PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVEREENKOMST MET DUITSLAND OP LOSSE SCHROEVEN Tweede Kamer staakt behandeling verdrag Sombere geluiden bij geslaagd zangconcours te St.-Maartensdijk K.L.M.-toestel aan ramp ontsnapt Moskou eist Duits vredesverdrag EVIAN IN HET SLOP KROESJTSJEWBINNEN ZES MAARDEN CONFERENTIE Vand aag 204e jaargang - no. 136 Dagblad, uitgave van de ïlrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per nun. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleir.e advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv,3647/3643; Middelburg,Markt 51, tel. 3841 (b.g.g.red.2078/3169, adr.2375); Goes Gr. Markt 2, tel.5140 (b.g.g. red.7853, adv.5213); Oostburg, tel.2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Voor 600 miljoen Nederlands bezit in gevaar (Van onze Haagse redactie) Het na jarenlange onderhandelingen op 8 april 1960 gesloten algemeen Nederlands-Duits verdrag dat onder meer een Duitse schadeloosstelling aan Nederland van 280 miljoen, de regeling van de Eems Dollard-kwestie en de teruggave van Elten en Tudderen aan Duitsland inhield, is plotseling op losse schroeven komen te staan. De Tweede Kamer zal haar medewerking aan de ratificatie van het verdrag opschorten en vermoedelijk zijn op een geheime plants Nederlandse en Duitse onderhandelaars voor een spoed-conferentie bijeen gekomen, om te trachten een oplossing te vinden voor ernstige moeilijkheden die plotseling gerezen zijn. Gasbel van Slochteren in het geding De nieuwe problemen die moeten wor den opgelost voor het verdrag door Nederland zal worden geratificeerd zyn: 1. Afwending van het gevaar, dat in Duitsland eigendommen van Ne derlandse ondernemingen ter waarde van meer dan 650 miljoen zullen worden toegewezen aan Duitsers wier aandelenbezit in die KWESTIE NIEUW-GUINEA Moskou achter Indonesische aanspraken ff Premier Kroesjtsjew heeft za- H terdag verklaard, dat de Sow- jet-Unie Indonesië zal steunen H in de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Kroesjtsjew sprak over „de te- rugkcer van Nieuw-Guinea =e tot het vaderland, de republiek H Indonesië". j| President Sookarno, die van fï Kroesjtsjew ook de steun M JJ kreeg toegezegd, in de strijd tegen kolonialisme en imperia- lisme, zei, dat Indonesië nooit §f werkelijk onafhankelijk kan m zijn, zolang het „nog bezetters M s op zijn grondgebied heeft". ff Deze verklaringen werden af- gelegd tijdens een groot m „viiendschapsfeest" in het Kremlin, waar duizenden aan- H wezig waren. De Russische premier prees g g Soekarno als „de stem van de strijder voor vrede en tegen ff kolonialisme en imperialisme. De Sowjet-Indonesische vriend- schap berust op wederzijds respect, vertrouwen en. steun, en groeit elk jaar", aldus g Kroesjtsjew.- ee Tergelegenheid van dit feest maakten de Russische minister van defensie, maarschalk Ro- dion Malinowski en de Indone- sische minister voor de natio- nale veiligheid, generaal Haris Abdoel Nasoetion, bekend „Sowjet-Indonesische documen- =J ten." te hebben ondertekend. f§ Zij zeiden niet, waarover die f= H documenten handelden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilf Nederlandse ondernemingen na de oorlog als vijandelijk vermogen zijn overgegaan naar de Staat der Nederlanden. Daarbij zijn in het geding AKU-bezïttïngen in Duits land ter waarde van meer dan 300 miljoen, en voorts vestigingen van Philips, Unilever en een aan tal kleinere ondernemingen. 2. Een regeling van de mijnrechten in het gebied van Eems-Dollard, waardoor het gevaar kan .worden afgewend, dat Duitse concessies worden gegeven, die het mogelijk zullen maken om in liet gebied van Eems-Dollard, gas af te tap pen van de enorme gasbel die kor telings bij Slochteren is gevonden. Alleszins bevoegde zegslieden ver klaarden ons, dat het belang dat met deze aftapping op de gasbel van Slochteren waarop de Ne derlandse Aardolie Mij. (50 pet. BMP 50 pet. Standard Oil) de expl'oitatie-rechten hebben is gemoeid de betekenis van de hier boven genoemde 650 miljoen gul den verre in de schaduw stellen. Bij de opstelling van het Nederlands- Duitse verdrag is de regeling van de mijnrechten in dit gebied door nog onopgehelderde oorzaken achterwege gebleven. Het staat wel vast, dat de Nederlandse regering niet bereid is liet verdrag te ratificeren, indien de ze mijnrechten in Eems-Dollard niet zodanig worden geregeld, dat de Ne derlandse belangen daar volledig vei lig worden gesteld. Op lange baan Het resultaat van deze onverwachte, ontwikkeling kan zyn, dat terwijl enerzijds de schadeloosstelling aan nazi-slachtoffers en aan geïnterneer den in Auslandsbonds, vergoedingen De onderhandelingen tussen Algerijn se en Franse onderhandelaars zijn vastgelopen, ondanks het feit, dat er eerst gerede hoop bleek te bestaan op een vreedzame oplossing van het probleem. De standpunten waarvan de delega ties niet willen wijken zijn: Algerije: het grondbeginsel van de zelfstandigheid voor Algerije moet worden erkend voordat enige bespre king van daaraan verbonden voor waarden. kan volgen. Frankrijk: De Fransen waren van mening, dat de besprekingen slechts deel uitmaakten van het „overleg" met alle Algerijnse politieke groepe ringen. over de vraag hoe het „zelf- beschikkings-referendum van presi dent De" Gaulle moet worden gehou den". die nabij schenen, voor onbepaalde tijd op de lange baan komt, anderzyds Elten en Tudderen voor evenlange tijd bij Nederland zullen blijven. Men houdt hier ernstig rekening niet de mogelijkheid dat er geen sprake meer van zal kunnen zijn, dat het verdrag dat door het Duitse parlement al is aangenomen nog voor de Duitse ver kiezingen herzien zal kunnen worden. Do AKU had zich onlangs tot de Kamer gewend nadat Duitsers, die bij het einde van de oorlog aande len in de in Nederland gevestigde AKU hadden, maar wier aandelen ongeldig werden verklaard, toen hun bezit als vijandelijk vermogen door de Staat der Nederlanden werd geconfïsceerd, thans voor v het Duitse bundesgeriehtshof te Karlsruhe een proces hebben aan gespannen tegen AKU. Hachelijke minuten boven oceaan Noodlanding na verlies motor Een in charter vliegende KLM DC7C met 81 mensen aan boord Is gisteren 16.000 voet omlaag- gedoken, nadat een motor in brand was geraakt en uit de gondel was gevallen. De gezagvoerder, de 33-jarige Willem Bellink uit Nijmegen, slaagde er echter in om het vliegtuig weer in bedwang te Russisch ultimatum in kwestie Berlijn Premier Kroesjtsjew heeft president Kennedy tijdens hun ont moeting in Wenen meegedeeld, dat hij op onmiddellijke onderte kening van een Duits vredesverdrag staat, aldus heeft het offi ciële Russische persbureau Tass zaterdag meegedeeld. Volgens Tass heeft Kroesjtsjew een termijn van zes maanden gesteld aan zijn eis voor de totstandkoming van een verdrag dat Berlijn maakt tot een „vrije, gedemilitariseerde stad". De Russische premier stelde Kennedy voor het 11.000 man sterke westelijke garnizoen van West-Berlijn te redu ceren tot een „symbolisch contingent en Oost-Duitsland het toezicht te ge ven op het verkeer door de lucht, te land en over water naar Berlijn. Kroesjtsjew stelde dat alle bezettings rechten zouden vervallen na onderte kening van een vredesverdrag, of het westen daarvan mede-ondertekenaar was of niet. De teksten van memorandums over Duitsland en. ontwapening die Kroesj tsjew aan president Kennedy ter hand stelde, werden zaterdag door Tass gepubliceerd en door radio Mos kou wereldkundig gemaakt. Tot publicatie was besloten, aldus Tass, omdat in de buitenlandse pers „onjuiste en in enkele gevallen ver draaide interpretaties" waren ver schenen. In het memorandum over de Duitse kwestie dringt de Spwjetregering er op aan, dat West- en Oost-Duitsland binnen een half jaar onderhandelingen beginnen. De „grote vier" de Sowjet- Unie, de V.S., Engeland en Frankrijk zouden een beroep op de twee lan den moeten doen om over alle vraag stukken betreffende een vredesver drag en de hereniging van Duitsland tot overeenstemming te komen. Als de twee delen van Duitsland niet tot het voorgestelde overleg kunnen komen, zo wordt in het Sowjet-memorandum gezegd, dan zullen stappen worden genomen om tot een vredesverdrag met de twee staten te komen, „of met een van hen, naar het oordeel van de be trokken partijen". Als het 'westen niet bereid is een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, kan er „voor een zekere periode een tussentijdse regeling worden getroffen". Kanselier Adenauer heeft gisteren in Hannover verklaard, dat West-Duits- land „nooit akkoord zal gaan" met het Russische plan om een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten met alle gevolgen van dien voor Berlijn. v Willy Brandt Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft gisteravond in een radiotoespraak de bevolking van zijn! stad gewaarschuwd dat de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland bereid zullen zijn risico's te nemen om het „plan voor Duitsland en Berlijn", vervat in Kroesjtsjews memorandum uit te voe ren. Hij zei ook, dat de Verenigde Staten eveneens bereid zijn risico's te nemen om de uitvoering van dat plan te voorkomen. krijgen en het veilig op de lucht haven van Prestwick in Schot land aan de grond te zetten. Er was intussen geen paniek ontstaan onder zijn 73 passagiers, personeels leden van de Electric Boat Company uit Hartford, V.S. Uiterlijk kalm volg den zij de aanwijzingen van de ste wardess Maria Corbee op. Zij deden hun schoenen uit, zetten brillen af, na men hun kunstgebitten uit de mond, en bogen zich voorover in de riemen waarmee zij aan de stoelen waren vastgemaakt. In antwoord op het door gezagvoer der Bellink uitgezonden noodsein wa ren een amfibievliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht en een Shaekle- ton-reddingsvhegtuig van de Britse luchtmacht opgestegen, en was de reddingsboot uitgevaren. Volgens gezagvoerder Bellink wa ren de moeilijkheden begonnen toeTL het vliegtuig nog op 90 minu ten vliegen van Prestwick was. Toen men nog 40 minuten van het land verwijderd was werd de toe stand kritiek. De buitenste linkermotor begon te schudden en al spoedig schokte het fehele vliegtuig mee. oen, kort voordat het vliegtuig van 17.000 voet naar 1000 voet dook, brak er brand uit in de motor. Toen gezag voerder Bellink tenslotte het vliegtuig weer in zijn macht kreeg scheurde de defecte, brandende motor uit de gon del. Nadat de brandende motor geen ge vaar meer betekende voor de DC7C slaagde de piloot er in weer enige hoogte te winnen en bracht hij zijn „kreupele" machine geëscorteerd door de „Albatross" van de Amerikaanse luchtmacht naar Prestwick. Gezagvoerder Bellink zette de grote vogel zachtjes aan de grond, terwijl brandweer en ziekenauto's in gereed heid werden gehouden voor een even tueel noodgeval. ...is het 25 jaar geleden, dat bij koninklijk besluit de rijks verkeersinspectie werd inge steld. TOEKOMST KOORZANG ONZEKER Het was zondag ..veranderlijk weer"; zonneschijn werd afgewisseld door buienwaarvan sommige ware buien met een hoofdletter „B" waren: zo op het Kopje van Bloemendaal, waar verschillende auto's 'in de decimeter- diepe plassen waren gestrand. Dirigent Riedijk van jubilerend „V.Z.O.S" kreeg onderscheiding Met een zonnig zangconcours Is zaterdag te Sint-Maartensdijk het veertig jarig bestaan gevierd van de gemengde zangvereniging V.Z.O.S. uit die plaats. En ofschoon het voor het organiserende koor een succesvolle dag werd de eveneens jubilerende dirigent A. L. Riedyk werd onderscheiden niet de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau zijn er zaterdag ook sombere dingen gezegd' over de koorzang in Zee land. Zo uitten verschillende sprekers, die V.Z.O.S. met liet jubileum feli citeerden, hun teleurstelling over de geringe deelneming aan dit onder auspiciën van het district Zeeland van de federatie van Ned. Zangersbon- den en de Zeeuwse Zangersbond „Zang veredelt" georganïséerde concours. Slechts tien koren lieten zich horen in dit op het sportterrein „verzongen" concours en de bestuurders vah bonden, federatie en verenigingen waren somber gestemd over dc toekomst van de koorzang in Zeeland. Jonge leden tellen de koren hoege- j naamd niet en het was de voorzitter van „Crescendo" uit Hoek, de heer P. A. Oclté] die tijdens een bijeen- komst in de raadzaal van liet St.- J Maartensdijkse stadhuis onthulde, dat ook hét ledental van de bonden sterk terugloopt. Ter illustratie vertelde hij, dat het ledental van het koor uit Hoek in de laatste tien jaar van zestig is gedaald tot achttien. „De jeugd heeft geen belangstelling meer voor koorzang", zo moest de heer Ocké in zijn' felicitatietoe spraak vaststellen. Want ofschoon men dus min of meer liet einde van koren en bonden aan kondigde, over de toekomst van het door de heer Riedijk nu veertig jaar met enthousiasme geleide V.Z.O.S. kon men nog wel met enige opge wektheid spreken. Uitzondering Zo deed ook burgemeester D. C. Bou- wense, die de heer Riedijk onder veel bijval de koninklijke ónderscheiding opspeldde. „Over het algemeen zijn de verenigingen hier niet zo'n lange tijd beschoren", aldus de heer Bou- wense, „V.Z.O.S. maakt hierop een gunstige uitzondering". Dc burgemeester complimenteerde ook de lieren P. Lindhout en Jac. Kwaak: de heer Lindhout, thans be stuurslid, was veertig jaar lid van het koor en de heer Kwaak is een kwart eeuw secretaris-penningmees- ter. Had burgemeester Bouwense reeds de opmerking gemaakt: „Het is te leurstellend, dat zoveel koren ver stek laten gaan" ook de heer J. Vos. (Zie slot pag. 2 kol. 5) Koningm Elizabeth II groet de voor bijtrekkende troepen na de jaarlijkse Trooping the Colour" op de officiële verjaardag van de vorstin. Rechts staat de hertog van Edinburgh, die zaterdag zijn J,0e verjaardag vierde. GENÈVEGEEN NIEUWE DATUM De Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken, Lord Home en Andrei Gromïko, hebben gisteren tij dens een geheime conferentie in Ge neve geen overeenstemming kunnen bereiken over de datum waarop de volgende bijeenkomst van de Ge- neefse vredesconferentie over Laos gehouden zal worden. Zij hebben af gesproken contact met elkaar te hou den. In gezaghebbende kringen te Genève is gisteravond gezegd, dat naar ver wachting binnenkort in Zurich een „topconferentie" van de drie belang rijkste groeperingen in Laos de rechtsen - linksen en neutralisten zal worden gehouden. Westelijke topconferentie Het Amerikaanse radiostation „ABC" -heeft gemeld, dat president Kennedy, premier Maemïllan en president De Gaulle vóór het einde van dit jaar een topconferentie zullen houden. Zij zouden zich voornamelijk willen bezig houden met de Duitse kwestie en een gemeenschappelijke politiek op het gebied van de kernwapens. De griezelige kraag van Linda Gha- ming lijkt niet alleen op een slang, het is een slang! Het is de python Kaa, ivaarmee de vijftienjarige Lin da goede maatjes is in een privé-die- rentuin te Ashover in het Engelse graafschap Derbyshire. Daar maakt zij een studie van het leven van wil de dieren. Wij houden het voorlopig toch maar op een sjaal met minder levendigekleuren Rusland „eerst ontwapenen" In haar memorandum over de Gene else conferentie inzake een verbod op het nemen van kern proeven zegt de Sowjet-Unie, dat het beter is te beginnen met de kwestie van een „volledige en algemene ontwapening", omdat de mogendheden die aan het overleg in Genève deelnemen, „het thans moeilijk vinden hüu opvattingen met elkaar te ver enigen". Als het westen met een volledige en der voorbehoud" akkoord te gaan men, is dc Sowjel-Unic bereid „zon- algemeue ontwapening wil instem- met alle westelijke voorstellen inza ke het verbieden van kernproeven. Herinnerend aan Kennedy's verkla ring voor het congres, 'dat het slui ten van een uitvoerbaar verdrag in zake de kernproeven de eerste be langrijke stap naar ontwapening zal zijn, -stelt de Sowjet-regering voor, beide problemen tezamen op-te los sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1