Instituut van ingenieurs houdt congres in Middelburg Eerste slag wordt in Zuid-Sloe geleverd S AWE MA nv tPafpi lm\m Ainiaiink Veebless l Ijoodwill Bedreiging Bouwput voor dok Charmant bruin HET WEER IN EUROPA 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 JUNI 1S01 TOESPRAAK VAN GEDEPUTEERDE MR. VAN DER WEEL Dr. A. Bouwers ontving medaille voor onderzoek Het koninklijk instituut van in genieurs is vrijdag zijn jaarver gadering, die vandaag (zater dag) eindigt, in het City-theater te Middelburg begonnen. Zee- lands hoofdstad is daartoe uit verkoren, omdat liet gereed ko men van de afsluiting van het Veerse Gat, de invloed van de deltawerken op het economisch klimaat en voorts de gehele eco nomische ontwikkeling van Zee land het hoofdbestuur daartoe aanleiding gegeven hebben. Tij dens de middagvergadering, die besloten werd met een ont vangst door bet provinciaal be stuur van Zeeland in de Staten zaal, werd, nadat prof. dr. H. B. G. Casïnür een voordracht had gehouden over de ontwikkeling van het speurwerk op het ge bied van de technische natuur kunde, de i.nstituutsmedaille voor het onderzoek op dit gebied uitgereikt aan dr. A. Bouwers. Voorts getuigde Zeekinds Ge deputeerde mr. A. J. van der AVeel van zijn geloof in Zeeland in een voordracht over de eco nomische ontwikkeling van de provincie, waarna tot slot ir. J. H. v. d. Burgt, de hoofdipge- nieur-directeur van de rijkswa terstaat, een inleiding hield over de Schelde als vaarweg. Deze jaarvergadering werd gepresi deerd door ir. C. A. Tuyl Schuite- maker, die er in een openingstoe spraak op wees, dat er na het kandi daatsexamen op de technische hoge scholen meer mogelijkheden voor spe cialisatie behoren te zijn. „In het der de en vierde leerjaar moet men geen halve econoom of bedrijfsleider of een combinatie daarvan van de stu denten maken", aldus ir. Tuyl, die er op de nadruk legde, dat een inge nieur een leider is. die in een be paald vak zijn ingenieurscapaciteiten volwaardig meester behoort te zijn. Sprekend over de industriële pro- duktie stelde hij, dat deze nog verder moet stijgen. Als middelen daartoe wees hij op bundeling van de kleinere bedrijven, de stichting van filialen in regionaal verband en voorts rationa lisatie en mechanisatie. Tenslotte verklaarde ir. Tuyl het re quest van de universiteiten "te onder schrijven, waarin men verklaarde niet tegen de stichting van een derde technische hogeschool te zijn, maar wel wanneer dit gebeurt in een te snel tempo. Het is, zo betoogde ir. Tuyl. thans reeds moeilijk om hoog leraren en wetenschappelijke ambte naren aan te trekken om het hoge JWWAWWVAWWVWJ Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 6 en 7. v Joh. de Kruyter te Goes ter aarde besteld Op c]e algepiene begraafplaats te Goes is vrijdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer Joli. de Kruyter. De heer De Kruyter, die de leeftijd van 70 jaar bereikte was een vooraanstaand fi guur in kerkelijke, politieke en maat schappelijke kringen. Op verzoek van de familie werden geen toespraken gehouden. In de aula van de begraafplaats hield ds. F. N. M. Nijssen, Ned. Her vormd predikant te Goes, een korte rouwdienst naar aanleiding van Jo hannes 11. Een schoonzoon van de overledene sprak een dankwoord. Van de gelegenheid tot condoleren maakten daarna nog velen gebruik. Brand op vissersboot Veere 9 Op liet vissersvaartuig Veere 9, de „Zilvermeeuw", dat zijn thuishaven te Colijnsplaat heeft, ontstond maan dagmorgen omstreeks half tien brand in de elektrische leidingen. Op dat inonient bevond het vaartuig zich en kele mijlen buitengaats. Men wist deze brand echter met eigen midde len te blussen, zodat de zwemvesten, die de eigenaars van het vaartuig, de gebroeders J. en R. van Belzeii alsmede een knecht, een knaapje en een passagier uit Goes reeds hadden omgedaan, ongebruikt bleven. Be houden keerde de vissersboot terug in de haven van Colijnsplaat, waar het vaartuig direct op een bank werd gezet. De bemanning en de passa giers hadden toen enkele bange uur tjes achter de rug. Pp de bank in de haven van Colijns plaat deed zich echter weer een moeilijkheid voor, toen bleek dat de twee leggers van deze bank niet ge lijk lagen, zodat het schip in het mid den werd gebroken. Er ontstond een lekkage, die de eigenaren van het Schip pas donderdagnacht opmerk ten, toen-een van hen uit zijn kooi in een meter water stapte. Direct daarop waarschuwde men de brand weer, die met een zuigpömp het wa ter aan boord trachtte weg te wer ken. Door een defect aan de aapzuig- slang gelukte dit echter niet. Er bleef dus niets anders over dan het schip op het zand naast de bank te slepen. Dit gelukte inderdaad, zodat de motor van het vaartuig geen last kreeg van het water. Begeleid door de Arnemuiden 24 is het vaartuig in de loop van de dag, en met een extra pomp aan boord, naar Arnemuiden vertrokken, waar het op de scheeps werf hersteld zal worden. De schade aan het schip bedraagt ruimt 1500 die ten dele door de verzekering zal worden gedekt. De gebrs. Van Belzen waren sinds kort eigenaar van de Veere 9. niveau van bet onderwijs t.e Jiunnen handhaven. Wereld reputatie Prof. Cisimir wees er in zijn voor dracht op, dat dr. Bouwers de in stituutsmedaille is toegekend voor zijn verdiensten inzake tie ontwikke ling van de röntgenapparatuur voor medische doeleinden, voor het onder- zpek van hoge elektrische spannin gen voor het kernfysisch onderzoek, 'en de ontwikkeling van optische sys- (Zie slot pag. 5 kol2) llllllllllllllllllllllllllllliliilliilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'1^ Waar blijft het rijk Gedeputeerde mr. A. J. van der M Meel lieeft tijdens een voor- dracht over de economische ontwikkeling van Zeeland voor de jaarvergadering van het koninklijk instituut voor inge- nieurs, die gisteren te Middel- burg begonnen is, betoogd dat Ged. Staten van maand tót maand met toenemende span- ning en zelfs ongeduld wachten op een reactie van het rijk over II de voorgelegde bouwplannen van een brug over de Ooster- n schelde. „Wij hebben reeds geruime tijd geleden deze plannen inge- diend", aldus mr. Van der Weel, „maar de reactie bleef tot nu toe uit". De Gedeputeer- de betoogde voorts, dat Zee- land met trots en overtuiging n van dit project spreekt. Naar het oordeel van Zeeland is het plan zowel technisch als finan- eieel uitvoerbaar, zo verklaar- de mr. Van der Weel. l¥j|llllllll|llllllllllllllllllllllllllllllll!!lll!!9l!lllll!llllllllll|llllllllll!!IIIII^ÏÏ Centrale verwarming Nedersiraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 VAN ^2 tol TOT OP DE FILM Er zijn heel wat Zeeuwse dorpslevens die in de laatste jaren meestal op initiatief van de. plaatselijke muziek vereniging op de film zijn ver eeuwigd en bij deze gang van zaken blijft het AVaIcIier.se Serooskerke niet achter. Woeusdag is het zo ver. De muziekvereniging E.M.M. heeft het initiatief genomen en het oog van de camera zal intensief door de ge meente sluipen op zoek naar karak teristieke hoekjes, Serooskerkenaars en tenslotte naar een optocht waarin liet plaatselijke verenigingsleven zal zijn vertegenwoordigd. Deze optocht zal om zeven uur 's avonds voor het verenigingsgebouw in de Burgemees ter Dregmansstraat worden opge steld. Serooskerke ziet een en ander met spanning tegemoet. BELASTINGEN Onlangs hebben de belastingain' 'e- naren ergens in den lande een prg- testbijeenkomst gebonden. Wanneer wij het ons goed herinneren heerste cr ontevredenheid over de salarissen. Verrukkelijk. Sinds wij gisteren onze voorlopige aanslag voor 19GI in de brievenbus vonden kunnen de belastingambte naren ons niet ontevreden genoeg zijn. Protestbijeenkomsten Waardeloos. In staking, lieren, gewoon in staking- Dat is de enige methode. En vooral alle voorlopige en definitieve aansla gen laten rusten. In de brand steken mag ook. Liever nog zelfs. Dat wordt het vreugdevuur van dc eeuw NAAR PARIJS De afdeling Biervliet van de R.K.J.B. gaat toch naar Parijs. Eerst leek het er niet op dat dit uitstapje nog voor het oogstsei- zoen zou kunnen worden verwe zenlijkt. Er gaven zich namelijk slechts 15 deelnemers op en dit aantal was te gering om de reis te kunnen maken. Maar ook le den van andere afdelingen zoals Oostburg konden voor de reis worden aangetrokken en zo gaat dus toch een groep R.K.J.B.-ers naar dc „villc lumière". MUNTEN By zijn werk op het land vond de jieer C. Otte te Oosterland dezer da gen een kleine portemonnee, waarin pij nader onderzoek enkele munten bleken te zijn opgeborgen. Het ging pier piet zozeer om een verborgen jdeino schat, dan wel 0111 een herin nering aan de rampdagen van 1933. Tie munten waren door liet lange verblijf in de moeder aarde, vuil ge worden. In de portemonnee bevond zich voorts nog een dopje van een luchtband van een kruiwagenwiel. zodat wellicht kan worden aangeno men dat de eigenaar in het bezit van een kruiwagen was. Maar dat is dan ook al|es wat van de vpndst kan worden gezegd. REISJE De ouden van dagen uit Weslka- pelle zijn ér eens heerlijk op uit geweest. De reis ging woensdag haar de Wouwse Plantage en het eiland Tholen. De organisatie be rustte bij de plaatselijke afdeling van de bond van plattelandsvrou wen, die er zich voor had inge spannen de oudjes een genoeglij ke dag te bezorgen. Er kan wor den geconstateerd dat de platte landsvrouwen daar uitstekend in zijn geslaagd. Burgemeesterswoning Goes kantoor gemeentewerken Het pand J. A. van der Goeskade 73 te Goes, dat oorspronkelijk was be stemd voor burgemeesterswoning zal worden omgebouwd tot kantoor voor dc dienst gemeentewerken te Goes. B. en w. vragen thans de raad voor de verbouw een krediet van rond 75.000 te voteren. De afbouw van het pand, waaraan indertijd de werkzaamheden zijn ge staakt, vergt 42.000, centrale ver warming ruim 6000, schutting ach tertuin en rijwielstalling 6500, in richting kantoor 15.400, directie- kosten .f 2500 en onvoorzien 2500. Totaal zal dus een bedrag van bijna 75.000 besteed moeten worden. Voor fle aankoop van liet pand en de ge deeltelijke verbouwing er van is reeds ruim 50.000 uitgegeven, zodat ;de, totale kosten dus ruim 125.000 zul len belopen. OP 28 EN 29 JUNI Tweedaags congres van veehandelaren te Vlissingen De Nederlandse Bond van Veehande laren belegt op woensdag 28 en don derdag 29 juni in het Grand Hotel „Britannia" te Vlissingen een twee daags congres. De eerste congresdag wordt woens dagmiddag om half twee geopend met een welkomstwoord van de voor zitter van de afdeling Zeeland, de lieer C. Noorthpek Gzn. Daarna spreekt de bondsvoorzitter, de heer K. W. ten Dam, waarna vervolgens een rijtoer over Walcheren gemaakt zal worden. De tweede dag zal gewijd zijn aan bespreking van de bomjszakon. Vlissings saneringsplan kreeg goedkeuring G.S. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring "egeven aar het Vlissingse raadsbesluit tot vast stelling van het saneringsplan eerste fase. Het gaat hier om de sanering van de Lange Zelke en omgeving als mede van de Vlamingstraat en om geving. In deze goedkeuring wordt één voorbehoud gemaakt, namelijk voor de noordelijke wand van de Oude Markt. Binnenkort zullen b. en w. van Vlissingen met een wijziging voor dit gedeelte in de raad komen. BINNENYER1NGBED het beite bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED1 met versterkte mlddenscctor fabrieken Zevenbergen i Vlissingse sportlieden naar Neunkirchen Bustocht van twaalf uur In dc zeer prille ochtend om vijf uur zijn de Vlissingse sportlieden gisteren naar Neunkirchen in Saar- and vertrokken voor een vierdaagse spprtuitwisseling met deze plaats. In drie bussen vertrokken de Vlissïngers voor een twaalf uur durende reis: pas 's middags om vijf uur arriveerden zij in Neunkirchen. Uiteraard viel hen in deze Saar- Iandse plaats een hartelijke ont vangst ten deel. Na deze ontvangst maakten de sportlieden kennis met hun gastvrouwen en gasthe ren bij wie zij tijdens het verblijf in Neiinkirchen zujlen logeren. De wedstrijden beginnen heden- (za terdag-) middag. Reorganisatie Goese gemeenteadministratie Het centraal bureau voor Verifiealie en Financiële adviezen van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten heeft het voorlopig onderzoek over de reorganisatie en verbetering van het gemeentelijk administratief en comptabel apparaat te Goes afgeslo ten. Dit schrijven b. en w. van Goes aan de raad. Voor het verstrekken van een defi nitieve opdracht vragen b. en vv. thans een krediet van 3000. Deze opdracht omvat het adviseren om trent de in de financiële administra tie der secretarie aan te brengen verbeteringen, de reorganisatie der administratieve organisatie van het grondbedrijf en van de dienst ge meentewerken, en liet beheer en de administratie van het gemeentelijk woningbezit. Rioleringswerken Tuindorp te Vlissingen aanbesteed B. en w. van Vlissingen hebben vrij dagmiddag in het openbaar aanbe steed liet wijzigen van de riolering, en bestrating in het plan Tuindorp te Vlissingen. De inschrijvingen wa ren als volgt: Aannemingsbedrijf N.V. Elk Schoondijke f 141.657. Gebrs. Moerland St.-Annalai)d f 143.000,—G, J. Eland Vlissingen f 144.500,Aannemingsbedrijf Zee land N.V. Middelburg f 144,950, De gunning is aangehouden. llllllllllllllllllllllllllllliliilllillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllll Goed zomerweer j§ (Van onze weerkundige medewerker) §f Tijdelijk zal het komende weekeinde een zomers karak- f| ter dragen. Reeds vrijdagmïd- dag steeg de temperatuur in n {H Zeeland tot 25 graden en ook morgen zal het kwik in die js s buurt blijven liggen. Een uit- loper van een hosredrukgebied =g g bij de Azoren heeft een gunsti- ge uitwerking. Bij Ierland ligt een stormdepressie, waarvan s een storingsfront via de Britse eilanden naar liet oosten trekt, s Dit front kan tijdelijk wat meer bewolking brengen, op- jj§ pieuw gevolgd door opklarin- s gen. De wind blijft daarbij zuid tot zuidwest. Tot nu toe heeft juni nog maar heel weinig warme en zomerse dagen ge- bracht. iWiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Draglines cn baggermolens zijn be gonnen aan de slag in het Zuid-Sloe. Nog dit jaar zullen in dit gebied let terlijk en figuurlijk' lier gen werk ver zet worden. Met uit al wordt de basis gelegd voor een belangrijke indus triële ontwikkeling tussen Walcheren en Zuid-Beveland. (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) plaats Aan verlies, zoals bij vele andere industriële ontwikkelin gen... Op front nummer twee zijn reeds sinds enkele weken vijf bagger molens in de strijd geworpen. Hun taak is een toegangsgeul te ma ken naar de zeedijk. Materialen als mijnsteen en zand zullen via deze geul naar het werk worden getjransporteprd.. Maar niet alleen daarvoor wordt deze geul gegra ven: later wordt het een honder den meters lange insteekhaven met havendammen, die diep het Zuid-Sloe insteken. Ook deze baggermolens verzetten bijkans letterlijk bergen werk: on geveer één miljoen kubieke meter slib diepen zij op uit het Zuid- Sloe. „Vooral onder de zeedijk is het slibparket bijzonder dik", weet ir. Nijdam. Al dat slib wordt ..opgeslagen" in een depot op Zuid-Beveland: een 20 hectare groot gebied omgeven door een ringdijk. Dit slib in feite dus i uitstekende klei kan later weer voor het werk gebruikt worden. En tenslotte is er dan nog front nummer drie. Ogensnlijk wordt nummer drie. Bevelandse onderwijzers bespraken mammoetwet Openbaar onderwijs niet ontevreden Tijdens een vrijdag 111 „Het Schut tershof" te Goes gehouden vergade ring van de Vereniging van Onder wijzers in'Noord- cn Zuid-Beveland (openbaar onderwijs) heeft de heer II. de Boots, hoofdbesturuslid van de N.O.V. gesproken over „De .Mam moetwet en de openbare school". Hij verklaarde, dat het openbaar onder wijs in grote lijnen wel kan instem men met deze wet, die hij het le venswerk van minister Cals noemde. Wel zijn er bij het openbaar onder wijs nóg wensen. Het was 0111 deze reden, dat spreker verwachtte, dat bij de behandeling van dit wetsont werp in de Tweede Kamer wel enige amendementen zullen volgen. Op «li- rede van de heer Boois volgde een levendige discussie. De goed bezochte vergadering stond onder leiding van de heer J. Glerum uit Yerseke, die in zijn openings woord de overleden consulent: licha melijke opvoeding, de heer S. J. Kloinpe uit fcoës, herdacht. Spreker kon o.a. verwelkomen de inspecteur van het onderwijs in de inspectie Goes. mr. L. G. Wolff. De aftredende bestuursleden de heren J. M. C. Ma- zure en A. Markusse werden herko zen. Tijdens deze vergadering hield mr. Wólff, die zoals bekend in Apel doorn is benoemd, een korte af scheidsrede. waarin hij verklaarde al tijd prettig gewerkt te hebben in Zeeland. Hij bracht de onderwijzers en onderwijzeressen dank voor hun medewerking in zijn 7 v-jarige Zeeuwse periode. Voorts wees mr. Wolff nog op het belang van verga deringen en contactdagen, zoals die. door de Vereniging van Onderwij zers worden gehouden. Dergelijke bij eenkomsten zijn van veel waarde, al dus mr. Wolff. In de middagbijeenkomst werd ver toond de film: „Met de Willem Ruys rond de aarde." Onbekende motorrijder contra spoorbomen Op de' overweg bij Krabbendijke, waar de spoorlijn de rijksweg kruist, is vrijdagmiddag omstreeks vijf uur een onbekende motorrijder zo onfor tuinlijk geweest om tegen de geslo ten spoorbomen te rijden. Bij dit on geval raakte het knipperlicht zodanig onklaar, dat het rode signaal bleef branden. De motorrijder heeft ken nelijk weinig nadelige gevolgen van de botsing ondervonden, want voor dat politie aanwezig was heeft hij, zonder zich bekend te maken, de plaats des onheils verlaten. De op sporingspogingen werden voortgezet. Ogenschijnlijk wordt er hier min der slag geleverd, maar dat is slechts schijn. Want het gaat hier 0.111 een belangrijke zaak: ieder jaar kruipt de tientallen meters die pe vaargeul 10 a 15 meter dichter naar de zeedijken. De, onderzeese oever brokkelt ieder jaar namelijk meter voor meter weg. Een bedreiging- voor de zeewering en voor het Sloeplan... En clus moet deze onderzeese oever van de Schone Waardin voor Walcheren tot bij Borssele toe „verankerd" worden. Inmid dels zijn er al talrijke zinkstukken op deze onderzeese oever gelegd en maandag wordt begonnen op deze zinkstukken „ruggetjes" grind te storten. Hiervoor is be slag gelegd O)) 70.000 ton grind uit de Moezel, die gekanaliseerd wordt. In depots langs het ka naal door Walcheren is dit grint reeds opgeslagen. Met zinkstuk ken en grind zal over een half jaar de onderzeese bodem, die on geveer één meter op tien meter afloopt, aan banden zijn gelegd. Indirect wordt cr dus reeds volop aan de industriële ontwikkeling van het Zuid-Sloe gewérkt. Maar zelfs direct: één baggermolen is 1111 reeds bezig mjdden in het Zuid-Sloe een bouwput te graven op de plaats, waar in de, toe komst een dok van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" zal komen. Nog slechts enke le jaren en de reparatieschepen zullen gebruik kunnen maken van dit dok... Bejaarde „deserteur" Deze week hebben leden van de af deling Middelburg van de Algemene bond van ouden van dagen hun jaar lijks reisje gemaakt, dat voor dc bejaarden niet zonder spanning is verlopen. Het tochtje ging ditmaal tot Utrecht en Zeist en was tot zover in alle opzichten geslaagd. Het gezel schap genoot. Op de terugweg deed zich echter in Bergen op Zoom een oponthoud voor, toen een van de le den van het gezelschap zoek was cn zoek bleef. De politie van Bergen op Zoom en van Middelburg werd zelfs ingeschakeld, maar pas 's nachts rond half twee vond men de man te rug. Al met al kwam het gezelschap door deze vertraging wat later aan in Middelburg dan men gepland had, waarmee men tevens de traditionele muzki&lè hulde bij de binnenkomst in de gemeente van de signaalafdeling van de gymnastiekvereniging „Achil les" misliep. (Advertentie) veilig tegen zonverbranding Pigmaderm. Tube 2.95- Flacon 7.50 en 2.95 Den Helder, lialf bewolkt 13 gr. Ypenburg, onbewolkt Ti gr. Vlissingen. licbt bewolkt 2i gr. Eelde, licht bewolkt 21 gr. De Bilt, onbewolkt 22 gr. Twente, zwaar bewolkt 21 gr. Eindhoven, liali' bewolkt Helsinki, half bewolkt. 21 gr. Stockholm, geheel bewolkt 12 gr. Oslo. onbewolkt. 24 gr. Kopenhagen, onbewolkt. 21 gr. Aberdeen, regen 18 gr. Londen, zwaar bewolkt 12 gr. Amsterdam, half bewolkt 21 gr. Brussel, half bewolkt 23 gr. Luxemburg, licht bewolkt 20 gr. Parijs, zwaar bewolkt 24 gr. Bordeaux, licht bewolkt 23 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 25 gr. Nice. licht bewolkt 22 gr. Berlijn, lielit bewolkt 20 gr. Frankfort, onbewolkt 23 gr. Miinchen, geheel bewolkt 22 gr. Zürlch, half bewolkt 23 gr. Geneve, zwaar bewolkt 25 gr. Locarno, zwaar bewolkt -6 gr. Wenen, zwaar bewolkt f3 gr. I tinsbruck. onweer 26 gr. Belgrado, onweer 25 gr. Athene, zwaar bewolkt 2!l gr. Ajnccio, onbewolkt 24 gr. Madrid, weerlicht 32 gr. MaUorca, licht bewolkt 30 gr. Lissabon, onbewolkt 28 gr. DEZELIDE T E M PER AT U RE N Op do meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar laler meer bewolking. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. STR A N OVER WA CIITING (Van onze weerkundige medewerker) Zonnig strandweer met tijdelijk enige bewolking. Matige wind uit zuidwes telijke richting. Temperatuur overdag ongeveer 20 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten perioden van goed strandweer. ZON EN MAAN 18 juni Zon op 4.19 onder 21.03 Maan op 9.30 onder 19 juni Zon op 4.19 Maan op 10.33 onder 21.03 onder 0.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2