Winst PZEM in 1960 bedroeg 1,456 miljoen ^2 win olijfje VRIJZINNIG PROTESTANTEN WAREN OP SCHOUWEN BIJEEN j over sluizen Terneuzen SOMBERE GELUIDEN BIJ HET ZANGCONCOURS OP THOLEN FANFAREKORPS DER GENIE GAF TAPTOE IN SOUBURG PROVINCIALEZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 JUNI 1961 OPBRENGST STEEG MET l/2 MILJOEN Huishoudelijk verbruik steeg met 16,3 procent De P.Z.E.M. heeft in 1960 een winst behaald van bijna 1,456 miljoen tegen bijna acht ton in het jaar daarvoor. Aldns blijkt uit het jaarverslag over 1960. In het verslagjaar werden ten behoeve van het eigen verzor gingsgebied rond 213 miljoen kWh opgewekt en ingekocht te gen rond 175 miljoen in 1959. I)e totale netto-opbrengst steeg met rond 1.504 miljoen of met 8.71 procent, terwijl de lasten met rond 806.700 of met circa 4,85 procent toenamen. De raad van bestuur van de PZEM stelt de algemene vergade ring van aandeelhouders voor de volgende bestemming aan de Winst te geven: ƒ80.000 voor een dividenduitkering van 4 procent over het gestorte kapitaal v an twee miljoen gulden; ƒ500.000 te| storten in hét fonds voor onren-1 dabele lijnen; en ƒ975.500 te storten in het fonds voor diverse belangen. Wanneer het verbruik van een grote industriële afnemer, die van jaar tot jaar sterk uiteenlopende hoeveelhe den energie betrekt, buiten beschou wing gelaten wordt, dan bedraagt de verbruikstoename 12.3 procent tegen 6.2 procent het jaar tevoren. Het in- dustrieverbruik nam toe met 8.9 pro cent, het huishoudelijk verbruik met 16.3 procent (vorig jaar 6.3 procent), voor de openbare verlichting steeg het verbruik met 7.5 procent en voor de gemeente Middelburg met 11.9 procent. De invoering van het NMW-tarief (nacht-, middag- en weekendtarief) had een grote invloed op de toene ming van het huishoudelijk verbruik. Het aan deze verbruikscategorie (in aantal gestegen van 8370 tot ruim 10.000) geleverde aantal kWh steeg van 12.575 miljoen tot 20.129 miljoen of wel met ruim zestig procent. Brengt men dit verbruik in minde ring van het totale verbruik in de huishoudelijke sector, dan blijkt dat buiten de NMW-uren in de „huishou delijke" kWh stegen van 48.829 mil joen tot 51.291 miljoen, hetgeen een toeneming van 5 procent betekent, evenveel als de toeneming buiten de nachturen van 1958 tot 1959. Hieruit- volgt, dat de grote toename van het verbruik van „goedkope liuïshoudstroom" de toeneming van het overige huishoudelijke verbruik niet merkbaar onguustig beïnvloed heeft. Dit blijkt ook uit het feit, dat in de huishoudelijke sector de totale ontvangsten met circa 8 procent ste gen, hetgeen bijna het dubbele is van het vorig jaar. Nieuw dienstgebouw Zoals bekend is de huisvesting van het hoofdkantoor te Middelburg in de laatste jaren in toenemende mate onvoldoende geworden. Het in 1940 gereed gekomen gebouw was opgezet voor rond 100 personeelsleden, ter wijl het thans door rond 220 perso nen wordt bevolkt. Verschillende diensten die organiek bij het hoofd kantoor behoren, zijn elders voorna melijk te Vlissingen onderge bracht. In het verslagjaar werd het reeds eerder in grote lijnen opge zette plan tot stichting van een dienstgebouw op het in 1956 aange kochte naastgelegen terrein in details uitgewerkt. „Het is te betreuren", aldus deelt de directeur in zijn verslag mee, „dat de tot dusver met de betrokken autori teiten gevoerde besprekingen de in druk hebben gevestigd, dat tal van moeilijkheden de spoedige realisering van het bouwplan in de weg staan, zodat moet worden gevreesd, dat liet nijpende ruimteprobleem nog mins tens twee A drie jaar zal voortduren. Terwijl reeds nu de meest bescheiden personeelsuitbreiding praktisch on mogelijk is geworden". LANDDAG TE ZIERIKZEE EN RENESSE Ds. Duinker sprak over „Gemeenschap in Deltaland" j6lllllllllllilllllilllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll|||||y| Verkeersstremming De rijksweg lussen de midden- H en westsluis te Terneuzen zal M 5= in verband met de begimverk- n zaamheden ten behoeve van de H kanaalverbreding, in de naelit van dinsdag op woensdag wor- n den opgebroken. In verband H daarmee zal het verkeer op de- ze weg zijn gestremd van dins- H dag 13 juni half negen 's avonds lot woensdagmorgen H half zes. Alle verkeer tussen s Oost- en West-Zeeuwsch- H Vlaanderen, dat normaal via Tenleuzeii rijdt, zal gedurende n dat tijdvak worden omgeleid via de brug te Sluiskil. lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll Meer dan tweehonderd Zeeuwse vrij zinnig protestanten kwamen zondag op Schouwen-Duiveland bijeen te Zierikzee en te Renesse om de achtste vrijzinnig protestantse land dag voor Zeeland en West-Brabant mee te maken. Het thema van deze landdag was „Gemeenschap" en het was in de middaguren ds. G. Ch. Duin ker uit Hoogvliet, die te Renesse sprak over het onderwerp „Gemeen schap in Deltaland", daarbij de vraag opwerpend of gemeenschapsvorming in een ontwikkelingsgebied te realise ren is. In het in het Botlekgebied gelegen Hoogvliet is ds. Duinker met dit pro bleem geconfronteerd. Aan het slot van zijn betoog kwam ds. Duinker tot dc conclusie, dat de kerken een taak hebben bij het vormen van gemeen schappen in de ontwikkelingsgebie den, het leggen van contacten tussen geestverwanten, waarbij het nodig zal zijn het verenigingsleven nieuwo impulsen te geven. Ds. Duinker stelde, dat de ontwkikke- ling van de techniek het aanzien van de wereld binnen écn generatie heeft veranderd. Vooral in de gebieden, waarin zich structurele veranderingen voltrekken of zullen voltrekken zo als het Deltagebied lieeft deze ont wikkeling grote invloed op de mens en de kerk in de samenleving. In gemeenten met een groot aantal „nieuwkomers" verandert de politieke constellatie radicaal; de geijkte le vensvormen wijzigen zich. De „nieuw komers" hebben andere gedachten, andere zeden en gewoonten. In deze si' natie zal de oorspronkelijke bevol king zich onzeker voelen; de niet autochtone bevolking zal zich een nieuwe vriendenkring moeten opbou wen, zal zich in het begin eenzaam voelen. Dat is het probleem in de ont wikkelingsgebieden, zo vervolgde de predikant. VAN TOT VERTREK l)e volksdansgroep van de Goese r.-k. gymnastiekvereniging „Kasporgo" j zal ook di." jaar weer een buitenland- j se toeht ondernemen. Deze maand staat een trip van veertien dagen 1 naar Frankrijk en .Spanje op liet pro gram van 14 tot cn met 19 juni. Vijf steden staan als pleisterplaats voor een optreden van de Zeeuwse volks dansgroep genoteerd: Bayeux, Troyes Vlllefranche, Montpellier en Barcelo na. Woensdagmorgen in alle vroegte vertrekt, de bus met het gezelschap. De dames cn heren worden dan offi cieel uitgeleide gedaan: de waarne mend-burgemeester van Goes. dr. J. W. Noteboom zal bij dit vertrek aan wezig zijn. OM TE HERHALEN Beschermers van vogels uit alle delen van het land hebben het af- 1(1 FRIES Onlangs is er een Friese journalist in Goes geweest. Niets bijzonders, zult ge misschien denken, maar dan vergist ge IJ deerlijk. Want die knaap heeft onmiddellijk ontdekt., dat. Zeeland, destijds deel heeft uitge maakt: van het Groot friese rijk. Ster ker: hij bewijst het ook, want in dc Leeuwarder Courant stond het alle maal zwart op wit. Dc gans in het stadswapen van Goes, die doet het hem. „Immers, heet een gans zo schrijft onze collega heet. een gans in onze memmetael niet goes? Wel nu. hier hadden wij het onomstote lijke bewijs, dat de plaatsnaam Goes ren Fries relict is in het land der rifiidè Zeeuwen'. Asjeblieft. Hij gaat zelfs nog verder. Hij ziet rr een beioijs in, dat Zeeland eenmaal deel uitmaakte van het Grootfriese gebied van een zekere Redbad en ene A hlgils. Maar dat verleden is helaas vergeten, zo bij ons als daar, gaat hij verder en hij betoogt ook nog, dat geen Zeeuw het zich realiseert een 'oudfries woord uit te spréken wan neer hij Goes zegt. Maar nu weten we hel gelukkig wel. Zeeland hoppe! gelopen weekend een kijkje geno men in het domein van hun Zeeuws-Vlaamse collega's. In het gezelschap bevonden zich be stuursleden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, onder meer de secretaris, dc heer K. Sweeres en Ph. D. ba ron van Pallandt van Eerde, lid van de Nederlandse afdeling CIPO (Comité International Protektion des Oiseaux). In Cadzand kregen de deelnemers aan de excursie eerst de Engelse film „Seabirds-Summer" te zien. Daarna begaf het gezelschap zich naar de Braakman, waar de heer J. Enkelaar een rondleiding langs de vogelbroedplaatsen voor zijn rekening nam. Onder leiding van voorzitter 1'. Haak van de vogelwacht „Oost Zeeuwscli-Vlaandcren" werd een be zoek gebracht aan de Axelse Kreek en het Groot-Eiland te Hulst, waar allerlei vogels werden bestudeerd. Na afloop van de excursie werd de lunch gebruikt in Terneuzen en.... werden plannen gesmeed voor een herhaling. WEDSTRIJD In Kapclle werd zaterdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elf tallen van een kweekbedrijf en de veilingvereniging ..K.E.O.". Op zich zelf misschien niet een bericht van het kaliber, dat in deze rubriek thuis hoort. Ook de eindstand: 51 is daar voor niet direct verantwoordelijk, maar wel het feit, dat deze match het Nederlandse Rode Kruis een be drag van 134 opleverde. De voor deze wedstrijd beschikbaar gestelde beker werd na afloop op het terrein uitgereikt aan de aanvoerder van de veilingmensen, de heer J. P. H. Ca- pello. TAFEREELTJES In de Vlissingse Spuiboezein signa leerde een van onze lezers vorige week ongeveer veertig jonge vïsdief- jes. Twaalf koppeltjes verzorgen er de kleine vogels. Overigens heeft de ze lezer nog andere dingen in de Spuiboezem gezien, die een minder liefelijk tafercel opleverden. Zo zit er regelmatig een hond achter de eenden aan. Enkelen zijn al doodgebeten. Ook de mantelmeeuwen voeren een wreed spelletje uit met de ganze- eieren. Zij gooien die stuk en drinken de eieren onmiddellijk daarop leeg. Te Sint-Maartensdijk is zaterdag dc heer A. L. Riedijk, dirigent van de zangvereniging V.Z.O.S. onderschei den met dc gouden eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Burgemeester D. C. Bouwense speldt hem hier de versierselen van deze onderscheiding op. Sinds de op richting van V.Z.O.S. is de heer Rie dijk dirigent geweest. Het koor or ganiseerde zaterdag ter gelegenheid van het achtste lustrum een concours te SI.-Maartensdijk. IFoto P.Z.C.) AA*VW\WVWWWV\\VW*V\ Een beeld van de mars wedstrijden in de Kanaalstraat te Souburg, die za terdag ter gelegenheid van het JjO- jarig jubileum van de muziekvereni ging Vlijt en Volhardingwerden gehouden. De drumband van ,,St..- Caecilia" uit Vlissingen in actie. (Foto P.Z.C.) liseren: het oude dorpsleven had ook bedenkelijke, onprettige din gen. De predikant constateerde tenslotte, dat de kerk zal moeten inhaken op de levenssituatie van de mensen de kerk zal daarbij stuiten op de des integratie, die vergezeld zal gaan met de roep om een nieuw gemeenschaps leven. Zij heeft dus mede tot taak het gebied leefbaar, bewoonbaar te maken in sociaal-geestelijke zin. Ds. Duinker rekende het tot de taak van de vrijzinnig; protestantse groe- neringen mee te nelpen bij dit maat schappelijke opbouwwerk. Na de toespraak van ds. Duinker voerde een eigen spelgroep onder lei ding van dr. J. C. Röhner uit Zierik zee het lekespel „Judas" van Hubert Gignoux op. Het programma van deze landdag vas s morgens begonnen met een kerkdienst in de Gasthuiskerk te Zie rikzee; na afloop van deze dienst, waarin ds. J. B. Assendorp voorging, werd per bus de reis naar Renesse aanvaard. In Brouwershaven bezich tigde het gezelschap de in restauratie zijnde Grote Kerk. In het dorpshuis te Renesse werd de lunch gebruikt. De landdag werd besloten met een bustocht via Haamstede, Burgh en Westerschouwen naar Zierikzee. Dorpsleven Het Uagïschy is. dat er een tendens is. die de gemeenschap in de weg staat, vooral in dc ontwikkclingsgö- bieden. Toch wilde ds. Duinker zijn ge hoor hij hield zijn toespraak op het landdagterrein aan het Jon- kersweegje te Renesse waar schuwen het verleden niet te idea- Gemeente Goes wil f 5000.- terugbetalen aan firma De gemeente Goes zal aan de firma J. M. Blomaard en Zoon te Goes een bedrag' van 5406 terugbetalen in velband met het feit, dat deze firma voor een te hoge prijs grond heeft gekocht van de gemeente. Over deze kwestie zijn in de raadsvergadering van april vragen gesteld. B. en W. delen de raad thans mede, dat bij een ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat aan de heer Blomaard een ver koopprijs van 8 gulden per vierkante meter is toegezegd voor grondaan koop voor zijn vestiging op het in dustrieterrein „Zuid-west eerste fase". Integendeel is de heer Blom- aard enkele malen meegedeeld, dat de prijs nog niet definitief vaststond, gezien de afrekening van het indus trieterrein niet was vastgesteld, aldus B. en W. Wel is daarbij tegenover de heer Blomaard op grond van een op dat tijdstip ingekomen voorlopige af rekening dc verwachting uitgespro ken. dat de grondprijs niet enkele guldens, maar slechts enkele dubbel tjes of kwartjes hoger zou zijn dan de geraamde prijs van acht gulden per vierkante meter. In verband met de hierdoor bij de heer Blomaard ge wekte verwachtingen stellen B. en W. de gemeenteraad thans voor de prijs voor de betrokken grond te verlagen tot ƒ8.50 per vierkante meter en dientengevol°e de heer Blomaard res titutie te verlenen van 1.50 per vier kante meter van de door hem betaal de koopsom. Jaarvergadering „Zevibel" op 1 juli te Hulst Dc Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen, „Zevibel", zal donderdag i juli in hotel „De Graanbeurs" te Hulst des morgens om 10 uur, haar jaarvergadering houden. In deze vergadering zal de heer J. G. de Wit. inspecteur der vis serijen in het eerste district, een spreekbeurt vervullen. Het gemeente bestuur zal „Zevibel" officieel ten stadhuize ontvangen, waarna een ge zamenlijke lunch zal worden aange boden. (Slot van pag. 1 die namens het federatiebestuur feli citeerde, betuigde zijn spijt over de geringe deelneming. „Dc mensen gaan het te gemakkelijk opnemen", zo zei hij, „maar de federatie hoopt op overkoepeling met de andere bond, die nog niet meedoet. Er zijn toezeggingen gedaan, maar telkens als puntje bij paaltje komt, draait het op niets uit". Nadat ook de heer E. J. C. Sinke uit Goes, de voorzitter van „Zang ver edelt" had gelukgewenst hij bood de heer Riedijk een geschenk aan spraken nog de heer Ocké en de heer M. J. van den Berge, de voorzitter van „Crescendo" uit Kruiningen. Ook deze laatste stak zijn ergernis over het geringe aantal koren, dat naar St.-Maartensdijk gekomen was, niet onder stoelen öf banken: „Als we zo- WAARDIG SLOT VAN FESTIVITEITEN Zes korpsen namen deel aan marswedstrijden Een uitstekend concert en een spec taculaire taptoe door het Fanfare korps der Genie, onder leiding van adjudant W. J. %on Berg, besloten zaterdagavond dc feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de muziekvereniging. „Vlijt en Volharding" te Souburg. Het was een waardig slot van deze festiviteiten, die drie dagen hebben geduurd. Het concert was rijk aan variatie. Het Fanfarekorps der Genie gaf een voortreffelijke vertolking van de di verse werken, die op liet programma stonden. De twee marsen, „Washing ton Grays" en „The Kings Guards", werden soepel en toch met een strak ritme gespeeld. Van de andere wer ken werd „Ouverture Carneval" van Von Suppé het beste uitgevoerd, maar ook een selectie van melodieën uit „Oklahoma" van Roger Hammer stein kreeg een goede vertolking. Voorts bevatte het programma „Highroad Impressions", een werkje van Pi Scneffer, waarin een blues-thema is verwerkt en Piece en forme d'ouver- ture van V. Kalkman. „Soft and sweet songs" was een potpourri van onder meer een beguine, een slow- fox, een rumba en een rag. De taptoe, waarvoor hot Souburg- se sportveld zich uitstekend leen de, bood een fantastisch schouw spel. Gekleed in blauwe uniformen met rode pluimen en witte riemen cn partituurtassen bracht liet Fanfarekorps der Genie een tap toe, die zeker de moeite waard was. Een zeer groot publiek heeft, dun ook genoten van dit optreden. Na afloop van de taptoe kreeg adju dant Von Berg, namens „Vlijt en Volharding" een herinneringsmedaille aangeboden. 's Middags werdén in de Kanaal straat marswedstrijden gehouden. De jury van deze wedstrijden, waaraan zes korpsen deelnamen, bestond uit de heren J. P. MeulenbuVg, Jac. de Toonder en L. J. Wiesner. Do beker voor het qua muzikaliteit beste korps, beschikbaar gesteld door de P.Z.C., werd gewonnen door de jeugddrumband van „Ous Genoegen". I)c beker voor de qua muzikaliteit beste drumband was voor dc drum band vaii „Ons Genoegen". De beker voor het beste marcheren werd ge wonnen door O.N.D.A. uit Middel burg en de vierde beker was voor de drumband van .„St.-Ceacilia". De twee lauwertakken werden respec tievelijk gewonnen door „Ons Genoe gen" uit Vlissingen en de drumband „Oranje Nassau" uit Vlissingen. er komen, dat we om kleinigheden wegblijven, dan is het met onze ver enigingen en onze bond gebeurd". Het werd, ondanks deze sombere woorden en voorspellingen, een ge slaagd zangconcours. Het jubileren de „Vooruitgang zij ons streven", uitkomende in de superieure afdeling gemengde koren, had Sweelincks „Tuas tout seule" en de 138ste psalm uit te voeren en kreeg van de jury een eerste prijs met. 247 punten. Het hoogste puntenaantal was voor het befaamde dameskoor „Juliana" uit Zuidzande, dat in de superieure af deling dameskoren tot 262 punten en een eerste prijs kwam. Uitslagen De volledige uitslag was: tweede afdeling dameskoren: „Zaug- lust", IJzendijke, 236 p. Ie pr.; twee de afdeling gem. koren: „Zang en Vriendschap", Wissenkerke. 181 p. 3e pr.; eerste afdeling gem. koren: „Crescendo". Hoek, 244 p. lc pr.; „Zanglust". Wilhelrninadorp, 238 p. Ie pr.; „Zang veredelt", Kortgcne, 214 p. 2e pr.; ere-afdeling gem. ko ren: „Zanglust", Koudekerke, 235 p. Ie pr.; „Crescendo", Kruiningen, 235 p. Ie pr.; „Ned. Herv. Kerkkoor", Axel, 225 p. Ie pr.; superieure afde ling dameskoren: „Juliana", Zuid zande, 262 p. Ie -pr.; superieure af deling gem. koren V.Z.O.S., St.-Maar tensdijk, 241 p. Ie pr. Bevestiging en intrede ds. J. R. Wiskerlte Ds. J. R. Wiskerke, gekomen van Heemse gemeente Ambt-Harden- berg) deed zondagmiddag in de ge heel gevulde Doopsgezinde kerk te Middelburg, zijn intrede als predi kant van de Gereformeerde Kerk (art. 31) in deze gemeente. De predikant had tot thema van zijn preek:,, Paulus' opdracht aan Timo- theus. tot verkondiging van het Woord" (2 Tim. 4, de eerste vier verzen). Hij sprak hierbij over de klemmende ernst van de verkondi* ging van het Woord, over de concre te uitwerking van het Woord en over de dringende noodzaak van deze ver kondiging in verband met de afval van het Woord. Als afgevaardigde van de classis was aanwezig ds. van Beveren, van Vrou wenpolder. In de morgendienst was ds. Wiskerke bevestigd 'door diens zwager, ds. van Dooien van Rouveen (Ov.). die tot tekst had 2 Tim. 3 14 tot 16. LATER OPKLARINGEN Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, maar later ook opkla ringen. Zwakke veranderlijke wind. Dezelfde, temperaturen als gisteren of iets hogere. STRAND VERWACHTING Vandaag nog koel strandweer met af nemende buienkans en vooral in de middag zonnige perioden. Middag- temperatuur 16 a 17 graden C. Zwak ke tot matige zuid-westelijke wind. Zeewater bijna 15 graden. Vooruit zichten: nog wisselvallig en te koel. (Zondag langs het strand ongunstig weer met in Zandvoort 13, Scheve- ningen 12, Vlissingen 4 millimeter re gen). ZON EN MAAN ,13 juni Zon op 4.20 onder 21.00 Maan op 4,58 onder 20.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2