PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ramp met Franse sneltrein eist 23 doden Nogmaals Amerikaans beroep op Rusland Hulst ondanks de regen in Reinaert-sfeer Aantal gewonden op 125 geschat Vandaag... SCHEEPSLEEUW IN Z'N HOK 1 CAREL BRIELS DIRIGEERT 1 I „TRACTORENORKEST" 204e jaargang - no. 142 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.tn- Mlnlm. o. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit Mad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr 68-60. tel- 2355 (b.g.g. red 8508/3546. adv 3647/3643); Middelburg. Markt 51. tel 3841 tb.g.g. red. 2078/3169. adv 2373»; Goes Gr. Markt 2. tel 6140 tb^.g. red 7353. adv 5213); Oostburg. tel 2395; Ter neuzen tel 2116; Zierikzee red tel 2425 adm tel 2094. Op de lijn Straatsburg-Parijs Een der grootste treinrampen in de Franse verkeersliistorie ge beurde zondagmiddag omstreeks ktvart over drie in de buurt van Vitry-le-Francois, toen de 'sneltrein Straatsburg-Parijs bij volle (138 Ion) snelheid ontspoorde. Tien wagons liepen uit de rails, waarvan er negen vele meters naar beneden in een ravijn stortten. Tot dusver zijn 23 doden geborgen. Het aantal gewon den dat medische behandeling nodig had, bedroeg ongeveer 125. Men vermoedt dat zich in de wrakstukken van de verwoestte trein nog meer slachtoffers bevinden. Het is vrijwel uitgesloten dat er nog overlevenden tussen de verwrongen staalmassa zijn. Wel is het mogelijk dat er zich nog doden bevinden in stukken trein die bij het ravijn onder water zijn terechtgekomen. Direct na het bekend worden van de ontsporing', stuurde de directie van een Amerikaans hospitaal in de buurt ambulances en medisch perso neel naar de plaats van de ramp. Vitry-le-Francois heeft een beschei den ziekenhuis en dat was spoedig vol. De Amerikanen boden daarop Moskou zou geen hulp aan Soekarno hebben beloofd Voor verovering van W est-Nieuw-Guinea Onder de kop „Russische krui sers voor Indonesië" schrijft het Britse bind Sunday Tele graph dat men in diplomatieke kring te Londen uit rapporten de indruk heeft gekregen dat Moskou en Peking president Soekarno hebben aangemoe digd zich van Nederlands Nieuw-Guinea meester te ma ken „met faire of unfaire mid delen en zo mogelijk nog dit jaar". Een woordvoerder van president Soekarno heeft zondag categorisch ontkend dat Peking en Moskou hem hadden aangemoedigd zich met elk middel meester van westelijk Nieuw- Guinea te maken. De woordvoerder, Maramis, zei: „dit bericht is volkomen onjuist". Van be voegde zijde in Den Haag is in ant woord op vragen over het artikel in de Sunday Telegraph meegedeeld dat er geen wijziging was gekomen in het Nederlandse standpunt na de ver- kiaring van minister Luns in mei dat de bondgenoten van Nederland niet onverschillig konden blijven in geval van een aanval op Nieuw-Gui nea. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse zee- en ri- viergezichtschilder en tekenaar c Hendrik van den Helm te Rot- terdam werd geboren. c vwwwwwvwwwvww Aantal slachtoffers van Sirius gestegen tot 21 Volgens te Cairo verschijnende bla den is onder het wrak van het KX.M.-tocstcI Sirius, dat maandag bij het vliegveld van' Cairo neer stortte, het geblakerde lichaampje gevonden van een meisje van 30 maanden. Hierdoor is liet aantal slachtoffers van de ramp opgelopen tot 21. Het lichaampje had een gouden ket ting rond de nek met een kruisje, een hoefijzer met het nummer „13" en een medaillon, waarop stond ge graveerd, Daniella - 28 januari 1959. Mr. Luns voor vakantie naar Franse Alpen De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, reeds gro tendeels opgeknapt van zijn ineen storting enkele dagen geleden tij dens een vergadering van de Twee de Kamer, is zaterdagmiddag voor verder herstel van krachten per vliegtuig van Schiphol naar Genève vertrokken. Hij zag er goed uit en zei het plan te hebben in de Franse alpen ergens in Savoic twee, zo nodig drie weken rust te houden. De minister voegde er nog aan toe, dat alles het gevolg is geweest van overwerktheid. 0 De Israëlische rechters zullen op hoog hevel de eerste cursus In criminologie gaan volgen die later dit jaar aan de Bar Illah Universiteit iri Tel Avlv begint. aan de gewonden in hun ziekenhui zen te verzorgen. Een helikopter van de Amerikaanse vliegbasis te Verdun werd inge schakeld bij het reddingswerk. Even eens kwam vrij spoedig een groep Amerikaans technisch personeel met snijbranders om te trachten de ge wonden te bevrijden en de slachtof fers te bergen. Op de eerste lijst der slachtoffers stonden alleen Fransen, met uitzon dering van een Japans gezin van drie personen. George, de zwervende leeuw zit weer veilig in zijn hok, waaruit hij enige dagen geleden aan boord van het Duitse vrachtschip Kalden fels was ontsnapt. Buitengaats, op bevel van de Itali aanse autoriteiten, die bang waren, dat de leeuw de stad zou in lopen, werd een hok voor de verschansing geplaatst, waarachter George al en kele dagen was opgesloten. Daarop begon het gevaarlijk karwei, het pro visorische hok weg te halen. De leeuw, bang geworden door het la waai, begon te brullen. De operatie lukte echter en George zit weer in zijn hok op weg naai' dc dierentuin van Karatsji. Filmacteur Jeff Chandler (42) overleden De Hollywoodster Jeff Chandler is zaterdag op 42-jarige leeftijd over leden; 13. mei van dit jaar werd hij voor een 'rugoperatie in een zieken huis opgenomen. Vijf dagen na de operatie werd zyn toestand kritiek, waarna een nood- ingreep, die 7Vz uur duurde, en vele bloedtransfusies hem weer aan de beterende hand brachten. Drie operaties, die zaterdag werden uitgevoerd, verzwakten de acteur zo zeer, dat hij stierf. uiiiiiniiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiniiiiitiiw Honderdvijftig landbouwtractoren hebben zaterdagmiddag loeiend en bulderend bezit genomen van de duinen van Kamperland. Als H H onder deel van de grote manifestatie „Delta-einde eerste fase" van j= Carel Briels, die hier vrijdag en saterdag in het kader van de M H Z.L.M,~dagen wordt gehoudenwaren 150 Noordbevelandse boeren, boerenzoons enlandarbeiders opgeroepen deel te nemen aan de m s repetitie. Tientallen verbaasde strandgasten Inregen een voorproefje g j= van xvat in het natuurlijke amfitheater in de duinen van Kamper- m H land staat te gebeuren. Op de foto: de onafzienbare rij tractoren f| H tijdens de repetitie. FOTO P.Z.G.) Motie van ontevreden belastingambtenaren Ruim 600 belastingambtenaren, aan- gesloten bij erkende vakverenïgin- gen, hebben zaterdag tijdens een de- 1 monstratieve vergadering in Krasna-1 polsky in Amsterdam in een motie hun „verontwaardiging over de van j regeringszijde aan de dag tredende trainerende houding in het gemeen- j schappelijk overleg" uitgesproken. PROEVEN MET KERNWAPENS Internationaal akkoord voornaamste doel De Amerikaanse regering heeft za terdag in een memorandum aan de Sowjet-TJnie als haar mening te kennen gegeven, dat de Russische regering in Genève niet schijnt te willen komen tot een overeenkomst inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. De V.S. wijzen het voorstel van pre mier Kroesjtsjew om het overleg over de kernproeven te koppelen aan besprekingen over andere ont wapeningskwesties van de hand. Zij herhalen dat het voornaamste doel van Amerika blijft, een, internatio naal akkoord over de stopzetting van de kernproeven te bereiken. Zij üoén een beroep op de Sowjet-Unie, „onverwijld" een doeltreffende over eenkomst te ondertekenen. In het memorandum wordt ook zegd, dat de V.S. bereid zijn, een program voor onderzoekingen uit te voeren, teneinde de methoden voor het ontdekken van kernproeven te verbeteren en zo te komen tot een verdrag, dat alle soorten kernproe ven omvat. Op de Sowjet-Unie wordt een beroep gedaan, met de V.S. in dit onderzoek samen te wer ken. Het Amerikaanse memorandum vormt een antwoord op het stuk over deze kwestie, dat premier Kroesjtsjew aan president Kennedy heeft overhandigd na hun gedach- tenwisseling op drie en vier juni in Wenen. De Amerikaanse regering dringt er bij de Sowjet-Unie op aan, dat zij liet ontwerp-verdrag, dat de V.S. en Engeland aan de Russische onder handelaars in Genève hebben over handigd, aanvaardt. Duizenden zagen stoet in het water vallen Ondanks de regen heeft Hulst zondagmiddag voor de derde maal weer enkele uren in een fleurige middeleeuwse sfeer geleefd. Een middel eeuwse sfeer met kleurige kostuums, groteske en bizar re dierenkoppen, muziek en opgetuigde wagens. Kortom: de Reinaertstoet 1961 trok door Hulst. Duizenden waren zondagmiddag, zonder zich door de regen te laten af schrikken, op de been om van het Reinaert-gebeuren getui ge te zijn. Groot was dan ook de teleurstelling toen de re gen het verdere programma en een goed verloop van de Reinaertstoet ernstig in de war stuurde. De stoet moest voortijdig worden ontbonden en het nevenprogramma moest worden afgelast. Na het beiaard-concert op het carillon van de St. Willibrord Basiliek, verzorgd door de lieer Jules Vernier uit Sint- Xiklaas en een enigszins ver late, rondgang van de Rei naertstoet, moesten de vele be zoekers vgn Hulst dan ook af zien van het concert op dc Harkt van de. Koninklijke Harmonie „De Vrije Antwer penaren" uit Antwerpen, van een voorstelling van de pop penkast „Kapoen" uit Gent en van de opvoering van het open luchtspel „Reinaert de Vos" van Pol de Mont, door de Ca- mere van Rhetorica „De Trans figuratie" te Hulst en „St. Jan ten Steenc" te Sint-Jansteen. Men lieeft echter de bedoeling dit spel alsnog op te voeren en wel op zondag 25 juni aan staande. Nadat in de natte Hulster straten was aangekondigd dat de Rei naertstoet een half uur later dan aangekondigd zou vertrekken, verscheen tenslotte voor de ogen van dc vele popelende toeschou wers het muziekkorps „De Vrjje Antwerpenaren", dat de stoet met een vrolijke noot vooraf ging. Voorop liepen enkele schildkna pen met het wapen van Holst, ge volgd door ons alles Reinaert-au- teur Willem, die Madolc makede, (Zie slot pag. 2 kol5) H Nog steeds duren de demon- :gr straties van de Bretonse boe- if ren in Bretagne voort: wegen worden versperd en overwegen worden onklaar gemaakt door zittende boeren en landbouw- werktuigen. Ook de boeren van |1 het departement van Norbihan li in het zuidelijk deel van Bre- tagne hebben zich nu bij de demonstranten aangesloten. M Gedurende zes uren versper- den zij op de bekende wijze fff wegen en spoorwegoverwegen i§ uit volle borst de Marseil- laise zingende. li lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll'l Nederlands monument in Djakarta omvergehaald Op last van de Indonesische regering is in Djakarta op ceremoniële wyze een bronzen gedenkteken van 900 kilo, dat herinnerde aan de strijd van de Nederlanders in Atjeh op Noord- Sumatra, omvergehaald. Honderden vrijwilligers uit leger en bevolking hielpen mee het monument, een tri omferende vrouwenfiguur, om te ha len. Het gedenkteken maakte deel uit van een nu verwoeste Nederlandse ves ting in het centrum van Djakarta. Op deze plaats zal een nationale moskee worden gebouwd. Boze boeren barricaderen Bretons stadje Vijftienhonderd boze boeren hebben zaterdag met ongeveer 500 land^ bouwtrekkers de wegen en spoorver bindingen naar het stadje Carhaix in het departement Finistere van Bre tagne gebarricadeerd en het vier uur lang van de buitenwereld afgesloten gehouden. Vorstelijk paar enkele dagen naar Italië H. M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden zijn zaterdagmid dag per vliegtuig van Soesterberg naar Italië vertrokken voor een kort verblijf in hun villa te Porte Ercole. De koningin en de prins keren dins dag naar Nederland terug. Amerikaanse katoen is te hoog in prijs (Van onze correspondent) Bij de feestelijke aanbieding van het 2500ste picanol-weefgetouw aan de Koninklijke Textielfabrieken Nijver- dal ten Cate N.V. heeft de directeur van het Twentse concern, dr. W. T. Kroese, vrijdagmorgen op felle wijze stelling genomen tegen de door pre sident Kennedy onlangs afgekondig de maatregelen ter bescherming van de Amerikaanse landbouwsteunpoli- tiek, in het bijzonder ten aanzien van de katoenverbouw. De heer Kroese zei onder meer, dat de nadelige positie, waarin de Ame rikaanse nationale katoenindustrie verkeert, is te wijten aan de hoge grondstoffenprijzen die zij is gedwon gen te betalen. Een en ander is uit vloeisel van de Amerikaanse land- bouwsteunpolitiek. Ons advies, aldus de heer Kroese, is: zoekt gij, Ameri kanen, daarvoor de oplossing in eigen kring. De terugkeer naar het systeem van één katoenprijs voor binnen- en buitenland, desnoods gepaard met rechtstreekse subsidies aan de daar voor in aanmerking komende land bouwers is onzes inziens verre te pre fereren. Eén ding moet hierbij ter le ling worden opgemerkt. Men zij in de U.S.A. voorzichtig met te gemakke lijk afwentelen van lasten. De ka toenindustrie in West-Europa is al tijd nog vrij in de keuze van zijn grondstoffen. Ook buiten de U.S.A. groeit zeer veel goede, bruikbare katoen. Concertgebouw Orkest speelde in R.A.I.-gebouw Met een daverend applaus en vele bloemstukken is het Concertgebouw Orkest vrijdagavond door een bijna 9000 personen bestaand publiek har telijk verwelkomd in de Europahal van het R.A.I.-gebouw, oni voor de eerste maal na de succesvolle Ameri kaanse tournee een concert te geven voor het Amsterdamse publiek. In de Europahal waren grote tribunes voor de zitplaatsen aangebracht. .De hal was versierd met vlaggen en bloe men en had een feestelijk aanzien. Eerst betrad het volledige orkest het podium, dat was opgesteld aan de zijde van het Európaplein, daarna kwamen de beide dirigenten, Eugen Jochum en Bernard Haitink binnen, die een bijzonder hartelijk applaus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1