Onderzoek naar stand gewassen in Zeeland Vandaag trouwt de Hertog van Kent in de kathedraal van York Tocht naar het eiland in de zon GEEN WEIGERING TOT PRATEN OVER SCHR00TAFFAIRE GIZENGA NAAR STANLEYSTAD ONDER V.N.-BESCHERMING DONDERDAG 8 JUNI 1963 E li O V l N l AL. B 2, Ei G U W 8 COU KANT 1 IN GALA-UNIFORM Voor het eerst koninklijk huwelijk in 633 jaar oude kerkgebouw Alle inwoners van Hovingham zullen donderdag aan de televisie gekluisterd zitten om „hun" Kate in het huwelijk te zien tre den met Zijne Koninklijke Hoogheid prins Edward George Nicho 'las Paul Patrick, hertog van Kent, graaf van St. Andrews en baron Downpatrick. Niet alleen Hovingham maar geheel het graafschap York is er bijzonder trots op dat voor het eerst in de 633-jarige geschiedenis van de kathedraal van York een lid van de koninklijke familie hier in de echt zal worden verbonden en dan nog wel met een echte Yorkse. die bovendien de eerste En gels geborene hertogin van Kent zal worden. Hoewel hofdignitarissen te Bucking ham Palace bekend hadden gemaakt dat het de wens van de hertog en Ka tharine Worsley was hun bruiloft een privé aangelegenheid te houden, heeft het Engelse publiek hier een stokje voor gestoken. Velen lieten hun begerig oog vallen op de huizen die tegenover de kathe draal van York gelegen zijn. Er werd tot 1600 gulden geboden voor een ka mer met een mooi uitzicht op de ka thedraal. Café Charlie Farmer, eigenaar van een „Fish and Chips" café dat tegenover de westelijke ingang van Yorkmïn- ster is gelegen, had uitgerekend onge veer 5000 gulden te kunnen verdienen door de raamplaatsen in zijn café te verhuren. Charlie verklaarde het geld aan de liefdadigheid te zullen geven. Maar de kerk van Engeland, huisbaas van de meeste huizen rond de kathe draal, gaf haar huurders opdracht geen raamplaatsen meer te verhuren. Ook Charlie heeft zijn huis gehuurd van de Engelse kerk... In een poging de particuliere sfeer van de bruiloft te bewaren, heeft het hof opdracht gegeven al het .verkeer rond de kathedraal te verbieden. Een motorescorte zal na afloop van de hu welijksinzegening de bruidsstoet voor afgaan om de bruiloftsgasten zo snel mogelijk naar Hovingham Hall te brengen voor de receptie. Bruidsjonker van de bruidegom is zijn 18-jarige broer, prins Michael. De 10-jarige prinses Anne zal een van de acht bruidsmeisjes zijn. Playboy Vrienden van het bruidspaar zijn una niem van oordcel dat het paar uitzon derlijk goed bij elkaar past. Zij gelo ven dat het dankzij haar is dat de hertog zijn reputatie van „play-boy" ongedaan heeft gemaakt. Vijf jaar geleden had zijn voorliefde voor snelle sportwagens, en feestjes zijn hoogtepunt bereikt. Driemaal had hij een auto-ongeluk door eigen schuld. De voorkeur die hij er voor scheen te hebben op het verkeerde ogenblik op het verkeerde feest te worden gesig naleerd leidde er in de zomer van 1956 toe, dat de koninklijke familie met een traditie brak en bekendmaakte, dat hij niet had deelgenomen aan ze kere festiviteiten van de Londense Society, zoals een duik in de Thames In de meeste provincies spanning op de bouwmarkt „In de meeste provincies is sprake van een min of meer ernstige span ning op de bouwmarkt, ondanks het feit dat op verschillende plaatsen stagnatie optreedt in de materiaal voorziening." In een overzicht van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid over de geregistreerde arbeidsreserve, waaraan bovenstaande mededeling is ontleend, wordt melding gemaakt van een in mei geconstateerde daling van deze arbeidsreserve van 28.638 tot 22.815 mannen. Deze daling kan vrijwel geheel aan seizoenoorzaken worden toegeschre ven. De fraaie volle baard van aarts bisschop Makarios, president van Cyprus, die op het ogenblik voor acht dagen in de V.A.R. verblijft kwam te Cairo even in het nauw, toen hem bij een bezoek aan een zuivelfabriek een glas -melk werd aangeboden. Er was gelukkig een rietje bij de hand vanaf een woonboot of het besproeien van voorbijgangers vanuit een boven raam. Diezelfde zomer ontmoette de hertog Katharine, toen hij in dienst bij de cavallerie in York, uitgenodigd werd door sir William Worsley, de com missaris der koningin van North Ri ding. Volgens hun vrienden was het liefde op liet eerste gezicht, of het nu de officiële verklaring van Buckingham Palace was of het gezonde verstand van Kate, zeker is dat de hertog zijn wilde haren kwijt raakte die zomer. De hertog was getemd, door een blon de, blauwogige dochter van Hoving ham. Uniform De leden van de Britse koninklijke familie hebben gisteren vroeg hun pa leizen te Londen verlaten om zich per trein op weg te begeven naar York. Onder hen bevinden zich koningin Elizabeth, prins Philip, de koningin moeder, prinses Margaret en Anthony Armstrong-Jones. De hertog van Kent zal in het gala-uniform van zijn regiment, de Royal Scotch Greys, in het huwe lijk treden. Het uniform bestaat uit een scharlaken jas met blauw afgezet, nauw aangesloten blauwe pantalon met gele biezen en een berenmuts. Bij het uniform beho ren verder nog laarzen met sporen en een indrukwekkend zwaard. HOGE AUTORITEIT E.G.K.S. Van der Goes van Naters niet samen met Worms In commentaar op berichten over de brief van de hoge autoriteit van de E.G.K.S. aan de voorzitter van het Europese parlement deelt men ons van officiële Europese zijde mede, dat er geen sprake is van een weige ring van de hoge autoriteit om met de commissie van het Europese par lement samen te werken bij het on derzoek van de schrootaffaire. Integendeel, de hoge autoriteit is lot alle medewerking bereid. Doch zij heeft in haar brief aan de voorzitter van het Europese parlement ver klaard dat zij iedere ontmoeting voor die commisise met de heer Van der Goes van Naters categorisch moet afwijzen zolang er geen bevredigen de oplossing is gevonden voor de in hoge mate onaangename situatie die is geschapen door uitlatingen van de Nederlandse afgevaardigde die de integriteit van de hoge autoriteit in het geding hebben gebracht. Do heer Van der Goes van Naters heeft, woensdagochtend tegenover liet- A.N.P.' verklaard dat hij deze 'önl>' wikkeling allerongelukkigst vindt. Hij trekt in het geheel niet de inte griteit van de hoge autoriteit als col lectief college in twijfel, zo zei hij. Wel heeft hij hoogst ernstige kritiek op het beleid van de heer Spieren burg bij bet onderzoek van de schrootzaak. Bekend geworden De.heer Van der Goes, die zich reeds jaren intensief met de schrootaffaire bezighoudt, zei dat hij daarbij uiter aard verscheidene mededelingen ont vangt en een daarvan die inderdaad betrekking had op de zaak, heeft hij in kleine kring besproken, zonder overigens zelf stelling te nemen ten aanzien van de juistheid ervan. He laas is dit gesprek in grotere kring bekend geworden, hetgeen niet de be doeling was. De heer Van der Goes verklaarde voorts dat de zaken waar hij zich mee bezighoudt, niets uitstaande hebben met de beschuldigingen van de heer Worms, die van voor de op richting van de E.G.K.S. dateren. Hij zou het bijzonder ernstig vinden als deze kwestie de aandacht zou aflei den van de hoofdzaak der schroot- fraude en de tekortkomingen die er volgens hem bestaan bij het onder zoek door de hoge autoriteit en de controle over een lange reeks van jaren. De lieer Van der Goes heeft geen zitting in de commissie ad hoe van het Europeso parlement, die zich met de schrootaffaire bezig houdt. Wel heeft hij deze week op verzoek van de voorzitter, de Fransman Poher, als deskundige een verklaring voor deze commis sie afgelegd. Interpellatie metaalionen leverde niets op (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie die de communisti sche heer Paul de Groot woensdag in de Tweede Kamer heeft gehouden over „de wyziging van de regels voor het gedifferentieerde loonbeleid en over hun toepassing op de metaalnij verheid", heeft niet opgeleverd wat deze afgevaardigde zich ervan had voorgesteld. Niet alleen voelde, met uitzondering van- de heren Bakker (cpn) en v. d. Veen (p.s.p.), geen enkel lid zich ge roepen om zich in het debat te men gen, nu het advies van de looncom- missio van de Stichting van de .Ar beid over de salarisverhoging Van tien cent per uur ingaande 1 juli 'en vijf cent op i:.april 1962 die de partijen in de metaalnijverheid zijn overeengekomen, nog niet is uitge bracht, maar bovendien zette de staatssecretaris van sociale zaken-, de heer Roolvink uiteen, dat voor zover de regering iets met deze loonsver hoging heeft te maken, alles volko men regelmatig is verlopen. llllllllillllllllilllllillllllllillllllilllllllllllllllll'lllllllllllilllllllll'llllllllll 1 Fee- en vlees-voorzitter kreeg kangoeroe I M De voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de s H heer Joh. de Veer, is woensdag n 65 jaar geworden. Toen hij die dag in Utrecht vE arriveerde, om de openbare vergadering van het pro- duktschap te leiden, trof hij naast de voorzittershamer een miniatuur kangoeroe aan, hem aangeboden, door de ministeri- ele vertegenwoordigers, onder m wie mej. mr. J. J. Portheine p van economische zaken. Het geschenk verwekte de nodige m hilariteit, .aangezien mej. Por- theine en de heer De Veer eni- ge weken geleden een groot verschil van .mening hebben ge- n bad over dit Australische bui- del dier. De heer De Veer wilde namelijk de verwerking van kangoeroevlees in de vleeswa- g renfabrieken verbieden, terwijl mej. Portheine van oordeel M was, dat het goedkope en vol- gens haar, lekkere kangoeroe- vlees wel een kansje moest |f krijgen in de fabrieken. De n heer De Veer kreeg zijn zin... plIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllW Eervol ontslag voor generaal Harselman Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 juni 1961 op het daartoe door hem gedane verzoek ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan hr. ms. adjudant in buitengewone dienst, generaal B. R. P. F. Hasselman. van de generale staf. onder bijzondere dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem gedurende tal van jaren in verscheidene zeer gewichti ge betrekkingen aan H. M. de Ko ningin en aan den lande bewezen. Ieder jaar wordt in het Duitse stadje Hameln de legende van de rattenvan ger van Hameln tot leven gewekt en trekt de legendarische rattenvanger met zijn gevolg door de straten. De foto geeft een beeld van de op tocht van dit jaar. Man te Hoogeveen overleed na buikschot van agent In het ziekenhuis „Bethesda" te Hoo geveen is woensdag overleden de 30- jarige spoorlegger B. P. die zondag, toen hij een dreigende houding tegen een politieman aannam, door een schot dat die politieman loste, in de buik werd getroffen. P. laat een vrouw en drie kleine kin deren achter. Rusland nodigt Strawinski uit Te Los Angeles heelt Franz Waxman, de stichter van het Internationale Muziek Festival onthuld, dat de com ponist Igor Strawinsky een uitnodi ging heeft gekregen in 1962 ter ere van zijn 80ste verjaardag naar Rus land terug te keren. OM EEN OOGJE IN 'T ZEIL TE HOUDEN Verenigde Naties willen verdrag met Ileo De Kongolese machthebber in Stanleystad, Antoïne Gizenga, heeft een brief geschreven aan de Verenigde Naties, waarin hij voorstelt een zitting van het Kongolese parlement in Leo- poldstad hij te wonen, op voor waarde dat hem garanties wor den gegeven dat de V.N. hem zullen beschermen. Volgens genoemde leringen heeft Gizenga gevraagd dat de V.N. de transportmiddelen zullen verstrek ken die liem en zijn gevolg naar Leopoldstad moeten overbrengen, dat de V.N. in .Stanleystad een oogje in het zeil zullen houden ge durende het verblijf van Gizenga en de zijnen in de Kongolese hoofdstad, en dat de V.N. het par lementsgebouw daar zullen be schermen. Men meent te weten dat de Verenig de Naties momenteel bezig zijn met het uitwerken van een gedetailleerd verdrag met de premier van de cen trale Kongolese regering, Joseph Ileo. Hij heeft onlangs verklaard dat hijzelf de nodige bescherming aan Gizenga en zijn delegatie zal geven, over wat de V.N. hem in dit opzicht als Gizenga niet tevreden zou zijn willen garanderen. MINISTER ANTWOORDT OP VRAGEN Grondverbetering laat niet te wensen over De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marïjnen, heeft vastgesteld dat de stand van de gewassen in de herver- kavelingsgebieden op Schouwen- Duiveland en op Zuid-Beveland te wensen overlaat. Het is ech ter niet juist, dat de uitvoering van de grondverbeteringswer- keu in vele gevallen te wensen overlaat en dat daarover onder de betrokkenen een algemene ontevredenheid zou bestaan. De minister merkt dit op in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Egas (p.v. d.a.). Hij voegt aan deze opmer king toe, dat er een zeker gevoel van onbehagen over de plaatselijk slechte stand van de gewassen be staat tengevolge van de weersom standigheden in de afgelopen pe riode. èet antwoord vervolgter zijn geen grondverbeteringswerken door aan nemers verlaten, waardoor hopeloze situaties zouden zijn ontstaan. Slechts op Tholen konden door de slechte weersomstandigheden bepaal de objecten niet tijdig voor de winter worden afgewerkt. Deze zijn ter voor koming van schade aan de grond stil gelegd en in het voorjaar normaal af gewerkt. Voor zover het niet moge lijk is gebleken enkele honderden hec taren vóór een bepaalde datum ge reed te krijgen, zal nader overwogen worden om volgens de reeds enige jaren toegepaste vaste regels een vergoeding te verlenen, waartoe de middelen aanwezig zijn. Rondvaartdienst Grevelingen gestart IN HET MIDDEN van de Grevelingen, het wijde water tussen Duïveland en Flakkee ligt sinds kort een drie hec tare groot eiland. Een eiland van zand op een zandplaat, de Plaat van Oude Tonge. Een merkwaardig eiland. Het enige eiland binnen Neerlands territoriale wateren, waarop vrachtauto's mogen rijden zonder wegenbelastingkaart. Een heerlijk eiland Een soort van eiland in de zon Zo lag het er gisteren, woensdag, toen een witte boot vol autoritei ten in een grote boog om het eiland voer. Een proefvaart van een rondvaartdienst in do Greve lingen, een op liet toerisme inge stelde onderneming, die belang stellenden in juni, juli, augustus en september in de gelegenheid zal stellen per m.s. „Lodewyk" rijkswaterstaat daar op het afge legen werk op de Plaat van Oude Tonge wat op de handen te kij ken. Vanuit Bruinisse: de „Flakkeese Rondvaartdienst" koos de nieuwe Bruinisser vissershaven als start plaats. Van daaruit zal deze maand 's middags eenmaal wor den uitgevaren, in juli en- augus tus driemaal en in september weer eenmaal. Uit de Bruinisser vissershaven was het ook, dat de salonboot „Lodewijk" gistermiddag met Dui- velandse en Flakkeese burgemees ters, functionarissen van rijkswa terstaat en scheepvaartinspectie en mensen van het vreemdelingen verkeer zijn eerste wat feestelijke tocht begon naar het wegenbelas- tingloze eiland. „Grote boer" En die officiële belangstelling was de bevestiging van het merkwaar dige feit, dat deze rondvaartdienst niet alleen uit commerciële over wegingen werd opgezet. Die merk waardigheid moet men zoeken in de figuur van de exploitant, de Slellendamse L. Visser, in wie men tot voor enkele jaren glechts een geslaagd agrariër» kon zien. Een van de „grote boeren" van Stellendam. Visser, een ronde, goedlachse, nog jonge man heeft cr aardigheid in, de toeristen iets te laten zien van de vervulling van een op Goeree- Overflakkee lang gekoesterde wens: een vaste oeververbinding met Zeeland, waaraan men blijk baar sinds de „afscheiding" een deel van Goereo was tot het eind van de negentiende eeuw Zeeuws goede herinneringen be waart. Vijftigduizend gulden heeft Visser in zijn „Lodewijk" geïnvesteerd en als hy met de rondvaartjes uit dc kosten komt, vindt hij hel best. In die sfeer verliep de proefvaart rijkswaterstaats-ingenieur P. H. van der Weele gaf tijdens de vaart een toelichting op het Gre- velingenproject en onthaalde Visser zijn gasten na afloop van de tocht in het naliy de vissersha- ven gelegen restaurant „Bru". Tijdens het nuttigen van een uit gebreide palingmaaltijd werden verschillende Zeeuws-Flakkeese contacten gelegd. Zo kwamen de burgemeester van Middelharnis, de heer P. W. Hordijk en Zee- lands V.V.V.-directeur G. W. Os kamp overeen dat de eervolgende Y.V'.Y.-vergadering op Schouwen in het teken moet staan van de toekomstige verbinding. Een geza menlijke bijeenkomst dus van Schouwse en Flakkeese V.V.V.-'s, waarop de basis kan worden ge legd van een intensieve samen werking op toeristisch gebied. Onmiddellijk na afloop van de proefvaart had de; heer Oskamp In een toespraak de rondvaarten van uit Bruinisse reeds een „goed ge slaagd initiatief'' genoemd, een attractieve tocht, \yaarin men be halve van de werken van de Gre velingen kan genieten van het in- en uitvaren van de Bruinisser vis sersschepen en het drukke scheepvaartverkeer in het Zijpe. „Met elkander", zei de heer Os kamp, doelend op de beide eilan den. „moeten wij profiteren van de nieuwe inkomstenbron, het vreemdelingenverkeer". Tevoren had de burgemeester van Bruinisse. de heer C. H. van dc Linde een gelukwens uitgespro ken; namens het „Flakkeese ge zelschap" deed Ooltgensplaats burgemeester W. M. van der Harst dit. Ir. Van der Weele onthulde ten slotte nog, dat de medewerking, die rijkswaterstaat aan de rond vaartdienst gaf deels op egoïsme stoelt: er dienen zich vaak men sen aan, die eens een kijkje wil- Onderzoek Naar de nauwkeurige oorzaak van de ongunstige situatie wordt thans een onderzoek ingesteld. Het voorlopige resultaat is, dat de aanleidimr tot de slechte stand van de gewassen op bepaalde gronden waarschijnlijk voor al gezocht moet worden in de invloed van de grote regenval gedurende de herfst 1960 en in de eerste week van april 1961. De indruk bestaat, dat op een aantal slechte plekken op Schouwen, waar het natriumgehalte als gevolg van de overstroming van 1953 nog hoger is dan normaal, struetuurbederf in de hand ig gewerkt door de vele re gens gedurende de genoemde perio den. Na beëindiging van het onderzoek zal worden nagegaan, of en zo ja, welke maatregelen zouden kunnen worden overwogen. De minister deelt mee, dat voor zover bedoelde eventuele schade tot liquiditeitsmoeilijkheden zou leiden, het bestuur van liet borg stellingsfonds voor de landbouw bereid is gevonden een tegemoet komende houding in te nemen ten aanzien van aanvragen van be trokkenen. Belgisch koningspaar in Italië op bezoek In stromende regen zijn gistermor gen koning Boudewijn en koningin Fabiola te Rome aangekomen voor een vierdaags bezoek aan Italië en het Vaticaan. Het Belgische koningspaar kwam in een speciaal Belgisch straalvliegtuig aan op de luchthaven Fiumicino. Zij werden ontvangen door talrijke di plomaten en regeringsfunctionaris sen, onder wie de Italiaanse onder minister van buitenlandse zaken. Carlo Russo. monseigneur Angelo dell'Acqua, de vertegenwoordiger van het Vaticaan en de Belgische ambas sadeurs in Italië en de Heilige Stoel, Joseph van der Eist en Prosper Pos- wick. Paus Joannes heeft koning Boude wijn der Belgen onderscheiden met de hoogste decoratie die hij kan ver lenen, de supreme orde van Christus. Ion nemen op het eiland in de Gre velingen, het begin van de Gveve- lingenclam, dat dit jaar over de plaat van Oude Tonge over 3'.4 kilometer gereed zal komen. Prettig Als het enigszins kan wijst rijks waterstaat zo'n verzoek niet af: tenslotte wordt hier gewerkt met geiden van de gemeenschap. Maar toch is het wel prettig als men in een dergelijk geval kan wijzen op een bestaande gelegenheid Zo werd tie eerste rondvaart van uit Bruinisse naar 't Grevelingen- project een succes. Het succes van Visser, wethouder en landbouwer te Stellendam. Tot zijn gasten op deze eerste tocht behoorden onder meer nog de hoofdingenieur van de Deltadienst-zuid N. Biczeveld uit Goes en scheepyaartinspecteur I. 31. Groenendijk uit Den Haag. De wethouder nas in goed gezel schap

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3