rsena In de autobus van het reisbureau zien we de wereld anders BOSCH Goede vissers vissen'niet achter 't net MAANDAG 12 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tijd van trektochten en logeren bij oom en tante is voorbij (Van een speciale verslaggever) Maandagmorgen, zes uur. In een kille wereld zonder geluid leunt de aangeprezen bus uit liet boekje te gen de rand van bet trottoir. Vader, «lie de koffers zeult, zegt tegen zijn vrouw: „Daar staat ie!" Het klinkt als een opluchting. Hij versnelt zijn pas, want stel je voor dat men ver trekt zonder hem. Belangrijker dan een officiële bevestiging op papier is het zien van deze bus. Hij bekijkt het-interieur alsof hij heeft beslo ten zijn yerdere leven in een toering- ear te slijten. Hij kiest een zitplaats vooraan met een wijd uitzicht in de wereld. Het liefst zou hij instappen en een kaartje neerleggen: „gere serveerd". Zijn vrouw houdt hem te rug. „Blijf nou maar buiten Jan, dat doen de andere mensen ook"". „Wel nette mensen", zegt mevrouw, terwijl zij zich via de kleding en uitrusting nader tracht te oriënteren omtrent niveau, welvaart en bescha ving. Die kleine dribbelaar met zijn slobberbroek komt haar wat -ge woontjes voor. Hij zal wel niets hebben te vertellen, want zijn vrouw is ecu kop groter dan hij. Die bleke jongen met dat knappe meisje. Hoe vinden ze elkaar. Die grijsaard, als een schildwacht heen en weer lopend. Nette vent. Iemand om je bij aan te sluiteu. Zo maakt ieder voor zich een keus. De verwachtingen worden echter zel den beantwoord. Als na twee dagen liet gezelschap het karakter van een familie heeft gekregen, liggen dé verhoudingen volkomen anders. Me vrouw vindt de slobberbroek een Tussen de besneeuwde bergen voert de bus het gezelschap naar de vei lige haven van een vriendelijk hotel. Aan de balie worden alle inlichtingen verstrekt. enige kerel. De grijsaard Irriteert haar mateloos met zijn klachten over liet eten, de bedden, het weer. Het jonge paartje omringt zij met moe derlijke zorgen, haar echtgenoot ziet zij voor het eerst als komiek. Mevrouw vergistte zich. Haar diag nose faalde, omdat er iets met ons gebeurt, zodra wij op vakantie gaan. Wij veranderen omdat wij buiten ons kleine bestaan treden. Wij stappen een wereld binnen die ons vreemd is, wij maken kennis met mensen, die anders denken en doen dan wij ge wend zijn. Logeren Vroeger gingen we logeren bij oom en tante. We stapten op de fiets en maakten een trektocht door Neder land. We voeren door de Amster damse grachten of dronken limo nade aan het strand. Wie de grens overtrok, was een cosmopoliet en kon later veel vertellen. Brussel, Parijs, Salzburg en Verona waren eindeloos ver en bestonden slechts in onze dromen. Na «1e oorlog is de wereld kleiner geworden. De reisbureaus hebben zich uitgedijd tot machtige orga nisaties, die jaarlijks duizenden men sen doen uitzwermen over het Eu ropese vasteland. Supersnelle bussen met) onvoorstelbaar comfort brengen ons, dank zij een prima systeem, naar de plaats, die we besteld heb ben. Op duizenden kilometers af stand worden we door Hollandse ho teldirecties ontvangen en krijgen we degelijke Hollandse maaltijden op ta fel. Ver voor de vakanties beginnen, wordt ons op propaganda-avonden verteld hoe blauw liet water is van de Middellandse Zee, hoe dik de sneeuw ligt in de Oostenrijke Alpen, hoe mooi de vrouwen zijn in Italië. Kleurenfilm en dias laten zien dat men waar krijgt voor zijn geld. En als wij onder dit alles nog nuch ter blijven, dan is er de mondrecla- me, die liet laatste verzet; breekt. „Je moet naar het Gardameer gaan. Daar zijn we vorig jaar tien dagen geweest. Machtig. Als wc 's morgens opstonden Het reisbureau legt beslag op ons. We kunnen niet meer achterblijven. Onze nieuwsgierigheid is gewekt. We willen een album bezitten, waarin de tastbare herinneringen aan geslaag de vakanties in beelden zijn vastge legd. We willen onze vrienden en kennissen kunnen vertellen wat wij gezien en beleefd hebben. Wij willen weg uit het bestaan, waarin wij le ven. Moeder, die altijd in de keuken staat, schoonmaakt en bereddert, verlangt- een andere horizon. Het stille meisje op de grauwe kamer hunkert naar een gesprek, een con tact. De boekhouder zonder vertier wil bergen beklimmen, zwemmen, de zon voelen op zijn bleke huid. Wij willen een dagdroom. Is het reizen per touringcar voor iedereen geschikt? Sommige indivi dualisten moeten beslist niet mee gaan. Dat zijn degenen, die zich voor geen prijs willen geven. Andere individualisten blijken plotseling ge meenschapsmensen te zijn en vinden het zelfs plezierig om met anderen in contact te treden. Mensen die van mensen houden, voelen zich in een touringcar altijd thuis. Weet U wat zo grappig is? Vijf entwintig procent van onze reizi gers is autobezitter. Verwonder lijk is dat niet. Een vertegenwoor diger die met zijn auto naar het buitenland gaat en de weg niet kent, zal op een gegeven moment het contact missen met mensen. Hij wil praten, ook al behoeft hij geen artikel te presenteren". 1-Ioe ziet U de taak van een reislei der? Van hem hangt het af hoe de mensen de pauze ingaan. Lachend, blijmoedig of teleurgesteld. Hij moet de onderlinge band van een grote fa milie scheppen. Een reisleider moet zich niet alleen ontfermen over de gezellige prater en de komieken. Zijn belangstelling moet speciaal uitgaan naar de eenzamen, die de eenzaam heid moe zijn en op reis gaan. Juist deze mensen hunkeren naar accep tatie. Zij willen in de kring worden opgenomen. En als dat lukt, beteke nen ze voor ons de beste propagan disten". Ik. dwaal over de verschillende afde lingen van het reisbureau. „Geen naam ïn de krant", zei de directeur. „Niemand in het bedrijf is belang rijker dan zijn collega. De juffrouw achter de balie, de boekhouder en de chauffeur, allemaal hebben ze een even verantwoordelijke taak. Als je mijn naam gaat noemen, zou de in druk worden gewekt dat ik het al leen doe. Neem er maar een paar van het personeel". Wensen „Hoeveel bussen heeft U in be drijf?" „In het hoogseizoen 35. Verder moet ik U nog vertellen, dat hier ook de hotellijsten worden ge maakt. Daar staat op aangege ven welke mensen er komen loge ren en wat hun wensen zijn. De cén moet zoutloos eten, dc ander is slecht ter been. Op deze punten zijn de mensen wel eens onmoge lijk. We hebben iemand gehad, die het al of niet doorgaan van de reis afhankelijk stelde van de maaltijden. Hij had een streng dieet. Hij wilde een paar biefstuk ken per dag, kip en versterkende middelen. Als is dat niet kon krij gen ging ie niet mee. Nou, U voelt wel, dat was voor ons onmogelijk. U kunt van een Iitali- ise kok niet verlangen, dat hij Wie Aisenal looit, heeft .„beet". Die heefr de juiste sigaret aan de haak geslagenl Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal» bovenal, Arsenal verse spercieboontjes op tafel brengt. Voor de terugreizen zijn weer an dere lijsten nodig, omdat we dan andere hotels bezoeken dan op de heenreis. We werken hier nauw sa men met de boekhouding beneden. Daar worden de ritbladen gemaakt. die.de chauffeurs meekrijgen. Dat gaat via een vernuftig systeem met plaatjes. De hele boekhouding is volautomatisch. Beneden aan de balie behandelt de juffrouw de telefoontjes en verstrekt inlichtingen aan de mensen, die met het reisbureau een lang gedroomd ideaal willen verwezenlijken. „Juf frouw, ik wil naar Mallorca. Maar niet met het vliegtuig". „Kan ik boeken voor tien dagen Gardameer in mei?" „Heeft U ook reizen op Joegoslavië?". „Ik wil met mijn vriendin naar Limburg. Voor zeven dagen". Zij nemen een reisgids en gaan er mee naar huis. 's Avonds om de tafel wordt een plan de campagne gemaakt. Uren lang wordt er gewikt en gewogen. De prijzen worden met elkaar ver- eken, de heerlijkheden van verre trips hardop voorgelezen. Het be jaarde echtpaar, dat ieder jaar van de partij is, het verloofde stelletje met een hang naar romantiek, de punetuële jongeman, die zich aan de hand van kranten nader oriën teert, de vriendinnen, die niet kun nen besluiten, de gepensioneerde ko lonel, die met zijn tijd geen raad weet. Maar er zijn ook brieven. Brieven van mensen, die nooit tevreden zijn. Die vol achterdocht van start gaan. Die het reisbureau verwijten, dat het weer zo slecht was, die altijd de ver keerde kamers treffen, die zich ver waarloosd voelen. „De soep in Innsbruck smaakte vies. Griesmeel met water". Een ver toornde jongeman schrijft: „Waar om moest ik op een vïjfpersoons- kamer en mijn verloofde met drie andere meisjes?" Oudere meisjes klimmen vaak ïn de pen omdat zij de juiste jongen niet hebben getroffen. Dan werd zo'n reis voor haar plot seling aan alle kanten akelig en mis troostig. Gevoelig bedrijf De directeur toont mij een brief kaart met een paar regels. „Wij kunnen dit jaar geen gasten opne men, want ons hotel is in vlammen opgegaan". Een zakelijke medede- Deskundigen benoemd in Planta-affaire (Van onze speciale verslaggever). In verband met de importantie van het gerechtelijk vooronderzoek in de geruchtmakende Planta-affaire van verleden jaar heeft de speciaal met deze zaak belaste rechter-conmiïs- saris, mr. A. J. Roem, bij de recht bank te Rotterdam thans vijf des kundigen aangewezen. Hun opdracht is de justitie te rap porteren of de destijds door de Uni lever in de margarine verwerkte emulgator al dan niet schadelijk is geweest bij menselijke consumptie. Men zal uit deze gang van zaken kunnen concluderen dat er in de tot nog toe ontvangen rapporten een basis ligt voor een vervolging op grond van nalatigheid, ingeval zon neklaar bewezen kan worden dat de emulgator oorzaak van de beruchte blaasjesziekte is. Weliswaar heeft de Unilever zelf te kennen gegeven dat ze wel moest aannemen dat de ziekte door de emulgator is veroorzaakt, maar dat is uiteraard volstrekt on voldoende in de bewijsvoering. Verzet in Oostenrijk tegen terugkeer Otto van Habsburg De Oostenrijkse socialisten achten dc verklaring van loyaliteit aan de re publiek, eerder deze week afgege ven door de Oostenrijkse aartshertog Otto von Habsburg, „onvoldoende". Zij zullen zich verzetten tegen zijn terugkeer. Dit is vorige week meegedeeld door de vice-kanselier Bruno Pitter- mann tijdens het partijcongres van de socialisten in Wenen. De conservatieve volkspartij zou zich niet tegen dc terugkeer van de voor malige troonpretendent verzetten. Dc coalitiepartijen, socialisten en conser vatieven zullen de kwestie volgende week bespreken. ling met een ontzaglijke tragedie als achtergrond. „Dat zijn de onver- wachte incidenten waar wij mee te maken hebben. Het touringcarbedrijf is een gevoelig hedrijf met risico's. Op het moment dat de bus vertrekt, moeten wij het initiatief overlaten aan de reisleider en de chauffeur. Meestal komen ze er zelf wel uit. Wie bij een reisbureau werkt moet fantasie bezitten en oen sterk ge heugen. Een paar weken geleden werd ik ge beld uit Sorrento. De bus kon niet verder. Aardbeving. Onze chauffeur was met een aantal Zuidafrikanen op stap door Europa. Dezelfde man moest een andere dag door de sneeuw ploegen. Over een afstand van 80 kilometer deed hij acht uur. Elk jaar hebben wij één dode. Men sen die plotseling een hartverlam ming krijgen. Dat zijn vervelende dingen. Maar de stemming van de andere reizigers mag er niet onder lijden". Wanneer bespreekt U de hotels? „In oktober. Over een paar weken gaan we ze allemaal weer langs. Vlak voor de gasten komen. Dan zetten we de puntjes op de i. Daar bedoel ik de aanvullende werkzaam heden mee, zoals indeling van het personeel in de eigen hotels en de bevoorrading. Alles moet in de pun tjes zijp. verzorgd. U kunt dat wel begrijpen. Voor zo'n reis hebben die mensen een jaar lang bloedig ge spaard. Tenslotte nog dit. De vliegreizen gaan een enorme ontwikkeling tege moet. Het aantal boekingen is enorm. Het toerisme door de lucht is geen toekomstmuziek meer. Het bestaat De telefoon rinkelt. Terwijl de direc teur korte, zakelijke mededelingen verstrekt, lees ik een briefje op ta fel. Het is afkomstig van een agent schap. „Mejuffrouw Jansen wil naar Mallorca. Zij heeft last van hernia. Graag een liard bed, eventueel een deur zonder knop". (Advertentie) DAGELIJKS DRIE BIEFSTUKKEN EN NOG KIP... Drie Europese landen naar neutrale top Tijdens de voorbesprekingen voor de I neutrale topconferentie in Cairo is besloten drie westelijke landen voor •lit. topoverleg. dat begin september zal plaatsvinden, uit te nodigen. In welingelichte leringen is verno men, dat deze landen zullen zijn: Ierland, Oostenrijk en Zweden. Gisteren werd het vooroverleg in Cairo beëindigd. 0 Meivin Jones, de oprichter en secreta ris-generaal van de internationale vereni ging LI ons Clubs is op 82-}arige leeftijd in Chicago overleden. Bij de Lions Clubs, dc grootste in haar soort ter wereld, zijn 15.615 clubs, verdeeld over lil landen en M«t fWMtnwnljjle «25.000 l#ds«, aangesloten. elastisch rijden BOUGIES fhermaerastit afgestemd op hel hedendaagse verheer AJJteoveif, N.V. w,:ien van Annergem.W. fojrbvj ÊC05 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9