Friederike Brion was „Gretchen" Morgenmiddag begint zomer officieel „We hebben Spoetniks maar geen schoenen" Voortrekkers een pijp vol genoegen JEUGDIGE VERSTEKELING HAD EXAMENPROBLEMEN DINSDAG 20 JUNI 1961 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ROND GOETHES HERREZEN HUIS (SLOT) Vriendschap met Schiller rn OT 1775 KOMT GOETHE J- REGELMATIG terug in het ouderlijk huis in Frankfurt. Nadat hij er zijn „Leiden des jurigen Werther" heeft geschre ven zal het hier zijn, dat zijn „Faust" gestalte gaat aanne men. Daarbij diende Friederike Brion hem tot model voor de „Gretchen"-figuur. Van 1770 tot 1771 had de dichter voor zijn studie in Straatsburg ver toefd. Daar ontmoette hij Friederike, een aanvallig Elzasser meisje, dat zijn hart in vuur en vlam zette. Maar tot een huwelijk met haar kwam het niet. Later zal Friederike in het dorpje Meissenheim in Baden gaan wonen. Zij is nooit getrouwd én sterft er in 1813. Maar toch zou zij bij het nageslacht bekend blijven: „Een straal van de dichterzon viel op haar, zo rijk dat hij haar onster felijkheid verleende", staat op haar graf. In haar Straatsburgse tijd heeft Friederike zeker niet gedacht, dat zij met zoveel roem de geschie denis zou ingaan Na zijn terugkeer uit Wetzlar werkt Goethe ijverig in zijn juridisch beroep en intussen blijft hij literair produk- tief. Hij verlooft zich niet lang daar na met Lili Schönemann, die hem tot inspiratie wordt ln zijn. „Lieder". Maar het engagement raakt in 1775 uit en als hertog Karl August hem laat uitnodigen naar Weimar te ko men, om daar natuurwetenschappen en filosofie te gaan doceren, neemt hij dit aanbod maar al te graag aan. Het Frankfurter Goethe Haus blijft intussen nog in de familie en pas veel later na zijn dood zal het tenslotte in handen komen van het „Hochstift". Dit werd gesticht door Goethe-vrienden, die nauwe relaties onderhielden met de „Goethe Gesell- schaft" in Weimar. In Weimar ontstaat een hechte vriendschap met Charlotte von Stein en in 1894 groeit een andere vriendschap: die met Schiller. Tussen béide dichters ontstaat een sportieve wedijver in het schrij ven van balladen. Huwelijk INTUSSEN HEEFT GOETHE Christiane Vulpius ontmoet en in 1788 begint hij een verhouding met haar, die spoedig een vrij huwe lijk wordt. Terwille van hun zoon huwt de dichter tenslotte Christiane voor de wet in 1806. Evenals Schiller werkte Goethe in zijn jonge jaren bij voorkeur 's nachts. Maar in te genstelling tot zijn kunstbroeder die beweerde alleen bij kaarslicht werkelijk geïnspireerd te zijn ging hij later tot een gedisciplineerder le ven over. Behalve zijn reis naar Italië maakte Goethe talloze tochten in zijn eigen land. Er zijn niet veel plaatsen, die werkelijk invloed hebben gehad op zijn leven en zijn scheppend werk. Wel was hij graag te gast in het huis van de filosoof Friederich Heinrich Jacobi, die in Pempelfort, bij Düssel- dorf woonde. Vaak ging hij ook naar de Rijngouw. Zo staat er in de Rochus Kapel, bij Bingen, een beeld van de heilige, dat de gelaatstrek ken van de dichter heeft. Als toneel schrijver had hij meer dan gewone belangstelling voor het theater. Zo bezocht hij dikwijls en graag de klei ne schouwburg in bad Pyrmont. Voor de Illustraties van Goethe's „Hermann en Dorothea" ging de schilder Kaulbach speciaal naar Butz- bach. in Hessen, want hij was over tuigd, dat de auteur hier ook zijn inspiratie had opgedaan. De schilder achtige markt in deze plaats maakt het waarschijnlijk, dat hij het bij het rechte eind had. De dichter, die vier maal voor de Hartz reisde, bezocht daar de laatste keer in 1805 de beroemde professor Gottfried Christoph Beireis, die college gaf aan de universiteit van Helmstedt. De universiteit is intussen verdwenen, maar het prachtige gebouw, dat er Binnenkort zal men ook in Neder' land gebruik kunnen maken van tjéldwisselautomatenDoor middel ran deze automaten sal men dus an dere automaten kunnen plunderen Voor het wisselen van een gulden en een rijksdaalder zijn diverse moge lijkheden, waarvoor verschillende automaten bestaan. Op de foto een van deze automaten. Andere financiering van wegenbouw bepleit Tjjdens de jaarvergadering van dc Koninklijke Nederlandse Automobiel Club (KN.A.C.) trad jhr. mr. J. Th. M, Smits van Oyen af als voorzitter. De leden kozen mr. A. W. baron van Imhoff, officier van justitie te 's Hertogenbosch, tot zijn opvolger. De lieer Smits van Oyen is 23 jaar voorzitter geweest. Baron Van Im- hoof is sedert 1938 bestuurslid van de club. In zijn laatste jaarrede zei de heer Smits van Oyen, dat zelfs de meest voorzichtige raming van de toene ming van het nationale wagenpark nog tot bijzondere maatregelen noopt. Wij staan met 550.000 op het ogen blik nog maar aan het begin van een massa-motorisering, waarvan de consequenties nog niet overal wor den aanvaard. Bewondering en dank verdient daar om de minister van verkeer en wa terstaat, die een plan voor 12.000 km autosnelwegen, te bouwen in 15 jaar, indient. De heer Smits van Oyen vroeg zich echter af, of dit plan met een éénjarig systeem van begroting gen kan worden verwezenlijkt, om dat de wegenbouw hierdoor onder deel van conjunctuur-politiek blijft. Opnieuw bepleitte spreker andere fi nancieringsmethoden voor de wegen bouw, het inschakelen van particu liere ingenieursbureaus en het leggen van de verantwoordelijkheid bij de aannemer. Een proef met dit laatste is uitstekend De Zweedse V.N.-troepen die uit het Midden-Oosten naar Kongo zijn overge plaatst, hebben hun honden meegenomen die in het gebied van Gaza voor het op zoeken van landmijnen werden gebruikt daar bij de toenemende aanwending van niet-metalen mijnen de elektrische detec tors weinig nut meer hebben. De veran dering van klimaat bleek geen bezwaar voor de honden, die net als de mensen zoutpillen nodig bleken te hebben. In deze kamer en aan deze schrijftafel heeft Goethe ge merkt. (Goethe-huis te Frank furt). huisvesting aan bood, staat er nog. Het draagt meer bij tot roem van de stad dan de bijzondere betekenis, die zij in onze tijd kreeg als belang rijke doorlaatpost in het IJzeren Gordijn. In de oostzone DE MEESTE STEDEN, DIE BE- langrijk voor Goethe's werk waren, liggen tegenwoordig in do oostzono van Duitsland: bijna grijpbaar voor het westen en toch juist iets te ver. Daar zijn behalve Weimar, Ilmenau, Jena, Domburg, Lauchstadt en de Broeken, alle die andere midden-Duitse plaatsen, die de Goethebewonderaar zo vertrouwd in de oren klinken. Aan de andere kant van de zone-grens ligt de dich ter in het graf van de Weimarse vorsten begraven. Daar is ook zijn mooie huis aan do Frauenplan met de bijzondere collecties. Het werd door zijn laatste; afstammeling, de kleinzonen Wolf en Walter, met zorg in stand gehouden, tot na Walters dood uit zijn testament bleek, dat het in 1885 als nationaal bezit aan groothertogin Sophie kwam. De geestelijke erfgenamen van Goe the hadden zich intussen verenigd in de „Goethe Gesellschaft Weimar", welke door zijn jaarboeken en tal loze geschriften een onschatbare bij drage leverde tot de kennis van Goe the's leven. Van tijd tot tijd komt het gezelschap op een centrale plaats in Duitsland bijeen, om de vele be langen te bespreken, die de wereld nog steeds bij de dichter heeft. Toen deze vereniging, na een onderbreking van dertien jaren, voor het eerst in 1952 weer in Essen vergaderde, was de kwestie van de zetel van het sec retariaat een belangrijk punt. De meeste leden wonen immers in de west-zone of in Berlijn. Maar eenpa rig werd toch besloten, dat Weimar het traditionele centrum moest blij ven. Een van de sprekers gaf als zijn overtuiging dat zó een klein, maar fijn orgaan als symbool van de Duitse eenheid intact bleef. Dat het Goethe-Haus in Frankfurt sindsdien eerder in betekenis heeft gewonnen dan verloren, bewijst ei genlijk te meer, hoe sterk die een heid nog is. Meer dan een miljoen mensen hebben er sinds 1949 al weer een bezoek gebracht. 0 De leider van de Amerikaanse nazi partij, George Lincoln Rockwell, is in New Orleans veroordeeld tot twee maan-' den gevangenisstraf en ruim 700 gulden boete wegens ordeverstoring. Rockwell en negen partijgenoten aan wie even eens geldboeten en gevangenisstraffen van 45 tot 60 dagen werden opgelegd, werden gearresteerd toen zij demon streerden tegen de vertoning van de film „Exodus". JULI GEMIDDELD WARMSTE MAAND Na 1945 eigenlijk twee echte zomers (Van onze weerkundige medewerker) Woensdagmiddag 21 juni 's middags precies half vijf is een belangrijk tijdstip, want op dat moment bereikt de zou bet hoogste punt op de noor derkeerkring eu het is deze hoogste zonnestand die de kalenderzomer in luidt. Het vreemde hiervan is mis schien dat wij het zomerseizoen laten ingaan op het moment dat de zon de hoogste stand al heeft bereikt, zodat de daarop volgende dagen langzaam maar zeker al weer korter worden. Wij blyven dan ook, daar zijn wij misschien weerkundige voor, meer voelen voor een blimatoligische in deling van de seizoenen waarbij de zomer op l juni begint en de volle drie maanden juni, juli en augustus duurt. Rond de langste dag komt de zon 's morgens al om ruim kwart over vier op en duikt eerst na negen uur in het noordwesten onder. In een heldere nacht wordt het langs de noordelijke horizon niet donker, Wanneer wij verder naar liet noorden gaan (vakantiegangers die in deze tijd van het jaar al eens een bezoek aan Lapland en omstreken brachten weten hier over mee te praten) blij ven de zon ook de hele nacht waar nemen. Automobilist nam na ongeluk de benen Een nat pak en de oplettendheid van een Hilversumse politieagent waren zaterdagnacht oorzaak, dat een auto mobilist uit Utrecht die na een door hem veroorzaakte aanrijding op Rijksweg 1 (Amsterdam-Het Gooi, over Muiden) de benen bad genomen kon worden opgespoord. De automobilist, A. R. reed om kwart voor twee op de derde rijbaan. Uit de richting Amsterdam naderde een klein busje, waar R. met zijn auto tegen op vloog. Het busje reed van de weg af het water in, de zwaar be schadigde auto van R. bleef nog juist boven de sloot, hangen. De bestuurder zelf echter kwam wel in de sloot terecht. Zonder zich om de gevolgen van de aanrijding te bekommeren nam hij de benen en wist een lift te krijgen van een scooterrijder. Zo belandde hij in Hilversum, waar hij door een politieagent werd aangetroffen. De politieman vertrouwde liet niet, nam de drenkeling mee naar het po litiebureau en informeerde bij om liggende politiebureaus of er soms iets gebeurd was. Hierbij kwam al spoedig de aanrijding te Muiden aan het licht. De man kon hierna niets anders doen dan bekennen, temeer daar het nummer van de auto bekend was. In het busje bevonden zich tien Urker vissers, die op de Noordzee hadden gevist en in IJmuiden met het busje waren afgehaald om naar huis te worden gebracht. Zeven van hen wer den gewond. In de loop van de mor gen zijn zij naar Urk teruggekeerd. 0 De Pakistaanse regering heeft het Pa kistaanse persbureau „Associated Press of Pakistan" in bezit genomen, in ver band met de slechte financiële toestand van het bureau. Een ambtenaar van het ministerie van voorlichting ls met de ver dere leiding belast. Zijn taak omvat o.m. de verzorging van een objectieve en be trouwbare nituwadl nen- alit wutförtlahd. Wij kunnen ons voorstellen dat het even een teleurstellend gevoel kan geven wanneer wij bedenken dat 1961 al weer zo ver is gevorderd dat het hoogtepunt, wat de zonnestand be treft, al weer is bereikt. Laten wij hier dadelijk aan toevoegen dat niet juni, maar juli gemiddeld de warmste maand is van het jaar zodat in de meeste gevallen het 'mooi ste en warmste zomerweer na de langste dag komt. Hierop zijn uitzonderingen, want ver leden jaar was het een week na de langste dag met de zomer afgelopen. Een korte terugblik op het voorjaar laai ons zien dat maart, april en mei totaal in De Bilt 424 uren zon hebben gebracht tegen 492 uren normaal. Dat mei de koudste en april de warm ste maand werd, dat het voerjdar vroeg was, maar de te koude mei een tegenslag opleverde met schadelijke nachtvorsten in de laatste meiweek. Ook zij opgemerkt dat het voorjaar in West-en Noordnederland droger bleef dan normaal, in het oosten en zuiden natter dan normaal. Hier de regencijfers van enkele hoofd stations met tussen haakjes de nor- in aalcyfers: Den Helder 87 (120 mm)Vlissingen 120 (130 mm)Gro ningen 120 (140 mm): De Bilt 136 (150 mm); Maastricht 192 (148 mm). Over het hele land werd dit voorjaar het natst in Heerlen met 266 mm en het droogst in Den Helder waar o7 mm viel. 1961 boven normaal? Na de laatste wereldoorlog (1945) hebben we twee opmerkelijk mooie en warme zomers gehad (1947 met in De Bilt 62 zomerse dagen en 1959 met 37 zomerse dagen). Onder officiële zomerse dagen wordt verstaan een temperatuur boven 25 C. Hiervan krijgt De Bilt er normaal per jaar 23, Den Helder 6, Vlissingen 11, Gro ningen 17, Winterswijk 27, Zuid- Limburg 29. Verwend zijn wij overi gens de laatste 15 jaar niet, want er kwamen meer te koude dan te warme zomers voor. Alle zomers met minder dan 10 zo merse dagen (zoals verleden jaar) mogen wel diep teleurstellende zo mers worden genoemd. Bovenstaande cijfers tonen duidelijk dat wij vooral de laatste zeven zomers vaak (te vaak) teleurgesteld zijn, waardoor 1961, naar wij hopen, ons zal sparen. Wie de pijp tot een van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt. NIEMEYER garandeert de kwaliteit BEDROGEN SOWJET-BURGERS KLAGEN AAN „Als uitschot declareren" (Van onze correspondent). Het Moskouse satirische tijdschrift „Krokodil" heeft een knuppel in hoenderhok gegooid. Het heeft name lijk een aanval gedaan op de uitschot- produktie van de Sowjetrussische consumptiegoederenindustrie. „We hebben ruimteschepen en spc niks", schreef liet blad dezer dagen verontrust, „maar geen meubels, die deze naam verdienen. Wat de staats- meubeifabrick van Wjasemak bij voorbeeld onder de naam van commo des verkoopt, zijn in werkelijkheid gedrochten uit wormstekig hout, die in een tentoonstelling van abstracte beeldhouwers thuishoren en niet in woningen". „Krokodil" ontving daar on zoveel geestdriftige brieven van lezers, dat ook de „Istwestia" besloot, haar ko lommen open te stellen voor lezers, die zich bedrogen voelden. De redactie van dit dagblad zond bovendien een verslaggever naar het bekende Mos kouse warenhuis „Gum". Kameraad Kamenew zo heet de zwaarbeproef de directeur van deze instelling kreeg de kans, zijn gemoed te luch ten: „We hebben in het afgelopen jaar in meer dan 100.000 gevallen de produktie van 200 fabrieken, die voor ons werken, als uitschot moeten de clareren", Hij nam de verslaggever mee naar stellages, <lie letterlijk vol gepropt waren met „voorwereldlijke" schoenen tot een waarde van 5 mil joen nieuwe roebel (5,5 miljoen dol lar), Hij vertelde, dat hij order had gegeven, deze schoenen niet eens aan de klanten te laten zien, omdat zij volkomen waardeloos waren en dus ook niet verkocht mochten worden. De leveranciers staan echter op volle dige betaling. KLEINERE ZAAK Wat een machtig warenhuis nis „Gum" zich veroorloven kan, is niet weggelegd voor een kleinere zaak iu de provincie. Ook het waardeloze uit schot moet aan de man worden ge bracht. Zo berichtte de „Istwestia" uit Tasjkent, de hoofdstad van Usbe- kistan, dat daar in de afgelopen win ter geen enkele wintermantel in de verkoop kwam, omdat de fabrieken achter waren geraakt niet hun leve ranties. Nu, in het voorjaar, zijn de wintermantels gekomen, tweemaal zoveel als besteld waren Ook de geschiedenis van dc 300 drink glazen, die door de fabriek „Rode Oktober" in Mogilew aan „Gum" geleverd werden, maakt thans de ron de door de Russische pers. Bii de eer ste aanraking met warm water, sprongen er 250 en de levensduur van de overgebleven 50 was maar heel kort. Wat hebben we eigenlijk aan onze trots óp het ruimteschip .Wostok?" vragen vele Russen. WVVVVVV>A/VVNAA<\A/SAAA'\iVvVV\Ai\A/V\VVVV\A»'VVVWVVVVV* j Een 15-jarige schooljongen uit Bombay bekende, dat hij zich uit vrees voor de woede van zijn ouders over zijn slechte examenresul taten een maand geleden op een Italiaanse lijnboot had verstopt. Terrence Sarrao werd op de lijnboot Roma op acht mei ontdekt, nadat hij twee dagen op het dek had geslapen en had geleefd van het voedsel dat vriendelijke passagiers hem hadden toegestopt. Dat hij het Italiaanse voedsel niet kon verdragen.' leidde tenslotte tot zijn ontdekking. De jongen werkt nu als liulp van de scheepsadniinistratie, maar wordt, wanneer het schip een haven aandoet in zijn hut opgesloten. Hij mag pas aan wal wanneer de Roma via Sydney, Brisbane en Singapore, terugkeert naar Bombay. „Ik was bang toen ik mij op het schip verborg, maar ik maak mg nu meer zorgen over de wijze, waarop mijn ouders zullen reageren op mijn vlucht, dan over mijn slechte cijferlijst", aldus Terrence. Antisemitische aanslagen in Buenos Aires Te Buenos Aires hebben onbekenden vanuit een auto een bomaanslag ge pleegd op een joodse synagoge. Hoewel de vlammen lioog opspron gen, bleef de. materiële schade be perkt. Vorige week hebben onbekenden een bom in een bioscoop geplaatst, waar een film over het leven van Eieh- mann draaide. Een student werd ge arresteerd die een zelfgofabriceerde bom in een bioscoop had lalen om- ploffen. w-ar ook de film over Elch- mann werd vertoond. Twee Amerikanen, die met liun vlieg tuigje na motorstoring gevolgd doör brand, een noodlanding op zee hadden moeten maken, zijn na tien dagen op een vlot te hebben rondgedreven, od onge veer 150 km afstand van de kust van de Golf van Mexico opgepikt. 7.ij hielden zich in het leven me» oen op het vlot terecht gekomen vliegende vis en een beetje regenwater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7