Stilte voor de „storm" in Zeeuwse veilingen Seizoenvoorbereiding afgesloten met verbetering van fustpark Produkt voor meest biedende: dus veilingen Aardbeien plukken in het klein- fruitteelt centrum Kapelle. De aardbeien ivorden in 2%-ons doosjes gelegd, die met 'acht tegelijk ia bakjes wordeti ge zet. (Foto P.Z.C.). BIJ „TOEVAL" OP GEDACHTE GEKOMEN. Veilingmeester St.-Annaland heeft zorgen over fruit Een rustige,middag in de vei ling van St.-Annaland. In het kantoor voert veilingmeester A. J. Duyzer een telefoonge sprek met een teler, die wel licht informeert op welk tijd stip hij zijn vroege aardappe len kan aanvoeren. Achter in de grote veilinghal zijn enk<ilc timmerlieden bezig de aard- appelkisten te herstellen. Vlug en vaardig drijven zij de spijkers in de smalle planken, die blinkend wit afsteken te gen het verweerde hout van de kisten. Vele kapotte kis ten worden op deze wijze her steld om in het komende aardappelseizoen, dat juist weer is begonnen, dienst te doen. Het fustpark geeft ons de meeste zorg. De exploitatierekening komt nooit rond. Altijd weer zijn er kisten tekort, ook al omdat vele kisten tijdens het vervoer stuk raken. Wij beschikken in totaal over 60.000 veilingkisten. maar dat is tijdens het hoogseizoen niet genoeg. Daarom huren we er nog 23.000 stuks van het Centraal Bureau". Dit vertelde ons de veilingmeester Duyzer in St.-Annaland, die toe geeft, dat het met de voorberei dingen voor het nieuwe seizoen nogal losloopt. Natuurlijk, de ma chines moeten worden nagezien, de gebouwen schoongemaakt en hier en daar komt er eens een verfje aan te pas. Daar houden de voorbereidingen echter op. Maar de zorg over het fust blijft. Eigenlijk net gehele jaar door. Het fust rouleert ongeveer 3 tot 4 maal per jaar, hetgeen bepaald niet bevorderlijk is voor een lan ge levensduur. Als men weet, dat een aardappelkist een uitgaaf vergt van 2,80, is het dus duide lijk, dat men op de veiling soms met een bedenkelijk gezicht de gehele voorraad kisten naar kwe kers en handelaren ziet verdwij nen De veiling St.-Annaland, die in hoofd zaak is aangewezen op vroege aardappelen en uien, behoort met een omzet van tegen de twee mil joen gulden per jaar tot de groot ste van het eiland Tholen. Het klein-fruit en de groente, die in de omgeving van St.-Annaland worden geteeld en die kwantita tief niet groot zijn, worden ge veild in Bergen op Zoom, zodat het bestuur, behoudens de uitbe taling, hierover verder geen zor gen neeft. HET IS STIL de laatste weken in de Zeeuwsb veilingen. De stilte voor een storm, die straks met volle hevigheid gaat opsteken. Maar in de Zeeuwse veilingen zijn ze niet bang voor dit zich plotseling ontketenend geweld, want de voorbereidingen zijn getroffen om de grote stroom van produkten op te vangen. Tienduizenden, zelfs honderdduizenden fruit- kisten staan in bijkans onafzienbare rijen in de open fustloodsen of op de veilingterreinen. Op het eerste sein kunnen ze onder de kwe kers worden gedistribueerd. In dezelfde aan tallen treft men op de veilingen chips en al lerhande bakken en bakjes aan, om nog niet te spreken van de kartonnen doosjes, waar van de aantallen in de miljoenen lopen. Uiter ste zorg is in de weken voorafgaande aan de Huisvrouwen hebben het gelukkig getroffen met 2V2 ons doosjes Een telkenjare terugkerende zorg voor veilingdirecteuren en -bestuurders is het op peil houden en uitbreiden van de voorraad emballage. Nog steeds breidt de fruitteelt in Zeeland zich uit. Iedere kist meer, die op de veiling wordt afgeleverd, betekent de aanschaf van nieuwe kisten en kratjes, bakjes en dozen. Het is dus een voortdurend afwegen van belangen. Is het fust nodig? Kan het betaald worden, zonder een te zware last voor de veiling te vormen? Gelukkig zijn de omstandigheden voor de veilingen zodanig, dat er jaarlijks wel wat aangeschaft kan worden. De cijfers zijn soms bepaald indrukwekkend: zo heeft de veiling Kapelle voor het in middels reeds begonnen seizoen niet minder dan vier miljoen kartonnen doosjes gekocht voor aardbeien, frambozen, bramen enz. en de veiling in Goes heeft zich met IV2 miljoen kartonnen doosjes tevreden gesteld. Hier gaat het niet zozeer om de investering, dan wel om de enorme hoeveel heid. Regelmatig komt het echter voor, dat „grote stukken" moeten wor den aangeschaft, zoals duizenden of zelfs enkele tienduizenden standaard- fruitkisten, die per stuks liefst 3,30 kosten. Dat kan in de papieren lo pen! terechtkomt, dank zij de naam van de veiling, die op elke kist of krat is geschilderd. opening van het seizoen besteed aan het fust park. Er is uitgebreid en vernieuwd; alles binnen het raam van de begroting, want fruitkisten zijn duur! De gebouwen zijn schoongemaakt en zo nodig chemisch gerei nigd, de machines nagezien, geolied, ge smeerd of gereviseerd, kortom omstreeks de maand juni is de veiling gereed om de grote stoot op te vangen. Hoe goed de voorberei dingen dan ook zijn geweest, altijd weer moet er veel geïmproviseerd worden, want wie weet tevoren hoe de oogst zal uitvallen, de vraag zal zijn en de prijzen zich zullen vor men? Van dag tot dag, soms van uur tot uur is het aanpassen aan de steeds wisselende omstandigheden. Dit alles maakt de veiling tot een dynamisch bedrijf. [doet dan vervoer in chips. Voor de veilingen betekent dit een rationeler werkwijze, maar misschien wel iets j meer voorbereidingen aan het begin van het seizoen. Want de miljoenen doosjes moeten toch bij de kwekers terechtkomen! De wat onhandige bushelsde grote ronde manden en frambozentubs zijn inmiddels bij de meeste veilingen grotendeels uit de circulatie genomen en daarvoor in de plaats heeft men efficiënter materiaal gekregen. Toch blijven er wensen bij de veilin gen op het gebied van de fustvoor ziening. De veilingdirecteuren van Kapelle en Goes vertelden ons, dat zij liever eenmalig fust zouden wil len gebruiken voor het harde fruit dan de thans gebruikelijke standaard- fruitkisten, die gemiddeld tweemaal per jaar „rouleren". In verband met de hoge kosten, die dit met zich mee zal brengen een last van 7 a 8 cent per kg heeft men het gebruik van eenmalig fust voor hard fruit Een slaiulaardfruitkisl:, die onder het hoofd „mcermalig fust" valt, gaat in de regel 5 a 6 jaar mee, zodat de veilingen bepaald niet elk seizoen opnieuw grote hoeveelheden van deze kisten moeten aanschaffen. Tijdens het gebruik gaat naar schatting 1 of 2 op de honderd kisten verloren, die soms dienst doen als vuilnisbak en ook wel benut worden bij „zeep kistenraces". Een Zeeuw, die enkele jaren geleden een zakenreis maakte naar Mexico en die langs een haven plaats kwam, zag daar tot zijn niet geringe verbazing op de kade een fruitkist van Krabbendijke staan. "Van het Zeeuwse fruit was geen spoor meer te bekennen, maar de kist maakte het redelijk wel! De veiling Goes, die over 430.000 standaardfruitkisten beschikt naast elkaar gezet de afstand Vlissingen-Amsterdam ziet zijn kisten eerst naar de kwekers gaan, vervolgens komen ze vol op de veiling en tenslotte zorgen de bandelaren ervoor, dat kist met inbond de binnenlandse en buiten landse markten bereikt. De veiling- moet dan maar zien, dat hij haar lust terugkrijgt. In 08 of 90 van de honderd gevallen gebeurt dat inderdaad, want de handelaren lij den niet graag een verlies van f 2,50, f 2,of f 1,50, de huur voor één kist. Op verschillende plaatsen kunnen handelaren het fust inleveren bij een i'ustcentrale, via ivelke instelling de emballage weer bij de betrokken veilingen Beste reclame De veiling is ook een plaats waar veel geëxperimenteerd wordt. Dit vormt een belangrijk onderdeel van de voorbereidingen. Vroeger was het bijvoorbeeld zo, dat consumptieaard beien in chips werden aangevoerd en verhandeld en wie een pondje wilde kopen in de winkel, kon het produkt los in een zak verkrijgen. Verre van aantrekkelijk voor de ko per en beslist geen reclame voor de fruitteelt. Met deze gewoonte heeft men al enkele jaren geleden gebro ken. Consumptieaardbeien worden thans in een kartonnen doosje ver kocht, inhoudende 2Vs ons. Het doosje dat eveneens wordt gebruikt voor bramen, bessen en frambozen, wordt gerekend tot het eenmalig fust, met andere woorden het wordt slechts eenmaal gebruikt. Voor de huisvrouw is dit een bijzon der plezierige wijze van kopen en dat is de beste reclame voor het Zeeuwse kleïnfruit, dat in geheel Nederland wordt geconsumeerd. Het is begrij pelijk, dat een enorme hoeveelheid van deze kartonnen doosjes benodigd is voor één enkel seizoen. Alleen al in het kleinfruitcentrum Kapelle zijn er 4.000.000 stuks aangeschaft. De doosjes worden acht stuks tege lijk in aardbeienbakjes of -kratjes vervoerd. Een methode, die beter v'ol- Mel een wagentje komen de fruittelers het fust afhalen op de veiling. (Foto P.Z.C.). nog niet kunnen invoeren. „Jammer" meenden de beide directeuren. „Het zou een hele vooruitgang zijn". Voor het seizoen aanvangt hebben de vei lingen er zorg voor te dragen, dat een flinke voorraad „bekleding" aanwe- het fruit in kisten veel gebruik ge- zig is. Er wordt bij het sorteren van maakt van golfkarton, wikkels en handwol, teneinde het fruit te be schermen tegen ongunstige invloeden van buiten. Ook dit vormt een onder deel van de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Ontwerpen Experimenteren is haast een lief hebberij van elke veiling. Want ieder experiment dat slaagt, Aanvoer van fruit op de veiling te Kapelle. (Foto P.Z.C.). maakt het werken weer gemak kelijker. De veiling in Goes heeft, zo vertelde ons directeur S. G. Nootenboom, volgens idee een sor- teermachine met transportband laten ontwerpen, die zelf de fruit kisten aanvoert en weer naar de opslagplaats dirigeert. Daar komt geen mensenhand aan te pas. Ook het intern transport van de veilin gen vergt 'n grondige voorberei ding, die na eenmaal afdoende te zijn geregeld telkenjare weer zijn vruchten afwerpt. Vijftien, twintig jaar geleden werd elke fruitkist stuk voor stuk versjouwd. Nü wordt gebruik gemaakt van steek- wagens, met een capaciteit van 7 tot 8 kisten en zelfs van hijs trucks, die met een enkele greep 30 tot 40 kisten tegelijk verzetten. Hoeveel werk en voorbereiding dit bespaart is duidelijk. Met de directeur van de veiling Goes hebben wij voorts nog gesproken over de taak van de provinciale organi satie van tuinbouwveilingen in Zee land, die o.m. tot doel heeft de be hartiging van de belangen van de veiling en haar leden. Op alle groente en fruit wordt een kleine heffing geheven, die jaarlijks rond een halve ton in het laadje brengt. Een groot gedeelte hiervan gaat weg aan sub sidies, o.a. aan proefstations voor de tuinbouw in de volle grond. Indirect profiteren de telers dus weer van de ze heffing in de vorm van adviezen en voorlichting, die zij krijgen van het proefstation. Zo staan de veilingen nu alweer aan het begin van een nieuw seizoen. De aanvoer van aard beien begint al aardig te lopen, maar de „grote storm" moet nog komen. Met spanning ziet Iedere veiling de storm tege moet. Met vertrouwen ook, want de voorbereidingen zijn getroffen! landen voor, maar Nederland heeft daar vele tientallen jaren geleden al definitief mee af gerekend. „Min of meer bij toeval is men op de gedachte gekomen het produkt aan de meest biedende te verko pen". Deze simpele, maar toch zo veelzeggende zin staat te lezen in „De betekenis van onze tuin bouwveilingen", 'n uitgave van de Provinciale Organisatie van vei lingen in Zeeland van 1957. Erg eenvoudig zal men zeggen. Er is toch echt niet zoveel wijsheid voor nodig om dit te begrijpen. Inder daad, maar 60, 70 jaar geleden lag de situatie geheel anders. De tuinder mocht al blij zijn als er een opkoper bij hem verscheen, die zijn produkten wilde kopen. Nadat de gedachte eenmaal was ontwikkeld: „verkopen aan de meest biedende", is men geleide lijke gekomen tot do stichting vah veilingen. In feite is de vei ling dus een soort kunstmatige markt in het produktiegebïed. Het doeltreffende „kloksysteem" zorgt ervoor, dat de telers steeds het hoogste bedrag ontvangt, dat een der kopers wil besteden. Gunstig klimaat Het klimaat was uitermate gun stig, toen over het gehele land een netwerk van veilingen werd gesticht. In de omringende lan den en in mindere mate ook in ons eigen land, nam de industria lisatie rond de eeuwwisseling een grote vlucht. Er was voor een agrarisch land als Nederland een taak weggelegd om deze indus triegebieden van groente en fruit te voorzien. Dit stimuleerde de teelt in belangrijke mate, mede dank zij het feit, dat de produkten via veilingen konden worden afge zet. Op zijn beurt werkte het vei lingwezen weer stimulerend op de teelt en iedere uitbreiding van de teelt betekende weer uitbreiding van de veilingen. Dank zij deze wisselwerking zijn de veilingen uitgegroeid tot mach tige bolwerken, die in de huidige tuinbouw onmogelijk zijn weg te denken. Dit is het wat veiling- directeur S. G. Nootenboom in Goes ervan zegt: „Als er geen veilingen waren, zouden er onmïd- delijk opgericht worden". Op de veilingen wordt het tuin- dersprodukt naar soort, gewicht en kwaliteit gesorteerd, teneinde het zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor de kópers. Een be langrijk onderdeel van het vei- lingwêzen is de openbare prijs vorming. Lees er de krant maar op na: dagelijks treft men de veilingnoteringen aan. De koper moet echter méér weten. Hij moet op de hoogte zijn van de markt in binnen- en buitenland. Dit alles is voor hem bepalend welke prijs hij zal betalen voor een partij appels of peren of een ander soort fruit. Voor sommige fruit- en groentesoorten, vooral de aan bederf onderhevige pro dukten, gelden minimumprijzen. Komt rrien beneden deze mini mumprijs, dan wordt het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen eigenaar van de produkten. De betrokken groente of fruit kan vervolgens uit de markt worden genomen, hetzij voor conservering dan wel voor vernietiging. De minimumprijzenfondsen vormen op deze wijze een soort van onder linge verzekering tegen marktbe- derf. Grote bedrijven Dc veilingen zijn in de loop der jaren uitgegroeid tot ware bedrij ven. met vele tiéntallen, soms honderden werknemers. Zij be schikken over sorteer- en paksta- tions, neerzetruimten, kantoren, afmijnzaal en koelhuizen. Vele veilingen zijn al uit hun „jasje" gegroeid. Alleen al in Zeeland zijn daar voorbeelden genoeg van te vinden. Een enkele greep: St. Annaland en Goes hebben een nieuwe veiling gekregen, Kapelle, Terneuzen en Krabbendijke heb ben belangrijk uitgebreid. Gedurende een groot deel van het jaar heerst grote bedrijvig heid in de Zeeuwse veilingen en het komt niet zelden voor, dat het personeel tijdens topdagen vele uren moet overwerken. En tijdens de rustige periode, voor de Zeeuwse veilingen in hoofdzaak mei, juni, is er weer de zorg voor het fustpark. Want de kisten en kistjes, bakjes en doosjes vormen eveneens een onmisbaar element in dc schakel, welke de veiling vormt tussen producent en consu ment. Hoogopgestapeld in de fust- loodsen van de Zeeuwse veilin gen wachten de tienduizenden standaardfruitkisten op liet ogenblik, dat het fruitseizoen iii volle gang zal zijn. (Foto P.Z.C.). Tijd van opkopers al lang voorbij ER IS EEN TIJD geweest, dat de veiling nog een onbe kend begrip was in de Neder landse samenleving. Nauwe lijks 70 jaar geleden was de tuinbouwer, die méér produk ten voortbracht dan beno digd was voor eigen behoefte en de onmiddellijke omge ving, min of meer een „speel bal" van de goedwillendheid van opkopers. De tuinder was veelal onbekend met de markt en de opkoper, die daarvan terdege op de hoog te was, hield met deze weten schap rekening. Resultaat enkele centen minder per kg voor dc tuinder. Dc tuinder beschikte overigens ook over enkele andere moge lijkheden om zijn groente of fruit af te zetten. Hjj kon zjju produkten naar een consump tiecentrum sturen of zelf met zjjn waren op do markt gaan staan. l)o meest gebruikelijke methode was echter de verkoop aan een opkoper. Deze vorm van afzet komt nog in tal vau

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5