Blijvende spanningen tussen bouwproduktie en bouwbehoeften Overheid ondergraaft georganiseerd overleg Kunstmatige stranden „kapselen" zeven doorlaat-caissons reeds in TEEFJES DUURDER IN DE HONDENBELASTING DINSDAG 20 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGEM. NEDERLANDSE BOUWBEDRIJFSBOND: Sociaal klimaat in ons land werd de laatste jaren killer In de eerste bijeenkomst van het driejaarlijks congres van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, dat van 19 tot 21 juni in Krasnapolsky te Amsterdam wordt gehouden, heeft de bondsvoorzitter, de heer C. Brandsma, in zijn openingsrede medegedeeld, dat het sociale klimaat in ons land de laatste jaren killer is geworden. De belangentegenstellingen zijn scher per op de voorgrond getreden. Dë sociale spanningen zijn toege nomen. Voor wie waarde hecht aan goede sociale verhoudingen moet dit verschijnsel een bittere bijsmaak hebben. De vak beweging werd tot grotere waakzaamheid en tot forser optre den genoopt. „Wij zullen onder alle omstandigheden met de daartoe geëigende middelen voor onze aanspraken op een recht matig deel van de opbrengst van onze arbeid blijven opkomen", zei spreker. De industriële produktie steeg van 1958 tot 1959 met ongeveer 11%, van 1959 op 1960 zelfs met 13%. Het bruto nationaal produkt nam in deze beide jaren toe met telkens 8%, waarbij de sterke produktiviteitsont- wikkeling in de industrie van grote betekenis is geweest. Deze stijgende produktie is het meest ten goede ge komen aah de investeringen, d.w.z. aan de verbetering en uitbreiding van het produktieapparaat en andere zgn. „vaste activa". De totale bruto- investeringen (gemeten naar hoe veelheid) lagen in 1959 ongeveer 12% hoger dan in 1958: in 1960 zelfs 19% boven het peil van 1959. Deze cijfers waren voor de industriële sec tor resp. 12 en 17%. Stellen wij daar naast de toename van de consumptie per hoofd der bevolking, dan zien wij dat deze toename in de jaren 1959 en 1960 resp. "2 en 5% bedroeg. Uiteraard rijst de vraag of de verde ling van de gestegen produktie wel op de juiste wijze is geschied. Als de stijging van de consumptie achter blijft op de stijging der investeringen, mógen wij wel de vraag stellen, of dat deel van de produktie-opbrengst dat wordt besteed aan nieuwe inves teringen, niet voor een zeker deel hoort toe te komen aan de factor arbeid. De S.E.R. stelde deze vraag reeds in 1951 aan de orde, maar tot nog toe is daarop geen afdoend ant woord gekomen. Omzet De bouwnijverheid besprekend zei de heer Brandsnia, dat het duidelijk is dat de economische bedrijvigheid in 1958-1960 weer hoge eisen heeft geteld aan de produktïeeapacïteit van de bedrijfstak. In geld gemeten, bedroeg' de „omzet" in 1958 ruim 4,1 miljard, in 1959 ruim 4,7 miljard en in 1960 plm. 5 miljard gulden. Een belangrijke toename der halve. De werkgelegenheid liet dan ook niets te wensen over. De werk loosheidscijfers daalden van 32.140 op 31 januari 1958 tot 17.660 op 31 januari 1960. In de septembermaand 1958 en 1960 waren deze cijfers resp. :.447 en 1.960. Deze cijfers zouden aanleiding moeten geven tot grote voldoening over de gang van zaken. Er is echter nog altijd veel ongenoe gen rondom de activiteiten der bouw nijverheid. Men denke slechts aan de achterstand in de woningvoorziening, aan de hoge bouwkosten en het daar uit voortvloeiende huurvraagstuk. Overheid Er zijn lieden, zo vervolgde spreker, die de schuld van wat aan onze bouwproduktie ontbreekt, op de over heid werpen. Hun leuze is: handen af van de bouwproduktie en alles zal spoedig „reg kom". Wij rneneh dat de bouwproduktie te sterk is verweven met sociale vraagstukken als volkshuisves ting, volksgezondheid en volks welvaart. Wij menen dat de hui dige economische orde de over heidsbemoeiing niet meer kan ont beren. Het tijdperk van de zgn. „vrije economie" ligt achter ons. Deze overheidsbemoeiing zal bo vendien nogal indringend moeten zijn, juist omdat het de bouwpro duktie betreft. Ijskast Spreker zei, dat als er spanningen bestaan tussen bouwproduktie en bouwbehoeften, dit bewijst dat aan de bouwproduktie en uiteraard aan de bedrijfstak die deze produktie verzorgt niet die plaats is gege ven die haar in onze totale economi sche activiteit toekomt. Begrijpelijk wordt dan ook, dat spanningen op treden en misstanden voorkomen. Het bouwapparaat kan slechts voor 50% aan de huidige vraag voldoen. Er liggen thans voor niet minder dan 1 miljard gulden aan bouwopdrach ten waaronder voor 200 miljoen fabrieksbouw in de departemen tale ijskast op „betere tijden", d.w.z. op een plaatsje in een of andere toe komstig bouwprogramma te wachten. Sprekende over de klachten over de kwaliteit der woningen, zei de lieer Brandsnia (dat uitzonderin gen daargelaten) de bouwarbei ders liier geen schuld dragen. Voor zover dit wel zo mocht zijn, deed hij een beroep op hun vakmans- trots, die zich niet verdraagt met het afleveren van minderwaardig werk. „Het moet onze eer zijn het werk goed af teyjeveren, opdat de gebruiker meestal een mede arbeider daarvan de volle pro fijt geniet*'. Spreker dacht aan de mogelijkheid ook in ons land te komen tot een kwaliteitsgarantie voor de te bouwen woningen. Moeilijke periode voor K.L.M. Het luchtverkeer over de Noord- Atlantische oceaan vertoont een sterke neiging tot daling en blijft achter bij dat Aan het vorige jaar. Dit verschijnsel, dat algemeen is, zal de bedrijfsresultaten van de K.L.M. over 1961 belangrijk beïnvloeden. Dit heeft de president-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, op een kennismakingsbijeenkomst met journalisten in Utrecht herhaald. Hij zei, dat de K.L.M. een moeilijke periode doormaakt, die men alleen j kan doorkomen, wanneer men zich grote inspanningen getroost. Een be paalde oorzaak voor het achteruitlo pen van 't luchtverkeer kon dhr Van der Beugel niet aangeven. Wellicht zo zei hij, gelijk hij ook reeds vorige week aan een lunch met leden van de buitenlandse persvereniging in Nederland had gezegd, is hier sprake van een cumulatie van factoren als een stuk nawerkende recessie en een zekere betalingsbalanspsychose. KATHOLIEKE METAALBEWERKERS: Breken met de spelregels De waarnemend voorzitter van dé Nederlandse Katholieke Me- taalbewerkersbond „St. Eloy", de lieer P. Brussel, heeft maan dag in Utrecht bij de opening van de driejaarlijkse vergade ring van deze bond, ernstige kri tiek geuit op het regeringsbe leid ten aanzien van de vrijere loonpolitiek. Weer bomaanslag in Parijs In het Parijse kantoor van het Tu nesische weekblad Afrique Action, aan de Rue de Fauborg Saïnt-Hono- ré, is een bom ontploft. Zes perso nen werden ernstig gewond. Na de ontploffing brak brand uit in het gebouw. Volgens de politie was de bom neer gelegd op een mat voor de deur van het kantoor van het weekblad op de vierde verdieping. Zaterdag was de Ruc de Fauborg Saint-Honoré eveneens het toneel van een bomaanslag, waarbij vijf voorbij gangers werden gewond. Aardolieconcessies in Twente Bij k.b. zijn aan dc N.V. „Nederland se Aardolie Maatschappij" in Den Haag opnieuw aardgas- en aardolie- concessies verleend. Het betreft hier een concessie voor de ontginning van bitumen in do ge meenten Weerselo, Losser en Olden- zaal over een oppervlakte van onge veer 1200 hectaren (de concessie „Rossum") en een concessie in de gemeente Losser over een oppervlak te van ngeveer 540 hectaren (de concessie „De Lutte"). Binnen de terreinen, waarvóór de concessies zijn aangevraagd, is dé aanwezigheid van bitumen in ont- ginbare hoeveelheden aangetoond. Positie ziekenfondsen in gevaar De lieer A. J. van Leusen, voorzitter van de federatie van door verzeker den en medewerkers bestuurde zie kenfondsen, heeft op een in Utrecht gehouden vergadering van deze fe deratie gezegd, dat de positie van het Nederlands Ziekenfondswezen gevaar loopt, wanneer steeds maar nieuwe denkbeelden ten aanzien vau de uit breiding der verstrekkingen worden geopperd, zonder dat wegen ter fi nanciering worden aangewezen. De kans, dat de overheid daardoor steeds meer wordt genoopt tot in grijpen, zodat de zelfstandigheid van het zieken fondswezen wordt bedreigd, noemde hfl niet denkbeeldig. Trein botst met roeiboot Zondagavond heeft in Connecticut een personentrein een frontale bot sing gehad met een roeiboot. Nie mand werd gewond. De politie ver onderstelt dat grappemakers de boot op de rails hebben geplaatst. Langzaam maar zeker wor den de zeven doorlaat-cais- sons in het Veerse Gat inge kapseld door miljoenen ku bieke meters zand. Aan beide zijden van de aaneengesloten caisonketen rijst reeds een kunstmatig „strand" boven het water uit. Daarmee wor den de doorlaat-caissons die per en dieper in het zand ge metseld. De verwachting is, dat reeds in augustus de be tonnen kolossen volkomen onder het zand zijn verdwe nen. Daarmee is dan het ruwe dijklichaam gereedgekomen. Voor het dijklichaam aan de zeezijde zal dan nog een kunstmatig strand worden gespoten. Voor dit alles is om en nabij vier miljoen ku bieke meter zand nodig. Deze luchtfoto toont duidelijk, dat reeds een belangrijk deel van deze hoeveelheid naast de caissons is gespoten. Lang zaam groeien de kunstmatige stranden naar Walcheren (boven) en Noord-Beveland toe. (Luchtfoto Central Aviation); Zoals bekend, is de goedkeuring van een loonsverhoging voor de metaal arbeiders door het college van rijks bemiddelaars. vertraagd door het voornemen van de regering, de hu ren per X april 1962 te verhogen en daarbij een looncompensatie vast te stellen. De heer Brussel zei, dat deze gang van zaken hem in toenemende mate bezorgd maakt. Hij herinnerde eraan, dat bij de start van de vrijere loonpolitiek in 1959 een grotere vrij heid met een daarmee gepaard gaan de grotere verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven en een vermindering van de direkte overheidsinvloed op het gebied van de loonvorming, een der belangrijkste uitgangspun ten was. Gezien de ervaringen van de laatste jaren heeft het er, vol gens de heer Brussel, echter veel van weg, dat de overheid, die van het bedrijfsleven verlangt dat het zich aan de spelregels houdt, dit zelf, door bij herhaling in te grijpen, niet doet. De heer Brussel zei voorts, dat men zich in kringen van de o.verheid goed dient te realiseren, dat op deze wij ze de vrijheid en verantwoordelijk heid van de bedrijfsgenoten tot een aanfluiting wordt gemaakt, terwijl de hieruit voortvloeiende onzekerheid de voor een ongestoorde nationaal economische ontwikkeling zo zegen rijke werking van het georganiseerd overleg, op funeste wijze dreigt te on dergraven. Men dient er zich, volgens hem, eveneens van bewust te zijn, dat het gevolg van deze gang van zaken is, dat het in ons land zo hoogstaande overheidsgezag steeds verder afbrokkelt. Vooralsnog blijft „St. Eloy" ver trouwen op een spoedige en gun stige beslissing over de thans in gediende voorstellen, zodat de overeengekomen loonsverhoging in de metaalindustrie per 1 juli aanstaande in werking kan tre den, opdat liet drama van 1960 niet zal worden herhaald. De heer Brussel merkte nog op, dat de vrijere loonvorming ondanks al les zonder twijfel goede resulta ten heeft afgeworpen, maar dat hij bij het voeren van deze loon politiek de stichting van de ar beid wat meer. eensgezindheid en de regering wat meer continuïteit en realiteit in het beleid zou wil len toewensen. Rebellerende portier beet agenten in oor en duim Zo door het dolle heen was de 21- jarïge portier C. G. R. zaterdag avond bij een ruzie in een café aan de Gortstraat in Den Haag, dat hij twee agenten, die de eigenares van de zaak op haar verzoek te hulp waren gekomen, respectievelijk in een oor en in een duim heet, R. had in dit café gewerkt maar had er ruzie gekregen. Zaterdagavond achtte hij de tijd gekomen om nog eens op de zaak terug te komen. Hij begon spoedig met asbakken en glas werk te gooien, waarop de vrouw hulp vroeg. De twee agenten moesten nog twee collega's alarmeren, voordat het luk te R. naar het bureau te brengen. De eerste Fokker Friendship is aan de Japanse luchtvaartmaatschappij A.N.A. overgedragen. Gezagvoerder Keizaboero Hidaka heeft de machine van Schiphol via Rome, Karachi, Cal cutta, Bangkok, Manilla en Okinawa naar Tokio gevlogen. De All Nippon Airivays heeft zes Friendships besteld. Op het vliegveld van Tokio boden- Nederlandse en Japanse meisjes de eerste bemanning bloemen aan. Weer Amerikaans-Russisch ontwapeningsoverleg De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zijn gisteren in Washington een nieuwe ronde van besprekingen be gonnen om te proberen de vastgelo pen ontwapeningsbesprekingen vlot te krijgen. De adviseur inzake ontwapening van president Kennedy, John J. Mccloy, ontving in het ministerie van buiten landse zaken hfet hoofd van de Rus sische delegatie bij de Verenigde Na ties, Valerian Zorin, voor het bespre ken van regelingen, die hervatting van de ontwapeningsbesprekingen omstreeks 31 juli moeten mogelijk maken. Beiden werd op-een geïmproviseerde persconferentie gevraagd, hoe lang zij dachten dat de conferenties zou den duren. „Ik hoop, dat we ze snel en met vrucht kunnen afsluiten", antwoordde Mccloy. „Hoelang dat zal duren kan ik niet zeggen". Zorin zei „Houden wij ons met de kern van de zaak bezig, dan zouden we wel wat tijd nodig kunnen hebben". Duitse V-I in Delft nu bijna gereed voor berging Bij de werkzaamheden tot het bergen van de V-l in een weiland aan de Abtswoudseweg te Delft is men gis teren gestuit op de mantel van bet projectiel. Men zal nu verder, naar de heer A. Drent, hoofd van het hulp verleningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken, meedeelde, met de grootst mogelijke voorzichtig heid te werk gaan. Zodra de ontstekingen zijn blootge legd, zullen uitgebreide veiligheids maatregelen worden getroffen in ver band met het verwijderen van deze ontstekingen. Deze zullen onder meer bestaan uit het stilleggen van het spoorwegverkeer tussen Delft en Rotterdam en het ontruimen van een gedeelte van het bedrijf van N.V. Nederlandse Kabelfabrieken, dat het dichtst bij de vindplaats van de V-l is gelegen. Voorts zullen de bewoners van de huizen in de omgeving wor den gewaarschuwd. Op het terrein wordt een mobilofooninstallatie op gesteld, opdat bij een onverhoopte explosie van het projectiel, dat 1000 kg springstof bevat, direct medische hulp kan worden ingeroepen. Twintig slachtoffers van Sirius geïdentificeerd Gerechtelijke geneeskundigen in Ca iro hebben twintig stoffelijke over schotten geïdentificeerd van slacht offers van de ramp met de Lockheed- Electra Sirius van de K.L.M., die onlangs bij het vliegveld van Cairo is neergestort, aldus heeft een woord voerder van de K.L.M. in Cairo mee gedeeld. De woordvoerder zei. dat het identi ficeren op zondag van vijf lijken, het aantal dóden van de ramp officieel bracht op zeventien passagiers en drie leden van de bemanning. Twaalf stoffelijke overschotten had men kunnen herkennen door gebit ten en daarvan bestaande behande- lingskaarten. De lichamen waren vrijwel alle verbrand. De Sirius stortte op 12 juni neer, na tijdens de landing een heuveltop te hebben geraakt- IN VLAGTWEDDE: Twaalf vroede vaderen en een vroede moeder in de gemeente Vlagt- wedde (Grou.) hebben een ietwat uitzonderlijk raadsbesluit genomen. In die gemeente zullen eigenaren van vrouwe lijke honden hoger in de gemeentelijke hon denbelasting worden aangeslagen dan de be zitters van mannelijke dieren. Men zal daar voor het bezit van een teef tien gulden meer hondenbe lasting moeten betalen, dan voor het houden van een reu. Men hoopt op deze wijze het aan tal rondzwervende straathonden in de ge meente in te perken. Het voorstel inge diend door het raadslid Bruning werd met 7 tegen 6 stemmen aan genomen. De honden houders in de gemeente wachten nu in span ning af. wat Gedepu teerde Staten er van zullen zeggen. Het raadslid Bruning, redeneerde als volgt: Tal van mensen schaf fen zich een hond aan. zonder er bij stil te staan of zij eigenaar worden van een reu of van een teef. Nu lopen in deze landelijke ge meente de honden over al vrij rond en de eige naars hebben dus geen schijn van controle op de relaties, die zij on derling aanknopen. Het hondenleven in Vlagt- wedde is dus zowel or deloos als tuchteloos De bezitters van teven worden nogal eens ver rast met een nest jon ge honden. Volgens de heer Bruning gebeurt het vaak. dat men de jongen dan in een auto zet, er mee wegrijdt en ze elders eenvoudig uit de wagen zet om ze daar achter tc laten. Een ander raadslid overwoog het los laten rondlopen van honden te verbieden, ook in verband met de ver keersveiligheid. Burgemeester Waal- kens, zelf jager en hon denliefhebber. merkte op dat daardoor mi- schien het verschijnsel kettinghond veelvuldi- ger zal gaan optreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11