Duitsers maken aanspraak op 600 miljoen aan A.K.U.-aandelen KLANKBORD Bretonse boeren gaan tot sabotage over Nederlandse slepers met reuzenvogelkooi' ZO WERKTE MINISTER LUNS DE LAATSTE WEKEN Joxe zelf naar Algerije VRIJDAG 16 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NEDERLANDSE STAAT ONTEIGENDE Uitspraak van Bondsregering stemt tot zorg in proces Een van de grootste Nederlandse bedrijven, de A.K.U., die haar hoofdzetel te Arnhem heeft, wordt in Duitsland met een merk waardig proces bedreigd. Wij maakten daarvan maandag reeds melding in een uitvoerig bericht over de Duits-Nederlandse be sprekingen. Een groep voormalige in Duitsland gevestigde aandeelhouders van de A.K.U. heeft onder leiding van de Essen- se advocaat dr. Heinrich Lïetzman, een theorie opgesteld, waar door zij weer in het bezit zouden kunnen komen van de aandelen in Duitse vestigingen van de A.K.U. Een recente uitlating van de Duitse regering geeft duidelijk steun aan deze theorie. Volgens de spatheorie zou de Ne derlandse staat na de oorlog in 1945 niet gemachtigd zijn geweest de aan delen van de Duitse aandelenbezit- ters te onteigenen. De greep, die de Duitse groep voormalige aandeelhou ders probeert te doen, blijkt niet minder dan het gehele A.K.U.-ver- mogen in Duitsland te betreffen. De onteigende aandelenbezitters eisen het gehele aandelenkapitaal van de A.K.U. in de „Vereinigte Glanzstoff" op. Dit vermogen wordt geacht een beurswaarde te vertegenwoordigen van niet minder dan 600 miljoen gul den. De aanvankelijke mening, dat de A.K.U. in het geding was voor 300 miljoen en andere Nederlandse maatschappijen nog eens voor het zelfde bedrag, blijkt dus nog veel te voorzichtig te zijn geweest. Verenigd De Duitse houders van na 1945 on geldig verklaarde en door de staat der Nederlanden onteigende aande len, hebben zich verenigd in wat z\j noemen de „Spalt-A.K.l\ A. G." en zij beschouwen zich met andere A.K. U.-aandeelhouders in de wereld als eigenaren van het A.K.ü.-bezït in Duitsland. De theorie van.Lietzman ls, dat dc ondernemingen daar gevestigd zijn. waar het bezit van de maatschappij zich bevindt en dat zou voor zijn cliënten dan zijn op alle plaatsen waar A.K.U.-vestigihgen in Duits land zijn. De A.K.U. zou dus niet in haar hoofdzetel Arnhem gevestigd zijn en ook niet volledig onder de Ne derlandse regering vallen. Volgens deze theorie, die deskundigen kwali ficeren als de theorie van „de schi zofrenie der naamloze vennootschap" zouden de aandeelhoudersrechten van in Duitsland gevestigde Duitsers zich buiten Nederland hebben bevonden. Lietzman stelt nu, dat de staat dei- Nederlanden geen recht had om bui ten zijn territoir te onteigenen. Op grond daarvan is hij tot de stelling- gekomen. dat de A.K.U.-aandelen van Duitsers, die zich in Duitsland bevonden, nimmer onteigend zijn ge weest of mochten worden. Dat zou willen zeggen, dat de A.K.U. ten onrechte duplicaat-aandelen aan de Nederlandse staat zou hebben uit geleverd en dat het beheersinstituut in feite waardeloze stukken zou heb ben verkocht. Deze waardeloze stuk ken zijn inmiddels niet meer te her kennen, omdat zij reeds lang zijn ver wisseld voor nieuwe aandelen. delijk vermogen een definitieve streep getrokken", blijkt de Duitse regering bij de behandeling van het wetsontwerp in het Duitse parlement te hebben verklaard: „Volgens Duitse opvattingen is de werkingssfeer van de inbeslagneming beperkt tot de zich in het Nedwlandse gebied be vindende vermogensbestanddelen van rechtspersonen, zodat door de inbe slagneming van de aandeelhouders rechten de rechten van vroegere Duitse aandeelhouders in de zich bui ten Nederland bevindende delen van het maatschappij-vermogen nooit zijn aangetast. Deze opvatting wordt aan Nederlandse zijde niet gedeeld". Deze mededeling die wij in het offi ciële verslag van de Duitse Bondsdag aantroffen, stempelt de mededeling van de Nederlandse regering aan de Staten-Generaal als geheel onjuist. Dat is de voornaamste reden waar om de Kamercommissie besloot het verdrag nu voorlopig maar opzij te leggen tot de regering weet waar zij met de Bondsregering aan toe is. Het blijkt immers niet alleen het hof van Karlsruhe te zijn dat de in het licht van het „überleitungsver- trag" onhoudbare theorie aanhangt. Het is de Duitse regering zelf die de ze opvatting huldigt en blijkbaar meent dat zij met Nederland een ver drag kan sluiten dat die theorie een nieuwe rechtsbasis geeft. Waardoor eigèndommen van Nederlandse onder nemingen ter waarde van naar schat ting meer dan een miljard gulden aan die ondernemingen kunnen worden ontnomen tegen een schadevergoe ding van een bescheiden 280 miljoen aan slachtoffers van de Duitse be zetting in Nederland. De Nederlandse regering vindt niet langer alleen een nogal opportunistisch optredend Karlsruhe-hof tegenover de Neder landse belangen, maar de Duitse re gering zelf die dat hof alleen maar meer voedsel geeft. Intussen worden in Duitsland de voorbereidingen voor het proces tegen AJK.U. voortgezet. Lietz- mann heeft het Bundesgerichtshof gevraagd een rechter aan te wij zen voor wie het proces kan w or den gevoerd. Het Bundesgerichts hof heeft nu A.K.U. gevraagd daarover zijn mening te zeggen. Op grond van die uiteenzetting zou het hof al meteen kunnen he sluiten om geen enkele rechter aan te wijzen. Maar of het hof dat zal doen lijkt in het licht van wat nu zelf de Duitse regering uit spreekt niet al te waarschijnlijk. *LANG EN VEEL Geen verbazing bij ingewijden (Van onze Haagse redactie) Minister Duns heeft zich overwerkt. De ambtenaren van buitenlandse za ken en alle in dc buitenlandse politiek geïnteresseerden verbaast dit eigen lijk niet, want mr. Luns is immers al tijd op pad. Hij reist van conferentie naar conferentie en als hij „thuis" is werkt hij lang en veel. Wij hebben getracht een zo volledig mogelijk overzicht te geven van de activiteiten naar buiten van de be- Verweer lleeds enkele jaren geleden heeft de A.K.U. zich met succes verweerd voor een Duitse rechter. Dit verweer was en is dat er ten tijde van de onteigening geen andere aan deelhouders in de „Vereinigte Glanz stoff" waren dan de rechtspersoon A.K.U. zelf, die 100 procent van de aandelen in de Glanzstoff bezat. (Sinds enkele jaren is nu de „Verei nigte Glanzstoff" zelf met aandelen op de markt gekomen). Er is volgens talrijke juristen van faam geen twijfel 'aan. dat de aan deelhouders gevestigd zijn in de plaats, waar dc maatschappij, die aandelen uitgeeft, is gevestigd. Voor de A.K.U. is dit dus Arnhem, dus binnen het Nederlands territoir. Waar het aandeel zelf zich bevindt, doet niets ter zake. Wat tot zorg stemt, is echter dat de laatste tijd door het Bundesgerichtshof te Karls ruhe uitspraken zijn gedaan die op bedenkelijke wijze tegemoet komen aan de theorie van de „Spalt-A.K.U. A.G.". Ernstiger Nog ernstiger is echter, dat de Bondsregering bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de Nederlands-Duitse overeenkomst op zeer bedenkelijke wijze steun blijkt te hebben gegeven aan deze Spalt-theorie. Terwijl de Nederlandse minister van buitenlandse zaken in zijn memorie van toelichting op het goedkeurings wetsontwerp verklaarde: „Hiermee is onder het hoofdstuk van het vijan- WEKKER. Lady Janner, presidente van dc Noordnollandsc rechtbank draagt in haar handtasje een appa raatje mee dat. in de keuken gebruikt, begint te zoemen wanneer dc eieren lang genoeg gekookt hebben. Lady Janner gebruikt het echter wanneer zij. achter de groene tafel gezeten, wil weten wanneer de parkeertermijn van haar auto buiten dreigt te verlopen. Gaat de zoemer af, dan verdaagt de presidente eventjes dc zitting, en neemt maatregelen, dat zij niet op de bon geslingerd wordt. Lady Janner gaf haar kleine ge heimpje prijs, toen haar collega me vrouw Myrtle Mcgowan zich erover beklaagde dat terwijl zij recht zat te spreken, buiten ccn agent een boete briefje van drie pond stond uit te schrijven. Metaalwerknemers verontwaardigd De werknemersorganisaties in de metaalnijverheid die zowel partner zijn in liet overleg met j de werkgeversorganisaties in de grote metaalindustrie als met de werkgeversorganisaties in de kleine metaalnijverheid hebben met verontwaardiging kennis genomen van een door de fede ratie van werkgeversorganisa ties in de kleine metaalnijver heid aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid gezonden afwijzend tele gram naar aanleiding van de in de metaalindustrie overeenge komen loonronde. Dit optreden is voor hen niet begrij pelijk. Immers de werkgevers hebben bij herhaling hun waardering uitge sproken over het georganiseerde overleg. Dat men thans, zonder enig overleg met de werknemersorgani saties, een dergelijke stap doet, kan dan ook niet worden gewaardeerd, wanneer de werkgevers in de kleine metaalnijverheid menen hun moeilijk heden te moeten oplossen door op onverantwoorde wijze zich te men gen in de zaken van de metaalindus trie en daardoor de realisering te bemoeilijken van een door dezelfde organisaties voor de mede in deze bedrijfstak overeengekomen loons verhoging dan wordt hiermede op ernstige wijze het vertrouwen, dat de basis van het overleg is, onder graven. De werknemersorganisaties willen dan ook uitdrukkelijk hun af keuring uitspreken over deze actie van de federatie, aldus mededeling van de gemeenschappelijke metaal- bewerkersorganisatics Slachtoffers ramp in Cairoiets beter De Nederlandse arts dr. K. Vaan drager, lid van de Nederlandse com missie van onderzoek in C'aïro, heeft donderdag meegedeeld, dat cr enige verbetering is opgetreden in de toe stand van dc drie levensgevaarlijk gewonden van de ramp met het K.L.M.-toestel bij Cairo. „Er is meer hoop dan gisteren", zo verklaarde hij, maar waarschuwde, dat de patiënten nog steeds niet bui ten gevaar zijn. De drie gewonden zijn de Nederlan ders Christian Hèndrick Fitsch, Ru dolph Binkhorst en de Brit Robert William. windsman sinds 1 mei. Dat wij wel licht toch niet alle vergaderingen en buitenlandse gesprekken die in het miniscule zakagendaatje van minister Luns genoteerd staan, hebben weten te vinden is vrijwel zeker. Ondanks de mogelijke onvolledigheid ontstond een indrukwekkende lijst. 2 en 3 mei: Conferentie in Brussel over de Euromarkt: 4 en 5 mei: Politieke consultatie van de ministers van de zes in Bonn; 6 mei: Conferentie Westeuropese Unie in Bonn; 7 t/m 11 mei: N.A.V.O.-conferentie in Oslo; 12 mei: Ministerraad in Den Haag; 15 mei: Conferentie van Benelux-mi nisters in Brussel; 16 t/m 18 mei: Staatsbezoek president i dr. A. Scharf van Oostenrijk aan Ne- j derland •19.mei: Conferentie Europese minis ters in Brussel; 20 mei: Vergadering met de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer; 23 en 24 mei: Begrotingsbehandeling buitenlandse zaken in Eerste Kamer; 26 t/m 30 mei: Bezoek van de Joego slavische minister van buitenlandse zaken Popovitch aan Nederland; 29 mei t/m 1 juni: Ronde-Tafel-confe- rentie in Den Haag; 2 juni: Ministerraad in Den Haag; 5 juni: Ronde-Taf el-conferentie; 6 juni: Benelux-overleg in Brussel over Europese plannen van presi dent De Gaulle; 9 juni: Ministerraad in Den Haag; 10 juni: Bezoek aan koningin Juliana op Soestdijk; 12 juni: Conferentie van Europese mi nisters in Brussel; 14 juni: 's Morgens Ronde-Tafel-con- ferentie beëindigd, 's middags lunch in sociëteit De Witte. Europees debat in de Tweede Kamer, waarbij de mi nister onwel werd. Hr. Ms. opnemingsvaartuig Luy- mes'', dat sinds 15 september 1958 in de wateren rond Nederlands Nieuxo-Guinea hydrogafische opne mingen heeft verricht, is donderdag ochtend in de haven van Den Hélder teruggekeerd. Dat gaf massale be- groeetingen (foto boven), kleinef' begroetingen (links onder) en gro te 'begroetingen(rechts onder) na 22 lange maanden scheiding... De 21 maanden oude Erica Bott (links on der) begroette haar vader, korporaal Bott, niet bijster enthousiast. Dat was geen wonder: hij 1 oas voor haar een vreemde man", die zij nog nim mer had gezien... De Franse ministerraad heeft don derdag besloten de te Evian in de Frans-Algerijnse besprekingen ont stane impasse niet van invloed te laten zijn op de Franse houding in Algerije: de eenzijdige Franse wa penstilstand en andere, in samen hang hiermee getroffen maatregeln, zullen worden gehandhaafd. Minister Louis Joxe zal binnenkort naar' Algerije vertrekken, om zich een oordeel te vormen over de toe stand daar en toezicht uit te oefenen op de uitvoering van de regerings voorschriften. WEEKMARKT IN LANNION MISLUKTE Melkbussen leeggestort, oogst vernietigd De protestactie van de Bretonse boe ren heeft zich donderdag gericht te gen Launiou, waar de weekmarkt werd gehouden. De stad werd door barricaden, die de boeren op alle we gen van enig belang oprichtten, vrij wel geheel van de buitenwereld afge sneden. In alle vijf districten van Bretagne zijn de boeren, op bevel van hun vakorganisaties, inmiddels be gonnen met sabotagedaden. Soms vernielen zij telefoonverbindin- dingen, dikwijls laten zij hun melk bussen leeglopen of vernietigen zij hun oogsten. Langs de spoorlijnen worden seinpalen onbruikbaar ge maakt, wegen worden versperd met omgehakte bomen. De leden van de Franse nationale vergadering die uit Bretagne komen, y Op de binnenkort in het Rijksmuseum te Amsterdam te bezichtigen S tentoonstelling Zxvedens Gouden Eeuw" zal men een van de kost- y c baarste Zweedse kroonjuwelen', de kroon van koningin Lovisa UI- S y rica, in 1751 vervaardigd, kunnen zien. Het kostbare kleinood werd per vliegtuig naar Schiphol vervoerd, waar Ton Koot het in ont- vangst nam. Eerst in het Rijksmuseum kon de heer Koot de zegels y verbreken en het prachtige stuk met zijn 695 diamanten laten zien S aan het hoofd van de afdeling zilver en goud, mevrouw M. Duyvene y de Wit Klinkhamer. S V%VVV\VV%*A\'WVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVV\V hebben een onderhoud met president De Gaulle aangevraagd. De oorzaak van de acties ligt in het feit dat de Franse overheid slechts aarzelend optreedt als de prijzen, die de boeren voor hun produkten krij gen. gaan dalen. Kool, artisjokken, melk en vlees zijn in deze zomer maanden al goedkoop. De overpro- duktie leidt tot sterke prijsdalingen, die volgens de boeren veel te laat door de regering worden opgevan gen met aankopen of subsidies. Klaagschriften In Lannion waren politie en gendar merie met totaal 150 man aanwezig. Toen de boeren ter sterkte van 500 man het gebouw van de onder-pre- fektuur bezetten, keken de manschap pen toe. De recretaris-generaal van de prefectuur moest de klaagschrif ten in ontvangst nemen. Na. een beto ging die ongeveer een uur duurde, gingen de boeren op verzoek van hun leiders terug naar de ongeveer 100 landbouwtrekkers, waarmee zij de wegen naar Lannion hadden ver sperd. De marktdag in de stad werd een stralende mislukking. Een Bretonse boer liet de bussen, die de gehele melkproduktie van zijn vrij grote bedrijf bevatten, gistermorgen demonstratief op een landweggetje leeglopen. Het Wereldgebeuren Alles gratis! De narigheid van de Bulgaren da teert niet van vandaag of giste ren. Dat heeft de enige koning op zijn geweten die Hitier tjt zijn P|r" soonlijke vrienden rekende, tsaar Bo- ris. Wat de man heeft bezield om een graag geziene gast in het hoofdkwar tier van de Führer te worden is nooit helemaal duidelijk geworden. In zijn na zijn zelfmoord gevonden dagboek schrijft Göbels telkens heel lofwaar dige passages over de tsaar van Bul garije. Deze speelde wel een heel hoog spel. Toen de macht van de as Rome- Tokio in het najaar van 1941 een hoogtepunt bereikte, sloot Bons zich bij de as-mogendheden ~an. In tie week dat Duitsland Amerika de oor log verklaarde, was Boris één der eer sten die de Amerikaanse ambassadeur van de oorlogstoestand tussen zijn land en de geallieerden op de hoogte stelde. Zo begon de ondergang van Bulgarije. Boris beleefde die niet meer, want in 1943 werd hij op een morgen dood in bed gevonden. Hitier was razend. Hij liet enkele Italiaanse prinsessen, die hij verdacht de hand in de moord te hebben geh d, naar een vernietigingskamp brengen. Ter wijl de machthebbers in Sofia kra keelden over de opvolging, naderden Russische troepen de grenzen. Oude Bulgaarse steden, rijk aan gebouwen en folklore, gingen in zwavel en bri sant ten onder. Officieel was er nooit oorlog tussen de U.S.S.R. en Bulgarije geweest (Boris wilde niet alles op één kaart zetten), maar Stalin gaf op dracht het land als vijanc Jijk gebied te beschouwen. Dat was niet zo heel gek gezien, want Bulgaarse verkeers knooppunten en vliegvelden waren in Duits beheer „overgenome i". Daarna viel het IJzeren Gordijn over dit Balkan-land. Rondom de prachtige St.-Alexander Newsky-kathedraal in Sofia ver dween de rijk bewerkte kledij sier raden van Bulgaarse volkskunst om plaats te maken voor het eento nige kleursel van de communistische jeugd. De economische toestand van het land, die volgens onze maatsta ven toch al niet erg hoog was. is er na de bezetting door Rusland niet veel beter op geworden. Er werd in 1959 een indrukwekkend congres gehouden voor de arbeiders, waarin een vijf daagse werkweek werd beloofd, een gratis behandeling door dokter en apotheker, gratis zwembaden, gebruik van openbare keukens, gratis school onderricht, gratis dit en gratis dat. Alles voor niks! Aan het gejuich op het congres kwam geen einde, want ieder nieuwe spreker bood weer iets- anders aan, dat binnen twee jaar gra tis voor de arbeider zou zijn. De laat ste vertegenwoordiger van de arbei ders maakte het wel heel bont: hij beloofde niets mefer of minder dan universitaire opleiding natuurlijk ook gratis voor ieder Bulgaars staatsburger. Het werd niet verplicht gesteld, maar wel aanbevolen. De par tijbons zei er niet bij, wat men aaar met al die academici moest doen, want een middenstander zal liever op de hoogte zijn van zijn vak dan zijn kandidaatsexamen rechten doen en een huisvrouw heeft meer aan goed kopere levensmiddelen dan aan een ingenieurstitel. Maar al die zorgen heeft men voor niets gemaakt. Want van heel dat vreemde economische en universitaire plan is niets terechtge komen. Integendeel, de laatste maal werd op het jaarlijkse Iandbouwcon- gres in Sofia kritiek uitgeoefend op de slechte vooruitgang. Blijkbaar heeft, zoals in Wenen deze week bekend werd, een viertal gene raals er de brui aan gegeven. Niet zo maar vier generaais," maar oude vechtjassen. Mannen die tijdens de nazi-capriolen van Boris niet een groepje getrouwen de bergen introk ken en het de Duitsers op allerlei ma nieren onmogelijk maakten te foura- geren. Zij zijn door het communisti sche regiem erkend, maar toch altijd min of meer achtergesteld bij de via hun lidmaatschap van de communis tische partij naar boven gekomen stafofficieren. Een van die vier moet verraad hebben gepleegd, want de staatsgreep, die volgens inlichtingen vrij primitief moet zijn geweest, is bij de opperste heersers bekend gewor den. EvEentjes is een stukje IJveren Gordijn opgelicht van 'n la-1-', waar men m het westen hoegenaamd geen contact meer mee heeft. Het is niet zo erg meegevallen. Voorlopig moe ten de Bulgaren het nog doen met de gratis-beloften. En ook in de rode sa telliet landen kosten beloften niets. Birma heeft aan twee communistische functionarissen die de vorige maand uit China vluchtten, politiek asiel verleend. Een van hen is een voormalig officier van liet leger, de andere een radiofunc tionaris. VIER BELANGRIJKE TRANSPORTEN Dertigduizend zeemijlen voor olieindustrie De Nederlandse rederij L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft opdrachten ontvangen voor enkele belangrijke transporten ton behoeve van de olie-industrie. Vier sleepbo ten zullen in de komende weken ge zamenlijk een afstand van 30.000 zeemijlen afleggen, anderhalf keer rondom de aarde. De spectaculairste reis wordt zonder twijfel die van de Oceaan: het tran sport van een reusachtige meerstoel van New Orleans naar Port Brega in Libië, waar zij zal worden ge bruikt door de grootste tankers. De ze tocht, over een afstand van 6000 mijl, wordt gemaakt in opdracht van de Esso. De meerstoel een reus achtige „vogelkooi" met een door snede van 40 meter, 24 poten van elk 30.50 meter en een platform op 43 meter boven het wateroppervlak is gemonteerd op een grote pon ton, gezamenlijk gewicht: 3500 ton. De Oceaan is onder commando van kapitein J. Slotboom uit New Orleans vertrokken. Zwarte Zee De Zwarte Zee 3 gaat voor de McTermott International een reis van 10.000 mfll maken: van Morgan City aan de Golf van Mexico naar Ras al Khafji in de neutrale zone van Koeweit. De sleep is een woon schip met accommodatie voor 160 man en een zwaar beladen ponton met onderdelen voor een nieuw pompstation. De Zwarte Zee 3 ver trekt over enkele dagen. Morgan City is tegen het einde van deze maand ook het beginpunt van de 6600 mijl lange tocht van de Rode Zee en de Barentszzee ten be hoeve van de Off Shore International Aan de lange trossen komen te han gen een drijVend booreiland en een werkschip, die Port Gentil in Frans equatoriaal Afrika tot bestemming hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5