Wat Noord-Beveland doet, doet Noord-Beveland goed Positie van de landbouw in veranderend Zeeland u«ei Eénrichiing verkeer op schiereiland Koor van Z.L M.-voorziHers „Nu Noord-Beveland door sterke dammen aan het vasteland is geklonken, is er reden voor de Noord-Bevelandse Z.L.M. dit heugelijke feit met een grootse landbouwshow te vieren. Bent U voornemens deze unieke manifestatie te bezoeken Wij heten U van harte welkom. G. M. F. Bom. levende zaken", merkte ir. Geuze op. „Het is soms wel eens te stormachtig gegaan, maar dat hoort nu eenmaal bij een nieuwe ontwikkeling". RESULTATEN De eerste jaren na de oorlog wa ren de bedrijfsresultaten door een strenge inmenging van de over heid niet bepaald gunstig te noe men, maar daarna zijn er goede jaren geweest. „Tot de beste dingsbeperking hadden de boeren, uitgezonderd die in de rampgebie den, de wind min of meer in de Gesptek mei it. M. A. Geuze gen, aldus ir. Geuze. „Uit dien hoofde zal hij meer moeten inves teren". Over het algemeen is het de boe renstand in Zeeland tot nu toe re delijk vergaan, maar in de toe komst zal het moeilijker worden, was ir. Geuze van mening. Hij zei de indruk te hebben, dat het op de kleine familiebedrijven, alsme- zeilen", vervolgde ir. Geuze. „De laatste vier jaren is het beeld ech ter bijzonder grillig. Over het al gemeen zijn de bedrijfsresultaten niet meer zo gunstig". Bij deze gespannen conjuncturele toestand vraagt de boer zich af hoe hij zijn werk gedaan moet krïj- de de grote bedrijven wel goed zal gaan, maar ten aanzien van de bedrijven van 20 tot 30 ha was hij minder optimistisch gestemd. Het vaste lastenprobleem neemt toe voor deze categorie boeren, be toogde hij. Ir. Geuze wees er voorts op, dat W KOSTER Jzn, voorzitter Z.L.M.- kring Axel „Ik spreek liever niet van een tentoonstelling, maar van een massale show. Duizenden zullen deze dag een kijkje willen nemen op het voormalige eiland. Noord-Beveland staat in het brand punt van de belangstelling, leder een zal met eigen ogen willen zien wat er aan de gang is". PW. C. VAN WESTEN, de nieu- we voorzitter van de Z.L.M.- kring Tholen, uit Oud-Vossemeer „Het moment voor de Noord-Beve- landse manifestatie is bijzonder juist gekozen. De waterstaatkundige werken vormen een extra-trekpleis ter en ik neem dan ook aan dat het bezoekcijfer zeer hoog zal liggen. Uiteraard interesseert de landbouw zich in het bijzonder voor de ten toonstelling van landbouwwerktui gen, want met de schaarste aan personeel is mechanisatie een le venszaak voor de boer". A W. CEVAAL, Grijpskerke, voor- zitter van de Z.L.M.-kring Wal cheren „Het is een voortreffelijke gedachte om op Noord-Beveland, waar paard en fokvee nagenoeg ontbreken, een dergelijk groots fes tijn op touw te zetten. Hier wordt iets bijzonders gebracht. Er zullen ongetwijfeld vele bezoekers komen. Het is een goede gedachte om de manifestatie op touw te zetten nu iedereen over Noord-Beveland en dammen spreekt". u J. VAN DER ZANDE, vice-voor- zitfer te Nïeuwerkerk, van de Z.L.M.-kring Schouwen- Duiveland „Als ze op Noord-Beve land iets aanpakken doen ze het goed. Ik verwacht veel van de Noord-Bevelandse Z.L.M.-dagen, want er zijn nog tal van Zeeuwse boeren die weinig contact hebben gehad met dit deel van het schier eiland". De Z.L.M. heeft verschillen- H de voorzieningen getroffen om de vele honderden au- to's, waarmee de bezoekers ij van de Z.L.M.-manifestatie zullen worden aangevoerd, te verwerken. Gedurende de manifestatie op 22, 23 en 24 juni zal van Kamperland af m het verkeer slechts in één n richting rijden. Op eigen kosten heeft de Z.L.M. de s weg onderlangs de duinen |i te Kamperland laten her- stellen, zodat het verkeer H thans via de gewone Ban- jaard-route naar het ten- toonstellingsterrein kan rij- den en via een andere kan worden afgevoerd. Als de grootste stroom auto's in de s M buurt van het tentoonstel- lingsterrein zal zijn gepar- II keerd, worden alle ver- m --- keersborden omgekeerd, zo- dat de Z.L.M.-bezoekers via I| dezelfde weg terug kunnen H rijden. Uiteraard zonder hinder te ondervinden van het tegemoetkomend ver- H keer, dat dan via de duin- n H weg wordt geleid. Op deze wijze worden de beste we- gen het meest benut. Er is n H parkeergelegenheid gescha- pen voor meer dan 4000 personenauto's en niet min- M der dan 80 bussen. liiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiir F DE GROENE, voorzitter van de Z.L.M.-kring westelijk Zuid-Be veland „De Noord-Bevelanders hebben groot gelijk dat ze nu een -nanifestatie op touw zetten. En ook al hebben ze er een paar jaar op moeten wachten, nu zijn ze dankzij de Deltawerken in het nieuws. Voor de buitenstaander is Noord-Beve land een van de beste landbouw gebieden van Nederland". En wat de manifestatie van Carel Briels be treft „Een gedurfde stunt, voor beeldig van aanpak". „De Zeeuwse landbouw is reëel genoeg, dut men in het alge meen geen overwegende bezwaren heeft tegen industrievesti ging, hoewel dit soms ten koste kan gaan van het verlies van landbouwgrond. Wij zijn nuchter genoeg om te beseffen, dat juist door industrievestiging de verschraling op het plat teland mede kan worden tegengehouden". Deze uitspraak te kenden wij op uit de mond van een der meest vooraanstaande landbouwfiguren in Zeeland: ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, voorzitter van de Zeeuwse Lundbouwmaatschappij. Tijdens een gesprek, dat wij in het kantoor van de V.C.S. te Roosen daal met ir. Geuze hadden, vertelde deze ons, dat zïcli in de komende jaren grote veranderingen zullen' voltrekken in de Zeeuwse landbouw. Als een van de belangrijkste punten noemde de Z.L.M.-voorzitter intensivering van de tuinbouw. Meer en meer boeren zullen zich in de toekomst wagen aan fruitteelt en groenteteelt. Zeeland woi'dt gerekend tot een van de beste landbouwgebieden in Nederland. Zeker niét ten onrech te, want de goede grond wordt be werkt door een bekwame boeren stand. Als zuiver agrarische pro vincie heeft Zeeland reeds voor de tweede wereldoorlog invloed on dervonden van het vrijkomen uit een zeker isolement, vooral door kortere afstanden. Met name noemde de heer Geuze de Moer- dijkbrug en de brug bij Dordrecht. „In 1935 moest je bij een uitstapje naar Holland zowel gebruik ma ken van het veer over de Moerdijk als het veer bij Zwijndrecht", ver telde hij. „Met de aanleg van deze bruggen en de toeneming van het verkeer, was het voor de Zeeuwse boeren gemakkelijker geworden ook eens een kijkje buiten de pro vincie te nemen en contacten te leggen. Je steekt er altijd wat van op", betoogde ir. Geuze. De twee de wereldooi'log betekende vooi vele landbouwstreken in Zeeland min of meer een ramp, want er was veel materiaal verloren ge gaan of kapot. Dit heeft echtei een snelle modernisering van de landbouw in Zeeland tot gevolg gehad. Een streek als West Zeeuwsch Vlaanderen, waar het oorlogs geweld diepe sporen had nage laten, was in 1948 al een var de best gemechaniseerde land bouwgebleden van Nederland Maar ook de andere streken bleven niet achter. „Enkele ja ren na de oorlog waren de me chanisatie en de motorisatie prijs voor de consumenten vaak duurder wordt, terwijl het aandeel van de agrariër op gelijk niveau blijft of zelfs daalt", zei ir. Geuze. De marges van het boerenbedrijf af tot de consument stijgen name lijk. Ook hierin zijn structurele veranderingen nodig, vervolgde de heer Geuze, die betoogde, dat juist dit punt een gevoel van onbeha gen schept bij de landbouwers. Zij delen niet mee in de stijging van de welvaart. Hij was verder van oordeel, dat men langzamerhand tot een cen tralisatie van de afzet zal moeten komen. Hier zullen de voetsporen van de tuinbouw moeten worden gedrukt. Óver de bedrijfsvergroting, die ve len als een noodzaak zien om tot een sterkere boerenstand te ko men, zei de Z.L.M.-voorzitter, dat men dit niet als een algemene „waarheid" moet beschouwen. De waarheid ligt bij een optimale menging van bedrijfsgrootte, be toogde hij. De uitvoering van het Deltaplan zag hij als belangrijk voor een betere afzet, met name van verse tuinbouwprodukten. In dit verband verwacht de land bouw ook wel wat van verzoeting van verschillende binnenwateren, die zullen ontstaan na de afsluitin gen. Gezien in het licht van de huidige ontwikkeling in de landbouw, die wijst in de richting van nog meer mechanisatie, achtte ir. Geuze de Z.L.HL-manifestatie iu Kamper land bepaald belangrijk. De expo sitie van landbouwwerktuigen is van belang met het oog op de noodzakelijke investeringen in de toekomst. de grote spreiding van gewassen, die tegelijk een rïsicospreiding in houdt en die ook een zekere op dracht is geweest van de Zeeuwse boerenstand, in de toekomst min der stringent doorgevoerd zal kunnen worden. De nieuwe situa tie zal de boer brengen tot een be perkter bomvplan, sprak hij als zijn oordeel uit. Dit houdt weer meer risico's in. TOEKOMST In de toekomst zal het landbouw bedrijf relatief werken naar een verlaging van 't kostenpeil, nood zakelijk door het tekort aan ar beidskrachten, aldus de Z.L.M.- voorzitter. Dit tekort aan arbeids krachten brengt grotere investe ringen met zich mee. In Neder land gaat het er niet om tot een meerdere produktie te komen, maar veel meer wil men de lasten drukken. Natuurlijk blijven er zeer bekwame en goed geschoolde arbeidskrachten nodig, want zij zullen met de dure machines moe ten omgaan. Eeu gunstig perspectief voor dc toekomst noemde ir. Geuze een verdere uitbreiding van de fruit teelt en groenteteelt. Over de ver schillende problemen in de land bouw „er is een wapenschouw van problemen" zei hij, dat hel afzetvraagstuk de meeste aan dacht vraagt. „We zien, dat de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11