Miel Verstraete en Kees Lute tekenden vrede; eerste en tweede CABALLERO STAATSPRIJS FILMKUNST 1961 VOOR GEORGE R. SLUIZER LANDBOUWSCHAP WIL UITSTEL BESLISSING E.E.G.-VERSNELLING Russisch ultimatum in Genève ZEELUI BEZOCHTEN SCHOOL IN AAGTEKERKE DINSDAG 13 JUNI 1961 PR O V I N V t ALE ZEEUWSE COURANT 7 Goedlachse Miel glorieuze held (Van onze sportredacteur). De vrede is weer getekend tus sen Miel Verstraete en Kees Lu- te in Olympïa's Toer door Ne derland. Dat gebeurde bijkans letterlijk op de eindstreep van de langste etappe (203 km) van Heerlen naar Zutfen. Aan liet hoofd van een groep van zeven renners gingen zij zegevierend als eerste en tweede over de eindstreep. Miel Verstraete die een dag eer der nog opvallend vertoornd sprak over zijn ploegmakker Lute, omdat deze hem in de rit van Veldhoven naar Heerlen zo smadelijk in de steek had gela ten, had nu niets dan lof voor de renner uit Castricum. Want het was Kees Lute, die ruim honderd meter voor de finish de sprint aantrok voor de man uit Eede; zelfs voorzag Lute luttele meters voor de eind streep Verstraete nog van extra snelheid door hem een fikse „duw in de goede richting" te geven. En zo werd de weer goedlachse Miel de glorieuze held van deze afmatten de rit. Maar Piet Steenvoorden werd ondanks de minuut bonificatie van Verstraete toch niet uit de oranje trui gereden, want slechts vijftien se conden na het groepje Aan zeven stormde het peloton compact over de eindstreep. Voornamelijk dank zij de vechtlustige Bert Boom uit Enter van de Kenne- merlandploeg van Arie Vooren heeft het de ploegmaten van Verstraete en Beckers heel wat moeite gekost 203 km lang de rust in het peloton te be waren. Tot vijf maal toe was deze jeugdige coureur uit Enter de belang rijkste aanstichter van ontsnappingen uit het peloton. Nauwelijks Tot een aanval van betekenis is het echter nauwelijks gekomen en in de meeste van de 203 km lag het peloton in een ogenschijnlijk gezapige rust bijeen. Ogenschijnlijk, omdat aan de kop van dit peloton de ploegmaten van Steenvoorden toch wel voortdu- Klassementen van Olympia's Toer De uitslag van deze vierde etappe luidt: 1. Miel Verstraete (ploeg Janssen) 5.00.45 (1 minuut bonificatie inbegrepen): 2. Cees Lute (ploeg Janssen) 5.01.15 (30 sec. boni ficatie inbegrepen): 3. Henk Nijdam (ploeg Post) 5.01.30 (15 sec. bonificatie in begrepen): 4, Ritte (ploeg Schulte) 5.01.45: 5. Stolk (ploeg Peters) z.t.; 6, Boom (ploeg Vooren) z.i.: 7. Fons Post (ploeg Van Heusden) z,i.: 3. Sebregts (ploeg Van Heusden) 5.02: 9. Janssen (ploeg Schulte) 5.02; 10. Peters (ploeg Pe ters) 5.02. Het ploegenklassement van de vierde etappe luidt: I. Ploeg Sjefke Janssen 15.05.30; 2. Ploeg Peter Post 15.05.45; 3. Ploeg Schulte z.t.; 4. Ploeg Peters z.t.; 5. Ploeg Vooren z.t. Het algemeen ploegenklassement luidt; 1. Ploeg Schülte 49.07.04: 2. Ploeg Post 49.07.17: 3. Ploeg Sj. Janssen 49.03.42; 4. Ploeg Simons 49.13.05: 5. Ploeg Lambrichs 49.14.39. Na de vierde dag luidt het puntenklasse ment: 1. Becker (ploeg Sjefke Janssen) 34 punten: 2. Sebregts (ploeg Van Heus-1 den) 33 punten; 3. Steenvoorden (ploeg Peters) 39 punten. N'a de vierde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Sleenvoorden (ploeg Pe ters) 10.48.32: 2. Becker (ploeg Sj. Jans sen) 16.48.42; 3. Verstraete (ploeg Sj. Jans sen) 16.48.58: 4. Sebregts (ploeg Van Heusden) 16.50.1(5; 5. Snijder (ploeg Post) 16.50.36; 6. Ritte (ploeg Schulte) 16.50.59; 7. K. de Jongh (ploeg Schulte) 16.51.15: 8. Timmermans (ploeg Simons) 16.52.17; 9. De Waard (ploeg Lambriehs) 16.52,25: 10 Heuvelmans (België ploeg Rene Jans- sens) 16.52.44. rend in de weer waren om de eenheid van de meute te bewaren. Daaraan hielpen vreemd genoeg, ook de ploeg genoten van Verstraete en Beckers mee, omdat zij rust wensten en kracht wilden verzamelen om in de laatste twee etappes de grote aan val op te zetten. Miel Verstraete vertelde het 's och tends voor de start nog: „Vandaag doe ik liet wat rustiger aan, want gisteren moest ik me bijna leegrijtfen om niet al te ver aelitor aan de eind streep" te komen". En al was de gemiddelde snelheid dan rond veertig km per uur, toch kon Miel lange tijd wachten alvorens samen met Lute tactisch de beslis sende slag te slaan. „Maar moeilijk was dat, want die Steenvoorden rijdt ook goed", moest Verstraete aan de finish bekennen. Pas na vijftig km was er voor de volgers werkelijk iets te beleven toen Gerard Wesseling een val maakte. Dokter, Diepering en Ver- weij lieten zich echter onmiddellijk terugvallen en sleepten gezamen lijk de man uit Halfweg weer naar de gesloten gelederen. Tien km later kwam dan toch de eerste aanval: op initiatief van Bert Boom kozen negen renners bij wie Steenvoorden, Hoekstra, Mertens en Van Aert het oorlogspad. Veertig se conden wonnen "zij toen kwam de ontgoocheling: een gesloten spoor wegovergang in Blerick waardoor heel het peloton weer bij elkaar kwam. Weer bijeen Bert Boom versaagde echter niet. In Blitterswïjck ging hij opnieuw op avontuur en ditmaal kreeg hij elf renners mee. Omdat in deze groep echter ook Sebregts, die slechts 1 min. 44 sec. achterstand op Steen voorden had, zich bevond, zorgde het peloton er wel voor dat twintig km later weer heel de groep bijeen was. Na nog enkele schermutselingen leek dan eindelijk achter Nijmegen na 160 km de beslissing te vallen. Zeven man ontsnapten en bij die zeven man was Mick Snijder die kennelijk het plan had Steenvoorde uit de trui te rifden. Henk Buis, Van Aert, Wim Diepe ring, Schroder, Lambert van der Ven en natuurlijk Bert Boom waren de renners, die met hem meegingen. Over erbarmelijk slechte wegen, langs de oevers van de IJsel zette het pe loton echter een genadeloze jacht in en bij Doesburg was het gebeurd. De groep van Mick Snijder werd gedes illusioneerd opgenomen in het pelo ton, nauwelijks 20 km voor de eind streep. Toen, met nog vijf km voor de boeg, kwam de tactische aanval van Lute en Verstraete. Aan een wiel sleurden zij Bert Boom weer present Nijdam, Rutte, Stolk en Post mee. Pas deze aanval was beslissend, want in de straten van Zutfen bleven zij voor en een vlammende Kees Lute joeg met Verstraete aan het wiel naar voren. Pas enkele tientallen meters .voor de eindstreep ging Verstraete langs hem heen en greep de zege. „Nog twee etappes'', zei Verstraete vol vertrou wen. Rien van der Klooster uit Rotterdam was één van de renners die dit slot niet meer meemaakten: in Arnhem smakte hij tegen de straat en werd met een hersenschudding opgenomen in de ambulancewagen. NA FILMWEEK IN ARNHEM „De lage landen", gaven compositie Tijdens de slotvoorstelling van de in ternationale filmweek te Arnhem heeft dr. J. Hulsker, chef van de afde ling kunsten van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de staatsprijs voor de filmkunst 1961 uitgereikt aan George R. Sluïzer voor diens documentaire l'ilm „De lage lan den". Eervolle vermeldingen zijn ver leend aan Louis A, van Gasteren voor zijn film „Het huis" en aan Kees Brusse voor diens film „Het gerucht". Er waren voor deze prijs twintig films aangemeld, waarvan er zestien de beoordeling door de jury werden LEVENSLANG IN PROCES FENAROLI Na een beraadslaging van ruim acht tien uur heeft een'rechtbank in Rome zondagochtend (le 52-jarige Giovanni Fenaroli en de 30-jarige Raoul Ghiani tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Fenaroli, een zakenman, werd schul dig bevonden aan het beramen van de moord op zijn 48-jarige vrouw Ma ria, die op elf september 1958 in haar woning te Rome werd gewurgd. Het oogmerk van Fenaroli zou zijn ge weest het bedrag van 150 miljoen lire (ongeveer 900.000 gulden) van de levensverzekering van zijn vrouw in handen te krijgen. Ghiani. een elektricien uit Milaan, zou de moord hebben gepleegd. Nederlandse regering boos op Venezuela (Van onze Haagse redactie). Bij de Nederlandse koninkrijksrege ring zou de gedachte leven dat inza ke het vliegtuigincident met het Ve nezolaanse toestel op Curacao in een later stadium maar toch binnen niet al te lange tijd de organisatie van Amerikaanse staten O.A.S. mogelijk zou kunnen worden inge schakeld, voor een uitspraak ten aan zien van de uitlevering van de ge vangenen, die er in slaagden de piloot van het Venezolaanse rëgeringstoe- stel op Antilliaanse bodem te doen landen. Het Nederlands protest van dit weekeinde bevatte in officiële be woordingen in hoofdzaak twee punten: Nederland toont zich ver ontwaardigd over de slordigheid waarmee de -Venezolaanse rege ring haar gevangenen deed ver voeren, waardoor liet mogelijk werd dat een Venezolaans vlieg tuig op gevaarlijke wijze op een vliegveld van een bevriende mo gendheid aan de grond werd ge zet. Voorts richt het Nederlandse protest zich scherp tegen het feit dat door Venezolaanse onderdanen op Antilliaanse grond werd ge schoten. Zuid-Tirol door sabotage zonder elektriciteit Door een serie ontploffingen gister morgen \Toeg zaten grote delen van de Noorditahaanse provincie Alto Adige (Zuid-Tirol) zonder elektrici teit en telefoonverbindingen. Kennelijk was goed georganiseerde sabotage in het spel. Onmiddellijk be gon de politie arrestaties te verrich ten. Binnen enkele uren werden 11 mensen opgepakt, betrokken. Het bleek de jury, bestaan de uit de heren Ch. Boost, voorzitter, B. J. Bertina, Th. van Haren Noman, dr. J. M. L. Peters en R. Ugens, leden en J. C. Schuller, secretaris, ook dit maal dat bij enkele inzenders nog al tijd een zekere mate van zelfkritiek ontbreekt. Er werden evenals een vo rige maal enige films ingezonden, die zowel technisch als artistiek beneden de maat bleven om aan een nationale prijsvraag mee deel te nemen. De jurv heeft voorgesteld de prijs toe te kennen aan de cineast George R. Sluizer voor zijn documentaire film „De lage landen", omdat deze nog jeugdige filmkunstenaar erjn is ge slaagd om met gebruikmaking van bijna alle elementen, die men al eer der in Nederlandse documentaires is tegengekomen, opnieuw tot een oor spronkelijke en zeer persoonlijke, ga ve filmco'mpositie te komen waarin de beste Nederlandse filmtradities een zekere afronding vinden. Het ongeluk met de Lockheed Elec- tra II „Sirius" van <2e K.L.1VL Op de ze radiografisch overgebrachte fo to's links redders te midden van de wrakstukken van de machine. In het midden dragen twee mannen een do de weg. Rechts: reddei-s zoeken naar overlevenden in de buurt van het staartstuk van de machine. Op de voorgrond ticee wielen van het lan dingsgestel. Man in Den Haag vermoord De politie in Den Haag heèft giste ren in een woning aan de IJilenbo- men in de Nieuwe-Havenbuurt, het stoffelyk overschot gevonden van de 71-jarige bewoner van dat hois,. J. van der G. De man is enige dagen geleden op gewelddadige wijze om het leven ge komen. Dr. Zeldenrust verrichtte sectie op het lichaam. De politie heeft tot nu toe nog geen vermoeden over motief en identiteit van de da der. (Advertentie) OLYMPIA'S TOUR Expediteur JAN STOLK rijdt in de Caballero-ploeg van Gerard Peters de sigaret die anders is dan andere! BRIEF AAN TWEEDE KAMER Er zou niet voldoende voortgang zijn gemaakt Het Landbouwschap heeft aan de fni- nister van landbouw en visserij en aan de Tweede Kamer brieven ge zonden over E.E.G.-aangeIegenheden. Aanleiding tot deze brief aan de mi nister is het feit, dat de E.E.G.-mï- nïsterraad, ingevolge het versnel- lingsbesluit van mei vorig jaar, deze maand moet beslissen of de con junctuur een verdere versnelling in de vorm van een extra verlaging van douanetarieven aan het eind van dit jaar mogelijk maakt. De brief aan de Tweede Kanier is geschreven omdat dit hoge college binnenkort het verslag der regering over uitwerking en toepassing van het E.E.G.-verdrag in de periode 1 augustus 195931 december 1960 zal bespreken. Het Landbouwschap meent, dat niét voldoende voortgang is gemaakt met de opbouw van een gemeenschappe lijk E.E.G.-landbouwbeleid, dat het ziet als een noodzakelijk te vervul len voorwaarde voor de vorming van een gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten. Het stemt in In kringen van westelijke gedelegeer den ter kernstopconferentie in Genève is maandag vernomen, dat de Sowjet- Unie het westen voor de keuze heeft gesteld om een verdrag over een kernstop te aanvaarden op zijn voor waarden, of om de conferentie over de proeven niet kernwapens uit te breiden tot een overleg over de alge hele ontwapening. De Amerikaanse onderhandelaar Ar thur Dean zei, dat hij deze keuze niet kon doen. Als commentaar gaf hij: „nog onzinniger dan voorheen zijn de twee westelijke delegaties door de Russen voor de keuze gesteld hun ideeën te aanvaarden of af te wijzen". Het was maandag een belang rijke dag voor de leerlingen van de l iaconieschapl te Aagtekerke. Twee bemamiingsleden van hel s.s. .JDiemerdijlc" van de Holland- Amerika Lijn brachten een be zoek aan de school. Al jarenlang corresponderen de leerlingen van de diaconieschool met de beman ningsleden van dit schip en dat was de reden waarom bootsman B. van Dijke met zijn echtgenote en dochter en de messroombedien- de B. Gibbon naar Aagtekerke ■waren gekomen. Zij werden aan de ingang van de school ontvan gen door enkele leerlingen, die de dames bloemen aanboden. Onder leiding van het hoofd dei- school, de heer C. Klapbrachten de kinderen daarna een zang- hulde. Bootsman Van Dijke bracht de groeten over van alle mensen aan boord en hij overhandigde de heer Klap een popgekleed als matroos van de H.A.L. De kinderen kregen een traktatie. De heer Gibbon bood de school een album aan met- foto's over het leven aan boord van de Diemerdijk Door middel vom een bandrecorder konden de kinderen de stemmen van hun correspondentievrienden horen. Ook de kapitein en de chef-hof meester richtten zich via dit apparaat tot de leerlingen van de diaconieschool. Het scheeps- orkestje, gevormd door een drie tal opvarenden, dat de vreemde vaam „De Habbemakkers draagt, bracht enkele nummers ten gehore. Hierna werden enkele films ge draaid en natuurlijk hadden die tot onderwerp de „Diemerdijk" en zijn bemanning. De leerlingen lieten zich niet onbetuigd: zij voerden een toneelstukje op en boden de heren Van Dijke en Gibbon enkele presentjes aan. (Foto P.Z.C.), met het onlangs door de Nederlandse regering in de E.E.G.-ministerraad naar voren gebrachte standpunt, dat verdere versnelling pas kan worden doorgevoerd als er maatregelen op het gebied van onderling handelsver keer en gemeenschappelijk land bouwbeleid zijn genomen om de inte gratie van de landbouw te bespoe digen. Pas in de tweede helft van dit jaar kan worden vastgesteld of de achterstand voldoende gecom penseerd is, meent het Landbouw schap, en daarom dient een defi nitieve beslissing over de nieuwe versnelling tot dat tijdstip te wor den uitgesteld. fllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l Voorhistorische worm j in Londen gearriveerd j H Zondagochtend is in een doos, m waai* ijs in zat. een ongeveer twee meter lange worm in Londen aangekomen. De worm ëe was op 5000 meter hoogte in het Andesgebergte ontdekt door een Amerikaanse zoöloge mevrouw Marte Latham. De p worm is volgens haar een voorhistorisch dier, waarvan er op de wereld geen twee be- staan of het moest zijn dat er in de Andes nog meer zijn. Het lange geval was, toen de H doos zondagochtend op Lon- don Airport geopend werd, niet te vinden. De zoöloog van H de Londense dierentuin, die het pak was komen afhalen, zocht M enige tijd tussen het ijs en de houtwol, maar zei toen: „het f§ beest moet opgerold op de bo- M dem liggen". Hij stelde het verdere onderzoek uit tot in M zijn laboratorium. H In elk geval heeft het beestje M een naam: Gertrude. Gerrit i§ was even goed geweest, om- H .dat wormen nu eenmaal ge- slachtloos zijn. fflmMDIlM Watersnood in Oost-Duitsland In het zuidwestelijk deel van Oost- Duitsland heerst grote watersnood als gevolg van zware regenval. Dui zenden hectaren bouwgrond staan blank. Ook bruinkoolmijnen zijn vol gelopen. In de omgeving van Halle in Thürin- gen zijn bruggen weggeslagen. Dui zenden vrijwilligers werken daar nacht en dag aan de versterking van dijken. De gevolgen voor de land bouw worden zeer ernstig geacht. In officiële kringen spreekt men van een ramp. Vijftien meisjes gered uit brandende fabriek Op spectaculaire wijze is gistermid dag èen vijftiental ateliermeisjes in veiligheid gebracht uit een baby- en kindereonfectïefabriek aan de Raam gracht te Amsterdam, waar in het souterrain brand was ontstaan. De 25-jarige Arthur Ellinger, die een soort sissend geluid hoorde en rook uit de vloer van de beletage zag ko men. wilde naar boven vennen, doch de dichte rook belette hem dit. Bui ten sloeg hij de ruiten van de beleta ge in. Staande op het raamkozijn, zich met één hand vastgrijpend aan de sponningspijlen, pakte hij met zijn andere hand de meisjes aan. die de bedrijfsleider uit het raam iiet zak ken en liet ze langs zijn lichaam naar beneden glijden. Twee meisjes raak ten hierbij door uitstekende glas scherven gewond. Eén hunner kreeg een slagaderlijke bloeding aan een pols. Inmiddels was ook een ladder van een glazenwasser tégen de gevel ge zet. waarlangs het merendeel der vijftien meisjes veilig de begane grond bereikte. De directeur en vijf andere meisjes wisten zich via een noodluik over het dak in veiligheid te brengen. John Hall overleden De 30-jarige zakenman John Hall is zaterdag in een ziekenhuis in Londen overleden, nadat hij zichzelf niet een pistool vlak onder het hart had ge schoten, toen Britse agenten hein vo rige week omsingelden in een tele fooncel. John Hall werd gevonden na een van de grootste jachten die ooit in Lon den waren gehouden door de politie. De jacht werd gemaakt, omdat Hall, zwaaiend met een Luger uit een huis was gekomen, verleden zaterdag, en vervolgens twee agenten had neer geschoten, toen deze hem wilden aan houden. OLYMPIA'S TOER DOOR NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7