PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VREES VOOR TIJDELIJKE BLOKKADE VAN BERLIJN Protest tegen zitting Westduits parlement Belgen verwachten koningskind Kans op hervatting Laos-conferentie Sportvissers in ZOET water komen bijna niet meer aan bod SURINAAMSE VERLANGENS INGEWILLIGD De huren Vandaag... 204e jaargang - no. 135 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. i l, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. WASHINGTON: „MOEILIJK TE BEGRIJPEN" Dinsdag verklaring Een ingestelde „kleine commis sie" uit de ronde-tafelconferen tie heeft overeenstemming be reikt over het principe van Su- riname's zelfstandigheid. Naar aanleiding hiervan werd een ver klaring opgesteld, die aan de plenaire vergadering van dins dag zal worden voorgelegd. De inhoud zou neerkomen op een be reidverklaring van Nederland en de Nederlandse Antillen om mede te werken aan de verwezenlijking van de Surinaamse verlangens. Voorge steld wordt een werkgroep in te stel len die de mogelijkheden zal bestude ren en een oplossing zal zoeken bin nen het koninkrijk. Intussen zullen Suriname en de Antillen nauwer wor den betrokken bij het buitenlands be leid en zullen de mogelijkheden die het statuut thans biedt, wordeji uit geput. Washington vindt de Russische nota, waarin wordt gezegd dat West-Duïtsland de speciale status van Berlijn schendt door daar commissies van het Westduitse parlement te laten vergaderen, maar „moeilijk te begrijpen", zo heeft de woordvoerder van het state department, Lincoln White, vrijdag meegedeeld. Hij zei dat de V.S. deze vreedzame bijeenkomsten op geen enkele wijze provocerend of onverenigbaar met de speciale status van Berlijn achten. Lincoln Wliite wees erop dat Rusland het wel goed vindt dat de Oostduitse volkskamer in Oost-Berlijn vergadert. Hij vond dit merkwaardig, omdat de speciale status van Berlijn zo wel voor de oostelijke als de westelijke sector van de stad geldt. Uit betrouwbare bron in Londen is vernomen, dat premier Harold Mac. millan achter president Kennedy zal staan, zou het moeten aankomen op een krachtige westelijke houding ten aanzien van het vraagstuk Berlijn. PAUS JOANNES DEELT MEE Kritiek op wijze van meedelen lil België heersten gisteren gevoelens van vreugde, ongeduld engeprik keldheid, nu vaststaat dat koningin Fabiola in verwachting is van haar eerste kind. Het nieuws werd bekend gemaakt door paus Joannes de 28ste in een gesprek met Belgische journa listen. Uit eerbied en genegenheid had koningin Fabiola haar geheim en dal" van liaar man, toe te vertrouwen aan paus Joannes toen ze donderdag bij liem op bezoek was. Het gerucht dat de koningin in verwachting was, circuleerde al geruime tijd. De plot selinge ongesteldehid van de konin gin tijdens haar bezoek aan Parijs, en het feit dat zij een aantal verplichtin gen in Rome niet kon nakomen had den het gerucht bijna tot zekerheid gemaakt. Maar tezelfdertijd zijn er kringen in België die er zich boos over maken dat de eigen onderdanen van het P.Z.C.-zaterdagnummer vorstenpaar het nieuws over de op handen zijnde blijde gebeurtenis, „uit het buitenland" moesten ontvangen. Het in het Vlaams verschijnende so cialistische blad „Volksgazet" zette boven het bericht de wat cynische kop: „Paus deelt Belgen mee dat hun koningin blijde gebeurtenis ver wacht". In het artikel stond: „Op nieuw is een hoofdstuk toegevoegd aan het zwarte boek van de betrek kingen tussen België en het konink lijk paleis. In een land dat de tel heeft verloren bij het aantal blunders van het hof, zou liet een eenvoudig gebaar van verzoening zijn geweest indien liet de regering ware vergund geweest de naderende blijde gebeurtenis aan te kondigen. In plaats daarvan wil het paleis in Laeken klaarblykelyk vast houden aan de gewoonte om te ban delen tegen de grondbeginselen van de constitutionele monarchie in". Verbaasd. De neutrale „Le Soir" zei dat rege ringskringen in België verbaasd wa ren te vernemen dat het blijde nieuws dat de Belgen verwachtten, in het buitenland werd onthuld. Le Soir voegde hieraan toe dat de grootmaarschalk van het hof een desbetreffend communiqué had moe ten uitgeven, waarna regering en vooral het ministerie van justitie de nodige maatregelen hadden kunnen nemen. „Het is vreemd, om hjt zacht uit te drukken, dat zelfs in Rome het koninklijk huis niet de gelegenheid heeft aangegrepen om de mededeling te doen, die de journalisten thans moesten vernemen uit de mond van de paus". Het paleis in Laeken heeft het nieuws intussen nog steeds niet bevestigd. Crisis zijn tot deze overtui ging gekomen, na bestudering van een verklaring over Berlijn door de officiële woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken. De verantwoorde lijkheid voor een crisis schoof liij bij voorbaat op premier Kroesj- tsjew van de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft in scherp ge stelde nota's de westelijke mogend heden gewaarschuwd, dat het niet zal toestaan, dat Westduitse regerings diensten conferenties houden in West- berlijn. Provocaties Het Russische protest tegen het „misbruiken" van de stad, werd ge zonden naar de ambassades van de V.S., Engeland en Frankrijk. In de nota wordt gesproken over „provo caties tegen het Sowjetblolc". Er wordt speciaal gewaarschuwd te gen het houden van een Bundesrad- vergadering. voorlopig gesteld op 16 juni, in Berlijn. Reeds eerder hebben de Oostduitse autoriteiten scherpe' kritiek geleverd op een reis van dr. Konrad Adenauer naar West-Berlijri. Men vreest, dat de Oostduitse machtsapparaat zullen ingrijpen in liet verkeer naar en van Berlijn, als de Bundesrat in die stad zal byeen komen. Zij deden dat vorig jaar ook, toen er in Berlijn een conferentie van Oosteuropese vluchtelingen werd ge houden. De Delftenaar Jan Pater, die overdag jassen verkoopt en 's avonds auto's toastheeft zijn intrede gedaan in de kunstwereld door met een klein portretje als voorbeeld een groot schilderij te vervaardigen van ko ningin Elizabeth 11 van Engeland. Hij hooptdat het schilderij ooit nog eens een plaatsje zal krijgen in een officiële Britse instelling. COMPROMIS VOORGESTELD Staat het vuren aan beide zijden i Amerikaanse zijde is vernomen dat als gevolg van de ontmoeting die vrijdag plaatshad tussen de Ameri kaanse ambassadeur W. Averell Har- rinian en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko, een kans is dat de impasse in de Geneefse conferentie over Laos wordt door broken. De Britse minister van bui tenlandse zaken, lord Home, komt zondag per vliegtuig naar Genève, om te trachten samen met Gromyko liet compromis uit te werken. Lord Home en Gromyko zijn samen voor zitter van de conferentie. Artis kreeg uit Nigeria beermakipaartje Artis is er bijzonder trots op de tweede dierentuin ter wereld te zijn, die zijn bezoekers binnenkort een paartje beermaki's, half- aapjes uit West-Afrika, kan tonen. De diertjes zijn reeds gearri veerd, maar verblijven nog in quarantaine. Toen de Londense Zoo, die als eerste een beermaki in de collectie kon opnemen, kort geleden voor. de tweede maal in zijn geschiedenis een angwantibo, zoals de beermaki's ook wel worden genoemd, ontving, verwekte het half aapje nogal wat sensatie. In Port-Harcourt (Nigeria) woont de Nederlander G. H. H. Deerns. Hij las verhalen over de angwantibo's en daar hij de bronnen kende om de diertjes te bemachtigen, besloot hij de hoofdstedelijke dieren tuin een paartje te schenken. Enkele weken geleden deden zij hun intrede en ondanks de veranderde omstandigheden voelden zij zich in Artis kennelijk direct thuis, te oordelen althans naar hun voor treffelijke eetlust. Het compromis lijkt deze kant op te gaan een beroep der Russische re gering op de door de communisten gesteunde „neutralisten" en de Pathet Lao in Laos om het staakt-het-vuren strikt na te leven en provocatie en incidenten te vermijden een be roep van het westen op do regering van Laos zich ook van haar kant aan het bestand te. houden een be lofte der partijen in Laos met de in ternationale controlecommissie sa men te werken, wat betreft het toe zicht op het bestand. Tijdens de ontmoeting tussen Harri- man en Gromvko werden geen be paalde afspraken gemaakt, maar Harriman kreeg de indruk dat een compromis tot de mogelijkheden be hoorde. Als lord Home én Gromyko daarvoor een formule zouden vinden, zouden ze daarna de conferentie weer in zitting roepen. Verdwenen kleuter in sloot gevonden In een sloot in de onmiddellijke nabij heid van de ouderlijke woning is het stoffelijk overschot gevonden van de bijna vierjarige Gerard van der Meu- len. Het knaapje werd sinds vorige week zaterdag vermist. Bij de nasporingen waren kikvors mannen van de Koninklijke Marine en het korps mobiele colonnes inge schakeld. Tevoren hadden leden van de Koninklijke Landmacht de Broe kerhaven leeggepompt. STIEFMOEDERLIJK BEDEELD IN ZEELAND... „LAAT JE NIET KISTEN" zou het motto kunnen zijn voor de reportage op pagina negen, waarin de drukte wordt be schreven, die er op het ogen blik heerst op de Zeeuwse vei lingen. Kisten (het fust, om het in vaktaal te zeggen) spe len een grote rol bij de voor bereidingen voor de komende seizoendrukte. Verder in dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit dc kerken (pag. Architect terug naar Sa hara(pag. 4.)„Stilte voor dc storm op Zeeuwse vei lingen" (pag. 9); Radio en t.v. plus Films in Zeeland (pag. 11); feuilleton (pag. 13); let terkundige kroniek en kunst (pag. 17) en de kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 20. ONDER DE „VREEMDE" TALEN, die in het zomerseizoen op Zeeuwse bodem worden gebruikt, is er ook één, waarvan vele vaderlanders zich vaak en soms met de nodige passie bedienen: het visserslatijn! Dat gaat dan gepaard met arm zwaaien, die af en toe de lengte van een flinke hengel aardig benaderen. En wanneer de hengelaars zo over hun succesjes in het nabije of verre verleden praten, laten zij de r's in woorden als groot, enorm en zwaar even rustig doorrollen. Dat alles laten zij even snel achterwege als het gaat om de mogelijkheden voor de sportvisserij in zoet water. Hoe komen zij aan hun trekken Want terwijl enthousiaste vrijc- tijdsbesteders zich per auto. fiels of brommer naar de Schelde- en Noordzeedijken begeven om er hun werpmolens over de golven te laten snorren, breken de besturen van de verenigingen zich het hoofd over de vraag: „Hoe komen we aan zoet viswater?" Er is namelijk een hemelsbreed verschil tussen zeehengelen en sportvissen in zoet water. Dat vooropgesteld. In de laatste drie jaar heeft de hengelsport er zo veel beoefenaars bijgekregen, dat op het ogenblik in Nederland bijna anderhalf miljoen mensen zich bezitter van vistuig kunnen noemen. En nu moet ervoor wor den gezorgd, dat de liefhebbers van beide categorieën in de sport visserij aar. liun trekken komen. „Wat dat binnenwater betreft zijn we hier in Zeeuwsch-Vlaanderen maar stiefmoederlijk bedeeld. Het Gat va" Pinten, de Grote Dulpert en de rijksv ateneiding by Ter- neuzen, de Grot® en de Kleine Kreek bij Axel". De heer C. J. v. d. Broek, voorzit ter van de Terneuzense hengel- sportvereniging „Ontspanning na Inspanning" kan de zoete viswa teren in de directe omgeving op de vingers van twee handen uit tellen. En de bijna 270 leden van de vereniging zijn op het ogenblik bijzonder in hun nopjes met de ruim anderhalve hectare grote Water is vaak te zout; veel verontreiniging i schaatsvijver, die zij sinds het nieuwe seizoen nu ook kannen be. vissen. Het is een van de weinige gele genheden, waar men geen last heeft van een beroepsvisser op paling en aal. Om onmiddellijk een behoorlijke hoeveelheid maat- vis in deze vijver te kunnen los laten werd in een „reservoir" aan de Axelsestraat te Temeuzen vo rig jaar al een flinke dosis karper uitgezet. Toch: juichen doen de Terneuzen se sportvissers nog lang niet over hun ■soetwateraccommodatie. Bin nenkort wordt de oostelijke rijks waterleiding gedempt en dan zit ten zij weer met hun lijntjes op het droge. Of liever: zitten ze weer mannetje aan mannetje langs de overgebleven waterkan ten. „Een rustig plekje zoek je tevergeefs. Hoe vroeg je ook bij de pinken bent". En als de heer Van den Broek dan nog denkt aan de waterverontreiniging van de roterijen en de Sluiskilse fabrie ken, verschijnen er grote rimpels in zijn voorhoofd. „Ik weet nog wel twee kreken om te bevolken en te bevissen", zegt hij dan plot seling alsof hem een lichtje op gaat. Maar de pachters zijn niet erg toeschietelijk. Op Walcheren staan de zaken er weinig beter voor. Districtsverte genwoordiger A. J. W. Matliijssen van de Algemeene Hengelaars- bond heeft maar één grote klacht: ,,'t Is hier allemaal veel te zout". En dat geldt voor de watergan gen, de kanalen, de putten bij Westkapelle en Veere, de vijver in het Ylissingse Nollebos en voor. loplg ook nog wel enkele tiental len jaren voor het Veerse Meer. (Zie slot pag. 2 kol. 5) De mededeling van de regering over huishuurverhoging is be paald niet helemaal als een verrassing gekomen. Het was be kend, dat deze regering wilde stre ven naar een reeks huurverhogingen, welke de woningbouw rendabel moe ten maken. De huurder zou uiteinde lijk de volle „marktwaarde" moeten betalen voor zijn woning, overeen komstig het woongerief, dat deze woning bood, en de regering zou be vrijd worden van de subsidies, welke zij thans voor de woningbouw ver strekt. Enige tijd geleden heeft de Sociaal- Economische Raad op verzoek van de regering advies uitgebracht over de huurkwestie. Die raad kon niet tot een eenstemmig advies komen en hij heeft toen drie adviezen ingediend. Een advies van de werknemers om de huren enige jaren achtereen te verhogen met 3 a 4 e/c, een advies van een middengroep uit de S.E.R. om verhogingen van 4 a 5 per jaar toe te passen en een werkgeversadvies om met twee grote verhogingen van 15 a 20 r-/o de huurkwestie op te los sen. Alle adviseurs waren het er over eens, dat voor de huurverhoging Ioon- compensatie gegeven moest worden. Het verrassende in de jongste re- regeringsverklaring is nu, dat de regering toch wel in hoofd zaak voor het werkgeversadvies heeft gekozen. Zij wil in betrekkelijk grote sprongen naar een huurverhoging van circa 30 c/c, opdat omstreeks 1965, als de grootste vraag naar woningen be vredigd zal zijn, zoiets als een vrije woningmarkt zal ontstaan. Voorlopig wil zij zich beperken tot een huurverhoging ad 10 in het ko mende jaar en zij wil verdere huur verhogingen aan een eventueel nieuw optredend kabinet overlaten. Van zuiver economisch standpunt be zien is het streven van de regering naar rendabele woningbouw volko men begrijpelijk. Men moet dat toe juichen. Veel van wat nu volkomen scheef is bij de bepaling van de huis huren zou dan rechtgetrokken kun nen worden. Maar het gaat hier niet enkel om een economische kwestie. Er speelt ook een belangrijke sociale factor mee en dat is de verhouding, die er altijd zal moeten bestaan tussen het loonpeil en het huurpeil. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat de woninghuur de 15 a 17 van het inkomen niet mag overtref fen. Weliswaar logt men in het om ringende buitenland vaak andere nor men aan, die veel hoger liggen, maar in Nederland is die lage norm van 15 a 17 c/o al jarenlang onverbrekelijk verbonden met het loonpeil. Het laat zich voorzien, dat de vakor ganisaties van werknemers weinig geporteerd zullen zijn voor verhoging van deze norm en dat zij zich zeker niet voetstoots zullen neerleggen bij een sterke verhoging van de huishu ren. f^ahtlijH Daarbij komt, dat het huurpeil in Nederland op dit ogenblik toch wel erg brokkelig is gefinan cierd. Ongeveer een derde deel van het Ne derlandse volk zal komend jaar in nieuwgebouwde woningen na 1945 gebouwd vertoeven en de hoogste huren betalen. Meestal zijn dat ook nog de jonge gezinnen met kinderen. Iets minder dan een derde deel woont in betrekkelijk goedkope hui zen, die tussen 1914 en 1945 werden gebouwd en dan is er nog uiter aard ruw geschat een derde deel, dat in huizen woont van vóór 1914. Het is duidelijk, dat voor de oudere woningen zeker niet altijd een huur verhoging ad 30 c/o nodig zal zijn om tot een rendabele exploitatie van die woningen te komen. Zelfs zullen er grote aantallen oudere woningen zijn, waarvoor op dit ogenblik een huur verhoging van 10 niet eens meer nodig of gewenst is. We zijn daarom bijzonder nieuwsgie rig, hoe de minister straks de huur verhoging zal toepassen en vooral niet toepassen op bepaalde groe pen van woningen. Daarover zou wel eens een hevige politieke twist kunnen ontstaan vooral nu het duidelijk is geworden, dat de regering de huurverhoging „gedekt" wil zien uit de „economi sche" ruimte, die geschapen wordt door de stijging van de produktïe. En het is uit die ruimte, waaruit ook de loonsverhogingen, de vrije zater dag enz. moeten komen. heeft in Engeland de offi ciële viering plaats van de verjaardag (21 april) van ko ningin Elizabeth, onder meer in de Horse Guards Parade te Londen met de „Trooping the coulour"; is het 125 jaar geleden, dat de Franse wis- en natuurkun dige A. M. Ampère, de grond legger van de elektrodymaica, Lc Marseille overleed: is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse ar chitect en schrijver Joseph Th. J. Cuypers te Roermond werd geboren. MORGEN wordt koningin Fabiola van België 33 jaar. VWW*AAAA»WWVWWV*VVVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1