Amersfoortse familie van Heugten telt zeven motorcoureurs Am Grossen Hirschgraben 23 Frankfort nu een museum in Door Hans Ykema VRIJDAG 9 JUNI 1961 PROVINCIALE ZEE O W8B COURANT UNIEK IN MOTORSPORT brengt warmte, rust en schoonheid in uw huis! Dit zijn de 7 voortreffelijke voordelen: 1 leverbaar in 7 prachtige nieuwe kleuren 2 bijzonder lange levensduur door de ideate vertikale haarverwerking 3 in hoge mate geluiddempend en geluidwerend "4 opmerkelijk warmte-isolerend 5 gemakkelijk te leggen op iedere vloer 6 blijft jaren nog even mooi en kleurecht 7 blijvend mot-echt dankzij MITIN f 20.75 per vierkante meter. TTTTTTTTVTVTVTVVVVVVVVV» Volgende keer: Dichter bleef advocaat f tAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi veredeld vilttapijt Onder het vele prominente, dat on danks de verwoestingen in de oorlog, is gebleven, neemt de beroemde „Ro mer" het prachtige stadhuis uit de late middeleeuwen met zijn ene gro te en twee kleine trapgevels een der belangrijke plaatsen in. Maar wie iéts ouds zoekt moet soms toch wel even uitkijken, om het te vin den. Dat gold zelfs voor het anti quariaat, dat wij wilden bezoeken. Zo kwamen wij dan na enig vragen, wijzen en verwijzen ten slotte te recht op een ruim plein, waar alle winkels voor oude boeken op een hoop leken te zijn gegooid. Steeds verder zoekende en de ene winkel uitgaande om de andere weer binnen te stappen, stonden wij plotseling voor een historisch huisnummer: Grosse Hirschgraben 23. waar eens de schrijver Johann Wolfgang Goe the weid geboren. De Grosse Hirschgraben is nu een straat, die niet meer verraadt dat zij vroeger een soort plantsoen bij de oude vestingwallen van de stad is geweest. Het gemeentebe stuur had de gewoonte hier herten te houden, tot er eens weer een banket werd gegeven, waarbij dit edele wild dan ter tafel verscheen. Zo mogelijk nog vager dan die hertengeschiedenis had ons het huis van Goethe geleken, want we hadden gehoord, dat het in de oorlog volkomen was verwoest. En hier stond het dan ogen schijnlijk precies zoals het altijd was geweest Oorspronkelijke vorm B' INNEN WERD HET MYSTERIE opgelost, toen een van de gid sen ons op zorgzame en vrien delijke wijze rondleidde en maar al te graag onze nieuwsgierigheid be vredigde. „Dit huis verdween van 1 de aardbodem door een bomaanval I op 22 maart? 1944", zei hij. „Geluk- I kig hadden we wel de boeken en i een deel van de inventaris in reilig- I heW kunnen brengen", „En na de oorlog bleef U voorlopig met een puinhoop zitten", meenden wij. „Ja, maar dat duurde toch niet lang, want prof. Ernst Beutler, de directeur van het „Hochstift" en het Goethemuseum ging al dadelijk in 1945 aan de slag om het huis weer in zijn oorspronkelijke vorm op te bouwen. Voor- en tegenstanders liet hij rustig onder elkaar harrewarren en hij begon het nodige geld bijeen te zamelen. Het „Hochstift" bezat nog een klein vermogen, dat aange vuld werd door de opbrengst van een door de Bundespost uitgegeven Goethe-zegel. De nog ontbrekende 150.000 mark werden daarop ver schaft door de McCloy Stichting een speciaal fonds, onder beheer van de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland". Toch werd het werk door velen als een waagstuk beschouwd en dat het gelukte is vooral te danken aan het inzicht van architect Theo Keiler en zijn medewerkers. Door op alle bij zonderheden te letten zoals op de spijkers in de vloer of het juiste be hang lieten zij onder hun handen Het Giraffen-klavier in het Goethe-huis te Frankfort. opnieuw een huis ontstaan, dat in niets van het oorspronkelijke af week. Een historicus, die ook mee werkte. paste zelf als stukadoor de plafonds weer in elkaar, zoals ze vroeger geweest waren. „Voor zover dat mogelijk was, werd het oude materiaal weer gebruikt", zei onze gids. ,,U kunt dat ook zien aan déze prachtige trapleuning, die door kunstsme- dep weer uit brokstukken werd samengesteld. Als U goed kijkt ziet U, dat op sommige plaatsen nieuw materiaal gebruikt is. Sto rend werkt dat echter niet. Eerder verbouwd Toen goethe'S vader het huis overnam, was het al en kele eeuwen oud en in 1854 liet hij het grondig verbouwen. De in druk, die het nu maakt is ook die van verbouwing en vernieuwing niet van een heel nieuw huis. Tal loze onderdelen, die volkomen ge lijk bleven aan die van vroeger, ver sterken dit idee, want de mensen, die het werk uitvoerden hielden zich pijnlijk nauwkeurig aan schetsen en tekeningen,-die uit Goethes jeugd be waard zijn gebleven. De oude inventaris, die op zestien verschillende plaatsen was opgesla gen, staat weer op de vroegere plaatsen. Daar' is dan de beneden verdieping, met mevrouw Aja's meu belen en kantkloskussen in de eet kamer. Daarnaast blinkt het kope ren vaatwerk in de statige keuken, met een pomp, zoals die maar in weinig Frankfurter patriciërshuizen te vinden was. Een licht, ruim trap- pehuis voert naar de eerste verdie ping, waar, de „staatsiekamer" met zijn rococo-Chinees tapijt schijnt te wachten op voorname gasten, even als vroeger, toen een vertegenwoor diger van de Franse koning lui tenant Comte de Thoranc er in gekwartierd werd. Iets verder, langs de wanden van de muziekkamer, staan instrumenten, waarvan vooral het zeldzame „Giraf- feklavier" opvalt, een klavier dat niet breder is dan een spinet en daaraan een soort - uitbouw paart als die van een vleugel. Dit gedeelte staat loodrecht naar boven tegen de muur. Er is nog oneindig veel meer. Daar is het beroemd geworden poppentheater, daar zijn ook et sen, die Goethes vader („Herr Rat") meebracht van zijn Itali aanse reis en het geweldige, wonderbaarlijke horloge van hof raad Hiisgen, met zijn sterre- kundige wonderen te veel om allemaal verder op te noemen. Nog een verdieping hoger ligt het terrein, waar zich het dagelijks leven van de familie Goethe voor al afspeelde. Eerst werken en dan op de motorfiets Sinds tientallen jaren komt men in de programma's van motorwedstrijden in Nederland en ook over de grenzen, de na men tegen van Amersfoortse coureurs. Zij toonden zich al tijd geduchte tegenstanders, die meestal wel in de uitslagen op de ereplaatsen voorkwa men. Jo Bovee, Henk van Har ten, Mobi Vierdag, de gebroe ders De Haas, Gerard Brom, Timmermans, Dick Renooy, Dick Eysink, Carel van Eys, wijlen Verhoef en nog vele an dere Amersfoorters hebben hun namen met vette letters in de Nederlandse motorsportwereld .aten schrijven. Mobi Vierdag en de gebroeders De Haas zijn nog- steeds actief. Laatst genoemden triomferen de laatste ja ren steeds op de grasbaan. Menige kampioenstitel ging dank zij hen naar Amersfoort. Ook vorig jaar stonden de namen van De Haas aan de spits. Nieuwe naam lil de naoorlogse jaren is aan de eervolle lijst met namen van Amers foortse motorcoureurs een nieuwe toegevoegd, namelijk Van Heugten. En de wijze, waaróp dit is gebeurd en nog steeds gebeurt, dwingt res pect af. In dit seizoen zullen liefst zeven gebroeders Van Heugten in de crosses van de Zuid-Nederlandse motorsportbond uitkomen. En dat is naar wij aannemen niet alleen een uniek feit in Nederland, doch ook over de grenzen. Het zijn Cor 28 jaar, Gerard 25 jaar, Stephan 22 jaar, Martin 21 jaar, Dick 19 jaar en Fonsje 17 jaar. Sinds kort is Piet, 23 jaar, terugge keerd uit Australië en ook hij gaat de motorstrijd aanbinden. De oudste broer Jan 33 jaar, promotort deze sportieve coureursfamilie. Hij ziet nauwlettend toe, dat allen met tot in de puntjes verzorgde mo toren naar de wedstrijd gaan. Wat dat betreft heeft hij een goede hulp aan Wim de Haas, de monteur, die helpt wanneer de Van Heugten-cou- reurs aan hun machines „schroe ven" en „dokteren". Er wordt vooral ook op gelet dat de sport ontspanning blijft en dat 't werk niet verwaarloosd wordt. Prettige sport Successen behalen in de wedstrij den? Graag, maar daar gaat het ze ker niet in de eerste plaats om. Voorop staat sport en ontspanning en niet te veel risico nemen. Want na de wedstrijden is het weer hard werken geblazen. Alleen in de vrije tijd komen de mo toren aan bod. Aan de werktijden wordt streng de hand gehouden. In geen geval willen de Van Heugtens de motorsport op het eerste plan zet ten. De jongens moeten alle kosten voor hun sport zelf betalen, waarvoor ze nog wel eens (betaald) overwerk doen. Van links naar rechts Martin, DickyFons, Cor, Gerard en Stephan van Heugten. Aan dit zestal wordt Piet toegevoegd, die pas uit Australië terug is. Nog twee Dit seizoen gaan dus zeven Van Heugtens in de motorstrijd. Het ziet er naar uit, dat binnen afzienbare tijd ook de jongste twee broertjes, Tonny (15 jaar) en Paultje (13 jaar) aan de staf van de Van Heugten- coureurs worden toegevoegd. Zij zijn nog te jong voor de motorfiets. Maar bij de inmiddels zo populair gewor den rijwielcrosses vindt men deze twee knapen onder de deelnemers én zij hebben meestal een forse voor sprong- op hun „concurrenten" dank zij de grote broers, die hun de tac tiek bijbrengen die zo'n waardevol wapen 'is in de strijd. RONDOM GOETHES HERREZEN HUIS Het is frankforts plicht in elk opzicht de beste te zijn en op ieder gebied zijn acti viteit te ontplooien", zei Goethe eens. Tegenwoordig neemt zijn geboorte stad zich deze uitspraak nog voort durend ter harte. Het is een mo derne stad geworden bruisend van vitaliteit en niet een ruim-ge- projeeteerde, optimistische architec tuur. Toch heeft de historie hier veel van haar charme weten te behouden en daarin speelt juist nu Goethe nog een grote rol. Verkoopmij Gebr. van Heugten N.V., Tijdelijk adres: Koppelweg 2, Amersfoort. Tel: 03490-2541 3 lijnen 'kïMziïi MM, "-mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5