PAGIffl Nederland ontvangtTricotcongres' NIET WEER Op reis - met een koffer vol vakantietips ontharing depilan een zomer zonder Tampax TAMPAX ZATERDAG 17 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bloesjes bij het kinderbadpak, en een kettinkje voor de zonnebril Hoort U tot de vrouwen die ieder seizoen weer een onge lukje hebben met haar zon nebril: het apparaat laten vallen, erop gaan zitten wan neer het in een strandstoel ligt, of het domweg ergens vergeten Dan is er een han dig hulpmiddeltje om te voor komen dat al deze ongeluk ken dit vakantieseizoen weer gebeuren: een brilkettinkje. Wanneer de zonnebril wordt afgezet, kan hij aan zo'n ket tinkje om de hals bungelen waardoor vallen, breken, ver liezen of vergeten voorkomen wordt En nu wc via die zonnebril al met een bij het strand zijn beland: moeders van nog kleine spruiten, die haar kinderen straks aan dat zelfde strand de nodige zonnevita- minen willen laten opdoen, moeten niet verzuimen om de kledingvoor- raad van het kroost eens even na te zien op de aanwezigheid van een of meer bloesjes die van voren een doorknoopsluiting hebben. Zulke bloesjes kunnen op het strand, wanneer de zon onverhoopt een he le lange dag blijft schijnen, on schatbare diensten bewijzen. Want de kinderhuid die na een lange win ter plotseling aan veel zon wordt blootgesteld, kan drastisch ver branden op het gevaarlijke af! Zo gauw men ziet dat die huid te veel van'het goede krijgt, kan men de kinderen over het badpak zo'n luchtig bloesje aantrekken; ze worden dan niet in hun bew egings vrijheid gehinderd en kunnen in de zon blijven spelen, zonder 's avonds met een pijnlijke en vervellende huid thuis te komen. „Vakantietifs" als bovenstaande: elke vrouw kan er, ieder jaar op nieuw, wel een aantal van gebrui ken. .Want in de baast v.an het kpf- fei;s. pakken, op de laatste dag- vóór de vakantie, lijkt het soms wel of we een hoofd vol watten hebben: wat wilden we ditmaal per se niet vergeten, met welke problemen zaten we vorig jaar tij dens de vakantie? Misschien hebben heel wat vakan tiegangsters op zeker ogenblik met de handen in het haar gezeten, toen ze in een onbewaakt ogenblik een lelijke vlek kregen in de enige ge klede japon, die ze mee op reis hadden genomen, en niet wisten welk middeltje ze voor het ontvlek- ken moesten gebruiken. En in zo'n geval zouden ze bijzonder veel ple zier hebben gehad van een kleine „huishoud-encyclopedie" die vrij wel geen ruimte in de koffer in neemt. Zoals de „Prisma-huishoud- epcyclopedie", een pocketboekje dat uitgegeven wordt door Het Spectrum en dat, naast tientallen andere tips, ook een uitgebreide vlekkenli.ist bevat: van modder- via ijs- tot smeerolievlek. Er is voorts een E.H.B.O.-hoofdstukje in opgenomen: iets -dat jtijdens de va kantie ook nog wel "eens van pas kan komen. Wie zich de (betrekkelijk hoge) uitgave voor een reisstrijkijzer niet wil of kan veroorloven, kan plezier hebben van een kinder- strijkijzertje dat op gas of (voor kampeersters) op een primus snel kan worden opge warmd. Voor het verwijderen van kleine kreukeltjes of voor het opstrijken van wat kinder goed een simpel maar handig hulpmiddelEen paar meter plastic waslijn, opgerold in een hoekje van de koffer wegge stopt, kan ook nuttig zijn; niet «alleen voor het drogen van was goed, maar ook bijvoorbeeld voor het doen van sommige spelletjes met de kinderen. Gelukkig zijn er tegenwoordig veel kreukvrije en kreukherstellende modestoffen, zodat het kreukvrij „verhuizen" van de garderobe niet meer de grootste zorg is. Wie over een auto beschikt, kan bij het kle- dingtransport veel gemak hebben van de grote motzakken, die in elke drogisterij te koop zijn. Er- kunnen diverse kledmgstukken in gepakt worden, en wanneer de motzakken vervolgens op achter bank of in bagageruimte worden gelegd, komt de kleding in vrijwel onberispelijke staat op de plaats van bestemming aan. Nog even terug naar het strand, waar zon, wind en zoute lucht in eendrachtige samenwerking de badgast, en vooral kinderen, een permanente dorst bezorgen. Ijsjes en limonade helpen meestal maar kort, het lijkt zelfs wel of ze de dorst steeds groter maken. Ci troensap met wat suiker, verdund met water, is nog de beste remedie tegen de dorst! Het is bovendien gezond, vanwege de C-vitamïnen... Niemand hoopt op régen in de va kantie, maar mochten er toch wat regenachtige middagen komen, dan zitten vooral de moeders van niet- zo-heel-grote kinderen met de han den in net haar. Misschien is dit idee iets voor haar: maak vóór de vakantie een lijst met spelletjes en werkjes voor eventuele regenda gen, en leg de benodigde materia len vast klaar. Het hoeven maar kleinigheden te zijn: wat lege ga renklosjes bijvoorbeeld, met vier spijkertjes er bovenop, zodat de kinderen met behulp van wat goedkope kleurige katoen het al oude spelletje „paardeleidsels breien" nog eens kunnen bedrijven. Die paardeleidsels zijn wel uit de mode, maar zulke lange kleürige slierten kunnen altijd als versie ringsmateriaal op verjaardagen van het kroost gebruikt worden. Voor zelf-kokende kampeerders is een „weeglepel" een handig attribuut. Ze zijn niet zo heel goedkoop, maar brengen hun geld wel op doordat ze na de vakantie altijd een plaatsje in de huishouding kunnen vinden. Het zijn lichte apparaatjes die dus gemakkelijk mee te nemen zijn en bovendien weinig plaats innemen, doordat ze Kunnen worden opgehangen. En voordat de vakantiegangster de huisdeur achter zich dicht trekt, heeft ze natuurlijk haar kamer- fdan ten verzorgd: door ze in zon- oze maar vooral wèl lichte ruimte te plaatsen, bijvoorbeeld in een teil waarvan de bodem met bakstenen is bedekt en waarop vervolgens een met een hoger geplaatst water reservoir waardoor de planten au tomatisch van vocht worden voor zien; door ze in te graven in de tuin, of door de planten goed voch tig te maken en vervolgens onder een omgekeerde plastic zak te zet ten die rondom de pot wordt vast gemaakt. Vooral de laatste metho de schijnt in de praktijk heel goed te voldoen. lAltrx-uftuwe rok verleden Huis- en televisiepanlalons-en heel veel blouses „De komende herfst- en wintermode zal geen grote sensaties brengen", voorspellen Duitse mode-ontwerpei's, die zich, zoals al hun collega's elders ter wereld, al druk beraden over bet herfst- en wintermodeseizoen. Uit zonderlijk mooie stoffen en aardige details: daarvan zal de komende win termode het moeten hebben. De losse vloeiende lynen blijven voorlopig nog wel het pleit winnen op mode-gebied; van de toonaangevende Duitse modehuizen brengen slechts enkelen kledingstukken met nadruk op de taillelijn. Wat wel vermeldenswaard is: men verwacht dat de „potlood-nauwe" rok tot het verleden behoort. Rok ken die er glad en nauw uitzien, blijken door middel van ingezette plissé- of plooigedeelten dikwijls wijder te zijn dan ze lijken. Vooral de uit kunstvezels vervaardigde plooirokken zijn bij de inkopers po pulair, temeer omdat ze het hele jaar kunnen worden gedragen; lichte, fij ne kwaliteiten in rokstoffen komen ook voor het winterseizoen steeds meer in trek. Parallel lopend met deze popula riteit viert de blouse triomfen op modegebied, vooral de gemakke lijk wasbare bedrukte blouse, die los over de rok wordt gedragen. Ook naar sportblouses verwacht men veel vraag, met name naar de. wat uniform-achtige blouse met grote zakken en knopen. Voor 's middags en 's avonds zijn er geklede rokken, doorweven met een lurexdraad en te dragen met blouses van zijde, brocaat of kant. En véél pantalons zullen er ko- Luiers moeten zo zacht mogelijk zijn,, opdat de babyhuid niet geïrriteerd wordt, en die zachtheid kan men, behalve door heel goed spoelen, ook bereiken door in het laatste spoelwater azijn te doen: een handig en goedkoop huismiddeltje. Over luiers gesproken: jonge moeders zijn over liet algemeen heel blij met een paar pakken celstofluiers als geschenk voor de jonggeborene. Het betekent een aantal luierwas-loze dagen voor haar, en ze heeft er doorgaans meer plezier van dan van wéér een kledingstukje waar de baby al is uitgegroeid voor het ver sleten is. De Consumentenbond wijdt in een van haar laatste gidsen een beschouwing aan het zogenaamde „intertest" garantiewerk voor vloerbedekkingen, een keurmerk dat in het leven is geroepen door internatio naal samenwerkende grossiers op het ge bied van woningtextiel en dat ondermeer een hoge slijtvastheid en blijvende mot echtheid garandeert. ±;en zekere reserve tegenoveAdit keurmerk van eigen-belang- hebbende-makelij is, zo meent de Consu mentenbond, voorlopig wel geboden, on der meer omdaf de gegeven garanties vrij onvolledig zijn: over lïchtechtheid en rei nigingsmogelijkheden wordt namelijk niets vermeld en dat zijn bij vloerbedek king toch wel heel belangrijke zakcnl mend najaar op de markt zijn; pantalons die, met bijpassende pullover, dan voornamelijk als huis- en televisiedracht zullen worden gedragen. De heel kleine nieuwe aardappeltjes (de zogenaamde „krieltjes") smaken het lekkerst wanneer ze, zodra ze gaar zijn, met wat boter worden omgeschud en eventueel (bij een visgerecht bijvoorbeeld) met peterselie worden vermengd. Meestal worden ze dan eerst geschrapt, wat bij dit jonge goed eigenlijk- niet» nodig is. Kook ze eens, mét schil, bijna gaar en bak ze na in boter; ze smaken dan bijzon der goed met jonge peultjes en rollade vlees. ^/«/VWV\i\VV*AA'V\A/VVVVNAN*A'VVVvVA*»VWvWVVVV\*A/sAA Fantaseren met „zeebanket" De nieuwe haring die alweer enkele weken de ereplaats in neemt. in de viswinkel, kan met veel of weinig „égards" worden behandeld; in het eerste geval wordt hij fop restau rant-wijze) geserveerd op ijs en met diverse accessoires om ringd, in het tweede geval, zonder veel omslag en met hoog stens een witje als garnering uit de hand gefjeten. Maar als straks het „hele nieuwe" een beetje van de haring afraakt en de prijzen bovendien tot een minimum zijn gezakt, gaat Tiet de moeite lonen om rondom deze zilte visjes eens een van de volgende koude schotels samen te stellen. isatwijkse roem" heet een recept, waarin de in stukjes ge- f\ sneden maatjesharingen vermengd worden met blokjes- komkommer en stukjes radijs en in glazen schaaltjes, •schelpen of coupes worden neergelegd. Er gaat een eenvoudig sausje over, gemaakt van twee lepels slasaus, een lepel olie en een halve lepel azijn, gekruid met ivat peper, zout, citroensap en een beetje paprikapoeder. Wanneer de haring op toast wordt geserveerd, komen er plak jes groene komkommer aan te pus, die eerst een kwartier worden gemarineerd fin een mengsel van hcee lepels citroen sap of azijn, twee lepels Slaolie, peper en zouten na het uit lekken op met'boter besmeerde toast worden gelegd. Stukjes haring worden op de komkommer gelegd en gegarneerd met tomaat en in plakjes gesneden olijven. oor „haring met groene kruidensaus" tenslotte zijn y schoongemaakte en gehalveerde haringen nodig die op ge wassen en daarna droog geschudde slabladeren worden ge legd in gezelschap van plakjes koude, gekookte aardappel. Twee lepels mayonaise worden vermengd met een lepel azijn, in gezelschap van plakjes koude, gekookte aardappel. Twee twee lepels fijngehakte peterselie, een lepel fijngehakt selderij- lepels fijngehakte peterselie, een lepel fijngehakt selderij- groen, een halve lepel tomatenketchup, wat paprikapoeder, citroensap en mosterd. Deze groene saus wordt oVer de ha ringen gegoten. Advertentie) Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 Modieuze badkleding van Franse bodem: een lange, witte pantalon waarop een asymmetrisch dichtgeknoopte, kleurige tuniek wordt gedragen; een eveneens asymmetrischS^badmantel, gevoerd met de zelfde ruitstof waarvan het bijbehorend strandkostuum met drie kwart pantalon is gemaakt; en „le dernier cri" op het gebied van de bikinimode: het broekje heeft als garnering een kort rokje, en een driekwart jasje completeert het ensemble. Deze kleuters doen volop zonne-vitaminenop maar als de zon een hele dag blijft branden, is het beter wanneer moe der ze óver het badpak een luchtig bloesje aantrekt. Het voorkopt t veel zonnebrandmisère.' Nederland zal als gast heer optreden tijdens het zevende internationale tricotcongres dat Aan 20 tot en met 23 juni in het Kurhaus te Sche\'enin- gen wordt gehouden. Tijdens dit congres zal onder meer door een der Engelse deelnemers eeua inleiding worden gehou den over de algemene verkoopcondities; een in leiding die bedoeld is als een eerste poging tot het tot stand brengen van uniforme condities, die voor de hele Westeurope- se industrie zullen kun nen gelden. Een belang wekkend onderwerp, zo zegt het bureau Aan de Vereniging van Tricot- en Kousenfabrikanten, dat bet congres organi seert, is ook de normali satie. van de diverse maatsystemeneen Franse afge\aardigde zal hierover een verhan- deling houden. Over „Tricot, een expan derende industrie", spreekt een medewerker van het Centraal Plan bureau in Den Haag. Aan zijn inleiding ligt een uitvoerig rapport ten grondslag, dat op dit congres beschikbaar komt en de basis zal gaan vormen voor het opstellen van prognoses in diverse landen voor de eerstkomende negen ia- ren. Een Duits afgevaar digde. behandelt in aan sluiting hierop het on derwerp „Consumptie van tricot en kousen". Naar aanleiding van dit komende congres hebben de organisatoren diver se cijfers over de West- europese tricotindustrie gepubliceerd. Hier zijn er enkele: ruim vierhon derdduizend werknemers zijn in dienst bij deze in dustrie, men behaalt een omzet van ruim 2% mil jard dollar. Aan garens wordt ongeveer 325 kilo gram verwerkt. De lan den die aan het congres deelnemen zijn België. Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië. Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, de Verenigde Staten, Duitsland. Zwe den en Zwitserland: Deze Europese samen werking heeft diverse be langrijke resultaten op geleverd: de „Code of fair trading" bijsoor beeld, waarin de alge meen geaccepteerde nor men voor het handelsver- lteer in produkten van deze industrie zijn vast gelegd, alsmede een re solutie inzake (le han delspolitiek tegenover de „ontwikkelingslanden", waarmee beoogd wordt deze jonge staten afzet mogelijkheden te bieden, zonder dat de druk daar- van eenzijdig op een be paald land of een bepaal de industrie komt te lig gen. Twee onmisbare zaken voor de-vrouw-op-reis Als vrouwen op reis gaan, plegen ze de efficiënt-ingestelden onder hen uitgezonderd! volle of overvolle koffers mee te slepen, die niet alleen vaak onnodige zaken bevatten, maar ook te zwaar zijn om te dragen. En daarnaast worden de kleinigheden, waarvan men op reis zoveel gemak kan hebben, vaak vergeten, terwijl ze toch maar zo weinig ruimte inne men en gemakkelijk in een niet te kleine handtas kunnen worden wegge borgen. Twee van die zaken moet een vrouw beslist niet vergeten, wanneer ze aan haar vakantie begint. Dat is in de eerste plaats het reservepaar kousen (vooropgesteld dus dat ze tijdens het zomerseizoen kousen draagt), in de zelfde kleur en hetzelfde dessin dat ze aan haar benen draagt. Als de re servekousen Avorden meegenomen in de plasticzak waarin ze gekocht zijn. nemen ze in hand- of weekendtas niet meer ruimte in dan een flinke envelop- Krijkt men onderweg zo'n irriterend „kousen-ongelukje" aan is het niet nodig om met een slordig-geladderd kousenbeen te blijven lopen; de be schadigde nylon kan in een ogenblik tijds door een reserve-exemplaar wor den vervangen. En onmisbaar zijn ook de in eau-de-co logne gedrenkte papieren zakdoekjes, waarmee smoezelig geworden handen kunnen worden schoongemaakt. Men houdt er een fris gevoel van tijdens een lange treinreis èn mén komt met schone handen op de plaats van bestemming aan. Herinnert u zichlioe warm het 's zomers kan zijn? Herinnert u zich hoe u pufte en last had van de warmte en hoe - wanneer het de tijd-van-de-maand voor u was - al uw ongemak duizendmaal groter scheen Ga niet weer een zomer tegemoet zonder Tampax inwendige sanitaire bescherming. Het is de koelste die u kunt dragen - u kunt het zelfs niet voelen wanneer het op z'n plaats zit. En omdat het zowel „onzichtbaar" als beschermend is, kunt u zelfs zwemmen Avanneer u het draagt.. Natuurlijk kan Tampax niets aan het weer veranderen. Maar het voor komt schrijnen en irritatie. Het maakt gordels, spelden en verband overbodig. Het is gemakkelijk weg te doen (prettig wanneer u ergens op bezoek bent). Het is zo gemaakt dat het geen moment met de handen behoeft te worden aangeraakt. En een reservepakje kan in uw tasje geborgen worden, zonder dat iemand het kan zien. Inwendige k bescherming v.« Tam Nii» auliS een proefvel Aal, ifl eefl all seieï te!raa,enoe eme'ep aai Tampax f N'e^crfarc) N.V, GrocaSorg -jl S4, Ai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21