PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTEN BOYCOT LA0SC0NFERENTIE Huurverhoging wordt gecompenseerd Twee staven goud weg uit K.L.M.-toestel „Ged. Staten noch griffie was op de hoogte van verschrijvingen" Gromyko: „ik kom met lege zakken" K.V.P. KRIJGT WELLICHT EEN ANDERE NAAM KENNEDY MOET MET KRUKKEN LOPEN G.S. GAF OPDRACHT VOOR REORGANISATIE Volkstelling Vand aag... 204e jaargang - no. 134 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 juni 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertent!# Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels! 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg. Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. PROTEST TEGEN BESTANDSSCHENDINGEN De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko is donderdag op de vastgelopen veertienlanden-conferentie in Genève over Laos teruggekeerd, zonder een aanwijzing dat liij uit Moskoti een reactie heeft meegebracht op westelijke voorstel len. Op het vliegveld van Genève zei Gromyko tot wachtende journalisten dat zijn zakken leeg waren. Enkele uren voor Gro- inyko's terugkeer hadden de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk laten weten, dat zij de zittingen van de conferentie zouden laten voor wat ze waren uit.protest tegen de schendingen van het bestand in Laos door de linkse opstandelingen. Gevraagd of de ontmoeting tussen Uitrusten i Kennedy en Kroesjtsjew van zater- dag en zondag in Wenen enige in vloed zou hebben op het verdere ver loop van de conferentie, zei Gromyko dat hij dit niet wist. „Wij zijn van gevoelen", aldus Gro myko, „dat, indien alle deelnemers aa nde conferentie de wens koesteren een einde te maken aan de crisis in Laos, een oplossing kan worden be reikt. Heerst dit verlangen in het westen, dan kan een overeenkomst worden tot stand gebracht". „Bevel" uit Rome (Van onze Haagse redactie) De komende dagen zal het be stuur van de K.V.P. zich bera den over de vraag hoe de stelling van de Italiaanse monseigneur Luigi Civardi, dat geen politieke partij het recht heeft zich ka tholiek te noemen, dient te wor den geïnterpreteerd. Mocht men tot de conclu sie komen dat de opvatting van mgr. Civardi ook door de Neder landse rooms-katholieken moet worden gedeeld, dan zal er voor de K.V.P. niet veel meer dan een naamsverandering overblijven. Naar wij in kringen van de K.V.P. vernemen, heerst op het ogenblik de mening dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de stelling van mgr. Civardi in de allereerste plaats geldt voor overwegend rooms-katho- licke landen, zoals Italië en Spanje, waar het predikaat katholiek geen verschil van godsdienstige opvatting kan inhouden. In landen waar sprake is van een rooms-katholieke minder heid, zou de aanduiding echter van grote betekenis zijn. Mgr. Civardi zegt in het handboek van de katholieke actie, dat in zestien talen is verschenen en dezer dagen haar dertiende Italiaanse uitgave be leefde. letterlijk: „geen enkele politie ke partij heeft het recht zich katho liek te noemen, ook al zijn haar le den katholiek en is zij uitsluitend op christelijke beginselen gebaseerd. De kerk staat buiten en boven de zuiver politieke activiteiten van de partijen en haar onderlinge wedijver". I re delegaties uit de Russische in- vloedssfeer, zei dat hij geen afspra- ken had en naar zijn residentie wilde gaan om uit te rusten. De Engelse gedelegeerde, die met Gromyko het voorzitterschap van de conferentie bekleedt, zei dat het wes ten tijd wilde hebben oni ruggespraak te houden met de regeringen, en dat het tijdstip Tan de volgende zitting „binnenkort" zou worden bekendge maakt. Een lid van de delegatie van de Pa- thet Lao zei dat als er' iemand was die het bestaan in Laos tot een farce maakte, het de Verenigde Staten wa ren. Er moge in Genève dan al niet worden gepraat, druk heeft men het wel. De aankomst van de neutralis- tische politicus prins Souvanna Phou- ma, ex-premier van Laos, deed oost en west in het geweer komen. Sou vanna arriveerde in gezelschap van zijn stiefbroer, prins Souphanouvong, leider van de Pathet Lao. De „rode wprins" bleef in zijn villa, Souvanna Gromyko. die werd verwelkomd door Phouma vroeg een onderhoud aan de Chinese minister van buitenlandse i met Amerika's reizende ambassa- zaken Tsjen Yi, en hoofden van ande- deur, Averell Harriman. De hertog van Kent is donderdag in de Munsterkerk van York in het huwelijk getreden met Katherine Worsley. De foto toont de stralende bruid met achter haar de bruidegom bij het verlaten van de kerk. H.K.H. prinses Irene vertegenwoordigde H.M. ko ningin Juliana bij dit huwelijk. Zie voor verslag pagina 10. STAATSSECRETARIS ROOLVINK Maar aanleiding run de ongeregeld heden op dc verkiezingsdag op het eiland Zanzibar hebben militairen het heft in handen genomen om de rust te garanderen. Er is een avondklok ingesteld van de avond- tot de och tendschemering. Overal staan pasten, die voorbijgangers en voertuigen op wapens onderzoeken. De belangrijk ste gebouwen en installaties worden door militairen bewaakt. Echter dan geen prijsverhoging (Van onze parlementaire redacteur) De heer Baart (pvda) heeft donder dag in de Tweede Kamer in antwoord op door hem gestelde mondelinge vragen van de staatssecretaris van sociale zaken, de heer Roolvink, in feite niet veel meer los gekregen dan dat liet volgende jaar, wanneer de door de regering in het vooruitzicht gestelde huurverhoging onverhoopt niet doorgaat, de dan bestaande „ruimte" waaruit die huurverhoging' zou moeten \\orden betaald, in elk ge val aan de werknemers ten goede zal komen. Dat zou dan eventueel in de vorm T an een loonsverhoging kunnen geschieden, die niet weer haar effect verliest door de noodzaak hogere hu ren te betalen. In elk geval zal de eventuele huurver hoging in de lonen worden gecompen seerd. Maar dat mag in geen geval tot prijsverhoging leiden. Dat is even eens duidelijk uit het antwoord van de staatssecretaris gebleken. De heer Baart wilde van de staatsse cretaris weten, of deze overleg heeft gepleegd met de Stichting van de Ar beid over de in zijn brief van 6 juni aan de stichting gegeven aanwijzing om bij de toetsing van „thans aan de orde zijnde en nog in te dienen loon- voorstellen" rekening te houden met de compensatie van de nog' bij de Ka mer aanhangig te maken huurverho ging met 10 a. 12 procent, ingaande 1 april 1962. De heer Roolvink antwoordde, dat er geen sprake is van een „aanwijzing" maar alleen van een herinnering aan de reeds bestaande aanwijzingen. Hij achtte het overbodig nog eens met de stichting overleg te plegen. Hij had het grootste vertrouwen dat de goede samenwerking tot een oplossing zal leiden. In antwoord op door andere leden ge stelde vragen deelde de staatssecre taris o.m. nog mee, dat het college van rijksbemiddelaars op de hoogte gehouden is en dat dit college zich normaal zal houden aan de regel, dat loonsverhogingen niet mogen worden doorberekend. Dr. Janer Traveil, de vrouwelijke arts van president Kennedy, heeft meegedeeld dat de Amerikaanse pre sident de rug heeft verrekt. Het let sel wekt geen ernstige bezorgdheid en zal, gegeven de juiste behandeling, verbeteren. President Kennedy zal de eerste da gen krukken gebruiken, werd offici eel meegedeeld. Doch Kennedy's woordvoerder. Pierre Salinger, zei korte tijd later dat Kennedy hem had verteld, dat hij het eerst nog één dag zonder krukken wil proberen". Volgens Salinger had Kennedy de rug verrekt toen hij op 16 mei te Ottawa deelnam aan een boomplant- ceremonie. Hij had enkele spaden grond opgetild. Toen Kennedy twee weken geleden voor zijn vertrek naar Europa enkele dagen rust nam in zijn buitenhuis te Hyannis Port, in de staat Massa- chussets, had hij reeds gebruik ge maakt van krukken, om het ruglet sel te overwinnen. WAARDE 100.000 MARK Interpol staat voor raadsel üit een passagierstoestel van de K.L.M. is op 31 mei een houten kist met twee staven goud ver dwenen. De staven zijn samen 25 kilogram zwaar, zij vertegen woordigen een waarde van 100.000 mark. Dit hebben poli- tie-autorïteiten in Frankfort gisteren bekend gemaakt. Het goud is verdwenen op het traject Johannesburg-Amsterdam, 't toestel heeft tussenlandingen gemaakt in Rome en Frankfort. Het is niet be kend, waar het goud is gestolen. Het K.L.M.-toestel vervoerde in totaal 98 kisten goud, alle met dezelfde inhoud als de verdwenen kist. Interpol is van het verdwijnen van het goud op de hoogte gesteld. Inter pol en de KJL.M.-leiding staan voor een raadsel, niemand weet hoe het goud uit de streng bewaakte laad ruimte van het toestel kon verdwij nen. Een woordvoerder van de K.L.M. verklaarde in Frankfort, dat het transport, tijdens het inladen in Jo hannesburg en bij het uitladen in Am sterdam zwaar is bewaakt. Men houdt het daarom voor mogelijk, dat de diefstal is gepleegd bij éen van de tussenlandingen, dus in Rome of Frankfort. De diefstal is pas opge merkt bij aankomst van het toestel in Amsterdam. Het is volgens de K.L.M. niet moge lijk, dat één der passagiers bij deze gouddiefstallen is betrokken. „De zit plaatsen van de passagiers zijn vol ledig gescheiden van de laadruimte, die bovendien is afgesloten", zo ver klaarde de vertegenwoordiger van de K.L.M. in Frankfort. Er is ook geen enkele aanwijzing, dat een van de le den van de bemanning een aandeel heeft gehad in deze gouddiefstal. MINISTER TOXOPEUS IN SCHRIJVEN AAN G.S.: De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft Ged. Staten van Zeeland een vertrouwelijk rapport doen toeko men, dat de Algemene Rekenkamer heeft samengesteld inzake het onderzoek naar de zogenaamde „verschrijvingen" bij de pro vinciale waterstaat en in de gemeente Goes. Ged. Staten stellen nu de Provinciale Staten van Zeeland in de gelegenheid vertrou welijk kennis te nemen van de inhoud van dit rapport. Voorts hebben Gedeputeerden de inhoud van de begeleidende ministe riële brief thans bekend gemaakt. Daarin verklaart de bewinds man onder meer tot zijn voldoening te hebben geconstateerd, dat Ged. Staten noch de provinciale griffie op de hoogte waren van deze „verschrijvingen". Minister Toxopeus vertrouwt, dat Ged. Staten maatregelen zullen treffen om verdere „verschrijvingen" te voorkomen. Gedeputeerden delen de Provinciale Staten in dit verband mee, dat zij opdracht gegeven hebben een reorganisatie te ontwerpen, waarbij het kasbeheer van provinciale diensten zoveel mogelijk wordt beperkt. Noodzakelijk kasbeheer moet worden opgedra gen aan rekenplichtïge ambtenaren, wier beheer regelmatig ge controleerd zal worden, terwijl tevens een controle moet worden ingesteld op de uitvoering van de bestekkeu voor provinciale werken. Toen in het vorig najaar Geil. Staten griffie, afgeweten hadden of konden het publieke verwijt trof. dat in de afweten van dc onregelmatigheden, provinciale dienst „verschrijvingen" I die in de gemeente Goes gecor.sla- hadden plaatsgevonden en dat Gede- teerd waren, hebben Ged. Staten j puteerden, dan wel de provinciale I zich verplicht geacht om Maatregelen De Provinciale Staten daarvan op dc hoogte te stellen een door hen naar aanleiding van de beschuldiging onderzocht ge val ter kennis te brengen Tan de justitie en de minister van binnenlandse zaken te verzoeken een bevoegd orgaan te willen uitnodigen een onderzoek in te stellen. VV^VvVV^^^^^!^^lVV^»VVVVVW (VVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVN Mr. Toxopeus heeft toen de Algeme ne Rekenkamer bereid gevonden het onderzoek te verrichten. Vervolgens is het rapport op vertrouwelijke ba sis aan de griffie van de Eerste Ka mer toegezonden, terwijl de bewinds man ook een exemplaar aan de Zeeuwse Gedeputeerden zond. Deze hebben dus nu het rapport vertrou welijk voor de Statenleden ter inzage gelegd. In de begeleidende brief verklaart de minister te hebben geconstateerd, dat Ged. Staten of de provinciale griffie niet heeft afgeweten, of bij de tot dusver bestaan hebbende organisatie van griffie en waterstaatsdienst ook niet heeft kunnen afweten van de handelingen, die bij de provinciale waterstaat en in de gemeente Goes zijn gebeurd. Omschrijving Met de Kamer is de minister van me ning, dat als „verschrijving" moet worden aangemerkt„Het opzette lijk wijzigen of doen wijzigen van de omschrijving der geleverde presta ties, dan wel van de objecten waar door deze zijn geleverd, teneinde de daaruit voortvloeiende uitgaven te kunnen boeken ten laste van een be grotingspost of ten laste van verre kenbare posten in bestekken of over eenkomsten tot het uitvoeren van werken, onder welker omschrijving die uitgaven, gelet op de werkelijke aard en het doel van die prestaties, niet vallen". „Derhalve moet het merendeel", al dus de minister, „van de in het rap port gesignaleerde handelingen, op genomen onder het hoofd „bestek ken", als „verschrijvingen" worden aangemerkt. Gaarne vertrouw ik, dat uw college ter voorkoming van ver dere verschrijvingen, de daartoe ge- eigende maatregelen zal nemen. Uw desbetreffende berichten zie ik met belangstelling tegemoet", aldus de minister in zijn schrijven. Administratief In hun mededelingen aan de Staten verklaren Ged. Staten de „verschrij vingen" te betreuren. Behoudens het geval bij de waterstaat, dat zij reeds voor de aanvang van het onderzoek door de Algemene Rekenkamer ter kennis moesten hrengen van de rech terlijke macht, stemt het Gedeputeer den anderzijds tot enige voldoening, (Zie slot pag. 2 kol. 2) föantlijn Deze maand heeft een aantal in woners van Yerseke een brief ontvangen van de kerkeraad der Hervormde Gemeente, waarin werd medegedeeld dat geadresseerde bij de volkstelling van 3960 had op gegeven niet meer tot een kerk ie willen worden gerekend dan wel tot een andere kerkgemeenschap geacht wenste te behoren. En de kerkeraad wilde nu weten door middel van een bijgevoegde strook of dit juist was. Deze brief heeft in Yerseke enige opschudding verwekt, omdat er uit bleek dal gegevens uit de volkstelling naar buiten bekend wa ren geworden, terwijl juist met name door het Centraal Bureau voor de Statistiek nadrukkelijk was verze kerd, dat deze gegevens niet voor an dere doeleinden dan de volkstelling zouden worden gebruikt. Het gevolg van de ontstemming in Yerseke was, dat de kerkeraad met een nieuwe cir culaire heeft verzocht de aanvanke lijke brief als niet geschreven te be schouwen. Formeel lijkt deze zaak daarmee weer rechtgetrokken, maar in werkelijkheid is dat niet hele maal zo. De vraag blijft immers heeft de kerkeraad inzage gehad van gegevens, die bij de volkstelling wa ren verkregen In de eerste brief stond het als volgt geformuleerd „Van de secretarie hier ter plaatse, waarvan wij geregeld opgave ontvan gen van alle veranderingen binnen onze gemeente, ontvingen wij on langs het bericht dat U bij de in 1960 gehouden volks telling niet meer tot de Hervormde Gemeente behoor de". Dat is dus nogal een duidelij ke bronvermelding. Maar zij sugge reert. dat de bewuste gegevens wer den verstrekt via een geregelde op gave. En dat nu is niet helemaal juist. De „geregelde opgave" is een abonnement op de gegevens van de burgerlijke stand, zoals bijvoorbeeld ook kranten die hebben, maar daar in zijn géén gegevens van de volks telling verwerkt. Dat was namelijk verboden. De persoonskaarten van het bevolkingsregister mochten slechts met de formulieren van de volkstelling worden vergeleken ten aanzien van namen, voornamen, ge boortedatum, geslacht en adres. En wanneer er in deze gegevens verschil len met het bevolkingsregister wer den geconstateerd, dan gaf het laat ste de doorslag. De godsdienst van betrokkene mocht dus in het geheel niet worden gecontroleerd, laat staan veranderd. Een dergelijke verandering op dc persoonskaart mag namelijk slechts aangebracht worden op per soonlijke of schrfitelijke mededeling' van betrokkene. In Yerseke zijn du persoonskaarten niet bijgewerkt, ge heel dus volgens deze instructies. De hierboven gestelde vraag „heeft de kerkeraad, naast liet „gewone abonnement", inzage gehad van de bewuste en alleen voor het Centraal Bureau voor de Statis tiek bestemde gegevens moet dus wel bevestigend worden beantwoord en de conclusie is, dat hier duidelijk in strijd is gehandeld met de instruc ties. Dat is te laken, maar aan de andere kant is het goed deze zaak binnen de proporties te zien. Het is ons gebleken, dat de fout ter secre tarie is gemaakt, maar zonder enige opzet. Tengevolge van een misver stand is de bewuste opgave zonder nadenken verstrekt alsof het hier het „gewone" abonnement betrof. En als verzachtende omstandigheid mag vervolgens toch wel naar voren wor den gebracht, dat het hier niet gaat om gegevens, die koste wat kost ge heim moeten blijven de kerkeraad in een kleine gemeente weet heus wel wie niet en wie wel tot de kerkelijke gemeenschap gerekend moet worden. Voorts blijkt uit de redactie van de eerste circulaire, dat het doel van de kerkeraad uitsluitend van admini stratieve aard was, namelijk bijwer king van het ledenregister. Maar toen plotseling bleek, dat het hier ging om gegevens, die (onbewust en onbe doeld) op niet legale wijze waren verkregen, is de circulaire onmiddel lijk ingetrokken. Men heeft dus aan die zijde alles gedaan om de verkeer de indruk te herstellen. Het zijn dunkt ons stuk voor stuk verzach tende omstandigheden, waarbij ten slotte moet worden medegedeeld, flat wij vernamen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat men daar deze zaak weliswaar ernstig betreurt, maar aan de andere kant volledig be grijpt, dat hier een onopzettelijke, menselijke fout is gemaakt. Dit alles overwegende geloven wij, dat men in Yerseke de zaak nu - maar als afgedaan moet be schouwen. Voor het Centraal Bureau voor de Statistiek echter is deze zaak wellicht nog weer eens een nieuwe vermaning om bij volgende gelegen heden de instructies nog weer duide lijker. nog weer dwingender te redi geren. ...wordt de Nederlandse ro man- en detective-schrijver mr. A. H. M. Roothaert 'te Ant werpen, 65 jaar. ...is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse impressionis tische en coloristische stille ven-, bloemen- en kerkinte rieurschilder Floris H. Versier, te Leiden werd geboren. wwwv wwwv\^wwwv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1