Chefarine ,4 Animo I door 7-1 zege naar de tweede klas DvdVrl NIEUWS UIT DE KERKEN RACm koelkasten PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De groene hel Het blanke mysterie van de Matto Grosso 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 JUNI 1961 T ENNISPROMOT IE D.O.S. III promoveert naar de 4de klas Promotie-wedstrijden. Animo 1 door 71 overwinning op Halve Maantje naar 2de klas. D.O.S. 3 door 6—2 overwinning op S.J.E.F. uit Aardenburg naar 4de klas. Animo 1 uit Terneuzen boekte vol gens de verwachting een goede over winning op Halve Maantje 1 uit Goes. De score 71 laat aan duide lijkheid niets te wensen over. De Ter- neuzenaren nemen nu in de" 2de klas de plaats van de Goesenaren over. Voor promotie naar de 4de klas zuid ontving D.O.S. 3 uit Vlissingen de degradant uit de 4de klas, S.J.E.F. 1 uit Aardenburg. De enkelspelen brachten D.O.S. reeds een 31 voor sprong, waarbij speciaal de overwin ning van de nieuwe Zeeuwse jeugd kampioen Robbie Klomp op de ge routineerde senior Paridaen een mee valler was. Na verlies van de le set bracht de jeugdkampioen de beide volgende met 75 en S6 op zijn naam. Van de dubbelspelen ging voor D.O.S. alleen de eerste gemengd- dubbel verloren en met de cijfers 6 2 werden de Aardenburgers naar de 5de klas terug gewezen. Animo 1Halve Maantje 1 71. En kelspelen: M. PraasterinlcP. de Haas 6—0, 63; A. YsebaertF. Schlingemann 6—3, 6—3; mej. E. v. Fraayenhovemej. M. v. Burg 63, 64; mej. T. Deniemej. I. Wattez 63, 46, 64. Dubbelspelen: mej. v. Fraayenhove-C. Jurrymej. Wat- tez-F. de Haas 62. 6—0; mej. De- nie-Praasterinkmevr. Z. Schurin- ga-P. de Haas 6—3, 46, 6—1; Jur- ry-YsebaertP. en F. de Haas 64, 86; mej. v. Fraayenhove-mej. De niemevr. Schuringa-mej. v. Burg 68, opgeg. door Animo. Jo de Waard won ronde van Frans-Vlaanderen De Nederlandse amateur Jo de Waard heeft een fraaie overwinning behaald in de Ronde van Frans Vlaanderen. De Waard legde de basis voor zijn zege door een overwinning In een tijdrit over 36 km, die zondag morgen werd verreden. Hij legde de afstand af in 56 min 21 sec. De uitslag was verder: 2. Deprez (Frankrijk) 58.14; 3. Ro- drigo (Frankrijk) 5825; 10. De Wit (Nederland) 59.42. De Wit vergrootte do Nederlandse feestvreugde door een zege in de 's midags verreden laatste etappe. Hij had voor de 135 km van Watten naar Coudekerque 3 uur 14 minuten en 54 seconden nodig. De Waard werd 10e in 3.15.27.. Het eindklassement luidt: 1. De Waard (Nederland) 15.19.17; 2. Deprez (Frankrijk) 15.21.19; 3. De- smedt (België) 15.22.18. De Wit werd in het eindklassement elfde, De Leur zeventiende de Mes ters achttiende. Eugene Beckers had vlak voor finish lekke band De Limburgse amateur Eugene Beckers is zondag tweede geworden in de traditionele wedstrijd om de „Harzer bergprijs", die in Blanken- burg/Harz (Oost-Duitsland) werd ge houden. De eerste plaats was voor wereldkampioen Bernhard Eckstein (Oost-Duitsland) die de 104 km af legde in 3 uur 06 minuten en 55 secon den. Beckers, die 600 meter voor de finish, toen hij in gewonnen positie lag, een lekke hand kreeg, deed er. vier seconden langer over. Peter Post derde te Bree De Belg Rik van Steenbergen is win naar geworden van een wedstrijd ach ter demy's, die zaterdagavond te Bree werd gehouden. Van Steenber- §en won twee .van de drie manches en ezette in de derde manche achter zijn landgenoot Vannitsen de tweede plaats. De Nederlander Peter Post eindigde in alle drie manches als der de en bezette ook deze plaats in het eindklassement. Wim van Est eindig de als elfde. Een afvalwedstrijd lever de een overwinning od voor Willy Vannitsen met Van Geneugden op de tweede plaats en Peter Post op de derde. Van Est werd hierin zesde. D.O.S. 3S.JJEJF. 1 6—2. Enkelspe len: J. HermsenW. Trapman 64, 16, 16; R. KlompJ. Paridaen 16, 75, 86; mevr. R. Vosmej. V. Paridaen 63. 60; mej. J. Ka mermansmej. C. Cuelenaer 60, 64. Dubbelspelen: mej. Kamer- mans-Hermsenmej. Paridaen-Pari- daen 46, 26; mej. M. Ornée- Klompmej. Cuelenaer-R. Wylleman 62, 62; Hermsen-KlompPari- daen-Wylleman 4—6, 61, 86; mevr. Vos-mej. Ornéemej. Pari- daen-mej. Cuelenaer 36, 62, 60. Kokmeijer kandidaat voor kampioenschap middengewicht De-Europese boksunie heeft op haar tweedaagse congres te Madrid de Ne derlander Hafko Kokmeijer en de Schot John „cowboy" Mccormack kandidaat gesteld voor een gevecht om het Europese kampioenschap in het middengewicht. De titel in deze gewichtsklas is vacant, sinds de E.B. U. deze aan de Duitser Gustav Scholtz heeft ontnomen. Voorzitter Kon. Ned. kegelbond overleden Zaterdag is te Groningen op 78-jariga leeftijd overleden de heer T. Albronda voorzitter van de Koninklijke Neder landse kegelbond. De heer Albronda, ridder in de orde van Oranje Nasau, was een algemeen geziene figuur. Hoewel zijn gezondheid de laatste tijd nog al wat te wensen overliet, kwam zijn dood toch vrij onverwachts. Tan won schaaktoernooi in Leeuwarden Zaterdag is in Leeuwarden een inter nationaal schaaktoernooi geëindigd. In de hoofdgroep A zegevierde de Nederlandse kampioen Tan met 2V: punt en in de B-groep de Duitser Ditt met 3 punten. Bij de dames toonde mevrouw Timmer uit Den Haag zich het sterkst met een totaal van 3 punten. Hoofdgroep A: L Tan (Ind.) 2% punt; 2. Kramer (Ned.) 2 ppnten; 3. Lange (Duitsl.) 1 punt; 4. Jongsma (Ned.) V2 punt. Hoofdgroep B: 1. Ditt (Duitsl.) 3 pnt.; 2. Langeweg (Ned.) 2 pnt.; 3. Orbaan (Ned.) 1 pnt.; 4. Ooiman (Ned.) 0 pnt. Damesgroep: 1. mevr. Timmer (Ned.) 3 pnt.; 2. mevr. Ditt (Duitsl.) VA pnt.; 3. mevr. Vellinga (Ned.) 1 pnt.; 4. mevr. V. d. Tol (Ned.) Vs pnt. Aitvertentiei S.C. Enschede speelde gelijk tegen Rot-Weiss Essen De eredivisieclub Enschede heeft za terdag in een vriendschappelijke wed strijd, die door 5000 mensen werd bij gewoond, Rot-Weiss Essen een gelijk spel (1-1) afgedwongen. De belang stelling van de Duitsers ging vooral uit naar Helmut Rahn, ex-speler van Rot-Weiss. Hij bereidde zijn suppor- terschare echter een teleurstelling. In de 24e minuut moest hij wegens een blessure, die hij in de Woensdag ge speelde wedstrijd Oost-Nederland- West-Duitsland-West opliep, de strijd staken. Nadat midvoor Gorgs in de 22e minuut de Duitse ploeg de leiding had gegeven, scoorde Van der Wel in Vakanties tegen verlaagde prijzen, zakgeld voor jongens wier ouders buitenshuis werken, boeken voor jon gens, die in het ziekenhuis moeten worden opgenomen... Allemaal pun ten _tiit het programma van de En gelse vakbond voor scholierenwaar voor de 15-jarige David Hardwick uit Mansfield zich inzet. We zien David (links), president van de bond, samen inet Robert, Jenkins, die is benoemd tot redacteur. Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tabjet doen wonderen, terwijl zelfs een gevoelige maag niet van streek raektl leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel omjïijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. \H BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Koker a 20 tabletten f 0.80. NED. HERV. KERK Beroepen door het breed moderanien van de classis Nijmegen als predi kant voor de vluchtheuvelgemeente te Zetten dr. G. v. Leeuwen te Am sterdam, die dit beroep ook aannam; bedankt voor Middelburg (vacature I. J. van Houte) A. Bongenaar te Groningen. Aangenomen naar Voorschoten-Veur als predikant voor buitengewone werkzaamheden Hulp en Heil: W. Zijlstra te Wijkei (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Utrecht-W. W. H. Mei- les te Kampen; bedankt voor Tiel G. Vesseur te Rockanje. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de he ren M. v. d. Heiden en J. J. Kuiper, In Lausanne wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de verontreini ging van de lucht en de gevolgen daar van, waartoe een vijftiental apparaten voor het nemen van luchtmonsters in de de 35e minuut de gelijkmaker: 1-1,i sjad xjjn opgesteld cn planten en groenten met welke stand tevens de rust aan- gekJ«kt ,,a„op de lnvIoed van m7er lescSoid I «WSun. Alleenvert. N.V.Willem von Rijn, Amsterdom-W, Postbus 8005 Hét wmt mkoclde hts/Jt ut Qmpa, Boudewijn Heidenrijk kampioen op de sabel De Amsterdammer Boudewijn Hei denrijk is zondag in het sportpark „De vijf sluizen" te Vlaardingen Ne derlands kampioen sabel geworden.. Everton in finale voor American Cup De Engelse eerste-divisieclub Ever- ton is door een overwinning met 7 0 (rust 10) op de New York Ame ricans met 12 punten uit 7 wedstrij den aan de top geëindigd van de eerste afdeling van de internationale Noordamerikaanse voetbalcompetitie. Ofschoon er nog twee wedstrijden in New York moeten worden ge speeld, kan geen van de concurren ten Evèrton nog overvleugelen. Everton zal in de finale om de Ame rican Cup, die uit twee wedstrijden bestaat (op 3 augustus te Montreal en op 6 augustus te New York) uit komen tegen de winnaar van de tweede afdeling, die op 25 juni be gint. 1818. Sandra was blij dat Arend weer in een optimis tische stemming verkeerde, want dat gaf ook haar on willekeurig weer hoop voor de toekomst. Zó groot was haar vertrouwen in de ca paciteiten van haar ver loofde, dat zij er diep in haar hart vast van over tuigd was, eenmaal weer naar de Aarde van de 20ste eeuw terug te zullen keren. In de nederzetting zocht pi loot Storm dadelijk opnieuw contact met Leander. Hij vertelde de oude man wat hij in de ruimtestad te we ten was gekomen. „Het is vaag' or, allemaal nogal 0 meende Leander. „Maar als jullie be sluit vast staat en je je geluk in een der koe pelsteden wilt beproeven, zullen wij jullie na- turljjk zoveel mogelijk helpen. Voor zover be kend echter, ligt de dichtstbijzijnde kbepelstad vele honderden mijlen naar het noordwesten, aan de oever van een groot meer. In deze weersomstandigheden lijkt het me dan ook geen pretje om die lange reis te aanvaarden. Waarom wachten jullie niet tot het voorjaar?" beiden te Sassenheim en E. D. J. de Jongh te Den Haag. Beroepen te Nieuweramstel (derde pred.plaats)A. T. Besselaar te Eindhoven; aangenomen naar Delft als studentenpredikant: R. J. van der Veen, studentenhulppredikant aldaar, die bedankte voor Hilversum.; de kerkeraad van de Geref. Kerk te Den Haag-West heeft op verzoek van de- putateu voor steun aan de Geref. Kerk in Indonesië en de arbeid op Nieuw-Guinea aan ds. J. J. Oranje een tijdelijk verlof verleend om in Wonji (Ethiopië) te werken. Ds. Oranje is, vóór hij in september 1959 predikant werd in Den Haag van 1940-1959 predikant geweest te Dja karta, voorheen Batavia. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Vcenwoude-Zwaagwest- einde-Buitenpost: C. J. Broekhuis te Edam-Monnikendam-Middelie. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Nijverdal: A. J. Buur man te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Corsica (U.S.A.): A. Vergunst te Rotterdam-C. Speelgoed voor spionage De beschuldigingen die door vice- üdmiraal Hynian G. Uickover te Washington zijn geuit tegen een speelgoedfabrikant, die door heWfa- briceren van een speelgoedmodelH'an de geheime Amerikaanse onderzeeër Polaris, geheimen aan de Russen zou hebben uitgeleverd, zijn te Venice In Californië door de fabrikant tegen gesproken. Dc admiraal had voor een commissie in het congres verklaard dat hij ge tracht hadde fabrikatie van het modelschip tegen te gaan, maar tevergeefs. De „vader" van de onderzeeër zei, dat op een lijst met instructies die bij het plastic model dat 2.98 dollar kost is ingesloten staat, dat het geconstrueerd is volkomen in over eenstemming mot de officiële marine blauwdrukken en dat het een com pleet en op de juiste schaal gebouwd model is dat alle interieur details bevat van de werkelijke onderzeeër. „Als ik een Rus was, zou ik de V.S. zeer dankbaar zijn voor hun goed geefsheid om dergelijke inlichtingen voor 2.98 dollar te verschaffen". Lewis Glaser, de president van de speelgoedfirma ontkende dat het plastic model was gekopieerd aan de hand van geheime marine documen ten. In Olduvai Gorgo, op de vlakte van Serengeti in Tanganjika, is een vrijwel volledig skelet van een reuzen-dinothe- rium gevonden, een voorhistorische soort olifant. Het skelet is ongeveer een halt miljoen jaren oud. Voorts werden ovei- blijfselen gevonden van een ruim drieën eenhalf meter grote struisvogel. Kortge leden werd in hetzelfde gebied het ge deeltelijke geraamte ontdekt van een on geveer twaalfjarige jongen, dat ongeveer üüO.OOO jaren oud zou zijn. HENRI VAN WERMESKERKEN Vanaf dat ogenblik besloot ik om Pancho voortdurend mee te nemen. Hij zou mij door zijn instinct kunnen waarschuwen tegen gevaren, die dreigen. Wat mij verwondert is, dat wij tot nu toe'geen enkel spoor van Indianen hebben ontdekt. Deze streek moet volgens de inlichtingen van de Indianendienst toch bewoond wezen in een tijd, dat de bewoners op hun jachttocht zijn. Sinds drie dagen zijn wij weer verder gevaren. De rivier wordt steeds moei lijker. Soms waren er stroomversnel lingen, die het nodig maakten ook eens de buitenboord-motor te gebrui ken, dan weer hadden wij veel opont houd, doordat wij de kano geheel leeg moesten halen, om die over een kam van afgespoelde rotsen te trek ken, die hier zijn blootgewoeld. Wij kwamen niet sneller voort dan onge veer dertig mijlen per dag, pagaai ende van het vroegste ochtenduur, vaak hog ln de schemering, wanneer de koortswekkende dampen nog in sluiers over de rivier gleden, tot aan het heetste middaguur om dan zodra de schaduwen der bomen weer lan ger werden, verder de rivier op te trekken tot ongeveer een uur voor de schemering. Om de koorts te weren, nam ik steeds een kleine dosis kinine in; te Veel kon Ik er niet van nemen, omdat kinine niet een direct koortswerend middel is en verder, omdat het teveel gebruik daarvan de gevreesde water pokken verwekt. Ziek worden zou mij allerminst te pas komen hier in deze wildernis, waar nu elk ogenblik Indianen kun nen worden verwacht. Deze tiende dag was ik zó moe en lusteloos, dat ik besloot volkomen rust te houden op een plek, die be grensd werd door een in schijn on doordringbaar oerwoud en waar noch Pancho, noch de Indianen een direct contact met wilde stammen schenen te vrezen De rivier was nu nog smaller gewoiv den. Soms hingen de bomen van bei de oeversin elkaar gegroeid over het water. Daaronder scheen het dan een zachtgroene tempel, waaronder bijna roerloos de vloed voortgleed. Maar plotseling was dit oppervlak weer zwaar bewogen door krokodil len, die een prooi vervolgden, of vie len uit de bomen allerlei voorwerpen die de opgeschrikte apen krijsend omlaag wierpen. Behagelijk is het varen op dc rivier niet, voortdurend omgeven door mil joenen insekten van duizenderlei soorten cn ongemakken, gelegen on der het afdak van de kano, hetwelk bijna geen ruimte biedt om de insek ten af te weren. Dan die vochtige hitte, die voortdurend afmat, terwijl het schreeuwen der apen en rode pa pegaaien de geest murw klopt. Die dag van rust deed mij goed. Zo ver de ruimte op het strand dit toe liet, nam ik enige beweging, zag de Winchesters eens na, om gereed te zijn in geval van vijandigheden. Want de Indianen hier voeren veeL oorlogen onderling en hebben daar voor nun eigen methoden. Daarbij besluipen zij zwijgend en geruisloos hun vijanden of vijandelijke domen, schieten onverwacht met hun girtige pijlen dc mannen neer en mocht deze overrompeling gelukken, dan nemen zij de vrouwen en kinderen en de hoofden der verslagen mannen mee. Een gedeelte der Indianen, vooral ln streken waar het eetbare wild niet r.prr •vervfeefllg in, menseneter. Aan door de stroom afgedreven lij ken met afgesneden armen en vaak voeten, is op te maken, dat deze on derdelen tot de geliefkoosde spijzen behoren. Vooral dc handen. Ook hier geen spoor van Indianen. PIJLEN'. Weer hebben wij oen dag de rivier opgevaren. Thans meestal onder ar caden van dooreeugewoelde bomen van beide oevers. Daarin hangen soms roerloos kleine slangen, loeren de op hun prooi. Altijd staan aan beide zijden die grote muren van het ondoordringbaar woud, welke dc ge heimen der pampa's er achter be schermen. Wij hadden in dc avond ons kamp opgeslagen op de hoek van een klei ne kreek, waar de kano goed veilig lag, toen ik bij Taipeke enige teke nen van onrust meende te merken. Ook Pancho was snuffelende enige malen het oerwoud ingelopen, terwijl ik zag, dat hij bij terugkeer steeds dicht in mijn 'nabijheid bleef, of in een cirkel rondom mij bleef draaien. Nu en dan hief hij de kop op om lucht te nemen. De nacht had zich in het oerwoud reeds bijna toegetrokken, toen ik plotseling schrok van een vreemd ge luid, dat naast mij hoorbaar was. Tegelijk was Taipeke bij mij en trok mij achter een boom. Ongeveer twee meter van de plaats, waar 11c gestaan had, stond lood recht een lange pijl in de gvond. 5Pet-AJ111t vd«I can tweed», d** in de grond bleef stekenZwij gend gekomen, vertelde de pijl ons op vijandige wijze, dat wij nu einde lijk met Indianen contact zouden krijgen. Zonder dat wij iets zagen, viel nog een andere pijl, die trillend in de grond bleef steken en zich op geen voet afstand van de andere bevond. Dan gebeurde er niets meerJuist dat niets gebeuren was nog angst wekkender dan de pijlen. Wij wachtten een kwartier. Dan was de nacht volkomen toege trokken en waren wij omringd van een hopeloos inkt-zwarte duisternis. Met de Winchester karabijn en mijn revolver lag ik te wachten en tc wa ken. Gewoonlijk waren dc regens in de middag gevallen, nu begon het in de nacht te regenen, waardoor de duis ternis nog intenser werd. Ik ver plaatste met Taipeke de tent en be val hem in de boot te slapen. Zo gingen wij de nacht in, dc tent zo dicht mogelijk bij de boot, bijna steeds vrezend en tegelijk verlangend dat er iets gebeuren zou. Ofschoon ik mijn gezicht en handen met petro leum had ingesmeerd, joegen de in sekten mij toch reeds na een uur de tent binnen. Wat gaf het, uit te zien in een duis ternis. die zo groot was, dat ik bijna liet einde van de loop van mijn ka rabijn niet kon onderscheiden en mij verder bloot te stellen, aan de tropi sch* regen, die in stralen neergoot. was er op dit ogenblik niemand meer wakker dan Pancho. Het was, of zijn instincten, sinds hij weer in het oenvoud teruggekeerd was, zicli verfijnd en verscherpt had den. Met de kop op de poten lag hij voortdurend met half opgezette oren en wijd.open ogen in de duisternis te staren cn zodra ik hem meegetrok ken had in de tent en liet neerliggen op het zeildoek op de bodem, stak hij de kop weer naar buiten en bleef al dus waken. Aan zijn staart, die bijna elke emotie bij hem aftekende, zag ik, dat hij volmaakt wakker was. Er is niets wat langer duurt dan wa ken in de nacht. De nacht wordt dan eindeloos. Eenmaal schrok ik op door het horen van een plof, gevolgd door een korte kreet. Maar aan Pancho kon ik zien dat het niets bijzonders moet zijn geweest. Misschien een jonge aap, die uit de bomen viel, of het oen of ander hevig maar kort wouddrama, waarbij een der levende wezens als slachtoffer gevallen was. Nu kwam mij de vorige dag van rust zeer te stade. Toch vrees ik, dat ik tegen de morgen zelfs even geslapen heb, want een deel van de nacht was ik mij niet bewust en. toen ik mij weer van mijn bestaan bewust werd, kon ik in de tent al iets onderschei den en bleek Taipeke te zijn ont waakt. Hij was bezig bij een hoge boom. Daarin had hij een snede ge maakt en ei' liep een melkachtig vocht uit in een beker, die hij er on der hield. Dat clronk hij op. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12