PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT P.T.T. ZAL DIENSTEN OP ZATERDAG DRASTISCH BEPERKEN Telefooninlichtingen grotendeels overbodig Leeuw als grommende scheepswachter Eerste slag wordt geleverd in het Zuid-Sloe AMERIKAANS STANDPUNT ONGEWIJZIGD Orkest Vandaag... Geheim 204e jaargang - no. 141 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant 'Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent p«r m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal taner. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van t L29- „Brieven bureau van dit Dlad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60. tel. 2355 <b.g.g. red 3508/3546. adv. 3647/3843); Middelburg, Markt 51. tel. 3841 «b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213): Oostburg. tel 2395; Ter n ntel 2116. Zlertkzee. red tel 2425 adro tel 2094.. VELE MAATREGELEN PER 1 JULI Sir Winston en Lady Churchill, die pas in Londen zijn teruggekeerd van een vakantie in Nice, hebben As cot de koersen bijgewoond. Het twee jarige paard Albaeigendom van de hoogbejaarde staatsman, liep mee in de new stakes. Foto: het echtpaar Churchill bij het verlaten van zijn woning op nummer 28 Hydra Park Gate. (Van onze Haagse redactie). Met ingang van 1 juli zal de P.T.T. liaar diensten aan het pu bliek drastisch beperken. Dit is niet alleen het gevolg van de in Nederland hand over Irand toenemende invoer van de vijf daagse werkweek, maar vooral van het feit, dat men met een groot tekort aan personeel kampt. Over de gehele linie genomen, komt dit tekort neer op ongeveer duizend arbeidskrachten. De diensten, die in nauw contact staan met het publiek, lijden het meest onder deze situatie en liet is dan ook in deze categorie dat de meeste beperkingen worden ingevoerd. Zij vallen voor het grootste gedeelte op de zaterdagen, wat niet wil zeggen, dat alle P.T.T.-ers in het vervolg van een vijfdaagse werkweek zul len kunnen spreken. Slechts een gering aantal keren per jaar zal voor beu van een vrije zaterdag sprake zijn. Op een gistermiddag in Deii Haag gehouden persconferentie heeft de directeur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, er de nadruk op gelegd, dat, mocht het publiek zijn medewerking aan de komende verande ringen ontzeggen, het niet uitgesloten moet worden geacht, dat alle postkantoren op zaterdag zullen worden gesloten. Omdat men zich nog geen beeld heeft kunnen vormen van de gewoon ten, die men zich bij een verdere door voering van de vrije zaterdag zal eigen maken, gelden de op 1 juli in gaande maatregelen als tijdelijk. De belangrijkste daarvan is, dat de post kantoren op zaterdag in het vervolg slechts tot twaalf uur en dan nog alleen voor de zogenaamde spoed- handelingen zullen zijn geopend. Hulpkantoren en poststations zijn die dagen tot half elf open. Als compen satie zullen de loketten voor geld handelingen op vrijdag geopend blij ven tot sluitingstijd van bet kantoor. Voorts zal de postverzending met on geveer vier uur worden vervroegd, aan welke situatie de buslichtings- tijden zullen worden aangepast. P.Z.C.-zaterdagnummer VANDAAG beginnen wij een nieuwe, zomerse rubriek ónder 't rnolto „Zeelands toeristische troeven", waarin vakantiegan gers aan het woord komen over de recreatieve „trekpleisters" in onze provincie. Op pagina 6. Verder in dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-za terdagnummer Stemmen uit de kerken (pag. 3); „Zeelands toeristische troe ven" pag. „Tussen dertien eu twintig" tpag. 1>)Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); Kerken en Maat schappij met feuilleton (pag. 15); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!'T (pag. 19) en do kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 21. vvvvwwvvwv Massadrukwerken, postpakketjes en grotere brïefpakjes zullen in het vervolg op de zaterdagen niet meer worden besteld. Het ligt daarbij evenwel niet in de bedoe ling de bestelling van periodieken te beknotten: men rekent op de medewerking van de uitgevers om week- en maandbladen ZO tijdig ter post te bezorgen, dat zij uiter lijk op vrijdag kunuen w'orden be steld. Op de postkantoren zal men op za terdagen tot twaalf uur terecht kunnen voor alle zaken die het pre dikaat expresse voeren, of met tele grafisch verkeer hebben te maken. Ook voor dringende buitenlandse postpaketten en luchtpostpaketten zal men op zaterdag terecht kunnen. Dat geldt ook voor de zegelverkoop, voorzover de postzegelautomaten niet tn de behoeften kunnen voorzien. Automatische zegelverkoop Het ligt Inmiddels In de bedoeling de zegelverkoop ook buiten de zater dagen zoveel mogelijk automatisch te doen geschieden. Voor dat doel zijn reeds nieuwe automaten, waar van men hoopt dat zij nog dit .jaar ter beschikking komen, in Duitsland in bestelling. Deze nieuwe automaten zullen zegels tegen verschillende muntsoorten kannen leveren. Over de technische uitwerking van een en an der wordt echter nog overleg ge pleegd. Ten aanzien van het telegraafver- lceer is besloten dat de kantoren te Amsterdam, Den Haag en Rotter dam en het kuststation IJmuiden- radio dag en nacht zullen blijven ge opend. De loketten van Alkmaar, Arnhem, Breda, Deventer, Eindho ven, Enschede, Goes, Groningen, (Zie slot pag. 3 kol. 2) iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Goedkoper telefoneren H Met ingang van zaterdag 1 juli zal het telefoon-abonnees mo- gelijk zijn enkele uren per dag goedkoper interlokaal te H telefoneren. Men zal tijdens die uren voor hetzelfde geld vijftig procent langer mogen spreken. Deze regeling geldt van 's avonds 9 tot 's mor- gens 7 uur. Tijdens het week- einde op zaterdagen en zonda- gen dus van 's middags 2 tot 's avonds 7 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïii IN BERLIJNSE KWESTIE: De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft verklaard dat er niets is veranderd in liet standpunt van de Amerikaanse regering ten aanzien van Berlijn. Amerika houdt vast aan zijn rechten op aanwezigheid in en vrije toegang tot West-Berlijn. Geruchten als zou ér sprake zijn van een beleidsher- ziening missen elke grond, verklaar de de minister. GEORGE UIT AMSTERDAM LOS Italiaanse politie houdt oerwoudgast in de gaten Tevreden grommend ligt George-de- Lecuw nog in liet nauwe gangetje aan boord van het Duitse vracht schip Kandelfels. Vandaag hoopt de bemanning van hem verlost te zijn, althans, hem weer veilig in zijn trans- porthok te hebben. George, de eenjarige leeuw uit Am sterdam afkomstig, die zich drie dagen geleden op weg naar Karat- sji, uit zijn hok wist te bevrijden, heeft nog geen klagen. De bemanning en de bootwerkers die het schip in Genua, waar het nog ligt, moesten laden, dachten daar echter anders over. Gistermorgen stonden Italiaanse po. litiemannen bewapend met ma chinepistolen op wacht bij het Duitse schip. De politie had uit drukkelijk verboden tijdens het verblijf in de haven een poging te doen om George te vangen. De tijd, dat de christenen voor de leeuwen werden geworpen, achtte men reeds te lang voorbij, dan dat men een harhaling wilde zien in deze oude Italiaanse havenstad. Zaterdag vertrekt de Kandelfels. In dien men er in slaagt om George even buitengaats weer in zijn hok te krijgen, zoveel te beter. Anders zal men naar de haven moeten te rugkeren om meer deskundig per soneel te halen. Er gaan ook Ita liaanse politiemannen mee voor alle eventualiteiten. Intussen blijft George, een wel tevre den, hij wordt overdadig ge voed maar even onwelkome gast. Bomaanslagen in Washington In Washington zijn donderdagnacht twee bommen ontploft, zo heeft de politie vrijdag bekendgemaakt. Zij had een anoniem telefoontje ontvan gen met de mededeling dat er later nog vier bommen zouden ontploffen. Er zijn geen gewonden. Het schijnt dat de aanslagen verband houden met de reizen in het zuiden van de „vrij heidsrijders". De man, die de politie opbelde en die met een zuidelijk accent sprak, zou namelijk ook nog hebben gezegd dat Washington voor de aanslagen was uitgezocht omdat de meeste vrijheids rijders vanuit Washington naar het zuiden zijn gekomen. Prinselijk huwelijk duurde 25 dagen Na een huwelijk van vijfentwintig da gen, is de vroegere Londense manne quin Sally Bronstein naar huis terug gestuurd door de Maleise prins met wie ze was getrouwd. Prins Ibrahim, zoon van de sultan van Pahang, zei dat hij en zijn vrouw „eenvoudig niet met elkaar overweg konden". Met het op plechtige toon uitspreken van de eenvoudige formule „ik verwerp U als mijn vrouw", was de scheiding voor de Mohammedaan se wet een feit, en Sally gewogen en te licht bevonden. VOGELS NEMEN VERSTOORD DE WIJK, WANT Op drie fronten wordt reeds de basis gelegd voor industriële ontwikkeling Drie fronten SEDERT ENKELE wéken wieken de kopmeeuwe» verstoord boven het Zuid-Sloe. Verstoord omdat dit schorrengebïed niet langer „hun" domein is. Bij wijze van protest scheren zij af en toe fel krijsend rake lings over de indringers, maar al spoedig zien zij het nutteloze van hun pogingen in en zoeken hun geluk verder op. Nooit meer zullen die „indringers" uit het Zuid-Sloe verdwijnen. Want de dragline-machinis ten, de bemanningen van de baggermolens en de grondwerkers, die er in hun werk verrichten, zijn nog slechts de pioniers van een groot industrie-leger, dat mettertijd het Zuid-Sloe zal bezetten. Inmiddels hebben die pioniers „de eerste spade" al in de grond gezet voor het reeds veel-besproken Znid-Sloeproject. Ogenschijnlijk heeft de jonge wa- lerstaatsingeiiiéur A. Nijdam van de arrondissementen Goes en Vlis-' singen begrip voor de „protesten" van de vogels als hij zegt: „Neen, dc rust in het Zuid-Sloe zal nooit terugkeren". Maar deze water- slaatsman spreekt zonder een greintje weemoed, want ir. Nij dam afkomstig uit het Drentse dorp Elde vindt dit het be langrijkste: „Voor deze industrie uitbreiding is geen meter cultuur grond nodig". Met andere woor den; niet één landbouwer behoeft grond af te staan voor de indus trie, die hier ontwikkeld zal wor den. Aan die ontwikkeling werken de pioniers op drie fronten tegelijk. Front nummer één is de afsluit dijk, die aanmerkcl k verbreed en anderhalve nieter verhoogd wordt. Front nummer twee is het cen trum van liet Zuid-Sloe, waar een meiers diepe geul wordt gebag gerd. En front nummer drie is. de onderzeese oever langs de Wal- cherse en Zuidbevelandse kant, die wordt „vastgeankerd". Niet langer overheersen de vogel geluiden dan ook het Sloe want langs de 2'100 meter lange zeedijk van de Nieuw- en Sint-Joosland- polder en de Bijleveldpolcler laten vijf draglines dof en sonoor hun gegrom horen. Met zijn vijven zul len deze draglines in enkele we ken tijds 350.000 kubieke meter grond verzetten. Drie weken zijn «leze kolossen met hun vele hon derden plc's al aan de slag en nu reeds ligt er een groot stuk van een tweede dijk langs de reeds be slaande zeedijk. Als deze tweede kleiwand ge reed is, zal er tussen beide dijken on» en nabij twee mil joen kubieke nieter zand ge spoten worden: een nieuwe, veel gïgantischer zeewering is dan bijkans gereed. Met klei wordt deze nieuwe dijk ten slotte afgewerkt en daarmee is de bestaande zeedijk dan geheel verdwenen in de veel grotere dam. Nog dit jaar zal deze dijkverzwa ring langs de Nieuw- en Sint- .Tooslandpoldcr en langs de Bijle- veldpolder gereedkomen en ook langs een 1500 meter lang stuk bij Zuid-Beveland. Bovendien wordt nog dit jaar een bouwput gemaakt in de dijk langs Zuid- Beveland voor een afwaterings- sluis. Nadat deze sluis in 1962 is gemaakt, worden de dijken met duizenden tonnen mijnsteen geslo ten. En tenslotte wordt dan in het voorjaar van 1963 het jaar, waarin deze werken gereed moe ten zijn een weg aangelegd over deze verbeterde dijkvakken. Winst «oor landbouw En passant wordt er ook nog wat land aangewonnen. Ten behoeve van een „strak verloop" van de weg over de zeedijk langs het Zuid-Sloe, wordt die dijk ter hoog te van de Quarlespolder namelijk rechtgetrokken. En dank zij dit recht trekken wordt er een stuk land van onge veer 160 hectare ingepolderd. Winst dus voor de laudbouw, in- (Zie slot pag. 2 kol. 5) j|| ...is het 900 jaar geleden, dat f§ H Floris I, graaf van Holland en markgraaf van Vlaardingen, H door graaf Herman I van Cuyk werd overvallen en ver- moord. MORGEN §j ....is het 450 jaar geleden, dat de Italiaanse bouwmeester en H beeldhouwer Bartolomeo Am- manati, een grootmeester van H II de Barok, te Settignano bij Florence werd geboren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil In Goes is een vergadering gehou den, waarin de mogelijkheden van een Zeeuws orkest onder de loep zijn genomen. Er werd betoogd, dat een eerste stap zal moeten zijn de oprichting van een vereniging van „Vrienden van het Zeeuws Orkest", waarbij dan deze vereniging als eer ste taak zou krijgen ongeveer een ton op tafel te brengen. Weer een nieuw geluid: enige tijd geleden hebben wij op deze plaats geconstateerd, dat op dit ogenblik sprake is van vele initia tieven in Zeeland op muzikaal ter rein, maar daarbij hebben wij tevens de vraag gesteld of het wellicht niet nuttig zou zijn, dat met name de Zeeuwse Culturele Adviesraad de centrale instantie voor deze zaken zich over dit alles eens ging beraden. Naar wij menen te weten zal dit nu inderdaad het geval zijn. Vermoedelijk zal in dit beraad ook de mogelijkheid van een beroepsor kest worden betrokken. Reeds nu echter heeft Jan Out die in op dracht van Ged. Staten met deze zaak bezig is de oprichting van „Vrienden" van een Zeeuws Orkest bepleit. Wij geloven dat dit géén on gezonde gedachte is: wil er op den duur in Zeeland een beroepsorkest komen, dan zal de wenselijkheid daarvan van on deraf moeten wor den beklemtoond. Als er een grote levenskrachtige or ganisatie ontstaat, waarin bijvoorbeeld particulieren, verenigingen en industrie samenwer ken, dan zal de overheid in dit op zicht niet helemaal kunnen achter blijven. Deze procedure, die Jan Out blijkbaar voor ogen staat, lijkt ons tactisch. Maar tegelijkertijd menen wij toch te moeten waarschuwen voor enige vorm van optimis me. Als wij het goed begrepen heb ben, stelt Jan Out zich een opbouw in drie fasen voor, waarbij na ver wezenlijking van de laatste fase Zee land dan zijn eigen symfonie-orkest zal hebben. En dit nu men verge ve ons het pessimisme achten wij bij de huidige stand van zaken in Zeeland de eerste tien jaar volstrekt onmogelijk. Want met zulk een be roepsorkest zijn zodanige bedragen femoeid, zowel bij de overheid als ij particulieren, dat men dit orkest voorlopig alleen in de ridderzalen van Zeeuwse luchtkastelen zal kunnen doen optreden. De provincie en de Zeeuwse gemeenten zullen tonnen moeten opbrengen per jaar evenals de Vereniging Vrienden van het Zeeuws OrKest. En wie enigszins op de hoogte is van de verplichtingen, die zowel het provinciaal bestuur als de Zeeuwse gemeenten de laatste ja ren onder meer in cultureel opzicht op zich hebben genomen, wie ook weet met hoeveel bitter lijden de ex ploitatie bijvoorbeeld van een Zeeuw se muziekschool tot stand komt, hij zal er inderdaad van overtuigd zijn, dat zulk een orkest niet is te realise ren. Althans wanneer de verhoudin gen blijven zoals ze nu zijn. En dan spreken we nog maar niet over de verplichtingen, die de dringend nood zakelijke rijkssubsidie met zich mee brengt: waar wil men in Zeeland het grote aantal concerten per jaar (ca. 70) als eis gesteld door het rijk geven In de dorpshuizen Dit alles echter behoeft er niet toe te leiden, dat men eenvoudig niets meer onderneemt. Er hangt blijkbaar iets in de lucht, een vage muzikale onrust neemt duidelijk bezit van Zeeland en daarvan moet gebruik worden gemaakt. Misschien dat de muziekschool er in de eerste plaats van kan profiteren: sommige gemeentebesturen begrijpen niets van dit instituut en handelen in hun on kunde er dan ook duchtig naar. Voorts kan een samenbundeling van krachten in een vereniging, zoals die kennelijk Jan Out voor de ogen staat, nooit kwaad. En daarbij gevoegd het hierboven reeds gereleveerde onder zoek door de Zeeuwse Culturele Ad viesraad: wie weet wat er allemaal uitkomt. Vermoedelijk echter géén beroepsorkest! Maar tussen zulk een orkest en de huidige situatie bevinden zich nog vele mogelijkheden, vermoe delijk heel wat meer dan de drie fa sen. die Jan Out tijdens zijn onder zoek tegenkwam. De raad van Middelburg heeft gis teren een oriënteringsbezoek ge bracht aan diverse objecten in deze gemeente. Dat is nuttig: de raadsleden kunnen dan tenminste zien waarover zij spreken. Dergelijke ex cursies zijn ook in het verleden ge maakt en daarbij was het een goede gewoonte, dat de pers werd uitgeno digd. Ook voor de raadsverslagge- vers is een dergelijk bezoek nuttig, maar bovendien dat is het be langrijkste kunnen zij den volke kond doen over de stand van zaken bij vele voor de gemeente gewichtige objecten. Bij de lokale lezerskring is daarvoor een grote belangstelling. Do laatste jaren echter heeft men het ten stadhuize niet nodig gevon den de pers uit te nodigen. Vermoe delijk was het gemeentebestuur van Middelburg bang dat de journalisten geheimen zouden ontdekken en daar mee regelrecht naar Moskou zouden lopen. En eerlijk gezegd waren we dat ook wel van plan Komplot tegen regering in Leopoldstad In Leopoldstad is een tegen de Kon golese regering gerichte samenzwe ring ontdekt. Een veertigtal mili tairen van Moboetoes leger, onder wie een Belg, is gearresteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1