Medisch opvoedkundig bureau in Onderzoek inpoldering Oosterschelde-deel Deltaconcert-tent bijna volgeboekt! NIEUWE VOORZITTER VOOR „NIJVERHEID EN HANDEL MIDDELBURG WERKT MEE AAN BOUW VAN „VIJVERVREUGD" PROVINCIALE ZEEUWSE OOUR'AVT ZATERDAG 10 JUNI 1961 DOOR MEVROUW DE CASEMBROOT Belangrijke mijlpaal in ZcclcUlcl £600611(1 Zeeuwse geschiedenis ZEELAND HEEFT zich in de rij geschaard van provincies en steden, die een M.O.B. een medisch opvoedkundig bureau rijk zijn. Vrijdagmiddag heeft de echtgenote van de com missaris der koningin in Zee land, mevrouw S. C. de Casem- broot-baronnesse van der Feltz met een toespraak waarin zij haar vertrouwen uitsprak over de toekomst van Zeeland en van het instituut, het in Middelburg gevestigde Zeeuwse M.O.B. offi cieel geopend. Het betekent weer een bijzon der belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van onze provincie, In het hele gebeuren in het ge west is dit een noodzakelijkheid, die er in past, betoogde de be stuursvoorzitter van de dienst voor geestelijke volksgezond heid in Zeeland, ds. H. M. Stra- ting. Het is bijvoorbeeld thans nog niet te overzien wat de gedurende de oor logsjaren en de februari-ramp in Zee land aangebrachte wonden beteke nen voor hen, die toen jong waren en nu nog jong zijn. Maar wanneer straks deel na deel van de „republiek der zeven verenigde eilanden" opge. nomen wordt in de snelle stroom van de hedendaagse ontwikkeling, zal men ongetwijfeld gesteld worden voor talloze problemen, die ontstaan tus sen de opgroeiende jeugd en de oude ren. Ds. Strating lichtte reeds een tipje op van de sluier, die nog over het toekomstige werk van het M.O.E. hangt: er is nu al een wachtlijst van SO aanmeldingen. Vervolgens stelde ds. Strating aan de genodigden het team voor. dat het mediseh-opvoedkundig werk zal ver richten: dr. J. Dorsman, mej. D. van Hof, mevrouw N. G. Abbas-Roelfse- ma, mej. dr. M. J. v. d. Vooren en dr. P. K. de Haas. De bijzondere dank van ds. Stra ting ging uit naar Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel, die zich vanaf liet begin veel moeite ge troost heeft voor de opbouw van het medisch opvoedkundig bureau. Vertrouwen Nadat de heer G. B. Mastenbroek, psychiater-directeur van de Ned. Herv. stichting voor de geestelijke volksgezondheid in Den Haag. in een causerie het werk van het M.O.B. had uiteengezet, wees me vrouw De Casembroot in haar openingstoespraak op de grote noodzaak van dit bureau. Zij ver zekerde het volste vertrouwen te hebben in de resultaten van een verdere uitbouw. Van dit vertrouwen gewaagde ook mr. Van der Weel, die namens het provinciaal bestuur sprak. De Gede puteerde was er van overtuigd, dat de bezieling van het bestuur en van allen die er mee te maken hebben de zekerheid biedt, dat het medisch opvoedkundig bureau in Zeeland „grootgebracht" zal worden. Voorts stelde namens het bestuur van de Nederlandse federatie van medisch opvoedkundige bureaus mej. mr. P. G. Prins een poppenkast in het voor uitzicht. Na de openingsplechtigheid begaven de genodigden zich naar het bureau van de dienst voor de geestelijke volksgezondheid aan de Loskade, waar het M.O.B. is ondergebracht. Het- souterain van dit gebouw heeft daartoe een verbouwing ondergaan: aan de voorzijde is een speelkamertje achter zijn twee kamers: een werk kamer voor de psycholoog en een wachtkamer voor de ouders. Eet bureau van de dienst voor de geestelijke volksgezondheid te Middel burg, waar het nieuwe medisch opvoedkundig bureau voor Zeeland is gevestigd. Vrijdagmiddag heeft mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, echtgenote van de covnmissaris der koningin in Zeeland dit bureau geopend. (Foto P.Z.C.): Sportdag in Nijmegen Middelburgse a.s. machinisten behaalden nationale prijs Rond veertig sportieve leerlingen van de school voor seheepswerktuiglum- digen uit Middelburg zijn er in ge slaagd de nationale wisselprijs „De boeg" plus een beker in de waclit te slepen tijdens de nationale sportdag voor scholen voor sclieepsvverktuig- kundigen, die in Nijmegen gehouden is. De Middelburgse a.s. machinisten toonden zich daarbij de sterksten voor zeven andere scholen. De uitstekende prestatie was het ge zamenlijke resultaat van hard wer kende zwemmers, atleten, volley- en voetballers. De voetballers en volley ballers slaagden er in om een eerste prijs in de wacht te slepen. Zij wer den dus kampioen. Ad Booy behaalde op de rugslag (zwemmen) een tweede prijs, evenals zijn schoolgenoot Jaap Jumelet op de vrije slag. Samen met H. F. B. Plasschaert zorgden deze zwemmers voor een derde prijs op de wisselslag-estafette. Bij het hoogspringen bracht H. L. van Eek het tot een derde prijs. De meest op de voorgrond tredende spelers bij volley- en voetbal waren S. A. Sohilait en A. J. Parinussa. E.T.I. VRAAGT AANDACHT VOOR Voor deel ten oosten van Yerseke-Gorishoek Het is gewenst, dat reeds nu door de verschillende instanties de moge lijkheid van de rendabele inpoldering van het oostelijk deel van de Ooster- schelde wordt onderzocht en dat de nodige stappen hiertoe geleidelijk worden ondernomen. In de eerste plaats vereist dit een nadere calcula tie van de inpolderingskosten, terwijl ook een zo nauwkeurig mogelijk on derzoek naar de kwaliteit van de in te polderen grond moet worden uit gevoerd. Ten derde dient deze kwali teit door versterking van de klei laag zo mogelijk te worden bevor derd. In de vierde plaats zouden dan tijdig door waterstaatkundige en cultuurtechnische instanties plannen voor inpoldering en cultuurrijp ma ken van de nieuwe grond met de daaraan verbonden maatregelen moe ten worden ontworpen. Dit verklaart het E.T.I. voor Zeeland AFSCHEID IR. BERDENIS VAN BERLEKOM Algemene jaarvergadering ff in Vlissings „Strandhotel" Het departement Zeeland van de Nederlandsche 3Iaatschappü voor Nijverheid en Handel heeft een nieu we voorzitter: de heer A. Dirkzwa ger, die reeds zitting had in het be stuur. Na vier jaar lang de voor zittershamer te hebben gehanteerd heeft ïr. J. P. Berdenis van Berlekom vrijdagmiddag in de jaarvergadering, gehouden in het „Strandhotel" te Vlissïngen, zijn functie ter beschik king gesteld. Samen met de heren G. N. van Ginkel en ir. J. F. Denie was hij periodiek aan de beurt van aftreden. Het drietal stelde zich niet herkiesbaar. Er werden bij deze bestuurswis seling in het Zeeuwse departement vele vriendelijke woorden gespro ken. Ir. Berdenis van Berlekom verheugde zich erover, dat dit- Granaten op de schorren bij Kortgene gevonden De afgelopen weken werden op de schorren bij Kortgene verschei dene granaten gevonden. Deze projectielen zijn afkomstig van geallieerde vliegtuigen, die tijdens de laatste wereldoorlog de sche pen in de Zandkreek beschoten. Vorige week heeft de mijnoprui- mingsdienst, gewaarschuwd door de rijkspolitie te Kortgene. een viertal granaten weggehaald. Dat deze projectielen gevaarlijk zijn, blijkt wel uit het feit, dat een van deze granaten op scherp stond. Vrijdagavond vonden enkele jon gelui twee „oorlogssouvenirs", die zij naar de politie brachten. Het is waarschijnlijk, dat er nog meer granaten op de schorren aangetroffen zullen worden, daar de schorren afbrokkelen en de projectielen daardoor voor de dag komen. VOORSTEL VAN B. EN W. Garantie voor „Verpleeg- en rusthuizen" Zoals bekend zal de Stichting Ver- pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland op het buiten „Vijvervreugd" te Mid delburg een inrichting stichten voor minder begaafde kinderen. Het is de bedoeling dat deze inrichting op de duur „Ipenoord" in Oostkapelle zal vervangen. De stichting heeft nu aan de raad van Middelburg verzocht voor deze inrichting een geldlening te willen verstrekken, dan wel de kosten van een geldlening te garanderen. Het stichtingsbestuur stelt zich voor de nieuwe inrichting in drie bouw fasen te realiseren en reeds bij de eerste fase het merendeel van de centrale voorzieningen te treffen. B. ,en w. merken nu in een brief aan de raad op, dat zij liet initia tief van de stichting van harte toejuichen en zij stellen voor in principe aan de vestiging mee te werken door liet garanderen van rente en aflossing van een door de stichting aan te gane geldlening. De eerste fase van de bouw zal plus minus 70 bedden opleveren, de twee de eveneens 70, waarna de derde de to laïe capaciteit op 200 bedden zal brengen. Daardoor zal Ipenoord te Oostkapelle ontruimd kunnen wor- slechts voor twintig jaar de beschik king over het landgoed Ipenoord en is dus beperkt in de mogelijkheden van uitbreiding. Ter bepaling van de orde van grootte der uiteindelijke bouwkosten delen b. en w. de raad nog mee, dat in het algemeen een norm van 20.000 per patiëntenbed pleegt te gelden. Als architect is aan gewezen het Architectenbureau Rot huizen en 't Hooft. Drie ton voor nieuwe Gereformeerde Ulo B. en w. van Middelburg stellen de raad voor een krediet te verlenen van rond 321.000 voor de bouw van een ulo voor de Vereniging voor lager onderwijs op gereformeerde grond slag. Deze ulo zal worden gebouwd aan de Koninginnelaan/hoek Bree- weg. De kosten van de bouw worden als volgt geraamd: grondkosten 51.282, bouwkosten 227.948, centrale ver warming 18.000, architectenhonora rium en kosten van toezicht 23.700, totaal 320.930, afgerond op 321.000. In deze kosten is niet be grepen de inrichting, stoffering en meubilering. Er zal daarvoor t.z.t. een nieuwe kredietaanvrage bij de raad komen. Van het totaalbedrag is i.i- -ii«ioA nnn den. De stichting heeft namelijk het eerste jaar rond 20.000 nodig. Mogelijk 300 plaatsen meer De kaarten voor liet Delta- concert 1961 vliegen er bij honderden tegelijk uit! Gis termiddag stond liet reeds vast, dat op woensdagavond 21 juni a.s. voor liet concert van het Rotterdams Philhar- moniseh Orkest onder leiding van Eduard Flipse in een gro te tent te Kamperland, min stens 950 van de 1250 zit plaatsen bezet zullen zijn. En dan te weten, dat de kaart verkoop pas maandag start. Tot nu toe zijn alleen kaarten in voorverkoop verkocht. Het organiserend comité denkt er over liet aantal zitplaatsen met 300 te verhogen. „Als er genoeg belangstelling is, gaan Vrouwenbond N.V.V. houdt streekdag in Breskens De vrouwenbond van het N.V.V. houdt op dinsdag 20 juni een streek dag in het jeugdgebouw te Breskens voor de afdelingen Terneuzen, Sas van Gent, Sluiskil, Hoek, Vlissihgen, Middelburg en de federatie West Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze bijeen komst begint om half elf. Na het openingswoord van de voorzitster, mevr. J. Schipper, zal de heer C. Hoek uit Goes een lezing houden. Voorts vermeldt het programma een praatje van mevr. Dijk over haar reis naar Denemarken, een wande ling naar de haven en het strand en een gezellig samenzijn, onder leiding van mevr. A. Slootweg-Meier uit Amsterdam, Aanbesteding Heinkenszand Donderdagmorgen werd in het ge meentehuis te Heinkenszand de aan besteding gehouden van het bouwrijp maken van het gedeeltelijke uitbrei dingsplan „Industrieterrein", het dempen van diverse sloten, het opbre ken van oude rioleringen, het leggen van rioleringen, het maken van riool aansluitingen, het verbreden van rij wielpaden enz. met bijkomende wer ken in de gemeente Heinkenszand. De laagste inschrijver was de fa. Boone en Besuijen uit Goes met een bedrag van 197.000. De overige in schrijvers waren: gebr. Moerland, St.- Annaland, 227.500; fa. gebr. Otte, Lewedorp, 213.650; fa. F. Duijn- houwer Sr.. Goes, ƒ205.976; aanne mingsbedrijf Zeeland, Middelburg, ƒ202.000; J. en K. T. de Oud?, Eier- vliet, ƒ199.500. we daar zeker toe over", zei ons de voorzitter van het co- mi té, de heer M. J, Doeleman uit Wisscnkerke. De belangstelling voor het concert van het Philharmonisch Orkest, dat de ouverture vormt tot de driedaagse manifestatie van de Z.L.M. in de duinen te Kamper land, is voorzitter Doeleman en secretaris W. Goossen meegeval len. Beiden rekenden op 'n groot bezoek, maar dat het zó storm zou lopen, neen. dat hebben ze niet verwacht. De organisatie van dit grootse culturele evenement is tot in de puntjes geregeld. Het ver voer naar Kamperland is geen probleem meer. De lijnbussen van de A.M.Z. trekken hun traject door tot het concertterrein cn na afloop staan de bussen klaar voor de afvoer van de concertbezoekers naar aansluitende boten, treinen en bussen. Zelfs de Schouwenaren kunnen de reis gemakkelijk maken. Speciaal voor hen wordt een extra boot in gelegd, die om 23.15 uit Kats ver trekt. Uiteraard rijdt een bus op deze hoot. Bezoekers uit Walche ren hebben de mogelijkheid met één van de Deltarondvaartboten waarschijnlijk worden er twee ingelegd van Veere naar Kam perland te worden overgezet. De N.V. Streekvervoer Walcheren rijdt met extra bussen naar Veere. Per A.M.Z.-bus worden de Wal- cherse bezoekers van de Kamper land-steiger naar de concerttent vervoerd. De reis terug gaat op dezelfde wyze. De concertgangers uit Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen met de dienst- boot van 23.20 uit Kruiningen hun plaats van bestemming weer bereiken, want het concert eindigt om half elf. Het vervoer is zoda nig geregeld, dat geen enkele Zeeuw het concert om deze reden behoeft te missen! Organisatie De organisatie van een dergelijk evenement vergt héél wat tijd, verklaarden ons de voorzitter en de secretaris van het comité. Vol gende week wordt begonnen met het verzenden van de besproken plaatsen, merkte de heer Goosen op. Tot nu toe hebben de beide co- mitéledon al vele vrije ui-en be steed aan de organisatie van dit Deltaconcert. Nu er al meer dan 950 plaatsen „weg" zijn, vinden ze hun moeite al rijkelijk beloond. „Ik hoop, dat we volgende week kunnen zeggen dat de tent te klein is", zei voor zitter Doeleman. Dat begint er nu al veel op te lijken. Straks wordt het nog dringen om de laatste plaatsen! maal iemand uit de agrarische sector „comform de bi'ede doel stelling van onze maatschappij" tot voorzitter is benoemd. Bij zijn afscheid somde hij verder enkele activiteiten van het depar tement Zeeland op, zoals het jaar congres in Middelburg en het aan de orde stellen van belangrijke onderwerpen als het Deltaplan en de ruimtelijke ordening. Bij het overnemen van de voorzit tershamer zwaaide de heer Dirk zwager veel lof toe aan de vertrek kende departements-president. Als bijzonderheid haalde hij daarbij nog aan, dat van 17671802 reeds een Berdenis van Berlekom lid was ge weest van het Comité Algemeen Welzijn in de provincie Zeeland. De heer Dirkzwager noemde hem verder de motor van het departement Zee land en bracht nog even zijn „staat van dienst" onder de aandacht van de leden: van 1950-'54 was ir. Ber- denis van Berlekom bestuurslid van het departement, van 1957-'59 hoofd bestuurslid van de maatschappij en van: 1957-'60 voorzitter. Getuigschriften Het aantal leden beloopt momenteel 278. Vier gemeenten Middelburg, Vlissïngen, Zierikzee en St.-Maar- tensdijk hebben zich aangemeld als donateur, zo meldde secretaris mr. G. W. Dwars in zijn jaarverslag. In 1960 reikte het bestuur 73 ge tuigschriften uit en 3 gouden, 3 ver guld zilveren, 14 zilveren en 15 bron zen erepenningen aan jubilerende werknemers bij verschillende Zeeuw se ondernemingen. Penningmeester A. J. van Heel kon het boekjaar afsluiten met een batig saldo van 247.02. Balans en begro ting voor het jaar 1962 kregen de goedkeuring van de vergadering. Tot ondervoorzitter van het de partement werd benoemd de lieer D. C. A. Lugt uit Zierikzee. De lieer H. G. Jung uit Goes zal het penningmeesterschap waarnemen. Tot plaatsvervangend secretaris benoemde de vergadering mr. drs. H. Langman uit Vlissingen. Ver der zullen nog in het bestuur zit ting krijgen, respectievelijk voor Oost Zeeuwscli-Vlaaiuleren en voor Rchouwen-Duiveland de he ren ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent en E. P. J. Krips uit Zierikzee. Nagekomen advertentie Algemene kennisgeving Heden overleed nog onverwacht onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder PIETERNELLA DOBBELAAR geboren BROUWER in de ouderdom van 79 jaar. Marknesse: Wed. M. Langebeeke- Dobbelaar. O. en W.-Souburg: Wed. J. van Dijk- Dobbelaar. klein- en achterkleinkinderen. Marknesse, 9 juni 1961 Luttelgeêsterweg 14. De teraardebestelling zal plaatshebben op dingsdag 13 juni a.s. Vertrek Vlissingse- straat 74, O. en W.- Souburg, des namid dags 2 uur. Gelegenheid tot condo leren op maandag avond vanaf 7.30 uur, Vlissingsestraat 74, V.C. Vlissingen hedenmiddag van 4 tot 6 uur receptie in het Strandhotel. Het bestuur. in een publikatie, waarin een voor lopige balans vanuit de agrarische gezichtshoek is opgemaakt over de eventuele bestemming van 't Zeeuw se Meer. In een voorafgaande beschouwing over de consequenties van het Delta plan komt het E.TX tot de conclusie dat de Zeeuwse landbouw veel min der voordelen heeft bij de uitvoering van de Deltawerken dan veelal wordt aangenomen. Wel schept het Delta plan potenties, mogelijkheden om via aanvullende werken vooral op het vlak van de waterhuishouding; gun stiger produktie-omstandiglieden te verwezenlijken. Maar in ieder geval is het voordeel van de landbouw ze ker niet groter dan dat van andere sectoren van het economische leven, noch is het tot Zeeland beperkt. Verdronken land Bij de inpoldering van het Zeeuwse Meer gaat het voornamelijk om het verdronken land van Zuid-Beveland, dus liet gedeelte van de Oosterschelde ten oosten van Yerseke-Gorishoek en enkele kuststreken. De bevloeiing heeft betrekking op verdrogende zandgronden in Noord-Brabant, die dus vanuit het Zeeuwse Meer van zoet water worden voorzien. Daar noch de kosten, noch de haten van landaanwinning In de Ooster schelde precies vaststaan, kan slechts een voorlopige conclusie worden ge trokken. Vooral de agrarische waar de van de nieuw te winnen grond is nog een onzekere factor. Mede op grond van eerdere ervaringen in Zeeland schat het E.T.I. veiligheids halve de kosten van landwiust op negenduizend gulden per ha, waar van rond zesduizend gulden voor re kening komt van het in cultuur brengen van de gronden. De bestemming van de toekomstige cultuurgrond zal afhangen van de kwaliteit en de inrichting. Het is vermoedelijk, met uitzondering van wat kleinere stukken, niet mogelijk tot fruitteelt of andere tuinbouw over te gaan. Wel kan de grond zeer ge schikt gemaakt worden voor akker bouw en veeteelt, waarhij aan wis selbouw kan worden gedacht. Hoe wel een vergelijking moeilijk is te maken, zal de kwaliteit van de grond volgens het E.T.I.-rapport vermoe delijk minder gunstig zijn dan op de Zeeuwse eilanden, maar de agrari sche structuur kan veel beter worden dan op de bestaande zandgronden. Wel rendabel Eveneens op grond van andere erva ringen neemt het E.T.I. aan, dat een netto-opbrengst van vierhonderd gul den per ha zeker haalbaar is. Tegen over de f 9000 investeringskosten per ha betekent dit een rendement van 4 procent. Onder de voorwaarde, dat gedeeltelijk kleigrond en grotendeels mariene zandgrond van goede hoeda nigheid kan worden gewonnen, zou onder de huidige omstandigheden en op grond van de bedragen inpoldering zeker rendabel zijn. Buiten de netto-opbrengsten van de nieuwe cultuurgrond heeft inpolde ring nog bijkomende voordelen, zowel van agrarische als niet-agrarische aard. De ^iet-landbouwkundige voor delen zijn: verkeersvoordelen-weg- verbetering midden-Zeeland en Noord-Brabant en randstad Holland; opneming Tholen in verkeersstroom; verlaging van de kosten van dijkon- derhoud een afdamming van Yer- seke naar Gorishoek betekent vol gens deskundigen ongeveer een ton minder aan onderhoudskosten; het scheppen van ruimte, hetgeen in het bijzonder het geval is wanneer een Kreekkrakplan wordt gerealiseerd. Als bijkomende agrarische voordelen kunnen worden genoemd de moge lijkheid tot sanering van het „oude land" en het compenseren van een gedeelte van het altijd nog bestaande overschot aan meewerkende boeren zoons. Niet rendabel Over het algemeen is, zo wordt voorts geconcludeerd, bevloeiing van de Noordbrabantse zandgronden vanuit het Zeeuwse Meer niet rendabel. Noch bij gelijkblijvend bouwplan, noch bij veranderd bouwplan wegen de gemiddelde baten op tegen de kosten. Slechts op zeer verdrogende, humusarmc zandgronden is bevloeï- ing op rendabele wijze mogelijk, ge rekend tegen geldende prijzen. Het betreft hier echter, afgezien van oos telijk Noord-Brabant, slechts 1750 ha cultuurgrond. Wateraanvoer zou clan niet alleen kostbaar zijn, maar ook de gehele oppervlakte van het Zeeuw se Meer is hiervoor niet noodzakelijk. In totaal kunnen de bevloeiingskos- ten zonder bouwplanwijziging ge schat worden tussen de f'350 en f 600 en met bouwplanwijziging tussen de f 500 en f 800. De opbrengstverho ging-wordt geschat tussen de f 300 en f 840 per ha per jaar met een ge middelde van f 400. Competitie clubritten om kampioenschap van Zeeland Vandaag, (zaterdag), wordt de eer ste rit verreden van de door de mo tor- en autoclub „De Zeeuwen" te Middelburg georganiseerde provinci ale clubrittencompetitie om het kam pioenschap van Zeeland. Deze competitie bestaat uit drie rit ten en staat open voor auto's, moto ren, scooters en bromfietsen. De deel nemende clubs zijn Axel, St. Philips- land, „De Zingende.Bougie", „Schel- degouwen" en „De Zeeuwen". De rit van zaterdag is een oriëntatierit. waarvan de start om zeven uur 's avonds bij „De Caisson" te Kapel'e- Biezelinge is. De startplaats is tege lijkertijd de finish.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18