Rotterdamse architect Herman Haan keert terug naar Sahara SPORT EN WEDSTRIJDEN STEMMEN UIT DE KERKEN Sukristo 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 JUNI 1961 MYSTERIE VAN TELLEM Negentien tochten en drie exposities F.: Zijn gezicht vertelt het me onmiddellijk: de Rotterdam se architect Herman Haan is geen man die achter een bu reau zittend aan de kost zou kunnen komen. Hij is een zwerver, een avonturier. Van jongsaf aan al. Veertien jaar was hij toen hij een treinre- tour Marseille koclit, als dek passagier naar Marokko voer en vandaar met een karavaan Berbers diep de Sahara in trok. Drie maanden duurde deze vakantie. Toen kwam hij, vol belevenissen en bruin gebrand, terug naar Neder land en ging weer normaal en zoet naar school. Hij zit nu tegenover me in zijn fraaie bungalow aan de rand van het Kralingse Bos in Rotterdam. Zijn gelaatstrekken zijn vrij scherp; zijn haar gaat grijs en krullend naar achteren; zijn huid vertoont nog wat restjes bruin. Het zijn de laatste spoortjes van zijn jongste tocht in A*rika. Liefhebberen Negentien Sahara-tochten zijn op zijn eerste avontuurlijke vakantie reis gevolgd. Langzamerhand roeiden zij uit tot wetenschappe lijke expedities. Herman Haan werd gefascineerd door vreemde culturen. Land- en volkenkunde werd zijn liefheberij. Het vinden van wat speerpunten en het krij gen van enkele gebruiksvoorwer pen van de Berbers tijdens die eer ste tocht vormden daarvan het be gin. Maar het bleef niet bij „lief hebberen". Want hij is nu honorair conservator van het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotter dam. En daar komt wat voor kij ken. Tot en met juni wordt in dit gebouw aan de Willemskade langs Se immer-bedrijvige Maas zijn der de tentoonstelling gehouden. „My then, maskers, magie bij het land van de Dogon" is zij getiteld. In dat land, in een bocht van de Niger in de republiek Mali gele gen, heeft hij verleden jaar enkele maanden rondgezworven. Toen in 1956 zijn eerste tentoonstelling werd gehouden (over holbewoners, stapelbouwers en nomaden) ont stond de wens ook een expositie in te richten over het merkwaar dige volk van de Dogon. Zijn eerste tentoonstelling was nauwelijks be ëindigd, of er werd al gewerkt aan de plannen voor een expeditie naar de Dogon, aan de voet van een op vele plaatsen honderden meters hoge rotswand gelegen, nabij Ban- diagara. In twee maanden tijd maakte Haan een voettocht langs die 250 kilometer lange rotswand. Tegen het einde van 1960 is hij ,nog gauw even heen en weer" ge weest. Het bleek dat er nog wat materiaal en documentatie te kort was. Bovendien had zijn zeventien jarige tolk Amadu toen een zes me ter Tang Sirigc-masker kunnen be machtigen. Haan had dat niet voor elkaar kunnen krijgen, want dat masker was voor de Dogon te hei lig om aan een vreemde te geven. Na zijn eerste reis maakte Haan geld over naar Amadu („het was op zichzelf al een grote puzzel hoe dat geld daar te krijgen"). Begin december zou het masker in het vliegtuig worden geborgen. Maar helaas: het bleek te lang. Haan heeft het toen geknakt en daarna de vézels uit elkaar getrokken. In Rotterdam is het weer netjes her steld. De reparatie is vrijwel niet te zien. Tijdens de voorbereiding van zijn eerste tentoonstelling ontstond de wens een expeditie te ondernemen naar het land van de Dogon. En tijdens deze expeditie ontstond al wéér een wens: nog een tocht te maken naar deze streek. Want hoog In de uiterst steile en op vele plaatsen zelfs tientallen meters overhangende rotswand zijn hon derden jaren geleden lemen hutten gebouwd en bewoond geweest. Wie woonden daar? Hoe leefden zij? Hoe kwamen zij in vredesnaam langs de verticale rotswand bij hun woonplaatsen, die honderd, twee honderd, driehonderd meter hoog zijn gebouwd Deze vragen boeien Herman Haan en hij zal niet rus ten tot alles is gedaan om ook op deze vragen antwoord te kunnen geven. Met een heel rijke collectie is de zwervende architect uit het land van de Dogon naar Rotterdam te rug gekeerd. De maanden februari en maart verleden jaar heeft hij geleefd tussen de Dogon, mét de 'ogon. Hij at met hen gierstepap uit kalebassen („je brandt er steeds je vingers aan en aan de smaak moetje wennen"), hij kluif- de aan in as gesmoorde geitepoten en boven het vuur geroosterde pa relhoenders. „Plezierige mensen zijn het. Ze hebben een vriendelijk karakter, zijn gastvrij, hebben een statig postuur, zijn van een vrij zuiver negertype en hebben een lengte van ongeveer een meter ze ventig. Hoeveel Dogon er zijn Ik schat zo'n vierhonderdduizend". Honderden mensen die belangstel ling voor vreemde volken en vreemde culturen hebben, bekijken nu met aandacht de voorwerpen die Haan heeft gekregen of ge kocht. Het zijn muziekinstrumen ten, huishoudelijke voorwerpen als kalebassen, houten lepels, een oogstmesje. Verder sieraden, paar- denleidsels, vuurstenen, toverket- tingen, prachtig gesmede pijpe- koppen. wat kruiden en wat snuif. En dan vooral schitterende mas kers en beelden. Langs de vele zwarte wanden van de expositie ruimte zijn zij opgehangen, de Walu-maskers met hoorns, de Ku- naga-maskers met vleugels, het Sirige-masker dat liet voorouder huis verbeeldt. Water Een van de Dogon-beelden die in het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam worden geëxposeerd en die Herman Haan in Afrika heeft verzameld. Haan Is ver doorgedrongen in ze den en gewoonten van de Dogon. Hij heeft hun markten bezocht, heeft hun dorpen doorkruist, heeft geluisterd naar hun prachtige my then en legenden. Hij heeft een groot feest meegemaakt toen er water was gevonden. Maandenlang was er gezocht, tientallen meters diep was er in de aarde gehakt. In een put, waarin zij langs touwen naar beneden zakten, vonden zij op bijna zestig meter diepte, nieuw water. In de Sahara is dat een groot feest waard. Opwindend was ook het grote dama, het dodenritueel tijdens wel ke de nyama, de ziel van een overledene, die tot dan nog in het dorp rondzweeft, naar de verblijf plaats van de voorvaderen wordt geleid. Het is een dansritueel bijna zonder einde, waarbij alle maskers van het dorp en ook die van de dorpen uit de wijde omgeving, te pas komen. En terwijl Haan met zijn drie ezels en zijn tolk langs de rotswand trok, groeide met elke etappe zijn interesse voor de lemen hutten daar hoog in de rotswand van Ban- diagara. Niets weten wii van het volk dat daar heeft geleefd. Wij staan alleen voor het feit dat het heeft bestaan. En dan voor het frote mysterie: hoe kwamen zij bij e lemen bouwsels. De Dogon vertellen in hun mythen van dit in de nevel der historie verdwenen volk. „Het zijn de Tcl- lem geweest die die huizen hebben bewoond". En dan verhalen zij van hun eigen migratie, want niet al tijd hebben zij aan "e voet van de róts geleefd. Tot voor enkele hon derden jaren woonden zij in Man dé, in het Land van de Koningen. Na vele zwerftochten vestigden zij zich tenslotte in het gebied van de Tollem. Deze verdwenen toen. Waarheen? Een volkomen raad sel! De Dogon zeggen dat zij nu ver weg in de vlakte wonen, in zuidoostelijke richting. Zij noemen zichzelf Kurumba, maar de Dogon spreken nog steeds over hen als over de Tellem. Ook over de manier waarop de Tellem hun hutten bereikten, kun nen de Dogon vertellen. Dat heb ben de Tellem geleerd van de Am- Herman Haan, l,G jaar en ar chitect te Rotterdam, heeft vele tochten in de Sahara ge maakt. Hier ziet U hem, gefo tografeerd in zijn bungalow, voor het rek met vele ge- bruiks- en siervoorwerpen, van vreemde volken. dumbulu. Dat waren de eerste menselijke wezens op aarde. In het begin van alle tijden, toen Amma, hun operste godheid, de aarde, de hemel en de geestenwereld had ge schapen, leefden zij in de rotswand. Het waren kleine rode mannetjes, zwaar bebaard en groot van hoofd. Zij leerden de Tellem hoe in de rot sen te bouwen, ook hoe er te ko men. De Tellem leerden hoe bij de bronnen stenen te maken die, wan neer zij er op sloegen, tot leven konden komen. Als grote witte mieren klommen de stenen langs een koord omhoog, dat eerst naai de rotswand was geworpen en als een strakke boog in de lucht bleef staan. Over deze stenen wandelden de Amdumbulu en later ook de Tellem tot hoog in de rotswand. Enkele van de gemakkelijkst be reikbare hutten heeft Haan be zocht. Hij heeft er enkele oracliti- ge beelden gevonden, die er van getuigen dat de Tellem een krach tig geloof bezaten. De Dogon ken nén aan deze beelden een grotere kracht toe dan aan hun eigen sculpturen. Maar waren zij voor de Tellem to verbeelden Of voor ouders? liegen ver wekkers of oogstbederversNiemand wie het kan zeggen. In deze beelden echter leven de Tellem in ieder geval voort, eeuwen na hun verdwijning. In de lemen en peervormige bouw sels heeft Haan, tot zijn grote ver rassing, ook enkele prehistorische stukken gereedschap gevonden. Het is nog geen uitgemaakte zaak in welke periode deze stukken kun nen worden geplaatst. Maar zij zijn van onschatbare waarde. En wie weet wat er in de hutten ho ger in de wand verborgen ligt? Voorwerpen waarschijnlijk die voor etnologen en voor archeolo gen schatten waard zijn. Er worden nu in de fraaie bunga low van Herman Haan plannen uitgewerkt voor een nieuwe expe ditie. Want Haan wil weten wie de Tellem waren. Volgend jaar zal de tocht dan moeten worden gemaakt. Er gaan ook een Amerikaan, een Zwitser en een Malinees mee. Dat wordt dan de 21ste tocht in de Sahara van de Rotterdamse archi tect. Drie groepen Er zal in drie groepen worden ge reisd. Eén gaat naar het gebied van de Kurumba. Zij krijgt de taak mythen en legenden op te tekenen. Want het is van belang te weten of de Kurumba door overlevering nog iets weten van de rotswand. Zij zouden misschien, zoals de Do gon beweren, inderdaad de in de historie verdwenen Tellem kunnen zijn. De tweede en de derde groep gaan spectaculair werk verrichten. De tweede groep gaat over het pla teau aan de rand van de rotswand op reis. De derde trekt langs de voet van de wand verder. De bo venste groep bestudeert met kij kers de rotswand. Wat zij ziet wordt met walkie-talkies naar be neden gemeld. Als het de moeite waard wordt gevonden, zal van de rand van het plateau een liftinstal- latie naar beneden worden gelaten, waarna die bemand weer omhoog zal worden gehesen en voor de vindplaats zal worden gemanoeu vreerd. Op deze manier zal dan worden gevorst in het bestaan van een volk dat eens de rotswand be woonde. De reislustige Herman Haan be reidt de ontdekkingstocht met zorg voor. Soms verdringt zijn hobby zijn werk. Maar als zoiets geheim zinnigs je te pakken heeft, kün je het niet meer loslaten. De liftinslallatie zal nogal wat moeilijkheden opleveren. Maar de twintigste-eeuwse mens is er nog niet in geslaagd sténen lot leven te slaan en langs een touw naar de rotswand te wandelen. Was dat wel het geval, hoeveel gemakke lijker zou de expeditie het hebben. Maar hoeveel glans zou er dan verloren gaan van deze wonder mooie mythe. HARDUR-STIFT IMP. JADE DORTMOND-UTRECHT Ronde van Nederland 1962 De stichting Eurosport bljjft niet by de pakken neerzitten. Maandagavond deelde de directeur van de stichting, de heer L. van O est, op een bijeen komst in Amsterdam mede, dat de stichting van plan is om ook in 1962 een ronde van Nederland de der tiende te organiseren. De heer Van Oest zei, dat men uit de feilen van de twee voorgaande ronden lering heeft getrokken. Onder meer wil hij trachten voor de ronde van 1962 de buitenlandse ploegen te be trekken via de betreffende bonden in de verwachting, dat men dan sterke re buitenlanders voor de Nederlandse ronde zal krijgen. Zomeravondvoetbal Rayon Terneuzen: Mistrappers-HKC 1-5, PZEM-De Meyer 5-1, Hoek vet.-Spadelle 5-0. Rayon Vlissingen: VAW 3-VAW 2 1-5, PSV 2-Uiterton 2 1-2, PZEM 2-GPC 2 0-6, Zeemacht- BW 4-2, Coa]-PSV 2-0, SSW-PZEM 1-12, GPC-SBLV 4-2. Iïayon Sas van Gent: CNA-SAS 0-1. Rayon Zierikzee: Herverkaveling-Neptunus 1-1, Zierik zee vet.-Neptunus 1-0, Kon. Zeelan- dia-CWS 2-1, Prov. Waterst.-Herver- kaveling 4-0, Zierikzee vet.-Kon. Zee- landia 2-0. PZEM-Neptunus 5-1, Rijkswaterstaat-PTT 2-1. Voetbalprogramma Veertien ploegen voor Europa-beker bekend Voor het betaalde voetbal zijn voor zondag a.s. de volgende wedstrijden vastgesteld: EERSTE DIVISIE A VolendamHelmondia, BWDFC, Veendam—KFC, HVC—Volewijckers, StormvogelsLeeuwarden, Hermes/ DVSFortuna Vlaardingen, AGOW RBC, LimburgiaEDO. EERSTE DIVISIE Iï SHS—Heracles, RCH—-Sittardia Hee renveenSVV, Be QuickVSV, Blauw Wit—Go Ahead, ZFCEind hoven, EBOHExcelsior, Helmond 't Gooi, DHCWageningen, TWEEDE DIVISIE Hi 1 versumRigtersbleek, Haarlem Zwolse Boys, LongaTubantia, UVS Oldenzaal, ZwartemeerNFC. ZeistWilhelmina, PECBaronie, Roda SportDe Graafschap. Nu de competities bijkans achter de rug zijn is voor het amateur voetbal slechts een bescheiden programma vastgesteld. In de meeste wedstrijden gaat het om promotie of degradatie, dan wel om het kampioenschap. Het ama teur-programma ziet er als volgt uit: KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Sportclub EmmaXerxes, Koninklij ke HFCVelocitas, XerxesSport club Emma. SC Emma en Xerxes komen zowel zaterdag als zondag tegen elkaar in het veld. PROMOTIE 4e KLAS SteenGrenswachters, Hilvaria Boeimeer, RKJWZSC, SES Blauw Geel '38. RESERVE 2e KLAS B Zeeland Sport IIHulst II, Corn Boys IIGoes II. Acht Franse renners voor de Ronde van Frankrijk Marcel Bidot, de ploegleider van de Franse equipe voor de ronde van Frankrijk, heeft acht renners gese lecteerd die op 25 juni in Rouen van start zullen gaan. Het zijn: Jacques Anquetil, André Darrigade, Jean Stablinski, Jean Graezyk, Edouard Delberghe, Louis Rostoilan, Francois Mahé en Heué Mastrotto. (Slot van pag. 3) ben gediend enz. Wat de 9 Her vormden betreft, valt het op dat er heel wat bij zijn, die verbonden zijn aan het werk van Kerk en Wereld te Driebergen. Maar ook van de Gereformeerden kan wor den opgemerkt dat zij zich be wegen op het terrein van de kerk in deze wereld. Verder kan van die Hervormden nog worden op gemerkt dat alle modaliteiten hier vertegenwoordigd zijn, vanaf de Gereformeerde Bond tot de Vrij zinnig Hervormde. De Gerefor meerden in deze werkgroep heb ben dus te voren geweten dat zij in een comité stapten met man nen uit de N.H. Kerk die is zoals zrj is. De Hervormden hebben tot de Gereformeerden gezegd: Je moet ons nemen zoals wij zijn en je moet ons niet nemen zoals jul lie zoudt willen hebben. Het werk dat deze mannen te doen hebben is blijkbaar zó, dat zij tot de slot som gekomen zijn dat zij dit niet zonder elkaar kunnen doen. Een paar maanden geleden hebben wij op deze plaats iets geschreven over een interkerkelijke avondmaals viering in de studentendiensten die te Utrecht worden gehouden en waar tegenover de synode der Geref. Ker ken deze zomer nog haar houding moet bepalen. Er is nu eenmaal al lerlei kerkewerk waarin men samen werkt en waardoor men blijkbaar tot de overtuiging gekomen is dat men niet anders kan en mag dan samen werken en waarbij het er niet om gaat zieltjes te winnen of voor de ene of voor de andere kerk. Door de praktijk zijn deze mannen blijkbaar voor dë vraag komen te staan of de gescheidenheid van de Hervorm de en de Gereformeerde Kerken nog langer geduld mag worden en zij zijn tot de conclusie gekomen dat zij deze vraag met een zeer beslist neen moeten beantwoorden. Eenwoxding Vanuit het werk dat zij reeds geza menlijk doen, dat, naar hun over tuiging om meer gaat dan om één enkele kerk, moeten wij het ook ver staan wanneer we in de oproep le zen: „Bewogen door dc verwachting- van het Rijk Gods en de opdracht der kerk in de wereld". Deze mannen hebben broederlijk samengewerkt. Ze willen deze samenwerking ook niet meer missen. Ze vragen zich nu af hoe het verder moet, want ze zijn allen op eigen wijze dienaar van hun kerk. Kan hun werk vruchtbaar voortgaan wanneer de samenwerking tussen en zelfs de eenwording van hun kerken niet in 't zicht komt? We hebben hier zelf onze gedachten wat laten spelen. Het komt ons voor dat de leden van deze werkgroep zo ook ongeveer moeten hebben ge dacht en dat zij er zo toe gekomen zijn om de vraag naar de eenwor ding van de Hervormde en dc Gere formeerde Kerken te stellen. We zul len moeten afwachten welke plannen er door de kleine werkgroep worden uitgebroed. Voor de laatste wereldoorlog waren zowel de Hervormde Kerk als de Ge reformeerde Kerken vrij constante grootheden. We kunnen ons niet her inneren dat er toen door mannen van gezag in een van beide is uitgespro ken dat deze twee kerken in de toe komst weer één moesten worden. Er waren en er zijn nog althd verschil len tussen deze beide kerken, die we zo maar niet kunnen wegcijferen. Ze hadden ieder een eigen kerkinrich ting en ze kenden ieder eigen gren zen van de kerk, waarbij die van de Herv. Kerk door de Gereformeerden altijd onduldbaar ruim werden ge noemd. De belijdenis had in beide kerken niet eenzelfde functie en dat is nu nog niet het geval. Contact In en na de oorlog zijn de verhou dingen wel heel anders komen te lig gen. Er is een officieel contact ge weest tussen de synoden van beide kerken, welk gesprek wel is vastge lopen, maar het merkwaardige was dat, van beide kanten gezegd is dat men elkaar toch niet wilde loslaten. Er is ook plaatselijk een heel andere verstandhouding gegroeid. Bij de in tree van een predikant vinden we te genwoordig herhaaldelijk een afvaar diging van de kerkeraad van dt „zustergemeente", zoals wij het bij zulk een gelegenheid eens hoorden be titelen. Een van die afvaardiging voerde toen het woord en zei wat zou men bij zo'n gelegenheid, als men afgevaardigde is, ook anders kunnen zeggendat de twee gemeenten toch ei gelijk bij elkaar behoorden. De Ge reformeerde Kerken hebben nog niet kunnen besluiten zich te voegen bij dc Wereldraad van Kerken, omdat ze daartegen eigenlijk dezelfde be zwaren hebben als zij hebben tegen de N.H. Kerk. Onlangs heeft in „De Strijdende Kerk", het progressieve Gereformeerde orgaan, een stuk ge slaan dat de Gereformeerde Kerken op weg zijn naar de Oecumene en tien symptomen werden er opge noemd waaruit dit maar al te duide lijk zou blijken. Een paar weken ge leden is er in de dierentuin te 's- Gravenhage een oecupienlsch liefde maal gehouden, uitgaande vooral van dc Pleingroep onder leiding van pa ter Jelsma. Daaraan hebben ook Ge reformeerden broederlijk meegedaan en onder hen waren ook predikanten die nu de oproep tot eenwording hebben ondertekend. Het zijn alle maal tekenen dat men niet overtuigd is dat het isolement zo erg vrucht baar is in deze tijd. En nu komt er deze oproep, mede ondertekend door 9 Gereformeerde predikanten. Met welke plannen de kleine werkgroep ook voor den dag zal komen, in ieder geval zal het gaan over de eenwording van beide kerken en deze plannen zullen komen te liggen op de tafel van beide syno den. Bepaalde vragen zullen er dan worden gesteld. De synode van de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken (Art. 31) heeft, na een schrijven van de synode der Gereformeerde Ker ken over een mogelijke hereniging, deze botweg afgewezen. Nu krijgen de synodeleden van de Gereformeerde Kerken een voorstel waarin het in ieder geval gaat om dé eenwording met de N.H. Kerk. van wie zij zelf zich afgescheiden hebben. Wat zul len ze daarmee nu moeten doen Ook botweg weigeren Dat is niet in te denken. De Hervormde Kerk ac cepteren zoals zij is? Gezien het verleden zal ook dat hen niet ge makkelijk zijn. Reeds veertien clubs, waaronder 12 nationale kampioenen, ziju bekend voor het toernooi 1961-1962 oni de Europese beker. Portugal zal voor de eerste keer in het toernooi door twee clubs worden vertegenwoordigd, namelijk door bekerhouder Benfica en Sporting Lissabon, dat als tweede in de nationale competitie achter Benfica is geëindigd. De andere twaalf clubs, waarbij ve len. die nog niet eerder aan de com petitie om de Europese beker deel namen, zijn: Feijenoord (Nederland), Standaard Luik (België), b.k. Oden- se (Denemarken), Tottenham Hot spur (Engeland), A.S. Monaco (Frankrijk), Juventus (Italië), Drumcondra (Ierland), Spora (Luxemburg). Austria (Oostenrijk). Glasgow Rangers (Schotland), Real Madrid (Spanje) en Servet te (Zwit serland). De loting voor het toernooi zal op 4 juli in Kopenhagen wor den gehouden. In Noord-Ierland moet de beslissing vallen tussen Linfield en Portadown. In Polen leidt Gornik Hindenburg met grote voorsprong, terwijl op het ogenblik in Bulgarije en Hongarije respectievelijk C.D.N.A. Sofia en Va- sa Boedapest de beste kansen op de titel en daarmee op een plaats in het Europese toernooi hebben. In Zuid- slavië moet de beslissing vallen tus sen Partizan en Rode Ster. Promotiewedstrijden tennis beginnen Zondag a.s. beginnen in de Zeeuwse tenniswereld de ^promotiewedstrijden, waarbij in eerste instantie de kam pioenen elkaar bestrijden om uit te maken wie in een thuiswedstrijd de week daarop de degradant mag ont moeten. Iu Terneuzen gaat de wed strijd tussen Animo 1 en Middelburg 1, beiden kampioen van een 3e klas zuid. De Terneuzenaren zijn lichtelijk favoriet. Op het tennispark Zwanenburg van het Vlissingse D.O.S. belooft het druk te worden. De drie teams van D.O.S., die kampioen werden, hebben name lijk allen een thuiswedstrijd geloot. D.O.S. 2 komt voor promotie naar de 3e klas uit tegen Rapid 1 uit Roo sendaal. een zware wedstrijd voor de Vlissingers. Voor promotie naar een der 4e klassen bestrijden elkaar de jeugdteams van D.O.S. en van Animo, resp. D.O.S. 3 en Animo 3. De uit slag zal niet ver van 4-4 afwijken, met in ieder geval een beslissing door het tellen van de sets of games. D.O.S. 4 speelt thuis tegen Hulster Ambacht 1, een wedstrijd, die even eens zeer zwaar voor de Vlissingers zal worden. De 18 ondertekenaars zullen zeggen: In ieder geval moet het werk dat gezamenlijk gedaan wordt, moeten blijven doorgaan. Zij zullen dit werk zien als gegroeid onder leiding van de H. Geest. De beide synoden zullen zich moeten uitspreken of dit werk moet ophou den of dat het zal voortgaan onder gezamenlijke verantwoordelijkheid Het stuk dat men op de synodale tafels kry'gt is in ieder geval niet iets wat men zo maar naast zich zal kunnen neerleggen. H. HOUDT UW GEWICHT IN BALANS Ik heb het niet op al die pillen en drankjes. Je moet nog maar afwachten of ze helpen. Ik vraag me trouwens af of dat geforceerd vermageren nu echt wel goed is. Suiker - hoe lekker en gezond ook - is voor de meeste mannen en vrouwen een vijand. Kilo's gewicht kun je vermijden met Samengesteld volgens de nieuw ontdekte formule is de smaak van Sukristo 7 niet meer van suiker te onderscheiden. Doosjes 150 tobl. f 1.15 en grotere verpakkingen. Vraag uw leverancier gratis monster H. TEN HERKEI N.V. HILYERSUM Aardenburgse tennissers wonnen van Middelburg In de competitie voor het tenniskam pioenschap heren van de provincie Zeeland, dat onder auspiciën van de K.N.L.T.B., district Zeeland, wordt gespeeld won de tennisclub S.J.E.F. uit Aardenburg in de eerste wed strijd met 51 van de Middelburgse L.T.C. S.J.E.F. neemt daaraan deel als dc kampioen van Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl Middelburg kam pioen van Walcheren werd. Als derde club neemt daaraan deel de T.C. Kruiningen die kampioen werd van Zuid-Beveland. De wedstrijd T.C. Kruiningen-S.J.E.F. die voor zater dag a.s. op het programma staat kan in deze reeds de beslissing brengen. Schoolkorfhaltoernooi „Swift" in Middelburg De Middelburgse korfbalvereniging Swift organiseert zaterdag a.s. het jaarlijks schoolkorfbaltoernooi. waar voor zeventien twaalftallen hebben ingeschreven. Er wordt gespeeld in een A-afdeling (lagere scholen) ccn B- en een c-afdeling (middelbare-, nijverheids- en ulo-scholen). Teke nend voor de goede verstandhouding tussen de Middelburgse scholen is wel dat de jongens van de technische school en de meisjes van de christe lijke landbouwhuishoudschool vier gezamenlijke ploegen in het veld brengen. De wedstrijden beginnen 's middags oin half twee op vier vel den aan de Sportlaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4