PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANS-DUITSE VERZOENING EEUWEN STRIJD" Het Deutschlandlied klonk op Orly „NA Spoedig resultaten K.L.M.-overIeg Minister Marijnen bezocht Zeeuws bedrijf STEENPUIST VERHINDERT T0PGESPREK EXTRA Z.L.M.-NUMMER Korenmaat Vand aag. 204e jaargang - no. 144 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directiet. F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m, Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (raas. 8 regels) 25 cent per regel mei een minimum van 1,25 „Brieven bureau van dit oiad" 25 cent meer. Giro no 35331)0 P.Z C. Middelburg. Bureau»; Vllsslngen Walstr 68-60. tel. 2355 (b.g.g red i. adv 3647/3643); Middelburg. Markt 61. tel 3841 (b.g g red. adv 2376); Goes Gr. Markt 2. tel 6140 «b.g.g red 7853. adv 6213); Oostbuxg tel 23U5. Ter neuzen tel 2116. Zienkzee red tel 2425 adm tel 2094. President Lübke op bezoek bij De Gaulle Frankrijk en Duitsland hebben dinsdag formeel de strijdbijl begraven door een ontmoeting van liun staatshoofden. President De Gaulle beeft het rode tapijt laten uitrollen om president Heinrich Lübke, het staatshoofd van de Westduitse republiek, in Parijs officieel en hartelijk te begroeten. Lübke was het eerste Duitse staatshoofd, dat Parijs bezocht sedert Adolf Hitler er 21 jaar geleden met de ganzestap binnentrok. De Duitse president kwam op Orly aan, vergezeld van zijn echt genote. Hij werd afgehaald door zijn Franse ambtgenoot, die eveneens zijn echtgenote had meegebracht. Per auto ging het naar Quaï d'Orsay. Mensen langs de weg hieven af en toe een hoeraatje aan en het was opvallend, dat er nergens onaange naamheden werden geschreeuwd. Hier en daar wapperde zelfs een Duitse vlag van een Parijse woning. Uiteraard was op alle regeringsgebouwen de Duitse driekleur gehesen. Een Lockheed Electra 11 van de „Air Ceylon" heeft dinsdag enige gewon den van de vliegramp met de K.L.M.- machine „Sirius" bij Cairo, onder wie vier leden van de bemanning, van Cairo naar Schiphol gebracht. J De foto geeft een overzicht va» han- gar acht, waarheen de machine was j getaxied, tijdens het uitladen van 1 één van de gewonden. De Gaulle verwelkomde Lübke door te zeggen, dat de Duitse president was gekomen als „boodschapper". „Als boodschapper", zei hij, „omdat uw bezoek op zichzelf voor ons een boodschap inhoudt van vertrouwen en hartelijkheid, die door onze beide landen gedeeld worden". In zijn ant woord gewaagde Lübke van zijn „diepe ontroering", nu de twee naties „na eeuwen strijd en smart elkaar voor het eerst in vriendschap kunnen ontmoeten". De twee staatshoofden hebben el kaar de hoogste onderscheidingen van hun respectieve republieken ge- Vóór vrijdag moet Castro over tractors beslissen l)e Amerikaanse commissie „tracto ren voor vrijheid" heeft aan premier Fidel Castro van Cuba laten weten, dat liy voor vrijdagmiddag 12 uur moet hebben besloten of hij zal in gaan op het aanbod van 500 land bouwtrekkers voor de 1200 gevange nen uit de Cubaanse invasie. Daarmee heeft de commissie tevens te kennen gegeven, de nieuwe eis van Castro, dat de tractoren van een zwaar type moeten zijn en moeten kunnen worden gebruikt bij de aanleg van wegen, niet in overweging te hebben genomen. De commissie heeft laten weten, dat als Castro niet voor het gestelde tijd stip heeft geantwoord, -de commissie zal aannemen, dat de actie is mis lukt. De commissie heeft ook gezegd, dat er minder dan 1214 namen op de lijst staan van gevangenen, die zullen worden uitgewisseld tégen de land bouwmachines. De topconferentie der drie Lao- tiaanse prinsen is tot stilstand gekomen omdat een lid van het trio last heeft van een steen puist. De neutralistische prins Soevanna Phoema is letterlijk niet in staat op zijn zetel aan de conferentictafel piaats te nemen. Hij moet zijn hotel kamer houden, waai' een dokter hem behandelt. Daarmee zijn de prinse lijke besprekingen lamgelegd. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin geven: Lübke kreeg het grootkruis van het legioen van eer. De Gaulle werd gedecoreerd met het grootkruis van de federale orde van verdienste. Deutschlandlied Tn de avond zaten zij beiden aan een galadiner, gevolgd door een receptie voor ongeveer duizend gasten. De Gaulle heeft geen enkel detail van het Franse protocol vergeten. Op het vliegveld kreeg Lübke een erewacht van de Franse luchtmacht te inspec teren. Daarna werd er een saluut gebracht met een rood-wit-blauwe regimentsvlag, terwijl de tonen van het „Deutschland, Deutscliland iiber alles" over het vliegveld weerklon ken. De uiterst linkse zijde heeft de plech tigheden genegeerd. piiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiibiniiiiiiiiiM In Kapellc-Biczelinge opende H minister Marijnen de nieuwe bedrijfsgebouwen van liet lco- ninklijk kweekbedrijf Van der H Have N.V. Hij klom er voor op H de bole van een boerenwagen, Z ee waarmee zijne excellentie de - gebouwen onvervaard binnen- i eedTen gerieve van de minis- èe ter had men voor een trapje p j§ gezorgd, zodat de heer Marij- Ij nen zijn tijdelijke hoge zetel vlot kon verlaten. g (FOTO P.Z.C.) 1 Straaljagerna start in het Beatrixkanaal Een F-84 Thunderstreak van de i vliegbasis Eindhoven is dinsdagavond half zeven na een mislukte start met zijn neus in de berm van het Bea trixkanaal te Eindhoven terechtge komen, waarna de bestuurder, de 23- jarige, sergeant-vlieger A. Lowijs uit Zwijndrecht, ongedeerd en heel rustig uit de cockpit op de wal stapte en zich te voet terug naar zijn basis begaf. Slechts de neus van liet toe stel is beschadigd. Dé 'piloot startte met zijn straalja ger en moest halverwege de start baan afremmen omdat hij begreep, niet tijdig genoeg te kunnen losko men. Zijn snelheid was intussen zo groot, dat hij geen kans zag tijdig te stoppen. De straaljager schoot op het einde van de baan over de (stille) Sliffertsestraat, kwam aan de andere zijde van het Beatrixkanaal terecht en boorde de neus in de zachte dijk. Het toestel sloeg tegen de kant, waardoor de piloot op de dijk kon stappen. Het scheepvaartverkeer in het kanaal is gestremd. NOG DEZE WEEK OVEREENKOMST In het pas verschenen jaarverslag van de Stichting Zeeland trof ons een opvallende passage: „In het algemeen zou wellicht meer bekend heid met het werk van de Stichting Zeeland gewenst zijn". Men heeft dus ten kantore van deze i aftelling dc waarheid ervaren van het oude spreekwoord, dat zegt: „Onbekend maakt onbemind". En van deze waar heid uit geredeneerd heeft de Stich ting volkomen gelijk, wanneer zij meent dat grotere bekendheid over haarzelf en haar werk noodzakelijk is. Want in wezen is zij voor menige Zeeuw een volstrekt onbekende groot heid, zelfs voor Zeeuwen die er wel eens ambtshalve mee hebben te ma ken. Het is zelfs zo opvallend met die uit onbekendheid voortvloeiende „on bemindheid", dat wij op méér dan één plaats een klein jaar geleden de opmerking hebben gehoord, dat men het opbouworgaan beter maar kon doen verdwijnen, want het was toch van geen enkel nut. Een dergelijke opmerking wijst er toch wel op, dat een grotere bekend heid van het werk van de Stichting dringend nodig is, ervan uitgaande uiteraard dat deze arbeid in Zeeland noodzakelijk is. Dat is her dunkt ons zonder enige twijfel. En wij geloven dat het werk het waard is. dat het in de aandacht van èen heel wat groter publiek dan tot dusver komt. Toegegeven, dat het minder spectaculair is dan bijvoorbeeld de ar beid van een dienst als de provinciale waterstaat, die nu eenmaal met con crete zaken als wegen, dijken en bruggen werkt, minder spectaculair ook als het werk van een E.T.I., dat de economie aan zijn zijde heeft. Maar dat alles wil toch niet zeggen dat een opbouworgaan nu zomaar zonder enig bezwaar in het niet zou kunnen verdwijnen. Integendeel! Het deze week verschenen jaarverslag be wijst wel degelijk, dat de Stichting veel en nuttig werk heeft gedaan, zij het dan soms in een sfeer die voor velen vaag en minder grijpbaar is. Op het gebied van cultureel en maat schappelijk werk evenwel zijn duide lijke, tastbare resultaten bereikt. fjantlijn D' Conclusie uit protesten Amerikaanse ondernemingen (Van onze Haagse redactie) Politieke waaremners in Den Haag achten liet waarschijnlijk dat de luchtvaartonderhandelingen over de K.L.M.-Jandïngsrecliten op de west kust van de Verenigde Staten nog de ze week een stadium van overeen komst tussen beide partijen zullen be reiken. Men concludeert dit onder meer uit de plotselinge protesten van de grote Ter gelegenheid van de grote Z.L.M.-manifestatie te Kam perland op 22. 23 en 24 juni a.s., wijden wij vandaag in een acht pagina's tellende bijlage bijzondere aandacht aan het eiland Noord-Beveland en het grootse agrarische evenement van de komende dagen. Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen Pauam en T.W.A., kort na elkaar ingediend bij de raad voor de burgerluchtvaart, dezelfde instantie die de landingsconcessie die <le K.L. M. wenst, zou moeten verstrekken. Het feit dat deze twee grote maat schappijen, nu de besprekingen ver souden zijn gevorderd, een nagenoeg gezamelijke actie tegen de K.L.M. en met name tegen het transatlantisch vervoersbeleid van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij ontketenen, zou erop kunnen wijzen, dat men in Amerikaanse luchtvaartkringen be vreesd is voor een spoedige voor de K.L.M. gunstige afloop van de be sprekingen. Hoe de resultaten zullen zijn, kan ook hier nog met geen mogelijkheid worden voorzien, zo deelde het mini sterie van verkeer en waterstaat mee. In welingelichte luchtvaartkrin gen kiest men tussen twee mogelijk heden. Aangezien bij vorige bespre kingen duidelijk is geworden dat bei de partijen water in de wijn moeten doen om tot elkaar te komen, ver moedt men in Den Haag dat van Ne derlandse zijde is toegezegd dat: het K.L.M.-vervoer naar New York zal worden ingekrompen, of dat Neder land cijfers zal verstrekken over het z.g. „derde-landen-vervoer". De tweede mogelijkheid acht men het meest voor de hand liggend. GOEDE REGIE VAN FEESTELIJK GEBEUREN ...is het 25 jaar geleden, dat de Nederlandse romanschrij ver dr. P. Endt (schuilnaam Ed. Coenraads), mededirec teur van de Wereldbibliotheek, te Haarlem overleed. ...heeft in de St. Pauls kathe- draal te Londen volgens een p oude traditie de officiële be- kendmaking plaats van de ver- kiezing van dr. Arthur M. j§ p Ramsey, voorheen aartsbis- H schop te York, tot aartsbis- schop van Canterbury. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll|i||||||||||||||||||||||||||||||||!l „Aanmoedigingsprijs" voor het kweekbedrijf Van der Have CA REL BRIELS regisseert de Z.L.M.-dagen, die morgen op Noord-Beveland beginnen, maar het koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have N.V. te Kapelle-Biezelinge heeft gisteren sterk de verdenking op ziclv geladen eveneens Carel Briels in de arm te hebben genomen. Zo voortreffelijk waren namelijk een eerste steenlegging en de opening van de nieuwe be«irijfsgebouwen door de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. K. M. Marijnen, geregisseerd. Maar zelfs voor de organisato-1 ir. J. J. Esliuis voor, iii zijn ren zal de climax verrassend kwaliteit van directeur der Cen- zljn geweest. Daar zorgde dr.trale Suiker Mij. N.V. uit Am- I sterdam. Namens de suikerin- I dustrie overhandigde hij de di- I recteur van Van der Have N.V., ir. D. J. van der Have, tijdens de lunch in het nieuwe bedrijfs gebouw een cheque van 50.000, „als aanmoedigingspremie voor het in do rassenlijst brengen van een nieuw suikerbietenras". Dit geschenk was als het ware sym bolisch voor de grote waardering, die dit Zeeuwse bedrijf zich zowel in binnen- als buitenland heeft verwor ven voor het sinds jaar en dag (en nog steedsverrichte researehwerk op het gebied van zaaizaad-verede- ling. Daar getuigde ook minister Ma rijnen van in zijn toespraak ter ge legenheid van de opening der nieu we bedrijfsgebouwen in Kapelle-Bie zelinge, waarin hij verband legde tussen het huidige „Wereldzaaizaad- en pootgoedjaar" van de Wereld voedselorganisatie (Agriculture Food Organisation) en dit Zeeuwse kwe- kersbedrijf, tegen een achtergrond van de mondinale problematiek. De Wereldvoedselorganisatie propageert een zo groot mogelijk gebruik van zaaizaad en in het bedrijf van D. J. van der Have N.V. vindt men dezelf de elementen.... Tevoren had de minister in de morgenuren met enthousiasme de eerste steen gemetseld voor het nieuwe laboratorium in de Frede- ricapolder onder Rilland-Bath. Ten overstaan van een bijzonder groot gezelschap belangstellenden, onder wie vele prominenten uit Zie slot pag. 2 kol. 2) esondanks: meer bekendheid zal nodig zijn. En het jaarverslag geeft enigermate aan hoe men zich dat voorstelt: „De in mei 1961 gehouden provinciale dag mag be schouwd worden als een "eerste stap in deze richting". En daarna volgt een fraaie zin: ,.In de komende tijd zal echter zoveel mogelijk worden gestreefd naar een gepaste aandacht voor een goede verhouding tussen licht en korenmaat". Het Stichtings- licht mag zeker niet onder de Stich- tingskorenmaat blijven, zo geloven wij mét de samenstellers van het jaarverslag, maar toch zouden we bestuur en directie van deze instel ling willen vragen of een provinciale dag zoals die vorige maand werd ge houden nu wel dé methode is om de korenmaat te verwijderen. Wij me nen namelijk dat hierover twijfel kan bestaan. Meer dan enig andere in stantie zal een opbouworgaan zich voortdurend moeten bezinnen over de wijze, waarop contact met de buiten wereld wordt onderhouden, juist om dat op nuchtere lieden het werk van deze instelling een ongrijpbare in druk maakt. En deze indruk ïs zo menen wij althans tijdens de be wuste dag in mei jongstleden niet he lemaal weggenomen. Deze dag was volgens een formeel voorbeeld opge zet: een aantal sprekers plus een fo rum. Terwijl men in enkele toespra ken toch weer die speciale uitdruk kingen kon beluisteren, waarmee de buitenstaander zo slecht weg weet en die hier zelfs door een lid van het ka binet werden verdedigd! Als geheel heeft deze dag niet helemaal voldaan: vooral een opbouworgaan moet er voor zorgen, dat niet alleen grote of kleine woorden worden gebruikt, maar dat voor een concreet-gerichte reputatiebehartiging wordt gezorgd. En dat laatste was niet het geval. Wij hebben hierboven al het vdk- jargon aangeduid. Dat is blijk baar onvermijdelijk in de ,.op- bouw-sector". want ook het jaarver slag bevat er voorbeelden van: soci aal plan, sociale aspecten, sociale ge zichtshoek, planning, coördinerende, stimulerende, adviserende en plan ning-taken. Wij geloven dat dit nu juist van die zaken zijn, die de bui tenstaander afschrikken. Het valt op. dat mensen in dit werk het vaak zelf niet meer welen, dat zij in hun taal gebruik zo ingewikkeld doen. Wel licht streven zij er naar hun eigen aardigheden op den duur algemeen te doen zijn, zodat deze stijl dan ge meengoed zal zijn geworden. Een mooie laak voor onderwijzers en le raren Mc en zal overigens uit het boven staande begrijpen, dat wij liet verlangen naar een grotere be kendheid van het werk der Stichting Zeeland toejuichen. Maar wanneer men dat wiL bereiken, dan zal de lei ding van deze Instelling er meer dan ooit rekening mee moeten houden, dat de buitenwereld vraagt naar con crete zaken. „Wat doen we er mee, welk nut heeft het, hoe wordt het ons duidelijk?" ziedaar vragen, die de buitenstaander stelt. Die buitenstaan der ziet het opbouworgaan niet als een instelling, waar zuiver weten schappelijk onderzoek wordt ver richt, maar als een op de praktijk van alledag gerichte instantie. Een instelling, waarvan het werk wordt begrepen en gewaardeerd. Maar zo ver is het op dit moment nog niet he lemaal. En daarom zien wij met be langstelling het plaatsen van het Stichtingslicht buiten de Stichtings- korenmaat tegemoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1