PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUWE RAMP TREFT KLM.: 19 DODEN Plan ir. Geuze: „overbruggingsactie" voor getroffen Schouwse boeren Vliegveld van Cairo na Russisch ongeval voorlopig gesloten Voor 200.000 dollar diamanten zoek Duitsland aarzelend bereid tot gesprek Vandaag.., TWEE DODEN BIJ BOTSING B.B.A.-AUT0BUS Onbesmet blazoen 204e jaargang - no. 137 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F, B. tien Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m, Minim, p. advertentio 4,—. Inf. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 155. .Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/35(6,adv.3647/3643; Middelburg,Markt 81,tel.3841 (b.g.g. red.2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140(b.g.g. red.7853, adv.5213); Oostburg, tel.2395; Terneuzen tel. 2116; Zlerlkzee red. tel. 2425. edm. tel. 2094. „RAMPHEUVEL" WEER OORZAAK VAN CATASTROFE Een Lockheed Electra van de K.L.M. is maandagochtend vroeg bij Caïro tegen een heuvel gevlogen die ter plaatse „de ramp heuvel" wordt genoemd. Het vliegtuig raakte in brand en stortte neer, negentien mensen kwamen om. Het was de zesde maal in vijf jaar dat een vliegtuig tegen de heuvelrand vloog, die op drie mijl van het eind van startbaan 34 in de woestijn ligt. De zeventien inzittenden die de ramp overleefden zijn allen opgeno men in ziekenhuizen te Caïro. De toestand van drie hunner is levensgevaarlijk. De Sirius vervoerde in de ladingruimen 130 staven goud van 1 kg elk. Een woordvoerder van de K.L.M. te Caïro zei maandag: „Dit is een bittere tegenslag voor ons. Zelden heb ik gehoord van zoveel ongeluk". Hij doelde hierbij op het feit, dat de K.L.M. in dertien dagen drie ongelukken heeft gekregen: de DC-8 die bij Lissabon in zee stortte met 61 mensen aan boord, de DC-7C die boven de Atlantische Oceaan een motor verloor, en thans de Sirius, die tegen de „rampheuvel" ïs gevlo gen. Eon Tupolev van de Russische aero- flot heeft op het vliegveld van Caïro gisteren een onfortuinlijke landing gemaakt, doordat op iict moment van de landing een band van het landingsgestel lek raakte. Het toe stel landde veilig en geen der 20 inzittenden liep letsel óp. Het vlieg veld werd daarop voor alle verkeer gesloten verklaard. Om het leven kwamen de tweede vlieger, de 31-jarige J. W. H. Heuts uit Amsterdam, de purser tweede klas, de 35-jarige G. J. H. Thijs uit Uithoorn, eh de 27-jarige aanko mend hofmeester J. Schriel uit De Bilt. Omgekomen z-ijn van de passagiers de Nederlandse familie J. M. Groote- goed, bestaande uit man, vrouw, jongetje en twee meisjes en de Ne derlandse passagiers A. H. M. Mast, J. M. van Dijk, B. Doeve en C. H. Fitsch. Om het leven kwamen ook drie Ita lianen, twee Ieren twee Duitsers en een Birmees. De overlevenden zijn vijf Nederlanr ders, bemanningsleden inbegrepen, drie Westduitsers, een Pool, een Ja panner of Maleier, een Egyptenaar, is het 75 jaar geleden, dat de pracht- en pronklievcnde koning Ludwig II van Beieren op geheimzinnige wijze teza men met de zenuwarts dr. Von Gudden in het Starrenberger- meer verdronk, juist enkele da gen, nadat zijn oom, prins regent Luitpold, het bewind var. hem had overgenomen. OPBRENGST VAN EEN MIJN Uit vliegtuig van Sabena verdwenen Naar eerst zondagavond bekend werd, is op 30 april in Brussel de vermissing .geconstateerd van een zending diamanten ter waarde van ruim 10 miljoen franken. Op 29 april was de zak met ruwe diamant te Oesoemboera, in Roean- da-Oeroendi, aan boord van een DC- 7C van de Sabena gebracht. De zak werd in de cockpit gelegd. In Athene was de zak er nog, maar toen het vliegtuig was aangekomen op het vliegveld Zaventhem bij Brussel was hij verdwenen. Tussen Athene cn Zaventhem was vier uur verlopen. Alle leden van de bemanning hebben verklaard dat de zak nog aan boord was toen de DC-7C in Athene startte. De politic, die op Itoeanda-Oeroendi en Athene al wekenlang aan het Koning Boudewijn cn koningin Fa- biola zijd van hun bezoelc aan Ita lië en het Vaticaan teruggekeerd op het vliegveld Brussel Nationaal. Fo to: de aankomst. Rechts op de foto de Belgische premier Lefèvre. werk is geweest, vermoedt dat een passagier kans heeft gezien de zak weg te nemen. Hoe dit kou, en hoe de lading het vliegveld kon verlaten, is echter nog niet vastgesteld. Sabe na en politie staan tot dusver voor een groot raadsel. Twintig pond Het is thans nog niet bekend hoeveel passagiers er aan boord van het vliegtuig zijn geweest. De politie is van plan het onderzoek uit te strek ken tot alle mensen van wie kan wor den aangenomen dat zij in de omge ving van de cockpit zijn geweest. Een woordvoerder bevestigde, dat de gestolen diamanten de totale op brengst vertegenwoordigden van een normale exploitatietermijn van be paalde velden in Kongo. Hij weigerde mede te delen of de genoemde gewichten en waarden juist waren. Men sprak zondag over 20 pond diamant en een waarde van tien miljoen franken (200.000 dol lar). en twee personen die men nog niet heeft kunnen identificeren. Oorzaak De nieuwe president-directeur van de R.L.M., drs. E. H. van der Beugel heeft op een persconferentie in het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag o.m. verklaard dat er niets de finitiefs over de oorzaak van het on geluk valt te vertellen, zolang niet de resultaten bekend zijn van een eerste onderzoek van de gistermid dag uit Nederland naar Caïro ver trokken commissie van deskundigen van de rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. Wel verklaarde de heer Van der Beugel met zekerheid te kunnen vaststellen dat de oorzaak niet heeft te maken met de oorspronkelijke te kortkomingen die aan de eerste uit voering van de vliegtuigen van het type Lockheed Electra hebben ge kleefd. De 31-jarige Italiaan Arturo Chappi- ni vertelde: „de piloot zei dat we onze veiligheidsgordels moesten vast maken omdat we spoedig gingen landen. Toen voelde ik het vliegtuig plotseling langs de grond schuiven en opspringen, en hoorde ik een slag en zag ik vlammen". Goudstaven Toen de reddingswerkzaamheden be gonnen, was de eerste aandacht ge richt op de slachtoffers, maar spoe dig ging men ook zoeken naar de 130 goudstaven uit de lading. Er wa ren al spoedig 30 staven gevonden. Toen werd gezegd dat er nog hon derd moesten zijn. Volgens deskun digen zal het moeilijk zijn die te bergen. Want alleen de staart en een stuk van de romp zijn nog herkenbaar. Tot kilometers ver ligt de woestijn bezaaid met geblakerde wrakstuk ken. De zeventien lijken waren met dekens bedekt en lagen bij elkaar. Egyptenaren stopten jutezakken vol met horloges en sieraden, die overal en in groten getale verspreid lagen. Een Egyptenaar stond als verbijsterd te staren naar een porceleinen beeld je van een gezelle. „Ik denk dat dit 'het speelgoed van een van de veron gelukte kinderen is geweest", zei hij. Achter hem stak van onder een de ken een tot het bot weggebrand kindervoetje. Op de bovenste foto de eerste Electra welke aan de K.L.M. is afgeleverd. Op de 'onderste foto: bovenste rij v.l.n.r.: liofm. J. Schriel, 2e piloot J. W. H. Heuts, purser G. J. H. Thijs. Onderste rij v.l.n.r.: gezagvoerder K. J. Reynolds, stewardess mej. J. G. J. P. Peeters, bw.k. J. Voogt en navigator J. C. de Gooyer. Omstreeks half zeven gisteravond is op de weg tussen Etten en Hoeven (Noord-Brabant) een bus van de Brabantse Buurtspoorwegen in bot sing gekomen met een vrachtauto. Bij het ongeval zijn omgekomen de 17-jarige jongeman uit Etten A. A. C. van der Maeden en de gehuwde me vrouw Meesters uit Oudenbosch, die volgens de politie ongeveer 27 jaar was. Voor het leven van de 31-jarige me vrouw Fens-Ardon uit Standaardbui ten wordt gevreesd. Ernstig gewond zijn verder de 26-jarige heer J. M. Cavaljé uit Oudenbosch en de heer Ph. Mangelaar eveneens uit Ouden- boscli, die 31 jaar oud is. Het ongeluk is gebeurd tijdens een inhaalmanoeuvre van een truck met oplegger. De bus stond langs de weg stil bij een halte. Bij het inhalen raakte de voorzijde van de oplegger de linkerachterkant van de bus. Ver ondersteld wordt, dat de bestuurder van de truck te laat bemerkte, dat de bus stilstond, waardoor hij de opleg ger niet tijdig genoeg voldoende links op de weg kon krijgen! NEDERLANDS-DUITS VERDRAG (Van onze Haagse redactie). De Duitse regering lieeft in be ginsel ingestemd met wat kan worden beschouwd als een her opening van de onderhandelin gen over het algemeen Neder- lands-Duits-verdrag van 8 april 1960, hoewel de parlementaire goedkeuring voor ratificatie van het verdrag in Duitsland al is gegeven. Aan Duitse zijde be staat echter blijkbaar wel grote terughoudendheid t.a.v. de plot seling door Nederland opgewor pen bezwaren tegen het verdrag. Een aarzeling die wel zal voort vloeien uit het feit dat waar het thans om gaat vele malen de waarde vertegenwoordigt van de 280 miljoen aan schade loosstelling aan Nederland, die thans het voornaamste onder deel van -het verdrag vormt. Die Duitse terughoudendheid blijkt uit het feit dat de Nederlandse hoop dat nog in de loop van maandag een eerste spoedbespreking met een ver tegenwoordiger van de Duitse rege ring zou kunnen worden gehouden door Bonn niet is gehonoreerd. Er was de Nederlandse regering kenne lijk veel aan gelegen om nog voor staatssecretaris Van Houten woens dag in de speciale Tweede Kamer commissie voor het verdrag moet verschijnen, een eerste contact met de Duitse vertegenwoordiger te heb ben gehad, teneinde dit gesprek met de Kamer, dat volgens ingewijden wel eens een stormachtig karakter zou kunnen hebben, wat gemakkelij ker te maken. De Bondsregering heeft echter mee gedeeld, dat zij nog geen onderhan delaar heeft kunnen aanwijzen, en abt zij dat vermoedelijk niet voor donderdag zal kunnen doen. De verwachting in politieke kringen was aanvankelijk dat liet het meest voor de hand zou liggen wanneer de aanvankelijke Nederlandse onder handelaars, staatssecretaris Van Houten en de Duitse ambassadeur in speciale dienst, dr. Labr, de bespre kingen zouden voeren. Dr. Lahr is thans echter Duits am bassadeur bij de E.E.G. in Brussel en wellicht heeft bovendien de Duitse regering er behoefte aan juist om het feit, dat dr. Lahr misschien op dat punt toezeggingen heeft gedaan, die thans door Duitsland niet worden gehonoreerd, een ander met de taak te belasten. Boeren dienen spoedig geholpen te worden De voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, heeft tijdens een maandagmiddag in Goes gehou den persconferentie een plan ontvouwd om op korte termijn hulp te verlenen aan de zo zwaar getroffen landbouwers op Schouweu-Duiveland. Ir. Geuze denkt aan een soort „overbrug gingsactie". Hij zei deze kwestie in de vol-' geilde week te houden vergade ring van het dagelijks bestuur der Z.L.M. aanhanging te zul len maken. Als het bestuur zijn suggestie overneemt, zullen voorstellen worden gedaan aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland, ten einde zo spoedig mogelijk tot een actie te kunnen overgaan. De gedachte van ir. Geuze is om via de landbouworganisaties met lijsten rond te gaan bij de Zeeuwse boeren. Ir. Geuze verklaarde tijdens de persconferentie niet als voorzit ter van de Z.L.M. tc spreken. Hij zei een „persoonlijke verantwoor delijkheid" te voelen voor de ge troffen Schouwse boeren. „De kwestie vervult me al wekenlang met grote zorg", aldus ir. Geuze. De feiten zijn bekend: de moeilijkhe den, die zich in de agrarische sector op Schouwen-Duiveland voordoen, zijn buitengewoon groot. Door grote regenval en daarop volgende grote droogte cn tal van andere factoren is de structuur van véle gronden op Schouwen-Duiveland zodanig, dat de gewassen cr niet willen groeien. Sommige boeren hebben twee tot driemaal ingezaaid, zonder enig re sultaat evenwel. „Diverse bedrijven verkeren in ernstige financiële moei lijkheden. Zij worden met onmiddellij ke liquidatie bedreigd", aldus ir. Geu ze. Inkomens Wal nu óp '.Schouwen is voorgevallen, is het gevolg van een complex van factoren. De boerenstand op dit eiland heeft het de laatste jaren be paald niet breed gehad. „Het inko men van de Schouwse boer is de laatste jaren niet hoger geweest dan 50 pet. van de inkomens, die de beste boerenbedrijven in Zeeland hebben gehad. De Schouwse boer heeft 25 Zie slot pag. 5 kol. 4) font lijn Van Act verschrijvingshoofdsiuk der provincie Zeeland worden de laatste bladzijden geschre ven: er is vorige week een brief van minister Toxopeus aan het provinciaal bestuur gepubliceerd, waarin de be windsman met voldoening constateert dat noch Gedeputeerden noch de pro vinciale griffie hebben afgeweten of hebben kunnen afweten van de ver schrijvingen bij de provinciale water staat en bij de gemeente Goes. Deze conclusie van de minister is geba seerd op een rapport van de Algeme ne Rekenkamer, dat thans ter ver trouwelijke kennisneming voor de le den van provinciale staten beschik baar is. Men herinnert zich de voorgeschie denis: destijds heeft een der af getreden Goese wethouders het provinciaal bestuur publiekelijk verweten, dat ook de provincie aan verschrijvingen deed en dat Gedepu teerde Staten dan wel ambtenaren van de provinciale griffie op de hoogte zouden zijn geweest van de Goese onregelmatigheden. Bovendien verklaarde deze oud-wethouder, dat hij bij herhaling in Middelburg on der meer vóór de aanvaarding van een tijdelijk burgemeesterschap zou hebben gewaarschuwd voor ge- zagsmoeilijkheden. onder andere met de dienst van Gemeentewerken. Met andere woorden: men had ook bij het provinciaal bestuur de Goese bui zien aankomen, althans kunnen zien aan komen. De vorige week gepubliceerde brief van minister Toxopeus is echter ten aanzien van de verschrijvin gen héél duidelijk: zij zijn weliswaar bij een provinciale dienst geconsta teerd, maar Ged. Staten en de pro vinciale griffie wisten van niets en konden van niets weten: hetzelfde geldt voor de Goese verschrijvingen. Een groot deel van de bewuste be schuldiging is dus daarmee ontze nuwd. Het overblijvende deel na melijk dat Gede puteerden mede verantwoordelijk zouden zijn voor de Goese gezags crisis is uiter aard geen zaak voor de Algemene Rekenkamer, die hier, naar wij aan nemen, een financieel-technisch rap port heeft uitgebracht. Een rapport, dat vermoedelijk geheel op schriftelij ke stukken zal zijn gebaseerd. De overblijvende kwestie de „waar schuwing" ligt niet in de eerste plaats in de administratieve, maar veel mcov in de politieke sfeer. Waar iiet dus nu om gaat is uitsluitend het punt „verschrijvingen": daarvan wisten Ged. Staten niets, zo constateert mi nister Toxopeus nadrukkelijk op ge zag van de Rekenkamer. Wij achten het verheugend, dat het onderzoek van de Algemene Reken kamer ten aanzien van de verschrij vingen voor het provinciaal bestuur zulk een positief resultaat heeft op geleverd. Slechts op één punt is het feitelijk in gebreke gesteld: de orga nisatie van een provinciale dienst was niet zó sluitend, dat verschrijvingen werden voorkomen. Vandaar, dat Ged. Staten nu opdracht hebben ge geven tot een reorganisatie, die bet verschrijvingseuvel zal uitsluiten. Vermoedelijk zijn er echter heel wat meer overheidsinstanties in ons land. die na alles wat in Zeeland naar bui ten is gekomen rond het euvel der verschrijvingen, zich zullen afvragen of óók bij hen zulk een reorganisatie wellicht wenselijk zou zijn. Want dat verschrijven nu alléén in Zeeland zou voorkomen, nee, dat wil er bij ons niet in: verschrijven is makkelijker dan U denkt. De Zeeuwse verschrijvingen zijn in twee groepen in te delen: de Goese en de provinciale. En tus sen die twee bestaat een kardinaal verschil. De eerste immers werden uitgevoerd met medeweten, ia zelfs in opdracht van een beleidscóllege, in casu b. en w., terwijl de tweede tot stand kwamen geheel zonder voorken nis van Ged. Staten. Dit college heeft overigens vanaf het ogenblik, waar op het verschrijvingsverwijt" aan hun adres klonk, nadrukkelijk verze kerd van eventuele onregelmatighe den niets af te weten. Hetgeen thans na een onafhankelijk onderzoek is be vestigd. Het blazoen van Gedeputeer den is dus om het eens fraai te zeggen in dit opzicht onbesmeurd. Een essentieel verschil met Goes! Er is evenwel één punt, dat in de ze zaak wat vreemd aandoet. Wij vragen ons af waarom het rapport van de Rekenkamer vertrou welijk blijft. Als er niets te verbergen is, dan kan ook dit rapport frank en onverveerd in de openbaarheid ko men. Men kan in dit geval beter een overdreven neiging tot openbaarheid lonen dan een reserve jegens de pu blieke opinie. Destijds zijn Gedepu teerden allerminst geheimzinnig ge weest met hun eigen Goese memo randum. Terecht is toen die openheid betracht. Waarom wil nu de minister het Rekenkamerrapport niet open baar maken Duiker vond wrak T/idtjof Nansen Op twee kilometer uit de Portugese kust heeft een Amerikaanse duiker maandag in 16 vadem water (een diepte van ruim 30 meter) het wrak van de verongelukte Fridtjof Nansen geve-Jon. De romp is ernstig bescha digd doch intact. Eerder was één van de straalmotoren van het vliegtuig gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1