Venezolaanse „rebellen" dwongen vliegtuig te landen op Curacao Eenwording van hervormde en gereformeerde kerken Belgen komen in dienst van de N.S. ZATERDAG 10 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEWAKERS SCHIETEND OVERMEESTERD Bezwaar tegen politiek asiel Een Venezolaans militair vlieg tuig, dat politieke gevangenen vervoerde die van een Venezo laanse gevangenis naar een an dere verblijfplaats moesten wor den overgebracht, werd donder dagavond gedwongen op Cura cao te landen. Na de landing op liet vliegveld van Curagao, ontstond in het vliegtuig een schietpartij. Onder de zeventien inzittenden van het vliegtuig bevon den zich acht gevangenen, ex-militai ren die onder bewaking op weg wa ren naar Puerto Cabello. Onderweg werd het vliegtuig overmeesterd, waarbij de leider en de tweede piloot werden gewond. Na de vlucht van de zeven gevangenen uit het vliegtuig bemachtigde de leider, kapitein Tal- lardat, een machinegeweer. Hij dwong de gevangenen weer in te stappen. Toen daaraan geen gehoor werd ge geven, ontstond het vuurgevecht, dat door de vluchtelingen werd beant woord. Daarbij werd de eerste piloot niet levensgevaarlijk gewond. Uitlevering Uit Caracas wordt gemeld dat presi dent Romulo Betancourt van Vene zuela zijn minister van binnenlandse zaken heeft opgedragen, bij de Ne derlandse ambassadeur te Caracas stappen te doen voor de uitlevering van de vluchtelingen aan Venezuela. Volgens het bericht zouden de arres- taten, die uit het vliegtuig trachtten te ontsnappen, allen zijn opgevat. Volgens het Venezolaans ministerie van binnenlandse zaken zijn het ge pensioneerde Venezolaanse legeroffi cieren drie kolonels, drie majoors en twee kapiteins die volgens een beslissing van een krijgsraad, onder bewaking van kapitein Taylhardat van Caracas werden overgebracht naar Puerto Cabello. Na hen te heb ben verwond, slaagden de arrestan ten er in, hun bewaker en de vlieg tuigbemanning te overmeesteren in de hoop, op Curagao te kunnen ont vluchten. Op een vraag aan premier Joncklieer in Den Haag. of liij van het incident Ceylonees vrachtschip op zee omgeslagen: 55 doden Men vreest dat 55 passagiers van het Ceylonese vrachtschip met passa giersaccommodatie „Aoengtliitsa", dat woensdagavond laat in zware zee omsloeg op tachtig mjjl van 3Ioul- mein, zijn verdronken. Maar 25 opvarenden, passagiers en leden van de bemanning, zijn er in geslaagd zwemmend de kust te berei ken, twaalf mijl van de plaats waar het schip in de golven verdween. KORTE PREDIKATIE LUCTOR ET EMERGO Wie is het, die de wereld over wint dan die gelooft, dat Jezus is de Zoon van God 1 Joh. 5 5. Er wordt geweldig veel gesproken over de crisis, waarin wij in de we reld van nu ons bevinden. Er is een crisis der zekerheden. Die is er dl lang. Maar steeds dieper wordt het besef. En steeds meerderen menen het te beseffen. In het levensgevoel van de denkende mens schijnt de twijfel het minst twijfelachtig te zijn. De apostel Johannes en de gemeente van de Here Jezus Christus in die dagen hebben anders geleefd en ge dacht en gevoeld. Dat „anders" be tekende, dat zij geloofden. Daarvoor waren zij volstrekt zeker geworden van alle dingen. Alle dingen kwamen voor hen precies op hun eigen plaats te staan. Daar was voor hen geen twijfelen aan. De dingen Gods, Zijn getuigenis. Zijn gaven, Zijn Chris tus, Zijn Geest alle zijn zij licht, Daar is geheel geen duisternis in. Want God Zelf is een licht. En de dingen der wereld, die uit de geest der wereld zijn, zijn duisternis. „Wij weten, zo beleden zij, dat de ge hele wereld in het boze ligt". Daarom hadden zij de ivereld niet lief noch hetgeen in de wereld was. Want zij wisten, dat al wat in de wereld is niet. uit God is. Zelf echter waren zij uit Godomdat zij uit God geboren waren voor hef. geloof in Christus, de Zoon van God. Zo hebben zij de wereld overwonnende ongerechtigheid der wereld, de wet teloosheid. de bandeloosheid, het on geloof, de liefdeloosheid, de afgoden dienst om zichzelf en de dingen der aarde te aanbidden, de vrees en de angsten der wereld in één woord de zonde en al haar gevolgen, Niet uit eigen kracht, maar alleen (looi de kracht van Jezus Christus, Gods Zoon, ontvangende Hem en het Zijne door het geloof. Deze zekerheid was niet alleen een verschijnsel in de christelijke ge meenschap van vele eeuwen geleden, Die wordt nog geschonken als gave Gods door de Geest die in alle waar heid leidt.. Die zekerheid maakt ons niet zelfverzekerd, hoogmoedig voor God en liefdeloos voor de broeder maar ootmoedig voor de Here "it liefhebbend de broeder. Zó strijdt de gelovige tegen de we reld en zichzelf, overwinnende door Jezus de Zoon van God. God is liefde. St. Philipslund. F. van Dieren. moeilijkheden van Venezolaanse zyde verwacht, zei hij: „hopelijk niet. Maar het zou wel prettig zijn, als ze daar hun gevangenen beter bewaakten". Politiek asiel Waarnemers zeiden dat Curacao door het incident in een moeilijk parket was gebracht, daar de ge vangenen de route van het vlieg tuig wijzigden om vervolging te vermijden. Bij hun aankomst, ver zochten zij de autoriteiten om poli tiek asiel. Men kon dit verzoek niet afijzen, daar asiel al aan vele andere Venezolanen was verleend. Uit goed ingelichte bron is vernomen dat het bijzonder gelukkig is dat nie mand werd gedood bij de schietpartij waarmee de aankomst van het vlieg tuig vergezeld ging. Een tamelijk grote menigte was op het vliegveld, wachtend op de aan komst van het K.L.M.-lijnvliegtuig uit New York. Maar dit vliegtuig kreeg opdracht op Aruba te blijven, waar liet was geland op weg naar Willemstad. Later gisteren, landde een tweede Venezolaans vliegtuig met een groep beambten, onder wie minister van binnenlandse zaken, Luis Augus Du- buc. Zij werden op het vliegveld be groet door minister Kroon, fungerend premier bij afwezigheid van de in Nederland zijnde premier Jonckheer. Leider zat onder de vloer Ambonezenkamp in de nacht ontruimd Gistermorgen 0111 vier uur hebben veertig zwaar bewapende mannen van de rijkspolitie in opdracht van de officier van justitie, mr. C. W. Baron van Dedem, het Ambonezen kamp „De Pietersberg" te Wester- bork omsingeld en de ongeveer 100 bewoners van hun bed gelicht. In vrachtwagens werden de zeventien gezinnen in de loop van de dag over andere kampen in ons land verspreid. Verscheidene malen is het in dit woonoord tot relletjes gekomen, waarbij de politie werd betrokken. Om hieraan een einde te maken heeft de politie nu ingegrepen en de be woners zodanig over ons land ver spreid, dat eventuele concentratie nu uitgesloten is. Na deze actie slaagde de politie erin de voortvluchtige Manapunjö, een van de voormannen uit dit wooöoord, te arresteren. Hij had zich onder de vloer van één der barakken verbor gen. Manapunjö had zich enkele maanden geleden onttrokken aan de tenuitvoerlegging van een maand ar rest, die hem was opgelegd wegens het kappen van bomen in de staats bossen. Tot gisteren was hij voor de politie onvindbaar geweest. Het. werk aan de „Vasa" de onuit puttelijke schatkamer voor oudheid kundigen in Stockholm gaat steeds door. Dezer dagen kon van het. onderste batterijdek een van de stukken geborgen worden. Van de GJ, stukkenwelke de „Vasa" aan boord had, missen er nu nog zeven', men vermoedt, dat deze op de bodem van de zee liggen. Het op de foto zichtbare kanon is een 'JJf-ponder uit 1G26. Koningin Fabiola kreeg pauselijk erekruis Uit Vaticaanse bron is vernomen dat paus Joannes '2$ koningin Fabiola van België heeft onderscheiden met het erekruis pro ecclesia et pontifiee („voor kerk en paus"). Het erekruis is ingesteld door paus Leo de dertiende in '1888, wiens por tret in het versiersel is verwerkt. Eervol ontslag bij Koninklijke Marine Bij k.b. is met ingang van 1 augus tus 1961 aan de commandeur van de technische dienst E. .C. Leertou wer op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit de zee dienst terzane van langdurige dienst. Oorzaak van ramp met Hugo de Groot niet zeker De raad voor de luchtvaart kan, blijkens de gistermiddag in het ge bouw van de Hoge Raad der Neder landen in Den Haag door de voor zitter van de raad, mr. J. E. van der Meulen, voorgelezen uitspraak, niet met zekerheid de oorzaak vaststellen van het ongeval op 14 augustus 1958, nabij Ierland overkomen aan het Iv.L.M.-vIiegtuig Hugo de Groot. In de uitspraak wordt voorts mede gedeeld dat ook het onderzoek met betrekking tot de mogelijkheid dat de oorzaak van hot ongeval een ge volg zou zijn van een bomexplosie, geen feiten heeft opgeleverd die een conclusie zouden wettigen. De raad voor de luchtvaart kent echter een hoge graad van waar schijnlijkheid toe aan de juistheid van de veronderstelling als zou de oorzaak van het ongeval liggen in het optreden van „overspeeding" van een der buitenste luchtschroeven. Dit zou het gevolg kunnen zijn van ver ontreiniging van de olie na het op treden van tandwielbreuk bij het overschakelen van de aanjager van de bijbehorende motor op een hogere versnelling. Deze overschakeling moest omstreeks de tijd waarop het vliegtuig verongelukte, geschieden. Zuidafrikaanse maatregel tegen Angolese onlusten Zuid-Afrika heeft aan de grens mili taire maatregelen genomen om te voorkomen dat de onlusten, die thans aan de gang zijn in Angola, over slaan naar de jonge republiek. •V Het Wereldgebeuren Huldiging Haagse auteur Risseeuw De Haagse auteur en kenner van de geschiedenis der Nederlandse emi gratie P. J. Risseeuw, die onlangs zestig jaar geworden is, zal zaterdag 17 juni worden gehuldigd. Tussen 4 uur en half zes zal er in het Gemeen te-Museumpaviljoen, Corn, de Witt- laan in Den Haag gelegenheid zijn het echtpaar Risseeuw te feliciteren. Aan de heer Risseeuw zal een „vrien denboek" worden overhandigd. Na afloop van de receptie is er eeü diner. 0 De politie in de Westduitse stad Frank furt beeft „de inbreker in rouwkleding" aangehouden. Deze man. de 34-jarige Lo- thar Flaschentrager. placht in een zwart kostuum buizen binnen te dringen, waarvan hij wist dat de bewoners een begrafenis bijwoonden. LAAG LOON WORDT HOOG Reeds twintig werken op diverse stations Veel Belgische toeristen die In de komende weken en maanden naar Nederland zullen komen zullen mis schien veeleer aan werk denken dan aan verlof. Werk in Nederland, bij de spoorwegen. De Nederlandse Spoorwegen hebben inderdaad 1000 a 1500 betrekkingen vacant voor Ne derlands sprekende Belgen. En de eerste uitslagen van de pas begonnen wervingscampagne hebben getoond dat er grote belangstelling voor be staat. Het aantal aanvragen dat tot nu toe binnenkwam, beloopt reeds verschei dene honderden, verklaarde de heer P. Poelstra, handelsagent van de N.S. in Brussel vrijdag aan United Press, en de eerste resultaten van het recente initiatief van de N.S. om uit het bestaande teveel aar. arbeids krachten in België, het dringend noodzakelijke personeel te werven voor allerlei werk bij het Nederland se spoor zijn bepaald aanmoedigend aldus de heer Poelstra. Niet luidruchtig Alhoewel do wervingscampagne niet luidruchtig of met gouden beloften werd ingezet zijn reeds een twintig tal Belgen op verschillende plaatsen In Nederland als stationsassistent of spoorarbeider aan liet werk. Onder hen zijn er heel wat met voor treffelijke capaciteiten en allen door staan uitstekend de vergelijking met Tjun Nederlandse collega's, aldus de heer Poelstra. Hetgeen de Belgische gegadigden vooral aanlokt in Nederland in weerwil van de volgens Belgische loonsnornten eerder bescheiden wedden, is de waarborg voor de toe komst die een baan "bij de Neder landse Spoorwegen biedt, en de vol ledige gelijkstelling met het Neder lands personeel wat promotiemoge lijkheden en sociale voorzorg betreft. Buitendien hebben de geïnteresseer den niet veel tijd nodig om uit te re kenen dat er van een „beseheiden" loon in Nederland na aftrekking van de veel lagere kosten voor voeding, huisvesting en kleding dikwijls veel meer overblijft dan van het „hoge" loon in België, aldus de heer Poel stra, De wervingsactie die door de dienst voor personeelszaken der Nederland se Spoorwegen te Utrecht wordt ge leid werd algemeen gunstig onthaald door de Belgische pers, de vakbonden en de werknemerskringen. Allen beschouwen het als een goede kans voor een aanzienlijk aantal mensen om in Nederland een vaste betrekking te krijgen, waardoor niet alleen geen enkele sector van de Bel gische economie wordt geschaad maar de samenwerking tussen de Bencluxpartners op een zuiver men selijk vlak wordt gesteld en mis schien veel kan bijdragen tot een dieper en breder wederzijds begrip tussen Nederland en België. De nieuwste Amerikaanse helikopter is dit onbemande, draadloos bestuur de apparaatje, dal deel uitmaakt van de duikbootbestrijding. De naam van het vliegtuigje is DashHet is hier gefotografeerd tijdens een start van af het vliegtuigmoederschip .Mazél- wood". Negen doden door water en verkeer Bij het oversteken van de weg vóór zijn woning in Meerveld (gemeente Apeldoorn) is de 67-jarige H, Blin- berg door een auto gegrepen en op slag gedood. Doordat de buis van een gaskomfoor niet goed was gesloten, is de 80-jarige weduwe J. Reïtsemavan der Ploeg in een bejaardencentrum te Gronin gen om het leven gekomen. Het driejarig zoontje van de familie Hermans is in zijn woonplaats Ge leen door een vrachtwagen gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het driejarig Rotterdamse meisje Christina Kolenbrander is bij het spe len langs een sloot aan de Varken- oordseweg verdronken. Het tweejarige jongetje Eddy Tuyt te Zwijndrecht is verdronken, toen het in een sloot, vlakbij het huis in de nieuwe wijk van Zwijndrecht, ge raakte, zonder dat dit werd opge merkt. De 24-jarige D. Kraay uit Essen en de 18-jarige mejuffrouw G. Ernisch, eveneens uit Essen, kwamen gister avond om het leven toen bij Well in Limburg hun auto door een autobus vrijwel werd verpletterd. Op de Utrechtseweg te Amersfoort is de 49-jarige H. Beurskens door een bromfietser aangereden, toen hii liep te wandelen. Hij werd slechts licht gewond. Een automobilist bood een lift aan naar een ziekenhuis. De heer Beurskens stak de weg over om in te stappen, toen hij door een andere personenwagen werd gegrepen en op slag werd gedood. De 43-jarige houthandelaar A. Keim uit Breda is bij Turnhout om het le ven gekomen, toen een band van zijn wagen sprong en hij in botsing kwam met een vrachtwagen. Toestand Edith Piaf blijft ernstig Nadat de Franse chansonnïcre Edith Piaf donderdag uit liet ziekenhuis was ontslagen, 12 dagen nadat zij een operatie had ondergaan, moest vrijdag weer een spoedoperatie op haar worden verricht. Zij werd gistermiddag om vier uur de operatiezaal binnengebracht. Om half elf 's avonds werd gezegd dat de operatie was geslaagd. Haar toe stand echter is ernstig. STEMMEN UIT DE KERKEN Oproep van werkgroep vraagt de aandacht Het zal een jaar of tien geleden zijn dat er ergens in onze provincie een stuk of wat mannen bijeenzaten. Zjj kwamen gedeeltelijk uit de N.H. Kerk cn gedeeltelik uit de Geref. Kerken. Men had zwaar gepeinsd over de statuten van een stichting of vereniging die men van beide zijden wenselijk achtte. Het initiatief was uitgegaan van hervormde zijde. Statuten moeten nu eenmaal een „grondslag" hebben en daarover gingen de gedachten uiteen, zoals dat wel meerdere malen gebeurd is. Natuurlijk kwamen de drie formulieren van enigheid ter sprake. Na afloop van die bespreking fluisterde een van de gereformeerde aanwezigen, een ouderling en zeer wijs man, bij een van de hervormden in het oor: beginnen jullie maar gauw, want het is nodig dat er spoedig begonnen wordt. Wij komen er wel bij. Als wij het eerst over de statuten eens moeten worden, gebeurt er voorlopig helemaal niets. We moesten daaraan denken toen we de oproep van een werkgroep van hervormden en gereformeerden lazen over eenwording van hun beider ker ken. Deze oproep heeft een paar we ken geleden in allerlei dag- en week bladen gestaan en gevraagd werd om „adhesiebetuigingen" van beide zij den. Die werkgroep spreekt in de oproep als haar oordeel uit „dat de gescheidenheid van de Hervormde en Gereformeerde Kerken niet langer geduld mag worden". Zij spreekt dit uit „bewogen door de verwachting Roodhuiden President Victor Paz Estenserro van Bolivia houdt blijkbaar niet van halve maatregelen. Hij heeft donderdagavond laat de staat van beleg voor de gehele republiek afge kondigd, om, zoals een regerings communiqué zegt „een gezamenlijk front tegen het communistische ge vaar te vormen." Andere berichten uit La Paz meldden dat honderdviif- tig personen, van wie bekend is dat zij een extreem linkse politieke me ning hebben, in arrest zijn genomen. Deze zouden, nog altijd volgens do Boliviaanse berichten, een opstand tegen het huidige bewind hebben voorbereid. De léider van deze revol te was de Cubaanse zaakgelastigde in Bolivia. Deze had een oproep samengesteld, bestemd voor de ar beiders in de tinmijnen, om hen op te roepen een „hongermars" naar de hoofdstad te houden. Maar de opzet van deze Cubaanse diplomaat was mislukt, omdat, nog steeds natuurlijk volgens de Boliviaanse berichten, iemand de regering had gewaarschuwd. Dat is „verraad" of „trouw", het is maar van welke kant men de zaak bekijkt. Dat een Cubaan bij de ondergrondse activiteiten is betrokken, behoeft nie mand te verwonderen. Het zijn cr ook meestal de „diplomaten" naar. Nederland kreeg er zelfs één die nauwelijks de leeftijd van een eind- examinandus van de middelbare school te boven was. Er is enkele jaren geleden een in teressante studie verschenen over het volk van Bolivia. Balca- zar, die zich vele jaren met de op bouw van het Boliviaanse volk heeft beziggehouden, schrijft dat zeventig procent van de bevolking in de land bouw en in de mijnen werkt, een kwart is ambtenaar en de rest, vijf procent dus, wordt gevormd door de regeerders. Balcazar schrijft erbij dat alleen deze groep kan lezen en schrijven. Dat is wel, op z'n zachtst gezegd, overdreven, want een ambte naar zal toch wel de pen kunnen hanteren. De meeste arbeiders in de mijnen zijn van oorsprong Indianen, weliswaar door meedogenloze exploitatie en fysieke vernietiging gedecimeerd, maar toch altijd nog als geheel een krachtige gemeenschap. De landbouw-Indianen zijn bijzonder aan hun dorre stukje land gehecht. Overbodig te zeggen dat de sociale omstandigheden van de doorsnee- Boliviaan, volgens Europese maat staf. bijzonder achterlijk zijn. Be smettelijke ziekten, die in Europa al zijn vergeten, tieren op het Bolivi aanse platteland welig. Niet het minst ook door de kwakzalverij. Daartegenover staat een heel hoog geboortecijfer. Het is te begrijpen dat het com munisme de ogen begerig heeft geslagen naar dit Zuidameri- kaanse land, nadat het met succes in Cuba Infiltreerde. Dat heeft Amerika direct begrepen, toen de oorlog in de Pacific was uitgewoed. Er werden grote hoeveelheden materiaal en veel geld naar Bolivia gebracht. Met Amerikaanse kredieten werden grote wegen aangelegd, waarlangs men de opbrengst van de tinmijnen spoediger naar de kust kon brengen. Nu mag het verhaal over die communistische infiltratie wat zijn opgeschroefd <re- zien het temperament" van de Bobb anen) vaststaat wel dat sinds bar en dag handlangers van Moskou pro beren van de roodhuiden echte roden te maken. Terwijl de bodemschatten ook niet zijn tc versmaden. Vandaar dat de president donderdag deze ar restaties gelastte. BOLIVIA van het Rijk Gods en de opdracht van de kerk in de wereld". Zij heeft zich ernstig voorgenomen „stappen te doen om deze eenwording krach tig te bevorderen". Over enige tf-'d zullen „verdere plannen" bekend wor-1 den gemaakt. Onder deze oproep staan IS namen, alle predikanten en één wika. Zeer broederlijk zijn het 9 die tot de Herv. Kerk behoren en 9 die tot de Geref. Kerken gerekend worden. Wanneer wij die IS namen bekijken, schatten wij de gemiddelde leeftijd op 45 jaar. Er zijn er onder die de zestigjarige leeftijd hebben bereikt of daar dicht bij zijn. Van deze oproep kunnen wij niet zeggen dat ze voortgekomen is uit een jeugdig enthousiasme. Bekende klank Onder die 18 namen zijn er ver schillende die een nogal bekende klank hebben in kerkelijk Neder land, namen van mannen, naar wie in hun kerken geluisterd wordt. Wanneer we zien wat voor predikanten dat zijn. vinden we onder hen een heleboel die in een bijzonder stuk kerkewerk staan of hebben gestaan. Er zijn onder hen studentenpredilcanten, evan gelisatiepredikanten, mannen, die in het zendingswerk de kerk heb- (Zie slot pag. 4 kot. 4) Koster ontslagen, kerkkoor staakt (Van onze correspondent). De grote saamhorigheid van de 1 fiiiiecnschap in het kerkdorp wartbroek onder Weert heeft lot een staking van het 17-rnan sterke kerkkoor geleid. De aan- leiding tot dit conflict was de i weigering van de pastoor om i e de organist een loonsverhoging I te geven, nadat de pastoor reeds eerder een verzoek van de koster om een stuk grond, I waarop hij een Luis wilde bou- wen afwees. Toen de pastoor een andere 1 I koster en organist in dienst nam voor het zingen en ver- zorgen van de hoogmis in zijn I kerk nam het kerkkoor dit niet 1 en ging in staking. Men wil deze hardnekkig volhouden tot- 1 dat de aan de dijk gezette kos- ter-organist weer in zijn func- tie is hersteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3