School voor KARAKTERvorming Naar het buitenland „om talen te leren"? een im\m band /"N nfwikkelen van initiatief en zelfstandigheid door het laten 55 uitvoeren van opdrachten in ploegverband. De vreugde te leren kennen van het verrichten van een moeilijk en veel inspan ning vergend werk, hetgeen doorzettingsvermogen versterkt. Zelf vertrouwen bijbrengen, door verbetering van lichamelijke conditie, waardoor men tot grotere prestaties komt. Natuurlijke aanleg tot avontuur in juiste en dus verantwoorde banen leiden, waardoor enerzijds durf wordt aangekweekt, anderzijds geleerd wordt onnodig risico te vermijden. Versterken van discipline, verantwoordelijkheids gevoel en sportiviteit door te leren samenwerken in ploegverband. Voor de gemeenschap diensten verrichten zonder dat daar een materiële beloning tegenover staat". Even bijkomen want het is héél wat! Toch kan het goed worden op het oude slot Moermond te lieuesse, waar 24 juli aanstaande de eerste cursus van de eerste Nederlandse Outward Bound School start. Het doel van deze cursussen is: „een posi tieve bijdrage te leveren tot de karaktervorming van jonge man nen" en daarvoor heeft men bo venstaand programma op schrift gesteld. Een school dus waar je als een soort lie-man vandaan komt, met heldere, onbevangen oogopslag en zo. Toch kan het goed worden op het tussen 1229 en '1240 door Kostijn van Zierikzec gestichte slot dat thans grondig is gerestaureerd. Als jongeman ga je er niet heen om je karakter eens een beetje bij te laten spijkeren. Zo te zien krij gen de cursisten nauwelijks de tijd óm er aan te denken. Dc oefenstof alles verwerken in 26 dagen omvat zes hoofdpunten: zeemanschap, sport en lichaams training, gemeenschapswerk, cul tureel werk, recreatie en excursies te voet en over water. Wat nader toegelicht omvatten deze punten zwemmen, kanoën, roeien, zeezeilen, reddingswerk, gymnastiek, boxen, judo, veldloop, hindernisbaan, touwklimmen, voetbal, atletiek, paardrijden, brandbestrijding, E.H.B.O., onder houd zeeweringen, reddingswerk op zee, vogelwachthet is al een hele rij en we kunnen nog lang doorgaan, maar dat doen we niet. En al doende leert men ook in an der opzicht, of zoals het hierboven staat: „versterken van discipline verantwoordelijkheidsgevoel en sportiviteit"/Alles in,26 dagen. De Nederlandse industrie is de initiatiefneemster, de idee stamt uit Engeland. Deze in- dustreën staan karaktervorming en verbetering van het moreel der jonge werknemers voor. De be drijven zullen jonge werknemers van 15 tot 20 jaar naar Moermond sturen. Particulier kan men ook aan de cursus deelnemen. Voor de Nederlandse Outward Bound Stichting het kasteel hum-de en met haar plannen op de proppen kwam, waren er nog al wat ge reserveerde reacties. Er was kri tiek op het systeem dat te militai- ristisch zou zijn en bovendien werd opgemerkt dat al genoeg organisaties en verenigingen vor mingswerk onder de jeugd bedrij ven. Maar de mensen die de Out ward Bound School stichtten, wa ren van mening dat de tot heden bekende vormingsinstituten te veel op theoretische basis waren ge stoeld. En daarom werd dit programma opgesteld, dat fysiek en psychisch hoge eisen stelt. Waarom zou het er niet goed kunnen worden? Moermond her bergde reeds deze week zijn eerste 20 jonge bezoekers. Leer lingen van de Havenvakschool te Rotterdam, geen cursisten, maar jongelui die hielpen bij de aanleg van do hindernisbaan en met de inrichting en die tussendoor wat sport bedreven. De jongens slie pen bij het slot in tenten en aten, getuige de foto, in de open lucht. „Schóóls", voor een outward bound school, zou men kunnen zeggen. Maar zo te zien hadden ze het er nogal naar dé zin.... HET HOEFT GEEN AVONTUURTE WORDEN Doe hef via betrouwbare instanties: de M Al-bureaus (Van onze redactrice) In deze eindexamentyd wordt het plotseling weer een punt van discussie tussen vele dochters en evenvele ou ders: dochter geeft de wens te kennen om, met het hegeerde einddiplo ma op zak, het goede vaderland de rug toe te keren teneinde in Enge land, Frankrijk. Duits land of Zwitserland „haar talen te perfectio neren". Ouders zijn dik wijls niet zo heel geluk kig niet dit voornemen van de zojuist van de schoolbanken komende dames: ze vinden die trek naar het buitenland maar „een avontuur" dat misschien wel eens verkeerd zou kunnen af lopen, ze zien een der gelijke onderneming als een sprong in het duis ter en ze spreken er dan ook niet zelden het veto over uit. Met als gevolg een geweldig familiecon flict rperecht, dat veto? In sommige gevallen wel Namelijk in die gevallen, waarin de reislustige .dpehter metéén weg wil, zo vlug mogelijk, via een advertentie zoals ze op het ogenblik weer bij tientallen in sommige grote bladen te lezen staan. De advertenties waarin Hollandse meis jes worden gevraagd om een Engelse (respectie velijk Duitse, Franse of Zwitserse) huisvrouw een handje te komen hel pen in de huishouding. In ruil daarvoor staan hen dan, naast het sala ris, een prettige omge ving en werksfeer, een eigen kamer en soortge lijke faciliteiten te wachten. Nu is het ongetwijfeld onrechtvaardig om der gelijke advertenties over één kam te scheren en onmiddellijk maar aan tc nemen dat het schrij ven op zo'n annonce re gelrecht naar het ver derf leidt. Maar er is al tijd kaf onder het' koren, en daar komt nog iets bij: men gaat niet „zo maar" in het buitenland werken. Men krijgt bij voorbeeld te maken met werkvergunningen en dat is al een hoofdstuk op zichzelf; een hoofd stuk waarbij best wat goede en ter zake kun dige voorlichting ge bruikt worden. Waar vindt het Ne derlandse meisje, dat voor enige tijd de grens over wil, die betrouwbare voorlich ting? Bij de zogenaamde M.AJ.-bureaus, de bure aus voor maatschappe lijk advies en inlichtin gen. Er zijn er in Ne derland in totaal acht, gevestigd in diverse plaatsen, en ze geven uitstekende en gedegen voorlichting over het be treffende onderwerp. Ze kunnen alles vertellen over de zojuist genoem de kwesties van de werkvergunningen (een heel belangrijk punt die in de diverse landen verschillend ligt. Ze be schikken bovendien, en dat is eigenlijk nog be langrijker, over voldoen de betrouwbare adressen in het buitenland. Het is dus echt niet nodig om alléén op de advertenties af te gaan, waarin ar beidskrachten voor het buitenland gevraagd Worden. De M.A-I.-bure- aus beschikken over voldoende serieuze aan vragen uit de ons omrin gende landen, cn wie toch via een advertentie de begeerde baan-In-het- buitenland wil krijgen, kan bij deze instanties laten nagaan of het be treffende adres betrouw baar is. Een kleine moei te, waarmee misschien veel narigheid voorko men wordt f-i cn „avontuur", het accepteren van zo'n buitenlandse baan Dat hoeft het dus niet te worden, mits een en an der geregeld wordt via deze instanties, die op het gebied van de bui tenlandse arbeidsbemid deling over een ruime ervaring beschikken en bovendien haarfijn kun nen vertellen op welk terrein er gebrek aan vrouwelijke arbeids krachten is in dc in aan merking komende lan den. Volledigheidshalve hier nog even de adres sen van dc diverse M. A. I.-bureaus in ons land: In Rotterdam zijn er t wee, namelijk -op hot Centraal Station, en St. Laurensplaats 5; in Am sterdam vindt men er eentje op het Centraal Station, in Arnhem aan de Sonsbeekweg 4, in Groningen op het adres Mesdagstraat 58-58a, in Den Haag in de Van Speykstraat 153, in Haarlem aan de Nieuwe Gracht 102, en in Utrecht is eveneens op liet. Centraal Station een M. A. I.-bureau te vin den. voer voor volwassenen ■m* 16 TEENAGER-HATERS Naar aanleiding van Uw rubriek „Tussen ^.3 en 20" vau 3 juni jj., wil ik graag een paar dingen ter verdediging aanvoeren: Laat ik beginnen met de vraag: Waarom heeft U die blaadjes ei genlijk gelezen? Wij mogen im mers ook geen t.v.-programma's zien, die niet geschikt zijn voor jeugdige kijkers; laten de volwas senen dan geen blaadjes kopen die niet geschikt zijn voor oudere lezers. Eerlijk is eerlijk. Ten tweede: ik heb me 1 een paar keer afgevraagd welke teenager haters die redactie van U bevol ken. U doet me met Uw artikelen denken aan de Camera Obscura van Nicolaas Beets: goed of slecht, er is geen tussenweg. De goeden dat zijn jullie, de vol wassenen (hm), de slechten dat zijn wij, de teenagers. Vrijwel alle volwassenen zijn te gen rassendiscriminatie; tenmin ste... dat denken ze. Of het ook werkelijk zo is, staat nog te be zien. Ze discrimineren en genera liseren namelijk dat 't een lieve lust is. Ze beschouwen de teenagers als -een ras, dat.als een groep, min of meer gevaarlijke dieven aan de kant wordt gezét. Jullie, volwas senen die het allemaal zo goed we ten, staan mijlenver boven ons. En nu over de teenagerblaadjes die wij lezen (ja, ik ook, en graag zelfs). Waarom ik ze graag lees? Wel, om eens een voorbeeld te noe men: nu eens geen verhaaltjes over vorsten en vorstinnen die al of niet ruzie hebben, of over prin sessen met heimwee. Of iets in de trant van „Zo wonen zij" (wat kan mij dat schelen) en: Hoe richt ik mijn huis in? (Ik dacht dat ieder dat voor zichzelf moest weten!) Tsjonge, wat interessant. Laat me niet lachen, redactie! Nu spreek ik alleen nog maar over tijdschriften als Libelle en Mar griet en weet ik hoe ze nog meer heten. Maar wat dacht U van blaadjes als Piccolo en Pin-up en meer van dat fraais, waarin een of andere aftandse filmster zo ver schrikkelijk gréaaaaaag bloot op de foto wil Die leest U niet zegt U? O, maar een heleboel volwassenen wel en dan zijn ze nog zo naïef om te den ken dat hun kinderen dat niet we ten. Nee, we zijn gek! Noemt U dat geen geldverspilling? Zegt U nu nog iets over de Blue Diamonds in hun „hemmetje"? Zij hebben tenminste nog een hemd aan Wat las U vroeger tot U 20 was? Ot en Sien misschien, daarna kreeg Ferdinand Huyck een beurt. Dat wil U immers zeggen? Moet ik het ook geloven of hoeft dat niet? De teenagers zijn gek, want ze bezoeken teenagershows (omdat ze het leuk vinden!). De „grote" mensen zijn brave lied n, want ze bezoeken opera's. Maar nu het grote verschil: NIET omdat ze het leuk of mooi vinden, maar omdat het staat als je een opera bezocht hebt. Onthoudt U één ding: net zo goed als er echte operaliefhebbers zijn, zijn er liefhebbers van teen agershows! En dat jacht van Don en Phil Everley? Toegegeven, dat is knet tergek. Maar wat dacht U dat bij voorbeeld Maria Callas en Brigitte Bardot met hun geld doe wegge ven zeker? Ja, en gij gelooft dat: daar kopen ze sportwagens voor (peperduur net als dié van de Everley's) of ze geven er dans fuiven van. O zeker, er zijn ook wel beroemde volwassenen die aan liefdadigheid doen; maar die zijn er onder de teenaTerssterren ook! Wat dacht U van Cliff Richard? Dat hij soms een hele nacht zijn bed niet ziet, omdat hij shows geeft, waarvan de opbrengst be stemd is voor spastische kinderen, dat moet U vooral NIET in de krant zetten. Sterkt U de on schendbare volwassenen liever in hun geloof, dat alle teenagers slecht zijn. Met een variatie op de titel van Harry Mulisch' nieuwste boek, zou ik de pagina „Tus sen de 13 en 20" liever willen noe men: Voer voor volwassenen. Dat is echt beter op zijn plaats. En wat die liedjes betreft, zegt U daar liever niets over. Hebt U wel eens een opera vertaald? dat gaat on geveer zo: Hij: Ti, voglóóóóóó bene. Zij: Tiiiiii voglio bene. Samen: Ti voglio benéééééé (Dit lied heet ti voglio bene). Als U wilt dat uw pagina nog een poosje bestaat, kritiseert U dan niet alleen de teenagers, maar laat U ook eens de slechte zijde van de volwassenen en de goede zijde van de teenagers zien. Schaf die pagina's anders af, op deze manier walg ik ervan. En wat is er over veertien dagen weer op ons aan te merken Gaat het dan over onze kleding? Wel nee, die mop heeft al een baard. Komt U liever eens met iets origi neels. Ik ben blij dat ik mijn geld niet hoef te verdienen met rodde len over andere mensen (in dit geval over de teenagers, dat zijn ook mensen!). Ik hoop dat U kunt begrijpen dat ik liever anoniem wil blijven, want ook mijn ouders lezen Pin-Up en aanverwante blaadjes. Ook zij den ken dat ik dat niet weet. Ik laat ze liever in die waan, sna.it U Ten teken dat ik echter alles meen en bovendien ook alles woord voor woord waar is wat in deze brief staat, zet ik er mijn (overigens onleesbare) handtekening onder. Hoogachtend P.S. Indien het U mocht interes seren, ik ben een meisje van 15 jaar. Mag ik U nog een goede raad geven? Leest U die blaadjes nooit meer. Ze zijn echt niet voor oudere personen bestemd, die worden er alleen maar kwaad om. (Tot troost, het zijn echte flJDschrif- ten, ze verdwijnen wel weer met- terTIJD). VERADEMING Dank zij een geregeld contact met een Zeeuws medestudent kom ik vaak in aanraking met Uw jeugdrubriek „Tussen 13 en 20". Daar een onderneming als het schrijven van een - ugdpagina mij interesseert, bezie ik de pagina meestal met de grootste belang stelling, doch ik kan niet zeggen dat Uw jeugdrubriek die belang stelling altijd verdient. Niet vaak is het werkelijk een pagina voor jonge mensen van vandaag en ik kan me moeilijk voorstellen, dat de jonge lezers van Uw blad zo blij zullen zijn, wanneer er in hun pa gina aan loodzware regionale pro blemen wordt getild. Een gTote verademing was het dan ook dat de laatstverschenen jeugd rubriek aan een zo grillig onder werp als de vereering van de teen ageridolen, gestimuleerd door pla tenmaatschappijen e.d. was ge wijd. De materie was voorts op zeer prettige wijze verwerkt. Ik mag aannemen dat beduidend veel meer jongeren dan gewoonlijk deze pa gina hebben uitgelezen. G. B. van Laarhoven, Amsterdam. DEMOCRATIE i ik In het café van mijn oom g op zaterdag wel eens op bezoek en lees er *an soms in Uw krant de jeugdpagina omdat er in onze eigen krant geen is. Ik las laatst ook het stuk over de populaire zangers en ik stem niet met U in. Mag ieder niet zelf vinden wat hij mooi vindt? We leven toch in een democratie? En of hij nu van de topsongs van een vedette of van dansmuziek of van de populaire zangers houdt, of van klassieke of gewijde muziek, dat moet hij toch weten? Over smaak valt niet te twisten, zegt het spreekwoord. Wanneer zovele van de poulaire zangers houden, dan zijn zij toch goed? Ik moet erbij zeggen dat ik de pa gina voor de jeugd altijd graag lees. Hulst, Pr. Picavet. LIEDJE Hoewel ik het niet helemaal met U eens ben, juich ik het toe dat U een hele pagina hebt besteed aan onze favoriete zan gers. Er wordt over het algemeen veel te veel over moderne dans muziek geschreven. Zelf bespeel ik geen instrument, maar een tijdje terug schreef ik dit liedje dat U misschien kunt op nemen. Het is geschreven in het Engels. Wanneer iemand er mu ziek bij maakt kan het gezongen worden. I will be kind to you as your teacher of love. O, come close to vie as two doves in a nest in a treetop. Yes, just we two sweethearts high up in a tree. O, please icitt you stay here with me in this nest in the treetop. Then suddenly the wind will blow and shake the tree but I move to you slow and I kiss you. Please will stay here with me and you say that you will. O happy birds, we have our nest high above in a treetop. Ko van Liere, Krabbendijke. Een van de Zeeuwse bands komt op de t.v., want deze band, „The Javelins" on der leiding van de Vlissin- ger Bonny Flohr, behoort tot de tien beste van Ne derland. Na dit t.v.-optre- den, aanstaande zaterdag' 24 juni tussen tien minu ten voor negen en tien voor hal ftïen 's avonds, zal worden uitgemaakt welke van deze tien bauds de beste van Nederland zal zijn in de competitie, georganiseerd door het song-blad Muziek Parade. Connie Froboes zal ten slotte de prijzen uitreiken. „The Javelins" met onder andere „Turry" op viool maakten tijdens «Ie auditie in Middelburg indertijd al een goede beurt met „We want short shorts" (de hele zaal brulde mee). Daarna drongen ze door tot de halve finale in Rotterdam van twee weken geleden; daarna tot de fiuale te Utrecht van een week gele den en zo komt aanstaande zaterdag dus een van de Zeeuwse bands (de eerste voor zover we kunnen nagaan) op t.v. Deze maal heet de Zeeuwse band „The Cats". „De Kat ten" dus, een naam die er zomaar kwam. Het ontstaan van de band is minder duister: het ge beurde In een schuurtje, het schuurtje van Henk Don. de saxo fonist van „The Cats". Op ie foto zitten the five cats: links vooraan: Rob van Hoek (19) uit Souburg (bandleider, gitarist, vocalist, zo juist geslaagd voor zijn eindexa men h.b.s.). Achter hem, met grote witte bas: bassist Lex van Selms (17. scholier), daarnaast tenor saxofonist Henk Don (20. kantoor bediende), drummer Gerard van den Berge (18, horloger) zat er naast en rechts vooraan de 19-jari- ge scholier Harmen de Ru, allen uit Middelburg. De band bestaat ruim een half iaar. treedt voor ei gen genoegen en produceert ver dienstelijke jazz. rock, skiffle en wat U maar wenst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5