Surrey, de tuin der Londenaren PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ATÉ KOELKASTEN vanaf ƒ478- ,,IIE LICHTBRON" Monster van Loeft Ness weer gezien RESA - HILVERSUM I DE VERDWENEN MINIATUUR ZATERDAG 10 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 9 juni. Londen 10.02—10.02',i: New York 3.59%-3.99%' Montreal 3.63%— 3.63%: Parijs 73.30—73.35: Brussel 7.18 V«—7.18%: Frankfort 90.47— 90.52; Stockholm 69.5569.60: Zu rich 83.19—83.24: Milaan 57.87%— 57.92%: Kopenhagen 51.83—51.88: Lissabon 12.49»/»—12.50%» Wenen 13.81'/»—13.82%; Oslo 50.10%— 50.15%. 8 juni 9 juni Nederland 1959 (4%) 103% 103 Nederland 1951 (3%) 99 Nederland 1948 (3%) 92% Nederland 1955 (3%) 93f« 93%gb Nederland 1947 (3%) 95% 95% Nederland 1937 3 94 Dollarlening 1947 3 91A 91Agb ïnvesteringscert. 3 loo,1, 99tfgb Nederland 1962-64 3 100% loo A Ned. Indië 1937 3 9918 99 tl 6 Va Woningbouwl, 1987 110% 110'A Grootboek 1946 3 95 95 Ned. Handelmij, 326% 328 Alg. Kunstzijde Unie 450% gb 460% Berghs' en Jurgens 308 310 Calvé-Delft 826 828% Hoogovens n.r. 1083 1094gb Ned. Kabelfabriek 673 663 Philips 1049 1072% Unilever 812 828 W ilton-Feij enoord 277 276 Billïton 50514 Kon. Petroleum Mij. 12150 123.40 Amsterdam Rubber 133gl 114 Holland Amerika Lijn 165% .167% Kon. Paketvaart 167 167 Rotterdamse Lloyd 160 161 Scheepvaart Unie 162gb 165 Stv. Mij. Nederland 194 196 K.N.S.M. 201% 204% Ver. H.V.A. Mij. N.V. 130% 130% Deli Mij. 153.50 153.60 Bank voor Ned. Gem. 4% 101% Bank voor Ned. Gem 5-1958 104% 104% Van Berkels Patent 360 1 355 1 Albert Heijn 702 702% Bronswerk 171 174','» Centrale Suiker 419 Kon. Mij. De Schelde N.B. 328 328 Intern. Niclcel 75% 75% American Motors 17% 13 Anaconda 59% 59% Baltimore en Ohio 35% Bethlehem Steel 45% 46% General Motors 44% 46% Kennecott 88'g 83% Pennsylvania 13V» Republic Steel 62'/» 64% Shell Oil Comp. 41 39^4 Tide Water 27 26% U.S. Steel 36% 86% Nat. Can. Corp. 12 PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 91 90 Breda 1954 85% 87 Eindhoven 1934 85% 85b Enschede 1954 85 851 Den Haag 1952 I 96% Den Haag 1952 11 93% 98 Rotterdam 1952 II 96'.'* Rotterdam 1957 99% 99% Utrecht 1952 96b 97b Amsterdam 1956 I 85% 85'/. Amsterdam 1956 II 96% 96% Amsterdam 1996 III 96% 96% Dordrecht 1956 83'/» 83% Alkmaar 1956 83'/. 83% Zuid-Holland 1957 99H 100 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 7-6 8-6 9-6 Intern, concerns 615.46 606.69 616.37 Industrie 416.21 409.44 409.62 Scheepvaart 195.44 193,01 196.11 Banken 243.33 243.16 240.93 Handel enz. 178.52 174.94 175.71 Algemeen 447.46 441.04 445.81 AA\\WVWV\AAAAVVVVV\W Morgen begint ons nieuwe feuilleton. Deze keer een avon turenroman „DE GROENE HEL" van Henri van YVermeskerken. VVWS/VWVWV\AA<VVVVVV\i\V LANGE NOORDSTRAAT 14 - MIDDELBURG - TELEFOON 3373 DORPSSTRAAT 21 - ZUIDZANDE - TELEFOON 2223 Het Damrak gaf gistermiddag voor de laatste dag van deze beursweek een krachtig koersherstel te zien voor de hoofdfondsen. De verliezen van donder dag werden door AKU, Philips en Uni lever ruimschoots ingehaald. Ook Kon. Olie lag, tegen het slot van de beurs, vast in de markt. Het buitenland nam hier eh daar de stukken uit de markt, terwijl er daarnaast dekkingsaankopen plaats vonden, mede in verband met liet naderende weekeinde. De fractionele koersverschillen naar beide richtingen, waarmede Wallstreet donderdag sloot, waren voor Amsterdam geen tegenvaller. Men had donderdag op het Damrak met lagere slotkoersen in Wallstreet rekening gehouden. Het Nederlandse aandeel Phi lips ontmoette op de Newyorkse beurs hernieuwde belangstelling, hetgeen een flinke stimulans betekende voor Amster dam. Gedurende de telefonische avond- handel van donderdag steeg Philips dan ook van 1051 tot 1076. De stemming op de overige buitenlandse beurzen was vrijdag niet ontmoedigend. Philips schommelde gistermiddag rond de 1073, tegen donderdag als slotkoers 1050'/». Naast Amerika had ook Zwitserland be- langstelling voor de elektro-aandelen. AKU's die donderdag 11 punten daalden, stegen gistermiddag hetzelfde aantal pun ten tot 462, na een opening op 464. Uni lever avanceerde 14 punten tot 827, terwijl'Hoogovens op 1095 circa 7 pun ten van het koersverlies van donder dag van 20 punten inhaalde. Kon. Olies werden in een ruime markt tegen oplo pende prijzen verhandeld. De koers steeg van f 122.40 tot f 123.60. De slotkoers van donderdag was f 121.70. Deze aan delen noteerden 2 gulden boven pari teit New York. De vraag kwam hoofd zakelijk van lokale zijde. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag moest AKU deze beursweek een koers verlies van circa 8 punten incasseren, Philips 8 punten lager, Unilever daalde 16 punten, terwijl Hoogovens ruim 30 punten verloren. Kon. Olies zakten f 1.80 in. Hoewel de hoofdfondsen deze week koersverliezen moesten incasseren was de stemming gisteren, volgens de beurs- hoopgevend voor de eerstkomende beurs- dagen. In de scheepvaarthoek ging weinig om. De stemming was aan vaste kant vooral voor aandelen Van Nievelt, die op 168% zes punten stegen. Voor de overige aan delen in deze sector bedroeg de koers winst circa twee punten. Cultures ver- waartoosd en de staatsfondsen praktisch onveranderd. De eerste verhandeldag van claims plaat werkerij Bammens, bracht een advies prijs voor de claims op f 225, neer komende op 145 procent voor de 4% v» converteerbare obligaties. Voor de In schrijving op nominaal f 12,5 min. 4'/» procent 15-jarige obligaties Wagon-Lits (te Brussel) a 98»% procent bestond een zeer grote belangstelling. Maandag 19 juni a.s. worden ter beurze participatie- bewijzen „Eurinvest" (beleggingsdepot in Europe effecten) geïntroduceerd. Met een plons, een hoge boeg golf en veel gesnuif is het mon ster van Loch Ness in Schot land weer in het nieuws ver schenen. David Foster, een 37-jarige Schot, die beweert zijn leven lang zeer sceptisch te hebben gestaan tegenover alle verha len over het befaamde „mon ster" zegt het deze week met eigen ogen te hebben ge zien. Hij was op weg naar de oevers van het meer toen hij een lange smalle nek met een aalvormige kop boven het water zag ver schijnen. Het vreemde ding maakte volgens hem een „be hoorlijke boeggolf". Eerst bewoog het vreemde ding zich langzaam, maar plot seling maakte het een scherpe bocht en verdween in de rich ting van de noordelijke oever van het Loch Ness. Daarna draaide „het ding'' om, keerde een eindweegs terug en verdween, aldus Foster. Het geheimzinnige monster duikt sinds 1930 telkenmale in het nieuws op. Onveranderd door de eeuwen heen Graafschap vol verrassingen (Van een medewerker) Op een warme septemberdag lunchte ik in Londen met een be roemde buitenlandse zanger in een hotel dat uitzag op het Hyde Park. Aangezien hij die dag niet behoefde op te treden, was hij van plan met zijn vrouw per auto de stad uit te gaan. „En waar gaat U heen" vroeg ik, benieuwd naar hun keuze. Het antwoord kwam zonder enige aarzeling: „O, naar Surrey"! Surrey, dat als een waaier aan de Zuidwest-grens van Londen ligt, is een graafschap waar miljoenen rei zigers bekend zijn, maar dat slechts weinigen goed kennen. Het wordt doorkruist door" hoofdwegen en spoorwegen, waarlangs de reizigers zich naar bekende plaatsen als Brighton, Bournemouth, Portsmouth of Winchester spoeden. Vele nieuwe huizen zijn er in Surrey gebouwd, speciaal voor degenen, die dagelijks voor hun werk in Londen moeten zijn. Toch blijft Surrey ccn graaf schap vol verrassingen. Als U de grote wegen en de bebouw de streken vermijdt, vindt U het En gelse land in al haar schakeringen, de hossen, en velden waar de nachte galen zingen, de rustige dorpjes en de heuvels en dalen, waar het enige geluid dat U hoort de zomerse wind is, die door het gras en de bomen waait, een beeld dat in geen duizen den jaren verandering heeft onder gaan, T uinen Bovenal is het een graafschap van tuinen. Als U mooie Engelse, tuinen wilt zien, moet U naar Surrey gaan. U vindt er de prach tige tuinen van de Royal Horti cultural Society te Wisley, de kleurrijke pracht en verscheiden heid van de Kew Gardens aan de oever van de Theems en de hon derden grote en mooie tuinen van de grote landhuizen (tuinen die veelal op bepaalde dagen in de f Advertentie) GESLAAGDdank zij (Bekende schriftelijke cursus) telefoon 45432. H.b.s., gymnasium, onderwijzersakte. Middelbare akten: Frans, Duits, Engels en Nederlands M.O., tolk-vertaler, hoofdcorrespondent, V.T.H.-diploma. zomermaanden voor het publiek geopend zijn), en dan niet te ver geten de zeer veel kleinere tuin tjes van de forensen; dit alles geeft het land van het vroege voorjaar tot het najaar een rijk mozaïek van kleuren. Dwars door het zuidelijke deel van Surrey loopt van west naar oost de heuvelrug van de North Downs, die vroeger, toen het omliggende land nog bestond uit moerassen en wou den, de hoofdweg vormde. Op de top- bekend ais de „Hog's Back" voelt U nog de aanwezigheid van vergeten volken en de aloude beschaving. Vele jaren lang stond deze weg be kend als de „Pilgrom's Way", de weg die de middeleeuwse pelgrims volg den op hun bedevaarttocht van Win chester naar het graf van St.-Tho- mas Becket te Canterbury. Histori sche onderzoekingen hebben nu ech ter afbreuk gedaan aan de aloude theorie dat dit een pelgrimsweg was, want reeds lang voor de tijden van heiligen en pelgrims waren de routes over de „downs" plat getreden door de oude Britse en Fenicische koop liepen. Rudyard Kipling, die zowel Surrey als Sussex goed kende en beminde, heeft de juiste sfeer van deze oude, heuvelachtige streek in zijn gedicht „Merrow Down" goed weten te tref fen. Oude steden Dicht bij de heuvels liggen enige interessante oude steden: Guil ford, Farnham en Haslemere. Als TJ per auto komt, moet U uw voertuig in Guildford of Farnham pai'keren en te voet de oude straatjes ontdekken, straatjes die niet werden gemaakt voor het moderne verkeer en die men per auto dan ook niet zou opmerken. Guildford dateert uit de tijd van de Angelsaksen en de bouwwer ken zijn een vreemde mengeling van architecturen uit vele eeu wen. Wat U moet gaan zien is het 'mooie oude Abbot's Zieken huis, en de ruïnes van het kasteel dat waarschijnlijk vroeger een vesting is geweest. Het kasteel werd gebouwd om een vierkante Normandische slottoren; het werd door vele Engelse koningen be zocht wanneer zij op jacht gin gen in de nabij gelegen bossen. De hoofdstraat van de stad, met haar oude huizen, is een van de aantrekkelijkste straten van het gehele land. Farnham is een oude marktplaats gelegen aan een drukke hoofdweg, die naar de zuidkust loopt. Het kasteel hier is de verblijfplaats van de Bisschop van Guildford en of schoon het oorspronkelijk een fort was, is het reeds 700 jaar in gebruik als woning van de Bisschop van Guildford. Het tegenwoordige ge bouw dateert grotendeels uit de zes tiende en zeventiende eeuw; er zijn enige mooie armehhuisjes uit 1619 alsmede een oude herberg genaamd „The Bush". De driehoek van oude steden in zuid west Surrey wordt gecompleteerd door Haslemere. In de hoofdstraat is een opmerkelijk museum waar de hele ongeschreven geschiedenis van de streek met een buitengewoon goed inzicht is tentoongesteld: pre historische vogels en dieren, planten die er tegenwoordig groeien, een ou de tabel voor het berekenen van het tolgeld, dat men in het Surrey van lang gelden op sommige wegen moest betalen. Het museum geeft U een juiste weergave van de typische sfeer die U in deze streek om U heen voelt, wanneer U op een van de vele heu veltoppen over het land uitkijkt. Het stadje biedt U bovendien het jaar lijks terugkerende Haslemere Festi val. tijdens welk festival de Familie Delmetsch 16e, 17e en 18e eeuwse muziek ten gehore brengt op instru menten waarvoor deze muziek werd geschreven. Epsom Om twee geheel andere aspecten van Surrey te aanschouwen moet U eens naar de Epsoin paarde- iiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiijHi lillllllilllllllllM Nog geen Europees schrootdebat De speciale werkgroep van het Euro pese parlement, die het Europese parlementaire debat voorbereidt over het laatste schrootrapport van de Hoge Autoriteit, acht het uitgesloten, dat dit schrootrapport reeds op de junizitting van het parlement in Straatsburg wordt besproken. Zij is van plan de voorzitter van de groep, de Fransman Poher, in de junizitting een korte verklaring te 'laten afleggen over de stand van za ken. Daarbij zal Poher aan de Hoge Autoriteit waarschijnlijk een aantal vragen stellen. renbaan gaan wanneer de Derby wordt verreden, of over de Theems naar Richmond varen, met haar prachtige park. Hier stond eens een koninklijk paleis een paleis dat werd verbouwd door Hendrik VII en dat de laat ste dagen van de regering van Elizabeth I heeft meegemaakt. Richmond en Twickenham, aan de andere oever van de rivier, waren in de 18e en en 19e eeuw de woonplaat sen van vele beroemdheden, zoals bv. Horace Walpole, Swift, Gay en Pope. Tegenwoordig varen er tussen de oevers met de mooie, groene grasga zons en de overhangende bomen, veel plezierboten. Lang geleden voeren hier de koningen van de Huizen Tu dor en Stuart op weg van Londen naai' Hampton Court. In latere jaren werden Richmond en Twickham dooi de society druk bezocht. De sfeer van Richmond is er een van kunst: en cultuur, een sfeer die zo ver verwijderd ligt van de eenvoud van de Downs en hun dorpjes en ste den als men zich maar kan beden ken. Toch behoren beide tot Surrey, het graafschap, dat wacht op dege nen, die de tijd kunnen Tinden even aan het drukke Londen te ontsnap pen. 1810. Gedwongen om voort aan de rest van hun be staan temidden der Neo- mensen te slijten, trachtten de schipbreukelingen van de Terra I zich zo goed en zo kwaad als het ging bij de leefwijze van hun vrien delijke gasten aan te pas sen. Dat betekende: geen gebruik meer maken van moderne apparaten of ma chines, de ontzegging van allerlei comfort en een ge leidelijke overgang naar de levensopvattingen van de oudheid. Piloot Storms avontuurlijke geest ver loochende zich evenwel niet en daarom wijdde hij zich het meest aan zaken die wat actie gaven, zoals de jacht. Vele uren zwierf hij in een soort indiaanse canoe door de uitge strekte moerassen aan de monding van de rivier, teneinde een paar eenden te verschal ken. Ter afwisseling van het menu werd et- gevist. Maar in de stilte op het water, draal den Arends gedachten te veel af naar het nabije en toch zo verre verleden. Wetende, dat zijn gasten een moeilijke tijd doormaakten, liet Leander voor zoveel moge lijk afleiding zorgen in de vorm van mu ziek, zang en dans. (Advertentie) AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Koersherstel voor hoofdfondsen f* a FEUILLETON door Erich Kastaer Külz meesmuilde. „Wel, dan kunt U nu uw oorvijgen aan de man bren gen". „Wat?" De kleine dikke musicus staarde de slager aan, „De knaap is hier in de kamer?" De anderen knikten. „Seiler", mompelde Struve. Wie van de aanwezigen was het? Gauw! Bind me niet op de al lang afgeschafte pijnbank!" „Ik was het zelf!" antwoordde de ■jonge man. „Rudi, neemt het me niet al te kwalijk. Op dat moment viel me geen andere naam in. Zo en sla er nu maar stevig op. Ik be loof je, niet terug te slaan". Struve lachte verlegen. Daarna gal hij Seiler >en stevige stomp in de ribben en zei: „Daar sta. ik nu met mijn twee latente oorvijgen in de Beuststrasse en weet niet wat ik er mee moet aanvangen!" „Dat moet een afgrijselijke toestand zijn", meende de oude, sierlijke mijn heer Steinhövel. De commissaris was weggegaan om de beambten in civiel, die het verze keringsgebouw nog steeds met Ar gusogen bewaakten, naar huis te stu ren. Mijnheer Steinhövel had om zijn wagen laten telefoneren. Zij zaten en wachtten. Külz schilderde de com ponist de avonturen af, die Seiler tussen Kopenhagen en Berlijn had beleefd. Hij roeide met beide armen terwijl hij sprak en kon er niet ge noeg van krijgen. Reeds nu, slechts weinige uren nadat zij waren ge beurd, werden de daden van de jeug dige held meer dan levensgroot. De oude verzamelaar luisterde glim lachend en dacht: „De volksmond opent zich en zie, zij heeft vierenzes tig tanden! Vroeger doodde men dra ken, heden ten dage verslaat men oplichters. Alleen de bijzaken wijzi gen zich. Het ontstaan der mythe overleeft de techniek". Hoe meer liij zich in de filosofische-geschiedkun- dige hypothesen verstrikte, des te minder luisterde hij. Ook Seiler luisterde niet. Hij zat naast Irene Trübner en vroeg', zoals hij reeds één maal vierentwintig uur geleden had gedaan! „Zullen we weer goed op elkaar zijn?" Zij liet de vraag onbeantwoord en verklaarde: „Ilc kom vanavond in uw woning, mijnheer de directeur, en zal de schade eens bekijken. Morgen kunnen we dan nieuwe meubels ko pen. Ik ken verschillende zaken, waar men goed bediend wordt en waar voor zijn geld krijgt." Hij zweeg. „Schikt het U vanavond om een uur of zeven?" ging zij verder. „U woont immers dicht bij mij in de buurt. In de Holtzendörfstrasse, niet waar? Welk nummer?" Hij bekeek haar vijandig. Zijn ogen geleken vurige kolen. Zij zei: „Ach neen! U woont immers helemaal niet in de Holtzendörf strasse. Dat was immers gelogen, mijnheer de directeur! Mag ik u om het juiste adres vragen? Maar niet zo ongeveer wilt U?" Hij schoof van haar vandaan. Ik zie van uw welwillende medewerking af. Een tafel en een paar stoelen kan ik ook nog wel alleen kopen". „Mijn chef heeft me opgedragen U te helpen. Ik kom tegen zeven uur. Ik ben in zakelijke aangelegenheden zeer precies." Hij schoof op de stoel heen en weer, als zat hij op een in werking zijnd primus stel. „Ik doe niet open! U hoeft niet te komen! Ik heb maling aan uw hulp. Ik wil nog liever tot aan het eind van mijn leven in een kip penhok wonen!" „Tegen een uur of zeven," antwoord de zij onverstoorbaar. Daar blijft het bij." Seilers geluid was ten einde. Hij sprong op. „Waag het niet!" riep hij. „Als U mocht komen, gooi ik U van de trap af! Ik'woon op de vierde ver dieping dat, loont de- moeite!" Daarna raasde hii de kamer uit en sloeg de deur knallend licht. „Goeie hemel!" riep Külz geschrok ken. „Niets!" antwoordde juffrouw Trüb ner. „Dat weet ik nog zo net niet," ver klaarde de kleine, dikke mijnheer Struve. „Als iemand mij mededeelde, dat hij mij van de trap gooien wil, zou ik dat toch een beetje ernstiger opnemen!" „Dat heeft hij niet U. maar mij mee gedeeld!" meende 'zij. „Dat maakt toch verschil!" Haar chef, de kunstverzamelaar, wreef zich in de handen. Dat hing weliswaar op de een of andere wijze met zijn gebrekkige bloedsomloop sa men, het werkte echter altijd al3 hij zich bijzonder behaaglijk gevoelde. „Als het geen bedreiging was,*' stelde hij scherpzinnig vast, „dan kan het slechts een liefdesverklaring zijn ge weest." „Werkelijk?" vroeg Külz. „Dan feli citeer ik U van harte, mijn kind. Ik ben al sinds lang geen peet geweest." En ofschoon het niet de gewoonte is felicitaties in ontvangst te nemen omdat men van de trap zal worden gegooid, neeg Irene Trübner haar mooie hoofd en zei: „Dank U wel, mijne heren!" Een bediende deelde mede, dat de auto van mijnheer Steinhövel was voorgereden. Men brak op. De kunstverzamelaar hield de slager tegen en gaf hem een houten kastje. .Dat zou ik bijna hebben vergeten! Mag ik U de Holbeinkopie, die reeds lang van U is, nog eens, en nu voor altijd, geven?" Külz schudde hem de hand en stak het kastje in de zak. „Dat zal altijd een blijvende herinnering voor me zijn. En voor mijn Emilie koop ik een pak chocolade." De kamer was op z'n hoogst een hal ve minuut leeg. Toen keerde Irene Trübner heimelijk terug, nam de hoorn van de telefoon en liet zich met directeur Seiler ver binden. „Hallo!" zijn stem klonk rauw en hees. Zij antwoordde niet, maar spitste de lippen. „Hallo!" riep hij wrevelig. „Wat dui vel! Wie is daar?" „Irene," zei ze zacht. „Zullen we weer goed op elkaar zijn?" Mijnheer Steinhövel was in zijn wa gen gestapt. „Waar is mijn secre taresse?" vroeg hij. Rudi Struve wees naar de ingang van het verzekeringsgebouw. De drie mannen glimlachten. Külz liep tot vlak bij de wagen en vroeg: „M'n beste mijnheer Stein hövel wilt U me nog een groot genoegen doen?" „Met plezier." Külz haalde het kastje uit de zak en gaf het aan de verzamelaar. „Kijkt U toch alstublieft nog eens goed na, of het wel zeker de goede miniatuur is. Als het weer de ver keerde was..." Mijnheer Steinhövel lachte. „Het is zonder twijfel de valse." „Met de valse bedoel 41c de echte," verklaarde Papa Külz. „Wel goed!" De verzamelaar haalde de loep uit zijn zak, klapte het kastje open. bekeek de miniatuur die hij had weggegeven en schrok. „Werkelijk!" riep hij. „Ik heb U het origineel gegeven!" „Afgrijselijk!" mompelde Papa Külz. „Dan zou de hele geschiedenis, mis schien weer van voren af aan zijn begonnen!" Mijnheer Steinhövel borg de echte Holbein nauwgezet in zijn binnenzak, gaf Külz het andere kastje en zei: „Maar nu klopt het!" Op dit ogenblik kwam Irene Trübner uit het gebouw en knikte de drie he ren gelukkig toe. EINDE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13