Ouders, weet waar uw kinderen zijn, en weet ook wat ze doen! Leen 't Hart luidde Holland Festival in Bezoldiging marine is scheefgetrokken ENGELSE HULP VOOR EISEN VAN K.L.M. TREKPLEISTERS IK ARNHEM FRACTIELEIDERS PLEEGDEN OVERLEG MET MINISTERS VRIJDAG 16 JUNI 19G1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 WAARSCHUWENDE STEM VOOR NEDERLANDSE VROUWEN Causerie op de Pietersberg over toeneming zedendelicten ])c bedreiging; van jonge kinderen door zedendelinquenten heeft gister morgen uitvoerig onderwerp van ge sprek uitgemaakt op de tweede en laatste dag van de algemene verga dering van de Nationale Vrouwenraad van Nederland op „De Pietersberg" in Oosterbeek. Het gesprek werd in geleid door prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoogleraar in de psychiatrie te Groningen en mejuffrouw mr. A. A. Schwartz, officier bij de rijkspolitie voor jeugdzaken te Amsterdam. Prof. Baan merkte op, dat hij de door de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen in een motie uitgesproken verontrusting over het toenemend aantal aanrandingen van kinderen deelt. Ook is hij het ermee eens, dat voor zedendelicten veroordeelden te gemakkelijk hun vrijheid krijgen. KWESTIE LANDINGSRECHTEN Ken woordvoerder van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft le Londen verklaard dat de tegen slag die de Europese luchtvaartmaat schappijen thans op de transatlanti sche route ondervinden, moet worden Seweten aan de Amerikaanse presi- ent. „Kennedy heeft de Amerikanen voor gehouden dat zij met Amerikaanse maatschappijen moeten vliegen", al dus de woordvoerder', die hiermee in ging' op een verklaring die di's. E. H. van der Beugel, de nieuwe president directeur van de K.L.M., donderdag heeft afgelegd. „De Amerikaanse president bedoelde vermoedelijk dat Amerikaanse rege ringsfunctionarissen gebruik moes ten maken van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen die op Eu ropa vliegen. Maar de Amerikaanse maatschappijen hebben er direct munt uit geslagen. Voor hen was het prachtige reclame", aldus de woord voerder. Fridtjof Nansen is zwaar beschadigd Volgens een bij de K.L.M. ontvangen bericht, is by nader onderzoek van het in de baai bij Lissabon op dertig meter diepte aangetroffen wrak van de op 30 mei verongelukte DC-8 Fridtjof Nansen gebleken dat dit by- zonder zwaar is beschadigd. Aanvan kelijk was men op grond van mede delingen van duikers van oordeel dat de. beschadigingen nog enigzins mee vielen. Het zal nu, naar men verwacht, moeilijk zijn het grote wrakstuk bo ven water te brengen, maar tóch zal het uiterste worden gedaan om po gingen daartoe te wagen. Bij het nadere onderzoek is met ze kerheid vastgesteld dat zich in de wrakstukken stoffelijke overschotten van inzittenden van jiet vliegtuig be vinden. Geen devaluatie pond sterling De Britse regering heeft gisteren we derom verklaard, dat zij het pond niet zal devalueren. In antwoord op vragen in het Britse Lagerhuis over de aanhoudende flau we stemming voor het pond. deelde de secretaris van economische zaken van het ministerie van financiën, A. Barber, mede: „de minister van fi nanciën heeft reeds categorisch ver klaard. dat het pond sterling niet zal worden gedavuleerd en ik herhaal de ze verklaring thans met nadruk". 1-lij voegde eraan toe, dat Groot-Brit- tannië een beroep kan doen op ruim voldoende reserves om aan elke spe culatieve aanval op het pond het hoofd te kunnen bieden. Advertentie Prof. Baan vertelde, dat bij een onder zoek van ongeveer 1000 van deze de linquenten in de afgelopen twintig jaar, is gebleken, dat het bijna zon der uitzondering gaat om psychisch gestoorde en vereenzaamde mensen. Ook het publiek, dat niet voldoende begrip heeft voor en contact met deze mensen voor wie liefde en „medemenselijkheid" onmisbaar zijn, werkt volgens hem onbewust mee aan het ontstaan van een dergelijke afwijking. Deze vereenzaamden bou wen een eigen leven op, een zeer bi zarre dagdromenwereld, aldus prof. Baan, en als zij worden geconfron teerd met de realiteit, neigen ze tot angst-explosieve reacties of dwang matigheid. Juist daarom zijn zij, naar zijn oordeel, potentieel bijzonder ge vaarlijk. De Groningse hoogleraar zei, dat de genen, die op het sexuele vlak ont sporen verpleging nodig hebben. Men mag de maatschappij net zo min aan deze mensen bloot stellen als aan be smettelijke zieken. Ook degenen, die slechts betrekkelijk geringe sexuele storingen vertonen vormen een potentieel gevaar, waar tegen onze kinderen moeten worden beschermd, aldus prof. Baan. Wan neer men zich de luxe permitteert dergelijke patiënten uit de maat schappij te verwijderen dienen ze ook alle zorg te krijgen, waar zieken recht op hebben, zo zei hij voorts. Belangrijk bauxietterrein in West-Suriname ontdekt Aan de rivier de Corantyu, in het westen van Suriname, is een belang rijk bauxietterrein gevonden. Men schat de aanwezige hoeveelheid van dit: erts op ongeveer tweehonderd miljoen ton. De Surinaamse regering tracht de Amerikaanse maatschappij Reynolds voor deze concessie te interesseren. Op het ogenblik wordt dit terrein door een geoloog van Reynolds on derzocht. Van zijn rapport zal afhan gen of de Amerikaanse maatschap pij de exploratie ter hand zal nemen. Bedreigd leven i De mensen willen zo weinig mogelijk risico lopen, zo zei hij, maar ze ver- geten, dat het leven aan alle kanten j bedreigd is. Hij herinnerde er in dit verband aan, dat jaarlijks ongeveer 5000 mensen worden gedood en 50.000 ernstig gewond bij allerlei ongeluk ken. Ook een psychopaat doodt niet opzettelijk, maar de reacties op een dergelijke moord zijn altijd emotio neel, anders gekleurd, dan bijvoor beeld die welke volgen op een dode lijk verkeersongeluk door schuld. Men moet volgens prof. Baan eisen, dat plegers van zedendelicten niet wor den geplaatst in inrichtingen met on deskundige krachten, waar niets aan de patiënten wordt gedaan. Mejuffrouw Schwartz zei. dat het toepassen van strengere straffen in zekere zin een gemakkelijke oplos sing zou zijn voor het bestaande pro bleem. maar dat oolf de politie deze niet als werkelijk effectief ziet. Aan de preventie van zedenmisdrijven zal, volgens haar, zeer doelmatig kunnen worden gewerkt door het besteden van meer aandacht aan de kinderen. Z'\] zei. dat nog steeds veel kinderen bijzonder gemakkelijk het slachtoffer zijn, omdat zij argeloos op alle invi taties voor ijsjes, autoritjes en derge lijke ingaan. De gehele dag wordt de jeugd gecon fronteerd met de sexualiteit door ad vertenties, gesprekken en dergelijke. Op zichzelf vindt mejuffrouw Schwartz die niet zo verkeerd, als men de kinderen ook maar bijbrengt, dat er mensen zijn, die op sexueel ge bied anders reageren dan normaal. Kleding Volgens haar kan het zelfs gevaar lijk zijn, als men de sexuele voorlich ting alleen maar beperkt tot het ver strekken van allerlei louter feitelijke gegevens. Een belangrijk aspect is, dat kinderen veel meer vrijheid heb ben dan vroeger. Mejuffrouw Schwartz drong er echter op aan, dat de ouders er zich steeds van over tuigen waar hun kinderen zijn en wat ze doen. De huidige generatie van ouders ïs op dit gebied blijkbaar enorm naïef en realiseert zich bepaald niet de ge varen, zo merkte ze op. Ook zullen de ouders erop moeten letten, dat hun kinderen geen kleding dragen, die voor labiele figuren een zekere ver leiding kan betekenen. MUZIEK- EN TONEELUITVOERINGEN Galaconcert en vuurwerk in residentie (Van onze Haagse redactie) Hoog uit de stille zomcravondliemel klonken donderdagavond na klokslag zeven in Delft de eerste tonen van het muzikale festijn, dat een maand lang als liet Holland Festival 1961 het Nederlandse culturele leven zal beheersen. De klanken daalden neer uit het hoge carillon van de Delftse nieuwe kerk waar stadsbeiaardier Leen '1; Hart op zijn hoge post het festival inluidde. Pas vijf kwartier later viel in de feestelijke Kurzaal in Schevenïngen het Residentie Or kest, geleid door Willem van Otter- loo de eenzaanie beiaardier bij met een heerlijke uitvoering van Haydns symphonïe no. 95, gespeeld ten over staan van toute La Haye en velen van daarbuiten, gestoken in modieu ze toiletten, gala-uniformen en onbe rispelijke rokkostuums. Terwijl de hoofdstad nog een avond moest wachten, gingen in de Arn hemse stadschouv.'burg de gordijnen op voor de première van de Kauka- sische Krijtkring van Bertolt Brecht, in de vertaling van Gerrit Kouwe- naar. waarbij een uitzonderlijk groot aantal acteurs en actrices de toneel ruimte vulde. Het was de eerste van een serie van 12 opvoeringen in het kader van het Holland Festival dooi de Nederlandse toneelmanifestatie gebracht. En op deze eerste dag van het Hol land Festival 1961 andermaal in Delft de alreeds tot traditie gewor den EIckerlyc, het stuk van Middel nederlandse* moraliteit van Petrus Diest uit 1485, waarvan de regie werd verzorgd door Johan de Mees ter. Ontvangst De Haagse gala-opening, waar gast heer mr. H. J. Reinink, talrijke le den van het kabinet, leden van het corps diplomatique, een groep bur gemeesters van Europese steden en hoge vertegenwoordigers uit het par ticuliere, ambtelijke cn militaire le- I ven ontving, voor een heerlijke mu- I ziekavond, die werd besloten met I de vurige Taras Bulba van Janacek. Er volgde een spectaculair vuur werk, dat het Haagse gemeentebe stuur had aangeboden, en werd be sloten met een ontvangst in het Kur- haus waar het kleurrijke gezelschap, waarbij zich vele leden van het resi dentie orkest hadden gevoegd, tot ver na het middernachtelijk uur bijeen bleef. Mr. Van Sehaik onwel De openingsvoorstelling van het Hol land-Festival in het Scheveningse Ivurliaus moest gisteravond even worden onderbroken, omdat minister van staat mr. J. R. H. van Sehaik, onwel werd. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis Westeïnde ge bracht. Het onwel worden van de 78- jarige staatsman ïs waarschijnlijk veroorzaakt door de benauwdheid in de zaal. Toen hij op de brancard werd wegge dragen, voelde hij zich al wat betel en mevrouw Van Sehaik was door het onwel worden van haar echtge noot niet zo erg verontrust. Twee ge neesheren, die zich in de zaal bevon den vefcleenden eerste hulp. VOORZITTER V.B.Z.: Verschil met land- en luchtmacht teruggebracht De Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelingen bij de Zee macht (V.B.Z.) houdt gisteren en vandaag haar algemene vergadering- in „Amïcitia" in Den Haag. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer W. Doornheim er onder meer op gewezen dat de verhouding tussen de bezoldiging in Nederland en die overzee bij de laatste herzieningen is scheefgetrokken Een ander punt van de bezoldiging, dat de marineman na aan het hart ligt is het terugbrengen van het ver schil in bezoldiging van de Konink lijke Marine enerzijds en de Konink lijke Land- en Luchtmacht ander zijds van tien tot 2Va procent. Het hoofdbestuur heeft in een brief aan de minister van defensie gevraagd opnieuw een commissie in te stellen, die grondig en onpartijdig de ver schillen tussen de bezoldiging van de krijgsmachtsonderdelen zal afwegen. De minister staat hier niet afwijzend tegenover. De voorzitter uitte voorts een klacht over de steeds minder wor dende accommodatie aan boord van de schepen die tijdens en na de oorlog in dienst zijn gesteld. Het ontbreekt de Kon. Marine nog steeds op verschillende plaatsen aan goede acommodatie voor haar personeel. „Dat wreekt zich op den duur op het moreel". Ook op het gebied van de .huis vesting zijn we nog lang niet, waar wij zouden willen zijn, n.l. een redelijke woning in de stand plaats voor elke gehuwde marine- man. De situatie blijft precair". Brevetten Eeu ander verlangen van de vereni ging betreft de brevetten. Het doet zich thans n.l. voor dat brevetten in liet algemeen niet kunnen worden behaald door het personeel uit diver se technische dienstvakken. Dit per soneel voelt zich achtergesteld in inkomsten bij het personeel dat wel een betaald brevet kan halen. Het verdient aandacht, want het komt de geest onder de .jongeren die daar mee geconfronteerd worden niet ten goede. Het bestuur van de vereni ging, zo deelde de voorzitter nog me- de, heeft aan de minister verzocht de mogelykheid van vervroegde dienst- verlating in beperkte ntate, gedacht wordt aan onderofficieren van 48 jaar en ouder, te onderzoeken. De minister heeft voorstellen dienaan gaande toegezegd. De staatssecretaris van marine, de heer P. J. S. de Jong heeft hierna in een korte toespraak zijn gelukwensen aan de vereniging, die met deze jaarvergadering haar derde lustrum viert aange boden. Hierna spraken nog hun gelukwensen uit schout bij nacht A. van Karnebeek, vlagofficier personeel, lioofdvlootpredikant J. H. Sïllevïs Smitt en hoofdvloot- aalmoezenier J. F. M. de Sain. Voor 2700 gulden aan jassen in Den Haag gestolen Woensdagnacht is ingebroken in een kledingmagazijn aan de Grotè-Markt- straat in Den Haag. De voordeur werd op ruwe wijze geforceerd. De inbreker of inbrekers verdwenen met vijftien suede damesjasjes en een aantal regenjassen ter waarde van 2700 gulden. President Kennedy gaat vooruit Van de zijde van het Witte Huis te Washington is donderdag een offi ciële verklaring van de presidentiële lijfarts uitgegeven, waarin wordt me degedeeld, dat de „toestand van de president nog steeds vooruitgaat". Het Amerikaanse staatshoofd begint steeds minder hinder te ondervinden van de rugaandoening die hij vier we ken geleden bij het planten van een boom opliep. De assistent-perschef Hatcher zei „de vooruitzichten zijn dezelfde als gisteren. Wij verwachten algeheel herstel binnen een redelijke tijd". Achtduizend tractors voor twaalfhonderd mensen Als de ruil „tractors voor gevange nen" doorgaat, ziet het er naar uit, dat Fidel Castro ruim 8000 tractors krijgt voor 1214 gevangenen. Dat werd gisteren berekend door functionarissen in Detroit. De meest verkochte tractor kost 3000 dollar. Dat is een gemiddelde prijs voor de groep trekkers van 40 tot 50 pk. Fi del heeft het oog op dit soort trac tors laten vallen en gezegd, dat hij die liever heeft dan 500 zware bull- Volgens de berekeningen in Detroit zou Castro dan voor 1214 gevange nen 8666 landbouwtrekkers krijgen. 0 Volgens de jongste schatting van het Amerikaanse bureau voor de statistiek, waren er op 1 mei 182.431.000 Amerikaan se staatsburgers. 3.157.000 meer dan bij de laatste schatting van april 1960. DE KINDERBIJSLAG Druk uitoefenen op C.H.U. was het doel (Van onze parlementaire redacteur) De leiders van de fracties der K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U., respectieve lijk de heren Andriessen, Oud, Bruins Slot en Tilanus hebben woensdagmid dag op het kabinet van de minister president aan Plein 1813 twee en een half uur geconfereerd met een delega tie uit de ministerraad over 't opge stelde compromisvoorstel inzake de algemene kinderbijslagwet. Van rege ringszijde namen aan dc bespreking deel de minister-president, prof. De Quay, vïeepremier Korthals en de mi nisters Zijlstra en Beerman. !l£ Ruim 4000 jaar oud graf in Emmen gevonden In hel nieuwe uitbreidingsplan An- i gelslo in Emmen. waar momenteel graafwerkzaamheden worden ver- i richt len behoeve van woningbouw, is opnieuw een belangrijke oudheid kundige vondst gedaan. Onder leiding van de wetenschappe lijke ambtenaar J. D. van de Waals van het biologisch-archeologisch in stituut van dc rijksuniversiteit te van omstreeks 2200 jaar voor Chris- Groningen werd namelijk een graf lus blootgelegd, waarin eèn prachtige beker werd aangetroffen. De bespreking ging vooral over de vraag of de K.V.P. zekerheid kan krij gen, dat het compromisvoorstel, dat volgens de plannen het aanhangige ontwerp moet vervangen, een ruime meerderheid in de Tweede Kamer zal halen. Zoals eerder gemeld, houdt dit compromis-voorstel in: intrekking van het huidige verzekeringsontwerp tijdens de Kamerbehandeling, gevolgd door indiening van een nieuw wets ontwerp, waarbij een splitsing wordt gemaakt tussen loontrekkenden en zelfstandigen. Voor de eerste groep zou alles bij het oude blijven, maai de kring der zelfstandigen zou wor den uitgebreid zonder dat er een al gemene plicht tot premiebetaling komt. De K.V.P. wil niet liet risico lo pen, dat als zij akkoord gaat met te rugneming van het huidige ontwerp- kinderbijslagverzekering, het com promisvoorstel in de Kamer zal wor den verworpen. Hierbij overweegt men dat als in de Tweede Kamer slechts 'n krappe meerderheid zich voor 't compromis-voorstel uitspreekt de kans groot is dat de Eerste Kamer tegen zal stemmen en dat dan dus ook liet compromis zal zijn gestrand. Dit risico kan de K.V.P. niet lopen na alle beloften, die zij aan haar kiezers heeft gedaan. In politieke kringen in Den Haag ver nemen wij. dat het grootste deel der liberalen zicli voor het compromis hebben uitgesproken, maar dat de moeilijkheden thans vooral liggcu bij de. ehristelijk-lilstorisehen, die als al tijd groot bezwaar hebben tegen het zich van te voren binden aan afspra ken. De bespreking van woensdag had dan ook vooral ten doel het nlt- oefenen van druk op de C.H.U. Een beslissing is woensdag nog niet geval len. maar kan wel op zeer korte ter mijn worden verwacht. De tijd dringt want dinsdag over een week komt het huidige ontwerp in dc Tweede Kamer aan de orde. Ter gelegenheid van de komende zo- j leer foto: eennabootsing in miniatuur Rechts: hel merkwaardige treintje, ■merfeesten zijn in Arnhem verschil- van de scheve toren, van Pisa, die di- I dat de verbinding zal onderhouden lende attracties-ye-pktatrt. Op-reet-al de nodige belangstelling trok. f tussen Arnhem en Sonsbeek. Jongetje op slag dood De 7-jarige Antou Jonker uit Am sterdam is gistermiddag op de Slim- meweg In Sloten door de achterwie len van een met zand geladen vracht auto overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van zijn ouders, die met hun drie kin deren een fietstochtje maakten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7