Minister van landbouw: geen speculatie in agrarische gronden KLANKBORD Oostenrijks protest over Adèle Paul HUURPLANNEN VERTRAGEN GOEDKEURING METAAL-C.A.O. STAALBEDRIJF BIJ GENT KAN NEDERLAND VOOR ZIJN VRIJDAG 9 JUNI 1961 PRO V1NC1ALB ZEEUWSE COURANT 8 GEEN VREES VOOR ONGELIJKE RECHTSBEDELING Nota ruimtelijke ordening-na amendering - aanvaard (Van onze parlementaire redacteur). Niet geheel gerustgesteld door de mededeling van de minister van land bouw en visserij, mr. Marijnen, dat niet is gebleken dat beslissingen van de grondkamers en de centrale grondkamer het speculatief aan- en ver kopen van agrarische gronden in de hand werken, kortgeleden aan het Tweede-Kamerlid de heer Egas (p.v.d.a.) in antwoord op schriftelijk door hem gestelde vragen verstrekt, heeft deze socialistische afgevaardigde donderdag in de Tweede. Kamer een aantal nadere mondelinge vragen gesteld. De minister heeft hierop o.m. geantwoord, dat het secretariaat. Aan de grondkamer voor Noord-Holland enkele gegevens heeft verzameld over de overdracht van niet-tuinbouwgrond, die met een bestemming als gewone tuinbouwgrond is verkocht. Hieruit is gebleken dat de oppervlakte van deze grond sinds 30 april 1960 voorzover dit de provincie Noord- Holland betreft globaal kan worden gesteld op 150 ha. De gemiddelde prijs lag rondom 6400 per ha, terwijl de hoogst toegelaten prijs 11838 per ha bedroeg. Gegevens van andere provincies had de minister niet beschikbaar. Voor landbouwgronden, die zijn be stemd en geschikt voor intensieve groenteteelt is de grondkamer voor Noord Holland gekomen tot een prijs die ligt boven de waarde voor land- bouwgrond doch beneden die voor be staande tuinbouwgrond. Voor deze potentiële tuinbouwgronden zijn dus geen prijzen van 20.000 per ha goedgekeurd. Ook hier wordt steeds nagegaan of deze grond als zodanig zal worden gebruikt. Mocht op dit punt twijfel bestaan, dan wordt aan de grond geen hogere prijs dan die voor landbouwgrond toegekend. Rechtsgelijkheid De minister zei van mening te zijn dat er geen vrees voor ongelijke rechtsbedeling behoeft te bestaan. De mogelijkheid van beroep bij de cen trale grondkamer geeft de weg aan, waarlangs eenheid in de beslissingen kan worden bereikt. Iets anders is dat niet ieder in de gelegenheid zal zyn, zijn grond aan een gemeente te verkopen. De bewindsman kon zich voorstellen dat. een aspirant- verkoper, die daarin niet slaagt, teleurgesteld zal zijn omdat hem hierdoor een voordeel ontgaat. Het komt in het maatschappelijk ver keer nu eenmaal wel meer voor dat de omstandigheden ertoe lei den, dat .de een een voordeel ge niet dat een ander niet kan ver werven. Afgezien hiervan was mr. Marijnen van mening, dat er geen bezwaar te gen bestaat dat door stadsuitbreiding of anderzins verdreven grondgebrui kers in de gelegenheid worden ge steld land te kopen. Er bestaat naar zijn gevoelen zelfs geen bezwaar tegen dat déze categorie grondgebruikers een zeke re voorkeur geniet. De gemeenten verkopen deze gronden aan de verdreven grondgebruikers te gen normale prijzen door. Een voor deel van de gemeenten is dat zij dan minder aan bedrijfsschade behoeven uit te keren. Pachtersbelangen worden niet ge schaad omdat de gemeenten in de regel pachtvrijc objecten aankopen. Zodoende is ieders belang bij deze gang van zaken gebaat. Indien al deze compensatie-aankopen de neiging tot zwarte transacties ver groten, moet daarbij wel worden be dacht, zo besloot de minister, dat de ze neiging tocli reeds bestaat en dat deze compensatie-aankopen op zo be perkte schaal plaatshebben, dat van een krachtige stimulans niet kan worden gesproken. Ruimtelijke ordening De Tweede Kamer en de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid hebben donderdag gezamenlijk geprobeerd de wet op de ruimtelijke ordening Nederland is het eerste land dat zo'n wet krijgt in een voor allen aanvaardbare vorm te kneden. Ten aanzien van een aantal punten hadden zij daarmee niet veel moeite. De minister verwerkte na melijk een aantal ingediende amen dementen, waarmee hij zich kon ver enigen, in het wetsontwerp, zodat er niet meer over behoefde te worden gesproken. Met 49 tegen 48 stemmen nam de Kamer een amendement van de heer Westerhout (p.v.d.a.) aan, dat A-oor de regering de mogelijkheid opent op nationaal niA'eau plannen A-ast te In Sacramento. Californië, is een proef genomen met een raketmotor die een stuwkracht heelt van een half miljoen pond. De raket, die 55 ton weegt, bevat meer dan 50 ton vaste brandstof. De krachtigste raket waarover de Verenigde Staten thans beschikken is de Titan II. een tweetraps rakel met een stuwkracht van 460.000 pond. STUURHOND. John Bunt, wegen wachter in Cornwall. Engeland, dacht dat hij droomde. Hij moest twee keer heel goed kijken, maar de auto, die langzaam kwam aanrijden werd echt bestuurd door een hond. Bunt handelde snel. Hij plaatste zijn wagen voor de aanrijdende auto, sprong er uit. opende de deur van de andere wagen en stampte de rem op de plank. De bestuurder, een witte fox terrier, die naar de naam „Skip per" luisterde, stond achter het stuur, met zijn voorpoten op het stuurwiel. Dominee G. F. Sandfield, de eigenaar van de hond vertelde later, dat het dier, als de wagen geparkeerd stond, graag op de bestuurdersplaats ging staan met zijn poten op het stuur wiel, om wat rond te kunnen'kijken. Vermoedelijk heeft Skipper de hand rem losgedrukt, toen hij op de bank klom. stellen betreffende bepaalde facetten van de ruimtelijke ordening, bijvoor beeld de recreatie. Van tevoren had de Kamer bij zTïten en opstaan een sub-amendement Aan de heer Beer- nink (c.h.) aangenomen, om aan deze zogenaamde facetplannen geen uit- A'oering te geAen dan nadat de TAvee- de Kanier zich eroAer heeft kunnen uitspreken. Succes had de heer Biewenga (a.r.) met een amendement, dat de regering verplicht jaarlijks bij de begroting een verslag over het regeringsbeleid inzake de ruim telijke ordening aan de Kamer over te leggen als basis voor een discussie. Bij zitten en opstaan verklaarde de Kamer zich er una niem voor, nadat eveneens bij zitten en opstaan een amende ment-Westerhout (p.v.d.a.), dat zelfs van een aan de Kamer over te leggen nota sprak, was verwor pen. Bij nagenoeg alle stemmingen liepen de grenzen min of meer door de par tijen heen. De Kamer is met de behandeling van het wetsontwerp nog niet gereedge komen. Volgende week gaat zij er mee Aerder. Wel heeft zij de nota in zake de ruimtelijke ordening in Ne derland zonder hoofdelijke stemming Aroor kennisgeving aangenomen. LOONCOMMISSIE NIET KLAAR Bestuur van stichting vergadert maandag (Van onze Haagse, redactie). Er ïs een vertraging opgetreden in de procedure van het onderzoek, die nodig is om vóór I juli de goedkeu ring te Aerkrijgen van het college van rijksbemiddelaars op de nieuwe metaaï-c.a.o. De, looncommissie van de stichting van de arbeid is er woensdag nog niet toe kunnen ko men een begin te maken met de opstelling van een advies over deze C.A.O. aroor liet college, omdat de commissie eerst het oordeel wil we ten a'an lietbestuur van de stich ting over de nieuAVe huurplannen van de regeling. Maandagavond komt het béstuur van de stichting in Den Haag bijeen om deze kwestie te bespreken. Volgens de looncommissie zal het bestuur zich moeten uitspreken over de vraag of het standpunt van de regering, dat de compensatie voor de huurverhoging uit de produktivïteits- ruimte zal moeten worden betaald, aanvaardbaaris. Ook wil de loon commissie weten'of het verantwoord is reeds nu in de verdeling van de ruimte rekening te houden met de huurplannen van het kabinet, hoe wel nog niet vaststaat of deze plan nen worden aangenomen, en zo ja, wanneer. In kringen vqn de metaalindustrie is men in zekere mate met zorg ver vuld over de. huurplannen en hun mogelijke consequenties voor de nieu we C.A.O., die \ran kracht blijft tot januari 1963 en waarin een loonsver hoging is opgenomen van 10 procent per 1 juli 1961 en van 5 cent per 1 april 1962. Bij de onderhandelingen a-oor deze nieuwe C.A.O. is uiteraard met de huurplannen van het kabinet-De Belgisch vorstenpaar bij de paus Paus Joannes 23 heeft gisteren een langdurige particuliere audiëntie a-er- Ieend aan koning Boudewyn en ko ningin Fabiola en hun huwelijk zijn persoonlijke zegen gegeven. Na de audiëntie, die 40 minuten duurde, werd het officiële bezoek in gekort om koningin Fabiola, die zeer bleek zag, gelegenheid te geven te rug te keren naar de Belgische am bassade. Koning Boudewijn werkte een ge deelte van het officiële programma af en bracht een bezoek aan de staatssecretaris van het Vaticaan, Domenico kardinaal Tardini. Het Belgische koningspaar zou van daag een aantal historische punten van het Vaticaan hebben bezocht, maar deze bezoeken zijn afgezegd. Een woordvoerder van de Belgische ambassade verklaarde: „Er is een aanzienlijke verandering in het pro gramma gekomen. Wij weten op het ogenblik niet zeker wat de koning en de koningin zullen doen". Quay, geen rekening gehouden. Men hoopt echter, dat de thans opge treden a-ertragihg niet tot geA-olg zal hebben, dat de nieuwe C.A.O. op 1 juli de goedkeuring nog niet zal heb ben Aerkregen. Na de moeilijkheden van vorig jaar met de openbreek- clausule zou een hernieuwd uitstel niet zijn te A-erdragen, aldus kringen uit de metaalindustrie. Het Wereldgebeuren Kroesjtsjew sprak eenmaal in Wenen met luider stem De Russische premier Kroesjtsjew heeft slechts een keer met stemver heffing gesproken tijdens zijn ge sprekken met president Kennedy, toen hij zei, dat west-Berlijn de Soav- jet-Unie een doorn in het oog was en dat die doorn eruit moest komen. Dit zou president Kennedy dinsdag, Aóór zijn radio- en televisierede, aan de leiders van het congres hebben a-er- tel d. Uit congreskringen is verder verno men, dat president Kennedy de con gresleiders heeft gezegd, dat uit de Weense gesprekken is op te ma ken, dat voor Kroesjtsjew op het ogenblik slechts de kwestie-Berlijn en een verandering in de samenstel ling van het secretariaat der V.N. van vitaal belang zijn. Kroesjtsjew had gezegd, dat de Sowjet-Unie nooit meer in een positie geplaatst zou worden, dat haar nationale veilig heidspolitiek door de V.N. doorkruist kon Avorden. ECONOMISCH STATISTISCHE BERICHTEN Sidemarplan ontstaan na Rozenburg-pro j eet „Het besluit der groep Sidentar tot vestiging A-an een staalbedrijf bij Gent in België verdient de aandacht van Nederland". Aldus schryft de heer J. F. de Meijer, secretaris A'an de „Staalstudïestichting Rozenburg" in de Avoensdag verschenen „Econo misch Statistische Berichten". Het besluit, zo a-ervolgt hij, illustreert de trek Aan de staalindustrie naar zee, een ontwikkeling die rond 1899, in dezelfde streek, op Nederlandse bo dem aanAing. Het .geeft gestalte aan het vertrou wen in de toekomst der Europese staalindustrie en het weerlegt de bewering, dat uitbreiding van be staande fabrieken te verkiezen is boven de bouw van nieuwe. Het be sluit der betrokken ervaren indus triëlen bewijst in het algemeen de juistheid van de aan het Rozenburg- project ten grondslag liggende visie. Het zgn. Sidemar-plan ontstond na het Rozenburg-project. De mogelijk heid is aanwezig, dat men in België ons land vóór zal zyn bij de A'erwe- zenlijking. De oorzaken hiervan zijn bekend: verschil van inzicht in de kring der belanghebbenden vertraag de tot nu toe de uitvoering van het Nederlandse, initiatief. Onderhandelingen over staalbedrijf Rozenburg Er zijn onderhandelingen gaande, zo Avordt van de zijde van de gemeente Rotterdam medegedeeld, tussen de gemeente enerzijds en de Société d'Économie et de Mathematique Appliquées (Sema), in Parijs, en de United States Steel Corporation (U.S.S.), in Pittsburgh, U.S.A., an derzijds, inzake een gemeenschappe lijk onderzoek met het doel de ge meente Rotterdam te adviseren om trent de economische aspecten Aan een geïntegreerd ijzer- en staalbe drijf op Rozenburg in het Europoort- gebïed bij Rotterdam. Degenen die voor de verwezenlijking van het nationale plan het meest aangewezen lijken, zouden het prin cipiële besluit kunnen nemen dit plan op Rozenburg uit te voeren op het 'tpQment, dat uitbreiding der staal industrie op de huidige a'estigïngs- plaats geen voordeel meer biedt bo ven nieuwbouw elders. Dit ogenblik kan uiterlijk op 1970 worden gesteld. „Het algemeen belang van een be vredigende oplossing der rondom het project Rozenburg gerezen moeilijk heden is meermalen door autoriteiten beklemtoond. Indien terzake van de ze gedachten binnen afzienbare tijd een conclusie zou kunnen worden be reikt. zou het Nederlands industriële prestige worden vergroot. Nederland zou een claim leggen op de ontwikkeling der Westeüropese staalindustrie. Nederland en de Rot terdamse gemeenschap in het bijzon der zouden een versterking van de economisch-sociale positie in het ver schiet zien", aldus de heer De Meijer. De 2I-jarige Engelse student Alan Witt uit Brighton koestert het voor nemen het Kanaal over te steken in een badkuip, welke door een bui tenboordmotor wordt aangedreven. Het ■merkwaardige vaartuig heeft een kiel van oliebUkken maar is ver der „puur badkuip". Halverwege wordt Wilt afgelost door zijn medestudent John Rose; het laatste stukje hopen zij samen in de kuip te maken. AaBe-fabrieken 150 jaar Deze maand herdenkt de familie Van den Bergh, dat zij 150 jaar geleden haar textielbedrijvigheid in de stad Tilburg begon. In 1929 stichtte Adolf Leonard van den Bergh jr., de vierde in op\'olging A'an het geslacht der Van den Berghs, sinds de voorvuder zich in Tilburg vestigde, het huidige bedrijf: de Aabe Wollenstoffen- en Wollendekenfabrieken N.V. Bij gelegenheid van het jubileum aa'ordt met ingang van 14 junide sinds 1952 bestaande statutaire winstdelingregeling \roor het perso neel uitgebreid. De personeelsleden wordt dan de keuze gelaten tweeder de A'an het hun toekomende winst-, aandeel of te doen bijschrijven op het spaarbankboekje of te gebruiken voor de aankoop a pari van 5 procent rente gevende obligaties. Worden de aandelen in de AaBe N.V. in de toe komst verhandelbaar op de beurs, dan ligt het in het voornemen de houders van personeelsobligaties in staat te stellen, deze tegen alsdan te bepalen a'oorwaarden om te wisselen in aandelen, onder-aandelen of certi ficaten van aandelen. Met deze in troductie van personeelsobligaties hoopt de directie de eerste stap te zetten op de weg, die voor het per soneel-zal leiden tot mede-eigendom en mede-zeggenschap via aandelen bezit. Turkse Janitzaren komen naar NATO-taptoe (Van onze correspondent). Wat a-orig jaar als gevolg a'an de onrverwerping van het toenmalige Turkse regime op het nippertje mis lukte, is thans voor elkaar. De be roemde Turkse Janitzaren in hun kleurige eeuwenoude militaire dracht compleet met bournous, tulband en kromzwaard, nemen deel aan de vier de N.A.T.O.-taptoe, die \"an 10 tot en met 15 juli op de Grote 3Iarkt te Arnhem Avordt gehouden. Perpetuum mobile Wie als jongeman een baantje zoekt in de politiek met een beetje vooruitzichten, moet sol liciteren naar het bureau in Genève, dat zich bezig houdt met de voor bereidingen en de verslagen A'an de kernstop-conferentie. Die is al heel lang aan de gang en het ziet er niet naar uit, dat spoedig de laatste zit ting zal worden gehouden. Deze Aveek kwamen de afgevaardigden A'oor de 314de keer bijeen. Zij namen een diepdoordacht en welo\rerwogen be sluit. Zij besloten namelijk zich te beraden over de a'olgendc stap bij het oplossen van het probleem van de atoomwapens. Dit besluit was al, heel lang geleden, op de eerste A'er- gadering genomen, maar het is wel eens goed iets vele malen te herha- 1 len. „Repetion, repetion. that is the ques tion", zal de Engelsk afgevaardigde Michael Wright hebben gedacht. Er is zelfs een zitting geweest in die reeks van 314, waarbij men bij elk aar kwam en tien minuten zweeg. Men was het niet helemaal eens wie de leiding precies had en de ver gadering kon niet worden geopend. De geachte afgevaardigden gingen zonder elkaar zelfs te groeten, de straat weer op. Nu is dat in Genève, vooral in het voorjaar, zo gek nog niet. Als er by voorbeeld in een arm mijnwerkersdorpje van Noord-Frank rijk werd vergaderd, zou men be slist niet boven tien vergaderingen zijn gekomen. Sinds maart heeft Amerika een nieuwe afgevaardigde bij de conferentie: Arthur Dean. een man, die grote ervaring heeft op het gebied der internationale onder handelingen. Maar ook hij slaagde er niet in de impasse te doorbreken. Het is dan ook wel een heel moei zaam gepraat over iets, waarvan vaststaat dat men het toch nooit eens zal worden. Vol animo is men begonnen te praten o\rer het stop zetten van de kernproeA'en, maar terwijl men in Genè\'e praatte, per fectioneerden aan beide kanten ge leerden de atoomwapens. Dean. die in 1953 de moeilijke taak had de wapenstilstand in Korea voor te be reiden, is er niet in geslaagd de Ge- neefse conferentie inhoud te geven. Het zijn niet de Russen, welke te genover hen in de conferentie zaal zitten, die het Dean en Wright zo moeilijk maken. Achter de deur a'an de conferentiekamer luistert Malinowski. de Russische maarschalk, mee. Na elke vergade ring moeten de leden van de Russi sche delegatie hem \*erslag uitbren gen. Wat ze zeggen als niemand zijn mond heeft opengedaan, laat zich ook wel raden. Elke vergadering die niets oplevert (en dat zijn er tot dusver 314 geweest) betekent weer iets langer vrijheid voor de Russen. Niemand weet hoeveel malen men nog zal bijeenkomen, maar het zal Avel een respectabel aantal zijn. Kroesjtsjew heeft getoond bijzonder goed in het voetenwerk "té zijn. Is het piet met zijn schoen in de Vei ligheidsraad. dan wel bij een. dans partij. Bij het topgesprek heeft hij Kennedy gewezen op de impasse in de kernstopconferentie. In slot Schönbrunn had men 's avonds in antwoord hierop een „perpetuum mobile" kunnen spelen. Want daar begint het in Genève veel op te lij ken: alleen zit de partituur vol dis sonanten. GROTE VERONTWAARDIGING Pleegouders vragen hulp aan Tweede Kamer (Van een speciale verslaggever) De staatssecretaris van justitie in Oostenrijk, dr. Laschober, heeft donderdagmorgen contact opgenomen met de familie De Leeuw in Oegstgeest, de pleeg- Z.M. Boudewijn. koning der Belgenen HM. koningin Fabiola, die op het ogenblik in Ita lië vertoeven, zijn don derdag in het Vaticaan door Z.H. de paus in audiëntie ontvangen. De foto toont, de paus met het koninklijk paar. ouders van de Oostenrijkse ba by Adèle Paul, die zou moeten worden uitgewezen. Hij deelde de beer De Leeuw, volgens diens eigen mededelingen aan ons, me de, dat overwogen werd een protestnota bij de Nederlandse regering in te dienen. Het Oos tenrijkse ministerie van justitie zou hierover in overleg treden met het departement van bui tenlandse zaken in Wenen. Voorts werd de heer De Leeuw toe gezegd, dat nog deze dag contact zou worden opgenomen met de burge meester van Klagenfurt, teneinde te zorgen, dat de pleegvader in het be zit van de vereiste volmachten en van een verklaring, dat men het kind niet terugwenst, omdat men a'an méning is dat het meisje in goede handen is bij de Nederlandse pleegouders. Van alle kanten bereiken de familie De Leeuw op dit ogenblik bewijzen van medeleven. Zo heeft een inge zetene uit Leeuwarden, die zelf in 1919 als Oostenrijks pleegkind naar Nederland kwam. maar de Neder landse nationaliteit inmiddels ver wierf, do heer De Leeuw laten we ten, dat hij naar vermogen wil hel pen om Adèle Paul in Nederland te houden. De raadslieden van de familie De Leeuw hebben donderdag een re kwest ingediend, gericht aan de leden a'an de Tweede Kamer, waarin wordt gevraagd te be vorderen, dat Adèle Paul, niet ons land Avordt uitgewezen. In het re kwest wordt er onder meer de aandacht op gevestigd, dat de baby nu reeds elf maanden in het gezin van de familie De Leeuw is opgenomen. all MALINOVSKI ...luistert mee Raadslid stichtte brand in eigen vlasbedrijf In het bedrijf van de 50-jarige vlas ser J. de G., een vooraanstaande per soonlijkheid in de gemeente 's-Gra- vendeel heeft maandag een felle brand geAVoed, die dit bedrijf ten dele in de as heeft gelegd. De rijkspolitie in 's Gravendeel heeft in samenwerking met de brandweer een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van deze brand ingesteld. Hun bevindingen zijn van dien aard geweest, dat men termen heeft ge vonden de eigenaar van het A'lasbe- drijf in verzekerde bewaring te ne men. Hij is A'oor de officier van jus titie in Dordrecht geleid, omdat er verdenking tegen hem bestaat, dat hij de brand zelf heeft veroorzaakt. In het bedrijf van De G. lag 17.000 kilogram vlas opgeslagen. Door het doeltreffend optreden van de brand weer, die door omwonenden was ge alarmeerd, kon oen gedeelte daar van behouden blyven. Het routine-onderzoek naar de oor zaak van de brand leverde enkele aanwijzingen op, die een nader on derzoek rechtvaardigden. Tijdens de brand was de zAvarte rook al opgeA'allen, die bij een Aiasbrand niet voorkomt. De resultaten Aan het nader ingestelde onderzoek leidden ertoe, dat de politie De G. in hechte nis nam. In 's-Gra\'endeel heeft dit grote beroering gewekt, omdat De G, een geacht man was, die verschei dene functies in het verenigingsle- a*en verATilt en lid is van de gemeen teraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17