Eichmann's memoires' zijn in Jeruzalem TIMZ VEEL AAMOPEN BUITEN NORMALE K00PPATR00N ïfflB 'A CONTRACTEN BINDEN BELGIË AAN STARFIGHTER-PROJECT MET HOBBY-BOTTER DOOR WALCHERS LAND reyïlac ZATERDAG 10 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN PAU ZE IN PROCES Rechtbank moet beslissen over bandopnamen De procureur-generaal van Israël heeft vrijdag de in Buenos Aires ver vaardigde bandopname van Eïeh- manns „bekentenis", welke opname de basis was voor de in „Life" gepu bliceerde „memoires", als bewijsma teriaal tegen Eichmann overgelegd. Eïchmanns verdediger protesteerde hier scherp tegen. l)r. Servatius zei dat do bandopnamen geen enkele waarde hebben, omdat de erop vast gelegde verklaringen door Eichmann zijn uitgesproken, terwijl deze ver keerde onder de invloed van het ge bruik van sterke drank. De rechtbank heeft besloten aan staande maandag een beslissing te nemen over het eventuele gebruik dat van de opnamen zal worden ge maakt. Het proces wordt hierdoor langer voortgezet dan was bedoeld: men had vrijdag de uiteenzettingen van de openbare aanklager, Gideon Hausner, willen beëindigen, en het proces dan willen schorsen tot 19 juni. Dit werd onmogelijk gemaakt door dat zich tussen Hausner en dr. Ser vatius een langdurige argumenten wisseling ontspon. Hausner zei niet hoe het Israëlisch openbaar ministerie de 67 geluids banden, waarvan de nummers zes tot en- met tien ontbreken, in handen had gekregen. Ook waren er aantekenin gen in het handschrift van Eich mann. correcties soms op de bandop namen. „Het materiaal is van buitenge woon groot belang", aldus Haus ner, „en alles moet worden ge daan om het aanvaard te krijgen als bewijsmateriaal. Wij hebben besloten alles te ondernemen om dit te verkrijgen, aangezien het materiaal bewijst dat er verband bestaat tussen de verdachte en de hem ten laste gelegde misdrij ven." De raadsman zei dat de opnamen van weinig belang waren aangezien zij betrekking hebben op kwesties die Eichmann met de Israëlische politie heeft besproken. Onder invloed „Al deze opnamen zijn gemaakt tij dens een conversatie van provoceren de aard. tijdens welke Eichmann een aanzienlijke hoeveelheid alcohol kreeg, met het doel hem „ln naam van de mensheid" tc laten spreken", zei dr. Servatius. „Wellicht zit er enige waarheid in het oude gezegde „in vino Veritas" (in wijn is waarheid)", merkte Haus ner op. Verder zei Servatius: „Ik kan bewij- Grootste converter bij Hoogovens Deze week werd, volgens een mede deling, des avonds in de oxystaalfa- brfek van de Koninklijke Ncderland- sclio Hoogovens en Staalfabrieken N.V. de eerste 100-tons converter momenteel de grootste van de we reld, in bedrijf genomen. Zoals in februari 1960 werd medege deeld, wordt de capaciteit van de oxystaalfabriek uitgebreid. De beide in'deze fabriek aanwezige staafcon- verters van 60 ton elk zullen worden vervangen door converters van 100 ton, en een derde van dezelfde groot te zal worden geïnstalleerd. De eer ste van deze drie converters is dus thans in gebruik genomen. Gevangenisstraffen voor Heilige-Daad-ambassadeurs De rechtbank tc Amsterdam heeft vrijdagmorgen de 41-jarige Jolie Jansma uit Bussum veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden met aftrek en zijn 43- jarïge vriend, Maehiel J. J. Volraat uit Amsterdam tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek. Tegen deze zich noemende ambassa deurs van dc schertsorganïsatie „De Heilige Daad" was twee jaar en drie maanden met aftrek respectievelijk een jaar met aftrek geëist. De rechtbank achtte de aan beide verdachten ten laste gelegde oplich ting van de Socrates directeur Nic den Besten (een bedrag van 3% ton of 240.000 ter bestrijding van de aan loopkosten van deze bovennationale en bovenkerkelijke schertsorganisa- tie) niet bewezen. Wel bewezen verklaarde de recht bank cle aan beicle „ambassadeurs" ten laste gelegde poging tot oplich ting van G. van Vliet, chef van de technische dienst van de N.V. So crates. Daarenboven achtte de recht bank de alleen aan Jansma ten laste gelegde oplichting van de heer Wich- man uit Glanerbrug en de ex-secre taresse van Den Besten, mej. Irene Boukamp, alsmede de verduistering van de spaarcentjes van zijn oude vriend J. Hagedoorn bewezen. Stekelvarkens en katten voor Kasavoeboe §f Een paartje vorig jaar in Ar- M tis geboren stekelvarkens en H twee moeraskatten, die even- n eens in de Amsterdamse die- rentuin het levenslicht aan- schouwden, zullen binnenkort per speciaal vliegtuig met on- s der meer geschenken van an- H dere Europese dierentuinen naar Leopoldstad in Kongo H yer trék ken, Door deze giften, W H die zijn bestemd voor president j§ Kasavoeboe hoopt men de con- tacten tussen de Europese die- rentuinen en de aan velerlei die- ren zo rijke Kongo te verste- H vigen en er tevens de aandacht |f op te vestigen van welk een groot belang een goede samen- M werking tussen de zoölogische tuinen kan zijn. p Immuunminiminimin! Lisa Eichmann herdoopt in Nereus f§ De 700 ton metende Duitse vrachtboot Lisa Eichmann is Ij deze week herdoopt tot ff (Nereus) als gevolg van op- H merkingen die de bemanning p p van de zijde van dokwerkers en p collega's moest aanhoren se- I§ dert het begin van het proces- p Eichmann. De eigenaar-kapitein van het schip, Richard Haack uit Ham- p p burg, vertelde: „In Polen wer- p den mijn mensen in cafés uit- gelachen en werd gevraagd of p Adolf Eichmann de eigenaar p was. In Swansea haalde men p ook al de neus op. Ik geloof p niet dat vijandschap in het p spel was, maar ik dacht dat het maar beter was de naam p te veranderen". Haack zei dat p zijn schip eerst de naam had van een vroegere eigenaar. Advertentie zen dat Sassen Eichmanns verkla ring heeft gewijzigd en verdraaid terwille van zijn eigen oogmerken, omdat hij een propagandaboek wilde schrijven". De president van de rechtbank, Moshe Landau, zei ten slotte dat hij hoopt dat de rechtbank maandag ochtend half negen een beslissing kan nemen ten aanzien van de ge luidsbandjes. KLEINHANDELSOM ZETTEN IN 1960 Geld aanvankelijk te impulsief aangewend In een uiteenzetting van het Econo mische Instituut voor de Middenstand Den Haag over de omzetontwikke ling in het midden- en kleinbedrijf in 1960 wordt geconcludeerd, dat door de welvaartsvergroting grote groepen van de bevolking zich bij hun aankopen hebben gericht op ar tikelen, die voordien buiten hun nor male kooppatroon lagen. Het blijkt n.l., dat de toeneming van de consumptie in 1960 vooral voor die sectoren van de middenstand van betekenis was, waar duurzame en/of luxe goederen en diensten worden aangeboden. Met name hebben de branches met een meer luxe karakter in hun assortiment een belangrijke omzetstijging vertoond. In de voe- dings- en genotmiddelensector kun nen hier speciaal worden genoemd: alcohol en banket met een omzetstij ging tegenover 3959 van resp. 10 en il pet. Bij deze artikelen is het op vallend, dat op het eind van het jaar een lichte afzwakking van de ont wikkeling is te constateren. Ook dit past volgens het instituut mogelijk in het welvaartsbeeld en wel in die zin, dat de meerdere geldmiddelen aanvankelijk weinig doelbewust doch veeleer impulsief worden aangewend. TABAK Dat in de genotmiddelensector de de tailhandel in tabaksfabrikaten met een stijging van slechts 3 procent een min of meer afwijkend omzetver- loop vertoont, behoeft gezien het ka rakter, van het artikel, waarnaar de vraag veel minder elastisch is dan bij andere genotmiddelen het geval is, geen verwondering te wekken. Ook in de groep duurzame consump tiegoederen zijn dergelijke verschillen te constateren, zoals bijvoorbeeld de sterke stijgingen bij goud, zilver en horlogerie en huishoudelijke artike len van resp. 15 en 11 procent. Hiertegenover staat het in vergelij king minder gunstig verloop bij bij voorbeeld kledingstoffen, waarvoor de stijging slechts 4 procent be dragen heeft. Het relatieve achter blijven van deze en andere branches kan worden verklaard uit het feit, dat de toegenomen welvaart niet ge lijkmatig naar alle branches is toe gevloeid. Enerzijds zijn er branches aan te wijzen voor welker artikelen grote interesse bestaat, anderzijds blijft voor een aantal artikelen bij ho gere welvaart de belangstelling nagenoeg gelijk of wordt deze juist minder groot. Zo bedroeg de stijging in de sector kruideniers slechts 3 procent en bij aardap pelen, groente en fruit, alsmede slagers slechts 4- procent. Bretonse boeren sneden telefoonlijnen door De Bretonse boeren hebben de vorige nacht gehoor gegeven aan de door één hunner leiders uitgegeven oproep tot sabotage: de telefoonlijnen tussen Plouvorn en Morlaix werden door gesneden. Maar de verbindingen waren gisterochtend reeds hersteld. De politie zoekt op het ogenblik naar Louis le Borgne, cle boerenleider die de protestbetoging van 5000 boeren in Morlaix zou hebben georganiseerd. Verscheidene andere militante land bouwers zijn inmiddels door de gen darmerie achter slot en grendel re- zet. „Moderne Mata Hari" kreeg vier jaar tuchthuis De 30-jarige Rosalie Ivunze is ne gens het verrichten van spionage- werkzaamheden voor de Oostduitse inlichtingendienst vrijdag te Karls ruhe veroordeeld tot "vier jaar tucht huisstraf. Zij is schuldig bevonden aan het ver kopen van geheimen van de West- duïtse marinestaf aan de Oostduit sers. Van oktober 1956 tot oktober 1960 heeft zij haar rol gespeeld. Rosalie Kunze, die als secretaresse bij de minister van defensie een be langrijke functie had, is een moderne Mata Hari genoemd. Francaise in Amsterdams hotel van juwelen beroofd Uit een kamer van hotel Krasnapol- sky to Amsterdam is uit ccn tasje van de daar logerende antïquaire G. B. Ch. T. uit Rouaau een aantal ju welen tot een waarde van ongeveer 3600,ontvreemd. De Frangaise was juist teruggekeerd van een bezoek aan de Deltawerken en had haar sieraden in een onvol doende gesloten reistas op de tafel achtergelaten toen zij haar kamer even moest verlaten. De centrale re cherche is terstond met het onder zoek begonnen. Burgemeester van Bergen op Zoom in Jersey-City De Amerikaanse stad Jersey City, in New Jersey, bestaat thans 300 jaar en ter gelegenheid daarvan heeft burgemeester L. A. H. Peters van Bergen op Zoom, in deze stad een bijzonder hartelijk onthaal gekregen, want volgens oudheidkundigen werd Jersey City opgebouwd uit het dorp je Bergen, gelegen in het district Bergen County. De eerste bewoners van deze streek waren emigranten uit Bergen op Zoom. de sigaar waar "n sheik de-tulband voor afneemt. HAVANILLOS een lichte Senoritas (12 'h ct). i>U BLTQIJE FRANl H Ingrid Leonhardt terug in dok 7.... Het viel het Duitse motorschip In grid Leonhardt kennelijk zwaar om te scheiden van Wilton-Fyenoord's dok zeven. Donderdagmiddag om één uur werd na een periodieke onderhouds beurt de dokdeur opengedraaid voor de 5.932 br. reg. ton metende vrachtvaarder. Nauwelijks vijfen twintig uur later was het schip al terug bij de Schiedamse werf, met een ingedeukte voorsteven: een her innering aan de aanvaring, die het 's nachts in het Nauw van Calais had met de Poolse Nowa Huta. Om vier uur lag de Ingrid Leonhardt op haar vertrouwde plaatsdok ze ven Nieuwe aanwinst voor Black Diamond Lines Ter gelegenheid van de overdracht van de „Black Swan", op 25 mei is een cocktailparty gegeven aan boord van liet schip. Deze nieuwe aanwinst van de vloot van de „Black Diamond Lines" zal worden gebruikt in haar lijndienst tussen de Noordatlantïsche havens van de Verenigde Staten en de ha vens in België, Nederland en West- Duitsland. Smaadklacht tegen Worms leidt tot vervolging (Van onze speciale verslaggever). Vrijdagmiddag heeft de Haagse schrootliandelaar L. Worms van de officier van justitie mr. Maris de aanzegging ontvangen van verdere vervolging van de smaadklacht, die de heer Spierenburg, vice-voorzitter van de E.G.K.S. tegen hem aanhan gig heeft gemaakt. Wanneer de be handeling van deze strafklacht zal dienen is nog niet bekend. De heer Worms die nog steeds be twijfelt of openbare behandeling ooit zal plaatshebben, zal door zijn ad vocaat, mr. Pot te Rotterdam, tegen de kennisgeving betreffende het smaadproces een bezwaarschrift ïn- diehen. Het heeft de heer Worms namelijk bevreemd, dat het dossier in deze zaak slechts vier a vijf ge typte vellen bevat en er vele ver klaringen en namen van getuigen die werden gehoord, ontbreken. Er zijn weer drie nieuwe Franse postzegels uitgegeven: links boven een zegel gewijd aan Bagnoles de VOrne, links onder een gewijd aan het oude Deauville en rechts een gewijd aan de wereldfederatie van oudstrij ders. De zegels zijn alle drie in meer dere kleuren uitgevoerd. Het ontwerp links onder is van Robert Cami, de andere twee ontwerpen zijn van J. Combet. BELGISCHE MINISTER VERKLAART Ongerustheid in Den Haag ten dele weggenomen Het Belgische ministerie van lands verdediging heeft gisteren onders hands de Nederlandse regering inge licht over het standpunt van de Bel gische minister ten aanzien van de Belgische socialistische wens dat België zich uit de Starfighter-samen- werking tussen Nederland, Duitsland en Italië zou moeten terugtrekken. Naar in diplomatieke kring wordt vernomen, heeft de Belgische minis ter Seghers volledig het standpunt gehandhaafd dat hij reeds in de be grotingscommissie voor landsverde diging heeft geuitBelgië kan zich thans niet meer losmaken op grond van de reeds bestaande contractuele verplichtingen. In kabinet Desalniettemin, zo zeggen deze diplo matieke kringen, zal de gehele kwes tie van het Starfighter-project maan dag in een zitting van het Belgische kabinet worden besproken, terwijl dan woensdag de door de socialisten afgevaardigde deputatie door Seghers zal worden ontvangen. Haagse politieke kringen zijn van me ning, dat door de houding van de Belgische minister voorlopig althans „Het is een kwestie van aardigheid" In het ochtendgloren zwoegde vrijdagmorgen vroeg een merk waardig transport door het Wal- cherse land. Hoog op een grote oplegger geladen koerste de stoe re Arnémuidse botter ARM 17 spectaculair en moeizaam van het Vlissingsc „eiland", via Middel burg, Grijpskerke en Meiiskerke naar Zoutelande. Bijna niemand heeft er iets van gemerkt, behal ve de transporteurs en de leden van de verschillende politiekorp sen, die de. botter van tijd tot tijd vergezelden. Bijna niemand merk te iets. Daar was liet nog te vroeg voor. Waterstaat bad dan ook de voorwaarde gesteld, dat de botter alleen bij zonsopkomst zijn (moeizame) reis mocht maken De botter koerste dus naar Zoute lande, om precies te zijn naar de heer W. A. van Krugten aan de Duinweg, die de botter louter als hobby-botter ziet. De lange baar dige Brabander, die er hotel „Duinoord" exploiteert, wil de botter in ieder geval in de oor spronkelijke staat terugbrengen en houden, al wordt het dan een botter op het land. De heer Van Krugten keek al geruime tijd naar een vissersboot uit en toen hij een tip voor een boot kreeg, de ARM 17 die uit de vaart zou wor den genomen omdat schipper Van Belzen overgaat op een groter vissersvaartuig, was zijn keuze snel gemaakt. Voeten Een en ander had wel de nodige voeten in de aarde. Eerst moes ten de nodige toestemmingen bin nenkomen. Waarnemend burge meester van Zoutelande, de heer De Pree, kon zich snel met de stoutmoedige plannen van de heer Van Krugten verenigen. Hij wilde de botter zelfs graag opzichtig langs dc Duinweg geplaatst zien. De schoonheidscommissie dacht er echter anders oyer en het was dan ook een niet geheel onver deelde schoonheidscommissie die tenslotte zijn fiat gaf. Tenslotte verklaarde ook de provincie zich akkoord mits er onder meer ?een andere opschriften dan ARM 7 op zullen worden vermeld en de heer Van Krugten ging tot aankoop over. Bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen kon de botter, nietig liggend tussen de zeeschepen „Of- fin River" en „Jagersfontein", met behulp van een grote kraan op de oplegger van gebr. De Klerk, expediteurs te Middelburg, worden gehesen en de tocht naar Zoutelande ving aan. „We kwa men slechts twee telefoondraden tegen", aldus de heer Van Krug ten. Het gevaarte van 25 ton staat nu vustig aan de Duinweg op het afladen te wachten. Dat afladen zou vandaag moeten ge schieden. Aardigheid Vandaag dus. Daarna zal de nieuwe eigenaar de botter verder optuigen, er een muurtje omheen bouwen en iedereen zal wellicht nog lange tijd in Zoutelande op het droge kunnen zien hoe de stoere Arnemuidse botters vroe ger werden vervaardigd. Het schip komt op een weitje te staan, waarop de heer Van Krug ten vroeger gelegenheid tot kam peren gaf. Hij moest dit stukje grond als kampeerterrein volgend jaar ontrnimen. Daar kan dus nu mooi de botter staan. „Ik wilde er iets mee doen, met die botter", verklaart de heer Van Krugten. „Het is een kwes tie van aardigheid. De een houdt ervan, de ander niet....." de ernstigste ongerustheid die was ontstaan, toen de berichten uit Brus sel over deze kwestie binnenkwamen, is weggenomen. Het bericht dat de socialistische ka merfractie zich tot de minister van landsverdediging, Seghers, zou wen den om te onderzoeken of België zich nog zou kunnen terugtrekken, baar de in Den Haag veel opzien. Levensverzekering bij afwijkende gezondheid Personen met een afwijkende gezond heid kunnen meestal moeilijk een levensverzekering sluiten. Een in L t leven geroepen „Stichting afwijkende levensverzekeringen" hoopt hier ver andering in te kunnen brengen. De tarieven die de levensverzekering maatschappijen gebruiken, zo zegt de stichting, zijn gebaseerd op een normaal te verwachten sterftecijfer. Daarom wordt voor het tot stand komen van een polis nagegaan, of de kandidaat een normale gezond heid geniet. Is dit niet het geval, dan stijgt voor hem de noodzaak \*an het sluiten van een verzekering, terwijl de acceptatie voor de maatschappij juist moeilijker wordt. Een aanpas sen van de vorm van de verzekering en een verhoogde premie zijn dan de mogelijkheden, die openstaan om toch nog een weg te vinden. Tien nieuwe kapiteins bij Holland-Amerika Lijn Vijf kapiteins van de Holland-Ameri ka Lijn zullen in de loop van dit jaar hun laatste reis maken i.v.m. het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Deze gezagvoerders zijn: Commodore C. Eouman, Oegstgeest, (vlaggeschip Rotterdam), D. van Da len, Rotterdam, H. Hogervorst, Den Haag, J. W. Faber, Hoogezand, J. Jumelet, Amsterdam. Op 9 juni had de benoeming plaats van vijf nieuwe kapiteins, die 15 jaar geleden hun loopbaan als stuurmans leerling bij de H.A.L. zijn begonnen. Dit zijn: A. A. Dammers, Heemstede, D. E.'Greidanus, Leiden, C. A. Hoen derdos, Haarlem, R. ten Kate, 's-Gra- venhage en W. C. Simons, Vlaardin- gen. Het ligt in de bedoeling dat er dit najaar nog vijf gezagvoerders bij komen, zodat in totaal dan 10 nieuwe kapiteins zullen zijn aangesteld. Exclusieve foto van Prins Bernhard De exclusieve foto die het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen sedert vijftien jaar ter gelegenheid en ten bate van hun jaarlijkse anjer actie in juni verkopen, was tot dus verre gewijd aan hel voltallige ko ninklijke gezin. Nu de Anjeractie 1961 wordt gevoerd tegen de achtergrond van de 50ste verjaardag van prins Bernhard, meenden de fondsen dit jaar de tra ditie te moeten doorbreken met een exclusieve foto van hun regent. De kleurenfoto, waarop de prins met een witte poedel aan zijn voeten is afge beeld, zal van 19 juni af door de anjercomités in het gehele land wor den verkocht en dit jaar ook in de boek- en kantoorboekhandel ver krijgbaar zijn. Stichting „Ruimte voor de Jeugd" opgericht Kortgeleden is opgericht de stichting „Ruimte voor de jeugd", die is voort gekomen uit initiatieven, genomen tijdens de vorig jaar in het Bouwcen trum te Rotterdam gehouden gelijk namige tentoonstelling. Deze kwam tot stand door samen werking van het Bouwcentrum, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de Nederlandse Sport Federatie, het mi nisterie van O. K. en W. en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, die de voornaamste participanten waren. De initiatiefnemers kwamen toen tot de conclusie dat een blij vende samenwerking nuttig kon zijn en zo ontstond de stichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17