A.N.W.B. bepleit in jaarverslag intensievere verkeersöpvoeding Verpleegde vermoordt taxi-chauffeur N.V.V. verbaasd over a.s. huurverhoging KLANKBORD dinsdag 20 juni 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 UITBREIDING VAN VELE DIENSTEN Voor toeristenbond en wegenwacht 200.000 nieuwe leden in tien jaar Met voldoening constateert de kon. 'toeristenbond A.N.W.B. in zijn jaarverslag over 1960, dat dit jaar kon worden ingegaan met ruim 454.000 leden en 311.000 wegenwachtleden. In tien jaar tijds werden 200.000 leden en 200.000 wegenwachtleden aangewonnen. Gewezen wordt op de uitbreiding der diensten zoals de wegenwacht radio-dienst, een repatriëringsdienst, het instellen van een mobiel kantoor, van het ww-station „Pauw molen" alsook van het nieuwe hoofdkantoor. Op het punt van natuurbescherming en recreatie, waarbij ruilverkavelin gen zorgen baren, wordt herinnerd aan het plan voor de „groene zone" tussen het Amsterdamse Bos en de Kralinger Hout bij Rotterdam. Drie landschapsarchitecten werken dit plan, waarin vele soorten recreatie mogelijkheden worden opgenomen, uit. Naar mening van de bond voert het ministerie van O. K. en W. een bekwaam aankoopbeleid ten aanzien van natuurterreinen. De regering stelde gelukkig meer geld voor re creatie, toerisme en natuurbescher ming beschikbaar. Men is blij, dat de monumentenwet de Tweede Kamer is gepasseerd en vraagt zuchtend om een natuurbeschermingswet. Buitenland I>e trek van Nederlandse toeristen naar het buitenland richtte zich in 1960 niet allereerst meer op Italië, zoals in 1959. De belangstelling voor Duitsland bleef gelijk en die voor Frankrijk steeg weer. Zo ook die voor Denemarken en Griekenland. De A.N.W.B. verstrekte in 1960 100.000 reisroutes, waarbij ruim 1000 voor „verre landen" als Turkije. Israël, Rusland, Tsjecho-Slowakije en Marokko. De belangstelling voor het. huren van bungalows in eigen land, de Riviera's van Frankrijk, Italië en de Spaanse Costa Brava was zo aan zienlijk. dat eind 1960 tal van bedrij ven voor 1961 volgeboekt waren. Wandelen Ook de wandelactiviteit groeit. Ne genduizend personen namen aan A. N.W.B.-wanaeltochten deel. Aan wan- delbewijzen voor afgesloten terreinen werden 4400 stuks afgegeven. Verleden jaar werden 196.908 nieuwe kampkaarten en kampcerpaspoorten afgegeven en 184.055 verlengd. Daar naast nog 41.718 internationale kam- peercavnets. Een groei met tiendui zend stuks. De watersport trekt jaarlijks duizenden nieuwe beoefe naars Ontsluiting van watersportgebie den met aceommadatie is dringend nodig, aldus het jaarverslag. Ver wacht wordt, dat behalve Zuid- Holland en Friesland ook andere Verheugd Verheugd zijnde over het plan-Kort hals om in 15 jaar 1200 km nieuwe autowegen te bouwen, betwijfelt de A.N.W.B. echter, of deze wegen met de tegenwoordige werkwijze verwe zenlijkt zullen kunnen worden. Aan gedrongen wordt op minder omslach tige voorbereidingen Eerekend wordt, dat in 15 jaar 6,2 miljard gul den voor het wegennet moet worden uitgegeven, gemiddeld per jaar 400 miljoen gulden. Geen strafvervolging in R.D.M.-ramp De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam zal geen straf vervolging instellen naar aanleiding van het ongeval bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij op 5 april. Gebleken is dat het drama, aan boord van de Liberiaanse tanker Mathieson, dat aan zeven personen het leven heeft gekost, niet is te wijten aan grove schuld van één der monteurs, die aan koolzuurinstallaties werk zaam waren. De officier is tot deze conclusie gekomen na een uitgebrei de voorlichting door deskundigen. Echtscheiding broer van koningin Fabioia Volgens het- in Mexico verschijnende dagblad No vedades, heeft de actrice Rosita. Arenas echtscheiding aange vraagd van Don Jaime de Mora y Aragon, broer van koningin Fabioia van België. Don Jaime trad in 1959 met de Mexi caanse actrice in het huwelijk., Zes maanden later gingen beideri uiteen. .Het zwarte schaap van de familie De Mora verblijft op het ogenblik in Rome, waar hem kleine rollen in films zijn toebedeeld. STR A ATN AAM. Bu rgemeester Charlotte Whitton Van Ottawa in Canada heeft de belofte ingelost dat zij een straat in haar stad zou noe men nar.v haar aartsrivaal gemeen- tesecret.v. s Paul Tardif. Alvorens Tardif üc buigemeestersc kon bedan ken, liet miss Whitton hem weten dat de keuze was gevallen op de straat die leidt naar het nieuwe rio- leringsbedrijf. En zo heeft een eerzuchtig hoofd ambtenaar zijn zin, en een vrouw al is zij dan burgemeester haar wraak. Veel aandacht wordt besteed aan stedelijke verkeersproblemen. Men becijfert, dat in nieuwe wijken met 20.000 bewoners 6,2 hectare grond .voor parkeerdoeleinden (4 tot 5 pro cent) aanwezig moet zijn. De steden kampen met aanzienlijk geldgebrek voor verkeersverbeteringen. In de 14 grootste gemeenten gebeurde in 1959 60 percent van de verkeersongevallen (óp 3,8 miljoen inwoners) tegen 20 percent in de overige gemeenten en 20 percent buiten de bebouwde kom men, V eiligheidsgordels Met kracht werd in 1960 door de kon. toeristenbond propaganda voor het gebruik van veiligheidsgordels in auto's aangepakt. Aan het dui zelingwekkende bromfietsvraagstuk werd blijvend aandacht besteed. Opnieuw werd in het jaarverslag aangedrongen op een intensievere verkeersopvoeding. ook op mid delbare scholen, mede door middel van de publiciteitsmedia. Het rij- onderricht voor het rijbewijs dient kwalitatief nog sterk te worden verbeterd. Het ontwerpen van een „voortgezette rijopleiding" wordt bestudeerd. Noodzakelijk is voorts een eigen ver- keersweterischappelijk onderzoek, aangepast aan de Nederlandse ver keersomstandigheden, in te stellen. De bond verwacht, dat na tien jaar langaandrang, in het lopende jaar de eerste stappen in deze richting zullen worden gezet. Pech Het korps van 242 wegenwachten hielp in 1960 bij 176.543 pechgevallen. De hulpverlening kon aanzienlijk worden verbeterd door een begin van gebruik van radio, mobilofoon en te lefonie via de eerste vaste hulppost Pauwmölei» onder Delft en een reeks „praatpalen". In 1960 plaatste de A.N.W.B. 251 wegwijzers, 1164 richtingborden, 116 paddestoelen, 58 riviernaamborden, 248 kampeerborden en 44 telefoon borden. In totaal staan '17.000 A.N. W.B.-borden langs de Nederlandse wegen. Alleen al het aantal blauwe richtingsborden nam in 1960 van 3399 tot 5584 stuks toe. De eerste in 1960 ontwikkelde verlichte weg wijzers voor doorgaande routes in grote steden werden begin 1961 in Eindhoven geplaatst. DRAMA BIJ AMERSFOORT Sleutels waren vooral bewijzen van misdaad De Amersfoort.se taxichauffeur W. van Veen endaal (2 8 jaar en vader van vier kinderenis gisternacht tui sen half,t%vee. en half drie vermoord in Bunschoten. Net door de officier ■van justitie mr. W. 71. O verheek mei assistentie van de substituut-officier van justitie mr. G. H. C. van Dijke, beiden uit Utrecht, ingestelde onder zoek heeft gistermiddag tot de ont knoping van dit drama geleid. Men was vrijwel onmiddellijk op het spoor van een jongeman, van wie het signalement door een collega van Van Veenendaal, de taxichauffeur Wijnands, aan de politie was doorge geven. Wijnands had zondag tegen middernacht op het Stationplein in Amersfoort een pasagier in de wagen van Van Veenendaal zien stappen. In de loop van gistermorgen is Wij nands met de dader geconfronteerd. Deze was door de politie van Barne- veld in arrest gesteld. Het was de 21-jarige R. van de V. uit Spakenburg, die ter beschikking van de regeling- was gesteld en die enige dagen geleden uit^cón inrich ting in Vledder was gevlucht. Zijn opsporing was inmiddels verzocht.' Men kon Van de V. arresteren door de wijze waarop hij zich in Amers foort, had bloot gegeven bij een au toverhuurbedrijf. Daar hing hij een verhaal op over een auto die hij met pech in Barneveld zou hebben moeten achterlaten. Aanvankelijk kreeg Van de V. een auto meemaar bij het verhuurbedrijf vertrouwde men het niet en waarschuwde de politie. Het was bekend, dat Van de V. op weg was naar Barneveld en daar ken de politie hem dan ook inrekenen. Als een wilde.. Na het plegen van zijn daad in de afgelopen nacht is Van de V. als een wilde door het westen van het land gereden met de auto van de taxi chauffeur. die hij alleen van zijn geld had willen beroven, doch die hij uit eindelijk met een touw heeft ge wurgd. In de Haarlemmermeer kwam de wagen zonder benzine te staan. Van de V. is toen naar Amersfoort teruggelift en begaf zich naar hel .autoverhuurbedrijf. Hem is vooral noodlottig geworden,- dat de sleutels van de Amersfoortsc taxi bij ziin ar restatie in zijn zak werden aange troffen. Gisteravond laat kwam men tot de ontdekking dat de gearre steerde ook het polshorloge van zijn slachtoffer droeg. Prins Norodom Sihanoelc rechts van Cambodja en prins Soevanna Phoema van Laos brachten in een hotel in Zurich een toost uit op de Laos-con ferentie. Twee Amerikanen onder trein Vreemd ongeval in Amsterdam Omstreeks het middaguur zijn maan dag op de Cruquiusweg in Amster dam twee Amerikaanse studenten door een passerende trein gegrepen. Eén hunner kwam onder de wagon terecht en werd 35 meter meege sleurd. Zijn vriend werd door de trein opzij geduwd en klaagde over pijn in de borst. Hij werd snel ïn een inmiddels gearriveerde ambulance wagen naar het ziekenhuis op het Weesperplein vervoerd. Naar aanleiding van bij haar afge legde verklaringen van ooggetuigen, deelde de politie gisteravond het vol gende mede over de toedracht van het ongeval. De trein kwam de beide Amerikanen tegemoet rijden. G. A. Ducker (19) uit San Francisco liep midden op de rails, werd gegrepen door de goede renwagen. kwam te vallen en zonder dat de trein hem raakte, reed deze over hem heen. Hij wist zich, nadat de trein over hem heen was geden derd. op de rijbaan te rollen. Taheny, (19) die naast hem op de spoorbaan liep, kwam ook te vallen. Vermoedelijk in paniek geraakt, heeft hij. liggend onder de wagon, getracht weg te komen, hetgeen hem noodlottig werd. Hij kwam onder het voorste stel wielen van de locomotief. Hoe het fmogelijk.is.dat de studenten de trein niet hebben horen of zien aankomen, is de politie een raadsel. Taheny bevindtyzich nog steeds in zorgwekkende toestand in het Weës- perpleinziekenhuis. Ducker kon, na- da.t zijn arm was verbonden, naar het Amerikaanse consulaat worden vervoerd. DRS. D. ROEMERS: Geen woord over standpunt van de drie vakcentrales in de S.E.r! wordt, zonder woord of wijs aan de kans geschoven. Geen woord is ge wijd aan hun standpunt, dat aan- van vakverenigingen „Het N.V.V. is enigermate verbaasd geweest over het gebrek aan moti vering in de brief van minister Van Aartsen aan de Tweede Kamer over de huurverhoging", zo zei maandag de voorzitter van het N.V.V. drs. D. Roemers, in zijn toespraak op het in Amsterdam begonnen driedaagse congres van de bij dit vakverbond aangesloten Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond. Dc regering heeft gekozen voor het standpunt der werkgevers in de S.E. R. daarover, echter niet in twee, J Pierre Lurcher (links), de voornaamste verdachte in de out- C voeringsaffaire Bric Peugeot en Jean Rothmann (rechts) zijn S op last van rechter Renard verhoord in een huis aan de Rue du Chateau-Landon in Parijs. Larcher had dit-huis gekocht op c naam van Jean Rothmann. K WVWVWV\*A|\A/VVVW\*<\<VVVVWVN*/VWV>AAAAAA/WVV dacht moet worden geschonken aan het sociale element, aan de opvoe ring van het aantal woningwetwo ningen (de helft met versterkte sub sidie) en aan de vooroorlogse wonin gen. „Het wordt wat droevig en troosteloos voor de vakbeweging, dat na zo'n uitvoerig en gedocumenteerd advies daaraan geen enkel woord wordt gewijd. De regering moet dan ook op gerechtvaardigde kritiek on zerzijds rekenen", aldus drs. Roe mers. Sprekend over de huurcom- pensatie, zei de voorzitter van het N.V.V. dat, als deze uit de produk- tieruimte moet worden gefinancierd, die door de werknemers moet worden betaald. Hij noemde het onjuist dat daaraan door de regering geen aan dacht is besteed. „Een van de kenmerken van de rege ring schijnt te zijn wrijving te wil len veroorzaken", zo merkte de voor zitter van het N.V.V. op, naar aan leiding van de brief, die staatssecre taris Roolvink naar de stichting van de arbeid had gezonden toen de loon onderhandelingen in de groot-metaal aan de gang waren. „De gehele vak beweging is over dit hernieuwde in grijpen van loononderhandelingen bij zonder verbaasd geweest. Het college van rijksbemiddelaars ontving een afschrift van iets dat geen aanwij zing was en legde dit voor aan de vakiaad voor de metaalindustrie. De ze wijze van optreden der regering was o'pnieuw prematuur", aldus drs". Roemers. Voorts stipte spreker nog aan dat op het ogenblik een commissie uit de S.E.R. bezig is na tc gaan of, en zo ja, op welke wijze er ver anderingen moeten komen iu de spelregels van de loonpolitiek. De hoofdregel dat de loonsverhogin gen moeten worden afgestemd op de produktiviteit in de bedrijfs takken stuit steeds meer op kri tiek en zal volgens de heer Roe mers op de lange duur niet houd baar zijn. Spreker hoopt dat over deze zaak een eensgezind advies van de S.E. R. zal komen waarbij men meer werkelijke vrijheid zal krijgen dan de regering nu toeslaat. Drie prinsen zijn het eens De drie Laotïaanse prinsen de rechtse prins Boen Oem, de linkse prins Soephannavoeng en de neutra- listische prins Soevanna Phoema die in Zurich bijeen zijn, hebben maandag een „principieel akkoord' gesloten over de binnen- en buiten landse politiek, die een toekomstige Laotiaanse „regering van nationale eenheid" moet voeren. Boen Oem zou wel „in de politiek" blijven. Er zijn enkele kwesties, die nader moeten worden besproken. De minis ter van defensie van de rechtse re gering, generaal Phoemi. gaf later een uiteenzetting van het besprokene. Hij zei, dat men overeengekomen was om een binnenlandse politiek te voeren, die in overeenstemming is met de grondwet. De drie prinsen willen voorts, dat de toekomstige re gering de democratische vrijheden beschermt en verzekert, dat zij de principes van de vreedzame coëxis tentie erkent en in praktijk brengt en diplomatieke betrekkingen met al le landen en speciaal met de buur landen van Laos aanknoopt. nplllllllllllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||{j[| Kalfskotelet in Kongo H Er valt voor de hard werkende journalisten in Kongo nog wel eens wat te lachen, wanneer zij in aanraking komen met de plaatselijke overheid. Onlangs moest een groep buitenlandse verslaggevers in de hoofdstad zich weer eens eén inspectie laten welgevallen. Een van hen had geen enkel officieel legiti matiebewijs bij zich, maat met grote tegenwoordigheid van geest toonde hij de gendarme, die hem "erom vroeg de menu kaart van een naburig restau rant, die hij toevallig in zijn zak had. De politieman keek ernaar, kon kennelijk niet le zen en snauwde: „Je hebt die kaart niet getekend. Er "moet een handtekening op staan". Zonder blikken of blozen trok de verslaggever zijn pen en schreef onder het menu: „Kalfscotelet". Toen was de gendarme volkomen tevreden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiMiimiimniiimimmmniiiiiniiiiimmniiHiï Kennedy deze week zonder krukken President Kennedy hoopt deze week zijn krukken opzij te leggen. Toch heeft zijn rugziekte hem genoopt af te zien van deelneming aan het banket dat de Womens National Press Club gisteravond aanrichtte. Aantal doden treinramp in Frankrijk nu 24 Legcrautorïteiten op de Amerikaanse legerbasis in de buurt van Vitry-le- Francois, hebben verklaard, dat het aantal doden van de treinramp op het ogenblik 24 bedraagt, maar dat dit aantal kan toenemen als het laat ste rijtuig is gelicht, dat vrijwel ge heel onder water in een moeras ligt begraven, op de bodem van een ra vijn. Nog geen beslissing over lonen metaalindustrie Het college van rijksbemiddelaars beeft zich gisteren uitvoerig bera den over de loonvoorstellen van do metaalindustrie. Het college zal nog geen beslissing nemen over deze voorstellen, voordat het gesprek tus sen de stichting van de arbeid en de regering over de huurcompensatie achter de rng is. Dit heeft een vertegenwoordiger van de rijksbemiddelaars telefonisch me degedeeld aan de waarnemend voor zitter van de Nederlandse katholie ke metaalbewerkersbond St. F.loy, de heer P. Brussel. Niarchos krijgt snelste jacht ter wereld De Griekse reder-scheepsbouwer Stavros Niarchos zal zich spoedig de eigenaar van het snelste prïvé-jacht ter wereld mogen noemen. Dit is maandag bekend geworden. Een Britse firma is thans bezig met de inbouw van drie machtige Proteus turbo-propmotoren (turbine-schroef) Deze motoren zijn aangepast voor het gebruik op zee. Vier motoren van het type Proteus geven de „Britannia", het Britse vliegtuig, een luehtsnelheid van 563 km per uur. De drie motoren inge bouwd in het jacht van Niarchos. zouden het een snelheid van ruim 50 knopen (ruim 92 km per uur) ge ven. Het Wereldgebeuren Aangeklaagde verdediger Vandaag zal. naar men verwacht, de stille man in de kogelvrije kooi in de rechtszaal van Jeru- zalem het stilzwijgen verbreken. I Adolf Eichmann, dc moordenaar van l miljoenen joden, zal de strijd voor zijn leven beginnen. Een hopeloze strijd zal het zijn. Niemand zal kans zien de onvoorstelbare beschuldi ging, de moord op zes miljoen medc- mensen, met enig resultaat te be- strijden. Nooit in de rijk geschakeer- dc historie van de mensheid heeft i één man rekenschap moeten afleggen j van een misdaad, die geen begrip vermag te bevatten. Ruim twee maanden heeft hij in de speciaal voor hem gebouwde beklaagdenbank ge zeten. Honderdtwaalf getuigen zijn voor het hof geleid, veertienhonderd documenten werden in de loop van het proces tot nu toe aan de meters- hoge dossierstapel toegevoegd. Van daag kan Eichmann zeggen wat hij op z'n hart heeft, als hij dat tenmin ste bezit. Algemeen verwacht men echter dat de moderne Haman zal zeggen: „Ik handelde op bevel en ben daarom niet schuldig." Tenzij de ver dediging een nieuwe tactiek zal toe passen. Want van vandaag af speelt niet Eichmann de hoofdrol (zijn toe komst is ook zonder dit lange proces wel bekend), maar' dr. Robert Serva- tius. Meer nog dan op Eichmann heb ben velen in Israël en daarbui ten, niet het minst in Duitsland zelf. hun gramschap uitgestort op de verdediger, die welhaast een „aan geklaagde" lijkt. Wie de laatste maanden in enkele Duitse dagbladen b.v. de rubriek ingezonden stukken las, ontdekte dat men het Servatius kwalijk neemt dat hij als vex*dediger moet proberen te pleiten voor Eich mann. Vooral de Duitsers vinden het niet zo prettig dat een Duitse advo caat tegenover het Israëlische hof staat. En dan nog wel een advocaat, die weliswaar niet over één dei- grootste praktijken van de bondsre publiek beschikt, maar vooral in de omgeving van zijn woonstad Keulen een met geringe faam heeft. Wie is deze figuur, die enkele vreemde talen spreekt en ervoor bekend staat in kringen van de balies van vele Euro pese landen goede betrekkingen te bezitten Robert Servatius werd op 31 okto ber 1894 in Keulen geboren als kind van een sigarenfabrikant, één der stedelijke notabelen. Na zijn eindexamen begon de wereldoorlog, die hij als Duits artillerie-officier meemaakte. Hij studeerde rechten in Marburg, Berlijn, Münehen en Bonn, maar stelde zich eveneens op de hoogte van de buitenlandse recht spraak door het volgen van stages aan de universiteiten va# Parijs, Moskou en enkele Engelse universi teiten. Opmerkelijk was de begaafd heid van de jonge jurist, die geen on dersteuning van - thuis wilde, maar door het geven van lezingen en bijles sen in zijn. onderhoud voorzag. Tot het uitbreken van de tweede wereld oorlog was hij een vooraanstaand pleiter in Keulen, die zich verre Hield van elke politieke stroming. In de heerscharen van Hitler was hij ma joor, een vrij onbetekenende, die wij- wel direct na de capitulatie naar zijn advocatuur mocht terugkeren. De eerste maal dat Servatius in het we reldnieuws kwam. was bij het proces tegen Fritz Sauckel, dé nazi-slaven drijver. onder wiens leiding ook in Nederland razzia's werden gehouden. Daarna trad hij nog op in het „art senproces". van de nazi's. Met ver bazingwekkende nauwkeurigheid en nimmer aflatende oplettendheid speurde hij naar een zwak punt in de aanklacht of naar een onjuistheid van de openbare aanklager. Zij, die hem kennen van. vorige processen, verwonderen er zich over, dat dr. Servatius tot nu toe zo weinig heeft gezegd. Heeft hij niets in te bren gen? Of zint hij op een juridische „stunt"? De komende dagen zullen laten zien of Servatius werkelijk met succes de degens met Gideon Haus- ner, de openbare aanklager, zal krui- ROBEIiT SERVATIUS uitgepraat of stunt? Elf rooms-katholieken in Boedapest veroordeeld De stadsrechtbank van Boedapest heeft maandag dc voormalige kerke lijke boekhouder Geza Havas en 10 andere functionarissen uit de rooms- katholieke kerk veroordeeld wegens „een samenzwering" tegen de Hon gaarse regering. Dit heeft Tass be richt. Het rapport uit Boedapest, dat door de radio naar Londen werd uitgezon den, maakte ondermeer melding van straffen voor de verdachten van 2Vz tot acht jaar. Bovendien werden de veroordeelden vervallen verklaard van de burgerlijke rechten, en werd een deel van hun bezittingen ver beurd verklaard. Bij de verdachten waren, priesters, monniken, en functionarissen van het diocees. Het proces zou vorige week woensdag zijn beëindigd. Maandag was de uitspraak. Deze had voor alle verdachten de doodstraf kunnen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5