bilt Voorstel kapitaaluitbreiding „Britannia" aangehouen poJLAk Imwm Almanak TAFELRANDPROFIEl I Vlissingen WATERSTAATSAMBTENAAR TOT 25- VEROORDEELD SPORTVISSERS KOMEN IN ZOET WATER BIJNA NIET AAN BOD ZONDER PARDON BUNA 98 PROCENT BISOMOP UIT BRESKENS 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 JUNI 1961 VLISSINGSE RAAD: EERST ACCOUNTANTSRAPPORT Bouw van nieuw stadhuis onderhands opgedragen I)e Vlissingse raad heeft zijn beslissing over het al of niet verlenen van medewerking aan de uitbreiding van het aandelen kapitaal van de N.V. „Grand Hotel Britannia" en het deelne men daarin met 140 nieuwe prioriteitsaandelen, voorlopig uitgesteld. De financiële com missie had b. en w. schriftelijk doen weten zich niet met het voorstel te kunnen verenigen, en dit was voor het college aan leiding om vrijdagmiddag in de raadsvergadering voor te stel len het bewuste voorstel aan te houden. Op suggestie van de financiële commissie zal nu eerst aan een accoutantsbureau worden opgedragen een rapport uit te brengen over de exploita tiemogelijkheden. Om intussen „Britannia" aan liquide midde len te helpen, kon de raad zich wél verenigen met 't voorstel om met deze n.v. een rekening courant-overeenkomst aan te gaan tot een maximaal bedrag van f 100.000 en tot uiterlijk 1 december a.s. ïlet te verstrekken bedrag zal wor den ingehouden op de door de ge meente te verrichten stortingen, wanneer alsnog zal worden besloten tot deelname in het te vergroten aan delenkapitaal. B. en w. willen ei' naar streven de zaak mogelijk eind juni/begin juli a.s. opnieuw in de raad te brengen. In het oorspronkelijke voorstel tot het aangaan van de rekeningcou- rantovereenkomst met Britannia spraken b. en w. van 1 september a.s., doch verschillende raadsleden waren van oordeel dat deze termijn wel iets te kort was, zodat deze als nog op 1 december a.s. werd gesteld. Op een nadere vraag van de heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.), die verklaar de dat de financiële commissie zich o.m. had uitgesproken voor een ge heel andere wijze van kapitaalbeste ding, gaf burgemeester Kolff de toe zegging, dat alle door de commissie gestelde vragen aan de accountant zullen worden voorgelegd. De ge meente zal de opdracht tot dit rap port geven en dus ook de kosten fAdvertentie Centrale verwarming SAWEMA N.V. Nederstraal 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 moeten dragen, aldus burgemeester Kolff. Geen definitieve toezegging kreeg het raadslid P. Bikker (c.h.), die alsnog overleg met de financiële commissie wenste, omdat deze thans slechts enkele hoofdpunten had voor gelegd. Burgemeester Kolff, die vond dat dit in de beleidssfeer ligt, ver klaarde een en ander met de voorzit ter van de commissie en met het ge hele college van b. en w. te moeten bespreken. Stadhuisbouw Opgewekter was de discussie rond het voorstel om de bouw van 't nieu we stadhuis onderhands op te dragen aan de N.V. Dura en tot het verle nen van een aanvullend krediet van f 550,000. Er werd gesproken over een „histo risch moment" en dit werd nog eens duidelijk geaccentueerd door het ge ronk van de filmcamera, welke ook deze fase in de Vlissingse stadhuis geschiedenis vastlegde. Bij alle voldoening over het feit dat men thans zover is dat met de bouw kan worden begonnen, was toch ook enige teleurstelling te beluisteren. Teleurstelling over het feit, zoals de heer Van Rooijen schetste, dat de bouw thans aanzienlijk meer gaat kosten doordat de reeds jaren be staande plannen herhaalde malen door overheidsmaatregelen als be stedingsbeperking e.d. moesten wach ten. De heer E. de Priester (p.v.d.a.) liet twee wensen horen: ten eerste dat na de telegrafische toezegging nu snel de rijksgoedkeuring zwart op wit zal volgen en ten tweede dat Ged. Staten het raadsbesluit spoedig zul len goedkeuren, zodat kan worden begonnen met de bouw. De oplevertijd zal volgens het be stek 530 werkbare dagen na de op dracht moeten geschieden, zo bleek nog uit het antwoord op enkele an dere vragen. Burgemeester Kolff sprak onder de felle schijnwei-pers van de ca meraman het laatste woord over de stadhuisbouw. Voordat hij het raadsbesluit met een hamerklop bezegelde, sprak hij zijn vreugde uit over dit besluit. „Het werk zal ons nog wel veel hoofdbre kens kosten, maar er is thans een belangrijke mijlpaal bereikt". Direct daarop werden b. en w. ge machtigd stappen te ondernemen bij H.M. de Koningin om, ter handha ving van een sinds 1582 bestaande traditie, bij een eventueel verblijf te Vlissingon voor de koningin en haar gevolg de nodige appartementen in gereedheid te houden in het nieuw tc bouwen stadhuis. Om alle voorberei dende besprekingen en de werkzaam heden van de stadhuisbouw op film, foto's en geluidsbanden vast te leg gen, stond de raad een krediet van f 5000 toe. De overige agendapunten in deze vergadering leverden weinig stof tot discussie op. Voor het merendeel wa ren het hamerstukken. Tot onderwij zer in vaste dienst aan de Pl ans Nae- reboutschool werd benoemd mevr. C. A. M. Nelissen-Janssen. Er wer- VAN TOT DISTRICTS-WEEKEND Voor de verkenners van het district Hulst begint vanmiddag om twee uur oen week-end in liet „Buitencentrum" aan het Jagertje en de deelnemende patrouilles en „baks" kunnen dan onmiddellijk beginnen met het op zetten van de tenten. Er zullen diver se opdrachten vervuld moeten worden en vanzelfsprekend zal er een kamp vuur gehouden worden. Ditmaal bovendien met een speciale attractie. Om interne redenen kan de kampléiding bij het kampvuur geen gasten toelaten. Zondag rond vijf uur zullen de verkenners het terrein weer verlaten. Een schoon, keurig opge ruimd terrein vanzelfsprekend, want daar zijn het verkenners voor. VAKANTIEGANGER... Zo langzamerhand kom je in de Zeeuwse badplaatsen de echte vakan tiegangers weer tegen. Niet zo maar dagjesmensen, nee, vakantiegangers. Mensen die er een week, veertien da gen of misschien wel drie weken in het voorseizoen tegen aan hebben ge gooid om er eens helemaal uit te zijn. Weg van de dagelijkse beslomme ringen, weg van kantoor, werkplaats of 'bakkerij. Er uit., er helemaal uit. Dat was die hotelgast in Vlissingen ook. Veertien dagen lang zou hij ge nieten van zon, zee en zalig niets doen. Veertien dagen lang geen kwast aankijken geen verfkwast dan want hij was huisschilder. Maar ook bij huisschilders kruipt het bloed, wuar het soms niet gaan kan. Het geviel zo. dut hij te logeren kwam in een hotelletje, waarvan de achtergevel nu niet bepaald meer glansde van de verf. De eerste dag had hij er al een schichtige blik op geworpen. De tweede dag bekeek hij 'de zaak eens nauwkeuriger en ja hoor, de derde dag vroeg hij van de hotelhouder een ouwe broek te leen en hup, duar stond ie weldra fluitend de achtergevel te bewerken. En als ze straks thuis vragen of hij een prettige vakantie heeft gehad, zal hij dat ongetwijfeld bevestigen en achteloos meedelen: ,.Ik heb ook nog even een hotelletje geschilderd..." JUBILEUMFEEST. In St.-Annaland is onlangs een jubi leum gevierd en wel ter ere van de heer A. Scherpenisse, die 25 jaar lid was van de muziekvereniging „Acce lerando". Sinds oktober 1957 dient liij deze vereniging tevens als secre taris. Tijdens een feestelijke bijeen komst gewaagde voorzitter A. J. Eoo- gaard van de vele verdiensten, die de jubilaris voor de vereniging heeft en als blijk van waardering bood hij hem namens ..Accelerando" een zak agenda-etui met inscriptie aan. Bo vendien ontving de heer Scherpenisse een insigne. Het muziekkorps liet een opgewekt ,.Lang zal hij leven" horen, waarbij het „in de gloria" niet ont brak. GOUD Goud ditmaal in Eede, waar het echt paar C. Coppensde Bare zijn vijf tigjarig huwelijksfeest vierde. Wet houders, gemeente-secretaris en ont vanger kwamen hun gelukwensen aanbieden, waarna het feest (met de zes kinderen en de kleinkinderen) in intieme kring werd voortgezet. .EN DIAMANT Diamant in Vlissingen, waar hot echt paar Gunter maandag a.s. zijn zes tigjarig huwelijksfeest hoopt te vie ren. In de Primulalaan (op nummer tien) zal het ongetwijfeld een gezel lige drukte worden. (Advertentie) vanaf 0,30 per nieter. n.v. A <gebf. j den weer verschillende panden voor het saneringsplan aangekocht en voorts werd o.m. een aantal onder- wijsvoorstellen afgedaan. Het v.v.d.-raadslid H. B. J. Knoop kreeg de toezegging dat het verbete ren van het trottoir op Boulevard Banlcert voor het drukke toeristen seizoen 1 juli klaar moet zijn. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg het a.-r. raadslid ir. J. H. Krietemeijer een onderzoek in te stellen naar de be vuiling van het kanaal na de afslui ting van het Veerse Gat. Dit in ver band met de zwemschool. Deze zaak heeft de aandacht, verzekerde wet houder Gillissen Verschage. Hetzelf de raadslid wees op het ontsierende beeld van het half gesloopte Cosy Corner op Boulevard Bankert. Bur gemeester Kolff zei dat een cn ander een gevolg is van het feit, dat de ei genaren nog niet alle vergunningen voor de nieuwbouw in hun bezit heb ben. Er is getracht een oplossing liiervoor te vinden, hetgeen geleid heeft tot een andere aanvraag. Ir. Krietemeijer vroeg verder of het wellicht niet wenselijk is om naast een accountantsonderzoek in de zaak Britannia, ook een onderzoek naai de bedrijfsvoering te doen instellen, door een bedrijfseconoom. „De com missarissen van „Britannia" zijn na tuurlijk eveneens ervan overtuigd dat de bedrijfsvoering zo goed moge lijk moet geschieden", zo antwoord- |llll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll!!lllllllllllllll^ Tweede fase sanering Vlissingse binnenstad M Maandag zal de Vlissingse f| H wethouder van openbare wer- ken, de heer F. G. Smit een onderhoud hebben met de sa- H neringscommissie uit de mid- denstand over de tweede fase van de stadssanering, zo deelde hij vrijdagmiddag in de raad op een vraag van de heer P. Bikker mede. Over de vorde- ringen bij de eerste fase kreeg H bet raadslid E. T. Oosterhuis H te horen, dat de onderhande- e§ lingen over de aankoop van te m slopen woningen binnen niet al H te lange tijd afgesloten kunnen worden. De sloopwerkzaamhe- s den tussen Noordstraat en Spuistraat stagneren door het H nog bewoond zijn van een der percelen, deelde wethouder n H Smit verder mee. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÉ de burgemeester Kolff. Als men in moeilijkheden zit, is dit een reden te meer om daar op te letten. De commissarissen zijn zeker dili gent", verzekerde de raadsvoorzitter. Wethouder Poppe deelde nog mede dat de opening van de kleuterschool Bloemenlaan tot 1 loktober zal moe ten wachten, wat de heer Kempe wel wat laat vond. Hetzelfde raadslid kreeg op een andere vraag te horen, dat er nog geen rijksgoedkeuring is voor de gymnastiekzaal van de Jan Lïgthartschool. Het plan voor de nieuwe werkplaats voor minder validen is thans door de architect bij b. en w. ingediend, zo vernam de heer S. J. Adriaanse (k.v. p.) van wethouder Gillissen Verscha ge als antwoord op zijn betreffende vraag. OPLICHTING BEWEZEN Rechtbank deed uitspraak in „verschrijvingsaffaire" De rechtbank te Middelburg heeft vrijdag uitspraak gedaan in de „verschrijvingsaffaire" bij de provinciale waterstaat van Zeeland, in welke zaak de water staatkundig hoofdambtenaar le klas bij de provinciale water staat, de heer J. A. S. uit Goes, gedagvaard was. De rechtbank veroordeelde S. wegens oplich ting van de provinciale kas tot een geldboete van 25, terwijl S. vrijgesproken werd van de hem ten laste gelegde „ver schrijvingen". De officier tan justitie liad een geldboete ge- eist van ƒ350, alsmede drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Drie „verschrijvingen" waren hem ten laste gelegd: voor het betalen van een rekening voor grondvervoer waarmee een oprit was verhoogd had hij een bon uitgeschreven voor leve ring van grint: voor de uitbetaling van kantonnierskosten waarvoor rekeningen nooit opgemaakt werden had hij een bon uitgeschreven voor levering van steenslag, en een maand salaris voor een typiste werd „verschreven" op de post arbeiders- uren. In haar overwegingen bij het vonnis verklaarde de rechtbank, dat zij niet door de inhoud van de wettige be wijsmiddelen de overtuiging heeft ge kregen, dat S. zijn chef, de hoofdin genieur W. de B., bewogen heeft de staat van meer. en minderwerk te ondertekenen met het oogmerkt dat de heer De B. die staat als echt en onvervalst zou gebruiken, terwijl S. wist, dat de daarin opgenomen posten in strijd met de waarheid waren. Voor een veroordeling op grond van de ten laste gelegde deelnemings- vorm het „doen plegen" is ver eist, aldus de rechtbank, dat de ver dachte het strafbare feit heeft laten verrichten door een ander in casu De B. die dan door geweld, dwaling of onwetendheid moet heb ben gehandeld zonder schuld, opzet of toerekenbaarheid. Geen willoos werktuig De rechtbank stelde voorop, dat ir. De B. by het gebruiken en on dertekenen van de stukken een ei gen verantwoordelijkheid bezat. Nu de ingenieur verklaard heeft, dat het hein bekend was. dat in staten als de betreffende, posten onder een onjuiste omschrijving konden zijn opgenomen en dat hij by de ondertekening niet van de onvoorwaardelijke juistheid over tuigd was, oordeelde de rechtbank dat niet gebleken is dat ir. De B. als een willoos werktuig van ver dachte heeft gehandeld. De oplichting-in-privésfeer achtte de rechtbank wel bewezen! S. had een eigen schrijfmachine, die uitsluitend voor de dienst gebruikt werd, laten nazien en van een brede wagen laten voorzien. Ook deze kosten werden verschreven: met een rekening voor 32 ton steenslag. De rechtbank over woog hierbij, dat verdachte zichzelf bevoordeeld heeft, daar de machine aan hem toebehoorde, ondanks het „feit, dat die voor de waterstaat werd gebruikt. Dc rechtbank wilde echter in aanmerking nemen, dat S. immer het belang van de dienst in het oog gehouden heeft. Wat minder koel (Van onze weerkundige medewerker). Een westelijke luchtstroom heeft de laatste dagen wat koelere lucht aangevoerd, die nu tot Midden- Europa is doorgedrongen. Langs de scheidingsiyn met de nog bo ven Oost-Europa aanwezige lucht komen van Zwitserland over Duitsland en Zuid-Zweden nog tal van onweersbuien voor. Een rug van liogeluchtdruk beeft ons in een gebied met vrij veel zon ge bracht, waarvan wij ook gisteren profiteerden, maar hoger dan 17 graden C. kwam het kwik niet. Een volgende kleine depressie trekt in de richting van West- Frankrijk. Het regengebied zal ons wellicht ook zondag niet be reiken en kan hoogstens wat hoge bewolking veroorzaken. De zwak ke wind krimpt iets meer naar zuidelijke richting, waardoor de middagtemperatuur een tikje ho ger kan worden. Volop zomers zal het komende weekeinde niet worden, maar het kon veel slech ter want de zon zal ons niet in de ■teek laten. Examens In het Gasthuis te Goes slaagden voor de aantekening kraamverple- ging de zusters: J. P. Adriaanse, C. C. J. D. van Bleijswijk Fierens Verhagen, J. de Looff en j'. M. Matla. Voor het te 's-Gravenhage afgeno men mondeling gedeelte van het exa men gemeente-administratie I slaag de de heer J. van Keulen, werkzaam ter provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. Slot van pasI Zo strijken ze soms bij honderden tegelijk langs de Zeeuwse kust en de Sclieldedijlcen neer: dc sportvis- 'n zout water hebben ruimte genoeg! Toch is datzelfde Veerse Meer nu Minder rooskleurig ziet het eruit sinds enkele maanden echt een voor de mannen met de hengels, die binnenwater geworden. Tot ongc- in de (zoete) binnenwateren hun noegen van dc (arge)loze visser- lijntje uitwerpen. Het wordt daar tjes, die er zonder rijksakte hun dringen lijntje hebben uitgegooid en zon der pardon op de bon geslingerd werden. „We hebben hier in Middelburg de vijver van „Toorenvliedt", zegt de heer Mathijsse, „en daar stopt liet zo'n beetje mee... En over veront reiniging kunnen we ook een woordje meespreken. De riolerin gen in de dorpen kunnen voor dc gezondheid uitstekend zijn, onze visjes brengen het er in dc lo- zingssloten vaak niet meer levend af". Daarom hebben de Walchcrse sportvissers naar ruwe schat ting in Middelburg en Vlissingen alleen al bijna tweeduizend de eenvoudigste oplossing gekozen zij trekken naar de zeedijk. De tijd van de hengelstokken met hel koord, dat zo onontwarbaar in de knoop kon raken, is bijna voorbij. Werpmolens met een bereik van 80 tot 100 meter zijn in zwang gekomen. Zo zelfs, dat er soms meer hengelaars dan badgasten langs de kust worden gesigna leerd. Dat de zoetwater-sportvis- serij het in Midden Zeeland niet meer doet kan de heer A. C. Rinkhoud uit Goes, voorzitter van de Eerste Goese Hengelsportver eniging met een klein rekensom metje bewijzen. „Als je in onze vereniging tien zoetwatervissers tegenkomt, is het veel". Zet men daartegenover hot aantal leden van clë E.G.H.V. 300 in getal aan is het duidelijk genoeg. Er is niet zö bar veel zoet viswa ter op de Bevelandcn en wat voor de liefhebbers van karper en an. dere zoetwatervissers nog een do rado zou kunnen zijn, wordt angstvallig tegen „indringers" be waakt door eigenaren en pach ters. De Goese sportvissers hebben er wel eens over gedacht om dc vesten in de Ganzestad te pach ten en er de jeugd te laten vissen. Eeu pracht idee, zo vond men. Al leen de plantsoenendienst kwam er een beetje tegenop. De hcngelsportvereniging „De Kapelse Kanaalvisscrs" beeft dc Bij liet slepen over de gronden van de Wielin gen, krijgen de Brcs- kensc vissers behalve garnalen, tong en „scharretjes" ook nog wel eens voorwerpen in hun netten, die zij niet direct kunnen thuisbrengen. Soms worden deze voorwer pen achteloos weer over boord geworpen, maar gelukkig beseffen de vissers meer en meer, dat de weten schap met dergelijke vondsten wel eens haar voordeel kan doen. Zo heeft schipper A. van Ifaneghcm van de „Breskens 28" de afge lopen weken weer het een en ander van de Wielingengrondcn mee naar Breskens geno men en bij dc vismijn afgeleverd. Mijnmeester J. P. Ja cobs zocht contact niet liet rijksmuseum voor geologie en mineralogie te Leiden. Daar was men z.o nieuwsgierig naar de opgeviste voor werpen, dat gisteren morgen (vrijdag) dr. G. Ivortenbout van der Sluijs van dc afdeling algemene geologie een kijkje kwam nemen bij de Breskense vismijn en de voorwerpen voor verder onderzoek mee nam naar het Leidse museum. Volgens deze geologische onderzoe ker is het complete kopstuk met twee ho rens afkomstig van een grote bison, terwijl liet losse horentje moet hebben toebehoort aan een kleiner soort van deze dieren. Het grote stuk tand, dat een mid dellijn heeft van bijna twintig centimeter, is volgens de lieer Kor- teubout afkomstig van een forse mammoet, evenals trouwens het grootste voorwerp, dat een gedeelte opperarm- been van een mammoet moet zijn. Het korte stompe stuk (zie foto) zou volgens de Leidse geoloog een van de wervels van een wal vis zijn. Volgens de lieer Jacobs zijn deze vondsten te danken aan dc sterkere nioturen van de Bres kense vissersschepen. Vroeger bleven de net ten vastzitten door die voorwerpen, maar vol gens hem hebben de motoren thans een der gelijk vermogen, dat ze die zware dingen zonder veel moeite uit de zeebodem trekken. (Foto P.Z.C.) (Foto P.Z.C. zoetwatervisserij voorgoed uitge bannen. Als die binnen de gelede ren van deze Bevelandse club ten minste ooit heeft bestaan. En het zijn ook allang geen kanaalvissers meer ook. „Bijna 98 van onze leden trekt met de werphengel naar de Oosterscheldc", vertelt voorzitter L. C. Ocle uit Kapelle. „Dat gaat bijna het hele jaar door. Er is dit voorjaar enorm veel gevist". Kortom, aan zeehengelarij geen gebrek. Er is zout water genoeg in het Zeeuwse terri torium. Minder rooskleurig ziet het er uit, voor de sport vissers, die hun hobby in een wat rustiger omgeving willen bedrijven. Zij moeten hun vij vertjes met honderden colle ga's delen of anders in „troe bel" water vissen MINISTER KORTHALS „Zondag niet ontheiligd door plaatsing caisson" Minister Korthals kan niet de mening delen, dat de zondag zou zijn ont heiligd door het plaatsen van een caisson in het Veerse Gat op zon dag 23 april. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Kodde (s.g.p.), een antwoord, dat hij vergezeld doet gaan van een uiteenzetting over de vast stelling van het tijdschema van de afsluitingswerkzaamheden, waarbij moest worden uitgegaan van de ge tijhoogten en stroomsnelheden die werden verwacht. De minister weet niet. dat. aannemers zich van in schrijving op werkzaamheden aan dc Zandkreek of aan het Veerse Gat hebben laten weerhouden door de be stekbepaling, dat ook op zondag moet worden gewerkt als de omstan digheden dit nodig maken. ^VV\<VN\VVWVV\^VVVVN\W Zie voor Zeeuws nieuws ook dc pagina's 5, 6, 7 en 10. V\\AA^VVVVVVVVVVVVVVVV\VV VERWAC WEINIG WIND Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. STRA N D VERWACHTING Vandaag droog en vrij zonnig strand weer met een zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Middagtempera tuur 17 a J8 graden C'., zeewater ruim 14 graden. Vooruitzichten ook zondag wellicht goed strandweer met iets hogere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 11 juni Zon op 4.20 onder 20.59 Maan op 3.45 onder 18.55 Zon op Maan op 4.20 onder 20,5» 4.19 onder 19.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2