loe eat is het? Acheson beschrijft grote mannen in ontmoetingen en memoires Intellectuelen worden in China heropgevoed Hamburg wordt in '63 stad van tuinbouwers denk aan veder KRANT BEZORGDE GEHEIM DOCUMENT BIJ AMERIKANEN VRIJDAG 16 JUNI 1961 ■PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IS ..MANNEN, DIE IK ONTMOET HEB Advertentie Schuman, een vriendelijk man, maar een hardnekkige vechter De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft onlangs een boek gepubliceerd „Schetsen naar het leven van mannen die ik ontmoet heb", waarin hij on der meer vertelt van gesprekken met grote politieke leiders en van hun bezorgdheid over de vraag hoe zij uit de verf zullen ko men in de memoires van andere grote mannen. Acheson beschrijft het gesprek aan een diner in 1952. Aanwezig waren: Robert Schuman, Frangois Poncet f Franse hoge commissaris in Duits land), kanselier Konrad Adenauer en Acheson. M enbesprak de gevaren die scholen in de memoires van an deren. „Over jou zal ik edelmoedig zijn", zei Adenauer tot Poncet, „als jij ook vriendelijk over mij schrijft". Poncet ging ermee akkoord. Daarop leunde Schuman over naar Acheson en zei: „Adenauer zal ver liezen. Hij zal het eerst sterven". Asceet Acheson beschreef in zijn boek uit voerig de figuur van Robert Schu man. Hij zei maar kon niet voor de waarheid ervan instaan dat Schuman als een asceet leefde in en kele kamers boven zijn kantoor aan de Quaï d'Orsay, waar slechts een huishoudster kwam. Schuman was altijd zeer beleefd, formeel en waardig. Waar andere leiders elkaar spoedig bij de voor naam gingen noemen, bleef het me neer Acheson en meneer Schuman. Maar dat wilde niet zeggen, dat de Franse staatsman zich op een af stand hield. Hij toonde duidelijk war me vriendschap voor mensen die hij vertrouwde. Naast een vriendelijk, gelovig chris ten, kon Schuman een hard en hard nekkig vechter zijn, strijdlustig als Molotow, maar niet op de onaange name Molotow-manier. Meestal trok hij zich terug achter een ondoor dringbare muur van hoffelijkheid. „Zoals bij zovele geestelijk sterk ont wikkelde en cultureel diepgaand ge schoolde leiders, was het geloof van Schuman in wezen simpel. Hij was een devoot christen en een waarlijk vaderlander, maar hij geloofde ook, dat vaderlandsliefde alleen niet ge noeg is". De eerste stap tot de Europese een heid werd gezet door Schumans per soonlijk enthousiasme en zijn integri teit. Het was in 1950 dat Schuman voor het eerst aan Acheson iets zei over de stichting van een gezamenlijk Frans-Duits kolen- en staalorgaan. Acheson zei, dat hij zeer onder de in druk van het plan was gekomen, door de woordkracht van de Franse staatsman. Iedereen die hem hoorde, kwam onder de indruk, maar de Amerikaan moest uiteraard met be denkingen komen. De Kolen- en Staal-Gemeenschap zou kunnen uit groeien tot een kartel en kartels wa ren juist door de Amerikanen in Duitsland ontbonden. Schuman zei, dat die vrees ge grond was. Het gevaar bestond inderdaad, maar het hoofdpunt was de Europese eenheid en die was veel belangrijker dan het ge vaar voor een kartel. Schuman besprak Achesons bedenking als „bijna niet terzake doende". „Terwijl liïj sprak voelden wij ons enthousiasme groeien, naarmate wij meer gevangen raakten in Schumans gedaclitengang: de we dergeboorte van Europa, die in wezen verloren was geraakt bij de reformatie". Acheson gaf zicli gewonnen. Salazar In een ander hoofdstuk schrijft Ache son: „Ik verlangde er naar deze merkwaardige man te ontmoeten: de figuur in onze tijd, die het meest leek op Plato's filosoof-koning. Hij had het over dr. Antonio de Oliveiro Sa lazar. Acheson beschreef, hoe hij binnen kwam in het kantoor van Salazar. Het viel hem op, dat er volmaakte rust heerste. „In de deuropening stond een magere knappe man met een lang, bedachtzaam gelaat en kort geknipt grijzend haar. Hij had beweeglijke wenkbrauwen, die hem een melancholieke en onderzoekende uitdrukking gaven. Zijn manier van doen, gemakkelijk en tegelijk waardig en ernstig, wekte niet de indruk van autoriteit en niet in het minst die van protserigheid". Acheson vertelde Salazar van zijn in druk van het kantoor. „Onze con ceptie van een bestuurder is een druk bezig man met drie telefoons op zijn bureau en zo meer". Maar Salazar zei, dat dat niet goed was. Men kan niet tegelijk druk be zig zijn en de acties van anderen re gelen en leiden. „Een atmosfeer van drukte verhindert het toezicht en de correctie blijft dan uit". Andere mensen „Andere mensen voeren de orders van Salazar uit", aldus Acheson, die er de opmerking van Salazar zelf aan toevoegde (zacht) „Als zij dat niet doen, moeten zij vervangen wor den". Acheson vertelde, dat Salazar en hij goed met elkaar overweg konden. Het gesprek werd niet „gesuikerd". Er werden geen zelfrechtvaardigin gen opgedist maar tevens scheen het Salazar niets te kunnen schelen of Acheson het met hem eens was of niet. Hij onderwees een onderneming waarin hij zonder terughouding ge loofde en die hij tegelijk objectief kon waarnemen en bestuderen. Zijn betoog was doorspekt van levendige voorbeelden en een stille humor. „Toen ik zijn kantoor verliet, had ik een van de meest leerzame uren van mijn leven gehad in een ontmoeting met een man, die een zeldzame geest bezit en een zeldzame charme". In de foto's in het boek van Ache son is er ook een van Salazar. Er naast is de reproduktie afgedrukt van een schilderij van Nuno Gon- clave (circa 1465) waarop vissers staan afgebeeld. De hoofdfiguur ervan lijkt sprekend op dr. Anto nio Salazar, nakomeling van een vïssersgeslacht. SAMENKOMST DER „ONSTERFEL1JKEN" Een goed rapport Geslaagd voor het examen? Doe dan eens iets extra's... iets bizonders.Geef 'n mooi (én goedhorloge:n Prisma „Honderd bloemen" in een nieuwe editie Rood China's Politbureau heeft een nieuwe veldtocht ingeleid tot „steun aan en hervorming van de ïntellcgent- sia", die zich nog steeds ondankbaar verzet tegen de grote zegenineu van het communisme. De nieuwe scho lingscampagne zal om de woorden van de partijdirectieven te citeren „alle grove en weerzinwekkende me thoden vermijden", zij zal veeleer ge baseerd zijn op de zachte kunst der zelfopvoeding, die partijchef Mao Tse- tung in zijn goedheid vergeleek met een „milde bries en een zachte regen". Dit in tegenstelling tot de scholings campagne der intellectuelen in 1957, die meer deed denken aan een koud waterkuur. De truc om hen, naar Mao's devies „Honderd bloemen zullen bloeien", vrij hun mening te laten uiten, ontketende zo'n storm van kri tiek, dat het geschokte Politbureau zich gedwongen zag, een veldtocht te gen de „afgewekenen van de rechte weg" te beginnen, die een massazuive ring van vooraanstaande, maar bru tale critici tot gevolg had. De „pracht der bloemen" ontaardde in een heksen dans. Waarschijnlijk het historische feit er kennend, dat een succesvol regime iu China de geleerden en de arbeiders, de intelectuelen en de boeren voor zich moet winnen, heeft de partij thans met echt Aziatisch geduld besloten, de scholing weer met fluwelen hand schoenen te proberen. De „Rode Vlag", de ideologische spreekbuis van de partij, grijpt dap per de noodlottige zin van de 'honderd bloemen weer aan: „Y/ij hebben steeds de politiek gevolgd om honderd bloe ien en honderd denkinrichtïn?en te la ten wedijveren in de academische stu die, in de literatuur en in de kunsten. Het schaadt de ontwikkeling van kunst en wetenschap, wanneer admi nistratieve maatregelen worden ge bruikt, om een bepaalde kunst- of denkinrichting af te dwingen en een andere te verbieden". Het is weliswaar de oude truc. maar er is een nieuwe, geniale draai aan ge geven. Bijeenkomsten van geleerden, filosofen en sociologen worden „shen- hsien-hui", dat wil zeggen: „Samen komst der onsterfelijken"., genoemd, Het wekt de herinnering aan een waardige en klassieke traditie, vol gens welke mandarijnen en intellec tuelen, naar oude Chinese formule ring, „het kleed der sterfelijkheid" af legden en door radicale, vergeestelijk te zelfhervorming „onsterfelijken" werden. De beschikking van de partij niet meer vervat, in de taal van het keizerlijke China legt nadruk kelijk aan de Chinese intelligentsia de plicht op, „Mao Tse-tungs in- I zichten te bestuderen, de partijpo- 1 litiek te verwerkelijken» initiatie ven en schertpende kracht te ont plooien, academische studies te be vorderen en het niveau der univer siteiten te verhogen". Zondaren Berichten over de eerste „samenkom sten der onsterfelijken" vermelden, dat een aantal uit de dienst ontslagen „afgewekenen 'van de rechte weg" er aan deelnam. Zelfs zulke notoire „zondaren" als Ma Yin-chu (de afge zette rector van de universiteit van Peking), Chu Kuang-chien en Chïen Chia-chu die hun „wetenschapneliike dwalingen" bekenden) en Fen Yu-lan die een aanval deed od het dirigisme ten aanzien van de universitaire stu dies), namen aan de discussie deel. Over hun bijdragen tot ..zelfhervor ming" en „onsterfelijkheid" werd in tussen niet bericht. Maar men mag wel aannemen, dat zij een andere koers hebben inp-eslaeen en thans de lijn van de partij volgen. Dc nieuwe campagne is volgens poli tieke waarnemers in Hongkong een teken, dat het Politbureau zich ernsti ge zorgen maakt over de achterstand en het gebrek aan vruchtbare samen werking- od wetenschappelijk en tech nisch gebied in China. „Gerrit de Stotteraar" in Amsterdam aangehouden De Amsterdamse recherche heeft 'oensdagavond om 11 uur de 41-jarï- ge Gerrit B„ algemeen bekend als „Gerrit de Stotteraar" aangehouden bij het Centraal Station in Amster dam. De man heeft reeds verschillende ver oordelingen wegens insluipingen en diefstal op zijn naam staan. Enkele malen slaagde hij erin te ontsnappen uit politiebureaus en gevangenissen. Hij was na een langdurige gevange nisstraf sinds kort weer op vrige voe ten. Bij zijn arrestatie was B. in het bezit van een tas met vier horloges, een filmapparaat, verschillende siera den en inbrekerswerktuigen. De re cherche stelt een onderzoek in naar de herkomst van deze goederen. Op een kunstveiling in Londen is een portret van de hertog van Welling ton, de overwinnaar in de slag van Waterloo, geschilderd door de Spaanse meester Goya, verkocht voor een prijs van 1.400.000 gulden. De koper was de Amerikaan Charles Wrightsman. (Advertentie) INTERNATIONALE TENTOONSTELLING OOK IN LONDEN.. De redactie van liet. Italiaanse dagblad „La Giustizia", dat uitge geven wordt door de sociaal-democratische partij, heeft de Ameri kaanse ambassade te Rome fotokopieën be zorgd van enkele docu menten van de centra le inlichtingendienst. Deze „C.I.A.-documon- ten" waren voorzien van het gestempelde opschrift „Top (secret". Een woordvoerder van de ambassade heeft de ontvangst van de foto kopieën bevestigd en meegedeeld dat de am bassade deze naar Washington heeft ge stuurd, waar ze zullen worden onderzocht. Volgens het dagblad hadden de documenten betrekking op Britse militaire installaties in Kenya, cijfers omtrent de sterkte van het Westduitse leger, het Britse beleid in het Midden-Oosten en de toestand in Turkije na de val van liet regime vanMenderes. De redactie zou de fo tokopieën per post heb ben ontvangen, in een envelop met poststem pel Rome. De Londen- se „Daily Herald" zou eveneens voorzien zijn van een bundeltje foto kopieën. De Amerikaanse woordvoerder weiger de in te gaan op de vraag hoe onthutst de ambassadeur wel was geweest toen hij de fo tokopieën in zijn post vond. Over de authen ticiteit van de kopieën Icon hij geen medede lingen doen: de (Ame rikaanse) centrale in lichtingendienst zal moeten vaststellen of hier sprake, is van ver valsingen zonder waar de, of van de gevolgen van een lek in de C.Ï.A. Zee van bloemen in hart van een wereldstad Reeds nu begint de Noordduitse hoofdstad Hamburg omvangrijke voorbereidingen te treffen voor de in ternationale tuinbouwtentoonstelling, die van april tot oktober 1963 talloze bezoekers uit de gehele wereld een veel omvattende indruk moet ver schaffen over de tuinbouwnieuwtjes v an de moderne plantenteelt. Midden in het hart van de stad, die twee mil joen inwoners telt, tussen de Alster -Hambnrgs kunstmatig aangelegde „binnenzee" en het uitgestrekte havengebied van de Elbe verrijst op een groot terrein van 70.000 m2 onder het nauwlettend toezicht van interna tionale vaklieden een nieuw, groen stadsdeel. Voor de Hamburgers zijn de grote in ternationale tuinbouw'tentoonstellin- gen in de loop van de laatste 100 jaar reeds tot een geliefde traditie gewor den: Het stijgend aantal bezoekers van de afgelopen tentoonstellingsja ren toont aan, dat ook de vele gasten uit de gehele wereld de betekenis van deze omvangrijke vaktentoonstelling hebben ingezien. De bijzonder gun stige ligging van Hamburg als „Toe gangspoort tot Noord-Europa", als mede de nauwe handelsbetrekkingen met alle vijf continenten maken deze moderne wereldstad met zijn inter nationale zeehaven en zijn internatio naal vliegveld toch voor miljoenen bezoekers tot een bevoorrecht reis doel. Daarbij komt, dat het gematig de klimaat van Noord-Duitsland het de tuinder mogelijk maakt, om zowel planten uit het Middellandse-Zeege- bied, die veel behoefde aan warmte hebben, alsook de meer beseheiden flora van het hoge noorden te kwe ken. Zo hadden bijvoorbeeld op de laatste Hamburgse tuinbouwtentoon stelling in 1953 rendiermos en moer- bijboom een ongewone ontmoeting. Tien miljoen Deze tentoonstelling van 1953, bracht meer dan vijf miljoen bezoekers naar de hanzestad. Voor 1963 rekenen de vroede vaderen van Hamburg op een verdubbeling van liet aantal bezoe kers. Daarom wordt het tentoonstellingsge- bied voor 1963 dan ook belangrijk vergroot. Zes terreinen, die zieh langs de eeuwenoude wallen uitstrekken, zijn door moderne tunnels, door ar chitectonisch gedurfde bruggen en schilderachtige paden met elkaar ver bonden. Plantsoenen, de botanische tuin. Hamburgs beroemde volkspark „Planten un Blomen" en een groot beursterrein zijn in het gebied be trokken. Broeikassen voor tropische planten, een apothekerstuintje met binnen- en buitenlandse geneeskrach tige kruiden, een verzameling „ste kelige rariteiten" voor de liefhebber van cactussen en vooral echter nieuw gekweekte zwaardlelies, rozen en or chideeën. Dit zijn slechts enkele van de talrijke attracties, die de Inter nationale Tuinbouwtentoonstelling 1963 zal bieden. Een groot terrein is gewijd aan het thema „Wonen met planten". Volgens de plannen en ontwerpen van bekende architecten uit 17 landen worden de meest verschil lende „Tuinen der naties" aange legd. Naast de kunstzinnige mi niatuurparken met traditionele Japanse tuinierkunst tonen grote verzorgde gazons, abstracte com posities en bonte rotstulnen duide lijk, op hoeveel verschillende ma nieren de moderne mens de tuin als woonruimte in zijn leven be trekken kan. 18 juni voor f Magnetisch Sigarettenetui5.9» auto I Magnetisch foto-etui....v.a. MS ZEKA sleuteletui.v.a. 2.25 ZEKA portemonnaiev.a. 2.95 ZEKA reisapotheekv.a. 6.75 Alles e'cht Ieder, levenslange garantie In iédere lederwarenzaak verkrijgbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13