Inkomsten van N.S. stegen boven de vijfhonderd miljoen gulden Akkoord bij N.S. over arbeidsvoorwaarden Christen-zijn in communistische staat; een moeilijke zaak P.T.T. beperkt op zaterdag dienst RUSSISCHE BALLETDANSER VROEG ASIEL IN PARIJS GROTE RUZIE OVER LAOS ZATERDAG 17 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 REIZIGERSTREINEN VOOR 84,6 PROCENT OP TIJD Er werd een winst gemaakt van 12,6 miljoen tegen 9,9 in 1959 Voor liet eerst in de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwe gen zijn de inkomsten van dit bedrijf boven de vijfhonderd mil joen gulden gestegen. Er werd in het afgelopen jaar een winst gemaakt van .12,6 miljoen gulden. In 1959 bedroeg het winstsaldo 9,9 miljoen gulden. Vermeerderd met het onverdeelde winstsaldo uit 1959 ad zes miljoen gulden, bedraagt het totale voor verde ling beschikbare winstbedrag 18,6 miljoen gulden. Voorgesteld wordt daarvan 12 miljoen te bestemmen voor uitkering van een dividend van 4 procent en het resterende bedrag ad 6,6 miljoen gulden over te brengen naar de nieuwe rekening. De ontvangsten uit het vervoer over 1960 beliepen 504.5 miljoen gulden. Daarnaast ontvingen de spoorwegen uit andere inkomsten als dividenden van deelnemingen en andere bruto- opbrengsten een bedrag van ongeveer 20 miljoen gulden. Samen is dit 21.4 miljoen meer dan in 1959. Tot deze stijging droeg het reizigersvervoer bij met 8 miljoen en het goederenver voer met 7,6 miljoen gulden. De kos ten vermeerderen met 18,7 miljoen van 493,1 tot 511,8 miljoen gulden. De exploitatiekosten waren 17,8 miljoen hoger dan in 1959. Het totale bedrag van de afschrijvingen lag vrijwel op hetzelfde niveau van het voorgaande jaar en bedroeg 78,2 miljoen gulden. Investeringen De investeringen in spoorwegen, bruggen, viaducten, vrije kruisingen, gebouwen en installaties voor beveili ging en voor elektrische tractie be droegen in het afgelopen jaar 87,5 miljoen gulden. Aangenomen wordt voorts dat over 1960 geen vennoot schapsbelasting verschuldigd is, mede in verband met de invloed van de in vesteringsaftrek als gevolg van het peil der investeringen in het verslag jaar en de daaraan voorgaande jaren. Het nadelig saldo van de interestre kening was 2,1 miljoen gulden kleiner dan in 1959 als gevolg van hogere ontvangsten uit op korte termijn uit gezette middelen. De reizigerskilometers namen toe met ruim drie procent, de ton-kilometers van het wagenladingvervoer met ruim zes" procent en het totaal vervoerde gewicht met ruim 7,5 procent. Ook in KORTE PREDIKATIE Indien dan gij, hoewel gij slecht mijt., goede gaven weet ie geven aan uw hinderenhoeveel te meer sal uw va der in de hemelen het goede geven aan hen, die Hem dacirom bidden. Matthews 7 11 De Slatenver laling plaatst- boven het aparte gedeelte van de Bergrede, waarvan het icoord hierboven het laatste is: van het aanhouden in het bidden en de Nieuwe vertaling: ge bedsverhoring. Wij zouden er ook boven kunnen zetten: aandrang tot het gebed. Immers dit gedeelte begint met het drievoudige: bidtzoekt, klopt, met de daaraan verbonden drievoudige belofte van: ontvangen, vinden en opengedaa worden. Om ■nog eens herhaald te worden, met de kennelijke bedoeling hiertoe uit te nodigen, in het: want een ieder, die bidt, ontvangt, en ■wie zoekt, vindt, en 'wie klopt, dien zal opengedaan worden. Mocht daaraan evenwel twijfel of onzekerheid bestaan, dan dringt Je zus nog verder aan door te verwijzen naar de liefde van een aards vader. Deze liefdeeen flauwe weerglans van Gods Vaderliefde, iceigert een smekend kind het nodige niet, be driegt het niet met schijngaven geeft het niet een steen fin de ivoes- tijn in de verte lijkende op het ron de brood) inplaats van brood of een aal (een ongeschubde en dus voor een jood onreine vis) inplaats van een reine vis. Hoeveel te meer mogen dan Gods kinderen op het gebed liet goede verwachten van hun hemelse Vader, die niet slecht is, maar de goedheid zelf. Hij zal zijn vragende kinderen zeer zeker schenken wat zij nodig hebben. Men kan dit nodige van Gods kinde ren zien als geestelijke gaven (Lu- kas II 16 zegt: hoeveel te meer zal uw Vader uit' den liemel den Heili gen Geest geven aan hen, die Hem daarom- bidden?) als tegenstelling van de nodige, tijdelijke gaven van een aards vader. Maar als tegenstel ling behoeft het toch, niet gezien te worden. Paulus zegt: hoe zal Hij, die zelfs zijn eigen Zoon niet ge spaard.-maar voor ons allen overge geven heeft, ons met Hem ook niet alle dingen schenken De aehele mens. dus ook het lichaam, deelt in de liefde en in de zorg van God. En Jezus zelf heeft de bede: Geef ons lieden ons dagelijks brood, een plaats gegeven in het gebed, dat Hij ons geleerd heeft- Wij behoeven dus niet, in twijfel of onzekerheid o,f te laten van te bid den. Jezus zelf bidt altijd tot de Va der. En Hij geeft: ons in dit woord uit de Bergrede een beschrijving van het leven in het: kindschav Gods. zo als Hijzelf dat ten volle leeft. Hij is hét kind. dat de Vader bidt., om- het geen Hem nodig is. En Hij ontvangt. En I-Iij is waarborg, dat ook zij die God bidden, niet teleurgesteld wor den. En daarom die aandrang: bidt, -nekt. klopt. Gij hebt in Mij en door Mij met God als met uw Vader in de- hemelen te doen en zou die Vader in de hemelen, niet het goede geven aan hen, die Hem daarom bidden? llz zeg U. als gij deze Vader om iets bidt, zal Hij liet. U geven in mijn vaam. (Johannes 16 21/). Bidt daarom in Jezus' vaam en de belofte wordt werkelijkheid: die bidt, ontvannl. wie zoekt, vindt, wie klopt, dien zal opengedaan worden. Terneuzen J. Scholten het afgelopen jaar heeft het spoor wegbedrijf, onder meer wat de outil lage, de kosten, de organisatie en de kwaliteit van de geboden vervoers diensten betreft, op breed terrein pro fijt kunnen trekken van de nieuwste vindingen en ontwikkelingen. Het in dienst stellen van speciale wagens en verbeteringen van aansluitingen tus sen het interne en externe transport, hebben in vele gevallen tevens bespa ring van lcosten_en arbeid in bedrijven van afnemers én ontvangers tot ge volg gehad. Tweede spoorweg Een eventueel aan te leggen tweede spoorweg tussen Den Haag en Am sterdam, de bouw van een nienw sta tion ter vervanging van het bestaan de station Den Haag SS en de aanslui tingen tussen trein- en metroverbin ding in Rotterdam vormden punten van overleg van de coördinatiecom missies voor Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het plaft voor het nieuw station in Den Haag moest met het oog op de aan liet oorspronkelijke project ver bonden kosten worden herzien. Over het gewijzigde plan, waarin het nieu- de emplacement thans a niveau is ont worpen werd inmiddels overeenstem ming bereikt. Niettegenstaande een intensieve acti viteit met betrekking tot de werving van personeel, kon door de onvermin derde spanningen op de arbeidsmarkt geen compensatie worden gevonden voor het aantal personeelsleden dat het bedrijf verliet. Tegenover een ver kleining van de totale behoefte met 197 arbeidsplaatsen, stond in 1960 een vermindering van de personeelssterk- te met 953 personen. Van de ruim 8.200 sollicitanten die werden opgc- roepen gaven 6.180 aan deze oproep gevolg. Tenslotte deden 1.763 perso nen hun intrede in het N.S. bedrijf. In deze cijfers, zo wordt in het jaarver slag medegedeeld, weerspiegelen zich de eisen, die de N.S. in verband met de factoren veiligheid en dienstbetoon aan het personeel moeten blijven stel len. De pensioneringsleeftijd voor hen die in 1898 of later geboren zijn, is met ingang van 1 januari 1961 van 63 op 65 gebracht. Voegloos spoor Over de technische outillage vermeldt het jaarverslag dat aan de 9 kilome ter voegloos spoor, die in 1959 tussen Den Haag en Gouda werden gelegd in 1960 nog bijna 20 kilometer werden toegevoegd. Dit jaar zullen nog 8 ki lometer van dit baanvak en voorts circa 27 kilometer van het baanvak Haarlem-Leiden van voegloos spoor op betonblok-dwarsliggers worden voorzien. Eind 1960 waren 116 overwegen van automatische halve overwegbomen voorzien. Dit jaar zullen nog eens 50 met dergelijke bomen worden uitge rust. Het aantal automatische knip perlichtinstallaties werden eveneens in versnelde mate uitgebreid. In 1960 zijn 38 van deze installaties aange bracht. De regelmaat in de reizigers en in de goederendienst was bevre digend in 60. Van de reizigerstreinen reed 84,6 procent op tijd. Slechts 2,5 procent van de reizigerstreinen had een vertraging van meer dan vier minuten. Ten behoeve van de reizigersdienst werden in het verslagjaar 17.904 miljoen zitplaatskilometers gepro duceerd tegen 17.102 miljoen in '59 In het internationale verkeer steeg het aantal reizen met 1,3 procent en het aantal reizigerskilometers met 1,9 procent. Het aantal reizi gers dat van de T.E.E.-treïnen ge bruik maakte steeg met 2,3 pro cent. NA MEMORANDUM met ingang van 1 oktober (Van onze Haagse redactie) De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de personeelsraad hebben donderdagavond een akkoord bereikt over een herziening en uit breiding van de secundaire arbeids voorwaarden van het spoorwegper soneel. Deze verbeteringen zullen, als hierop de goedkeuring is verkre gen van de ofl'iciele instanties, in- (Slot van pag. 1 Haarlem, Den Bosch, Leeuwarden, Maastricht, Nijmegen, Utrecht en Zwolle blijven tot 12 uur geopend en zullen vervolgens tot 's avonds negen uur telefonisch opgegeven telegram men aannemen en binnengekomen te legrammen bezorgen. De overige kantoren en een aantal bijkantoren blijven tot 12 uur open, waaran, zo lang het verkeer dat wenselijk maakt, personeel aanwe zig blijft voor de aflevering van tele grammen. Tussen half zes en half zeven 's avonds zullen in ieder geval, door alle kantoren, nog telegram men worden bezorgd. Dat geldt ook voor de hulpkantoren en de stations, die overigens maar tot half elf 's morgens open zijn. Voor zon- en feestdagen geldt eenzelfde regeling. Telefoon Voor de telefoondienst geldt, dat aan sluitingen die worden aangevraagd hoewel zij ook automatisch kunnen worden gedraaid, zullen worden ach tergesteld bij gesprekken met het buitenland, gesprekken met telefoon cellen uit en gesprekken met nog niet geautomatiseerde netten. De di. recteur-generaal van de P.T.T. doet een dringend beroep op het publiek zo min mogelijk van de diensten van telefonisten gebruik te maken. Een enquêtte heeft uitgewezen dat veertig procent van alle inlichtingen die worden gevraagd, in het telefoon boek zelf zijn te vinden. Zou men iu al deze gevallen het devies „doe het zelf" nakomen, dan zouden daarmee vijfe .twintig telefonisten worden uit gespaard. De telefonisten hebben thans opdracht gekregen om bij in formaties en gespreksaanvragen se lectief op te treden. 0 Een rechtbank ln Moskou heeft acht mensen veroordeeld tot vrijheidsstraffen variërend van zes tot vijftien jaar wegens speculatie met buitenlandse valuta. Zij verhandelden clandestien voor twintig miljoen gulden aan buitenlands geld. gaan per 1 oktober. Tegelijk met de invoering van de 45-urige werkweek. De verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden heeft betrekking op de vergoedingen voor nachtdienst en de dienst op zon- en feestdagen, alsmede op de onregelmatige tijd stippen van de aanvang en het einde van de diensten. De details van de overeenkomst zullen nader worden uitgewerkt door een kleine commis sie bestaande uit vertegenwoordigers van directie en personeel. Het ak koord is gebaseerd op het memoran dum, dat de personeelsraad op dins dag 13 juni aan de directie had ge zonden en waarin de wensen van het personeel waren samengevat. Elk lid van het spoorwegpersoneel kreeg gisteren een dienstorder van de directie over de verbetering van bo vengenoemde secundaire arbeidsvoor waarden. In de dienstorder wordt ten slotte opgemerkt, dat zowel directie als personeelsraad er op vertrouwen, dat zij er met de bijzondere medewer king van het personeel in zullen sla gen. het spoorwegbedrijf zijn dienst verlenende taak als vanouds punctu eel te doen vervullen. Minister J. Zijlstra is voor de vijfde i graaf dit plaatje van de gelukkige maal vader geworden. In het Haagse ouders mei de nieuwe tel" die Sjoerd ziekenhuis Bronovo maakte een foto- Evert genoemd is. „BESCHERM MIJ" Verschillende lezingen van collega's De 23-jarige Rudolf Noureyew, een van de leidende dansers van bet Kï- rou-ballet uit de Sowjet-Unie, heeft vrqdag Ln Parijs om politiek asiel verzocht. Men verwacht, dat liet hem gegeven zal worden. De balletgroep had in Parijs een aan tal voorstellingen gegeven, die steeds voor stampvolle zalen werden uitge voerd. Vrijdag vertrok de groep naar Londen, maar op het vliegveld vroeg de jonge danser plotseling om asiel, toen hij tegenover de douane stond. Twee andere Russen, die door politie functionarissen werden beschreven als „semi-officiële figuren", nodigden Noureyew mee aan een bar, en onder het genot van een dronk, „nodigden zij hem uit om met hen terug te ke ren naar de Sowjet-Unie''. Noureyew weigerde echter. Toen hij even later langs een paar luchthaven-politieagenten liep, rende hij op hen toe en vroeg „bescherm mij". Noureyew is tien jaar verbonden ge weest aan het Kirow-gezelschap. Hij werd beschouwd als een van de beste dansers. De Russische leiders van het Plllllllllllllllillllllllllllllliiiillllllllillllllllllillilllllllilllllllllllllllllllllll Lieve ooievaar, ik wil zo graag een zusje Ie „Liefe- oppasser, wilt U dit M briefje geven aan de swarte ee H ooievaar? ik wil zo graag een swart broertje hebben!" M Zo schreef „Bobje, 6 jaar" aan de diergaarde in Rotterdam. Het gebeurt nogal eens dat de ooievaas in Blijdorp post. lcrij- 1 gen. Lieve ooievaar, schreef Mary- e= M Ann. Ik ben gauw jarig. Uj wil zo graag een zusje hebben. Ik heb al vier kleertjes voor ons ee babytje. Anne-Marie moet het heten... De secretaresse van de Dier- gaarde schrijft alle gegadigden p trouw terug: we hebben het ei doorgegeven aan de ooievaar. M ee Hij kan niets beloven, maar H zal z'n best doen... llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllH ballet uit Leningrad ontkenden allen dat Noureyew politiek asiel had ge vraagd. Zij hadden echter allen een andere lezing. De directeur van de groep zei, dat ie dereen aanwezig was. Maar de ver klaring van Valentin Bogdanow werd tegengesproken door een andere functionaris die zei, dat Noureyew terug naar Rusland was, omdat zijn moeder stervende was. Een vrouwe lijke tolk vertelde echter, dat Nou reyew terug naar Leningrad was om dat hij daar moest optreden. De Bri tish European Airways, met welke maatschappij de groep naar Londen vloog zei. dat hen was meegedeeld, dat er een plaats onbezet bleef we gens ziekte. De drie Laotiaanse vertegenwoordi gers zijn er ook gisteren in Ban Na- nione niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over het recht van de internationale controle-commissie om schendingen van de wapenstil stand te onderzoeken. Leiders van de drie groepen en leden van de LC.C. hadden informele be sprekingen, die echter in een „vol wassen" ruzie uitliepen, zodat men niet eens toekwam aan het militaire en politieke debat, dat op de agenda stond. Spaaroverschot in mei passeerde drie miljard Het gezamenlijk tegoed van de plaat selijke spaarbanken heeft in mei een bedrag van f 3 miljard overschreden. EEind april bedroeg het tegoed 2976 miljoen; in mei wérd 166.6 miljoen gestort en 127,6 miljoen terugbe taald. zodat het totale spaartegoed steeg met 39 miljoen en een totaal van 3015 miljoen bereikte. In 1956 passeerde het totale spaarte goed de 2 miljard. Het Aantal spaar rekeningen bedroeg toen 3.020.000. Op 31 met was dit aantal aangegroeid met rond 600.000. Het gemiddelde te goed is derhalve toegenomen van 664 tot 837 per rekening, zo deelt de Nederlandse Spaarbankbond mede. STEMMEN UIT DE KERKEN Verhelderend geschrift van Evang. Luth. Kerk van Duitsland Een paar jaar geleden spraken we de weduwe van een predikant uit Oost-Duitsland. Haar man had, kort na de eerste wereldoorlog, een paar jaar in Utrecht gestudeerd. Hem hadden we goed gekend, zodat het ge sprek onmiddellijk nog al vlotte, omdat er allerlei herinneringen over hem konden worden opgehaald. Minder vlot ging het toen we vroegen naar de positie van de kerk in de Duitse Democratische Republiek (D.D.R.). Er kwam toen niet veel meer uit dan dat er moeilijkheden waren, maar dat men ook in Duitsland achter het IJzeren Gordijn toch wel echt christen kon zijn. Dat werd niet belemmerd. Een van haar kinderen had ook theologie gestudeerd, iu Berlïju, en die was in Wcst- Duitsland beland en was nu ergens hulpprediker. Dat speet haar wel, maar dat kon moeilijk ande/s. Er is nu pas, door de Verenigde Evangelische Lutherse Kerk van Duitsland (V.E.L.K.D.) een stuk uit gegeven onder de titel: De christen in de Duitse Democratische Repu bliek, waarin we iets meer kunnen lezen over het moeilijke vraagstuk, hoe een christen in overeenstemming met zijn geloof kan handelen in een staat waar de regering officieel athe ïstische levens- en wereldbeschou wing is toegedaan. In een aantal stel lingen wordt gezegd dat het geloof geen belemmering is het maatschap pelijke en economische bestel van het oostelijk deel van Duitsland te aan vaarden. In de communistische sa menleving als zodanig zit het niet. De moeilijkheden voor een christen beginnen dan eerst recht, wanneer hij in aanraking komt met de athe ïstische materialistische ideologie, welke het officiële geloof van de communistische overheid is en waar naar eigenlijk alle dingen worden af gemeten. Niet alleen in Oost-Duitsland vinden we dit yraagstuk, maar in alle com munistische landen, al is het in het ene dan ook nijpender dan in het andere. In Polen is een voortdurende spanning tussen de R.-K. Kerk en de regering. Daar wonen maar heel wei nig protestanten. In Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije ligt het iets anders en krijgen we zo de indruk dat daar niet zo'n sterke nadruk valt op de atheïstische ideologie. In Rusland en de landen van de Balkan heeft de overheid te maken met de orthodoxe kerk in die landen. Maar, wanneer we de berichten die in de bladen te recht komen, nagaan, vinden we in al die landen een bodem voor span ningen, die daaruit voortkomen, dat het communistische geloof een ander is dan het geloof waarvan de kerken uitgaan. Aanvallen Van alle communistisch geregeer de landen heeft voor ons de Duit- sche Democratische Republiek wel de meeste belangstelling. Dat komt omdat Oost-Duitsland over wegend protestant is en dat de communisten aldaar hun aanval len dan ook vooral richten op de Evangelische Kerk. Van de 18 miljoen inwoners worden 14 mil- (Zie slot pag. 4 kol. 11 Het Wereldgebeuren Gesjouw met „eenheids"-kisten Oe nationaal-socialisten hebben er te pas en te onpas de nadruk op gelegd dat zij op wettige wijze in Duitsland aan de macht waren ge komen. Ze gaven daar bij hoog op van de hulp van de industriën (Krupp en consorten), maar ook van politieke prominenten. Zelfs Hindenburg, de laatste president van een ongedeeld Duitsland, zou Hitier de kanseliers- baan hebben gegund. Bekei. l is de fo to waarop men de nazi-kanselier ziet naast de oude veldmaarschalk. Pas veel later is bekend geworden dat de president niet alleen in hoge mate seniel was. maar ook op de hoogte was van belastingontduiking van zijn familie, grootgrondbezitters in Neu- deck. Als dank voor het kanselier- schap heeft Hitier de aanslagen van de president en zijn familie in de prullenbak van de belastinginspecteur doen verhuizen. Gelukkig voor Hitier liet de dood van Hindenburg niet lang op zich wachten. De begrafenis van de oude veldmaarschalk werd een na tionaal gebeuren. In het Tannenberg- monument, op de plaats waar de maarschalk in 1917 de beslissende slag tegen de Russen had gevochten, zou de maarschalk een laatste rust plaats vinden. Het werd de voorlaat ste. want toen in 1944 de Russische legers de grens van het derde rijk na derden. werd 't monument door S.S.- ers opgeblazen en de kist van Hinden burg meegenomen. Hij kreeg een plaatsje naast de kist van Frederïk de Grote, die vanwege de Russische troepen ook al was geëvacueerd. Eerst verhuisden de beide staatslie- den-ïn-eeuwige-ruste naar Berlijn en vandaar zetten zij hun tocht door een ineenstortend Duitsland voort, om, zoals Hitier zei. „symbolen van de Duitse eenheid te blijven". Nu, wat die eenheid betreft, deze is zo dood als Hindenburg en de grote Frederik. Dwars door dor pen en landouwen loopt een scheiding die zo hecht en ondoordringbaar is, dat een oceaan gemakkelijker in de veertiende eeuw kon worden bedwon gen. dan deze met bloedhonden en uitkijktorens afgebakende grens. Maar midden in dat aan natuurschoon zo fraaie Oost-Duitsland, ligt het eilandje West-Berlijn. Alle politieke heibel van de laatste dagen gaat over het deel van de voormalige Duitse hoofdstad, dat nog vrij lucht- en trein verkeer met het westen heeft. Uitge rekend dat laatste stukje willen de communisten „neutraliseren". Ieder een weet wel dat dit een langzamer methode is voor definitieve bezetting. Dat restantje hoofdstad is op zich zelf Kroesjtsjew en zijn Oostduitse kompanen geen spanningen waard, maar het is meer een prestigekwestie voor Ulbricht en de zijnen. Nog altijd erkent het westen de D.D.R., de Oost duitse staat. niet. Wanneer. zoals Rusland dreigt, een vredesverdrag wordt gesloten, dan trekt de Russi sche bezettingsmacht zich terug (op papier dan altijd natuurlijk) en dan is Oost-Duitsland heer en meester over de toegangswegen naar de hoofdstad. Geen enkel burger va- een land dat de D.D.R. niet erkend, heeft dan meer toegang tot de stad. West- Berlijn zal van de buitenwereld wor den afgesneden en zal op een middel eeuwse wijze door honger op de knieën worden gedwongen. Dat is niet met zoveel woorden gezegd, maar men is 't er over eens dat dit het toe komstbeeld wordt. Ulbricht praat nu bij alle mogelijke en onmogelijke ge legenheden over de hereniging van de beide Duitslanden. maar het gaat hem om Berlijn. Vandaar dat hij alle ge sprekken, tot et topgespr'ek in We nen toe, het middelpunt Berlijn blijft. Vandaag wordt in West-Duitsland de „dag van de Duitse hereni ging" gevierd. Men koos de ze ventiende juni, omdat acht jaar gele den op die datum de Oostduitse ar beiders in Berlijn in staking gingen, de sikkel-en-hamer-vlag van de Bran denburger Tor. de grens tussen oost en west, haalden en op spandoeken de eis voor vrije verkiezingen procla meerden. Om kwart over elf 's mor gens kwamen Rusissche pantserwa gens de communistische politie, de Vopo, te hulp. Dat was het begin van een reeks schietpartijen en terdood veroordelingen. Oost-Berlijn was weer communistisch gewoiden op een wijze die als generale repetitie kon dienst doen voor het latere opstandi ge Boedapest. Is het wonder dat de Westberlijners met spanning de hou ding van Amerika in de Berlijnse kwestie volgen Dat zij zich vast klampen aan de belofte van Eisen hower dat Berlijn een vrije stad zal blijven. Noch de doodkist van tot stof vergane vechtersbazen, noch de pro clamatie van de „dag der eenheid" heeft de scheuring van Duitsland kunnen tegenhouden of opheffen. Oost en west beloven plechtig „vreed zame samenleving", maar hun ogen laten Berlijn niet los. H-'. is. zoals een Engels parlementslid onlangs zei, een grof spel met honderduizen den mensen als inzet. ULBRICHT ...oogje op West-Berlijn....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3