PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAATSGREEP IN BULGARIJE DOOR VERRAAD MISLUKT Kritiek van directie N.A.M. op verwijten Slechte economische toestand drijfveer Minister Luns onwel tijdens Kamerdebat Rijkspolitie: meer veiligheid op de Zeeuwse wegen Vand aag... KENNEDY'S PERSCHEF KREEG MEDISCHE ENCYCLOPEDIE Pessimisme 204e jaargang - no. 139 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS BS cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 juni '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent p»r m.m. Minim, p. advertentie 4.— Ing.mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 3S930O P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vliasingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 1508/3545, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g.red. 2078/3169, adv. 2376)Goea Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2393; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. PARTIJLEIDER TSJIWKOW MOEST WORDEN AFGEZET Volgens berichten die woensdag van verschillende zijden radio Vrij Europa te Wenen hebben bereikt, is een revolte in de krin gen van de communistische partij in Bulgarije mislukt. De op stand zou ten doel hebben gehad de huidige leiders uit de macht te ontzetten. Volgens deze berichten zouden tenminste vier Bul gaarse generaals als gevolg van het oproer zijn ontslagen. Geruchten over een ophanden zijnde staatsgreep zouden reeds sedert april de ronde hebben gedaan in Soi'ia. Volgens de onbe vestigde berichten zouden de samenzweerders hebben besloten om partijleider Todor Tsjiwkow af te zetten, omdat er in het gehele land ongenoegen bestond over de slechte economische toestand. Volgens de berichten die in Wenen werden ontvangen, zouden de samen zweerders hebben besloten een nieu we regering te vormen, die hoewel communistisch, toch onafhankelijker zou zijn van Moskou, Zij zouden ook een verandering van de economische politiek hebben voorgestaan. Dubbelhartig De samenzweerders, die hadden gehoopt hun staatsgreep geweld loos te kunnen uitvoeren, zouden echter in de val zijn gelopen door de dubbelhartigheid van een hun ner. Een aantal arrestaties zou hebben plaatsgehad, doch de aanstichters, de generaals, zouden naar afgelegen posten in de provincie zijn verban nen, in afwachting van de bestraf fing. De vier ontslagen generaals onder hielden in 1957 nauwe betrekkingen met twee generaals én voormalige helden uit het verzet, die in dat jaar uit het centraal comité van de partij werden gestoten. Het waren Jonko Panow en Dobri Terpesjevv. Zij werden in dat jaar beschuldigd van „adviesgeven'' aan een oppositiegroep in de communisti sche partij. Deze groep zou onder leiding heb ben gestaan van Nikola Koefardziew, één van de leiders van de vakbond. Andere functionarissen uit deze bond, onder voorzitterschap van Todor Prajow werden aan het begin van dit jaar uit hun functie ontzet. Kennedy om voortzetting van kernproeven gevraagd Voorzitter Chet Holifield van de se naatscommissie voor atoomenergie heeft woensdag meegedeeld, dat hij aan president Kennedy heeft ver zocht om opdracht te geven de proef nemingen met ondergrondse kernont- ploffingen voort te zetten. Hij hoopt, dat het Amerikaanse staatshoofd „binnen enige weken" hiertoe zal besluiten. Gerechtelijk onderzoek heeft uitgewe zen. dat de 83-jarige Gerald Snutts, een gepensioneerd ingenieur die in een te huis van het Leger des Heïls van zijn oude dag genoot, een plotselinge dood vond doordat zijn baard in brand vloog. Iliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Bier voor de brandweer Do politie van Seaside Park §1 (New Jersey) heeft de vol- maakte oplossing gevonden om n H zich te ontdoen van een grote hoeveelheid bier die in het be- zit was van tieners en in het weekeinde in beslag werd ge- n nomen. H Daar de politicmannen het bier niet mogen drinken of verko- p pen. geven zij het aan de plaat- selijke brandweer. Hun stad- genoten merken echter bitter m op dat de meeste politieman- s ncn toevallig tot dc afdeling vrijwilligers van de brandweer behoren. lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De gemeentepolitie van Vallcens- waard heeft als eerste korps in Nederland de beschikking gekre gen over de veranderde uniformen in de nieuwe stijl. Woensdagoch tend stond het korps voor het stadhuis van Valkenswaard aan getreden om door burgemeester A. J. J. M. van Hellenburg Hub ar en inspecteur J. P. H. Koerner te worden geïnspecteerd. Westelyke waarnemers beschouw den de geruchten over een mislukte opstand in partijkringen als een nieuw bewijs van de stelling, dat de Bulgaarse partij voor een nieuwe crisis staat. Zij wijzen erop, dat de vier generaals die zouden zijn verbannen, allen par- i tisanenleider zijn geweest in de j tweede wereldoorlog, en dat de leger- aanvoerders zich konden verheugen in de goede gezindheid van de bevol king. De economie van Bulgarije is in de afgelopen jaren hardhollend achter uit gegaan door de nietsontziende collectivisering van de boerenbedrij ven. 1... verricht de commissaris van ie koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de S officiële opening van de nieu- S we technische school aan de Bergweg te Goes. Nederlands-Duits gesprek in begin van juli GEEN HARTAANVAL Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag in antwoord op een vraag mee gedeeld, dat het Nederlands-Duitse gesprek over de A.K.U. en de conces sies in de Eemsmonding begin juli zal worden gehouden. Deze kwesties houden, zoals bekend, verband met het vorig jaar getekende Nederlands- Duitse verdrag. Het is nog niet bekend welke Neder landers de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, dr. H. R. van Hou ten, bij dit gesprek zullen bijstaan. Van Duitse zijde zal, naar wordt aan genomen, dr. R. Lahr de voornaamste vertegenwoordiger zijn. De plaats van het gesprek is nog niet vastgesteld. CONFLICT OM GASBEL „Brigitta" en N.A.M. zijn zustermaatschappijen (Van onze Haagse redactie) Drie dagen nadat het volle licht Is gevallen op ernstige leemten die het Nederlands-Duits „General-Bereinï- gungsvertrag" vertoont, tekent zich 'n duidelijk verschil in standpunt tus sen de Nederlandse regering en de Nederlandse Aardolie Maatschappij af over de betekenis van Duitse voor- bereidigen om een deel van het aard gas uit de. gasbel onder oostelijk Gro ningen weg te zuigen. Wat aanvan kelijk een regeringsmterventie bij de Duitse regering ten gunste van de Nederlandse Aardolie Maatschappij leek, wordt door de N.A.M. kennelijk allerminst als zodanig gewaardeerd. In scherpe bewoordingen heeft de di recteur van de N.A.M. in 'n interview kritiek geoefend op de opwinding in Nederland over de mogelijkheid dat Duitse maatschappijen in 't betwiste Eemsgebied van de gasbel zouden gaan tappen. De N.A.M.-directeur gaf te kennen deze opwinding te betreu ren in een tijd van groeiende eenheid in Europa, insiders kunnen in deze verklaring niet anders zien dan kri tiek op de Nederlandse regering zelf, die immers een formele nota aan de Duitse regering heeft gezonden over het voornemen van de Duitse over heid om voor dat betwiste gebied een concessie te verlenen. President Kennedy heeft woensdag, zijn perséhef, Pierre Salinger, voor zijn verjaardag een goedkope medi sche encyclopedie gegeven. Salinger moet sinds een week iedere dag talrijke vragen beantwoorden over de toestand van de president, 'die aan een verrekking in de rug lijdt. Hoewel hij naar beste vermo gen tracht in te gaan op de vaak In gewikkelde medische vragen, be klaagden dinsdag persvertegenwoor digers zich dat zij niet voldoende werden ingelicht. Zij verzochten om een onderhoud met de lijfarts van de president, dr. Janet Traveil. Intussen heeft Salinger meegedeeld, dat mevrouw Kennedy pas in Grie kenland, waar zij na haar bezoeken met de president aan Parijs, Wenen en Londen een korte vakantie door brengt, uit de kranten had verno men van de ongesteldheid van baar echtgenoot. Donderdag wordt zij ln Washington terugverwacht. De pre sident, .die nog met krukken loopt, zal haar van het vliegveldafhalen. Geen bezwaar Bij informatie is ons inmiddels geble ken, dat het inderdaad bepaald niet op instignatie van de N.A.M. die de voor de hand liggende „uitbater" van de gasbel van Slochteren zal zijn was dat de regering in Bonn pro testeerde. De uitlatingen van de heer Stheeman maken zelfs de indruk, dat de N.A.M. er bepaald geen bezwaar tegen had dat de concessie aan de Duitse aan vrager zou worden verleend. Deze nogal verrassende ontwikkeling van de zaak, moet vermoedelijk wor den gezocht in het feit, dat de voor naamste Duitse concessie-aanvrager, de aardolie maatschappij Brigitta te Hannover, in feite een zuster van de Nederlandse Aardolie Maatschappij blijkt te zijn. (Van onze parlementaire redacteur). Een half uur na liet begin van de Kamervergadering van woensdag, is de minister van buitenlandse zaken mr. J. Luns, die met dc ministers De Pous en Marijnen achter de rege ringstafel zat, plotseling onwel geworden. Minister Luns gleed tijdens een re devoering van de K.V.P.-afgevaardig de, mr. Schuyt, uit zijn stoel. De naast hem zittende ministers scho ten onmiddellijk te hulp en legden de minister achter de regeringstafel op de grond. Er was geen arts in de Kamer aanwezig, maar het Kamer lid dr.-Lammerts werd onmiddellijk gealarmeerd. Alle verschijnselen we zen erop, dat de minister van bui tenlandse zaken het slachtoffer was van een hartaanval. Omstreeks tien voor twee werd mi nister Luns in een ijlings gealarmeer de ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis Sint Johannes de Deo. Twee artsen, een mannelijke en een vrouwelijke, en het Eerste Kamerlid pater Beaufort vergezelden hem. 'Kort tevoren was mevrouw Luns, die door minister Cals was gewaar schuwd. in gezelschap van deze laat ste in de Kamer aangekomen. Ook de staatssecretaris van buiten landse zaken had zich onmiddellijk naar de Kamer begeven. Bevredigend De toestand van minister Luns-was gisteravond bevredigend. De bewinds man werd in het Haagse ziekenhuis St. Johannes de Deo door twee art sen onderzocht. Het bleek dat de mi nister door oververmoeidheid een flauwte had gekregen. Er was geen sprake van een hartaanval, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken mee. Voor lopig is de bewindsman absolute rust voorgeschreven. Was de minister per ambulance naar liet ziekenhuis vervoerd, hij kon de inrichting verlaten in de auto van zijn staatssecretaris, dr. H. R. van Houten. Minister Luns liep naar de auto. Door zijn plotselinge ongesteldheid zal de minister moeten afzien van be sprekingen met de Britse onderminis ter van buitenlandse zaken, Heath. De heer Heath is woensdagavond, donderdag en vrijdag in Den Haag. Zeker ook aan de E.E.G.-ministerraad van 3 en 4 juli zal minister Luns nog niet kunnen deelnemen. Minister Luns zou op 17 juni voor een korte vakatie naar Genève, waar zijn dochter studeert, vertrekken. Gedurende de ziekte van minister Luns zal de ministèr-presidént, prof. De Quay, als minister van buitenland se zaken ad interim optreden. ER RIJDEN VEEL GEVAARLIJKE AUTO'S Technische patrouillewagens voorzien in behoefte VEILIGHEID EN NOG eens veiligheid, alles in en op de T.P. W. de nieuwe technische pa trouillewagen van de Zeeuwse rijkspolitie is daarop geba seerd. De T.P.W.'s zijn er nog maar kort, maar ze vormen reeds een vertrouwd beeld op de Zeeuwse wegen. De rijkspo litiemannen en hun in grijs blauwe banen geverfde patrouil lewagen werden de eerste we ken met open monden bekeken, maar thans wordt er al uit min stens acht van de tien passeren de auto's naar hen gezwaaid... De Zeeuwse rijkspolitie heeft momenteel vier T.P.W.'s op de weg rijden: twee in midden- Zeeland en twee in Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze worden gebruikt om assistentie te verlenen bij verkeersongevallen, als contro lewagens en als observerïngs- wagens bij druk verkeer. En ui tegenstelling tot de gewone patrouillewagens, die alleen maar de grote rijkswegen in de gaten houden, patrouilleren de T.P.W.'s ook op de „zijgraat jes" van de rijks- of provinciale weg. Met de komst van de TPW heeft ook een nieuwe verkeersfiguur zijn intre de gedaan in de rijkspolitiekringen. Het is de technisch assistent (de TA), een monteur met een volledig monteursdiploma, die evenwel politie- bevoegheid heeft bij het opmaken van een proces-verbaal en bij het regelen van net verkeer. De TA is kenbaar aan grijze uniformjas en pet, terwijl voor hem tevens een speciaal em bleem vervaardigd is. We zijn dezer dagen in de gelegenheid gesteld om een patrouilletocht met een TPW mee te maken. Met de TPW7 988, als gasten van wachtmeester le klas A. G. v. d. Poel en technisch as sistent C. L. Gelok. En tijdens deze rit kregen we alle gelegenheid om te er varen dat de bewering van wacht meester Van der Poel: De hele zaak draait om de veiligheid, beslist geen holle frase is. Inderdaad wordt met de TPW de grootst mogelijke veilig heid op de Zeeuwse wegen nage streefd. De noodzakelijkheid daarvan zal niemand willen ontkennen, maar hoe hodig het is ontdekken we tijdens de patronilletoeht Het begon al nadat de „bemanning" (Zie slot pag. 2 kol. 4) m In Sint-Maartensdijk zijn vorige week bij een zangconcours pessi mistische woorden gesproken, want men ziet de toekomst van de koorzang in Zeeland somber in. De koren tellen hoegenaamd geen jonge leden meer en het ledental van de bonden overkoepelende organisa ties loopt eveneens terug. In een plaats als Hoek is het ledental van een zangvereniging in tien jaar ge daald van zestig tot achttien, zó werd medegedeeld. Wanneer men van deze feiten kennis neemt, dan vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat sommigen nog steeds spreken over een Zeeland, dat pas na de aanleg van de grote Deltadammen zal veranderen. Uit allerlei sympto men blijkt namelijk, dat die toekomst rèeds is begonnen en niet wacht op het gereedkomen van afsluitdammen. Hier heeft men er een typisch voor beeld van: plaatse lijke koren lijden een bloedarm be staan, terwijl tien jaar geleden om het geval Hoek te nemen het totaal anders was. In een kleine gemeenschap beteken de tot voor kort een zangvereniging een uiterst belangrijk element: in de eerste plaats vormde voor een vaste groep een dergelijke vereniging een vrijetijdsbesteding, maar bovendien bewees het koor een of twee keer per jaar via een uitvoering vaak gecombineerd met een toneelvoor stelling de gehele plaatselijke ge meenschap een grote dienst. Er zijn in deze sector en het ziet er naar uit, dat het bij het amateurtoneel niet zo heel erg anders is ontbindende factoren aan het werk, en het kost niet veel moeite ze op te sommen: het ge makkelijke vervoer (bromfiets*, waardoor met name jongeren op een eenvoudige manier naar een cen trumplaats kunnen om daar aan het „vermaaksleven" deel te nemen; voorts de televisie, die in de stad en op het platteland de mensen weet thuis te houden, een verschijnsel waarvan vele verenigingen de keer zijde kennen, namelijk avonden voor halfvolle zalen; verder zijn er de niet te verwaarlozen eisen van scho ling en ontwikkeling, die velen no pen via avondcursussen e.d. te stu deren: tenslotte is er ook in Zee land het vrij duidelijke verschijnsel van de plattelandsontvolking. Glo baal aangeduid dus twee hoofdoorza ken: andere ontspanningsgewoonten, daarnaast de ontvolking. Ten aanzien van het eerste punt moet er volledigheidshalve nog op worden gewezen, dat in de grotere gemeenschappen eenzelfde verschijnsel is waar te nemen. Oók daar hebben zangkoren te maken met een gebrek aan leden, vooral he renleden, terwijl men er ten gevol ge van bepaalde eisen aan repertoire en uitvoering bovendien nog vaak worstelt met een zodanig geldgebrek, dat besturen zich wel eens afvragen of handhaving van de vereniging nog wel verantwoord is. Met een concert voor een behoorlijk bezet koor met beroepsversterking (orkest, solisten) zijn duizenden guldens gemoeid... Het is nog onduidelijk hoe en in in welke richting dit alles in de toekomst zal gaan. Af en toe zijn er berichten, die er op zou den wijzen dat behalve op sombere verschijnselen toch ook kan worden gewezen op gunstige symptomen. Er schijnt weer meer belangstelling te bestaan voor harmonie- en fan farekorpsen (mede dank zij het uni form), er is voorts het optreden van jeugdorkesten in muziekschoolver- band, er is ook een toenemende kri tische gezindheid bij het publiek, het geen aan radio en t.v. zou zijn te danken. Alles is in beweging en veel dat tot dusver een hechte functie had, verdwijnt. Gelukkig echter dat dit verdwijnen niet altijd een vacuum ten gevolge heeft. Maar wel wijzen deze snelle veranderingen er op, dat het goed is ons te realiseren, dat de toekomst inderdaad is begonnen. Een toekomst, waarin veel nieuws een uitdaging betekent voor gemeen schap en individu. En er zal moeten blijken of op deze uitdagingen een bevredigend antwoord kan worden gegeven. Pas als dit niet meer het geval zou zijn, is er met recht reden tot pessimisme. Het bonboekje van wachtmeester A. G. v. d. Poel moest er aan te pas komen, toen bij de controle met de rijkspolitie-T.P.W. een gevaarlijk mankement aan de auto ontdekt werd. (Foto P.Z.C.y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1