OMYL Meerderheid C.H.U. verklaart zich vóór compromis kinderbijslag PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel INSECTEN VERDELGING Margriet isnog 20 heerlijk jong, 20 echt een blad van déze tijd..! Het blanke mysterie van de Matto Grosso WOENSDAG 21 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMPLICATIES MOGELIJK Gevaar voor kabinetscrisis nu zo goed als voorbij (Van onze parlementaire redacteur) Een zeer grote meerderheid van de C.H.-fractie in de Tweede Kamer heeft zich maandagavond tijdens een vergadering van de fractie uitgesproken voor een compromis over de kinderbij slagverzekering. Een minderheid van de C.H.-fractie heeft zich haar stem voorbehouden, maar aangenomen wordt dat als het er op aankomt, deze minderheid eveneens voor zal zijn. Daar mee is het gevaar voor een kabinetscrisis, dat dreigde te ont staan over deze precaire kwestie, zo goed als voorbij. De Anti- Revolutionairen alsmede het grootste deel van de V.V.D.-fractie hadden zich reeds eerder bereid verklaard het compromis te aanvaarden. Het compromis houdt in: intrekking van het huidige voor de meeste rege ringspartijen onaanvaarbare ontwerp tijdens de behandeling, die volgende week dinsdag begint, en vervolgens indiening van een nieuw ontwerp van beperkte strekking, waarbij de kring der zelfstandigen, die voor kinderbij slag in aanmerking komen, wordt, verkleind, en waarbij tevens de pre mieplicht wordt opgeheven voor on- gehuwde vrouwen boven de 45 jaar. iit ontwerp zou in oktober van dit jaar in kannen en kruiken moeten zijn, want de K.V.P. staat op het standpunt, dat de kwestie van de kinderbijslag al te lang slepende is gehouden. Spanning Na de conferentie van vorige week woensdag tussen de voorzitters van de fracties van K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H. uit de Tweede Kamer met een delegatie van de ministerraad heerste er in politieke kringen in Den Haag enige spanning. De grote vraag was namelijk, hoe de houding van de C.H.-fractie zou zijn. De K.V. P. wil namelijk een ruime meerder heid in de Tweede Kamer voor het compromis, ook al omdat zij niet het gevaar wil lopen, dat het door de Eerste Kamer wordt verworpen. De moeilijkheid was, dat de Christe- lijk-Historischen in het algemeen af kerig zijn van het maken van afspra ken in de politiek. Tijdens de be sprekingen op het kabinet van de minister-president is er op de heer Tilanus van alle kanten druk uitge oefend om zijn fractie tot steun aan het compromis over te halen. Dit met handige spuitbus $35; nü heeft de heer Tilanus maandagavond geprobeerd en niet zonder succes. Na de voor het compromis gunstige standbepaling door de C.H.-fractie is men in politieke kringen te Den Haag, die de regering-De Quay zeer na staan, optimistischer geworden over het 'voortbestaan van het kabi net, al houdt men nog wel een slag om de arm. Er kunnen zich namelijk nog allerlei complicaties voordoen, die onder meer tot gevolg zouden kunnen hebben, dat het huidige uit gebreide verzekeringsontwerp toch nog wordt aangenomen. Mogelijk is namelyk, dat de P.v.d.A..- fractie volgende week eerst bij de stemming over het aanhangige ont werp zich ondanks haar bezwaren uitspreekt voor het ontwerp, omdat dit volgens haar van verdere strek king is dan het compromis. Te be denken valt hierby, dat het huidige ontwerp is ingediend door de toen malige P.v.d.A.-staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhyn en onder verant woordelijkheid van de heer J. G. Suurhoff, die toen minister van so ciale zaken was. Het aanhangige ont werp zou dan zyn aangenomen om dat de K.V.P. zeker voor zal stem men, het compromis is dan van de baan. De meerderheid der regerings partijen zit dan met een wet, die door haar niet is gewild. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.01V.-l0.02Vi: New-York 3.5914-3.59Va; Montreal 3.59%-3.59%; Parijs 73.32-73.37; Brussel 7.19%- 7.20%: Frankfort 90.41V2-90.46Vi: Stockholm 69.51-69.56: Zürich 83.10Vi-83.la 1/2Milaan 57.88'/:- 57.93' Kopenhagen 51.82Vj-51.87V& Oslo 50.08%-50.13%: Wenen 13.82%- 13.83'Lissabon 12.49%-12,50%. vvvvvvvvvvvvvvvvvvvv\<\*v AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Stille, teruglopende markt Het was gistermiddag op het Damrak een zeer saaie boel. De openingskoersen ga ven door elkaar een goed prijshoudende stemming te zien ten opzichte van het vo rige slotniveau. De tendentie op de bui tenlandse beurzen was niet om over naar huis te schrijven. Er ging dan ook van het buitenland geen enkele stimulans voor Amsterdam uit. Walstreet gaf maan dag opnieuw lagere slotkoersen te zien. De havenstaking duurt in Amerika on verminderd voort. Mede hierdoor wordt een haussetendentie op de New-Yorkse beurs afgeremd. De stemming gedurende de niet-officiële ochtendhandel van dins dag deed het beste voor de officiële beurs verwachten. Philips registreerde 's mor gens als hoogste koers 1064, Hoogovens 1040, Unilever 820, A.K.U. 445 en Kon. Olies f 121,90. De openingskoersen van de officiële beurs vielen flink tegen. Bij het zien van genoemde openingskoersen keek men elkaar op de beurs verwonderd aan. Later bleek 'dat deze koersen niet eens te laag waren ingezet. De markt zakte nog verder in. Speciale redenen voor de sterke koersfluctuaties op de dag waren zéker niet aanwezig. Het is louter en alleen een gebrek aan affaire. Het is steeds een kwestie van gering aanbod, waar tegen over geen vraag aanwezig is, of omge- keèrd. De dunne markten zijn de laatste tijd vaak oorzaak van grillige koersfluc tuaties. Internationaal viel er voor de ar- britage weinig te beleven. A.K.U.'s hiel den zich heel goed op 443 tegen maandag als slotkoers 441%. Philips opende 2 pun ten hoger op 1055%, doch daalde geduren de de verdere beursduur tot 1051. Unile vers openden op 811 en zakten in tot 803. De vorige slotkoers was 812%. Hoogovens opende onveranderd op 1028 doch viel te rug tot 1016. Kopers en verkopers hielden elkaar in de oliehoek goed in evenwicht. In de cultures kwamen geen fluctuaties van enige betekenis voor. De scheep vaartaandelen r.ond de vorige slotkoersen met zeer weinig zaken. Staatsfondsen praktisch onveranderd. De inschijving a pari van maandag op de 4% procent bui tenlandse lening 1961 „koninkrijk België" groot f 75 miljoen is vari "dien aard ge weest, dat, volgens de beurs, met een ge ringe toewijding rekening zal moeten gehouden. In de lokale afdelingen waren de koers verliezen 'in de meerderheid. Iri de che mische sector werden aandelen Koninklij ke Zout op li80 (1215) en die van Ketjen op 590 (599) geadviseerd. Koninklijk gezin terug van vakantie Koningin Juliana en prins Bernliard zyn dinsdag te 13.25 uur op Soester- berg geland na een kort verblijf in hun villa in Italië. Prinses Margriet, die als afsluiting van haar gymnasiale opleiding met de conrectrix van haar school en haar klasgenoten 'n tiendaags bezoek aan Rome bracht, keerde met haar ouders terug. Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3'/j) Nederland 1948 (3%) Nederland 1935 (3'A) Nederland 1947 (3'/i) Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 19 juni 20 juni 103% 103% 99 99 93,93 94% 94% 95% 95% 94% 94% 91 gl 90% b Investeringscert. 3 lOO^gb 100&gb Nederland 1962-64 3 lOOfa 100, Ned. Indië 1937 3 99^ 99% 6 Woningbouwlening 1957 110% 11.0ft Grootboek 1946 3 94% 94% Ned. Handelmij. 334% 326 Alg. Kunstzijde Unie 441 440 Bergh's en Jurgens 307 307 Calvé-Delft, 813 809 Hoogovens n.r. 1027 1008gb Ned. Kabelfabriek 638 638 Philips 1052gb 1052gb Unilever 812 809 Wilton-Feijenoord 285 287 Billiton 595 585 Kon. Petroleum Mij. 121.10 I21.20gb Amsterdam Rubber 110 Holland Amerika Lijn 165% 165% Kon. Paketvaart 166 166 Rotterdamse Llo.vd 156 157%gb Scheepvaart Unie 163% 164% Stv. Mij. Nederland 186 190gb K.N.S.M. 200%gb 200% Ver. H.V.A. Mij. N.V. 127%gb 129gl Deli Mij. 150.10 Bank voor Ned. Gem. 4% 101% Baiik voor Ned. Gem. 5-1958 104% 104% Van Berkels Patent 340 330 Albert Heijn 71s 700 Bronswerk 168 166 Centrale Suiker 385 Kon. Mij. De Schelde N B. 320% 320 Intern. Nickel 74% 74% Amérïean Motors 17% y, fc Anaconda 53% 55% Bethlehem Steel 43% General Motore 44% 44ft Kennecott 86 85% Pennsylvania 13 Republic Steel 61 60 Shell Oil Comp. 39% 38% Tide Water 26 25% U.S. Steel 83 80''s Nat. Can. Corp. 11 11% PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 91 Breda 1954 85% 85% Eindhoven 1954 85 Enschede 1954 34% 84 Den Haag 1952 I 97 97% Den Haag 1952 II 99 99b Rotterdam 1952 I 97 97% Rotterdam 1952 II 98% 97 Rotterdam 1957 99,% Utrecht 1952 97% 95 Amsterdam 1956 T 85% 83% Amsterdam 1956 II 97 97 Amsterdam 1956 III 97 97 Dordrecht 1956 84% 84% Alkmaar 1956 85% Zuid-Holland 1957 991 95 (Advertentie) ANP-CBS BEURSINDICES Intern. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 16/6 19/6 20/6 604,58 595.96 593.08 401.27 399.13 389.51 193.45 191.02 192.79 244.87 242.81 239.73 173.33 171.85 170.33 438.05 432.94 428.97 MARGRIET Stadhoudvnkad* 85. Amitardar KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Beek (L.) J. C. Muller, zendingspredikant te Oegstgeest; be roepen tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (studiecentrum Ned. Prot. Convent) dr. C. A. de Rid der te Gennepaangenomen naar Bie- zelinge A. Sieders, kandidaat te Den Haag; aangenomen naar Middelburg (wijkgemeente 1) D. van Boven te Tricht, die bedankt voor Lunteren (minderheidsgroep); bedankt voor Bleskensgraaf T. Langerak te Vinke- veen; beroepbaarstelling: de heer G. F. H. Helling', vicaris te Dreischor is thans beroepbaar. GEREF. KERREN Beroepen te Krabendijke A. Ver doorn, kandidaat te Voorschotenbe roepen te Oudega-(W) J. Stolte, kan didaat te Alblasserdam; beroepen te, Zuid-Beijerland A. Verschoor tè Vlis- singen; examen: aan de theologische hogeschool te Kampen: examen: aan de theologische hogeschool te Kam pen slaagde voor het propedeutisch 1819. Tot het voorjaar wachten Daar wilde piloot Storm niet van horen. De gedachte, nog zovele weken in betrekkelijk nietsdoen bij de Neo-mensen te moeten doorbrengen, trok hem al lesbehalve aan. Het leek hem nutteloos tijd verspil len en als zy nog ooit die arme Charley en Titia wil den redden...! Het weer was goed, ondanks de soms felle winterkou en het witte sneeuwtapijt dat de ganse wereld' leek te bedekken. Als straks de dooi inzette, duurde het misschien nog weer weken voordat zij konden vertrekken. Leander kwam op het laatste ogenblik nog met een aangename verrassing, door de onder nemende reizigers een tweetal stratoearsuit de ruïne-stad aan te bieden, waarmee zij in ieder geval het eerste deel van de reis wat examen de heer J. Blokland te Mort- sel (Antwerpen); aan de Joh. Cal- vijn-academie te Kampen slaagde voor het doctoraal examen theologie de heer J. H. Roberts (Pretoria Afri ca). CHR. GER. KERKEN Tweetal te Nieuwe Pekela P. N. Rib- bers te Noordescheschut en K. J. Ve- Iema te Hoogeveen; beroepen te Den Helder T. Brienen te Mussel; beroe pen te Werkendam T. Bakker te Drie bergen. )s. H. J. Smit (Adventkerk) verlaat Zeeland Ds. H. J. Smit vertrekt na een zes jarig verblijf in Zeeland naar Nij megen. Vier jaar diende hij de ge meente te Goes, terwijl hij de laatste twee jaar ook de gemeenten te Mid delburg en Vlissingen diende. Ds. J. Reith te Arnhem is in zijn plaats beroepen en zal zich medio juli te Middelburg vestigen. Zater dag 24= juni neemt ds. Smit afscheid van de drie gemeenten en in dezelfde dienst zal ds. Reith intrede doen. (Advertentie) sneller konden opschieten. De Neo-mensen met hun zonderlinge opvattingen hadden geen be hoefte aan mechanische vervoermiddelen en eigenlijk beschouwden zij hun gasten uit het verleden met enig medelijden. Toch was het afscheid hartelijk en roerend, want in de korte tijd dat zij in de nederzetting waren onder gebracht, hadden Storm en de anderen hun gastheren en natuurlijk ook de dames, leren waarderen. HENRI VAN WERMES KERKEN Het verwonderde mij, dat hij op dit ogenblik bijna deed alsof er niets ge beurd was. Even daarna bracht hij mij een beker van deze vloeistof, die hij soloe noemde, welke ook werke lijk naar melk met een harsachtige bijgeur smaakte, die mij goed deed. Dan ging hij op de spirituskoker thee zetten, liet 'zelfs enige druppels van deze soloe of solu in mijn beker val len, waardoor ik voor het eerst sinds enige tijd weer het idee had thee met melk te drinken. Suiker hadden wij niet meer, omdat die bij het overla den van de kano nat was geworden en daarna weggevloeid. Maar het voornaamste wat men in de wildernis nodig heeft, is zout. Nog altijd stonden in de grond de beide pijlen. Aan de stand was te zien."dat zij in een grote bóog moes ten zijn aangekomen, dus niet direct waren afgeschoten op een doel, maar eerst hoog de lucht in. De Indianen van deze streek zijn zeer bedreven in dat boogschieten, met rle boog, wijl zij op die wijze krokodillen aanval len en zelfs onder water zwemmende vissen kunnen treffen, omdat de pijl, uit grote hoogte vallende, meer kracht van doordringen heeft. Opmerkelijk en in groot contrast met 't gedrag van Taipeke was dat van Solimacos. Hij schoen een kruipende wezel en deed, of hij achter een boom bezig was een der blikken borden heel mooi op te poctens. Hij was dui delijk bang. Om ons stond het oerwoud, waarin misschien honderden ogen ons beloer den. Ik had een aantal geschenken meege nomen, die zouden moeten dienen om op goede voet met de Indianen te komen en had daarbij het advies van de Indianendienst gevolgd en aller lei goedkope snuisterijen gekocht, die hiervoor geschikt zouden zijn. Goedkope, maar glimmende messen, odeur, die meer trokken om de fles dan om de inhoud, stukken zeep in zilverpapier, vorken en lepels, die zij toch niet zouden kunnen gebruiken, enkele glazen kralensnoeren en het was Taipeke, die mij nu raadde de pijlen weg te nemen en in plaats daarvan enkele der geschenken te leggen. De pijlen waren zeker vier en een halve voet lang en betrekkelijk kun stig gesneden en met voren ver sierd. De punt was van een zwarte, harde houtsoort en zeer scherp ge slepen, waarschijnlijk op een steen. Toen ik voorzichtig deze punt wilde bevoelen, duwde Taipeke haastig mijn hand terug. „Vergif", zei hij. Dan beduidde hij mij terug te gaan. Hij bleef alleen staan, doch slechts een enkel ogenblik, waarin hij een lange en daarna een korte kreet aanhief, die luguber door de stilte klonk. Dit was de eerste kreet in de taal der Parintintins, die ik in het oerwoud vernam. Er kwam geen antwoord. Dit scheen Taipeke vreemd aan te doen, want hij kwam met een zorge lijk gezicht terug en verzocht mij enigszins onder dekking van het oerwoud te blijven, terwijl hij met de hand naar de overzijde van de rivier wees. Ofschoon zij naar mijn gevoel rechtop in de bodem staken, had hij uit de stand der pijlen opge maakt, dat zij van de overzijde wa ren geschoten. Ik at wat scheepsbeschuit bij de- thee en nam voor alle zekerheid tege lijk met de kinine enige broomtablet- ten, omdat ik mij niet erg zeker van mezelf voelde. Plotseling, zonder dat wij iets hoor den, stak een eind rechts van de geschenken, die daar lagen te glan zen in de inmiddels reeds hoger ge rezen zon, opnieuw een pijl in de grond, met korte tussenpozen ge volgd door drie andere. Het leek bijna of zij in het gelid stonden. Ofschoon hij zich geheel bloot gaf, stond Taipeke thans in eens rustig op en ging naar de plek, waar zij gevallen waren trok ze één voor één uit de grond, stiet weer een lange en een korte kreet uit en bijna onmiddellijk klonk van de andere zijde een bijna eens luidende kreet. Verder bleef het stil. Het bleef zeer lang stil. Taipeke vertelde mij nu in zijn ge broken Portugees, dat die pijlen een goed teken waren. Als zij ons had den willen treffen, dan zouden hun pijlen ons makkelijk hebben kun nen bereiken, ofschoon de trefkans dan minder groot was. Ook het ant woord op de kreet toonde aan. dat de bedoelingen niet vijandig waren, anders zouden zij zijn blijven zwij gen. Op een ogenblik dat wij eigenlijk niets verwachtten, stond plotseling aan de overzijde van de rivier onder de bomen een lange gestalte. Ik was zo verbaasd daar een mens te zien, ofschoon ik toch wist dat wij er van omgeven waren, dat ik er een ogenblik met open mond naar bleef staren. Ik had mij de Parintintins naar de beschrijving van Pereira en naar gemaakte foto's door vroegere ontdekkingsreizigers van half tamme stammen, anders voorgesteld. Deze stond ineens voor het hoge riet hield in de ene hand een boog met enige pijlen en in de andere een, onwaarschijnlijk lange houten speer! Hij had over de dikke buik en over de armen dunne houten banden en was verder geheel naakt. Alleen wa- ten de dijen en borst getatoueerd of beschilderd. Het effect op Taipeke was anders dan ik verwacht had. Hij kroop in eens naast mij weg en zocht dek king achter een boom bij Solimacos. Ik voelde, dat ik hier diénde te han-, delenhet moeilijkste ogenblik was gekomen. Ik trad met mijn geweer in de hand naar voren en legde het demon stratief naast mij op de grond, ter wijl ik de man aan de overzijde geen ogenblik uit het oog verloor. De Indiaan bleef roerloos staan. Nog eens nam ik het geweer op en wierp het weer terzijde neer. hem be duidend om hetzelfde te doen en wer kelijk werd mijn wenk begrepen. De Indiaan legde de boog en de pijlen neer en bleef alleen de reisachtige speer in de hand houden. Waar hij toch geen dertig meter mee zou kun nen werpen, besloot ik hiermee ge noegen te nemen en met opgeheven armen naar de rivier gaande wees ik hem de geschenken. Pancho was mij onmiddellijk gevolgd en nam weer zijn gewone houding aan met zijn nek tegen mijn dij. Soms gromde hij zacht. Ofschoon de man roerloos bleef stfean zag ik langs een stuk lucht boven de rivier ineens weer een pijl, die blijkbaar uit het bos afgeschoten was, de lucht ingaan en neervallen op een tiental meters schuin achter mij, een tweede volgde, die bijna op dezelfde plek in de grond vliel. Dan verdween de Indiaan, nadat hij een vreemde kreet had uitgestoten. Wat de bedoeling was, begreep ik niet. verscheen niemand meer aan de oostzijde van de rivier. Mijn beide Indianen waren zeer on rustig. Taipeke legde mij uit waarom. Deze Indiaan was geen Parintintin. En hij sprak daarbij het woord „Stö- capuk" uit en wees in ver ooste lijke richting. Hij legde mij uit, dat Indianen soms vele zonnen afstand, waarmee hij dagreizen bedoelde, van hun maloccas wegtrekken om op jacht te gaan, maar dat deze afstand hem wei heel groot leek, zodat hij vreesde, dat het een rooftocht zou zijn tegen de Parintintinsdat er velen zich in het bos konden ver bergen en dat zij in een kwade stem ming konden zijn, vooral tegen hem, die een Parintintin was. Dat was ook de reden, waarom hii zich ineens weg had gehouden. Ofschoon wij de hele dag de overzijde bleven bespie den, wees niets op het bestaan van menselijke wezens daar. Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17