was nergens meer! Jaarverslag Stichting Zeeland 1959-1960 Debat in Middelburgs aanbesteding school raad over SPORTWEEK SOUBURG GEOPEND 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 JUNI 1961 NIET ALLEEN CHR. AANNEMERS VOOR CHR. SCHOOL Advertentie) OVERZICHTELIJK GEHEEL Akkoord met verlaging stroomtarieven; restauratiesubsidie lutherse kerk Nieuwstraat-Korte Delft; 19.000, voor een nieuwe gashoofdleiding in de Lange Delft, terwijl de raad ook besloot mee te werken aan de op „Vijvervreugd" te stichten inrichting voor minder begaafde kinderen. Voor de financiering van diverse objecten werd een geldlening gesloten van 5 ton. Tijdens de rondvraag zei de heer Berenpas op een vraag van de heer Schot, dat de bouwpolitie proces verbaal heeft opgemaakt in verband met de verbouw van een winkelpand in de Lange Delft. De verbouw is na melijk niet uitgevoerd in overeen stemming met de bouwvergunning, verklaarde de loco-burgemeester. Op een vraag van mevrouw M. van Loo- van Loo over de vertegenwoordiging van het gemeentebestuurbij de in stallatie van de nieuwe burgemeester van Folkestone antwoordde de heer Berenpas, dat het de bedoeling was 't gemeentebestuur te doen vertegen woordigen. Door allerlei omstandigheden was dit echter niet mogelijk, zodat door de sportrelatie met de Engelse badplaats de voorzitter van de sport- adviescommissie de aangewezen fi guur was om Middelburg te verte genwoordigen. Ook wilde mevrpuw Van Loo we ten waarom de pers niet uitgeno digd was tijdens het „objectenbp- zoek" van de raad. „Dat had wel gekund en het was wellicht beter geweest dat te doen, maar we vonden de zaak eigenlijk van geen grote importantie", zei de heer Berenpas. „Er was echter niets geheims", verzekerde hij, „maar we wilden de journalisten, die al zoveel te doen hebben, sparen". Tot slot drong de heer Hesselink er op aan om ernstig aandacht te be steden aan de vrije zaterdagmorgen %-oor de scholen. De heer Hoek ver zekerde, dat dit gebeuren zal. Schip loopt vol water De heer J. Jumelet, schipper van de „Bru 30", werd zaterdagmorgen om 4 uur uit bed gebeld, met de medede ling dat zijn schip vol water liep. Er waren vlug mensen ter plaatse en met een pomp van de „Bru 5" werd tot half zeven gepompt. Hierna werd het schip door de „Bru 7" naar de stellingen aan de Lange Dam ge sleept, wa_r men de schade vaststel de. Deze wordt geschat op ca. f 2000. De oorzaak schrijft men toe aan het springen van een plaat. in de directie van de werf van P. Smit Jr., in de plaats van de heer J. M. L. Ouwerkerk. Van de vele sche pen die onder de leiding van de heer Giljam op deze werf zijn gebouwd, neemt de ijsbreker Yaakarhu, die In 1925 aan Finland werd afgeleverd, een bijzondere plaats in. De Finse re gering benoemde de heer Giljam in dat jaar tot Commandeur in de Orde van de Witte Roos van Finland. Voor de vaart op de Rijn bouwde P. Smit Jr. in die jaren verschillende sterke sleepboten. De werf had ook een belangrijk aan deel in de bouw van de Nieuw Am sterdam en bh de stapelloop van dit schip kende H.M. de Koningin ir. Giljam de onderscheiding van Offi cier in de Orde van Oranje Nassau loc. den kunnen resulteren in het opstel- Ie# van een sociaal plan ten be hoeve van het platteland, wordt er in het jaarverslag geopperd. Recreatie Een tweede terrein, dat Speciaal ge noemd wordt, zijn de sociale aspec ten van recreatie en toerisme. Ge zien de koortsachtige ontwikkeling iu dit vlak, niet name in de kustgebie den, meent de Stichting Zeeland, dat hier voor haar een speciale taak is weggelegd voor het bestuderen en aangeven van met name sociale ge zichtspunten. Om doublures te voor komen zal echter eerst contact wor den gezocht met de reeds bestaande overleg-organen. Verder wordt" in het verslag gewag gemaakt van een vermindering van de omvang van de staf, hetgeen een wonderlijke situatie wordt genoemd, gezien de nieuwe taken, die de Stich ting in de afgelopen jaren op zich nam en gezien ook de uitbreiding van de bestaande werkzaamheden. Het meest nijpend wordt de situatie met betrekking tot het culturele werk genoemd, terwijl ook voorzieningen nodig zijn in verband met taken van sociale planning en in de administra tieve sector. In verband hiermee is bij rijk en provincie subsidie ge vraagd voor uitbreiding van de staf met drie krachten in de loop van 1961. De hoop is gewettigd, dat hieraan zal worden voldaan, zodat het niet nodig zal zijn de noodzake lijke werkzaamheden stop te moeten zetten. Jeugd en sport Met betrekking tot de activiteiten van de Zeeuwse Sportraad wordt opgemerkt, dat de grote toeloop van de jeugd naar de sportorgani saties een belangrijke vraag op werpt, wat de behoefte aan ge kwalificeerde jeugdleiders en jeugdvorming in het kader van de sport betreft. Aan dit vraagstuk zitten vele kanten, waarop de Sportraad alleen geen antwoord kan geven. Het ligt dan ook in de bedoeling van het bestuur hierover in breder verband van ge dachten te wisselen. Tevens zal in 1961 aandacht worden besteed aan de verhouding overheid-sport, waar toe met name de gemeentebesturen benaderd zullen worden. Wellicht is het bijvoorbeeld mogelijk een con tactdag te organiseren voor de be sturen van de sportorganisaties en van de gemeenten, aldus, wordt ge opperd. Veel aandacht wordt in het verslag vervolgens besteed aan het amateur toneel. Het Zeeuws Landjuweel, het beroepstoneel, ballet, muziek en de beeldende kunsten in Zeeland. Zeeuws Landjuweel lVat het Zeeuws Landjuweel betreft wordt opgemerkt, dat in het seizoen 1960-1961 het Zeeuws Landjuweel voor het eerst als voorronde zou gelden voor het Nationaal Landju weel, hetwelk en dit is onze trots, aldus het verslag naar Zeeuws voorbeeld in iedere provincie zal worden gehouden. In de andere provincies echter ble ken de voorbereidingen niet in zo'n gevorderde staat als in Zeeland. Het comité „Nationaal Landjuweel" zag zich derhalve genoodzaakt deze lan delijke toneelwedstrijd naar het sei zoen 19611962 te verschuiven. Zee land volgde dit voorbeeld. Verder wordt met veel waardering gewag gemaakt van het werk van de tonoeJ- adviseur Jan Lemaire jr., die op 2 februari 1960 overleed. Op het gebied van de bejaardenzorg werd ruime aandacht geschonken aan de voorlichting. Het bleek, dat de vrijetijdsbesteding eenzijdig ge richt was; bovendien is de situatie meestal zo, dat de bejaarden een volkomen passieve rol in dit geheel vervullen en zelfs geen eigen stem in de gang van zaken van hun „eigen sociëteit" hebben. Voorts hield de Slichting een groot aantal enquêtes over allerlei onder werpen, werden plaatselijke onder zoeken verricht en werd een groot deel van de tijd beschikbaar gesteld voor het uitbrengen van nota's en kleinere adviezen. B. en w. van Rilland in feestend Zaandam Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de stad Zaandam brachten b. en w. van Rilland-Bath alsmede de muziekvereniging „Ril- landia" een bezoek aan deze Zaan stad. De reden van dit bezoek is de band tussen beide plaatsen, die is ontstaan doordat Zaandam na de watersnood Rilland-Bath adopteerde, te verstevigen. De ontvangst van hot gezelschap op het feestterrein te Zaandam was bij zonder hartelijk. Nadat „Rillandia" een concert had gegeven werd de gasten een lunch aangeboden. Tij dens deze lunch was het de voorzit ter van het muziekgezelschap, de heer J. Koppejan, die als tolk van de muzikanten met hun dames har telijk dank bracht voor de ontvangst. Vervolgens maakte ..Rillandia" een mars door de stad. Voor het stadhuis gaf de Rillandse muziekvereniging nog een concert ter gelegenheid van een echtpaar dat 60 jaar in de echt was verenigd. Op de terugweg van Zaandam naar Rilland bezocht het gezelschap nog Rotterdam, waar men genoot van een Cinei'ama-voor- stelling. Examens Aan het Koningin Wilhelmina lyceum te Oostburg slaagden voor het eindexamen h.b.s.-A. Daan Dek ker te Oostburg; Fermijn v. d. Plas- sche te Oostburg; Mady Everwijn te Zuidzande; Nico Schilders tc IJzen- dijke. Geen der kandidaten werd af gewezen. ,fieze opening is voor mij geen opofferingzei burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg maandagavond bij de ope ning van de Souburgse sportweek 1961. Op het sportveld in Souburg stonden toen véle jeugdige sportlieden opgestelddie vanaf het Oranjeplein achter „Vlijt en Volharding" in optocht door het dorp waren getrokken. Van de evenementen, die op het programma voor de komende week staanroemde de heer Stemerding vooral die van zaterdag. De burgemeester werd met een kort woord ingeleid door de voorzitter van het sport week-comité, de heer L. v. d. Berge. Na het openingswoord gaven gymnasten en gymnastes van „Astrow" en Zuid westers" turndemonstraties. Op de foto 'n aantal gymnastjes op de evenwichtsbalk. FOTO P.Z.C.) Middelburgs raad heeft zich maandagmiddag temidden vau een „lawine" van veertig raadsstukken in een fiks onderwijsdebat gestort, toen de be schikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een ulo op gerefor meerde grondslag (aan de Koninginnelaan-hoek Breeweg) aan de orde kwam. Tegen het voteren van het gevraagde krediet van 321.000,had de raad geen bezwaar, maar wel werd er van verschillende kanten ge ageerd tegen het voornemen van het schoolbestuur om voor de aanbeste ding alleen prot.-christelijke aannemers uit te nodigen. „Wanneer het schoolbestuur zelf de gelden bijeengebracht had, zou er geen bezwaar - gelden. Maar nu het om overheidsgelden gaat, moeten er geen aannemers uitgesloten worden", betoogde de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.). „Het kiezen van een aannemer is het recht van een bestuur. Dat ligt bui ten de beoordeling van b. en w. en de raad", betoogde wethouder J. S. Hoek (a.r.). „Er is geen wettelijk middel om dat tegen te houden". Wethouder drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.) vond die discriminatie evenmin prettig. Hij kon de opvat ting van zijn collega Hoek dan ook niet delen. De heer M. Wattel (a.r.) leidde de discussies even op een zijpaadje met de vraag wanneer die school en ook de nieuwe gerefulo ter vervanging van die op de Nieuwe Haven gebouwd zullen worden. „Dat moet afgewacht worden", zei de heer Hoek. „Het departe ment houdt er een vast systeem op na, waarbij goedkeuringen af gegeven worden naar volgorde van binnenkomst". Maar de heer Hubregtse rangeerde de besprekingen weer snel op het aanbestedingsspoor. Hij wilde weten hoe de raad dacht over deze gang van zaken. De heer A. J. Schot (s.g. p.) gaf daarop de gedachtengang van het schoolbestuur weer. Het is een verzoek van dit bestuur of het op deze wijze kan aanbesteden. Kan dit niet zo, dan anders, aldus de heer Schol. Niet inmengen Wethouder A. J. Kaland (c.h.u.) zei vervolgens het onjuist te achten, dat de raad zich mengt in de besteding van gelden, die hij volgens de wet aan het schoolbestuur ter beschik king moet stellen. „Maar het is toch een eerste taak van de raad ervoor te zorgen, d£t met overheidsgelden zo zuining mogelijk wordt omgespron gen", betoogde wethouder Wester hout. „En wanneer men aannemers uitsluit, krijgt men niet de grootst mogelijke graad van' zuinigheid". Mr. P. van Empel (c.h.u.) liet een waarschuwend geluid horen. „Voor dat we stappen ondernemen, moeten we toch eerst weten tot hoever de be voegdheid van het schoolbestuur reikt", betoogde hij. „Maar er is ccn groot misver stand", zei dc heer Schot. „Het schoolbestuur heeft niet te beslis sen hoe de school aanbesteed wordt. Die beslissing heeft de mi nister. En als de minister of b. en w. het niet met de mening van het schoolbestuur eens zijn, dan moet het anders gebeuren". Loco-bur gemeester A. J. Berenpas stelde uiteindelijk voor om de door de heer Hubregtse gevraagde uit spraak uit te stellen tot een vol gende vergadering. In de tussen tijd kunnen b. en w. de zaak aan de minister voorleggen. Aldus werd besloten. Stroomtarieven Vervolgens ging de raad akkoord met de door b. en w. voorgestelde verlaging van de elektriciteitstarie ven. Het basistarief voor veriich- tings- en huishoudelijke doeleinden blijft hierbij ongewijzigd: 31 cent per kWh, het vastrechttarief wordt ver laagd van 9 naar 814 cent per kWh en een extra vastrechttarief van 7 cent per kWh (dat voordelen ople vert bij een gebruik van meer dan 1200 kWh per jaar) ingevoerd. Tij dens de zogenaamde „speruren" voor kracht en andere doeleinden wordt het tarief verlaagd van 30 naar 27 cent per kWh en wanneer buiten de speruren stroom wordt afgenomen is een verlaging van 2 cent naar 17 cent per kWh van kracht. Voor de restauratie van de Luthex-se kerk (in totaal 45.000.en van het orgel van die kerk 51.000, besloot de raad met 20 pet 19.200,maximum te subsidië ren. Mr. Van Empel hoopte, dat meer ingezetenen zullen mogen genieten van het straks gerestaureerde orgel. De heer Berenpas verzekei'de, dat b: en w. het verzoek hiertoe zullen doen. Ook besloot de raad het winkelpand met woning Maasstraat 68-70 aan te kopen de enige van de zes, die niet verkocht kon worden. De raads leden hadden liever een andere oplos sing gezien, daar men het principieel onjuist vond, dat het risico niet door de gemeenschap wordt overgenomen. Wethouder Kaland was het hiermee eens. „Maar waar het particulier te- „Toch moet V voorzichtig zijn ten aanzien van het „schele-ogenaspect", waarschuwde de heer B. A. Hesse link (v.v.d.): „als je maar lang ge noeg wacht, doet de gemeente het wel"Waarop do heer Kaland verzekerde, dat het hier een uitzon deringsgeval betreft. Verder werden nog de volgende kre dieten verleend: 39.000 (aanvul lend) voor de ombouw van het hoog spanningsnet; 98.000,voor een rioolafvoer-duiker onder de nieuwe Sloeweg; 86.000,voor de bouw van een winkelpand op de hoek Eindexamen B aan r.h.b.s. te Middelburg Bij het op 15, 16, 17 cn 19 juni af genomen eindexamen aan de rijksho- gere burgerschool en middelbare school voor meisjes te Middelburg, afdeling B, slaagden de volgende leerlingen: Wim Coppoolse, Grijpskerke; Huib Ghijsen, Middelburg; Jan Harpe, Meliskerke; Tjerk de Jong, Piet, Hein Kolkman. Ferdi dc Konink, Ko Maas, Ben Malipaard, Frans Minder- houd, Hans Osterthun, Leendert Pa- rent, Jilles Ultee, Gerrit-Jan van Wiggen allen te Middelburg; .Tohan Marteijn, Amemuiden. Afgewezen: geen. kort schiet, heeft de overheid een taak", verklaarde hij. „Het blijkt, dat wij als overheid meer vertrouwen in de ontwikkeling van Middelburg hebben als het particulier initiatief", voegde bij er aan toe. Uitzondering Ir J. B. Giljam tachtig jaar Ir. J. B. Giljam, tot 1 juli 1957 direc teur van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf v/h P. Smit Jr. te Rot terdam, zal op 17 juni 80 jaar wor den. Ir. Giljam is te Goes geboren. Hy be zocht de h.b.s. in 3Iiadelburg en liet zich in 1900 Inschrijven als student aan de toenmalige Polytechnische School te Delft. Nadat hij zijn diploma als werktuig kundig ingénieur hadbehaald, trad hij iri dienst van een Berlijnse machi nefabriek. waar hij zich vooral heeft beziggehouden met de bouw van in stallaties voor gasbedrijven. Op 1 januari 1910 trad hij in dienst van het gemeentelijk gasbedrijf tc Rotterdam, waar hij, met directeur ir. M. Sissingh, zich gewijd heeft aan de ontwerpen voor de fabriek aan de Keilehaven en de modernisering van de gasfabriek op de linker Maasoe ver. Niet lang daarna vertrok hij naar de staatsmijnen in Limburg, waar hij chef werd van het werktuig kundig bureau van dat bedrijf. In 1915 keerde hij naar de Maasstad terug a.ls hoofdingenieur bij de Steen kolen Handels Vereniging. Op 30 juni 1919 werd hij opgenomen Ongepoetsteschoenen,afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwenU kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, die langer blijft. De beroemde Erdai-pelikaan geeft goede raad f* m JÊt Begin de dag •t-f' niet dc Erdal-minuut: superglans in 1 minuut! m Op 26 juni opening van mosselseizoen 1961-'62 Het mosselseizoen 1961-1962 vangt aan op 26 juni a.s. Van 19 tot 24 juni zullen bij de controleur te Bruinisse monsters ingeleverd kunnen worden. De eei'ste twee weken van levering zal ƒ1,per ton exti'a worden uit gekeerd. Plattelandsontwikkeling vraagt aandacht Van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk- te Middelburg is het jaarverslag over 1959 en 1960 verschenen. In een handzaam en overzichtelijk boek werkje van 64 pagina's wordt hierin op duidelyke wyze een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden van de Stichting Zeeland, onder meer op het gebied van de sociale planning en opbouw, jeugd en sport, kunst en cultureel werk en maatschappelijk werk. Bovendien wordt in een aantal bijlagen uitvoerig aandacht besteed aan het werk van de Zeeuwse Cul turele Adviesraad, de Zeeuwse Sport raad, de Provinciale Zeeuwse Jeugd raad, commissies en vertegenwoordi gingen in diverse organisaties. Onder de titel terugblik en perspec tief wordt in het verslag een over zicht gegeven van de taken van de Stichting Zeeland en een beleid voor de toekomst uitgestippeld. Als een van de vraagstukken die hierbij de aandacht vragen, wordt de platte landsontwikkeling genoemd, een ter rein waarop de Stichting Zeeland zich in de afgelopen jaren wel be wogen heeft, maar wellicht minder nadrukkelijk en concreet dan mis schien gewenst was, aldus het ver slag. Hoewel het niet eenvoudig genoemd wordt, om tussen de vele belangrijke taken een keuze te doen en prioritei ten vast te leggen, zal aan de ont wikkeling van het Zeeuwse platte land in de komende tijd door de Stich ting Zeeland de nodige aandacht worden besteed. In dit verband wordt gedacht aan de vorming van een niet te grote werkgroep, die zich concreet zal moeten afvragen, welk beleid met het oog op de sociale as pecten van de plattelandsontwikke ling de komende jaren vereist is. Wellicht zouden deze wei-kzaamhe- Ontvangsten Z.V.T.M. in '60 hoger dan jaar daarvoor De Zeeuwsch-Vlaanische Tramweg- maatschappij N.V. viert vandaag (dinsdag) haar 50-jarig bestaan. "Uit het jaarverslag, dat in de algemene aandeelhoudersvergadering van van daag wordt uitgebracht, blijkt, dat de ontvangsten in 1960 nogal wat hoger waren, dan in het jaar daarvoor. Volgens het jaarverslag zijn hiervoor drie oorzaken: het weer, dat tijdens het verslagjaar nogal nat was, het geen het vervoer per autobus deed toenemen: het invoeren van een ta riefsverhoging, tengevolge van een vrij sterke loonsverhoging. De ver snelde amortisatie van de 2% obli gatierekening is in 1960 voortgezet door het uitloten van nominaal f75.000.In het verslag wordt de verwachting uitgesproken, dat het restant geheel in de loop van 1961 wordt afgelost. In 1960 bedroegen de bedrijfsont- vangsten f 1.365.788,32 (in 1959 f 1.273.627,60) en de bedrijfsonkosten f 1.134.633,58 (in 1959 f 1.061.343,05). Het voordelig saldo van de bedrijfs- rekening 1960 was dus f231.154,74 en dit lag f18.870,19 hoger dan het saldo van 1959, dat f 212.284,55 be droeg. Bij de lijndiensten van de Z.V.T.M. werden tijdens het verslagjaar 1.744.447 reizigers vervoerd, terwijl 857 extra busreizen werden gemaakt, Op de winst- en verliesrekening be loopt het winstsaldo over 1960 na afschrijving van f 215.121.10 een bedrag van f41.576,38. De directie stelt voor om daaraan de volgende bestemming te geven: f 4500,aan aandeelhouders (2% dividend over f180.000); f6735,voor amortisatie der 2'4 obligatielening (1 van f 673.500,f 4500.aan aandeel houders (nog 2V> dividend over f 180.000) en f 25.841,38 voor amorti satie obligatierekening. Als dit voor stel wordt aanvaard, dan kan het 21ste dividendbewijs dér aandelen be taalbaar worden gesteld met 5 oi f 3,75, onder inhouding van 15 di videndbelasting. Voor amortisatie voor de 2Vs obligatierekening is dan f32.576,38 beschikbaar. De ba lans per 1 januari 1961 geeft aan ac tiva en passiva een totaalbedrag aan van f 1.230.568,65. Nieuwe vleugel van Randwijck gereed Het hervormde rusthuis Randwijck" te Goes heeft een flinke uitbreiding ondergaan. Er is een gehele nieuwe vleugel aangebouwd, die 'n capaciteit heeft van vierendertig bedden. Hier door is de totale capaciteit, van het tehuis verdubbeld. Volgende week lean ccn begin worden gemaakt met het ingebruiknemen van de eerste verdieping van de nieuwe vleugel. Over enkele weken zal de begane grond gereed komen. De officiële opening zal omstreeks september worden verricht. (FOTO P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6