V.A.R. heeft zes uur televisie per etmaal Zaandam deze zomer 150 jaar stadsrechten VANDAAG MORGEN PRACHT EN PRAAL EN FELLE DUELS IN „DE GEBOCHELDE" Sukristo ZATERDAG 17 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 GEEN ONDERONTWIKKELD GEBIED Na zeven jaar nog eens „Negen heit de klok" In Thailand is t.v. legeraangelegenheid (Van onze radio- en t.v .-redacteur) Er wordt nog steeds in de wereld een scheiding gemaakt tussen de ontwikkelde en onderontwikkelde gebieden. Voor een belangrijk deel is dat terecht. Maar op bepaalde gebieden kan eigenlijk van onder ontwikkeling nauwelijks worden gesproken. Wat bijvoorbeeld de te levisie betreft zijn landen, die wij algemeen onderontwikkeld noe men, technisch vaak helemaal niet de mindere van de ontwikkelde landen. India beschikt al lang over ampexapparatuur, Syrië en Egyp te hebben samen zes beeldband- opnameapparaten van R.C.A. (Ra dio Corporation of America). Ne derland heeft nu eigenlijk twee ampexapparaten, maar ze zullen pas in oktober in gebruik kunnen worden genomen (ter vergelij king: de hele Westduitse televisie, die later met uitzendingen is be gonnen dan Nederland, beschikt over 39 beeldopneemapparaten, waarvan er zeven mobiel zijn). In Montreux hebben we tijdens het wereldtelevisiefestival een kort gesprek gehad met dr. S. Kabani, directeur van de Syrische televisie in Damascus. Televisie in de Ver enigde Arabische Republiek (ge vormd door Syrië en Egypte) is een staatszaak. Tien maanden ge leden is men zonder enige proef tijd begonnen met televisieuitzen dingen: meteen maar zes uur per dag oftewel 42 uur per week. Dat wekt wel enige verbazing als men weet dat Nederland in tien jaar tijd het tot 26 uur per week heeft gebracht. Het aantal toestellen is nog uitermate gering. In Damas cus zijn 20.000 geregistreerde kij kers, in Cairo 50.000. De zender parken bestrijken trouwens alleen maar de beide hoofdsteden. Het grote voordeel van de gemeen schappelijke taal en tradities van Voor zaterdag 24 juni maakten Jan de Cler, Alexander Pola en Emile Lo pez een nieuwe „Negen heit de klok", dat na 222 uitzendingen op zaterdag avond 5 juni 1954 voor de laatste maal werd uitgezonden. Aan deze uitzending werken mee: Pe- ronne Hosang, Lili van Haghe, Joke van den Berg, Sonja Oosterman, Wam Heskes, Louis de Bree, Dries Krijn, de Larrysons, Jules de Corte, Jan van Syne en Egypte is, dat men zon-ostade, Henk Dorel, Charles Aerts, der enig probleem eikaars pro- Alexander Pola, Harry Bronk en Jan gramma s kan overnemen. Er zijnde Cler. in Cairo en Damascus twee apar-Ouder gewoonte getrouw bespeelt te programmastaven, die bijna al Guus Jansen de vleugel en dirigeert hun programma's op videotape Klaas van Beeck het K.R.O.-amuse- vastleggen. mentsorkest. Oude bekenden in dit MAGISCHE FLUIT"nieuwe programma zijn o.m. de Buiten de wedstrijd in Kruimeltje" om heeft de Verenigde Arabische SP, ipm.wTepft Tan de rw Republiek een van haar produk-555,Ï3? lie's laten zien. Het was een deels?* IVfo-22 00 uur h.tgczonden folkloristisch deels educatief pro-van 21°°—z2<>° uur. gramma, dat door Rida was ge- schreven en door hem en zijn fol kloristisch dansgezelschap werd uitgevoerd. Het heette „De magische fluit" en ging over een jongeman, die met een meisje wilde trouwen maar in zijn streven grote tegenstand on dervond van haar vader. Deze heeft namelijk een ander voor zijn dochter uitverkoren. De jongen weet de vader echter te overreden met zijn magische fluitspel. Het educatieve element in dit pro gramma werd gevormd door het feit, dat de persoonlijke liefde tus sen de jongen en het meisje zege vierde boven de wens van de va der die zijn dochter aan iemand wilde koppelen. Dit moet vooral in een Arabisch land, waar het hu welijk traditioneel meestal een kwestie is die door de ouders on derling op financieel voordelige wijze wordt geregeld, grote indruk maken. De beeldkwaliteit was voortreffe lijk en men weet in de studio's van Cairo kennelijk wat belichting is. De beeldwisselingen waren uit stekend getimed en „De magische fluit" verkreeg na afloop dan ook terecht een applaus van de lcri- trische deskundigen en de deskun dige critici. RAADSEL Tot veler verbazing had zelfs Thailand (buiten mededinging) een programma ingestuurd (de meeste deelnemers in Montreux wisten niet eens dat Thailand te levisie had). Aangezien er geen vertegenwoordigers van de Tliai- landse televisie in Montreux waren is het niemand duidelijk gewor den hoe de Thailandse inzending tot stand is gekomen. Volgens de aankondiging was het programma gemaakt door „de te levisie van het leger, kanaal ze ven". Wat de indruk bevestigt dat de televisie in Thailand onder het ministerie van defensie ressor teert, een volstrekt unieke orga nisatievorm. Er werd een klassie ke Thailandse dans op het scherm gebracht en de cameraman was kennelijk een soldaat die in de houding stond. In ieder geval was er geen beweging in die camera te krijgen en de danseres moest maar zien in het beeld te blijven. Die klassieke dans met zijn vele fraaie handbewegingen vroeg om gedetailleerde close ups, maar we kregen ze niet te zien. Er wordt druk gerepeteerd aan de N.CJi.V.-musical ,Ro- zegeur en maneschijn", die vanavond onder regie van Paul Cammermans op het beeldscherm komt. Op deze fo to zien we van links naar rechts Kitty Jansen, Guus Os- ter en Paul Cammermans tij dens zo'n „droge" repetitie. „Man en Paard" in Nijkerk gestart Do woonwagen waarmee verschil lende N.C.R.V.-reporters zeven weken door Nederland zullen trek ken, is donderdagavond in het Vc- luwse plaatsje Nijkerk gestart. In de afgelopen dagen werd de wagen door de technische dienst van de Nederlandse Radio-Unie ingericht als omroepstudio waarin zelfs de controle-kamer niet ont breekt evenmin als de geluidwc- rende wanden in de spreek- studio, die door een glaswand van het technische gedeelte is geschei den. De toch al krappe ruimte in de wagen moet door verslaggever en technicus worden gedeeld met een kleine piano, die de hele reis van zeven weken in de wagen zal mee maken. Deze piano dient echter niet als middel van verstrooiing voor de „bemanning", maar wordt in de donderdagavond program ma's van de N.C.R.V. bespeeld door Harry de Groot, die met zijn ensemble openluchtuitvoeringen op markt-, dorps -en andere pleinen zal opluisteren. In de V.S. in één week 144 televisiemoorden Een aantal ouders van over geheel de Verenigde Staten heeft ter ken nis van het Amerikaanse congres gebracht, dat in de herfst van 1960 in één week door de Ameri kaanse televisie 144 moorden, 53 „moorden uit zelfverdediging", en een reeks gewelddadigheden van andere aard, werden uitgezonden. De groep van ouders, die zich noemt „National Association for Better Radio and Television" vindt dat de misdaad en het ge weld op het televisiescherm een „werkelijk gevaar" voor het Ame rikaanse kind betekenen. RADIOEN T.V.-RUBRIEK 2\oren, jien en.... scArijven T elevisie Na het journaal en „Memo" wordt de rest van deze zaterdag avond in het N.C.R.V.-programma gevuld met de musical „Rozegeur en Maneschijn" Dit is een muzi kale komedie in Victoriaanse stijl, met oude en nieuwe composities, door Anthony Lesser, in Neder landse bewerking en met liedtek sten van Jelle de Vries. Het pro gramma duurt van half negen lot tien over tien. De Vlaamse televisie zendt om vijf voor negen de film „Het jaar dor ooievaars" uit. De Duitse film werd in 1960 onderscheiden met de Italiaprijs. Om vijf minu ten over half tien volgt dan de ..Perry Como Show", met onder anderen Paul Anka. Radio Het zaterdagmiddagprogramma van de K.R.O. wordt herhaaldelijk onderbroken door uitzendingen in verband met de „Radio-Rally 1961". Van acht tot negen verzorgt het Radiokamerorkest onder leiding van Roelof Krol een populair- klassiek concert. Tussen tien over negen en vijf voor half elf mu ziek en goed bedoelde raad voor vakantiegangers. Dit alles over Hilversum I. Over de andere zen der wordt om half tien een bonte rij van bejaarde melodieën uitge zonden. De avond wordt van eLf tot twaalf besloten met „Swing- T elevisie De hoofdmoot van het zondag- avondprogramma wordt gevormd door „Pygmalion en Galathea", een televisiebewerking van de operette „Die Schone Galathé'' van Franz von Suppé, door Johan van Hulzen en Benedict Silber- mau met een Nederlandse tekst van Hans van den Berg. Om acht uur begint dr. L. de Jong het avondprogramma met „De wereld van vandaag". Van tien over acht tot twintig voor ne gen tussen beide genoemde pro gramma's een documentaire over zwarte kunst. De Vlaamse televisie geeft het amusementsprogramma „Zeg hé, spaar je mee", waaraan onder an dere medewerking wordt verleend door Ping-Ping. Radio De A.V.R.O. zendt om acht uur onder de titel „Nederlands aller lei" een programma uit van Ne derlandse muziek en Nederlandse teksten. Ben Levi besluit de uitzending over Hilversum II met de nieuw ste nieuwtjes en opnamen uit Frankrijk. Over de andere zender wordt om half tien het tweede deel van het hoorspel „Triptiek voor moord" uitgezonden. Eis afgewezen van ex-leden van gouvernementsmarine Het gerechtshof in Den Haag heeft de eis van ongeveer honderd voor malige personeelsleden van de Ned. Indische Gouvernementsmarine te gen de staat der Nederlanden inzake de uitbetaling van liun salarissen over de periode van maart 1942 tot augustus 1945, waarin zij zich in Ja panse krijgsgevangenschap bevon den, afgewezen. Het gerechtshof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank in Den Haag van 30 november 1959, waarbij de eis aan de ex-gouvernementsleden werd ontzegt. In totaal ging het hier bij om drie miljoen gulden. Mr. H. W. Vermeer uit Amsterdam, die destijds pleitte voor de ex-perso neelsleden, had gesteld dat de bezol diging van de ex-gouvernementsma rineleden gelijkgesteld was aan die van het beroepspersoneel van de Ko ninklijke Marine. In tegenstelling tot de landmacht bestond in Nederlands- Indië geen aparte zeemacht. Hij meende, dat bij de demilitarisatie een ongemotiveerde uitzondering ten op zichte van de leden van de gouverne mentsmarine was gemaakt. Mr. S. E. Gratama, die voor de staat optrad, had gesteld dat er geen dienstverhouding tussen de staat der Nederlanden en de gouvernements marine had bestaan. Drie maanden geëist tegen wethouder Voor de rechtbank in Den Bosch stond gisteren terecht de wethouder W. S. uit Leende. Hü wordt beschul digd op nieuwjaarsdag onder invloed van alcohol een aanrijding te hebben veroorzaakt, waarbij twee fietsers vrjj ernstig werden gewond. De wethouder had op die dag ambts halve tal van recepties moeten bij wonen. Gedurende zes uren had hij tien borrels gedronken zonder iets te eten. Op weg naar huis reed hij met zijn auto beide fietsers aan, ramde een paal en kwam daarna met een klap tegen een gevel tot stil stand. Hierbij vloog hij met zijn hoofd tegen een rand van het por tier, waardoor hij enige tijd buiten bewustzijn was. Ter terechtzitting ontkende hij, dat hij zodanig onder invloed was dat hij niet meer kon rijden. De officier van justitie eiste drie maanden gevange nisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. Mr. Hanraets uit Eind hoven bestreed de bewijsvoering. Hij meende dat ook de fietsers min of meer schuld aan het ongeluk kunnen hebben gehad. FILMS IN ZEELAND Losbandige liefde in een luxueus Frans kasteel Jean Marais en Sabïne Sessel- mann spelen de hoofdrollen in de film „De gebochelde", die deze week in ALHAMBRA (Vlissingen) te zien is. Het is een romantisch verhaal, dat speelt aan het Franse hof in de tijd van Lodewljk de Veertien de. De film wemelt van de prachtige kostuums, felle duels en de schitterende hofscènes. Ook de intriges rond een erfe niskwestie spelen een belangrij ke rol. Ridder Lagardïère is de legendarische held, die moedig de vele moeilijkheden het hoofd biedt en uiteindelijk een adellij ke titel en de liefde van een schone jongedame verwerft. De titel „De bruut en de bruid" doet het ergste vermoeden, maar toch is deze film van het komische genre. In het barre noorden van Alaska speelt zich een warmbloedige liefdeskome die af tussen twee mannen, die in de ze koude streken een goudmijn ex ploiteren, en een meisje, dat in de PLAN VOOR OPENLUCHTMUSEUM Oudste industrieel centrum van Europa (Van een speciale verslaggever) De nijvere werkstad Zaandam het oudste industriële cen trum van Europa gaat deze zomer met allerhande festivi teiten zijn 150-jarig stadsbe staan herdenken: de samenvoe ging in 1811 van de dorpen Oost- en West-Zaandam tot een stedelijke eenheid, waartoe Na poleon bij een bezoek aan "dit gebied benoorden het IJ en pas sant besloot. In juni 1955 sloten vijf voorsteden van hoofdsteden in West-Europa op voordracht van de raad van Europe se gemeenten een verbond, waaraan de naam Jumelage gegeven werd. Het waren Anderlecht (bij Brussel), Boulogne, Billancourt (bij Parijs), Hammersmith (bij Londen), Neu- kölln bij Berlijn en aanbevolen door de Ver. van Ned. Gemeenten Zaandam bij Amsterdam. De burgemeesters van die gemeenten beloofden elkaar op dat moment plechtig blijvende banden te zullen handhaven, op alle gebied de betrek kingen tussen hun inwoners te be vorderen en naar vermogen het ver bond van de volkeren van Europa te stimuleren. Stadsfeesten De stadsfeesten van Zaandam zullen een welkome gelegenheid bieden dit ideaal een stapje nader te brengen. Wel vonden in liet verleden al tal van uitwisselingen plaats maar een zo grootscheeps gezamenlijk contact als thans op het program staat, was er nog niet eerder. De bezoekers zullen allen bij Zaan- kanters thuis ondergebracht wor den. Met het oog op de komende fes tiviteiten heeft het gemeentebestuur van Zaandam inmiddels een groep persvertegenwoordigers uit Neder land een vogelvluchtbeeld van de nij vere stad en streek gegeven, om te laten zien, dat men definitief gebro ken heeft met de wel eens verbreide gedachte, dat dit industriegebied er belang bij zou hebben zijn licht onder de korenmaat te plaatsen. Dat het een nijver gebied is illustre ren de cijfers. Burgemeester G. J. D. Flanken eenmaal persoonlijk deel nemer aan de befaamd geworden Dam-Dani-race. waarmee de Zaan streek zijn recht op een Coentunnel wilde bewijzen vertelde, dat 55 c/t van de beroepsbevolking werkzaam is in de industrie, terwijl het Neder lands gemiddelde 30 is. Met een omzet per arbeider van f 55.000 staat de Zaan ver boven het Ned. cijfer van f 32.000. Deze streek met zijn totale omzet van ruim an derhalf miljard zorgt voor 5 van het Nationale exportpakket; sedert 1950 is deze omzet met 20 geste gen. Onder de bedrijven zijn er enke le van meer dan nationale betekenis, en een behoorlijk aantal heeft belang rijke invloed op de Ned. markt. SO van de in Nederland verwerkte deuren komen uit dit gebied, 100 van het linoleum, 5 van de verf en een belangrijk percentage van de voedingsmiddelen. Uitbreiding van de industrie en de sanering van de stadskern hebben tot gevolg, dat het nog schaars over gebleven historisch schoon, cn met name de streekeigen Zaanse hout bouw steeds meer moet verdwijnen. Dit is voor een aantal Zaangemeen- ten aanleiding geweest gezamenlijk een typisch Zaanse buurt te gaan reconstrueren in de Kalverpolder. Van aanzienlijk meer allure dan in het Openluchtmuseum in Arnhem, maar bovendien ook als levend ele ment in de gemeenschap, omdat men de herbouwde en wat gemoderniseer de huizen bewoond wil laten. Met dat plan, dat instemming heeft gevonden bij rijk en provin cie, zal een bedrag van plni. 3'/2 miljoen gulden gemoeid zijn. Reeds staat er in dit gebied in de mooie Zaanbocht tegenover Zaan dijk een patriciërshuis, de in 1956 gerestaureerde oliemolen De Ooi evaar, de Korenmolen „De Dood" en de verf molen „De Kat", die de enige overgebleven verfniolen van ons land is. Ten zuiden hiervan wil men de paltrok houtzaagmo len „De Poelenburg" straks her bouwen één van de drie in Ne derland en mogelijk in de toe komst nog de papiermolen „De Schoolmeester". Behalve histo risch Zaans buurtje zal het tegen die tijd ook molenreservaat van Nederland geworden zijn. Erfgenamen van vier miljoen dollar gezocht De advocaat Baldo Kristovich uit Los Angeles in do Verenigde Staten, is voor een vijflandenreis naar Europa vertrokken om de crfgcna(a)m(en) te vinden van een in Polen geboren on getrouwde jodin, die bij haar dood be zit ter waarde van vier miljoen dollar heeft nagelaten. Kristovitch zal zijn onderzoek doen in Engeland, Frankrijk, Duitsland, de Sowjet-Ünie en Israël, en pas eind augustus in de Verenigde Stuten te rugkeren. Mevrouw Roza Manbar liet een in de effectenhandel verdiend ka pitaal van vier miljoen dolalr achter, toen ze in 1959 op 68-jarige leeftijd in Los Angeles overleed. Zij liet geen testament na en er zijn ook geen ver wanten van haar bekend. Na 30 oktober van dit jaar kan niet meer zonder meer over het kapitaal worden beschikt, en een gerechtelijke procedure over aanspraken begint op 13 november. Een van de spannende duels in de film ,J)e gebochelde". plaats is gekomen van de aanstaande vrouw van een der gouddelvers. Er doen zich allerhande kostelijke ver wikkelingen voor in deze met pittige humor gekruide film, die als achter grond de onontgonnen wildernis van Alaska in 1900 heeft. De hoofdrollen worden vervuld door John Wayne en Stewart Granger. Het teenagereridool Fabian zingt zowaar ook nog een lied je in deze film, die deze week in Grand (Goes) speelt. De film „Die Brücke", die al vele malen in de Zeeuwse bioscopen werd vertoond, is het verhaal van zeven Duitse jongens allen on geveer 16 jaar oud die in de laatste dagen van Hitiers heer schappij worden opgeroepen als militair. Als zij één dag zijn ge drild, krijgt het bataljon bevel om op te breken. De zeven jongens moeten een brug bewaken, maar zij weten niet, dat deze brug toch opgeblazen zal worden. De kinderen verdedigen de brug tegen de oprukkende Amerikanen en hierbij sneuvelen zes van hun kameraden. De overgebleven twee bemerken dan, dat hun vrienden voor niets zijn ge storven, omdat de brug toch opgebla zen wordt. „Die Brücke", vervaardigd naar een roman van Manfred Gregor, is te zien in City (Middelburg). In deze bioscoop draait zondagmid dag „De koning der cowboys" met western-held Roy Rogers en zijn paard Trigger. Het is de liefde, waar alles om draait in „Losbandige liefde" „L'eau a la bouche"), die deze week in ElEectro (Middelburg) speelt. Een luxueus ba rok Frans kasteel, gelegen te midden der bossen, vormt de achtergrond van dit verhaal, waarin drie schone vrou wen en drie amoureus aangelegd jon gemannen elkaar vinden. Het hoogte punt valt op een avond, tijdens een hevig onweer en na een feest, waarbij nogal wat gedronken is. Maar de vol gende morgen komt de ontnuchtering. Gelukkig verschijnt dan een figuur, die de moeilijkheden mei vaardige hand oplost. „Losbandige liefde" is een werkje van de jonge regisseur Jacques Doniol-Valcroze. LüXOR (Vlissingen) vertoont „De gebrandmerkte van de veenhoeve" met in de .loofdrollen Willy A. Klein- man en Kenneth Spencer, een drama tisch geheel. De hoofdbestanddelen van „Aloma van de Zuidzee", die in 't zelfde theater speelt, zijn romantiek, actie en avontuur. U.F.A.-concern heeft reeds 23 miljoen mark verloren De totale verliezen van het U.F.A.- concern overtreffen niet ongeveer 23 miljoen d.m. alle tot nu toe gedane ramingen. De verliezen zijn grotendeels ont staan bij de filmproduktie, daar „de films van de U.F.A. helaas sedert 1958-59 in toenemende mate onvol doende aantrekkingskracht hebben". De algemene structuurcrisis in de filmindustrie heeft de U.F.A. daar door zwaar getroffen. De Venezolaanse regering heeft een onderzoek gelast naar de toedracht van een incident op Caracas waarbij de auto van de Amerikaanse ambassadeur in brand werd gestoken. Advertentie HOUDT UW GEWICHT IN BALANS Ik heb het niet op al die pillen en drankjes. Je moet nog maar afwachten of ze helpen. Ik vraag me trouwens af of dot geforceerd vermageren nu echt wel goed is. Suiker - hoe lekker en gezond ook - is voor de meeste mannen en vrouwen een vijand. Kilo's gewicht kun je vermijden met Samengesteld volgens de nieuw ontdekte formule is de smaak van Sukristo 7 niet meer van suiker te onderscheiden. Vroag uw leverancier gratis monster H.TEN HERKEt N.V. HILVERSUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7