Monique" in de haven van Hansweert, waarbij schipper Tramper praktisch al zyn bezittingen kwijtraakte, is opgelost. De Belgi sche rijkswacht heeft een twintigja rige Belgische matroos van het mo tortankschip „Archimont" gearres teerd. te water waren sporen gevonden, Bij het onderzoek van de rijkspolitie die erop wezen, dat deze inbraak door een schepeling moest zijn ge pleegd. Daar op het tijdstip, dat de inbraak werd ontdekt, enkele vaar tuigen, die in de nabijheid van de „Monique" hadden gelegen, naar Bel gië waren vertrokken, werd de Bel* gische rijkswacht van dit misdrijf in kennis gesteld. Bij hun onderzoek vonden zij aan boord van de „Archi mont" alle ontvreemde goederen. De matroos werd gearresteerd en inge sloten. Reeds maandagavond kreeg de rechtmatige eigenaar zijn bezit tingen terug. DE SOUBURGSE SPORTWEEK Marathon-volleybalsters verloren van Zuidwesters In het kader van de Souburgse sport week werd dinsdagavond een voet balwedstrijd gespeeld tussen RCS en het Zeeuws Ambonezenelftal RCS won deze wedstrijd verdiend met 5-3. Op een bijveld werd tevens een vol leybalwedstrijd gespeeld tussen de damesploeg van de Zuidwesters en die van het Vlissingse Marathon. Deze wedstrijd eindigde in een 3-2 overwinning voor de Zuidwesters. De twee voetbalelftallen, die in het veld kwamen, hadden twee geheel verschillende spelopvattingen. De Souburgers zetten met lange trappen hun voorhoede aan het werk en door dat de vleugelspelers vaak in het snel werden betrokken leverden deze aan vallen veel gevaar op. In de verde diging grepen de Souburgers stevig in en werkten dan zonder talmen de bal weg. In het Ambonese elftal ging dit geheel anders. Zij verdedigden minder resoluut en als zij een aan val hadden onderschept, werd het leer met korte tikjes naar voren gespeeld, waarbij vaak onzuiver werd geplaatst. Hierdoor kwam de bal dikwijls weer in het bezit van RCS, hetgeen veel gevaarlijke situaties voor het Ambonese doel opleverde. Ook in de aanval speel den de Ambonezen veel te kort. Technisch waren zij wel iets beter dan hun Souburgse tegenstanders, maar dit leverde geen rendement op. Ook werden de aanvallen te vaak door het midden geleid, waardoor de Souburgse verdedi ging steeds tijdig kon ingrijpen. De eerste aanvallen waren voor het Ambozenelftal. Na 10 minuten schoot Johny Lillipaly (Vlissingen) na goed doorgebroken te zijn, buiten bereik van doelman Oranje tegen de paal. Het spel verplaatste zich geleidelijk en Souburg kwam steeds meer in de aanval. Na 20 minuten kopte J. Kar- reman uit een voorzet van rechts het eerste Souburgse doelpunt in het doel. Na dit doelpunt gingen de Am bonezen het accent teveel op de ver dediging leggen; zonder succes ove rigens. Want even later scoorde A. van den Berge uit een scrimmage via de onderkant van de lat het tweede Souburgse doelpunt. De Ambonezen kwamen nu iets in de meerderheid en in deze fase was het Lillipaly die zijn medespelers van uitstekende pas ses voorzag. De aanvallen hadden echter geen succes en met 2-0 kwam de rust. Reeds direct r.a de hervat ting slaagde B. Roseveldt erin met een boogbal de doelman van het Am bonezen elftal, Cor Sanderse te pas seren. Ongeveer een kwartier na rust scoorde Lopulalan (Goes) met een uitstekend schot het eerste tegenpunt Maar even later bracht Van de Berge de stand op 4-1. Na 30 minuten kreeg Van de Berge de bal voor het doel in zijn bezit, passeerde een tegen stander en schoot onhoudbaar in: 5-1. Acht minuten voor het einde brak Steef Sohilat over links door. Precies op tijd zette hij de bal voor naar Pa- rüsua, die deze kans wist te benut ten: 52. Twee minuten voor het einde bracht Frans Malawau de eind stand op 53. In de volleybalwedstrijd was er slechts weinig krachtsverschil tus sen de belde ploegen. De eerste set leverde een 15-7 overwinning op voor Marathon. In de tweede set kwam Marathon op een bepaald mo ment met 49 achter te staan. Een time-out scheen redding te brengen: de Vlissingse dames haalden op tot 1010, maar Zuidwesters won toch met 15—13. Ook in de derde set nam Zuidwesters al direct een voorsprong, mede door het goede smashen van mejuffrouw Van Belzen. Via 1.0:14 eindigde deze sèt in een 1015 overwinning voor Zuidwesters. Marathon won de vier de set na lang te hebben achter ge staan met 1512. De vijfde set ein digde tenslotte in een 1513 over winning voor de dames van Zuid westers, die hiermee ook de partij op hun naam brachten. /net RDTERODN mUMMIUTIttM TMMEX (jaOTEnji HILKKUH BINNENKORT OMVANGRIJKE KWANTUMS Maar belangrijkste aanvoer toch van aardbeien In de seizoendrukte op de Zeeuwse veilingen hebben zich nu ook de frambozen en rode bessen gemengd. Al sinds een week is er dagelijks een gering aanbod van deze produkten. Deze week zijn de aanvoeren pas in omvang" toegenomen. Vooral het rij pingsproces van de frambozen vol trekt zich nu in een versneld tempo, nu de struiken van de regenbuien van vorige weck geprofiteerd hebben en het weer ook een zomerse houding heeft aangenomen. De komende veertien dagen zuilen er dan ook om vangrijke kwantums frambozen ver wacht mogen worden. Ze zullen echter niet die van de laat ste twee jaren evenaren, omdat daar voor het gewas een te wisselend beeld geeft. Maandag werd de eerste indu strieveiling van frambozen gehou den. De prijs bewoog zich op een ge middeld niveau van rond 1.30 per kg, maar dinsdag zakte dc markt voor kwaliteit I terug naar f 1.18. De kwaliteit II kon het niet verder bren gen dan 0.92 volgens de noteringen op de Kapelse veiling. Ten gevolge van het stijgen van het aanbod liepen ook de rode bessen op deze veiling dinsdag in prijs sterk terug. Tot voor gisteren wist de markthandel voor dit produkt een prijs te besteden die voor kwaliteit I geprijsd lag tussen 25 en 60 cent een doosje van 2Vz ons. Dinsdag bedroeg zij slechts yan 13 tot 21 cent voor kwaliteit I en 10 tot 16 cent per doosje voor kwaliteit n tegenover de dag daarvoor van 30 tot 45 cent. Ook de komende veertien dagen mogen er heel wat rode bessen verwacht worden. De oogst is dit jaar zeer goed, terwijl er tegen over het totale aanbod van voor gaande jaren een verhoogde aan plant staat. Hoewel de industrie aardbeien een aflopend karakter zullen gaan krijgen omdat het vooral met het ras Regina naar het laatst begint te lopen vormen de aardbeien toch nog de hoofd moot in de veilingaanvoer. Het ras Talisman en Red Gauntlet bevindt zich momenteel volop in oogst, zodat deze samen met de Sen- ga Sengana als consumptie-aardbei en de komende dagen de markt nog volop van voorraad kunnen voorzien. Ook bij de aardbeien, waarvan de veiling te Kapelle er dagelijks nog een aanbod te verwerken krijgt van tot 25 30 tot 35 ton, waarvan 20 t 25 ton voor de industrie, liep dinsdag de prijs terug. De oorzaak niervan moet wel gezocht worden in het landelijk toenemend aanbod. Zo noteerde de Regina I 1.13 tegenover 1.32 tot 1.38 de dag daarvoor. Ook de leve ringen in doosjes voor de verse con sumptie daalden in prijs. Nochtans kan er voor de aardbeien van dit sei zoen gesproken worden van een goed jaar. Tot nog toe zijn deze afgezet kunnen worden tegen zeer bevredi gende prijzen, terwijl ook de op brengst der planten goed tot zeer goed is geweest. A. Francke Wzn. wethouder van Grijpskerke Als opvolger van de heer P. Ton De gemeenteraad van Grijpskerke is dinsdag onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester A. W. Ce- vaal burgemeester H. U. Bouw man is nog steeds met ziekteverlof bijeengeweest voor het benoemen van een wethouder in de plaats van de heer P. Ton, die naar Souburg verhuisd is. In de plaats van de heer Ton (a.r.) werd met algemene stem men zeven van de zeven be noemd de heer A. Francke Wzn. (a.r.). Voordat de raad de heer Francke, die door loco-burgemeester Cevaal hartelijk welkom géheten werd. be noemde, werd de heer A. Geschiere Szn., die de lijstopvolger is van de heer Ton, tot raadslid beëdigd. Voorts stelde de raad een bedrag van 7,50 beschikbaar voor een medaille die de'regelingscommissie van de ne gende fokveedag voor Walcheren mag aankopen. Vrouwenbond N.V.V. hield in Breskens gewestelijke dag De Vrouwenbond van het N.V.V. hield dinsdag in Breskens een ge westelijke dag. De presidente, mevr. Schipper uit Goes, sprak in haar openingswoord haar voldoening uit over de grote opkomst. De heer C. Hoek uit Goes hield een causerie over actuele problemen in de huidige sa menleving, waarbij ook de vrouwen een taak hebben. Hierna vertelde me vrouw M. Dijk uit Biervliet over de reis naar Denemarken, die zij samen met mevrouw Bliek uit Vlissingen en mevrouw Dierikx uit Terneuzen had gemaakt. De dames hadden deze reis gemaakt onder auspiciën van de Unesco, om ondervinding en studie- stof op te doen over het leven van de vrouw in andere landen. Zij wer den in Denemarken gastvrij ontvan- fen door een vrouwenorganisatie, [evrouw Dijk vertelde over de vriendschap die zij in dat land had den ontvangen. Na de pauze, waarin de dames een bezoek brachten aan het Breskense strand, droeg mevrouw A. Slootweg, bondspenningmeesteres van de N.V.V. Vrouwenbond, enkele gedichten voor. Mevrouw Asperen Van de Velde vertelde het verhaal „Ons huis". Tot slot van de bijeen komst zongen de aanwezigen nog enkele liederen. Overplaatsing De assistent van 's rijks belastingen W. B. J. Kuijs is bij beschikking van de staatssecretaris va: financiën met ingang van 16 juli 1961 overge plaatst van Rotterdam invoerrech ten en accijnzen) naar Heinkens- zand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21