Nieuw kantoor voor Stichting Zeeland Waar zijn onze schepen? INSTITUUT VAN INGENIEURS HOUDT CONGRES IN ZEELAND GESCHENK „DE SCHELDE" VOOR NKROEMAH ZATERDAG 17 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minimum-prijsregeling voor bessen en frambozen Het centraal bureau van tuinbouw veilingen heeft ook voor dit seizoen voor rode bessen, zwarte bessen en frambozen een minimumprijsregeling vastgesteld. Deze zal van kracht wor den op maandag 19 juni. Voor rode bessen bedraagt de minimumprijs 30 cent en voor zwarte bessen en fram bozen 60 cent per kg. De vergoeding bjj doordraai bedraagt voor rode bes sen voor kwaliteit I en n 30 cent en voor zwarte bessen voor kwali teit I en II 60 cent. Voor frambozen is de vergoedingsprijs vastgesteld op 60 cent voor kwaliteit I en 50 cent per kg voor kwaliteit II en 15 cent voor een afwijkend produkt. Voor een afwijkende kwaliteit van rode en zwarte bessen wordt geen vergoeding gegeven. Voor rode bessen zal geen heffing worden opgelegd, voor zwarte bessen alleen voor kwaliteit I en H (2 cent per kg) en voor frambozen zal een heffing worden ingehouden van 2 cent voor alle kwaliteiten. Vrouwenvereniging uit Scheveningen bezoekt Oosterland Ongeveer veertig dames, leden van een Nederlands hervormde vrouwen vereniging te Scheveningen zullen op dinsdag 20 juni de gasten zijn van de christelijke vrouwenvereniging „Mar tha" te Oosterland. Reeds geruime tijd wilden deze dames Oosterland bezoeken, mede door het feit dat de heer M. H. Boogert, die afkomstig is uit Oosterland, als vicaris werkt in de Nederlands hervormde gemeente te Scheveningen.. Als de tijd dat toe laat, zal het gezelschap ook Zierikzee bezoeken, 's Middags zullen de dames de maaltijd gebruiken in het christe lijk verenigingsgebouw. Raad Serooskerke (W.) wil civiele vordering indienen De gemeenteraad van Serooskerke (W.) zal in de openbare vergadering van aanstaande woensdag, die 's mid dags om drie uur begint, een beslis sing nemen over het indienen van een civiele vordering voor de ver nielde ruiten in de wachthuisjes voor buspassagiers. De rijkspolitie heeft destijds procesverbaal opgemaakt te gen een zestal ambachtscholieren uit Oostkapelle. Een van deze jongelui heeft zijn aandeel in de schade ad 10.reeds betaald. De rest van de schade ad 50.is nog niet vergoed. Voorts zal de raad beslissen over het toekennen van een uitkering ineens aan het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel. Aan de or de komen onder meer nog een voor stel tot wijziging van de legesveror dening, een voorstel tot verkoop van de bezittingen uit de nalatenschap van wijlen H. Tissink en voorstellen tot begrotingswijzigingen. Collecte De collecte voor het Rode Kruis heeft in Biervliet een bedrag van ƒ340,35 opgebracht. De collecte voor de A.V.O. (Arbeid voor Onvolwaardigen) heeft te Nieuwvliet 18,75 opgebracht. Bulgarije versloeg Finland 2—0 In een wedstrijd, die werd gespeeld voor groep 2 van de voorronden om het wereldkampioenschap voetbal, heeft Bulgarije vrijdag in Helsinki met 20 gewonnen van Finland. Bij de rust leidden de Bulgaren met 10 Na twee wedstrijden leidt Frankrijk in deze groep met 4 punten voor Bulgarije met twee en Finland met nul punten. Ivoor de Ghane.se Black Star Line bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Scheldete Vlissingen gebouwd, I heeft de president-directeur van ,fie Scheldede heer J. TV. Hupkes, de president van GhanaKwame Nkroc- j mah een model van Columbus ,£anta i 3 aria" aangeboden. Op de fótoi de f Ghanese president bekijkt met inte- ret se het scheepsmodel, lencijl de heer Hupkes een toelichting geeft. I. 1 Ronde van Luxemburg gestart De eerste etappe van de Ronde van Luxemburg, die vrijdag op een cir cuit van 219, kilometer lengte in de omgeving van Luxemburg werd gehouden is in de sprint gewonnen door de Belg Lelangue. Hij reed de afstand in 6 uur 17 minuten en 7 seconden. Jaap Kersten bezette de achtste plaats. De uitslag van de rit was: Le Langue (Belg) 6.17.07, 2 Van DaeJe (Belg), 3. Seneca (Belg.), 4. Bos nians (Belg.), 5. Hencaert (Belg), 6. Doom Belg), 7. Simon (Belg), 8. Jaap Kersten (Ned.), 9. Bolzann (Lux.), 10 Ernzer (Lux), 11. ex aequo: het grote peloton, met o.a. Zilverberg, Janssen, Hugens en Knoops, allen in dezelfde tijd als do winnaar 6.07.17. Heden ging na een kortstondig lijden, tij dig voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, van ons heen onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader JOHANNIS FRANCISCCS MIXXEBOO, weduwnaar van Jeannette Maria van Hulle, in de ouderdom van 90 jaar. Namens de familie, F. J. Minneboo. Veere, 16 juni 1961. Oude straat A 165. De gezongen H. Mis van Requiem zal wor den opgedragen maan dag 19 juni a.s. in de Kerk van O. L. Vrouw ter Sneeuw te Veere om 9 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de be graafplaats Zanddijk te Veere. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoe der, JACOBA CAL-JOUW DE KLERK, op de leeftijd van 75 jaar. Middelburg: I. J. Caljouw Goes: C. M. Sturm- Caljouw J. P. Sturm Middelburg: F. W. Hoogstrate- Caljouw J. Hoogstrate En kleinkinderen. Middelburg. 16 juni 1961. Klein Vlaanderen 38. Do begrafenis zal plaatsvinden maandag 19 juni a.s., te 2 uur, op de algemene be graafplaats. VOORSTEL AAN PROV. STATEN G. S. vragen machtiging voor geldlening van 1 ton Ged. Staten van Zeeland vragen de Provinciale Staten machtiging om met de stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk te Middelburg een geldleningsovereen- konist aan te gaan van maximum f 100.000 tegen 'n rente van 4'4 pro eent en een looptijd van ten hoogste 30 jaar. De stichtig wil daarvoor het pand Dam 31 te Middelburg aanko pen en inrichten voor nieuw kantoor. De stichting Zeelad ziét reeds gerui me tijd om naar een betere huisves- tig, omdat de huidige in het pand Dam 51 te Middelburg niet meer ge schikt is. Het stichtingsbestuur heeft de eigenaar van Dam 31 bereid ge vonden. om 't pand voor f 65.000 te verkopen. Een in opdracht van de stichting door 'n deskundige uitge bracht taxatierapport wees uit, dat de prijs niet te hoog was en 't alge meen bestuur van de stichting heeft daarom besloten tot aankoop over te gaan. Door verschillende omstandigheden zal het pand eerst op 1 april 1962 ter beschikking komen. De stichting heeft evenwel niet de beschikking over de nodige financie ringsmiddelen, zowel voor de aan koop als voor de inrichting van het pand en voor de aanvulling en ver nieuwing van de bureau-inventaris, waarvan de kosten worden geraamd op f 35.000. Weliswaar heeft de stichting een ei gen vermogen van rond f 27.000, maar dit kan niet worden aange wend, aangezien dit ten dele is vast gelegd in de inventaris en overigens nodig is voor de handhaving van een redelijke liquiditeit. De overheidssub sidies over een bepaald jaar worden namelijk eerst in de loop van het vol gend boekjaar afgerekend, zodat Onderwijsbenoemng Mejuffrouw Z. C. de Regt Mol te Borssele is benoemd tot onderwijze res aan de christelijke nationale school te Rilland-Bath. Meisje brak arm De 11-jarige C. W. te Serooskerke (W.) kwam dezer dagen zodanig met haar rijwiel te vallen, dat zij een arm brak. Na in het ziekenhuis te Middel burg te zijn behandeld kon zij naar huis terugkeren. Bevordering rijkspolitie Opperwachtmeester der rijkspolitie Bos uit Tholen wordt met ingang van 1 juli a.s. bevorderd tot adjudant. Met ingang van dezelfde datum wordt hij groepscommandant van de kring Tholen, Examens Aan de rijksuniversiteit tc Utrecht slaagde voor het kandidaats-examen Duitse taal- en letterkunde, de heer N. L. Zeldcrs te Middelburg. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Engels, de heer N. J. Robat te Goes. Aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen slaagden op 14 juni voor het eindexamen h.b.s. JB. de volgende kandidaten: Frans van Bendegem, Lee Deij, Egbert Oggel en Maarten Verduin, allen uit Axel; Piet Goossen, Zaamslag: Bram Jansen, Koos Jan sen, Freddv de Klerk, Henk Markus- se, Hans Vermeulen en Piet Visser, allen te Terneuzen; Jan Ramondt, Sluiskil en Arno Vermast, Sas van Gent. Voor de aan de gem. opleidings school voor kleuterleidsters te Mid delburg gehouden examens voor de bevoegdheid van hoofdleidster slaag den de clames: J. M. M. Cappendijk te Terneuzen, C. M. Cornelis te Phi lippine, C. C. de Dreu te Oostburg, H. P. Erkelens te Vlissingen, J. C. Evers tc Wilhelminadorp, M. S. Goedbloed te Vlissingen en I. Huis man te Middelburg. Afgewezen wer den 4 kandidaten. Voor het Unie-praktijkexamen slaag den op 10 juni j.l. voor steno Neder lands 130 lgm.: de dames M. A. Buysrogge en E. H. Korstanje te Goes, M. N. Dekker te Kloetinge, A. P. Lous en H. C. A. van Nieuwen- huize te Oudelandc, M. J. van Oos ten te Krabbendijke, H. J. Paauwe te Kortgene en H. J. de Schipper te Wemeldinge. Voor steno Duits 100 lgm: mejuf frouw M. L. Kok te Krabbendijke. Voor typen: mcj. J. M. Noordhoek te Goes. De heer E. Strijdonk te Aardenburg slaagde tc Bergen op Zoom voor het vakdiploma kruideniersbedrijf. Gisteren reden twee zoons van een beroemde vader hij is zo beroemd de laatste we- ken in Zeeland, dat we zijn naam maar niet noemen m in de auto van papa vlakbij het Z.L.M.-tentoonstellingsterr'ein m te Kamperland. Zij manoeu- vreerden blijkbaar niet geheel volgens de regelen van de kunst, want de auto kieperde om op een oprit. Geschrokken draafden de zoons naar hun fameuze vader om het ongeluk j= te melden. Hij was in gesprek met televisiemensen van de AVRO, die onder leiding van m Siebe van der Zee naar Kam- perland waren getogen. En uiteraard waren ook de Z.L.M.- j= mannen Van Langeraad en Sinke aanwezig. ff Zoon meldde het ongeluk en de m grote man zweeg bedremmeld, n Maar de Z.L.M.-figuren spra- ken een historisch woord: „In Kamperland lukt deze weken alles!" En onder Z.L.M.-lei- ding trokken AVRO-televisie- mensen, de grote regisseur plus de bedremmelde zoons naar de verongelukte wagen. s De Z.L.M.-ers deelden de man- nen deskundig in, riepen „één-twee-drie"... en recht m stond de wagen! Nee, er wordt niet met bluf gewerkt daar in Kamperland: alles lukt ff er. Zelfs het rechtzetten van n auto's van beroemde regis- 3eurs. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllliï hiervan steeds circa f 20.000 uitstaat. Naar de mening van Ged. Staten is de beslissing van het bestuur om dit pand te kopen tegen de overeengeko men pry's alleszins verantwoord. Zij verheugen zich er over, dat dit pa triciërshuis op deze manier voor Mid delburg behouden blijft. Illilllllllllllllllllllllllllllllllillllilllllillilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll Geen bluf RAAD BESLOOT Onteigening van grond bij gemeente 's-GravenpoIder Burgemeester J. D. Jansen van 's-Gravenplder vroeg tijdens de don derdagavond gehouden vergadering van de raad 's-Gravenpolder, een ogenblik stil te staan bij liet dodelijk ongeluk dat een inwoner der gemeen te, de lieer J. van Liere, dezer'dagen overkwam. Hij hoopte dat de Goese- straatweg in de toekomst veiliger zal worden door verbreding van deze weg. Aan de drie instellingen van na zorg aan b.l.o.-leerlingen werd een subsidie van 0.10 per inwoner toe gekend. Zoals reeds in het kort gemeld, zal er grond van de heer M. Steketee worden onteigend aan de Goesestraat" weg. Dit gaf stof tot de nodige dis cussies. De eigenaar van de betref fende grond bleek niet genegen te zijn deze aan de gemeente te verkopen voor de prijs die de gemeente daar voor biedt. De voorzitter merkte op, dat het niet denkbeeldig is dat hier uit grondspeculatles zouden kunnen voortkomen. De eigenaar is echter wel genegen deze grond aan particu lieren te verkopen. Met vier tegen drie stemmen werd het voorstel tot Nijsse werd bouwterrein verkocht aan het derde gedeelte aan de Am bachtstraat met een vestiging van erfdienstbaarheid. De huren van de woningen Raadhuisstraat 25 en Schoolstraat 17 werden resp. ver hoogd met 0.60 en 0.50. Souburgse bejaarden bezochten Baarle-Nassau De Souburgse bejaarden hebben don derdag hun jaarlijkse reis naar Baar le-Nassau gemaakt. Met vier bussen vertrokken zij 's morgens uit Sou burg. Na enige pleisterplaatsen te hebben aangedaan kwamen zij in Baarle-Nassau aan, waar zij enige tijd van de mooie natuur in deze om geving konden genieten. Toen de bejaarden 's avonds weer in Souburg terugkeerden ontving de mu ziekvereniging „Vlijt en Volharding" hen met vrolijke klanken ?n begeleid de hen vervolgens naar het gemeente huis. Daar sprak waarnemend burge meester A. H. S. Stemerding een kort dankwoord tot diegenen, die deze reis hadden mogelijk gemaakt. Hierin me moreerde hij, dat deze tocht een jubi leumreis was geweest. Het was name lijk de 15e maal dat de Souburgse bejaarden met elkaar op reis waren gegaan. Slot van pag. 2) temen, die onder meer toepassing vinden in de spiegelcamera voor röntgenschermbeeldfotografie. Zijn speurderswerk is gericht op de realiteit van de technische toepassin gen, die onder meer geleid hebben tot de ontwikkeling in Nederland van een optische industrie met wereldre putatie. Na de toespraak van prof. Casimir waarin hij onder meer nog aanstipte, dat het werk van dr. Bouwers van belang is geweest voor de longfoto grafie, overhandigde ir. Tuyl Schui temaker de medaille en de daarbij behorende oorkonde aan dr. Bouwers. In zijn dankwoord getuigde dr. Bou wers van zijn waardering voor zijn medewerkers, die tot de resultaten, Lezingenreeks van de Hervormde Vrouwendienst Onder de titel „Dff hervormde vrouw in New Delhi", heeft de provinciale commissie „Hervormde Vrouwen dienst", een orgaan van bijstand van de provinciale kerkvergadering in Zeeland van de Nederlandse her vormde kerk, een lezingenreeks be legd, die op 12, 13 en 14 juni respec tievelijk in Zierikzee, Goes en Mid delburg werd gehouden. Inleidster was mejuffrouw dr. W. Timmermans, die door de „Hervorm de Vrouwen" naar New Delhi zal worden gezonden wanneer daar van 18 november tot 6 december aan staande de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken zal worden gehouden. Mejuffrouw Timmermans wees er op, hoe in de hervormde kerk „de kerk" als het ware her-ontdekt is en daarin de verhouding man-vrouw ruim wordt gezien. Dit houdt in, een grote openheid naar de Oecumene. Spreekster ging de ontwikkeling van de Oecumenische gedachte na en sprak over de instelling en het werk van de wereldraad. Het nieuwe bedehuis van de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) te Ter neuzen. dat donderdagavond officieel in gebruik is genomen en waarin morgen (zondag) de eerste diëtisten zullen worden gehouden. (Foto P.Z.C waarvoor hij nu onderscheiden werd, hebben bijgedragen. In zijn voordracht over de economi sche ontwikkeling van Zeeland ver klaarde Gedeputeerde Van der Weel, dat in et de komende ontwikkeling ge heel Zeeland zijn aandeel kan hebben in de groei, die voorheen sleehls tot de eentra beperkt bleef. Er kan van Zeeland iets worden verwacht, aldus mr. Van der Weel. Zeelands ligging, die voorheen belemmerend werkte voor industriële ontwikkeling en handel, rechtvaardigt nu het ver trouwen, dat in de komende ontwik keling wordt gesteld. Vervolgens gaf de Gedeputeerde een beeld van de ontwikkeling binnen en buiten de kernen, waarbij hij stelde, dat Zeeland zich van het tempo, waarin dit alles uitgevoerd wordt, geen overdreven voorstelling maakt. In dit verband betoogde mr. Van der Weel, dat Zeeland wel de plicht heeft om een einde te maken aan een te omvangrijke pendel. Vooruitziend Na aandacht besteed te hebben aan de mogelijkheden en plannen op re creatief, sociaal en cultureel gebied, zei mr. Van der Weel tenslotte, dat de dubbelstadgedachte van Middel burg en Vlissingen in het kader van Zeelands ontwikkeling getuigt van een vooruitziende geest. Ir. Van der Burgt gaf vervolgens, mede met behulp van een aantal dia's een beeld van de Schelde als vaar weg. Twee hoofdvaarwegen leiden er naar toe, zo vertelde de. hoofd ingenieur-directeur van rijkswater staat, namelijk door de Wielingen (voor schepen van 35.000 ton) en door de Sardijngeul en het Oostgat (voor schepen van 30.000 ton). Beide vaarwegen zijn 30 km lang. Tussen Vlissingen en Hansweert is er een goede vaargeul, tussen Hans- weert en Antwerpen moet echter re gelmatig gebaggerd worden. In de laatste tien jaar is dit baggerwerk met 50 procent toegenomen om te kunnen voldoen aan de eisen, die de scheepvaart stelt. Tot slot verklaarde ir. Van der Burgt dat de nieuwe ontwikkelingsplannen zeesluis Antwerpen voor schepen van 100.000 ton, en het kanaal Terneu zenGent en de Sloehaven voor schepen van 50.000 ton er op wij zen, dat men langs de Schelde niet wil blijven wat men is. Ontvangst Na «le vergadering werd het gezel schap in de Statenzaal door hef pro vinciaal bestuur ontvangen. Tijdens deze bijeenkomst feliciteerde de com missaris der koningin van Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, dr. A. Bouwers met zijn pas verkregen instituutsmedaillc, voorts belichtte hij op geestige wijze de verhouding tus sen de bestuurders en de technici. De samenwerking tussen beide is vol gens de commissaris soms moeilijk, omdat dc bestuurders bij technische problemen door de technici worden doodgeslagen met opmerkingen als: „dit "is technisch onmogelijk, of dit is technisch onaanvaardbaar. Maar wij, do bestuurders, moeten beslissen en op de uitgaven letten," betoogde de commissaris. „Toch hebben de technici volgens de commissaris ook hun goede zijde, zij weten hun zaak goed te verkopen, hetgeen ons land in de wereld een goede naam heeft gegeven", aldus de heer De Casem broot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13