ubicfl DE KERKEN KarelI maatschappij Welvaart kan ook een gevaar zijn PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer TAN TAN MATRASSEN MATRASSEN GROENTETELERS RAPPORTEREN OOGST WINTERBLOEMKOOL DE VERDWENEN MINIATUUR VRIJDAG 9 JUNI 1961 PROVINCIAL E ZEEUWSE COURANT de PRIESTER-ARBEIDERS IN FRANKRIJK Nieuwe weg voor apostolaat Het fel omstreden experi ment van de priester-arbei ders in Frankrijk, dat sedert 1953 geleidelijk aan werd in geperkt en in 1959 definitief verboden, begint thans weer in andere vorm op te bloeien. Een van de eerste pioniers op dit terrein, pater Loew O.P. uit Marseille, lieeft over deze nieuwe bloei mededelingen gedaan. Pater Loew heeft zelf 10 jaar lang als havenarbeider in Marseille gewerkt. Hij was volkomen door de arbeiders geaccepteerd, zo zelfs, dat ze hem als hun vertegenwoordi ger naar de 1-meï-parade in Moskou wilden afvaardigen. De nieuwe weg, welke het ar- beidersapostolaat in Frank rijk thans probeert, maakt gebruik van een intense sa menwerking tussen priesters en leken, die samen wonen, gezamenlijk èen parochie overnemen en het werk onder elkaar verdelen. De leken zijn afgestudeerde, maar niet ge wijde priesterstudenten. Directeur Beukbergen met emeritaat Iïs. H. Steenliuis, legerprcdikant in vasto dienst en directeur van liet vormingscentrum Huizo Beuk bergen te Huis ter Heide, gaat 1 september met emeritaat. Ds. Steenhuis werd op 28 augus tus 1896 geboren. In mei 1927 aanvaardde hij het predikambt in de kerk van Krommenie, vanwaar hij in maart 1932 naar Sneek ver trok. Daarna trad ds. Steenhüis als legerpredikant in vaste dienst. In de rang van luitenant-kolonel heeft hij thans de leiding van het vormingscentrum voor de geeste lijke verzorging onder de militai ren, Huize Beukbergen. Wanneer zij hun filosofische en theologische studies achter de rug hebben gaan zij, in plaats van dat zij priester worden gewijd, in het bedrijfsleven als arbeiders. Van hun verdiensten leven zij zelf en dragen zij bij in het levensonder houd van de priesters in hun groep. De priesters beperken zich tot hun zuiver geestelijk-gods- dienstige taak, bezoeken de arbei dersgezinnen en staan vooral ook hun leken-missionarissen met raad en daad bij. Het nieuwe initiatief ondervindt krachtige steun van de Prado- priesters uit Lyon. De leken-mis sionarissen blijven vijf tot acht jaar als arbeiders werken en kun nen dan tot priester gewijd wor den. Openlijk verzet Het arbcidsapostolaat in Frankrijk moet volgens pater Loew op andere wijze geschie den dan in andere Europese landen, omdat het communis me daar veel meer dan elders onder de arbeiders wortel heeft geschoten. De Franse arbei ders, van wie 20 procent com munistisch stemt, denken over bet algemeen communistisch. De kerk moet er weer geheel opnieuw worden gepredikt. Als voorbeeld vanontkerstening noemt pater Loew een indus triestad van 12.000 inwoners, van wie er 's zondags 300 (de kinderen niet meegerekend) naar de kerk gaan. Van deze 300 z\jn er 3 arbeiders. Toen in 1954 de toenmalige arbei derpriesters geleidelijk aan wer den teruggetrokken, aanvanke lijk door beperking van hun werk tot 3 uur'per dag, waren daarbij ongeveer 100 priester-arbeiders betrokken. Dertig van hen gingen in openlijk verzet. Maar toen in .1959 het gehele experiment defi nitief door Rome werd verboden, begon reeds het inzicht te groeien, dat de tot dusver gevolgde wegen niet de beste waren en niet meer pasten bij de tijdsomstandigheden. Het verzet tegen hot definitieve verbod bleef dan ook uit. Niet meer de sociale ellende onder de arbeiders is het voornaamste motief voor de priesters om daad werkelijk onder de arbeiders te gaan leven en met hen te werken, want de armoede is verdwenen. Deze heeft plaats gemaakt voor de afgod van de levensstandaard met zijn hogere lonen en maat schappelijke opgang. Nazareth in Galilea is bekend ge worden, doordat Jezus' ouders er woonden en Hij er zijn jeugd heeft doorgebracht. In die tijd was het een onaanzienlijke plaats je, dat wij in onze dagen zouden aanduiden met bijvoorbeeld Lut jebroek. Vroeg Nathanaël niet: „Kan uit. Nazareth iets goeds zijn (Joh. 2 J,7). Mede door zijn rol in de heilige geschiedenis is Nazareth echter een belangrijke plaats geworden. Momenteel telt zij ongeveer 25.000 inwoners. Haar religieuze beteke nis blijkt wel uit hot feit, dat de Booms-Katholieken er een kerk bouwen, die de grootste en mooi ste van heel het Midden-Oosten moet worden. De bevolking ran Nazareth be staat voor 55 pet. uit Christenen. De joodse autoriteiten zijn nu van plan in de omgeving een nieuwe stad van dezelfde naam te bou wen, die 20.000 inwoners zal tel len en overwegend joods zal zijn. Nazareth zal dus een tweeling- stad gaan worden. Openluchtkerkdienst Op Schiermonnikoog heeft de ge reformeerde predikant ds. J. A. A. de Boer, op pinkstermaandag bij wijze van proef een openlucht- dienst gehouden. De belangstel ling voor deze moderne hagepreek was verrassend groot. Ds. De Boer is nu van plan om dit ex periment in de zomer voort te zetten in écn of andere vorm op zondag- of zaterdagavond. De gereformeerde kerk op Schier monnikoog is veel te klein gewor den. Men wil daarom op korte ter mijn een nieuwe kerk bouwen. Bij een rondgang door het dorp aan het begin van dit jaar werd voor dit doel al een bedrag van 38.000 gulden bijeengebracht: een prach tig resultaat als men bedenkt, dat de gereformeerde kerk op het ei land maar zeventig gezinnen telt. Men hoopt in september met de nieuwbouw te kunnen beginnen, zodat de nieuwe kerk in het vol gend seizoen kan worden gebruikt. Zweedse minister: geen aansluiting bij E.E.G. Dc Zweedse minister van buitenland- se handel, Gunnar Lange, heeft I woensdag in Stockholm nadrukkelijk alle berichten tegengesproken vol gens welke hjj bij zijn besprekingen in Bonn overleg had gepleegd over de mogelijkheid van Zweedse aansluiting bij de Europese Economische Ge meenschap van de zes. Berichten over een mogelijk uiteen- vallen van de Europese vrijhandels associatie van de zeven, waar Zwc- den lid van is, noemde hij „gedachten van bepaalde kringen, die door wen- sou zijn ingegeven". Lange heeft j dinsdag zijn bezoek aan Bonn beëin digd. Na zijn besprekingen met Duit- se ministers is een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd dat de economische betrekkingen tussen de Europese Economische Gemeen schap en de Europese Vrijhandels- associatie zo nauw mogelijk dienen te zijn. Een krijgsraad in Seoel heeft twee j journalisten wegens overtreding van de j door het militaire bewind ingestelde een- j suur tot resp. een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Advertentie t ANTI HERNIA LATILIT SCHUIMRUBBER TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM, UTRECHT. BREDA SPECIALE UITGAVE Samengesteld met Zeeuwse veilingen In samenwerking met de Zeeuwse veilingen lieeft de Zeeuwse Groente telersvereniging een speciale medc- delingenuitgave voor de aanvoerders samengesteld, welke gewijd is aan de teelt van winterbloemkool. In dit verslag worden de ervaringen van de afgelopen oogst, uitzaai en kweek, uitvoerig weergegeven, aangepast met wenken voor de teelt 1961- ,1962. Weergegeven wordt, dat de teelt van winterbloemkool voor Ne derland nog betrekkelijk nieuws is, maar dat gebleken is, dat er in de tëèlttechniek verbeteringen aange bracht kunnen worden. Uit nauwkeurige waarnemingen kun nen conclusies worden getrokken, die leiden tot meer oogstzekerheid en een beter prodükt. Veel facetten, al- I Advertentie) dus het verslag, dienen nader be proefd te worden, daar de teelt methode, zoals die thans wordt toe gepast, alleen berust op veldwaarne mingen. Meer proefveldervaring zal de teelttechniek nog belangrijk kun nen verbeteren, maar helaas is dit in Zeeland, de bakermat van deze teelt, door gemis aan een groenteteelt proeftuin en een tekort aan perso neel, nog niet uitvoerbaar. De oogst viel het afgelopen jaar zeer vroeg, namelijk 14 april. Vorig jaar was dat te Middelburg van 25-30 april en in 1959 van 1 tot 4 mei. Vergele ken met Grootebroek en Utrecht viel de oogst te Middelburg onge veer tien dagen vroeger uit. Dank zij het vochtige weertype en de hoge voorjaarstemperaturen is de grootte van de kool over het algemeen gun stiger uitgevallen dan werd ver wacht. Wat liet prijsverloop betreft, wordt in het verslag medegedeeld, dat vooral de vroege aanvoer een bijzonder goede prijs kon worden besteed. De prys voor de import bloemkool was bij schaarse aan voer zeer hoog en bovendien was er op de binnenlandse markt in verband met Pasen een grote vraag. De prijs voor de middel- vroege bleef ouder de door de eerste aanvoer gewekte verwach tingen en onder de zeer hoge prijs van bet vorig seizoen. Export Door bijna iedere provincie werd er vraag getoond, terwijl er bescheiden hoeveelheden werden geëxporteerd naar België en Duitsland. Ondanks de lagere prijs kunnen de financiële resultaten bevredigend worden ge noemd. De veilingprijs van de late winterbloemkool. die op bescheiden schaal werd geteeld, was het afge lopen jaar bijzonder goed. Advertentie De verordening van de Spaanse rege ling dat restaurants en openbare verma kelijkheden voortaan vroeger moeten «luiten zal in toeristencentra als de Costa Brava eerst in september van kracht worden. 1809. Terwijl piloot Storm en Sandra zich verloren in ietwat weemoedige bespie gelingen, zagen zij plotse ling in de verte twee darte le figuren over het malse gras naderen. Het bleek de vermiste Charley te zijn in gezelschap van een bekoor lijke jongedame. Zij schenen, de grootste schik te hebben, want reeds van verre klonk vrolijk gelach door de mid dagstilte. „Hallo daar!" riep Char ley uitgelaten. „Zitten jul lie te dutten onder die boom? Kom mee. dan gaan we een fikse wandeling maken. Ik heb een paar prachtige plekjes in het bos ontdekt!" Hij was nu zijn beide vrienden genaderd en vervolgde op wat kalmer toon, doch met even veel enthousiasme: „Mag ik jullie even voor stellen aan Titia, het mooiste meisje van het dorp?" Arend maakte enkele plagende op merkingen over Charley's verloren vrijgezel len-status, doch deze schudde alle spot goed moedig blozend van zich af. Hij was in een bovenste beste stemming en zelf het nieuws, dat hij nooit meer naar zijn eigen tijd zou kunnen terugkeren, was niet in staat zijn zon nig humeur te beïnvloeden! In het verslag wordt er echter op ge wezen, dat men hieruit geen con clusie moet trekken, dat er juist voor de late rassen betere afzetmogelijk heden zouden zijn. Voor plaatselijke afzet, zo wordt vervolgd, kan de teelt van late rassen op beperkte schaal lucratief zijn. Uit het alge meen veilingoverzicht blijkt, dat cr in dc gehele provincie 973.512 kolen werden aangevoerd tot een totaalbe drag van 295.782.70 ofwel een ge middelde middenprijs van 30,4 cent per stuk. Middelburg had de grootste drukte met een aanvoer van 473.245 stuks, gevolgd door Goes met 284.187 stuks, Kratjbendijke 97.170 stuks. Tcrneuzen 73.887 stuks en Kapelle 45.023 stuks. De middenprijzen be droegen resp. Middelburg 34.3 cent, Goes 27,5 cent, Krabbendijke 26.4 cent, Terneuzen 25,8 cent en Kapelle 24,7 cent. De op Tholen geteelde kool werd te Bergen op Zoom geveild en die van Schouwen-Duiveland te Rot terdam. zodat deze niet in het overzicht verwerkt konden wor den. 9 De Perzische „kaviaarkoningih", me vrouw Ehsan Davallou, is wegéns ver duistering van staatsgelden gearresteerd. Mevrouw Davallou is directrice van de onderneming die het monopolie heeft 'van de verkoop van Perzische kaviaar in het buitenland. Vakantie-Bruin zonder zon met Imp. Jacq. Mot N. V. Vondclstraat 93, Amsterdam FEUILLETON I door Erich Kastner 42 Joachim Seiler bespaarde hem verder nadenken en zei„lk heb de indruk, dat U de maatregelen, die ik voor noodzakelijk hield, min of meer af keurt!" „Juist antwoordde dc directeur- generaal. „En U vindt", vervolgde Seiler, „het in strijd met dc goede zeden dat ik daarvoor ook nog tienduizend mark ontvang." „Juist!" bevestigde de directeur-gene raal. De jonge man verhief zich geprikkeld. Zijn ogen schoten vuur. „Onder deze omstandigheden stel ik er prijs op mijnheer Steinhövel mede te delen, aat ik van de mij toegedach te beloning afstand doe. Voor het geval er een fonds mocht bestaan voor behoeftige directeuren- generaal. dan stel ik voor de tiendui zend mark aan dat fonds toe te ken- Nien. En mijnheer de directeur-gene raal Kühlewein verzoek ik om mijn onmiddellijk ontslag. Goedendag!" Hij boog kort en ging naar de deur. Maar slager Külz was sneller. Hij posteerde zich voor de deur en ver sperde de weg. „Wat een heethoofd!" riep hij. „Dat sta ik niet toe! Is 't hier een verzekeringsmaatschappij of een kinderspeeltuin? Mijnheer Steinhövel heeft zijn Holbein weer terug. De ver zekeringsmaatschappij is een half miljoen bespaard. De politie heeft een bende misdadigers te pakken gekre gen. Wat verlangt U eigenlijk nog meer van uw personeel, mijnheer ge- neraal-bureaucraat!" „Bravo!" zei mijnheer Steinhövel en applaudisseerde geluidloos. „Mocht U het verzoek om ontslag aannemen, dan engageer ik de jonge man terstond. En de beloning, beste mijnheer Seiler. die komt U toe of U nu wilt of niet! U wilt me toch niet beledigen?" Papa Külz schoof zijn arm onder die van de jonge man en bracht hem met zacht geweld weer in de kamer terug. Mijnheer Kühlewein stond op. Hij was ietwat verlegen. „Ik neem mijnheer Seilers verzoek om ontslag niet aan. U wilt mij wel verontschul digen? Deze buitengewone vergade ring heeft bijzonder veel tijd in be slag genomen. Ik moet naar mijn kantoor. Naar heel gewone zaken". Hij wendde zich tot Seiler. „Ik wil U graag nog spreken voor U het gebouw verlaat, mijnheer dc direc teur". Daarna verwijderde hij zich. Ener giek en waardig, zoals hij het ge woon was. Oefening baart kunst. Nadat de gelukwensen voorbij waren, waarmee de nieuwbakken directeur was overstelpt, zei mijnheer Külz be vredigd: „Deze directeur is slimmer dan ik dacht. Hij heeft iets geleerd. Dat is op zijn leeftijd een bijna bo venmenselijke prestatie". De commissaris keek op de klok en was verrast. ..Ik moet afscheid ne men. Ook ik moet naar mijn bureau. De bende, die mijnheer de directeur Seiler zo vriendelijk was in zijn wo ning op te sluiten, brandt van ver langen uitvoerig met mij van gedach ten te wisselen". „Herinnert U mij niet aan mijn wo ning!" verzocht de jonge man. „Ik vrees dat de bende, toen de spoedbrigade aankwam, mijn beschei den meubilair als barricade heeft ge bruikt". De kunstverzamelaar overhandigde tie jonge man een cheque. „Hier is de beloning, mijnheer de directeur. De in uw woning ontstane schade is natuurlijk voor mijn rekening". Zij drukten elkaar de hand. Seiler bedankte. De verzamelaar wees dit af. „Deze Holbein", hij wees op het houten kastje, „betekent voor mij, oude dwaas, veel meer dan in cijfers is uit te drukken. Juffrouw Trübner zal zo vriendelijk zijn U by het in kopen van de nieuwe meubels be hulpzaam te zyn". „Prachtig!" Seiler was enthousiast, „lk heb een grote dunk van de smaak van juffrouw Trübner". Er werd geklopt. Een agent trad binnen en sloeg de bakken tegen elkaar. „Mijnheer de commissaris. inspecteur Krüger stuurt ons hierheen. Wq moeten een man naar U toe brengen die wij uit een etalage van het Kaufhaus des Westens hebben gehaald. Storen wij De inspecteur was van mening, dat hier mensen waren die de man kon den indentificeren en ook nog andere ter zake dienende verklaringen af leggen". „Waarom brengen jullie niet direct alle preventief zittenden mee?" vroeg de commissaris. „Breng de kerel bin nen!" De agent riep,iets in de gang en trad ter zijde. Verschillende agen ten brachten een oudere, elegant ge klede heer in het vertrek. Hij was gladgeschoren, keek gelaten om zich heen en fronste het hoge voorhoofd, toen hij Joachim Seiler ontdekte. Achter de beambten schuifelde de kleine dikke componist Struve de ka mer binnen. De blonde lokken hingen hem in bosjes voor het gezicht. En zijn das was nogal verschoven. Ik hoopte U nooit weer te zullen zien", zij hy streng tot dc commissaris. Daarna begroette hij de anderen. Als laatste zijn vriend Seiler. „Goeie genade! Ik hoop de goede te pakken te hebben gekregen!" „Het is de goede", antwoordde Sei ler. „De witte baard is weliswaar verdwenen, en de donkere bril ook. Maar de heer die zo graag brieven schrijft, is overgebleven". „Werkelijk", fluisterde Irene Trüb ner. „Nu herken ik hem ook „De heer uit het pension Curtius!" verklaarde slager Külz verrast. „Zo moet ik U weerzien?!" „Ik had ons beiden deze aanblik gaarne bespaard", antwoordde de ge vangene voorkomend. De commissaris vroeg: ..Hoe heet U?" „Professor Horn". „Kunt U zich daarin niet vergis sen?" vroeg de commissaris. „Zou het niet even goed mogelijk kunnen zijn, dat U helemaal geen professor bént en Klotz heet?" „Ook dat is mogelijk", zei de bende leider. „Het zou onbeleefd zijn U tegen te spreken". „Een merkwaardige ontmoeting", meende de commissaris. Het is wel iswaar al vaak voorgekomen, dat uw firma een diefstal beging en dat wu U niet te pakken kregen. Maar dat een diefstal U' mislukte en we U desondanks hebben ingerekend, dat is iets nieuws". „Inderdaad", meende de professor. „Een novum! Dat is de schuld van die jonge man". Hij wees naar Sei- I Ier. „Tot ik deze kamer betrad, ge loofde ik dat hij een concurrent van ons was. En nu moet ik tot mqn te- leurstelling constateren, dat hij zijn I talenten als zogenaamd nuttig lid der zogenaamde menselijke maat- i schappij verdoet". Hij kee'k Seiler spottend aan. „Het doet mij leed U in deze omgeving te i zien. U berooft hierdoor uzelf van vele avonturen en vergooit een gro- te toekomst". Hij haalde dc schouders op. „Ik stel voor dat men mij van hier verwijdert". „Een voorstel, waar veel voor te zeg gen is", zei dc commissaris en gaf 1 een wenk aan de agenten. Zij ver- j lieten met mijnheer Kotz de kamer, i Struve ontving de lof van dc com- missaris voor zijn succes als recher- i cheur. De componist weerde de com- i plimentjes af. „Ik heb het immers alleen maar gedaan, omdat Seiler me beloofd heeft mij nu de kerel aan te wijzen, die zich wederrech telijk van mijn naam heeft bediend. Opdat ik eindelijk de muilperen kwijt kan die in mij sluimeren". weet niet wie de valse Struve was?" vroeg Irene Trübner verbluft. „Ik heb er geen notie van", ant woordde Struve. (Slot volgtji

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11