PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KR0ESJTSJEW BESCHULDIGT WESTEN VAN „MISLEIDING" Londen: internationale spanning vergroot Westduits parlement niet naar Berlijn Motie van wantrouwen in Nieuw-Guinearaad Jhr. mr. De Casembroot opende Nederlands modernste school Gezag Vand aag 204e jaargang - no. 140 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F, E. den Boer. Adjunct: W, de Pagter. Hoofd redacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLÏSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlniro. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. i,adv.2378); Goes Gr. Markt2, tel. 6140(b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Tern a tel. 2116; Zierikzee. red. tel. 2425, edm. tel. 2094. WEENS VERSLAG VOOR RADIO EN T.V. iy In een rede voor radio en televisie heeft premier Kroesjtsjevv donderdagmiddag gesproken over zijn ontmoeting te Wenen met president Kennedy en de belangrijkste wereldproblemen van het ogenblik. „Wenen" noemde hij nuttig maar niet meer dan dat, omdat alle pogingen 0111 een ontwapeningsover- eenkomst tussen oost en west te maken, zijn mislukt. Hij sprak enkele nieuwe „waarschuwingen" uit aan het adres van het westen en verklaarde dat dit jaar een vredesverdrag met Duits land tot stand zal komen. Ook zei hij: „Het westen heeft geen ontwapening gewild en wil die ook nu niet". De houding van het westen bij de Geneefse conferentie over stopzetting der kernproeven maakt een akkoord onmogelijk. Eu de Sowjet-Unie zal, „wijs geworden" door de ervaringen in Kongo, nimmer aanvaarden, dat één man de leiding van een internationale organisatie krijgt. Dit waren de hoofdpunten uit een betoog; dat een uur en een kwartier in beslag nam. En dat in het alge meen neerkwam op de door Kroesj- isjew al in het begin geponeerde stel ling dat de Sowjet-Unie bereid is al les te doen, zolang het westen de Russische voorwaarden aanvaardt, in het bijzonder waar het de „algehele ontwapening" betreft. Premier Kroesjtsjew is voorstander van „topconferenties". Hij zou graag nog meer gesprekken voeren met president Kennedy. „Mijn indruk was dat president Ken nedy begrip heeft voor de verant woordelijkheid van onze beide mach tige staten. Ik hoop dat zulke be sprekingen zullen voortgaan, zodat kritieke wereldproblemen uiteindelijk zullen worden opgelost. De betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten laten veel te wen sen over, maar ik lioop dat de tijd komt dat deze kunnen worden verbe terd, en een zuiverende invloed op de wereld zullen hebben", zei de Rus sische premier. Zijn rede werd over radio en te levisie (ook Eurovisie) uitgezon den. In Leningrad plaatsten de bewoners van huizen op de begane grond hun t.v.-toestellen voQr de ramen, zodat voorbijgangers op straat de uitzending konden vol gen. Kroesjtsjew zei dat de beslissingen van de veiligheidsraad en de alge mene vergadering van de Verenigde Naties niet slecht waren, maar dat „Hammarskjöld, terwijl hij voorgaf neutraal te zijn, deze beslissingen uitlegde in het voordeel van de kolo nialisten". Misleiding I-lij zei dat de Sowjet-Unie „het strikste toezicht, zonder een veto en zonder enige besprekingen", zal aan vaarden indien het westen het Russi sche ontwapeningsplan overneemt. Hij beschuldigde de westelijke staatslieden van „misleiding van Gistermiddag heeft de der koningin in Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot de officiële ope ning verricht van Nederlands mo dernste en Zeélands grootste school, de ambachtsschool aan de Bergweg te Goes. Op de foto: de commissaris ■met zijn echtgenote, langs erehagen van leerlingen op weg naar het nieu we gebouw. de openbare mening", door hun verklaring, dat de Sowjet-Unie niet bereid is toezicht op de ont wapening te aanvaarden. „We hebben het al gezegd en ik her haal nog eens categorisch dat, als de westelijke mogendheden de alge hele ontwapening aanvaarden, de Sowjet-Unie bereid zal zijn elk con trolesysteem, dat zij willen voorstel len, te aanvaarden. Hij zei dat de Sowjet-Unie de vrij heid van West-Berlijn niet aanvalt. „Het vredesverdrag zal alle voor waarden vervullen voor het bestaan van West-Berlijn en zijn banden met allo landen", zei hij. Maar, merkte hij op, het spreekt vanzelf dat het verkeer naar West-Berlijn alleen mo gelijk is met toestemming van Oost- Duitsland. Reacties Amerikaanse functionarissen hebben ig» na lezing van de eerste berichten 1 'm over Kroesjtsjews verslag van zijn f ?-■ besprekingen met president Kennedy gewezen op zijn gematigdheid en het door hem geuite verlangen naar be tere betrekkingen tussen de V.S. en. 'de Sowjet-Unie. Maar wat de wezenlijke zaken be treft. was de algemene commen taar, dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten nog steeds mij lenver van elkaar staan en dat Kroesjtsjews opmerkingen het sombere oordeel van president Kennedy over de wereldsituatie bevestigen. Naar de opvatting van \vestelijke kringen in Londen heeft Kroesjtsjew op scherpe wijze herhaald, wat hij in de memoranda aan Kennedy over Duitsland en de ontwapening reeds heeft gezegd. Zij menen voorts, dat er geen nieuwe elementen in het ver slag zitten, behalve misschien Kroesj tsjews verklaring, dat er dit jaar een regeling moet komen voor het Duitse vraagstuk. In westelijke kringen in Londen meent men tenslotte, dat de re de van Kroesjtsjew de interna tionale spanning vergroot. Een drukke dag voor de prins j Prins Bernhard had donderdag een drukke dag. Zo drulc, dat hij per he likopter van Scheveningen, waar hij een lunchbijeenkomst van de Anglo- Dutch Trade Counsil bijwoonde, naar Arnhem reisde waar de AKU het I 50-jarig bestaan vierde. D' is het 25 jaar geleden, dat j| de (in mei 1940 verwoeste, maar in 1943 herbouwde) Waalbrug te Nijmegen officï- n M eel door koningin Wilhelmina in aanwezigheid van prinses Juliana werd geopend. l| lllllllllllllillllllllllilimilllllOM Geen uitspraak van Britse premier over de E.E.G, Premier Macmillan heeft donderdag in het Lagerhuis vragen over de E. I E.G. beantwoord. Hij zei dat het ver- j keerd zou zijn zich al helemaal te j binden alvorens en onderhandelingen met de E.E.G. worden gevoerd. „Men moet niet dadelijk ai zijn kaar ten op tafel leggen". OP ADVIES VAN ADENAUER JOUWE EN DE RIJKE BESCHULDIGD Mr. De Rijke verliest „onschendbaarheid" Gisteren heeft de Nieuw-Guinearaad in Hollandia, tijdens een vergadering die zes-en-een-lialf uur duurde een motie van wantruwen ingediend te gen de leden van de commissie van huishoudelijke aangelegenheden. De motie was ondertekend door zeven tien Papoealeden, alsmede de heren Gosewich en Van Zeeland. In de motie wordt gevraagd om ver kiezing van een nieuwe commissie, omdat geen vertrouwen meer bestaat in de integriteit van de huidige leden, de heren Jouwe en Do Rijke. b eheimhottd ing Aanleiding tot de indiening was voor al de gang van zaken rond de aan stelling van de griffier, mr. Trouw. Volgens de indieners overschreed tij dens het debat hierover mr. O. de Rijke de bepalingen inzake geheim houding. De voorzitter constateerde daarop, dat mr. De Rijke zijn parle mentaire onschendbaarheid had ver loren. De voornaamste aanklager is de heer Van Zeeland. De heer De Rijke heeft verklaard, dat hij de beschuldiging bewezen wenst te zien. Beloten werd tot de instelling van een commissie van onderzoek. Kritiek en bijval voor Manfieids plannen Het Westduitse parlement heeft zijn plan om de Bundesrat op 16 juni in West-Berlijn te doen bijeenkomen, zonder ophef laten vallen en slechts bepaald dat het Westduitse Hoger huis „in de nabije toekomst" een maal in West-Berlijn zal vergaderen. Zaterdag wordt in West-Berlijn de juni-opstand van 1956 in Oost-Ber- lijn en verscheidene Oostduitse ste den herdacht. De bijeenkomst van de Bundesrat zou een demonstratief karakter dragen, doch bondskanse lier Adenauer bad geadviseerd Iiier van af te zien, mede in verband met de uitslag van de besprekingen tus sen Kennedy en Kroesjtsjew in We nen. Een verslagger heeft donderdag te Washington gezegd, dat de Britse minister van buitenlandse zaken lord Home, woensdag in een kort vraag gesprek had laten doorschemeren „wel iets te zien in senator Mans- fields plan om van Berlijn een vrije West-Dnïtsland heeft donderdag een voorstel van de hand gewezen om van West-Berlijn een vrije stad te maken onder een internationaal be- heerschap. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn zei, dat het plan van de democratische leider Mike Mansfield onuitvoerbaar was en dat het het reeds verdeelde land in drie delen zou splitsen. Dreigementen Het Oostduitse staatshoofd, Walter Ulbricht, heeft gisteren op een pers conferentie gedreigd, dat als de wes telijke mogendheden geen onderhan delingen met Oost-Duitsland aan knopen, zij kans lopen, dat hun ver bindingen met Berlijn worden „on derbroken". Ulbricht zei, dat zodra Oost-Duits land een vredesverdrag heeft gete kend, de volksrepubliek „volledig be heer" over de water-, weg- en luclit- verbindingen naar Berlijn zal hebben. De V.S., Engeland en Frankrijk zul len verdragen met de Oostduitse re publiek moeten ondertekenen, willen zij in staat blijven hun garnizoen in Berlijn te bevoorraden. BIJ 17e LUSTRUM AMBACHTSSCHOOL GOES fatuitlm Veel waardering voor directeur C. J. Buurman „DE MODERNSTE school van Nederland". Zo noemden ver schillende sprekers gisteren niet zonder trots de kapitale nieuwe ambachtsschool aan de Berg weg te Goes, die met de nodige feestelijkheid omgeven, door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met het luiden van een hel officieel werd geopend. Hoewel deze school met onge veer 800 leerlingen reeds gerui me tijd in gebruik is, heeft men met de officiële opening ge wacht tot de ambachtsschool het zeventiende lustrum vierde, liet was <lus ecu dubbel feestelijke bijeenkomst, waarbij de verschillen de sprekers bun vreugde over een en ander niet onder stoelen of banken staken. En als er iemand genoemd ,1 moet worden die zich In een onver- j deelde hulde 011 waardering mocht 'i verheugen, dan is dat wel directeur >fC. J. Buurman, die zich met hart 1 en ziel aan de school heeft gegeven en hij de totstandkoming van het nieuwe, indrukwekkende complex een zo groot aandeel heeft gehad. De nieuwe ambachtsschool is naast de modernste van Nederland, bo vendien de grootste van Zeeland. De openingsplechtigheid had dan ook de nodige allure. Met toespraken, mu ziek, samenzang en een receptie ging de officiële ingebruikneming ge paard. Nadat een erehaag van scholieren de commissaris der koningin en zijn echtgenote, mevrouw De Casem- broot-barones van dc Feltz had opgewacht en de genodigden in de ruime schoolhal een plaats hadden ingenomen, verraste de schcolfanfa- ro de aanwezigen met een gaaf Wil helmus. Daarna heette de voorzitter van liet schoolbestuur, ir. M. J. Stoel Feuerstein, de aanwezigen hartelijk welkom in „de, ik mag wel zeggen, modernste school van Nederland". Ambacht Hij zei blij Ie zijn dat de naam van de school nog steeds „Ambachts school" is, en' niet die van lagere technische school. Ilij wilde «Ie naam „ambacht" gehandlinui'd zien. „Dc beoefening van liet ambacht", zo stelde hij, „sterkt het karakter, kweekt zelfkritiek en is een funda menteel iets voor zowel techniek als kunst". „Uw woorden zijn mij uit het hart gegrepen", merkte de commissa ris der koningin even later op. Ook hij wilde de nadruk leggen e voorzitter van de A.R. Partij, dr. Berghuis, heeft in de jongste deputatenvergadering van zijn organisatie geklaagd over het gebrek aan respect, dat men soms in Neder land heeft voor ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders. Hij meende, dat grappenmakers en met name Wim Kan een enkele maal over de schreef gaan en kenne lijk doelde hij daarbij op het liedje „Lijmen Jan", dat in een oudejaars- uitzending op minister-president De Quay sloeg. Ook het gebruik van zo maar de ministeriële achternamen als een „Excellentie" werd bedoeld, kreeg de goedkeuring niet. De voor zitter vreesde, dat door deze vrijmoe digheden het gezag van de overheid werd aangetast. Indien dat laatste juist zou zijn, dan zou het hier gaan om een heel ernstig feit, waaraan zeker iets gedaan zou moeten worden. Het is ons gebleken, dat hier en daar de opmerkingen van de heer Berghuis toch wel met een zweem van instemming zijn begroet. Van harte gaat het echter niet met deze instemming, omdat betrokke nen in de meeste gevallen op oude jaar 1960 nogal prezier hebben ge had om de conférence van Wim Kan. Maar achteraf willen zij toch wel erkennen een lich te gêne te hebben gevoeld toen Kan met name de mi nister-president onder de loep nam. En voorts vinden dezelfden, dat het inderdaad gezagsondermijnend kan werken als bijvoorbeeld minister Zijl stra zo maar gewoon „Zijlstra" wordt genoemd. „Het staat zo onaange kleed", zei ons iemand. Zo af en toe ziet het er naar uit, dat ons volk of althans een deel ervan met de dag ern stiger wordt en steeds meer last van lange tenen krijgt. Vroeger was men ten aanzien van politieke figuren minder gevoelig en een stootje meer of minder kwam er niet op aan. Een figuur als Colijn w.rd in zijn dagen niet ontzien en de spot in carica- tuur en geschrift kon soms bijzon der oneerbiedig zijn. Sprak men niet van „Colijn, de brave boerenzoon"? In de dertiger jaren verscheen zelfs bij een geestverwante uitgeverij van de staatsman een boekje met carica- turen en er waren heel venijnige bij in welk boekje Colijn zélf een voorwoord schreef. Kan zoiets tegenwoordig niet meer? Is het ge zag van Zijne Excellentie professor doctor Zijlstra om hem alle eer te geven zoveel minder wanneer een-krant hem in een kop zomaar „Zijlstra" noemt? Wij kunnen het ons haast niet voorstellen. Het gaat hier dunkt ons niet om gezagsaan- tasting, maar om een stukje deco rum, dat in de verdrukking raakt. Ministers worden heden ten dage ze ker niet beoordeeld naar het deco rum, waarmee zij zich in hun ambt omgeven maar wel naar de wijze, waarop zij hun taak vervullen. Het gezag van een ambtsdrager wordt niet wezenlijk geschonden door ver mindering van decorum. Alléén mi nister Luns om een voorbeeld te noemen bezit nog een witte minis tersbroek, terwijl voor 1940 vrijwel het gehele kabinet op prinsjesdag in deze dracht was gehuld. Treedt daar door vermindering van gezag op Als het werk van de bewuste be windslieden gezag heeft, dan is daar van géén sprake. In sommige ge vallen kan zelfs het weglaten van een titel het gezag versterken: de man in kwestie is dan een begrip ge worden. Voorbeelden: destijds Lief- tinck, Drees, Gerbrandy, Romme. Veel in deze tijd heeft de neiging te verouderen. Veel van wat wij vandaag nog beschouwen als voorschrift bij het handhaven van een zeker decorum stamt uit de vo rige eeuw en het is in feite reeds on bruikbaar of slechts half bruikbaar ;eworden. )e moderne techniek en de heden daagse communicatiemiddelen laten eenvoudig vele vormen van 19de- eeuws decorum en 18de-eeuwse hof felijkheid niet meer toe. Het heeft geen zin daarover te treuren. Deze tijd moet eigen- (uiterst sobere) vor men van decorum ontwikkelen, waar bij niet ieder ogenblik de aanduiding „Excellentie" wordt gebruikt en waarbij de afstand tussen regeerders en geregeerden veel minder groot is dan vroeger. lijft nog de vraag: gaat Wim Kan over de schreef met zijn grapjes? En alweer geloven wij, dat in dit opzicht al evenmin zwaar getild moet worden. Politici maken ook fouten, maken soms van kleine dingen een zo ernstige zaak, dat niet-politiekelingen op zijn minst wel eens moeten glimlachen. Zeker als het bijvoorbeeld gaat om zulk een wonderlijk verschijnsel als de laatste kabinetscrisis. Er moest toen flink gelijmd worden en Wim Kan maakte daarover een lied. Als een dergelijk hekeldicht nu bij politieke heren aanstoot wekt, dan ligt het echt aan hen on niet aan het liedje. B op het ambachtelijke van de school en hij noemde het voorts een ver heugend verschijnsel dat de jeugd in deze tijd van welvaart waarin veel geld valt te verdienen, toch zo wijs is om eerst een goede op leiding te volgen. „Jeugd, laat ie niet verleiden tot tijdelijk gewin", maande hij de scholieren, van wie er een groep in keurige witte overhemden naast het toneel stond om de toespraken muzikaal af te wisselen. Voorts wees hij erop, dat Goes weinig heeft aan een goede moderne school, (Zie slot pag. 5 kol. 5) t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1